EERSTE BLAD VRIJDAG 18 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 41 Staten-Generaal. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Rechtszaken Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TWEEDE KAMER. De huwende onderwijzeres uit de school. De linkerzijde tegen. Tot dusver bepaalt de wet op het Lager Onderwijs, dat de Gemeenteraad kèn be palen, dat een onderwijzeres ontslagen wordt op grond van het aangaan van een huwelijk vóór haar 45e jaar. Door den heer Zij 1 s t r a werd inder tijd een voorstel ingediend om deze be paling imperatief te maken. Dit voor stel werd echter ingetrokken nadat Minis ter Marchant had toegezegd zelf met een regeling te zullen komen. Gisteren kwam het betreffende ontwerp aan de orde, en gelijk te voorzien was, kwam de minister, die zich vroeger fel tegen het ontslag van de gehuwde onder wijzeres had uitgesproken, hierbij in een minder aangename positie. Door de linkerzijde werd gepoogd het wetsontwerp te verzwakken. Amendemen ten werden ingediend om het ontslag niet verplicht te stellen wanneer hiervoor naar het oordeel van den Minis ter gewichtige redenen bestaan en om aan het ontwerp een t ij d e 1 ij k karakter te geven. Beide voorstellen werden echter ver worpen. Door den heer S u r i n g werd een voor stel gedaan om de reeds gehuwde onderwijzeressen, niet-kostwinsters met 1 Januari 1936 te ontslaan. Dit amende ment werd echter, nadat het door den minister onaanvaardbaar was verklaard, ingetrokken. Het ontwerp werd daarop met 51 tegen 31 stemmen aangenomen. De ge- heele linkerzij de stemde tegen AVONDVERGADERING. Begrooting Binnenlandsche Zaken. De autonomie der gemeenten. Minister de Wilde verdedigt zijn beleid. De heer Smeenk, A.-R., meent, dat vele gemeenten het er wel naar hebben gemaakt, dat de Regeering in de ge meentelijke autonomie moest ingrijpen; te Rotterdam hebben de liberalen op het ingrijpen van de RegeeMng gespeculeerd. Opheffing van opkomstplicht bij het stem men is geen principiëele kwestie: deze bezuiniging kan de Regeering dus wel aangrijpen. De heer Schalker, Comm., oefent cri- tiek op de Regeering inzake haar optre den t.a.v. de gemeentelijke salarissen. Zijn optreden is van dien aard, dat de voorzitter, de heer Van Dijk, hem het woord ontneemt. De heer Zandt, St.-Ger., zegt, dat on evenredig veel R.-K. en A.-R. burgemees ters worden benoemd. Spr. klaagt over cumulatie van functies in kleine gemeen ten, over vrouwen, die plaatsen beklee- den, welke door werklooze mannen be zet moeten worden. De heer J. ter Laan, Soc.-Dem., vraagt soepelheid bij de toepassing van de wet tot wering van vreemde arbeids krachten. Verder pleit spr. voor verschil lende categorieën van wachtgelders. De heer Steinmetz, R.-K., spreekt over de gemeentelijke autonomie. Samen voeging van gemeenten kan worden voor bereid door het benoemen van burgemees ters etc. voor méér dan één gemeente. De heer Van Houten, Chr.-D., criti- seert de verhooging van het subsidie aan burgerwachten. Verder keurt spr. af dat de Commissarissen der Koningin, naar'hij meent, een vermomde salarisverhooging krijgen in den vorm van verhooging van den post licht, gas en water. De heer Kr ij ger, C.-H., verdedigt den post licht, gas en water voor woningen van Commissarissen der Koningin. Deze tegemoetkoming had reeds lang moeten zijn toegekend. De heer Wendelaar, V.-B., heeft zich afgevraagd of de verschillende sprekers, die het ingrijpen van de Regeering in zake de autonomie der lagere organen bespraken, wel oog hebben gehad voor de moeilijkheden waarmee deze Regee ring te kampen had. Het ingrijpen is noodzakelijk. Vooral als men zich voor hulp wendt tot het centraal gezag, moet men zich niet verwonderen als voorwaar den gesteld worden. Spr. bepleit verder opruimen van dwerg-gemeenten. De Minister van Binnenland sche Zaken, de heer De Wilde, ver dedigt het subsidie aan den B. V. L. en de Burgerwacht. Deze corpsen zullen alleen optreden op bevel van de overheid. Het is heel veel waard, dat er een stille reser ve is, die weinig kost en die kan optreden als daaraan behoefte bestaat. Wat de hoöge renten van de gemeenten aan de R. V. B. betreft is spr. diligent. De lasten van de binnenschipperij zullen waar mogelijk worden verlicht. Afschaffing van dwerggemeenten is ur gent, maar die kleine gemeenten zijn merkwaardigerwijs nooit noodlijdend, wel de grootere. Het benoemen van burgemeesters is één van de moeilijkste deelen van zijn taak. De voorbeelden, die de heer Zandt noemde zijn inderdaad niet gelukkig. Maar spr. volgt altijd, met een enkele uitzondering, het advies van zijn advi seurs, en als hij afwijkt is" het nimmer voor candidaten van spr.'s richting, De post voor verwarming, enz. voor Commissarissen der Koningin heeft spr. niet dan na ernstige overweging voorge- gesteld. Deze heeren wonen in huizen en hebben een staf van bedienden, waaraan het salaris volkomen op gaat. Als zij ge honoreerd moeten worden als andere ambtenaren zal het salaris ongeveer ver dubbeld moeten worden. Thans moeten zij suppleeren wat zij tekort komen. Rechtvaardig is dus, dat hun in de kosten wordt tegemoet gekomen. Zij be- kleeden een zeer belangrijken post. Wat aangaat de autonomie der gemeen ten, zegt spr., dat vele sprekers het op bouwend element hebben genegeerd en geen richtlijnen hebben aangegeven. De toestand is hoogst ernstig. Versobering van de gemeentelijke huis houding kan alleen redding brengen. Het tekort der gemeenten is van 54 mil- lioen in '33 teruggebracht in '34 tot 43.7 millioen. In dezen tijd zijn veiligheids maatregelen geboden, al is het te begrij pen, dat men dit soms niet erkent. Aan de kern van autonomie wordt niet ge tornd. Als morgen de werkeloosheidszorg ophield, konden alle gemeenten hun eigen gang gaan. Spr. is bezig de gemeenten uit de klem te verlossen, doch sommigen bijten hem van alle kanten. Aan persoonlijke gevoelens kan de Re geering zich niet storen: 243 gemeenten staan in bijzondere financiëele relatie met het Rijk, doordat zij zichzelf niet kunnen bedruipen. Dat is een kwestie van mil- lioenen, waarvoor spr, verantwoordelijk is tegenover de Volksvertegenwoordiging, hetgeen de gemeentebesturen, die over dit rijksgeld beschikken, niet zijn. Spr. ontkent, dat zijn circulaire den be- grootingsarbeid van de gemeenten in de war heeft gestuurd en zet uiteen, dat hij geen voorschriften omtrent die begroo tingen heeft gegeven. Als het gemeenten betreft, die gefinan cierd worden door het Rijk, wordt er ge correspondeerd over bezuinigingen; dan zijn er ook wel kleine posten bij, die met elkaar een groote uitgaaf veroorzaken. Versterking bewapeningen. De staatssecretaris van de marine, Swanson, heeft aangekondigd, dat de Vereenigde Staten het komende jaar mil- lioenen dollars noodig zullen hebben voor de versterking van de nationale verdedi ging, voornamelijk in den Stillen Oceaan. Het ligt in de bedoeling, in den loop van het nieuwe belastingjaar 24 nieuwe oorlogsschepen op stapel te zetten. Ook worden plannen overwogen om luchthavens op Guam en andere eilanden te vestigen, waardoor het mogelijk zal worden binnen betrekkelijk korten tijd 1000 bombardeer- en torpedovliegtuigen te concentreeren. Het Engelscbe ministerie van lucht vaart heeft besloten vier nieuwe vlieg velden te doen aanleggen. Het aantal manschappen van de lucht macht zal worden uitgebreid, zoowel dat der vliegers, als van het andere perso neel. Een nieuw vlootverdrag? Men zegt, dat een nieuw vlootverdrag, ter vervanging van het verdrag van Was hington, waarschijnlijk het resultaat zal zijn van de voorbereidende vlootbespre- kingen, welke te Londen gehouden wor den. Gisteren hebben de Engelschenl hun voorstellen besproken met de Amerika nen. De Britsche voorstellen zijn toen naar Washington geseind en de Ameri kanen wachten thans op het antwoord van Roosevelt. In Amerikaansche kringen schijnt men optimistisch gestemd over de kansen van dezen nieuwen weg, door de Engelschen gewezen, om tot een overeenstemming te komen. Het nieuwe verdrag zou de 5:5:3 verhouding weliswaar handhaven doch aan Japan desniettemin in beginsel vlootpariteit toekennen en de tonnenmaat der slagschepen zou worden gesteld op 30.000 ton. Het verdrag zou aan Enge land de 70 kruisers toekennen, welke het voor zich opeischt. Orkaan op de Philippijnen. Een geweldige orkaan heeft vooral het Noordelijke eiland der Philippijnen Lu- zon geteisterd. In de stad Cathalogan zijn vier perso nen in de watermassa's, die met onge hoord geweld de straten binnendrongen, verdronken. Bovendien worden nog ze ven personen vermist. Niet minder dan 23000 menschen zijn dakloos geworden, daar duizenden huizen volkomen werden verwoest. Gedeeltelijk werden zij door den storm in den letter lijken zin van het woord weggevaagd, deels werden zij door het water meege sleept. Uit vele streken, welke door den ty phoon zijn geteisterd, zijn in de hoofd stad nog geen berichten binnengekomen, daar de verbindingen geheel zijn verbro ken. Men vreest, dat in vele steden en dor pen in deze gebieden de verliezen aan menschenlevens en goederen zeer aan zienlijk zijn. Zuid-Slavië en Hongarije. Van de stemming, die in Joego-Slavië heerscht ten aanzien van Hongarije, geeft een artikel in het blad „Vreme" een dui delijk beeld. In dit artikel worden rechtstreeks aan minister-president Goemboes eenige vra gen gesteld. Is u, meneer de minister-president, de Janka- Poessta bekend, waar zich een deel der Joego-Slavische terroristen be vond, die daar een militaire opleiding ont vingen? Is het u bekend, dat de Hongaarsche autoriteiten de terroristen van Hongaar sche passen voorzagen, die op valsche na men luidden, en dat de autoriteiten later aan de terroristen Tsjecho-Slowaksche passen verstrekten, om hun de reis naar Frankrijk gemakkelijker te maken? Is het u bekend, 'dat de aan den aanslag te Marseille medeplichtige terroristen, met uitzondering van hun leiders, die afkom stig waren uit een met Hongarije bevriend land, allen van Hongarije naar Frankrijk reisden? En vanwaar denkt u, dat de terroristen het geld haalden, om in de duurste hotels te kunnen logeeren? Hebben de Hongaar sche organisaties dit zonder uw medewe ten gefinancierd? De IHongaarsohe bladen publiceeren alarmeerende artikelen over de massa-ar restaties en massa-uitwijzingen van Hon garen in Joego-Slavië. Korte Berichten. i Aan de electriciteitsfabrieken te Gent is een staking uitgebroken, die waarschijnlijk drie dagen zal duren. De verlichting moest zeer beperkt worden. De uitstalkasten van de winkels zijn met kaarsen en petroleum verlicht. Met het oog op de heerschende duisternis is een bijzondere politiedienst ingesteld. Het aantal werkloozen in Italië be droeg op 30 Sept. 905.114, of 57.754 min der dan op den overeenkomstigen datum van het vorige jaar. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg zal vanavond in gezelschap van den minister van buitenlandsche za ken en den staatssecretaris van onderwijs te Rome aankomen. De beambten der Duitsche rij'kspost hebben officieel order gekregen, in het vervolg den Hitlergroet te brengen met uitgestrekten rechterarm en duidelijk de woorden „Heil Hitier" uit te spreken. In dien zij' door het dragen van lasten den rechterarm niet kunnen gebruiken, moe ten zij den groet brengen met den linker arm. In de industriestad Turnhout, in het noorden van de provincie Antwerpen, waar de communistische agitatie van de toenemende werkloosheid gebruik maakte om de bevolking op te ruien, hebben zich onregelmatigheden voorgedaan. Bereden en onbereden gendarmerie hebben ver scheidene charches met de blanke wape nen uitgevoerd. Verscheidene personen werden ingerekend. Andere betoogers lie pen kneuzingen op. OVERTREDING ARBEIDSWET. Bij herhaling hechtenisstraf. Naar men verneemt, heeft de Minister van Justitie een circulaire gericht tot de procureurs-generaal der verschillende ge rechtshoven om te bevorderen, dat in het vervolg bij herhaalde overtreding van de Arbeidswet door een en dezelfde persoon geen boete meer wordt geëischt doch hechtenisstraf. Ontslag van rijksambtenaren op 65-jarigen leeftijd. Ingevolge de bestaande regeling wordt aan Rijksambtenaren als regel eervol ont slag verleend met ingang van den len Januari volgende op den dag, waarop zij den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt. Deze regeling maakt bet mogelijk, dat in sommige gevallen ambtenaren tot bijna een jaar na het bereiken van dien leef tijd in dienst blijven, hetgeen een groote ongelijkheid kan scheppen. Tér wegneming van dit bezwaar en omdat er in de huidige omstandigheden, meer nog dan in normale tijden, zooveel mogelijk naar moet worden gestreefd, dat ambtenaren na het bereiken van den 65- jarigen leeftijd zoo spoedig en zoo alge meen mogelijk den dienst verlaten om voor jongeren plaats te maken, heeft de raad van ministers thans beslist, dat ont slag moet worden verleend op den eersten dag van de maand, volgende op die, waar in de ambtenaar den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt, slechts in zeer bijzondere gevallen mag, na goedkeuring van dien raad, hiervan worden afgeweken. Met deze regeling moet van 1 Jan. 1935 af rekening worden gehouden. De loonsverlaging voor het spoorweg personeel. De te Utrecht gehouden vergadering van de afdeelingsbesturen van den r.-k. bond van spoor- en tramwegpersoneel SL Raphael ter bespreking van het voorstel tot loonsverlaging met 5 pet., ingaande 1 Januari a.s., heeft met algemeene stem men een motie aangenomen waarin de opgelegde loonsverlaging wordt afge keurd. Het hoofdbestuur werd gemachtigd, die maatregelen te nemen, welke voor de be langen van het personeel noodig zijn. Herrijst de N. U. M.? In antwoord op een opmerking van den heer Aalberse, heeft minister Colijn in zijn gisteren in de Tweede Kamer ge houden rede gezegd, dat het wel eens zou kunnen zijn, dat binnen veertien dagen de N.U.M. zou herrijzen. Aangezien omtrent de strekking van deze woorden ruimte voor twijfel open bleef, heeft het „Volksblad" te bevoeg- der plaatse nader naar de beteekenis van 's ministers uitlating geïnformeerd. Men deelde mede, dat de minister-pre sident heeft bedoeld te zeggen, dat in ver band met de clearing een controle van de uitvoer in het leven zal worden geroe pen Deze mededeeling is in overeenstem ming met wat minister Steenberghe in de Tweede Kamer heeft gezegd, bij, de be handeling van de nieuwe Clearingwet, namelijk dat een instantie zal worden ge schapen, die leiding en voorlichting bij den uitvoer kan geven en die daarop con trole kan uitoefenen. Goes. Het défilé. Het comité voor regeling van het défilé voor den Burge meester schrijft ons, dat het op prijs zal worden gesteld indien vereenigingen die nog geen inschrijving hebben ingezonden, toch willen zorg dragen dat een deputatie hunner vereeniging a.s. Zaterdagmiddag om uiterlijk half drie in de Ruijterlaan is en zich alsnog zal aanmelden bij den lei der aldaar kenbaar aan een rood-wit in signe. Er bestaat geen bezwaar, dat ook par ticulieren deelnemen, mits aanmel ding plaats vindt eveneens uiterlijk half drie uur morgenmiddag in de Ruijter laan bij den leider. O.- en W.-Souburg. Feestverga- dering van de School met den B ij1 b e 1. Donderdagavond hield bovengenoemde schoolvereeniging een feestvergadering, die door den voorz., dhr A. J. Arendse met gebed en het laten zingen van Psalm 118 1, en de lezing van Psalm 78 18 werd geopend. De voorzitter heette allen hartelijk wel kom, inzonderheid den eersten voorzit ter van het schoolbestuur Ds G. B. Schoe- maker®, 'öud-hoofd; der school, dhr A. v. Veen, Ds Heij als gedelegeerde van den Schoolraad, den Inspecteur van het L.O. De voorz. sprak verder een openings woord, waarbij! hij er op wees, hoe de aanvankelijk kleine school onder 's Hee ren zegen tot 200 leerlingen is uitge groeid. Spr. las daarna eenige schrifte lijk ingekomen felicitaties voor. Dhr L. Suurmond, secr. der school- vereen. gaf een historisch overzicht waar uit bleek, hoe het gelukte in één jaar de vereeniging maar ook de school op te richten. Het schoolgeld was f 1 voor het eerste kind, f 0.80 voor het tweede, en f 0.60 voor het derde kind, enz. De hoofdon derwijzer ontving een salaris van f 700 plus vrije woning en vrijdom van belas ting. Dhr A. v. Veen van Gorkum werd tot hoofd benoemd. 51 leerlingen konden worden ingeschreven; spoedig moest een tweede leerkracht worden aangesteld. Bij het 10-jarig bestaan waren er reeds 134 léerlingen met 2 onderwijzers en het hoofd. De school werd tweemaal vergroot. Het Binnenland. Controle op den uitvoer. Ontslag 65-jarige ambtenaren. De Tweede Kamer behandelt de begroo ting Binnenl. Zaken. Voorloopig verslag begrooting sociale zaken. Buitenland. Spanning tusschen Z.-Slavië en Hon garije. Een nieuw vlootverdrag? De Philippijnen door orkaan geteisterd. De kabinetsformatie in België door Jas* par mislukt. 25-jarig bestaan der school was een feest in dubbelen zin, omdat toen tevens dhr A. van Veen 25 jaar hoofd was. 19 Juli 1929 verliet deze de school wegens pen sioengerechtigden leeftijd en volgde de be noeming van dhr J. K. Voogd. De voorz. heette daarna hartelijk wel kom B. en W. van 0. en W. Souburg, die inmiddels ter vergadering waren geko men. Dhr A. v. Veen sprak dan een woord uit het verleden en bracht een geluk- wensch aan het tegenwoordige bestuur en onderwijzend personeel. Na de pauze werd de vergadering her opend met het zingen van een jubileum lied. Namens den kerkeraad der Geref. Kerk sprak Ds G. B. Bavinck een felicitatie woord. Als gedelegeerde van den School raad sprak Ds A. G. Heij van Koude kerks. De burgemeester, Jhr. H. A. v. Doorn feliciteerde de vereeniging en on derwijzend personeel met het 40-jarig ju bileum. Verder werd nog het woord ge voerd door den inspecteur van het L. O. dhr Wit. Dhr v. Veen sprak vervolgens over het onderwerp „Opvoeding tot niemand, tot iets, en tot iemand". Tot niemand doordat men de persoon lijke vrijheid, en persoonlijke ontwikke ling miskent. Tot iels door het intellec- tueele, het verstand, de kennis boven al les te stellen. Tot iemand door te rekenen met de geestelijke belangen; door Chris tus in het middelpunt te stellen; door tucht, door het goede voorbeeld, en de persoonlijkheid van den onderwijzer die op dat alles van grooten invloed is. Dhr J. Suurmond Pz., sprak als oud- leerling namens de Oud-leerlingen; biji hem voegde zich Betsie Suurmond als een van de jongste oud-leerlingen. Bij monde van dhr Suurmond werd dank ge bracht aan de schoolvereeniging voor hetgeen zij geweest is voor de leerlingen Een album met handteekeningen van de oudleerlingen werd aan het bestuur over handigd benevens een serie platen over Palestina in Woord en Beeld en een boekwerk over het leven der dieren. De voorzitter dankte de oud-leerlingen voor hun groote liefde die zij hebben doen blijken in deze teekenen van medeleven. Dhr J. K. Voogd dankte de oudleerlin gen hartelijk voor het ontvangen cadeau, wat toch in hoofdzaak ten profijte van het onderwijzend personeel is, en liet ver volgens de verschillende platen aan de vergadering zien. Dhr Voogd sprak verder over enkele beelden uit het schoolleven. Spr. waar schuwde niet te verflauwen in liefde, en hoog te houden het parool: de Ghr. school een vrije school. Na de tweede pauze werd door de oud- leerlingen opgevoerd een stuk getiteld: „De legende van het ronde putje". Ver volgens werd nog het woord gevoerd door dhr Alewijmse van Koudekerke als oud onderwijzer; dhr M. Arendse van Gapinge als oud-leerling en dhr P. J. Arendse als oud-bestuurslid. Door mej. v. Koeveringen werd een stukje voorgedragen over de jubileerende school. Nadat de voorzitter nog een kort slot woord had gesproken, ging Ds G. B. Ba vinck voor in dankgebed. Verschillende bloemstukken prijkten in de zaal. Er heerschte een echt gezellige feeststemming. Op Vrijdag* 23 November zal nog een vergadering met oud-leerlingenl gehou den warden. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 16 Nov. 1934. Diefstal: A. B., 23 j., werkman te Wis singen, thans in voorarrest, 6 en 2 mnd. gev.straf met aftrek voorarrest. Wederspannigheid: A. M., 21 j., koop man te Vlake, 1 w. gev.straf, Overtr. Pol.verord. Vlissingen: Th. W., 19 j., chauffeur te Vlissingen. Bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep f 10 of 10 d. h.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1