DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 44 Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 90 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. 48 LEERLINGEN PER ONDERWIJSKRACHT. Het „Vaderland" verneemt het van officieele zijde nog niet bevestigd be richt, dat binnen enikele dagen de Re geering zoowel voor de openbare als voor de bijzondere scholen de z.,g. 48- sohaal verplicht wil opleggen. Dit be- teekent, dat er niet meer onderwijsleer- krachtein mogen zijn dan één per 48 of gedeelten van 48 leerlingen. Tot dusver is de regeling aldus: De Regeering vergoedt voor 1—84 leerlingen 1 onderwijskracht, 35—75 twee, 76— 130 drie, 131—185 vier, 186—236 vijf $n verder op elke 50 leerlingen een onderwijskracht. Voor het u. 1. o. is het één onderwijskracht op 26 leerlingen. De gemeenten zijn echter vrij het ge middeld aantal leerlingen zelf te be palen zoo ze maar deze tabel aanhou den. Zoo is het algemeen gemiddelde in Den Haag ongeveer 30 leerlingen per klasse. De Residentie heeft, uit dit oogpunt bezien, dus veel boventallige onderwijskrachten en bijgevolg het bij zonder onderwijs, dat gelijk behandeld -moet worden, ook. Zou de maatregel van 48 leerlingen per onderwijskracht inderdaad dwingend wor den, dan zou dit beteekonen dat circa een derde deel der onderwijs'krachten hij openbaar en bijzonder lager onder wijs zou moeten afvloeien. En waar halen we hier de klasse lokalen voor 48 leerlingen vandaan? De meeste zijn gebouwd voor en berekend op 30 leerlingen. Het Belgisch kabinet gevormd? De 'onderhandelingen over het samen stellen van de nieuwe regeering hebben gisteravond laat nog een ongedachte wen ding genomen. Toen alles bijna reddeloos verloren scheen, heeft zich een liberale delegatie naar de woning van den kabi netsformateur Theunis begeven en ander half uur met hem geconfereerd. Na dit onderhoud ging Theunis naar het Ko-- ninklijk Slot te Laeken, van waar bij circa half twaalf terugkeerde. Hij deelde mede, dat een accoord was bereikt en de nieuwe regeering samengesteld was als volgt: Eerste minister zonder portefeuille Theunis (r.-kath.), minister zonder por tefeuille Francqui; minister van Büiten- landscbe Zaken Hijmans; minister van Landsverdediging Devèze; van Justitie Bovesse, allen Liberaal; minister van Binnenlandsche Zaken: Pierlot (r.-kath.); minister van Onderwijs: Hiernaux; van Financiën: Gutt, beiden liberaal; van Openbare Werken, Landbouw en Midden stand: Van Cauwe-laert, van Arbeid en Sociale Voorzorg: Rubbens, van Econo mische Zaken: v. Isacker; van Transport en P.T.T.: du Bus de Warneffe; Koloniën: Charles, allen r.-kath. Het Kabinet-Theunis bestaat dus uit zeven r.-kathoiieken en zes liberalen. Japan antwoordt negatief. De Japansche regeering beeft de Brit- sche vlootvoiorstellen beantwoord met een beleefd doch niettemin krachtig negatief antwoord. Het besluit van bet Japansche kabinet om bet verdrag van Washington op te zeggen, is reeds door den oorlogsraad en den oppersten oorlogsraad goedgekeurd en behoeft nog slechts door den geheimen staatsraad bekrachtigd te worden. De ge heime staatsraad zal de zaak in den loop van November behandelen. Hoogverraad-zaak. Op 26 November a.s. begint voor het vo-lksgerecht te Berlijn het proces tegen 25 leden der socialistische arbeiders par tij, die wegens het voeren van illegale ac tie en propaganda tegen de rijksregeermg terecht zullen staan wegens hoogverraad. Onder de 25 beklaagden bevindt zich een zeer groot aantal nog jeugdige perso nen, die deel uitmaken van bet socialis tisch jeugdverbond. Zes van de beklaagden zijn meisjes tus- schen 16 en 22 jaar, ongeveer tien jon gens tusscben -de 16 en 25 jaar. Tevens behoort tot ben de in 1903 te Dresden gebaren kopersmid Kurt Lieber- mann, die als emigrant in het buitenland vertoefde en in Februari j.l. in Nederland was, waar hij deelnam aan een interna tionale socialistische jeugdconferentie te Laren (N.H.), bij welke gelegenheid bij door de Larensehe politie gearresteerd werd en naar de Duitsche grens werd ge leid, waar bij: aan de Duitsche politie werd overgeleverd. Korte Berichten. Tengevolge van den sterken regen val van de laatste dagen zijn de Zuid- Fransche rivieren sterk gezwollen en op vele plaatsen zijn zij buiten de oevers ge treden en hebben zij de wegen over stroomd. De vliegvelden van den marine-vlieg- dienst te Frejus en St.-Raphaël" zijn even eens overstroomd. In de hal van het Orsay-station te Parijs is een oesterweek gevierd. De oes ters kwamen uit de bocht van Arcachon en konden al voor 1 frank 50 het dozijn verorberd worden. En de prijs van den Bordeaux-wijn, die erbij geschonken werd, was al even laag. Adolf Hitler heeft de beschikking uitgevaardigd, dat de kanselarij van de nationaal-socialistische partij uit Mun- chen naar Berlijn wordt verplaatst. Dit beteekent dus het einde van het Bruine Huis te Munchen als centrum van de nat.- soc. beweging. Een hamsteraar te Leipzig, die met het oog op de prijsstijging groote voorra den had ingeslagen, is gestraft, doordien de voorraden in beslag genomen en ter beschikking van het werk der winterhulp gesteld werden. De man zelf werd met een bord om den hals door de straten van de stad rondgeleid. In Tasjkent zijn weder vijf Russi sche „contra-revolutionnairen" wegens sa botage ter dood veroordeeld. Acht perso nen werden om dezelfde reden veroor deeld tot langdurige tuchthuisstraffen. Van Joegoslavische zijde wordt ver klaard, dat de nota inzake den konings moord te Marseille welke dezer dagen te Genève zal worden overhandigd, welis waar sober van toon zal zijn, doch niette min duidelijk Hongarije's verantwoorde lijkheid zal aantoonen. De voorzitter der ontwapeningscon ferentie, Henderson gevoelde zich giste ren onwel, zoodat hij zich naar bed moest begeven. Gisteren hebben te Genève voorbe sprekingen plaats gehad met het oog op de heden beginnende zittingen van de buitengewone volkenbondsvergadering en van het bureau der ontwapeningsconfe rentie. Een zware storm heeft langs de Californische kust groote vernielingen aangericht. In San Francisco werden acht personen en in Los Angeles vier personen gedood. Tonnen verknoeid aan de verzekeringsbank? Men schrijft aan hef „Vaderland": Het is met de huisvesting der Rijks verzekeringsbank een zonderlinge ge schiedenis. In 1926, toen de hulpgebouwen reeds slecht waren, zei de gemeente Amster dam de grondhuur op. De Regeering stelde toen een gebouw te Delft beschik baar. Verhuizing zou belangrijk goed- kooper zijn geweest dan stichting van een gebouw te Amsterdam, dus kon van stichting niets meer komen. Men zegt, dat bo'Qge ambtenaren toen niet ver kozen naar Delft te gaan. Van de ge meente Amsterdam, die de Bank niet gaarne liet schieten, werd tien jaar ver lenging van de grondhuur verkregen. Ziezoo, nu was de zaaik in orde. Dat dacht men ten minste. Maar men had buiten den waard ge rekend. De gebreken aan de gebouwen namen steeds ernstiger proporties aan. Omdat men niet naar Delft wilde, moes ten deze gebreken zoo goed en zoo kwaad als het ging worden hersteld. Met een voorstel tot nieuwbouw kon men niet komen, want dan stond het spook „Delft" weer voor de deur. Deze liefhebberij heeft tonnen aan re- paratiën gekost, welke tonnen, aan de beide bouwvallige gebouwen besteed, weggeworpen geld waren. Dat wist men vooruit. Is bet niet ergerlijk? Men zocht natuurlijk een uitvlucht Deze is gauw gevonden: de onzekere toestand wat er van de sociale verzeke ring zal worden. Maar daarmee hebben wij al sedert 1903, dus meer dan dertig jaar, re'kehing gehouden. Het zou ons verbazen, wanneer oveï deze verspilling bij de komende begroo ting van Sociale Zaken niet een hartig woord met den Minister zou worden gesproken. Helaas blijven de ware schul digen buiten schot. Uitvoering van de Landarbeiderswet. Op de vragen van hef Tweede Kamer lid den heer Weitkamp, betreffende voorloopige opschorting van de executie van bepaalde klein-landbouwers of semï- landarbeiders, die met steun der Land arbeiderswet een ontgiimingsboerderijtje verkregen en thans in moeilijke financi- eele omstandigheden verkeeren, verwijst de minister van Financiën, mr P. J. Oud, naar hetgeen door hem in de 'memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende hoofdstuk VII der Rijksbegroofing voor het dienstjaar 1934 is medegedeeld. Zooals daar werd uiteengezet, brengt het systeem der Landarbeiderswet mede, dat het rijk de voorschotten tegen een matig percentage beschikbaar stelt, doch dat het verdere risico, aan de uitvoering van de wet verhanden, op de gemeente besturen rust, die daarvan niet kunnen worden ontheven zonder de goede wer king der wet in gevaar te brengen. Bjj de uitvoering der wet zullen de gemeenten intusschen niet alleen haar financieele belangen in het oog hebben te houden, doch zal het gewenscht zjjn, dat zij aan haar beslissingen ook sociale overwegingen ten grondslag leggen. Op dien grond zullen in bepaalde ge vallen landarbeiders, die van goeden wille zijn, tegemoet kunnen komen door tijdelijk met een lager bedrag dan de verschuldigde annuïteit genoegen te ne men, dan wel uitstel van betaling toe te staan. Gemeenten, aan welke dit laatste, ten gevolge van haar financieele positie, te zwaar valt, zullen zich tot de regeering kunnen wenden met verzoek haar door uitstel van betaling tegemoet te komen. Do regeering kan echter de taak der 'gemeentebesturen niet overnemen. Da minister voegt hieraan nog toe, dat uit de hem ter beschikking staande 'gegevens zéker niet valt af te leiden, dat de moeilijkheden op dit punt sedert het vorige jaar zijn toegenomen. Wijziging Begrooting Wegenfonds 1933. Bij de Staten Generaal is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van de begroeting van bet Wegenfonds voor 1933. Blijkens de me morie van toelichting heeft de ten bate van het Wegenfonds komende opbrengst van de belastingen in 1933 f20.678.471 bedragen. Daarvan komt 35 pet., derhalve f 7.237.464,85, aan de provinciën ten goede. De gewone dienst van deze begrooting zal sluiten mét een batig saldo van ruim f 5.900.000 en de kapitaaldienst met een nadeelig saldo van rond f5.360.000. Ten einde de kapitaalsver strekking niet noodelóos te vergraofen en dus aan het fonds een belangrijk bedrag aan rente te besparen, wordt voorgesteld een gedeelte van het batig saldo op den gewonen dienst ten bedrage van f5.800.000 aan te wenden "tot af lossing van het bereids opgenomen en voor 1933 op te nemen kapitaal, waar toe art. 14, hetwelk voor „memorie" is uitgetrokken, met laatstgenoemd be drag moet worden verhoogd. De betalingsmoeilijkheden tusschen Nederland en Duitschland. De Ned. Industrie» en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw heeft een zeer uitvoerig adres gezonden aan de Twee de Kamer, waarin de Kamer bij! de be handeling van de betalingsregelingen en betalingsmoeilijkheden tusschen Neder land en Duitschland wordt verzocht: 1. er toe mede te werken, dat een kleine onpartijdige en onafhankelijke commissie benoemd wordt, die de feiten, zooals die zich hebben voorgedaan van het inwerkingtreden op 10 Januari 1933 af van de eerste overeenkomst tot heden, onderzoekt en de resultaten van haar onderzoek ten spoedigste publiceert met inbegrip van een -overzicht van het ver loop der bijzondere rékening van de Nederlandsche Bank bij de Duitsche Reichsbanfc; 2. ten steikste aandrang -op den mi nister van Economische Zaken uit te oefenen, opdat deze op zich neemt om in overleg met de betrokkenen tot een voor hen aanvaardbare regeling te ko men voor de op 24 September bevroren, voor dien datum vervallen vorderingen uit goederenleveranties aan Duitschland; 3. even sterken aandrang -op den mi nister van Economische Zaken uit te oefenen, dat gezorgd worde voor een spoedige inwerkingtreding en een goede functioneerinig van de controle-regeling op verdere exporten naar Duitschland. Geen verhooging van de premie ongevallenverzekering? Naar gemeld wordt zal zeer waar schijnlijk de aangekondigde verbooging van de premie voor de ongevallenverze kering met 10 pet. niet doorgaan. Dit voor bet bedrijfsleven in dezen tij'd uiteraard welkome besluit is een gevolg van nadere berekeningen. Aanvankelijk achtte bet bestuur der rijksverzekerings bank een verbooging met 25 pet. van de premie noodzakelijk tegenover het de laatste jaren door allerlei oorzaken veroor zaakte verlies. Die verhoioging zou aan vankelijk 1 Jan. a.s. ingaan, is naderhand uitgesteld tot 1 Juli a.s. en onlangs öp grond van nieuwe berekeningen op 10 pet. bepaald. Sedertdien is, naar het schijnt, komen vast te staan, dat de calculaties der R.V. B. nog iets te pessimistisch zijin geweest, zoodat thans zeer ernstig overwogen wordt, daar andere besparingen nog mo gelijk zijn, de verhooging in bet geheel niet te laten doorgaan. Voorts wordt nog gemeld, dat de verla ging van de premie voor de ziekteverze kering tot waarschijnlijk 2 pet. (thans 2,3 pet.), reeds 1 Jan. a.s. zal ingaan. Steun aan da Oester- en Mosselbedrljven en Garnalenvlsscherlj. In den loop van deze meelt kan de in werkingtreding tegemoet worden gezien van de maatregelen, strekkende tot stem aan de oester- en mosselbedrijven, de gar- nalenvisschertf en aan den handel in oes ters, mosselen en garnalen. De maatregelen welke nog slechts een begin vormen van een reeks van maatre gelen tot steun aan de visscherijbedrijven, bestaan eensdeels in het organiseeren der belanghebbenden bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, anderdeels in het vast stellen van minimumprijzen in acht te nemen bij den verkoop der producten naar het buitenland en/of bij den afzet in het binnenland. Wat consumptiegarnalen betreft, zul len in hoofdzaak de volgende bepalingen gelden: le. de aanvoer van consumptiegarna len, doen pellen van consumptiegarnalen, zoomede bet in den handel brengen en exporteeren daarvan is slechts toege staan aan ben die als georganiseerde zijn aangesloten bij de Nederlandsche V isscberijoentrale 2e. garnalenvisschers zullen de door hen gevangen garnalen niet mogen afle veren dan tegen door -den Minister vast te stellen minimumprijzen; 3e garnalenpellerijen en garnalenex- porteurs zullen de garnalen slechts in den handel mogen brengen, resp. exporteeren, indien zij in bet bezit zijn van een ver gunning; aan de aangifte van deze ver gunning zij voorwaarden verboden o.a. 't naleven van de door den Minister ten aan zien van afname en verkoop gestelde mi nimumprijzen, zoomede bij' export 't beta len van een geringe beffing. Voor mosselen en oesters zijn bepalin gen van de volgende strekking vastge steld: Het uitzaaien en kweeken van mosse len, het visschen op mosselen en mossel zaad, het verbandelen van mosselen en mosselzaad, zoomede bet exporteeren van mosselen is slechts toegestaan aan geo-r- ganiseerden bij' de Nederlandsche Vis scherijcentrale, die in bet bezit zijn van een daartoe door of vanwege den Minister af te geven vergunning. Voor afgifte van de exportvergunning is als voorwaarde gesteld bet inachtne- men van een door den Minister te bepalen minimumprijis, zoomede betaling van een geringe beffing. Ook ten aanzien van het kwee-ken, ver- bandelen en uitvoeren van oesters zijn bepalingen van gelijke strekking vastge steld. Uit 't bovenstaande volgt dat ieder, die een der hiervorengenoemde bedrijven uit oefent, slechts dit bedrijf zal kunnen blij ven uitoefenen, indien bij zich zoo spoe- lig mogelijk als georganiseerde aansluit bij- de Nederlandsche Visscherijcentrale, te 's Gravenbage en zoo noodig een aan vrage tot het verkrijgen van de benoodig- de vergunningen indient. Voor de aan sluiting zullen geen andere vo-orwaarden warden gesteld dan dat men bet daartoe door genoemde Centrale beschikbaar ge stelde formulier van aansluiting onder teekent en aan de Centrale inzendt. Dreigend ontslag te Sas van Gent. Het „Dagbl. v. Zeeland" meldt, dat de spiegelglasfabriek van de Société de St.- Gobain te Sas van Gent gaat sluiten. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Economische Zaken werd medegedeeld, dat de toestand van de spiegelglasindu strie voor den minister aanleiding was om een diepgaand onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een con tingen- teering van spiegelglas. Dit onderzoek wees echter uit, dat aan een dergelijke contingenteering groote bezwaren zouden zijn verbonden, terwijl daartegenover de voor Nederland te behouden werkgelegen heid gering is (meer dan 80 pet. van het aantal arbeiders der betreffende fabriek bestaat uit vreemdelingen). De Minister heeft dan ook gemeend niet tot een be perking van den invoer van spiegelglas te kunnen overgaan. Dit bericht heeft reeds tot gevolg ge had, dat aan de pottenmakers der spie gelglasfabriek te Sas van Gent ontslag werd aangezegd. In totaal zijn vorige week nog slechts 52 menschen van de 240 ontslagen, doch ook de overigen zul len over eenigen tijd ontslagen worden. In het geheel is er nog voor zeven weken voorraad van grondstoffen in deze fa briek. Is deze verwerkt dan wordt de af- deeling voor de vervaardiging van ruw Binnenland. Geen verhooging van de premie voor de Ongevallenwet. Uitvoering van de Landarbeiderswet. Lezing van Oud-Minister Terpstra te Goes over concentratie van bijz. scholen. Buitenland. Het antwoord van Japan. Het Belgisch kabinet gevormd. glas gesloten. Vervolgens zal er nog eeni gen tijd gewerkt kunnen worden in de afdeelingen, waarin dit ruwe glas be werkt wordt. Daarna zal de algeheele sluiting volgen. De Minister van Waterstaat heeft met ingang van 1 Dec. 1934 benoemd in vasten dienst de tijdelijk ambtenaar A. W. Schneider te Middelburg, eertijds te Goes. Middelburg. Ged. Staten hebben gegrond verklaard het beroep van de Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs om vergoe ding van de jaarwedde eener boventalli ge leerkracht over 1935 voor haar school aan de Heerengracht. Zoowel Ged. Staten als het bestuur gronden zich op het bepaalde in den slotzin van art. 100, tweede lid der L.O.- wet 1920, hetwelk tot 1 April 1934 luidde: „Deze vergoeding uit de gemeentekas wordt aan het bestuur der bijzondere school uitgekeerd over het tijdvak ge durende hetwelk aan de openbare school meer onderwijzers werkzaam zijn dan het aantal, waarvan de jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden ver goed en tot twee jaren daarna." Ged. Staten halen aan het K. B. van 3 Januari j.l., waaruit blijkt, dat uit de strekking van art. 100, 2e lid, volgt, dat bijzondere scholen toepassing dezer be paling kunnen verlangen, wanneer in eenig jaar de klasse-deeler der openbare lagere scholen verandering ondergaat. Inderdaad heeft wijziging van dien klasse- deeler plaats gehad, doordat het totaal aantal leerkrachten der openbare lagere scholen van 26 in 1932 werd teruggebracht tot 24 in 1933. B. en W. stellen voor zich bij deze beslissing te moeten neerleggen. Vlissingen. Toekomstige Midden- standspolitiek. De Middenstands- vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" hield gisterenavond in een der zalen van „Britannia" een vergadering, waarin door den heer F. L. van der Leeuw, adj.- directeur van den Kon. Ned. Midden standsbond een causerie werd gehouden over: „Toekomstige Middenstandspoli- tiek". Wij moeten ons, aldus spr., de vraag stellen in welke richting zich de maat schappij ontwikkelt en of deze voor den middenstand gunstig is. Een oud-stelsel is aan het verdwijnen en nieuwe verhoudingen zijn komende. Een zeer belangrijk probleem is tegen woordig de vraag in hoeverre de Staat een taak heeft ten opzichte van het be drijfsleven. Velen meenen, dat de Staat tegenwoor dig een leidende taak heeft in het bedrijfs leven. Moeilijk is het hierin een oplossing te vinden, daar de productie overeen moet komen met de koopkracht. De koopkracht is echter tengevolge van de crisis zeer verminderd en daarmede ook de vraag. Hierdoor is een overproductie van goede ren ontstaan, en moet de aanvoer van producten worden beperkt. Een sprekend voorbeeld ziet men hier van op de veilingen. Zou het niet beter zijn de overproductie beschikbaar te stel len voor de werkloozen? Van groot belang voor den middenstand is hoe de maatschappij zich verder zal ontwikkelen. Spreker zag de verschillende systemen onder het oog, die aangeprezen worden tot verbetering van den middenstand en besprak de bezwaren hiertegen, om tot de conclusie te komen, dat men in de toekomst nog meer dan tot nu toe zich moet toe leggen op betere vakkennis, goed admini stratief beheer van het bedrijf enz. Hier aan ontbreekt nog veel, vooral op het platteland. Goede bedrijfspolitiek en „selfhelp" is voor den middenstand in de toekomst een dringende eisch. Er moet komen een „geordende vrijheid" en een zooveel mogelijke verbetering der bedrijfs voering. Vlissingen. Het aantal werkloozen steeg in -de afgeloopen week van 1188 tot 122'4, van wie 92 bij de werkverschaf fing geplaatst zijn. Gaes. „D e Overheid en de vrij- heid de-r bijzondere school" Gisteravond sprak voor de A. R. Kiesver- eeniging in de Prins van Oranje alhier de heer Mr J. Ter pst ra, oud-Minister

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1