Dobbelmann lekker... man! HEESCHE KEEL wicks MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 43 Aantasting of bescherming van de gemeentelijke autonomie. Buitenland Binnenland. Ymedicinale Hoestbombons Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)eZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Biji de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer is de Regeering beschuldigd dat zij bezig is de autonomie van de gemeen lek aan te ta3ten. Minister De "Wilde heeft deze beschul diging met de meeste kracht terug gewe zen. Zonder voorbehoud, zoo betoogde hij1, djirft de Regeering de woorden „aan tasting" der autonomie te vervangen door „bescherming" der autonomie. Uit het betoog van den Minister laten wij hier enkele gedeelten volgen. Minister de Wilde begon met er de aan dacht op te vestigen dat de financieele toestand hoogst ernstig is, en dat heel het schip der autonomie al lang gezonken zou zijn, als niet deels door vele gemeen tebesturen uit zichzelf, deels door de Re geering met krachtige hand ware inge grepen. Tot staving van deze opmerking wer den de volgende cijfers gegeven: „De toestand is, zooals ik zeide, hoogst ernstig. Terwijl de officieele gemeenterekenin gen gewone dienst te zamen over 1933 een batig saldo van 9,7 millioen aan geven, volgens de statistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, blijkt uit de gezuiverde rekeningen, dat er tusschen de gewone ontvangsten en uitgaven een nadeelig verschil is van 43,7 millioen. Het inzicht in den feitelijken toestand der gemeentelijke financiën over de be trokken jaren, dat aldus is verkregen, geeft nog aanleiding tot de volgende be schouwing. Tusschen de gewone uitgaven en de ge wone inkomsten van de gemeenten blijkt een ernstige wanverhouding aanwezig te zijh. In 1931 was er voor alle gemeenten te zamen een tekort van 20.2 millioen en in 1932 van 54,4 millioen. De toestand liet zich dan ook hoogst ernstig aanzien. Wel beschikken de ge meenten nog over batige saldi en andere reserves, welke in de goede jaren waren gevormd, doch deze slonken bij dergelijke tekorten als sneeuw voor de zon, terwijl daarnaast groote bedragen ongedekt ble ven. Deze ernstige toestand heeft bij voort during de bijzondere aandacht van de Re geering gehad. Naast een meer o>p de behoeften afgestemde regeling van de Rijksbijldrage in de werkloosheidslasten kon alleen van een aanmerkelijke verso bering van de gemeentelijke huishoudin gen redding worden verwacht. De Rijksbijdrageregeling, tot stand ge bracht op 23 October 1933, kende aan de behoeften van de gemeenten grooten in vloed toe. Niet in het minst als gevolg daarvan daalde het aantal gemeenten, in wier budget het reëele evenwicht was ver broken, van 770 in 1932 tot 597 in 1933. De aanzienlijke verzwaring van de las ten van de werkloosheidsvoorziening in 1933 werd door deze nieuwe regeling vol ledig opgevangen. Daarnaast doet de op voering van de ontvangsten en de verla ging van de uitgaven, tot welke maatrege len de gemeenten genoopt werden, in 1933 voor het eerst haar werking gelden. Het nadeelig verschil tusschen gewone inkomsten en gewone uitgaven verminder de van 54,4 millioen in 1932 tot 43,7 mil lioen in 1933. Het tekort van 43,7 millioen is op zich zelf beschouwd in 1933 het jaar, waar in het Rijk nog in staat was met een zeer hoog bedrag de gemeenten te steunen nog zeer bedenkelijk. Hoezeer de weerstand der gemeenten in den vorm van batige saldi en reserves als gevolg van deze tekorten afneemt, kan blijken uit het volgende beeld: aan den dienst 1931 vloeide toe wegens batige saldi van den voorlaatsten dienst 23,2 millioen; aan 1932 18,4 millioen, aan 1933 14,9 millioen én aan 1934 7,4 mil lioen. De totale reserves (algemeene bijzon dere en bedrijfsreserves), aanwendbaar voor den gewonen dienst als de nood het noodig maakt, beliepen voor alle gemeen ten tezamen op 31 December 1931 70,3 millioen; op 31 Dec. 1932 55,6 millioen en op 31 Dec. 1933 43,3 millioen. Terwijl in 1931 nog in reserves (alle weder te zamen genomen) plus minus 1 millioen meer ge stort werd dan er uit geput, werd in 1932 en 1933 daaruit resp. 14,6 millioen en 12.3 millioen meer geput dan daarin ge stort. Aan gewone uitgaven werd buiten de gewone dienst der gemeenterekenin gen gehouden en op andere rekeningen (crisisdienst, kapitaaldienst) gebracht, zonder dat op die speciale rekeningen dekking aanwezig was, in 1931 11,2 mil lioen; in 1932 14,6 millioen en in 1933 20.4 millioen." Deze cijfers wijzen inderdaad op een hoogst ernstigen toestand, die ingrijpen van hoogerhand noodzakelijk maken. Toch wenscht de Regeering daarbij niet verder te gaan dan noodig is. „De beteekenis, die de Regeering hecht aan de autonomie der gemeenten, kan worden afgemeten naar de stelling, die zij bij haar ingrijpen als uitgangspunt neemt, n.l. dat aan een regeling, vallende binnen het terrein van gemeentelijk be stuur, meer waarde moet werden toege kend, wanneer zij van het plaatselijk be stuur afkomstig is, dan wanneer zij van bovenaf wordt opgelegd. Dit brengt mede, dat ingrijpen van hoo gerhand op het gebied, dat de gemeente zelf kan bestrijken, dan ook niet dan aan vullend geschiedt en voorts niet dan na duidelijke waarschuwing en overleg." De Minister voegde hieraan nog toe de verklaring dat de bijzondere bemoeiing der Regeering uitsluitend crisiszaak is en in dienwvorm wordt gegoten, dat het Cen traal Gezag zich onmiddellijk kan terug trekken, zoodra het uit een oogpunt van Landsbelang niet meer noodig is. Met name de financieele crisis-inmenging is zoo opgebouwd, dat zij, kwam morgen de last der werkloosheidsvoorziening te vervallen, ook denzelfden dag kon ophou den. Aan het wezen, aan de kern der zelf standigheid wordt niet getornd, al wordt de bewegingsvrijheid tijdelijk ingeperkt." Een crediet van de Vereen. Staten aan België? Volgens in bankierskringen circulee- rende berichten hebben de Vereenigde Staten onlangs een crediet toegestaan van 25 millioen dollar ter voorkoming van de mogelijkheid, dat België den gouden standaard zou moeten verlaten. Dit cre diet zou gegeven zijn in ruil voor Bel gisch goud, dat onderweg is naar de Ver eenigde Staten. Internationale monetaire stabilisatie? De Amerikaansche Senator King heeft voorspeld, dat binnenkort een internatio nale monetaire stabilisatie zal volgen, gebaseerd op bimetalisme, als gevolg van de aankoopen van zilver door de Ver eenigde Staten. De kabinetscrisis In België. Zondagochtend heeft de kabinets-for- mateur Theunis de pers ontvangen, doch hij verklaarde, dat hij niets had mede te deelen. Hij is met verscheidene personen in contact moeten treden, welke eventueel voor de regeering in aanmerking komen, teneinde hun opvattingen te leeren ken nen. Ik ben, aldus Spr., over het algemeen zoo ontvangen, dat ik niet veel vrees heb. Vanaf het eerste oogenblik, dat ik heb aangenomen een kabinet te formeeren, is overeengekomen, dat de basis van het programma zou zijn, dat de franc stabiel moet blijvenop de hui dige paritei t." Aardbeving. Een aardbeving, waarvan het epicen trum klaarblijkelijk in den Stillen Oceaan op ongeveer 50 mijl buiten de kust gele gen was, heeft gisteren de kustplaatsen in de nabijheid van Eureke opgeschrikt. Tot dusverre zijn nog geen berichten ont vangen over aangerichte schade of onge lukken. Tyfoon teistert de Philippij'nen. De Philippijnen zijn Zaterdag opnieuw door een hevige tyfoon geteisterd. Vol gens de tot nog toe ontvangen berichten zijn ongeveer 250 personen om het leven gekomen. Het ergst werd het eiland Luzen ge troffen. Op vele plaatsen vonden over stroomingen plaats en talrijke huizen werden vernield. Japan heeft geantwoord. Het Japansche antwoord op de jongste Engelsche voorstellen tot regeling van de vlootquaestie is thans te Londen ontvan gen. Naar verluidt, is er weinig hoop, dat dit antwoord de Engelsche delegatie, die de onderhandelingen voert, bevrediging zal schenken. Reuter meldt nader, dat men in de om geving van de Japansche delegatie ver zekert, dat de Japansche regeering haar standpunt niet heeft gewijzigd. Vingerafdrukken van priesters. De laatste dagen gingen onwaarschijn lijke geruchten, dat alle priesters in Aken, alsof zij gevaarlijke inbrekers, moorde naars of staatsvijanden waren, zich aan den weerzinwekkenden maatregel moes ten onderwerpen, dat vingerafdrukken van hen genomen werden, welke in de archieven van het politiebureau bewaard zouden blijven. Nu komt echter een bevestiging welke geen twijfel meer overlaat. Korte Berichten. i De protestantsche kerk van Baden die opgenomen was in de Duitsche staats kerk, heeft zich weder daarvan afge scheiden. Een 23-jarig bewoner van Brooklyn genaamd Morris Hittler, heeft van het hooggerechtshof verlof gekregen, om zich vanaf 14 December te noemen Morris Hilton. De man, die tot het Joodsche geloof behoort, zeide dat zijn tegenwoor dige naam voortdurend het onderwerp was geweest van hoon, spotlust en ver warring. De Transche spoorwegen zullen het volgend jaar een bedrag van niet minder dan lVa milliard francs bestedon aan bet vervaardigen van nieuwe stalen treinen en bet modermiseeren electri- ficeeren van de voornaamste spoorlij nen. Zondag hebben 15.000 arbeiders in de zijdeindustrie te Paterson (Am.) be sloten 21 dezer in staking te gaan. Reeds staken sedert drie weken 20.000 arbeiders in de zijde-ververijen en in de kunstzijde-fabrieken, zoodat Woens dag a.s. de geheele zijde-industrie zal worden stilgelegd. Naar uit Burgas aan de Zwarte Zee gemeld wordt, is daar een ongewoon verschijnsel waar te nemen. Talrijke kersenboomen, welke anderhalve maand geleden voor de tweede maal bloeiden, hebben tengevolge van het zonnige en milde herfstweer voor de tweede maal vrucht gezet. De kersen zijn thans groo- tendeels rijp en kunnen geoogst worden. In Zuid-Frankrijk is het weer zeer slecht geworden. Hevige stormen gaan vergezeld van zware slagregens. In de buurt van Marseille is veel schade aan gericht. In de Vogezen is de eerste sneeuw gevallen. De militaire luchtmacht. Naar verluidt, heeft de minister van Defensie in zijn bezuinigingsplan opge nomen een centralisatie van de lucht strijdkrachten in Nederland van de ma rine en bet leger. Deze luchtstrijdkrachten zouden komen te ressorteeren onder één inspectie, aan bet hoofd waarvan zou worden benoemd, luit.-generaal Mr Raaymakers, oud-in specteur der genie. De klompenindustrie. Db minister van Economische Zaken deelt in de memorie van antwoord op zijn begrooting mede, dat de klompen industrie moet worden geholpen. Een beslissing omtrent de wijze waarop kan spoedig worden verwacht. Het ledental van het C. N. V. Wat door niemand gehoopt, maar door allen gevreesd werd, zegt „De Gids", n.l. dat de daling van het ledental zich ook over dit kwartaal zou voortzetten, is juist gebleken. Van 115.290 leden per 1 Juli zijn we teruggeloopen tot 113.944 leden per 1 October; een verlies van 1346 leden of 1.17 pet. Of ons dat tegenvalt? Eerlijk gezegd: neen. Het derde kwartaal is altijd een ongunstig kwartaal. D'e propaganda staat dan vrijwel stil, terwijl de afschrijvingen doorgaan. Wanneer wij daarop letten, en dan het verliescijfer vergelijken met dat van het vorig kwartaal, dan valt het geducht mee. Wij hadden toen een teruggang van 1398 leden. Daar blijven wij nu nog 52 leden beneden. Dat neemt niet weg, dat het erg genoeg is en er alle reden bestaat om de uiterste krachten in te spannen om verderen te ruggang te keeren. Blikvleesch wordt goedkooper. Naar het departement van Econ. Zaken meedeelt, zal met ingang van Maandag 26 Nov. de prijs van de blikken rund- vleesch, welke door de veehouderij cen trale beschikbaar worden gesteld, aan daartoe aangewezen groepen, worden ver laagd van 35 ct. tot 25 ct. per K.G. blik. Proeven worden genomen, om voor den komenden winter naast de blikken rund- vleesch een nieuw product voor dezelfde groepen beschikbaar te stellen gehakt in blik, bestaande uit rund- en varkens- vleesch en bevattende een belangrijke hoeveelheid vet. De prijs hiervan zal 35 ct. per K.G. blik bedragen. Tot nu toe kon het vleesch in blik ver kregen worden door de volgende groepen van personen: 1. steuntrekkenden en arm lastigen; 2. personen, die naar het oordeel van het bestuur der gemeente, waar bin nen zij woonachtig zijn, een inkomen genieten, hetwelk in het algemeen ten hoogste gelijk te stellen is met dat, het- Ingezonden Mededeeling. Vlug sn aan genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED welk door steuntrekkenden wordt geno ten; 3. personen, die als mijnwerker in de steenkolenmijnen werkzaam zijn; 4. gestichten, waaruit uitsluitend of nage noeg uitsluitend armlastigen voor reke ning van openbare kassen of instellingen van weldadigheid worden verpleegd; 5. vereenigingen, of andere lichamen, met een liefdadige doelstelling voor gebruik bij de gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijgbaar te stellen warme maaltijden; 6. diaconieën en instellingen met lief dadige doelstelling, ten behoeve van door deze lichamen ondersteunden. Deze cate gorieën kunnen blikvleesch betrekken. Voorts zal er toe worden overgegaan het vleesch in blik beschikbaar te stellen voor de in werkverschaffing tewerkgestelde landarbeiders en tevens in ruimere mate voor de groote gezinnen. De Indische salarissen. In de memorie van toelichting op de Indische begrooting wordt o.m. gezegd: Ondanks de verlaging van het salaris- en pensioenpeil, de verschuiving van een aanmerkelijk deel der pensioenlasten naar de toekomst en de daling van de uit gaven voor schuld door renteveilaging pn sterke vermindering van aflossing, is de druk, door de personeelslasten en die voor rente en aflossing op het budget uit geoefend, in de laatste jaren relatief nog toegenomen, n.l. voor de personeelslasten (bezoldigingen, wachtgelden en pensioe nen) van 1929 tot 1935 van 48,3 pet. tot 51.5 pet., voor rente en aflossing in die jaren van 16.5 pet. tot 24.2 pet. Met deze cijfers voor oogen zal het dui delijk zijn, dat een verdere aanpassing van de financieele positie der landsdie naren aan de tot de helft gereduceerde draagkracht van 's lands budget niet zal kunnen uitblijven, al zal daarnaast uiter aard ook voortdurend aandacht dienen te blijven geschonken aan de mogelijkheden, die bij voortgezette daling van den rente voet voor vermindering van de schuldver plichtingen kunnen ontstaan. Mlddenstandsvragen. In de Memorie van Antwoord betref fende de begrooting van Econ. Zaken voor 1935 doet de minister de volgende mede deelingen: Het vraagstuk der vestigingseischen voor middenstamdsbedrijven maakt voor den minister reeds een punt van over weging uit. Aanvankelijk acht bij een op lossing in dier voege mogelijk, dat in de richting van bet stellen van eiscben ten aanzien van vakbekwaamheid e.d. wordt gegaan. Tot gesloten bedrijVen wensclit de minister in geen geval te komen. Wat betreft het vraagstuk eener wet telijke regeling van het cadeaustelsel moet de minister zich vooralsnog een beslissing voorbehouden. Hij wenscht n.l. ten deze zoowel aan de belangen van den handel als aan die van de nijverheid in allen om vang recht te doen wedervaren. Inzake bet aanhangige wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten heeft de minister zijn standpunt nog niet bepaald. Het ontwerp eener wettelijke regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. De wenschelijkheid van een statistiek betreffende de kosten van levensonder houd wordt erkend. In overleg met de centrale oommissie voor de statistiek zijn desbetreffende plannen in voorbereiding. De Uiver in de hoofdstad van Turkije. Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen, dat gisteren de „Uiver" op den terugtocht naar Neder land te Angora is aangekomen. Reuters speciale dienst meldt uit An gora: Bij hun aankomst op het vliegveld werden Parmentier en Moll welkom ge- heeten door de ministers van defensie, economische zaken en arbeid, de leden van den generalen staf, de Nederlandsche legatie, de sportfederatie, de luchtvaart liga, de vertegenwoordigers van de groote pers en een enorme menigte. Minister president Ismet Pasja, de minister van defensie en de minister van financiën, wenschten de vliegers geluk en maakten met de „Uiver" een tochtje boven de stad. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Goes waarschuwt tegen de practijken van twee Binnenland. Centralisatie van de militaire luchtmacht. Het blikvleesch wordt goedkooper. Opheffing gevraagd van de crisis-rege ling voor aardappelen. Buitenland. Weer een tyfoon op de Philippijnen. De kabinetscrisis in België. Het antwoord van Japan. Ingezonden Mededeeling IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbolmann't Tabak en géén andereI kooplieden, waarvan één van flinke lengte zich noemende Jonnet, en de andere daartegenover klein; die van flinke lengte heeft een opzichtelijk gebogen neus. Laatstgenoemde persoon kwam bij een fa milie te Goes en vroeg aldaar naar een bepaald persoon. Na zich daarmee bij deze familie geïntroduceerd te hebben, bood bij kousen te koop aan, tegen be spottelijk lagen prijs. Hij sprak daarbij steeds do Duitsche en ook wel de Fran- scbe taal. Hij zeide vanuit Frankrijk ge komen te zijn om zijn zaken te regelen te Middelburg en aldaar ook thans te wo nen. Tijdens zijn gesprek geeft bij te ken nen nog een kennis te Goes te hebben die zeer mooie coupons stof voor heerencos- tuums bij zich beeft, uit zijn zaak. Hij vraagt deze te mogen laten zien. Zoodra men daartoe toestemming geeft, gaat hij even den weg op en komt ©ogenblikkelijk daarna met zijn z.g. kennis terug die in bet bezit blijkt te zijn van de bedoelde stof. Hij1 weet deze stof zoo bespottelijk goedkoop en solied aan te bevelen, dat men spoedig geneigd is deze van hem te koopen. Hij zegt daarbij den daarop vol genden dag terug te zullen komen met nog meerdere goederen op zicht, doch men moet de eerst aangeboden stof bij aankoop onmiddellijk betalen, omdat bij juist ook nog betalingen moet doen. Be doelde persoon komt echter niet meer terug en dan blijkt men later door dezen te zijn bedrogen en minderwaardige stof van hem gekocht te hebben. Het vervoer op de Prov. booten. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de B.B.N. (de Bond van bedrijfsautohouders in Nederland) een adres van dezelfde strekking als dat van de middenstands- vereenigingen te Goes, aan de Prov. Sta ten gezonden betreffende het vervoer van auto's en goederen op de Prov. booten en veerdiensten. Middelburg. Met dank aan allen die het slagen van de Prijsbonnenreclamo van de laatstgehouden Middelburgsche winkelweek hebben mogelijk gemaakt en in bet bdzonder aan de Vereeniging „Handelsbelang" alhier, bericht de Pen ningmeester van bet Plaatselijk Crisis- Comité alhier, dat de prijsbonnenreclame aan het Plaatselijk Crisis-Comité beeft opgeleverd de som van f253.53. Vlissingen. Mishandelingen. Id den afgeloopen nacht heeft de politie tweemaal moeten optreden bij mishande lingen. Eenmaal hadden twee chauffeurs het met elkaar aan den stok. De andet'e keer was er oneenigheid tusschen een echtpaar, waarbij de vrouw den man met een mes toetakelde., zoodat een dokter er aan te pas moest komen. 'Baldadigheden. De balda dige jeugd heeft het den laatsten tijd voorzien op- de reddingsbaken, die bij het water hangen. Zijl gooien die in ha-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1