jjliirifmictt* SSgflriE EERSTE BLAD ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 42 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Eerbied voor het recht. Buitenland. Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. Over de resultaten met Bertels' Opfokvoeder en Bertels' Kunst- korrel ben ik uiterst tevreden. Myn 92 jonge hennen,gedurende 8 weken opgefokt met Bertels' Opfokvoeder en daarna uitslui tend met Bertels' Kunstkorrel, begonnen reeds op 4£ maand te leggen en leggen thans op maand reeds gemiddeld $0 eie ren per dag.Be voederkosten bedragen 0.7 ct.per kip p.dag. Bertels' Oliefabrieken N.V.r Amsterdam (O.) 'n OUD en SOLIED ADRES Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een van de weinig moedgevende ver schijnselen van dezen tijd is, dat de eer bied voor hel recht vermindert, dat de groote beteekenis van de rechtshandha- ving door velen niet meer wordt erkend. Er zijn niet zoo weinigen in onze dagen die van een stipte handhaving van het xecht afkeerig zijn. De tegenstanders van een behoorlijke weermacht verdedigen vaak hun houding met dit argument, dat niet de handhaving van het recht de hoofdzaak is maar de bevordering van den vrede. Beter dat het recht geschonden wordt, dan dat de vrede gevaar zou loopen. De predikers van den machtstaat als in Duitschland ondergraven weer op een an dere wijze de beteekenis van het recht. Boven het recht stellen zij de macht. Mi nister Göring heeft enkele dagen geleden in een bijeenkomst der academie voor Duitsch recht met instemming gewaagd van het optreden van Hitler die een aan tal zijner volgelingen liet fusileeren zon der vorm van proces. Het woord van den Führer zoo zeide hij, gaat boven het woord van den rechter. In breede kringen is er voorts meer een vragen naar nuttigheid en belang, dan naar de eischen van het recht. Toen eenige jaren geleden wijlen de heer Scha per in de Kamer verklaarde dat hij ma ling had aan de juristerij, sprak hij daar mee uit, wat in veler hart leeft. Wie on verbiddelijk vasthoudt aan het recht en steeds weer vraagt naar goede rechts gronden, wordt alleen daarom soms reeds bij1 de reactie ingedeeld. Ook in onze kringen komt de mindere waardeering van het recht soms tot uiting. Als het hart vervuld is met deer nis en mededoogen wordt het zoeken van rechtsgronden voor ingrijpen van de Overheid meermalen als juristerij in den verkeerden zin afgekeurd. Nu willen wij niet ontkennen dat bij het vragen naar rechtsgronden soms de bedoeling kan voorzitten om de uitvoering van minder gewenschte maatregelen le verhinderen. Dat is zeer goed mogelijk. Het beste wordt vaak misbruikt en wan neer dan ook op deze wijze zelfs van een zaak van zoo booge beteekenis misbruik wordt gemaakt, dan verdient dat ernstige afkeuring. Maar overigens dienen we hier voor zichtig te zijn en is het onze roeping ons zelf en anderen van de groote beteekenis van het recht diep te doordringen, aan de eischen van het recht vast te houden en onder alle omstandigheden voor de ma jesteit van het recht te buigen. Hiervoor pleiten zoowel principieele als practische argumenten. Gods Woord houdt overal het recht hoog. Voor ons menschenverstanad gaat het daarin zelfs onbegrijpelijk ver. Oneindig en niet te peilen is de liefde Gods, maar hooger dan die liefde staat do gerechtigheid, die eischt, dat de zon de welke tegen de allerhoogste majesiteit Gods bedreven is, ook met de hoogste straf wordt gestraft. Aan de gerechtigheid moet worden voldaan, tot eiken prijs, en liever dan de zonde ongestraft te laten heeft God zijn eeniggeboren Zoon tot den bitteren en smadelijken kruisdood overgegeven. Hier ligt een vingerwijzing voor de nooit te hoog te schatten beteekenis van het recht. En het moet ons ernstig stre ven zijn dat recht zooals het in Gods Woord en Wet is geopenbaard te leeren kennen en op alle levensterrein te doen eerbiedigen. Heel onze strijd op staatkundig en maatschappelijk gebied moet, zal het goed wezen, een strijd zijn om het recht. Om het recht Gods. Van dien strijd om het recht is de schoolstrijd een kostelijk voorbeeld. Daar bij ging het om het recht van de minder heid die achteruitgesteld en verdrukt werd, om het recht van de burgers van den Staat, om het recht van de ouders, maar in hoogeren zin ook om het recht Gods, die Zijta. kinderen opvraagt en eisoht dat de vreeze des Heeren het beginsel zal zijn van opvoeding en on derwijs. Honderd jaar geleden werd in ons land evenals thans in Duitschland, gestreden voor het recht van de Kerk om zich naar eigen aard, 'overeenkomstig den eisch Gods te ontwikkelen. Om het recht Gods, daarom moet het .gaan ook in het sociale leven. Wanneer de werknemers zich organiseeren alleen om eëp dikkere boterham te krijgen en een macht van beteekenis te vormen, dan is die actie geoordeeld. En wanneer de werkgevers samenwerken om sterk te staan tegenover de werklieden en zooveel mogelijk hun eigen belang te zoeken, dan is dat niet in orde. Ons leven moet worden beheerscht door de eischen van het recht. Uitgangspunt van onze actie op politiek en sociaal ge bied moet zijn de eerbiediging van het recht Gods. Wanneer dat ideaal wordt losgelaten, wanneer niet het recht, maar het belang onze gedragingen beheerscht, wanneer succes- de leidende factor wordt, dan zijn wij het goede spoor bijster en zullen de gevolgen niet uitblijven. Hetzelfde geldt tot op zekere hoogte ook van het afgeleide recht, het recht der menschen neergelegd in wet en verorde ning. Magistraten die vasthouden aan wetten en verordeningen en zich steeds op wette lijk standpunt stellen, worden daarover meermalen hard gevallen. Hun optreden schijnt dan soms stug en weinig soepel. Toch is het niet meer dan schijn. Wanneer het recht wordt losgelaten en een gevoelspolitiek wordt gevolgd, dan komt men op een weg, die tot ondraaglijke willekeur en tyrannie moet leiden. Hoog moet daarom onder ons worden gehouden de beteekenis van het recht. Gandhi's ster verbleekt. D'e Indische bladen deelen mede, dat Gandhi's ster verbleekt. Men erkent wel den adel, en den lijdensmoed van den Mahatma, maar begint hoe langer hoe meer zijn lijdelijke strijdwijze als on vruchtbaar te verwerpen. Er is een nieuwe, „Zichzelfac'hten-beweging" ont staan, die zich van Gandhi afkeert en naar de ideeën van het bolsjewisme zich wendt. Hoe sterk deze beweging is bleek o.a. bij de staking te Bombay en de an dere onlusten. De overheid bestreed de beweging scherp doch dit stuit !haar loop niet. Het bolsjewisme wint sterk ter rein. Aan den anderen kant keeren de orthodoxe Brahmanen zich tegen Gand hi, omdat hij de Hindoe-religie bedorven zou hebben, o.a. door de tempeldeuren voor de paria's te openen. De toestand in het Saargebied verscherpt. Er is een zeer ernstige verscherping der situatie in het Saargebied ontstaan door het feit, dat Knox, de voorzitter der regeeringscommissie, bij het Opperste Plebiscietgerechtshof een aanklacht te gen de bekendste Duitsche leiders in het Saargebied Röchling, Kiefer, Pirro, Le- vacher en Schmelzer heeft ingediend we gens beleediging en laster. Deze aanklacht is in hoofdzaak ge grond op de overweging, dat het ant woord van het Duitsche front ten deele gebaseerd is op een getuigenis van de vroegere typiste van de directie van Bin- nenlandsehe Zaken der Saarregeering, welke dame 14 Sept. j.l. werd ontslagen onder verdenking het ambtsgeheim ge schonden te hebben, waarop zij naar Duitschland de wijk nam. Verzoek van Belgrado aan Genève. De permanente vertegenwoordiger van Joegoslavië bij den Volkenbond, Potitsj, en de Joegoslavische gezant te Parijs heb ben den Fransehen minister van buitenl. zaken er van in kennis gesteld, dat Joe goslavië biji den Volkenbond een voor stel tot het instellen van een onderzoek inzake den moord op Koning Alexander zal indienen. Belgrado zou voornemens zijn den Vol kenbondsraad de resultaten van het on derzoek voor te leggen en internationale maatregelen tegen de internationale ter roristische organisatie te eischen om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Buigaarsch communist terechtgesteld. Op de binnenplaats van de Centrale Gevangenis te Philipopel is gisteren de communist Natsje Lasarof door ophan gen terechtgesteld. Lasarof was verleden jaar op grond van de wet ter bescherming van den staat wegens celvorming in het leger ter dood veroordeeld. De terecht stelling heeft bij de openbare meening groot opzien gebaard, daar sedert zes jaar geen doodvonnis meer ten uitvoer gelegd is bij communistische samen zweerders, wanneer zij geen moord had den begaan. De schorsing der vlootbesprekingen. In de vlootbesprekingen is opnieuw een stilstand ingetreden. De Japanscbe dele gatie had zich met het oog op eenige En- gelsche vragen tot Tokio gewend om na dere instructies. Men had er beslist op ge rekend, dat het antwoord gisteren te Lon den zou zijn ontvangen. Dit was echter niet het geval. Men neemt aan, dat dit Ingezonden Mededeeling. De heer P. van Dongen, Terheyden, N.Br., schrijft on* dd. 26 October 1934: Gedurende deze maand geven wl] bij aankoop van Iedere 200 Kg. Bertels' Pluimvee voeder één droogvoederbak cadeau. Bostel bij Uw leverancier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek. te wijten is aan oneenigheden in den boe zem van het Japansche kapinet. De kabinetscrisis In België. De Koning heeft gistermiddag den ex- premier Theunis ontvangen en een uur met hem gesproken. Nadat Theunis het paleis had verlaten deelde hij aan de pers mede, dat de Ko ning hem opdracht had gegeven een nieuw kabinet te vormen. Hij wilde de opdracht wel aanvaarden, doch deze scheen hem niet gemakkelijk. Korte Berichten. Uit Warschau wordt gemeld, dat in het Poolsch-Russische grensgebied, in verband met een uitgebreide smokke- larij van menschen, een tachtig men schen z(jn gearresteerd, w.o. een aantal Poolscbe communisten. De bevolking van Japan is in 1933 weer met 956.000 inwoners toegenomen en bedraagt, nu 68 V?' millioen zander Korea (12 millioen), Formosa (3Vs milli oen) en de buitenbezittingen op Sacha- lin, Port Arthur en in Mantsjoekwo. Zeven oorlogsschepen van een nieuw type, te vergelijken met dat van de „vest zakkruisers", zijn dezer dagen op stapel gezet voor de Amerikaansche kustwacht, welke in tijd van oorlog automatisch een onderdeel wordt van de groote oorlogs vloot. i Engeland zal volgende week te Ge nève voorstellen invoering van licentie- dwang voor alle wapenfabrieken en voor den uitvoer van wapenen, alsmede de verplichting voor alle landen tot het pu- bliceeren van rapporten omtrent hun wa pen- en munitie-productie. D'e scheepvaart op de rivieren in het Noorden en bet Oosten van Rusland is gestaakt, tengevolge van de vorst. Ook de scheepvaart op de rivieren in het Zui den zal weldra worden stopgezet. De twee Spaanscbe ministers Sam per en Hidago, onderscheidenlijk van Buitenlandsche Zaken en Oorlog, zijn af getreden. Daartoe werden zij gedwongen door de vijandige houding van de mo narchisten en agrariërs. 1 In de meeste bergdistricten van Frankrijk is de sneeuw reeds dik geval len. Een aantal passen is versperd. In Auvergne zijn 'de bergwegen onberijdbaar voor automobilisten. D'e Riviera maakt zich gereed voor de wintersport. Naar aanleiding van het feit, dat het gisteren 15 jaar geleden was dat de rijksregent admiraal Horthy aan het hoofd van bet te Szegedin gevormde na tionale leger Boedapest binnentrok en een einde maakte aan de communistische heerschappij, is een groote parade ge houden. in October f 132.333 minder opgebracht dan in de vorige maand. De omzetbelas ting, die volgens de raming over de eerste tien maanden van dit jaar f 67.916.666,70 had moeten opbrengen, bereikte slechts een bedrag van f 42.237.168,77. Ook de couponbelasting bleef f 171.473,56 onder de raming. Dé directe belastingen hebben tot en met einde September f 83.789.797,09 opgebracht, tegen f 91.816.734,56 in het zelfde tijdvak van bet vorige jaar. Het sterkst is de inkomstenbelasting terugge- loopen en wel met f 8.315.902,86. In het geheel brachten de directe belastingen f9.519.702,91 minder op dan de raming was. De overige middelen zijn deze maand tot boven de raming gestegen en wel met f 830.340,98. Dé invoerrechten brachten wederom ruim f 2 millioen meer op dan verwacht was. Ook de accijnzen op zout, bier en tabak waren iets boven de raming, de an dere middelen bleven er onder. De totale opbrengst in October was f 33.040.132,65, tegen f 29.639.374,34 in October van bet vorige jaar. De inkomsten voor het gemeente fonds zijn tot dusverre bijna f 6 millioen onder de raming gebleven. De Indische hegrooting 1935. De Indische begrooting voor 1935 zal dezer dagen bij de Tweede Kamer worden ingediend. Voorloopig kan de „N.R.Crt." daarover het volgende mededeelen: De uitgaven zijn 33 millioen lager ge raamd dan in het door den Volksraad behandelde ontwerp, doordat rekening is gehouden met toen nog niet tot stand ge komen maatregelen, n.l. de conversie van de leeningen (f 18 millioen), de gewijzigde verdeeling van de kosten voor de defensie (f 10 millioen), gewijzigde financiering der pensioenen (f 10 millioen) en de vermeer dering der lasten ad 5 millioen door con solidatie der vlottende schuld. De memorie van toelichting bevestigt voorts, dat overneming van de motie- Thamrin tot heffing van een invoerrecht op ondernemingsrubber nog in overwe ging is. Verder worden voor 1936 nog verdere bezuinigingen in het vooruitzicht gesteld. De Staatsloterij. Het wetsontwerp, houdende verbod van trekking door particuliere loterijen op de staatsloterij, is gisterenmiddag door de Tweede Kamer met 57 tegen 11 stemmen aangenomen. Uit het mijnbedrijf. Togen 1 December is op de Oranje- Nassaumijnen aan een 200 honderd ar beiders ontslag aangezegd. Op de mijn Oranje- Nassau I treft het 112, op de mijn Oranje-Nassau II 90 arbeiders. Ingezonden Mededeeling. voor Zilveren Geschenken Tafelzilver - Lepels en Vorken, Schepwerk, enz. Ongekend lage prijzen. T. FABERIJ DE JONGE Juwelier, Lange Kerkstraat 30 GOES. Altijd iets bijzonders. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. Uit bet overzicht van den stand der Rijksmiddelen blijkt, dat de omzetbelas ting ook in de maand October niet aan de verwachting heeft voldaan. Zij bleef f 1.734.356,16 onder de raming van f 6.791.666,67 per maand. Bovendien werd Onderzoek schuldenlast op de industrie. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende Economische Zaken der Rijks- begrooting 1935 verklaart de Minister, gaarne te willen overwegen, of een spe ciaal onderzoek naar de schuldenlast, welke op de industrie rust. van eenig practisch nut kan zijn. Dat een verbete ring van de conjunctuur voor de banken Binnenland. Opbrengst rijksmiddelen in October. Indische leening geslaagd. De Indische begrooting voor 1935. Ontzettend drama in Den Haag. Buitenland. De verhouding tusschen Belgrado en Boe dapest. De kabinetscrisis in België. Dé toestand in bet Saargebied verscherpt. Bij Apoth.^n.Drogisten aanleiding zal zijn om verleende credieten op te zeggen, meent de Minister te moe ten betwijfelen; controle op bet bankwe zen in dit opzicht schijnt den Minister niet noodig. Werkverdeeling bij Landbouw. Het ia de bedoeling van den Minister van Economische Zaken, dat de nieuwe directeur-generaal van den Landbouw de leiding van den niet-crisisarbeid (welke is opgedragen aan bet college van regee- ringscomm issarissen onder voorzitter schap van den secretaris-generaal) op zich neemt. Van hem wordt verwacht, dat bij den voorlichtingsdienst, het landbouw onderwijs, de proefstations en andere tak ken van de afdeeling landbouw opnieuw zal organiseeren. Het contact tusschen de directie van den landbouw en bet college van regeeringscommissarissen wordt ge legd door den secretaris-generaal. Van deze werkverdeeling, die noodzakelijk is geworden door de groote uitbreiding van het te verrichten werk, verwacht de mi nister gunstige resultaten. De Clearing met Duitschland. Dé Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van het departement voor Economische Zaken voor 1935 zegt hier over o.m.: Met betrekking tot de vraag, hoe het mogelijk geweest is, dat de Nederland- scbe Bank niet beter voor bet evenwicht tusschen de in Duitschland gestorte be dragen en de bij haar gestorte saldi zou hebben zorg gedragen, wijst de minister erop, dat de gang van zaken hier als volgt is geweest: De Nederlandsche Bank verkocht de op SonderkoLto gestorte Markenbedra gen als bankmarken, welke bestemd wa ren ter betaling van door Nederland ge kochte Duitsche goederen. Daarnaast stond de Reichsbank aan de Nederlandsche Bank nu en dan toe, de bankmarken tot een voor elk geval be paald bedrag op de vrije markt te ver- koopen. In Juli werd deze faciliteit waar- toe Duitschland zich niet verplicht had, ingetrokken. Van dat oogenblik af begon bet saldo op het Sonderkonto snel op te loopen, aangezien stimulecTing van den verkoop van bankmarken op korten ter mijn technisch niet mogelijk bleek. De minister ontkent ten stelligste, dat van overheidswege niet voldoende op het risico van den export naar Duitschland zou zijn gewezen. De Regeering contra de gemeente Rotterdam. B. en W. van Rotterdam doen den Raad een mededeeling van een van den minister van Binnenlandsche Zaken bij hen ingekomen Kon. besluit, d.d. 13 de zer, waarbij de gemeenteraad van Rot-, terdam wordt aangemaand, binnen een termijn van drie maanden de bezoldiging en de verdere arbeidsvoorwaarden van bet personeel der gemeente te wijzigen. POSITIE HUIS- EN GROND EIGENAREN. Donderdag is te Amsterdam het jaar- lijksch congres gehouden van denNeder- landschen Bond van Huis- en Grondeige naren en Bouwondernemers, waarin de heer S. J. Mook, uit Rotterdam, sprak over de vraag of beperking van het exe- cutierecht ten aanzien van onroerend goed wenschelijk geacht moet worden. Spreker concludeerde, dat belasting-ver- laging en een renteverlaging, welke slechts langs den normalen weg worden verkregen, wel verlichting van de exploi tatie-uitgaven met zich brengen, maar alleen den huurders ten goede komen. Het is noodig, zeide de heer Mook, een voorloopig hypotheek morato rium af te kondigen van hypothecaire vorderingen gesloten vóór 1932. Er moet voorts door de regeering een centraal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1