Benauwd op de DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 44 Staten-Generaal Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. INBRAAK TE GOES. Wij verzekeren Uw Inboedel VAN HEEL Go. N.V., GOES. borst? Wentel dien lost van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Het debat over de Rijksbegrooting. Dreigement van Mr Aalberse. Krachtig antwoord van Minis ter Colijn. Er was gisteren een oogenblik spanning in de Tweede Kamer, als gevolg van het optreden van Mr Aalberse, wiens rede een oogenblik een dreigenden klank kreeg. Maar Minister Colijn is het antwoord niet schuldig gebleven. Nadat eerst de heer J o e k e s, V.-D., het woord had gevoerd, was het woord aan Mr Aalberse, R.-K., die verklaarde, dat de minister-president zijn rede niet had beantwoord. De minister-president zei, dat wij ons huis moeten verbouwen, terwijl wij er in wonen. Te Rotterdam heeft men een tunnel gebouwd, terwijl het spoorweg verkeer doorging. Dit was bewonderens waardig. Maar men stelde vooraf de richting van de tunnel vast. De mi nister-president zou zeggen, dat de bouw van z ij n tunnel nog moeilijker is, om dat bij hem het treinverkeer zoo onregel matig is. Dit is waar. Maar het doet niet af aan het feit, dat vooraf de rich ting van de tunnel moet worden vast gesteld. 't Kabinet moet weten, wat 'twil. Het internationale ruilverkeer zal zich geleidelijk gedeeltelijk herstellen, maar in de eerste kwarteeuw niet weer op den vroegeren individueelen grondslag. Wij zullen zoo spoedig mogelijk moeten ko men tot „Wirtschaftsordnung", daar wij onze plaats onder de zon moeten behou den en tot op zekere hoogte zelfs moeten heroveren. De minister-president verweet spr. vaag heid, maar spr. heeft zoo concreet moge lijk aangegeven, hoe hij de dingen zag, en wat hij wilde: Een organische orde dienst van het bedrijfsleven met publiek rechtelijken grondslag onder leiding van een economischen raad, met toezicht, steun en controle van de regeering Hoe dit voor de onderscheidene bedrij ven moet gebeuren, moet de regeering weten. Blijft de regeering alleen aansturen op verlaging van loonen en salarissen, en niet op verlichting van vaste lasten, dan zal de regeering haar doel: de aanpas sing, niet bereiken. De minister-president heeft gezegd, dat de regeering spreker's verzoek om aan de particuliere liefdadigheid meer arm slag te laten, welwillend zal overwegen. Een achterdochtige zei tegen spr., dat de regeering een slag om den arm hield. Overigens bedenke de regeering, dat bij den werkloozensteun, anders dan bij ge wone armenzorg de particuliere liefdadig heid niet primair is, en niet primair kan zijn aan de overheidstaak. De regeering betrachte spoed. Noodig zijn: spoed, spoed en de aller grootste spoed. Spr. hoopt, dat de nadere antwoorden der regeering bevredigend zullen zijn. Hij hoopt, dat die ons in staat zullen stellen het voor onze verantwoordelijk heid te nemen, het Kabinet te blijven steunen. Mocht onverhoopt deze hoop niet vervuld worden, dan zullen wij de con versatie moeten voortzetten op een door de Kamer nader te bepalen dag. Want wij zijn niet voornemens een guerilla-oorlog tegen de afzonderlijke ministers te voe ren. Als het tot een strijd moet komen, zal die strijd worden gevoerd met open vizier, in het open veld, tegen het Kabi net. De minister-president bedenke echter, dat ook de sterkste boog kan knappen, als men hem te sterk spant. De heer J. Schouten, A.-R., verzoekt alsnog antwoord van de regeering op zijn aandrang tot wijziging van het ambte narenreglement in de richting van het ontslag van de gehuwde vrouw. Spr. sluit zich volkomen aan, bij wat de minister-president heeft gezegd: dat het ook bij het bijzonder onderwijs nood zakelijk tot concentratie zal moeten ko men, maar op voorwaarde, dat de grond wettelijke vrijheid van onderwijs zal wor den geëerbiedigd en dat gehandeld zal worden volgens objectieve normen, die niet in strijd mogen zijn met de grond wet. Bezuiniging op het openbaar onderwijs heeft een terugslag op het bijzonder onderwijs, en daartegen maken de A.-R. geen bezwaar, als daarbij het grond wettelijk recht Van vrijheid van onder wijs wordt geëerbiedigd. De sociaal-democraten hebben niet ge antwoord op spreker's critiek op hun financiëele politiek. Voelen zij zich niet in staat om te verdedigen, wat zij heb ben gepropageerd? Den heer Kersten zal spr. niet ant woorden, omdat deze langzamerhand de gewoonte heeft aangenomen, afwezig te zijn, als de regeering of spr.'s fractiege- nooten gelegenheid krijgen om hem van antwoord te dienen. Wat den heer Van Houten betreft, hij ontwikkelt geen positieve denkbeelden en gaat niet zakelijk in op de argumenten zijner tegenstanders. Wat hij zegt, is voor 95 onderschrijving van wat de sociaal democraten zeggen en voor 5 opmer kingen, die niet strekken tot verheldering van het debat. Nadat ver der nog-de iheeren Bongaerts, de Visser en Vervoorn hadden gesproken heeft Minister Colijn onder groote belangstelling de verschillende sprekers beantwoord. Naar aanleiding van de opmerking, dat de regeering niet op alle punten heeft ge antwoord, verklaarde de heer G o 1 ij n, dat hij en zijn ambtgenoot van Financiën samen vier uur hebben gesproken. Zij vonden (het het beste zich tot de groote lijnen te bepalen. Ook heeft de regeering wel eens het antwoord overgelaten aan de consciëntie van den spreker zelf, in de hoop, dat deze nog niet geheel voor zelf- critiek is gesloten. In verband met wat de heer Schouten over de gehuwde ambtenares heeft gezegd, verklaart spr., dat, als het ontwerp inzake de huwende onderwijzeres is aangenomen, over het beginsel zal zijn beslist. De zaak is alleen voor het onder wijs van belang. Den heer Aalberse zegt spr., dat nie mand ontkent, dat de toestanden van vóór 1929 niet meer terugkeeren. Daaruit volgt, dat men zich moet afvragen, wat wèl gebeuren moet. Met onze bodem- en industrieele productie zullen wij ons moe ten aanpassen aan de gewijzigde omstan digheden. Intusschen zal de tegenwoordige extra vagante toestand niet als status moe ten worden beschouwd. Zoo erg als het nu is, zal het niet steeds blijven. Wij moeten juist zooveel gaan produceeren, als wij met mogelijkheid aan het buiten land moeten gaan afzetten. De ordening van hetbedrijfs- leven moet opkomen uit het particulier initiatief. Van een regeling van bovenaf valt weinig te verwachten. De heer Aal berse heeft nu gezegd, zulk een regeling van bovenaf ook niet te willen. Maar hij zei, dat de regeering de ordening door het particulier initiatief moet aanmoedi gen. Is er eenig bewijs, dat de regeering dit niet doet? Zij heeft aanstonds een re- geeringscommissaris benoemd voor de huiden- en ledercentrale. Spr memoreert voorts de Bedrijfsradenwet. De heer Aalberse zei, dat als men het bedrijfsleven niet ordent, de N.U.M. te rugkomt. Die zou wel eens binnen 14 da gen kunnen terugkomen, maar de orde ning van het bedrijfsleven kan niet in 14 dagen geschieden. Men verwachte van deze ordening niet alleen zegeningen en geen moeilijkheden. Met de woninghuren zijn wij nog lang niet, waar wij willen zijn, maar men zij voorzichtig met het leggen van de ver antwoordelijkheid ten deze op de Over heid. Decreteeren wij huurverlaging, dan vragen ons den volgenden dag menschen, die er nadeel van (hebben, hoe zij; hun verplichtingen moeten nakomen. Van den heer Aalberse heeft spr. op een zeker punt de toon gehinderd. Als hij zegt, der liefdadigheid een ruime ren armslag te willen geven, is dit geen slag om den arm en behoeft men er niets achter te zoeken. Hij is gewend, de din gen te zeggen, zooals hij ze bedoelt. In verband met de klachten over trage afwikkeling van de werkverrui ming, zegt spr., dat het aantal plannen zeer groot is en dat het geld der belas tingbetalers erbij is betrokken. In verband met wat de heer Bierema heeft gezegd, leest spr. een lange lijst voor van belangrijke percentages van loonsverlagingen, welke hebben plaats ge had, waaruit moet blijken, dat er wel één en ander is bereikt. De heer Westerman nam het op voor de w e e r a f d e e 1 i n g der N. S. B. Spr. citeert, wat geëischt wordt van de gehoorzaamheid der volgelingen van den leider, wiens bevelen zij moeten uitvoe ren, al begrijpen zij ze niet. Voor een po litieke partij is dit niet zonder bedenking. Dë heer Aalberse is het met zichzelf nog niet eens, welke houding hij en de zijnen tegenover het kabinet zullen aan nemen. De regeering zal afwachten, niet zonder vertrouwen op overeenstemming, want 's lands toestand is zoo moeilijk, dat ieder, die meent het beter te kunnen dan dit kabinet, in 's lands belang niet te lang moet wachten met het nemen van een conclusie. Meent men, dat anderen het frisscher en moediger zullen kunnen doen, laat men dit dan openlijk zeggen en er naar han delen. Het belang van het land vraagt geen aarzelingen, doch doortastendheid. Na den heer Colijn werd nog het woord gevoerd door Minister Oud, waarna de algemeene beraadslagingen werden gesloten. De kabinetscrisis in België. De koning heeft, zooals verwacht werd, aan den minister van buitenlandsche zaken en gewezen minister-president, Jas- par, opdracht gegeven, een nieuwe regee ring samen te stellen. De socialistische partij heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin zij zegt, be reid te zijn, de verantwoordelijkheid van het staatsbestuur op zich te nemen. Het is te voorzien, dat de nieuwe ka binetsformateur met dit socialistisch ver langen, om weer in de regeering te wor den opgenomen, geen rekening zal houden. Naar een Reuter-telegram meldt, heeft Jaspar de hem door den Belgischen ko ning verstrekte opdracht nog niet aan vaard, doch bedenktijd tot vandaag ge vraagd. De christen-democraten hebben een reeks van voorwaarden gesteld, van wel ker aanvaarding zij hun deelneming aan het nieuwe Kabinet afhankelijk maken. De werkloozenondersteuning moet in han den blijven van de vakvereenigingen, de vergoedingen mogen niet verlaagd wor den zoolang men er niet in is geslaagd, de duurte te doen verminderen. Naar verluidt heeft Jaspar zijn minis terie reeds zoo goed als gereed. Het schijnt vrijwel zeker te zijn, dat Francqui, de machtige man van de Société Générale de Belgique, er deel van zal uitmaken. Belgrado treft maatregelen tegen Hongarije. Van bevoegde zijde worden de berich ten, betreffende uitwijzing en masse van Hongaarsche onderdanen uit Zuid-Slavië bevestigd. Medegedeeld wordt, dat reeds honder den Hongaren zijn uitgewezen. Aan de Zuid-Slavisch-Hongaarsche grens komen voortdurend groote groepen uitgewezen Hongaren aan. Verder zijn berichten ontvangen om trent talrijke arrestaties, die op last der Zuid-Slavische autoriteiten de laatste da gen zijn verricht. Er is te Boedapest over een en ander eenige opwinding ontstaan. Bestrijding der werkloosheid in Amerika. De correspondent te Washington van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat de National Recovery Administration werkt aan een nieuw groot plan ter be strijding en overwinning van de werk loosheid. Er zouden 10.000.000 werkers van dit plan profiteeren en het vraag stuk der werkloosheid zou er door wor den opgelost. Het plan gaat den kant uit van stich ting van fabrieken: kleermakerijen, leer looierijen, schoenfabrieken, houtzagerijen, steenbakkerijen enz., maar de plannen liggen nog in de windselen. De strijd in de Dultsche kerk. 118 hoogleeraren in de theologie heb ben den rijksbisschop dr Müller schrifte lijk geadviseerd, zijn ambt neer te leggen. Daarop heeft dr Müller geantwoord, dat hij niet aan heengaan denkt. D'e hoogleeraren hebben deze weigering weer bestormd met de publicatie van hun besluit om geen theologische examens meer af tenemen, zoolang Müller aan blijft. De toestand is dus weer. buitengewoon verscherpt en dit heeft den rijksminister van justitie aanleiding gegeven, de stren ge- censuur die onlangs was opgeheven, weer van kracht te verklaren. De pers mag mitsdien van den strijd niets meer melden, ook de kerkelijke bladen niet. Het verspreiden van vlugschriften over de kerkelijke geschillen is eveneens verbo den. Dr Kinder heeft op verzoek van dr Müller de functie van „Rechtswalter" (juridisch adviseur) van den rijksbis schop aanvaard. Hij is de opvolger van dr Jaeger, die wegens zijn ontac tisch optreden tegen de oppositie het veld heeft moeten ruimen. Of Kinder het er beter zal afbrengen is bij de huidige spanning zeer de vraag. MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD IN NEDERLAND? Afschaffing van den zomertijd. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer ir. zake het wetsontwerp tot herziening van den wettelij'ken tijd, deelt de Minister van Binnenl. Zaken mede, dat bij het be palen van een keuze, zwaar weegt het verlangen om de oplossing zooveel moge lijk te doen uitvallen in overeenstemming met hetgeen te dien aanzien in de volks vertegenwoordiging leeft. Voorts waar deert hij ten zeerste het streven, een ein de te maken aan de verdeeldheid van ons volk ten opzichte van de seizoentijdtege- ling. Deze omstandigheden hebben den mi nister er toe geleid, het aanvankelijk voorgestelde systeem te verlaten en thans voor te stellen, den midden-Europeeschen tijd als tijdregeling voor het geheele jaar te aanvaarden. De bedenking van sommige leden, dat bij invoering van den midden-Europee schen tijd te ver van den werkelijken tijd wordt afgeweken, hetgeen bij aanvaar ding van den West-Europeeschen lijd minder het geval zou zijn, kan de minister tot op zekere hoogte als juist erkennen. Eenmaal aangenomen echter, dat een afzonderlijke (en dus volledig juiste) iyd voor Nederland uit internationaal oog punt niet meer gehandhaafd kan worden, wordt de keuze van tijdregeling beïnvloed door factoren van utiliteit. De omstaud- digheid, dat Nederland de grens vau de Midden-Europeesche tijdzone raakt, maakt hét gemakkelijker, de aansluiting bij den Midden-Europeeschen tijd te zoe ken, indien daarvoor overigens krachtige argumenten pleiten. Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den midden-Euro peeschen tijd nog een zomertijdregeling te handhaven, ontmoet bij den minister hetzelfde bezwaar als bij; de leden, die zich hiertegen verklaren. De aanvaarding van den midden-Europeeschen tijd is te beschouwen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. Een teruggaan tot den toestand van voor 1908 brengt evenmin verbetering, zou zelfs een stap terug beteekenen 'op de pogingen om de geïsoleerde positie van Nederland op te heffen. Het steeds leven diger internationaal verkeer op allerlei gebied bindt Nederland te zeer, -dan dat het zich ten deze zoo ingrijpende afwijV king zou kunnen veroorlooven. (Wij1 merken hierbij op, dat de Midden- Europeesche tijd veertig minuten later is dan de Amsterdamsche tijd.) De „Uiver" uit Indië vertrokken. Gistennorgen is de „Uiver" onder groote belangstelling uit Bandoeng vertrokken. Na een tusschenlanding te Batavia en te Palembang vertrok men vandaar via Singapore naar Medan, welk laatste sta tion in Indië in den loop van den mid dag is bereikt. Onder het gejuich van 1500 toeschou wers vertrok de machine van Bandoeng naar Batavia. In Bandoeng lieten zich haastig nog passagiers overboeken van de Fokker op de „Uiver", toen daartoe de gelegenheid werd opengesteld, zoodat toen de Douglas van Andir vertrok zich achter elk raampje een lachend gelaat vertoonde. De hoeveelheid post welke de „Uiver" meeneemt is sedert gistermiddag tot 115 K.G. aangegroeid, terwijl men tevens 30 K.G. vracht meeneemt. Parmentier mocht nog een brief ont vangen van den G. G., waarin deze hem de beste wenschen voor een goede reis doet toekomen. Parmentier verklaarde het liefst in twee dagen naar Holland te vliegen, hetgeen echter onmogelijk is, aangezien een uit gebreid programma van rondvluchten langs de Indië-route moet worden afge werkt. Het betalingsverkeer Nederland- Duitschland. Nadat tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering contact heeft plaats gevonden, heeft de Nederlandsche Regee ring met het oog op het afloopen van het Nederlandsch-Duitsche Clearingverdrag aan de Duitsche regeering voorgesteld te onderhandelen over een nieuw verdrag. De Duitsche regeering heeft zich daartoe bereid verklaard. De onderhandelingen zullen binnenkort in Den Haag een aan vang nemen. Voor den duur van de onderhandelin gen zal het verdrag van 21 September 1934 door de beide regeeringen ook nè, 16 November a.s. verder worden toegepast. In verband hiermede zullen de Duit sche autoriteiten voor de tweede helft van de maand November een gelijk be drag aan „Devisenscheine" beschikbaar stellen als overeengekomen werd voor de eerste helft van November. De Eerste Kamer. Dë Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 20 November, des avonds te half negen, ter behandeling van het wetsontwerp houdende wijziging van eenige artikelen der Ruilverkavelingswet. Voorts zal een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen worden onderzocht op Woensdag 21 November te 11 uur. De Nederlandsch-Duitsche handels betrekkingen. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Crt.": Het Duitsch-Nederlandsehe handels- Binnenland. Beëindiging van de algemeene beschou wingen in de Tweede Kamer. Debat tus schen Mr Aalberse en minister Colijn. De invoering van den midden-Europee schen tijd. De opheffing der gemeente Kattendijke. Buitenland. De werkloosheidsbestrijding in Amerika. Jaspar kabinetsformateur in België. De kerkstrijd in Duitschland. Joego-Slavië en Hongarije. Ingezonden Mededeeling. tegen INBRAAK en DIEFSTAL en VERHUREN In onze Brand- en Enbraakvrlje kluisinrichting Loketten vanaf f 5,per jaar voor hc bewaren van Uwe waardepapieren en kostbaarheden. verdrag loopt einde 1934 af. Reeds on langs is er sprake geweest van onder handelingen tusschen de beide landen ter voorbereiding van een nieuw verdrag. Volgens inlichtingen, welke de Duitsche handelsdienst van bevoegde zijde heeft verkregen, zouden deze onderhandelin gen nu, na de opzegging van de Duitsch- Nederl. clearing-overeenkomst, voorloo pig zijn uitgesteld, daar aan dergelijke onderhandelingen eerst kan worden ge dacht, nadat op het gebied van bet beta lingsverkeer een nieuwe regeling tot stand zal zijn gekomen. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij- ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekleaanval af. Zorg dal die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Verhooging uitkeeringen aan oud- gepensionneerde militairen. Volgens het Voorl. Verslag der Eerste Kamer gewaagden verscheidene leden van hun teleurstelling over de beperkte strekking van dit ontwerp. Vele leden daarentegen betuigden bun instemming met de opvatting van den Minister ten deze. Noch moreel noch ju ridisch kunnen k. i. de oud-gepension- neerden aanspraken doen gelden. Dezen toch werden ontslagen bij het van kracht zijn der toen bestaande wetten. Dë eerst aan het woord zijnde leden betoogden daartegenover, dat wel degelijk mag worden gewaagd van een moreele aanspraak. Ten zeerste betreurden zij, dat aan die aanspraak slechts ten deele zal worden voldaan. Bescherming leerlingen tegen besmetting. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot bescher ming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van onderwijsinrichtingen, betuigden vele leden instemming met de strekking van dit ontwerp. Enkele leden betreurden echter, dat niet nog verder is gegaan dan thans wordt voorgesteld, zoowel wat betreft de in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1