WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 4d Buitenland Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Se Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Gemeentelijke autonomie. De begrootingsdebatten die thans ge houden worden, laten weer duidelijk zien, de groote beteekenis van bet parlemen taire stelsel. Daardoor wordt het mogelijk, niet al leen dat critiek wordt uitgeoefend op wat de Regeering doet, maar ook, dat de bevolking inzicht krijgt in wat de Re geering beoogt. Hadden we bier het Duitsche systeem zooals de N. S. B. dat wenscht dan zou de critiek natuurlijk niet ontbreken, maar dan zou bet onmogelijk zijn de critiek te uiten. Met als gevolg, dat de Regeering niet de behoefte zou hebben zich nader over de door haar genomen of te nemen maatregelen uit te spreken. Er was bij1 velen eenige ongerustheid over het optreden van Minister de Wil de ter zake van de gemeentelijke autono mie. De vrees kwam openbaar dat hij in- plaats van die autonomie te beschermen, zooals men van dezen bewindsman mocht verwachten, haar zou aantasten. Daaromtrent nu heeft het de vorige week gevoerde begrootingsdebat volkomen helderheid gegeven. Uit wat wiji Maandag uit de rede van Minister de Wilde meedeelden is geble ken, dat zijn optreden ten doel heeft niet de aantasting, maar de bescherming van de gemeentelijke autonomie. Ook door hen die dit toestemmen en die met den Minister van meening zijn dat voor de handhaving van de autono mie eerste voorwaarde is gezonde finan ciën, wordt nu echter meermalen tegen het ingrijpen van hoogerhand aan gevoerd, dat in de meeste gevallen het gemeentebestuur aan den deplorabelen toestand van zijn budget niets kan doen en dat dit soms zelfs een rechtstreeksch gevolg is van door de Regeering genomen maatregelen. Hierdoor mist, zoo men weet, de Re geering het recht om in te grijpen. Deze opvatting is echter niet juist. Het is toch niet zóó, dat de Regeering 'Over onuitputtelijke bronnen beschikt. Zij is gebonden door de middelen van het ge meentefonds en de beschikbare Rijksgel- den voor steunverleening. De taak van de Regeering is, zooals de Minister het uitdrukte, de justitia dis- tributiva, de verdeelende gerechtigheid te dienen. Maar zij kan alleen verdeelen, als de noodige sommen beschikbaar zijn. Nu is uit den aard der zaak een andere verdeeling mogelijk, maar het eenige ge volg daarvan zal zijn, dat dan misschien andere gemeenten getroffen worden. Het beschikbare bedrag vermeerdert daardoor niet. En het spreekt vanzelf, dat gemeenten die in meerdere of mindere mate door het Rijk gefinancierd worden, zich een zeker toezicht moeten laten welgevallen. Maar de Minister wil daarbij niet ver der gaan dan noodig is. Zijn ideaal is de autonomie te be schermen en het mogelijk te maken dat als eenmaal de werkloosheid gaat vermin deren en daarmee de druk van de ge meenten wordt afgenomen, de autonomie als een Phoenix uit haar asch zal ver rijzen. Het nieuwe Belgische kabinet. Het is dus een katholiek-liberale regee ring geworden, waarmede de heer Theu- nis voor den dag is gekomen. Ze omvat 7 katholieken en 6 liberalen, hetgeen een zeer groote wanverhouding beteekent ten opzichte van de numerieke sterkte in de kamer van beide partijen, waar de katholieken over 86 en de liberalen over slechts 28 zetels beschikken. Tot nog toe was de regeeringsverhouding 75 ge weest. De eischen der liberalen worden steeds brutaler en de katholieken laten nog altijd na daar met kracht tegenop te komen. De invloed van de banken en de groot nijverheid op bet ïabinet-Theunis is zeer groot, door de aanwezigheid daarin van om. Theunis, Francqui en Gütterstein die leidende positie® in de bankwereld waar nomen, hebben waargenomen, of er nog met andere banden aan verbonden zijn. Van de nieuwe Tegeering verwacht men in de eerste plaats dat zij den franc op zijn huidige basis zal handhaven en tegen devaluatie-manoeuvres zal optre den. De regeering wordt in het algemeen door het land zonder vooringenomenheid doch ook zonder veel hoop ontvangen. Opening van het Britsche parlement. Gistermiddag heeft koning George, ver gezeld door konihgin Mary en in aan wezigheid van den prins van Wales en andere leden der koninklijke familie met het gebruikelijke ceremonieel en het voor lezen van de troonrede, de nieuwe zitting van het Engelsche parlement geopend. Hoewel minder dicht dan Maandag hing er ook gisteren nog een grijze mist over Londen en de weersgesteldheid was zoodanig, dat besloten werd de gebrui kelijke rijtoer van Buckingham Palace naar het Parlementsgebouw niet in een statiekoets, doch in een auto te maken. Koning George zeide o.m.: „de hand having van den wereldvrede blijft mijn regeering de grootste zorg bereiden. De regeering vertrouwt, dat het algemeene werk der ontwapeningsconferentie actief zal worden hervat in een gunstiger at mosfeer, om definitieve resultaten te be reiken. Sprekende over de binnenlandsche aan gelegenheden zeide hij >o.m.: De positie van den scheepsbouw heeft de ernstige aandacht van mijn ministers. De ernstige toestand, waarin de wilde vaart verkeert, eischt spoedig ingrijpen en gij zult uitgenoodigd worden, om maatregelen te nemen ter voorziening in een steunverleening aan dit deel van de scheepvaart. Voorts kondigde de koning maatregelen aan voor verbetering en versnelling der luchtverbindingen in het rijk en tot ver betering van de positie der landbouw nijverheid; Hongarije en Joegoslavië. Gemeld wordt, dat de Fransche bladen op het oogenblik groote aandacht schen ken aan de Volkenbondsvergadering. De bladen schijnen zeer bezorgd te zijn over den mogelijken terugslag van de plan nen van Belgrado, dat, gelijk bekend de vraag wil stellen wie verantwoordelijk geacht moet worden voor de misdaad te Maiseille. Gelijk eveneens bekend zou deze eisch van Belgrado geplaatst worden op de agenda van Januari, maar, zoo doet men opmerken, de kans is groot dat Joegoslavië met alle kracht aandringt op een vroegere behandeling. „Le Journal" schrijft: Indien ooit een vraagstuk een voorzichtige behandeling heeft geëischt om geleid te worden tot doeltreffende resultaten dan is het wel dit. Textielfirma gestraft. Aan een te Wuppertal gevestigde tex tielfabriek is het voor den tijd van een jaar verboden, te adverteeren, omdat de fabriek per circulaire aan haar afnemers den raad had gegeven zoo spoedig moge lijk te bestellen, met de motiveering, dat wol schaarsch was en niet vervangen kon worden. De Kamer van Koophandel is tot de conclusie gekomen, dat de tekst van de circulaire „misleidend" was en dat het „anti-nationaal" was om de moei lijkheden van het land op het gebied der grondstoffenvoorziening op egoïstische wijze uit te buiten. Schieten zonder knal. De Oostenrijksche reserve kapitein Hoch- stetter heeft een uitvinding gedaan, wel ke van groot militair belang is. Sedert acht jaar houdt hij zich bezig met het probleem een schot geruischloos en onzichtbaar te kunnen lossen. Eenigen tijd geleden was het hem reeds gelukt de knallen van kanonnen en machine geweren eenigszins te dempen, thans is hij zoover, dat het ongehoorbaar maken hem volkomen is gelukt. Voor vertegenwoordigers van de Ween- sche pers heeft Hochstetter een geslaagde demonstratie gegeven. Het geheim van de uitvinding ligt in een lichaam, dat in staat is de gassen, die bij het afschieten den rook en den knal veroorzaken, te absorbeeren. Dit lichaam wordt automa tisch na elk schot vernieuwd. Nog slechts het geklik van de haan is hoorbaar, maar zóó flauw, dat men niet kan vaststellen vanwaar het schot komt. Het apparaat is naar verhouding weinig kostbaar en niet zwaar. De uitvinder wil zijn uitvin ding zoover vervolmaken, dat deze toe gepast kan worden op een bijzonder ge construeerd repeteergeweer. Complot in de Vereen. Staten? Smedley Butler, die in den wereldoor log een belangrijken post in het Ameri- kaansche expeditieleger bekleedde, deed in de congrescommissie, welke een onder zoek instelt naar bewegingen met „niet- Amerikaansche doeleinden", opzienbaren de verklaringen omtrent bepaalde revolu tieplannen, welke met behulp van oor logsveteranen zouden worden doorge voerd. Butler verklaarde, dat men hem had voorgesteld, aan het hoofd van vijf hon derd duizend oorlogsveteranen naar Was hington op te marcheeren, om de fede rale regeering ten val te brengen. Ter organisatie van het complot, dat Butler tot dictator moest maken, waren reusachtige geldsommen tot een totaal bedrag van ongeveer drie millioen dollar besteed. Er zijn verschillende teekenen, die er op wijzen, dat invloedrijke persoonlijk heden inderdaad een samenzwering met „niet-Amerikaansche doeleinden" optouw hebben gezet. Korte Berichten. i Dfe keizer van Japan, minister® en 20.000 anderen waren te Jokosoeki ge tuige van bet van stapel loopen van den 8500 ton metenden kruiser „Soezoeja". Direct is een moederschip voor vliegtui gen op stapel gezet. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. Om zeven uur gisteravond stoomde de „Batavier II", den tamelijk dikken mist ten spijt, met H. K. H. Prinses Juliana aan boord den Waterweg op. Voor den tweeden keer in dit jaar ondernam onze Kroonprinses den tocht over bet Kanaal om de gast te zijn van Albion's koninklijke familie. In den killen mistigen avond stonden eenige tientallen op de natte kade, waar de „Batavier II" lag te wachten op de aankomst van de vorstelijke passagiere en voor de poorten van het terrein waren eenige honderden nog samengedromd om een glimp van haar op te vangen. Het wachten duurde lang, langer dan men verwacht had, daan volgens het programma de Koninklijke auto om kwart over zes de grens van de gemeente zou passeeien. Maar de mist en de glad heid van den weg veroorzaakten een ver traging en het was al tien voor zeven, toen de auto met den wapperenden standaard, voorafgegaan door een politie motor, het donkere scheepvaartterrein op zwenkte om voor de gangway de Prinses en haar gevolg onder hartelijke toejui chingen der aanwezigen af te zetten. De Prinses, in een grijze bontjas ge kleed met een elegant zwart baret je op, dankte nijgend voor het hartelijk welkom en begaf zich daarop direct met haar ge zelschap aan boord, waar kapitein Swart zijn opwachting maakte. Voor korten tijd verdween het gezel schap in de Koninklijke hut, maar spoe dig reeds had het afscheid plaats. De „Batavier II" gooide de trossen los. Een spontaan Wilhelmus klonk op uit de groep wachtenden toen de Prinses aan dek verscheen om, staande aan de ver schansing, de drukke bedrijvigheid op den wal gade te slaan. Om zeven uur precies stootte de „Bata vier H" een zwaren toon uit als teeken van vertrek. Hoeden en zakdoeken zwaai den omhoog en langzaam en statig zwenk te de stoomer de rivier op den mist in, nagewuifd en nagejuicht tot het laatste lichtstipje in de grijze duisternis verdwe nen was. Tegelijk met de „Batavier II" verliet Hr. Ms. torpedojager Z 5 den Nieuwen Waterweg, om het stoomschip bij den overtocht te begeleiden. Clearingbesprekingen met Dultschland. Naar van welingelichte zijde gemeld wordt, zullen de in uitzicht gestelde be sprekingen tusscheri vertegenwoordigers van de Nederlandsche en de Duitsche regeering met betrekking tot het sluiten van een nieuw clearingverdrag Donder dag a.s. in Den Haag aanvangen. Conversieoperatie „Dinteloord". Naar wij vernemen, hebben houders van 5 obligatiën dermate van het hun verleende voorkeursrecht gebruik ge maakt, dat van de f500.000, waarvan de plaatsing was verzekerd, slechts een deel en op de vrije inschrijvingen niets kan worden toegewezen. TWEEDE KAMER. Begrooting Buitenlandsche Zaken. De Belgische kwestie. De Kamer heeft gisteren eerst de be grooting van Buitenlandsche Zaken afge handeld. In zijn beantwoording van de sprekers heeft Minister de Graeff o.a. stilgestaan biji de Belgische kwes tie. Spr. wees af het verwijt, onvoldoende doordrongen te zijn van den ernst van de Belgische kwestie. Ik ga, aldus spr., om zoo te zeggen, met de Belgische kwestie naar bed en sta er mee op. Wanneer mij1, aldus de minister, categorisch de vraag wordt gesteld, of er thans onderhandeld wordt, dan moet mijn antwoord ontken nend luiden. Maar wanneer men mij even categorisch vraagt, of de geheele zaak dan thans in rust verkeert, dan moet ik even eens ontkennend antwoorden. Ik kan er voor het oogenblik niet meer van zeggen. Ik kan alleen mededeelen, dat er den laat- sten tijd verschillende verblijdende teeke nen zijn geweest, welke er op wijzen, dat ook van Belgische zijde geneigdheid be staat om zoo eenigszins mogelijk tot toe nadering tot ons te komen, en dat ik mij nerzijds niet nagelaten heb ook te bestem der plaatse te doen weten, dat dezerzijds niet anders wordt gewenscht. Er is dus in beginsel bereidheid van beide zijden om de zaak weder op te nemen. In hoe verre dit accoord ook tot praktische re sultaten zal leiden, zal de tijd leeren. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Vliegen, dat als België een voordeel bij Terneuzen vraagt, Nederland weliswaar een compensatie mag vragen, maar dat die compensatie dan eveneens in de buurt van Terneuzen moet worden gevonden, antwoordde de Minister het hiermede niet eens te zijn. De historische lijn is een andere. Toen n.l. in 1879 Ne derland bij tractaat België de gelegenheid gaf om den toegang van Gent tot de zee aanmerkelijk te verbeteren, bestond de Belgische tegenprestatie voornamelijk uit de gelegenheid, die Nederland werd gebo den om in het bezit te geraken van de aan een Belgische maatschappij behoorende spoorweg op de grens bij Eisschen tot het Hollandsch Diep, met een zijtak Roosen daalBreda, een tegenprestatie dus, in den vorm van een bij Terneuzen gelegen object, maar in dien van een object, dat op een geheel ander terrein was gelegen. De begrooting werd z.h.st. aangeno men. Herziening wetielijken tijd. Daarna kwam het tijd-wetje aan de orde. De heer v. d. Wqerden (soc.-dem.) somde de voordeelen van het ontwerp op en zeide, dat een bron van gekanker en van demagogie wordt afgesloten. De heer Kersten (St. Ger.) zag geen reden den ouden, vaderlandschen tijd prijs te geven en handhaafde zijn bezwa ren. De minister van Binnenlandsche Za ken, de heer de Wilde, zeide dat zijn streven is geweest, een einde te maken aan een jarenlangen strijd. De oude va- derlandsche tijd, dien de heer Kersten zoo mooi vindt, wijkt ook nogal af van den zomertijd. De nieuwe tijd zal zoo spoedig mogelijk in werking treden, mede in verband met de zomerdienstregeling der spoorwegen. Het wetsontwerp werd z.h.st. goedge keurd, met aanteekening, dat de heeren Kersten en Zandt geacht wenschten te worden te hebben tegengestemd. Posterijen en Telegrafie. In de avondvergadering werd een aan vang gemaakt met de behandeling van de P. T. T.-begrooting. Dhr Bakker (G.H.) bepleitte o.a. een betere postbediening van kleine plaatsen en inkrimping van den Zondagsdienst. De heer A m e 1 i n k (A.R.) drong aan op verlaging van het briefport van 6 tot 5 cent. De pier te Vlissingen. Naar aanleiding van een bericht in ons nummer van gisteren deelt men ons uit den kring der betreffende vennootschap mede, dat bet werk aan de pier te Vlis singen met spoed zal worden voortgezet, zoodra de Statuten door bet Departement Van Justitie zijn goedgekeurd en de N.V. dus een wettelijk lichaam zal zijn gewor den. Ook moeten de in te heien palen twee maanden drogen. Er is geen sprake van, dat bet werk wordt stopgezet. Graandorscben met den vlegel. De commissie tot werkverschaf fing in bet oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen heeft den minister van sociale zaken verzocht een proef te doen nemen met bet dorschen van graan door band kracht, inplaats van met machines, en zulks ter vermindering van de groote werkloosheid onder de landarbeiders. De commissie schat de meerdere kosten, ont staan door bet dorschen met handkracht op 80 pet. per 100 k.g. graan en daar een flinke arbeider ongeveer 700 k.g. tarwe zal kunnen dorschen, zal een bijpassing op het loon der arbeiders noodig zijn van f 5.60 per week. Wanneer slechts 20 pet. van den geheelen tarwevoorraad in Oos- telijk-Zeeuwsch-Vlaanderen door hand- kracht wordt uitgevoerd, zal dat reeds arbeid beteekenen voor meer dan 700 ar beiders gedurende 10 weken. De minister beeft inzake bovenstaand verzoek 't oordeel gevraagd van de land bouworganisaties en van de landarbei dersbonden. Een rare juffrouw. Een dame in verpleegsterscostuum buurde Zaterdag te Goes een taxi van de Citax- onderneming. Ze zeide, dat ze naar Maastricht moest om een patiënt te ver plegen. Maandagavond kwam de chauf feur met het leege voertuig terug. Hij1 vertelde, dat de dame hem gezegd had, dat ze eerst nog naar Amsterdam moest, om een serum te halen. Te Rotterdam bad ze zich echter nit de voeten weten te maken, zonder te betalen. Van een en ander is aangifte biji de po litie gedaan, die een onderzoek instelt. Binnenland. De begrooting van buitenlandsche zaken en bet tijd-wetje door de Tweede Ka mer aangenomen. De terugkomst van de Uiver op Schiphol. Prinses Juliana naar Engeland. Buitenland. Het nieuwe Belgische Kabinet. Hongarijë en Joego-Slavië. Opening van bet Engelsche parlement. Dezelfde dame schijnt in Kwadendam- me uit pure naastenliefde een zekeren B. te hebben willen verplegen. Ze ge noot daarvoor aldaar eenigen tijd buis vesting. De beer B. kan nog een flinke rekening voor autokosten en cognac beta len. Een autoverhuurder te Kwadendainme weet ook van haar reislust mee te pra ten. Men zij gewaarschuwd voor deze damel Een V.B.-e r neemt de raadszetel van een S. D. A. P.-er in. Nu de heeren A. W. Dui- ninck, J. J. Leenhouts, Jac. Verplanke, J. B. Cauwels en J. M. Verploeg achter eenvolgens allen voor een benoeming tot lid van den gemeenteraad van Oost burg ter vervulling der vacature-Van Ginkel (S.D.A.P.) hebben bedankt, ko men op de lijst dezer partij geen namen meer voor. Tot lid van den raad is thans door den burgemeester benoemd verklaard de beer I. Brakman (V.D.) op grond, dat de lijst dezer partij het grootste gemiddelde heeft. Middelburg. Georganiseerd over leg Politiepersoneel. Ter uitvoe ring van het bepaalde bij art. 125 der Ambtenarenwet behoort alsnog voor het politie-personeel een regeling te worden getroffen omtrent de wijze, waarop aan de vereenigingen van politie-ambtenaren gelegenheid wordt gegeven ten aanzien van de, die ambtenaren rakende, al gemeene voorschriften haar gevoelen ken baar te maken. Daarom leggen B. en W. een ontwerp verordening ter zake aan den raad voor, waarbij de geformuleerde bepalingen zoo veel mogelijk aansluiten bij die van de verordening, welke reeds het georgani seerd overleg voor ander gemeente-perso neel regelt. Over het ontwerp hebben B. en W. het gevoelen der 3 politie-organisaties, waar in het politiepersoneel der gemeente is georganiseerd, gevraagd. De ontvangen antwoorden gaven B. en W. geen aanleiding tot wijziging van het ontwerp. De Alg. Bond van Politie-personeel wil de het eerste artikel zoo lezen, dat niet alleen aan B. en W., doch ook aan den burgemeester voorlichting zal worden ge geven. Dit is volgens B. en W. niet moge lijk. Dezelfde Bond en ook de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Neder land zouden ter eventueele vervanging van den burgemeester een wethouder als voorzitter willen zien optreden. De Alg. Ned. Politiebond zou willen zien bepaald dat, wanneer zaken aan de orde komen, wier regeling aan den Raad is opgedra gen, aan de vergadering wordt deelgeno men door een delegatie van Raadsleden. De Bond van Chr. Politie-ambtenaren zou aan Raadsleden het recht willen geven de vergaderingen van de Commissie bij te wonen en aan de besprekingen deel te nemen. De Bond van Chr. Politie-ambtenaren en de A.N.P.B. zouden den hoofdbestuur ders het recht willen toekennen aanwezig te zijn en mede te beraadslagen en niet willen volstaan met de mogelijkheid, dat de voorzitter de vertegenwoordigers van de afdeelingen toestaat zich door een hoofdbestuurder of een ander lid van hun organisatie te doen bijstaan. In het reeds geregelde overleg met an dere gemeente-ambtenaren is de aan wezigheid van hoofdbestuurders afhan kelijk van desbetreffende toestemming door den voorzitter. De bepaling heeft nog nimmer tot moeilijkheden geleid. De Algemeene Bond van Politie-perso neel zou voor zaken, die het gansche ge meente-personeel raken, een gezamenlijke bespreking der beide Commissies van overleg willen. B. en W. meenen, dat zoodanige gezamenlijke bespreking een vlotte behandeling van zaken in den weg zou staan. -—De nood in het kap per sbedrijf. De afdeelingen Middel burg en Vlissingen van den Nederland- schen Kappersbond had gisteravond een openbare vergadering belegd in de Een dracht, waarin de beer J. G. Goulag, hoofdbestuurslid uit Rotterdam, sprak over: De nood in het Kappersbedrijf. De oorzaak en de middelen tot verbetering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1