Rechtszaken Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stukken. Leestafel. Financiëele Berichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Posterijen en Telegrafie Ailoop Verkopingen en Aanbestedingen Briefwisseling. Adverteer.. 3 perceelen Weiland, te krijgen, waardoor het gespleten werd. Het kind is ter behandeling in het zie kenhuis te Zwolle opgenomen. Betalen met kabeljauw. De directeur van een Deensrihe circus onderneming, die op IJsland vertoonin- en gaf, is gedwongen geweest, om ka- eljauw aan te nemen, daar er niet voldoende geld onder de menschen was. De bezoekers ontvingen toen aan de loketten hun toegangsbewijzen tegen be taling in visch. Den volgenden dag ver kocht de directeur zijn „recette" aan een visch-groothandelaar. Moord te Oss opgehelderd. Zooals men zich wellicht zal herinne ren, werd in den vroegen morgen van 8 Aug. 1933 in een weiland te Oss, het lijk gevonden van den negentienjarigen G. de Bie, die 's avonds tevoren per rijwiel de ouderlijke woning had verlaten en daarin niet meer was teruggekeerd. De jongeman bleek door niet minder dan 66 messteken te zijn gedood. Het 'onderzoek, dat de marechaussée met groote voortvarendheid instelde, leverde aanvankelijk geen aanwijzingen op. Later bleek, dat de verslagene 's avonds tevoren in gezelschap was ge weest van zijn neef, den negentienjari- gen P. de Bie. Ook kwam vast te staan, dat de verstandhouding tusschen beide jongelieden niet gunstig was. Op grond hiervan ging de marechaus see tot arrestatie van P. de Bie over. Hij werd naar 's Hertogenbosch overge bracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Verdachte bleef met groote hard nekkigheid ontkennen en moest na eenige maanden weer op vrije voeten worden gesteld. De nasporingen werden intus- schen voortgezet en men slaagde er o. a. in het rijwiel van den vermoorde te vinden, dat in het Osschemeer was ge worpen. Eenige maanden geleden werd P. de Bie opnieuw gearresteerd, thans op vermoeden van medeplichtigheid aan een inbraak. De Bie werd wederom naar 's Hertogenbosch overgebracht, waar hij in het huis van bewaring werd opge sloten. Het onderzoek naar deze inbraak bracht intusschen bepaalde feiten aan het licht, die aanwijzingen bevatten om trent de richting, waarin het verdere onderzoek inzake de moordzaak kon wor den geleid. Met groote omzichtigheid is het onderzoek voortgezet, en men is er eindelijk in geslaagd, zooveel aanwijzin gen te verkrijgen, dat de schuld van De Bie onomstootelijk vast staat. Duizend gulden in de W. C. laten vallen. Een bewoner van de Tuinstraat te Amsterdam heeft Woens dag, zooals gemeld, bij de politie al daar aangifte gedaan, dat hem waar schijnlijk in den trein tusschen Den Bosch en Amsterdam een couvert met f 1000 aan bankbiljetten ontrold was. Het on derzoek der politie leverde niets op. Gisteravond nu hebben werksters in het Café, waarboven hij woont f 70 aan bank papier in een riool gevonden. Bij een onderzoek daarop door de politie inge steld, zijn daarna nog eenige bankbiljet ten uit het riool gekomen, en voorts een stuk van het couvert, waarin de bankbiljetten geborgen waren geweest. De eigenaar van het geld had dit ver moedelijk Woensdagavond na zijn thuis komst in zijn woning op de derde ver dieping zonder het te bemerken, in de W.C. laten vallen. Het grootste gedeelte van het vermiste geld was gisteravond nog niet terecht. Valsch keuringsstempel. Gistermorgen heeft te Veenendaal de marechaussee, in overleg met den keu ringsdienst te Ede, bij een slager ruim duizend pond vleesch in beslag genomen, dat voorzien was van een goedkeurings- stempel, hetwelk echter na onderzoek valsch bleek te zijn. Ook op twee auto's met vleesch en vet is beslag gelegd. Wardenier uit het zieken huis ontslagen. De heer J. Warde nier, uit Wolvega, wiens z.g: uitvinding van een brandstofvrijen motor onlangs de aandacht trok, is ontslagen uit de afdeeling voor zenuw- en zielsziekten van prof. dr W. M. van der Scheer aan het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Tegen hamsteren. In een spoedgeding heeft de rechter te Leipzig een 49-jarigen leurder volgens de wet tegen prijsopdrijving veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De man had bij een grossieT rolletjes garen gekocht voor 10 pfg. per stuk en deze verkocht voor 20 k 25 pfg. Ondanks den geringen omvang van zijn handel werd de man zoo zwaar gestraft omdat hij met zijn leuren de „hamsterpsychose" van deur tot deur had verspreid. Vrachtauto door een trein gegrepen. Gistermorgen is op den onbewaakten overweg bij den grintweg EibergenNeede een vrachtauto, bela den met een 100 balen mais, door een personentrein EibergenNeede gegrepen en vernield. De lading ging voor een groot deel verloren. De chauffeur kwam er met slechts enkele lichte verwon dingen af. Van den personentrein werden enkele ruiten vernield; de reizigers ble ven ongedeerd. De chauffeur heeft waar schijnlijk niet aan den overweg gedacht doordat hij werd afgeleid door een schichtig paard, dat van de tegengestelde kant op den weg naderde. Uitroeiing der gemzen Men schrijft uit Nice: Op de hooge Alpenketens, de grens tus schen Frankrijk en Italië, wordt nog vrij veel aan de gemzenjacht gedaan. Jagers uit de grensdorpen hebben er dagenlange tochten voor over in het hooggebergte, en b.v. te Martin-Vésubia is des winters te gen billijken prijs een malsche gemzebout te verkrijgen. Ook verder noordelijk, in Savooye, wordt veel jacht op deze dieren gemaakt. Te bejammeren is het, dat de gemzenjacht merkbaar vermindert, hoe wel deze jaoht jaarlijks slechts gedurende twee maanden geopend blijft. In sommige streken maken gewetenlooze jagers zich n.l. aan een ware uitroeiing schuldig. Onlangs gingen in Savooye eenige ja gers er enkele dagen vóór de opening van de gemzenjacht op uit en slaagden erin om in de buurt van Sient een kudde van elf gemzen te omsingelen. Ze bleven het voorgeschreven oogenblik van de jacht- opening afwachten en schoten toen alle dieren, zoowel vrouwelijke als mannelijke en jongen, onverbiddelijk dood, om ze daarna met hun auto's te vervoeren. Het wordt hoog tijd, dat er van hooger- hand een stokje voor dergelijke onverant woordelijke slachtingen gestoken wordt; anders is het te vreezen, dat binnen wei nige jaren de laatste gems uit het gebied der West-Alpen verdwenen zal zijn. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Nov. 1934. Th. O. S. 32 j., marconist te Zierikzee verdacht dat hij op 3 Oct. 1934 te Haam stede: le den Rijksveldwachter Majoor de Jonge in diens woning heeft mishan deld en toegevoegd: je bent een dief ook; 2e. huisvredebreuk gepleegd in de woning van voornoemden de Jonge; 3e vernieling van een ruit in de woning van de J. De Off. van Justitie achtte de vernie ling van de ruit niet bewezen en eischte dienaangaande vrijspraak. Voor de an dere feiten achtte hij een strenge straf op zijn plaats en vorderde 2 mnd. gevange nisstraf. J. P. 18 j., bakkersknecht te Vlissingen verdacht van diefstal van een rijwielbe- lastingplaatje. Eisch 2 mnd. gev.straf on voorwaardelijk en 4 maanden voorwaar delijk. A. B., 36 j., zonder beroep, thans te Utrecht, verdacht dat hij1 in den zomer van 1934 te Zoutelande een geldsbedrag van f 160, toebehoorende aan G. Porton, welk geld hij had ontvangen van verschil lende klanten van Porton voor aan dezen geleverde dranken, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Eisch 3 mnd. gev.straf. A. van H., 56 j., arbeider te Goes, ver dacht dat hij te Goes in 1934 op ver schillende data tusschen 1 Jan. 1934 en 9 Sept. 1934 opzettelijk in strijd met de waarheid op een aanvraagformulier voor steunverleening aan werkloozen bij het opgeven van gezinsinkomsten bedragen invulde die in strijd met de waarheid waren, ten gevolge waarvan de penning meester van het Burg. Armbestuur te Goes werd bewogen aan verdachte een steunverleening uit te keeren van f 73.18 meer dan hem toekwam. Oe Off. v. Justitie achtte het een open baar belang dat dergelijke overtreders streng gestraft worden. Hij eischt 1 mnd. gevangenisstraf. J. P. C. de W., arbeider le Oudelande had zich te verantwoorden terzake van oplichting door bij verschillende perso nen te komen die een overeenkomst had den aangegaan voor het vullen van accu's en annodebatterijen, en deze personen een bon af te geven waarop vermeld stond een geldsbedrag, dat verdachte naar hij zeide voor zijn patroon kwam innen. De offi cier van Justitie eischte 2 maanden ge vangenisstraf. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden Mr F. M. Wilbrenninck, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten in het arrondissement Mid delburg, ter standplaats Middelburg; tot ambtenaar van het openbaar mini sterie bij de kantongerechten: in het arrondissement Middelburg, ter standplaats Middelburg Mr B. J. Besier, waarn. ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij kantongerechten in het arron dissement 's-Gravenhage, wonende te 's-Gravenhage. Het verwerken van druiven. Reeds geruimen lijd heeft Prof. Spren- ger te Wageningen proefnemingen geleid o<p het gebied van het verwecken van druiven tot dranken. Voor deze proeven werd door den Bond Westland medewer king verleend. Uit de tot nu toe bereikte resultaten is wel komen vast te staan, dat de wijnbereidiing minder kans van slagen zal bieden dan de bereiding van de zoete most. Hiervan heeft Prof. Sprenger groote verwachtingen. Ecihter zal het noodzakelijk zijn, dat deze most, welke een alcoholvrije drank is, zonder accijns bereid mag worden en veikocht. Naar Prof. Sprenger meent, zal het dan mogelijk zijn een belangrijk kwan tum van de druivenproductie te ver- weiken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik plaatsing voor het volgende: In 't bijblad van de Provinciale Zeeuw- sche Middelburgsche Courant van 15 de zer komt onder het hoofd „Provinciale Staten van Zeeland" een stukje voor, waarin vooruitloopend op de resulta ten van 'het onderzoek der daartoe be voegde commissie met veel omhaal van woorden een lans gebroken wordt voor de vereeniging van kleinere polders tot grootere eenheden. Tal van argumenten voor een dergelijke vereeniging worden aangevoerd, waarvan de juietheid m. i. allerminst vast staat. Bovenal voel ik me echter genoopt de ingelanden van polders met een laag dijkgeschot er op te wijzen, dat er bij dit enthousiaste streven naar niet zeer noodige centralisatie een zeer gevaarlijke adder in het gras schuilt. Met het onschuldig klinkende motief „betere verdeeling van lasten" kan niet veel an ders bedoeld zijn dan een nivelleering van de lasten van verschillende polders. Deze nivelleering van lasten is tegen woordig een bij uitstek populair instituut; niet intusschen omdat de billijkheid daar van na eeuwen thans plotseling aan den dag treedt, maar omdat degeen, die hooge lasten te betalen heeft het als een welkom motief aangrijpt om een deel van zijn hooge lasten op anderen af te wen telen. De billijkheid van den aanslag der ge bouwde eigendommen in de polderlasten meen ik dan ook in twijfel te moeten trek ken. hoezeer ook deze aanslag in het al gemeen niet bijzonder drukkend zal zijn. Heel anders is het gesteld met een nivel leering der polderlasten: de grootte dier lasten met de kwaliteit van den grond zijn de twee 'hoofdfactoren voor de waar de van den grond in de verschillende pol ders. Om nu met schoon schijnende mo tieven de waarde van den grond in den eenen polder te verlagen ten behoeve van dien in andere polders wil mij voor komen een onbillijke handeling te zijn, waartegen ik bij voorbaat meen te moeten waarschuwen en protesteeren. Ik vraag me dan ook af, of alle leden van den Zeeuwsehen polder en water- scbapsbo-nd zich wel voldoende reken schap hebben gegeven van de strekking van bun wenscbelijkbeidsbetuiging te de zer zake. Met dank voor de plaatsing, FRANSEN VAN DE PUTTE. Goes, 16 November 1934. RECORDOOGSTEN IN DEN AKKERBOUW. In Noord-Holland 60.500 K.G. eetaardappelen per H.A. In de Povlakte werden de laatste jaren buitengewoon hooge tarwe-opbrengsten verkregen. D'aar het officieel gecontro leerde opbrengsten gold, heeft Prof. Ray van het Int. landbouwinstituut te Rome een onderzoek ingesteld naar de gevolg de cultuur-methoden, die daartoe geleid hadden en het resultaat van zijn onder zoek medegedeeld in de Revue internatio- nale d'agriculture. Het komt hierop neer dat de Italiaansche verbouwers zich be palen tot de teelt van zeer productieve rassen, die groote hoeveelheden kunst mest kunnen verwerken; uitstekend ge- draineerden grond diep bewerken en zwaar 'bemesten, rijenteelt toepassen, laat (in October) 200-240 K.G. per H.A. zaai zaad gebruiken, waardoor 500600 hal men per vierk. M. verkregen werden zon der uitstoeling. De Italianen hebben, zoo- als bekend is, de laatste jaren hun tarwe- productie sterk opgevoerd, maar in be paalde districten, met name in Parma, blijken ze een zeer bijzondere methode te hebben opgebouwd, waarbij men tot 6500 a 7200 KG. tarwe per HA. kan verkrijgen In ons land werden op de proefvelden dit jaar ook wel opbrengsten boven 5500 K.G. vastgesteld. Maar in de teelt van aardappelen houdt Nederland het record. De Bond van oud leerlingen te Berkhout heeft bij den heer C. Nap te Bobeldijk een proefveld van aardappelen, waarop men verleden jaar al de oO.OOOk.g. per h.a. bereikt had. Toen zeiden Prof. Broekema en rijkslandbouw- consulent ir Lienesch tot den leider, den landbouwonderwijzer R. Bergsma: be proeft eens de 60.000 k.g. te halen 1 Dit is voor eetaardappelen een ongekend hooge hoeveelheid. Van fabrieksaardappelen oogst men in de Veenkoloniën wel 600 h.l. of 42.000 k.g. per h.a., maar dat zijn ook geen eetaardappelen! De grond in Berkhout verkeerde in goeden bemestings toestand, men gaf nog 500 k.g. zwavel zuren ammoniak en 800 k.g. superfosfaat, terwijl deelen van het proefveld resp 0, 400, 800 en 1200 k.g. patentkali ontvingen. Het perceel met 400 k.g. patentkali, groot 3 are, gaf de hoogste opbrengst, n.l. per h.a. 60.500 k.g. Eigenheimers van beste kwaliteit. Dat meer patentkali de opbrengst drukte behoeft niet te verwon deren. Meestal ligt de grens bij 800 k.g., maar ditmaal beeft de droogteperiode waarschijnlijk tengevolge gehad, dat de zoutconcentratie het afsterven vervroegd heeft. Opbrengsten van 53.280 en 52.130 k.g. h.a. met 800 en 1200 k.g. patentkali zouden eveneens recOrd-opbrengsten ge weest zijn, als ze niet door die tcp-pres- tatie van 60.500 k.g. per h.a. 'overtroffen waren. De Brieven van den Apostel Pau- lus aan de gemeente te Thessalonica, uitgelegd door L. Lindeboom. Kam pen, J. H. Kok. In een woord vooraf deelt Ds C. Linde boom mede, dat toen zijn vader, wijlen Prof. Lindeboom zijn ambt aan de Theol. School neerlegde, het zijn voornemen was zijn college-dictaat over Paulus' Brieven aan de Thessalonicensen in den vorm van een commentaar voor de pers gereed te maken. Tot uitvoering van dit voor nemen is het echter niet gekomen. Ds Lindeboom oordeelde echter, dat het dic taat, zooals het daar lag, wel voor uit gave geschikt was. En hij voegt er aan toe, dat z.i. de inhoud de uitgave recht vaardigt, daar deze zich kenmerkt door een indringen in den zin van het Woord Gods. Inzonderheid pre dikanten-oud-leerlingen van Prof. Linde boom en theologische studenten zullen deze uitgave met blijdschap begroeten. Herfstnumer Timotheus. Weer een mooi nummer, met fraaie illustraties en een rijken inhoud. En dan nog als kunst- bijlage een litho van A. W. Verhorst te Heemstede: Lange Jan te Middelburg. Wij vestigen gaarne bij vernieuwing de aandacht op dit voortreffelijke geïllu streerde Christelijke weekblad. Uitgave La Rivière Voorhoeve. Zwolle. Libellen-serie. In de Libellen-serie- uitgave Bosch Keuning te Baarn, zijn weer een aantal nieuwe deeltjes versche nen. De inhoud is zeer uiteenloopend. Er zijn bloemlezingen uit de werken van dichters uit den ouden en den nieuwen tijd, maar ook boekjes van godsdien- stigen aard, of met folkloristischen of huishoudelijken inhoud. Deze Libellen hebben bij ons volk een gunstige ont vangst gehad. Van meerdere deeltjes wa ren reeds herdrukken noodig. Dat zal ook wel het geval zijn met een nog te verschijnen rijk geïllustreerd deeltje over de Holland-Indië-vluchten. Gunstig resultaat der Indische leenlng. Naar men verneemt is bij de gisteren gehouden inschrijving op de nieuwe 4 pet. Gonsolidatieieening ten laste van Neder- landsch-Indië. waarvan reeds f 100 mil- lioen bij openbare instellingen is ge plaatst, voor de resteerende f 50 millioen dermate ingeschreven, dat een zeer be langrijke reductie zal moeten worden toe gepast. MIDDELBURG, 16 Nov. Op de veiling deden: Veldsla 510, Spinazie 211, Stoksnijhoonen 48, Doperwten 19, Sprui ten 7'18, Witlof 522, Schorseneeren 1014, Koolrapen 2, Roodekool 25, Peën 12, Uien 1,5-3, Tomaten 312, Mispels 3—8 ct., alles per Kg.; Peën 13, Rapen 13, Kroten 24, Prei 4 8,5, Knolselderie 12, Peterselie 0,5, Rammenas 12 ct., alles per bos; Sa- voyekool 16, Roodekool 17, Boere- kool 23, Wittekool 2,55, Bloemkool 220, Andijvie 0,52,5, Kropsla 0,5 ct., alles per stuk; honing 38 ct. per pot; Ghrysanthen 1.6 ct. per bos; Tulpenbol len 18 ct. per 100; Cacteën 5 ct. per pot. Van 1—15 Nov. WISSENKERKE. Geboren: 6, Lena Margaretha, d. v. Pieter Johannes de Waard en Adriana Jacoba Koole; 12, Maria Suzanna, d. v. Johannes Koole en Kornelia Lukasse. Overleden: 6, Adriana Verburg, 54 j., echtgenoote van Jacob Cornells Adriaan Geluk; 11, Pieternella Spruit. 83 j., wed. van Jan Kramer. Over de maand Oct. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Pieter nella Maria, d. v. P. van Driel en J. Je- roense. Matheus Pieter, z. v. H. de Graaff en A. W. van der Vlies; Machelina Jaco ba, d. v. M. de Weijze en M. Moerland. Marie Helena, d. v. J. L. Rijstenbil en J. G. Everaers. Overleden: Adriaan van Dienst, 9 j., z. v. G. van Dienst en G. J. Goedege- buure. Gehuwd: P. van Roosendaal, 58 j., te Steenbergen en Cath. Verhees, 59 j. C. A. A. Kouman, 24 j. te Rhenen en C. J. Gelok, 27 j. ST. ANNALAND. Geb.: Izabella Maria v. D. Dormaar en van A. M. Fase; Marinus, z. v. D. den Haan en van W. E. Dane; Jannetje Marina, d. v. A. Rijnberg en van J. Kaashoek; Aagje, d. v. P. C. den Haan en M. A. Etiënne. Overleden: Gommert Hage, 75 j., wedn. van J. van Dommele. Opgave betreffende het postkantoor te Middelburg. Maand October 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f68.317.47 en terugbetaald f66.617.71. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1699.76. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1000 en afgeschre ven nominaal f 400. Derhalve meer in- dan afgeschreven f600. Opgave betreffende het postkantoor te Goes. Maand October 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f45.137.46 en terugbetaald f31.774.42. Derhalve meer ingeiegd dan I terugbetaald f 13.363.04. Grljpskerke. Door Not aria Bl&upot ten Cate is Vrijd&g in café „Groeneyvoud" publiek verkooht 43,50 A, of 1 G. 32 R. bouwland aldaar in Hoogelande, Kooper J. Groenenberg Az.. aldaar voor f 545. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 764. Licht op voor fietsen: Zondag 4 u. 41 min. Maandag 4 u. 40 min. G. Huisstede. Het is ons niet moge lijk den zin van uw schrijven te ver staan. Wij meenen ook in uw belang te handelen, door de gezonden stukken niet te plaatsen. Heden overleed, na een ge duldig lijden, in zijn Heer en Heiland, onze geliefde Vader, de heer DANKER HIBELS, in den ouderdom van 72 Jaar en 4 maanden. Namens de familie: C. GELUK. M. GELUK—HIBELS. Kloetinge, 16 November 1934. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden tijdens de ziekte, bij en na het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder-, Behuwd- en Grootmoeder ADRIANA VERBURG, betuigen wij onzen welgemeenden dank. J. C. A. GELUK en Kinderen. Kamperland, 17 November 1934. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het over lijden van onzen besten Oom, Be huwd- en Oud-oom, den heer ADR. BUTIJN, betuigen wij onzen besten dank. Familie BUTIJN. Familie BLOK Rilland-Bath, 17 Nov. 1934. Voor de bewijzen van deelneming na het overlijden van onzen gelief den Man, Vader, Groot- en Over grootvader NICOLAAS ZEGERS, betuigen wij hiermede onzen harte- lijken dank. C. ZEGERS—VAN FRAASSEN en Familie. Kapelle, 17 November 1934. Allen, die iets verschuldigd zijn aan- of te vorderen hebben van de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalaten schap van den heer JACOB PRINS, overleden te Ierseke, den 13 Augus tus 1934, worden verzocht daarvan vóór den 1 December 1934 opgave te doen ten kantore van den No taris H. JONKERS te Goes. Aan allen, die op 6 Nov. hun be langstelling hebben netoond op mijn vijf en zeventigsten verjaardag, zoo wel van hier als elders, mijn harte- lijken dank. J. VAN KRUININGEN. Waarde, 17 November 1934. De COMMISSARIS DER KONIN GIN IN ZEELAND maakt bekend, dat de tweede gewone zitting der Staten van dit Gewest in 1934 zal geopend worden op DINSDAG 20 NOVEMBER a.s., des namiddags te 1 y2 uur, in de Statenzaal op de Groenmarkt, alhier. Het publiek zal toegang hebben door de deur ter zijde van de kerk. Middelburg, 17 November 1934. UIT DE HAND TE PACHTEN voor 4 jaar: waarbij geschikt om te scheuren, onderscheidenlijk aan den Hooge- landschen- en den Schotelweg, thans in gebruik bij den heer J. A. Pou- wer. Te bevragen C. DE JAGER, Seissingel 206, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3