WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 39 Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. OP GOEDE ZEEP STAAT: D^BBELM^N Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. Het belangrijkste deel van de alge meens beschouwingen is achter den rug. Gisteren zijn reeds de replieken begonnen waarbij als regel weinig nieuws werd gezegd. Minister Oud beeft in zijn rede waarvan wij reeds gisteren nog een en ander meedeelden er op gewezen, dat de Regeering de bezuiniging met alle kracht zal doorzetten. Zij zal bare voor stellen in één wetsontwerp indienen, om dat het een groot saneeringsplan betreft en één geheel is. D'e minister die zich opnieuw tegen de valuatie verklaarde eindigde met het vol gende op te merken: De toestand is door en door ernstig, maar als wij ernstig werken, is de toe stand niet wanhopig. Maar wij moeten hem aan het volk voorhouden, zooals hij is. Wij moeten het niet voorstellen, alsof het geld er wel is, als de regeering het maar halen wil. Men kweeke geen noodelooze verbitte ring. Anders is de ontgoocheling straks nog veel en veel erger. Laat ons den toestand voorstellen, zoo als 'hij is, en laat ons gezamenlijk alles doen om de moeiijkheden het hoofd te bieden. D'aarna begonnen de replieken die van daag worden voortgezet. Begrooting van Binnenlandsche Zaken. In de avondvergadering kwam aan de orde de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) wijst op allerei misstanden bij ver schillende natuurbaden. Het is zaak dat de Rijkspolitie ingrijpt. D'e heer Teulings (R.K.) sluit zich hier in hoofdzaak bij aan. Een gezonde opvatting van zedelijkheid en betamelijk heid vindt haar bescherming in een ge past schaamtegevoel. Er zijn gelukkig verschijnselen, dat de volkskracht zich zelve weert; dit worde door de regeering gesteund. Mevr. Bakker t-N o r t (V.D;.) vraagt zuinigheid te betrachten met het bestaand natuurschoon. D'e heer Van Dis (S'aatk. Ger.) dringt aan op betere handhaving van de Zondagsrust door een scherpere Zondags wet. Spr. wil voorts wijziging der Begra feniswet, ten einde het vraagstuk der lijkverbranding te regelen. D'e heer Van der Heide (S.D.) vraagt aan den beer v. Dis. of aan de consciëntie van voorstanders van lijk verbranding maar geweld moet worden aangedaan? De Minister van Binnen landsche Zaken, de heer De Wi 1- d e, herinnert aan de circulaire aan de burgemeesters betreffende wantoestanden in het strand- en badleven. Spr. is op dit punt diligent. Spr. kan niet veel ver der gaan dan raad geven, om niet in te grijpen in de autonomie der gemeenten. Verder te gaan, zou ook liggen op den weg van sprekers ambtgenoot van justitie. Deze heeft toegezegd, 'dat de politie strenger zou optreden. D'e klachten zijn dan ook niet toege nomen. Inmiddels kunnen maatregelen niet gedragen door de publieke opinie, op den duur toch niet worden gehand haafd. Men sterke dus die publieke opi nie. Het is sprekers ernstig streven de be staande Zondagswet te handhaven. Hij overweegt het moeilijke vraagstuk der Begrafeniswet. Met een bioscoop- en dansverbod moet men in een land met een gemengde bevolking zeer voorzichtig zijn. Hier is in de eerste plaats een taak voor de ouders. Bij de artikelen bespreekt mevr. Bak- k e r-N o r t (V.D.) den aandrang van den minister op de lagere organen, teneinde vrouwelijke arbeidskrachten zoo veel mo gelijk door mannelijke te vervangen. In het algemeen gaat dit te ver. De heer Snoeck Henkemans wijst op het beginsel der gemeentelijke autonomie. Ofschoon deze Minister van goeden wille is, moet spr. een waarschu wend woord doen hooren, vooral nu steeds meer gemeenten door hun hande lingen nopen tot ingrijpen door het Rijk. Mej. Meyer (R.K.) vestigt de aan dacht op het brandgevaar in bioscopen, speciaal in kleine gemeenten, en wenscht strenger toezicht. De heer T e u 1 i n g s (R.K.) komt op tegen het voornemen om aan de Commis sarissen der Koningin tegemoetkoming te verleenen in de kosten van verwaring, verlichting en watervoorziening voor hun ambtswoningen. Mej. Katz (G.H.) bespreekt de cir culaire van den minister betreffende de vervanging van vrouwelijke door manne lijke arbeidskrachten. Men mag dezen cri sistijd niet misbruiken om de vrouw ver der te verdringen. Spr. dringt aan op betere toepassing der trekhondenwet. De heer Lingbeek (H.G.S.) zegt, dat teveel anti-revolutionaire burgemeesters worden benoemd. De heer v. Zadelhoff (S.D.) maakt bezwaar tegen 's ministers standpunt in zake de burgerwachten. De sociaal-demo craten zijin er tegen, dat een deel van het volk met steun van de regeering zich wapent tegen het andere. Gewapende par ticuliere corpsen zijn een gevaar. Dhr S t e i n m e t z (R.K.) waarschuwt eveneens tegen aantasting van de auto nomie der gemeenten. Er is een bureaucratie aan het werk, welke leidt naar een doodende uniformi teit. Dhr Kooiman (V.D.) uit zijn waar deering voor den vooruitzien den blik van dezen minister bij het treffen van maat regelen, maar hij grijpe alleen bij werke lijke excessen op salarisgebied in en doe recht wedervaren aan de inzichten van lagere ambtenaren. Dhr D r e e s (S.D.) vraagt den noodlij denden gemeenten zooveel mogelijk de zelfstandigheid te laten. In een bepaald geval moest zoo'n gemeente bedanken voor 't lidmaatschap van de Heidemaat schappij, een uitgaaf van f 2, een ander moest f5 voor schoolreisjes schrappen. De Minister: bezuiniging bestaat altijd in kleinigheden. De heer D r e e s: inderdaad, doch mén late niet den Rijksambtenaar regeeren in- plaats van het plaatselijk gezag. Mevr. De VriesBruins (S.D.) wijst op onbillijkheden die het ontslag brengt voor kostwinsters. De heer Westerman (Nat. Herst.) zegt dat de gemeentelijke autonomie haar laatsten strijd voert. Spr. vindt dat heele- maal niet erg. De gemeentelijke autono mie is een antiquiteit geworden. De hou ding van de Regeering om het lidmaat schap van vrijw. landstorm en burger wacht te ontzeggen aan leden van de N. S. B. betreurt spr. De heer Duymaer v. Twist (A. R.) verdedigt tegenover dhr v. Zadelhoff burgerwacht en vrijw1. landstorm, welke spr. goedkoop werkende instituten noemt en dankt den minister voor diens steun. Dhr W e i t k a m p (C.H.) zegt, dat de leden der Ned. Herv. Kerk zich bij1 de burgemeestersbenoemingen achtergesteld voelen. Hef nieuwe Fransche kabinet. De regeeringsverklaring van Flandin, den nieuwen Franschen premier, is door de Fransche Kamer van 423 tegen 118 stemmen goedgekeurd. Dé socialisten stemden tegen. Flandin waarschuwde, dat thans het parlementarisme in Frankrijk voor den laatsten keer op de proef wordt gesteld. Ik vraag, aldus de premier, uw aller hulp om uit de crisis te geraken en ver zoek u dringend, zonder uw idealen en denkbeelden op te geven, mee te werken voor het bewaren van den inwendigen godsvrede. Bij de stemming bleek, dat tegen de verwachting in de socialisten toch hebben tegengestemd. Niettemin behaalde de re geering de zeer belangrijke meerderheid van 423 tegen 118 stemmen. Ze kan thans met het noodige gezag haar plannen uit voeren, waarvan een spoedige aanneming van de begrooting in de eerste plaats komt. Verschrikkelijk bloedbad in China. D'e stad Joeichin in China is door Chi- neesche regeeringstroepen op de commu nisten heroverd. De communisten hebben in de stad, waar zij jarenlang hebben geheerscht, een verschrikkelijk bloedbad aangericht. Toen gisteren een sterk contingent Nankingtroepen de stad zegevierend bin nenrukte, lagen honderden vermoorde vrouwen en kinderen in de straten. Bo vendien hebben de communisten duizen den vrouwen gedwongen hen op hun vlucht te vergezellen. De geheele stad is één treurige puin hoop. België's regeering afgetreden. Minister-president de Broqueville heeft gisteren in de kamerzitting het bekende besluit medegedeeld, dat hij het ontslag van de regeering aan den koning zal aan bieden. De Broqueville sprak de geruchten te gen, volgens welke de eensgezindheid on der de ministers was zoekgeraakt, doch toen hij dit zeide, werd deze verklaring met gelach ontvangen. Kort daarop volgde de verklaring, dat de regeering aftrad o.m., omdat de twee financieele specialisten, die met den mi nister van financiën het geldwezen be heerden, zich kost wat kost wilden terug trekken. Het grootste gedeelte van zijn rede las de minister-president voor met een alge- meene onverschilligheid, terwijl de ge sprekken op de banken der kamerleden volop voortgingen. Nadat het ontslag der regeering was aangekondigd, verlieten de ministers de zittingzaal. Amerika heeft hoop opgegeven. Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, verklaarde dat de Vereenigde Staten alle hoop hadden opge geven op een onmiddellijk algemeens overeenkomst inzake de ontwapening. Hij! bevestigde dat de Amerikaansche regeering streeft naar een afzonderlijke overeenkomst voor het internationale toe zicht qp den handel in wapenen. Korte Berichten. i Naar uit Los Angeles gemeld wordt, heeft de E'ngelsche vlieger Kingsford Smith klaarblijkelijk de hoop op verdere vliegtochten opgege ven en tracht thans zijn beroemde ma chine van de hand te doen. In een pers- gesprek klaagde hij over den tegenslag, welke hem had achtervolgd. Naar men vreest, bevinden zich twee vrouwelijke zendelingen in handen van roode Chineesche troepen, die het Fin- sche missiestation te Joeng Sjoean heb ben 'Overvallen. De andere zendelingen hebben de vlucht genomen. Waar zij! zich op het oogenblik bevinden is onbekend. Uit Stuttgart wordt gemeld dat de Würtembergsche dienst voor toezicht op de prijzen, de winkels van een groot aan tal slagers voorloopig voor den duur van vier dagen heeft gesloten. Een onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat verschillende slagers zich niet aan de maximum-prij zen hielden. Hitiers speciaal gevolmachtigde voor öntwapeningszaken, Joachim von Ribbentrop, werd gisteren ontvangen door den Engelschen minister van buiten landsche zaken Sir John Simon. Het on derhoud duurde drie kwartier. Bij het verlaten van het departement verklaarde Von Ribbentrop, dat hij geen verklaring had af te leggen. Emigratie naar Zuid-Afrika. Het secretariaat van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging en het bu reau van de Stichting Landverhuizing „Nederland" schrijft, dat de berichten over gunstige economische toestanden in de Unie van Zuid-Afrika velen in Neder land doen denken aan emigratie naar Zuid-Afrika. Om teleurstelling te voorkomen moet er echter de aandacht op gevestigd wor den, dat er in de Unie in het algemeen geen gebrek aan arbeidskrachten is en de werkgevers in de Unie geen personeel aannemen, dat zich niet aldaar bevindt. Ieder, die naar Zuid-Afrika wil emigree- ren, dient dit dus op eigen kosten en eigen risico te doen en daarbij moet ernstig rekening gehouden worden met de stren ge immigratiebepalingen. Emigratie naar Zuid-Afrika moet o n- voorwaardelijk worden ontra den aan ongeschoolde of half geschoolde arbeidskrachten. Ook geschoolde krach ten, die niet over voldoende middelen be schikken om een jaar te kunnen leven en niet aan de immigratievoorschriften kun nen voldoen, kunnen beter in eigen land blijven. Voor onderwijzers en gegradueerden, die het onderwijs willen dienen, kantoorbe dienden en boeren, die niet, of onvoldoen de, over kapitaal beschikken, geldt het zelfde. Mist op de Schelde. Tengevolge van den mist is gisteren wederom verscheidene malen vertraging ontstaan in het verkeer met de provin ciale boot. Familie van een jongeman uit Goes, die op dien dag in het huwelijk zou treden, kon Walsoorden niet bereiken, waardoor het huwelijk een uur moest worden uitgesteld. Een belangrijke vergadering! Zooals gisteren is geannonceerd zal de heer H. Oudekerk, secretaris van den Ned. Chr. Landarbeidersbond te Utrecht, a.s. Zaterdagmiddag te Middelburg spre ken over: „Moet de steun aan het land bouwbedrijf weg? Deze vergadering gaat uit van de ge westelijke organisatie Zeeland van Patri monium, maar ook belangstellende geest verwanten, zooals leden van A.R. en G.H. kiesvereenigingen, Chr. Middenstands- en vakorganisaties, Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, enz. zijn welkom. Vijf kinderen gewond door hollende paarden. Maandagmiddag sloeg een span paar den met wagen op hol in het gehucht Mo lenhoek bij Hontenisse, waarbij vijf kinderen, die juist de school hadden ver laten gewond werden, meldt de „Tel." Een der meisjes moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hulst worden overge bracht, waar geconstateerd werd, dat de linkerarm en het rechterbeen waren ge broken. De knecht van den landbouwer S., die zijn vracht op den Molenhoek had over geladen op een der tractors, wilde zijn paarden laten vertrekken. Óp hetzelfde moment zette ook de tractor zich in be weging; blijkbaar zijn de paarden ge schrokken en als gevolg daarvan op hol geslagen. De knecht werd van den wagen geworpen, waardoor hij eenige kneuzin gen opliep. In volle vaart renden de paar den met den wagen in de richting Ter hole juist in de bocht nabij de school kwamen de schoolkinderen uit de tegen overgestelde richting aan. Door de hevige vaart der paarden konden de kinderen niet tijdig uitwijken, met het gevolg, dat vijf kinderen onder den wagen terecht kwamen. De paarden renden door, en werden eerst in Terhole gegrepen. Middelburg. Verlaging gasprijï- zen. Nu het gas in de laatste jaren nagenoeg uitsluitend wordt afgeleverd voor verwarmings-doeleinden aldus schrijven B. en W. aan den raad moet te dier zake ernstig rekening worden gehouden met concurreerende energie bronnen, te weten vaste brandstoffen en petroleum, wil althans het debiet eenigs- zins op peil blijven. Dit klemt te meer, nu een groot aan tal verbruikers door de moeilijke om standigheden tot bezuiniging wordt ge noodzaakt Op deze gronden hebben B. en W. een verlaging der gasprij zen en afschaffing van gas- meterhuur in overweging genomen. Immers handhaving der tegenwoordige prijzen zou zonder twijfel een sterkere daling van het debiet, met daaraan verbonden financiëele gevolgen, veroor zaken. Het bij Raadsbesluit van 20 Jan. 1932 vastgestelde vastrechttarief schonk aan een groot aantal verbruikers, n.l. de ge wone met een jaarverbruik boven 225 kub. M. en de muntgas-verbruikers met jaarverbruik boven 320 kub. M., gelegen heid gas tegen verlaagden prijs te be trekken, maar kleine verbruikers (zij, die bleven beneden de juist genoemde cijfers) welke een sterke groep uitmaken, ble ven daarvan verstoken. Laatstbedoelde verbruikers behooren goeddeels tot de minst draagkrachtigen. B. en W. achten het een bedrijfsbelang, dat die verbruikers voor het debiet be houden blijven, terwijl het in de moei lijke levensomstandigheden van nu bil lijk te achten is, dat ook zij op eeniger- lei wijze profijt van een verlaging kun nen hebben. B. en W. meenen daarom, dat in de allereerste plaats en ten gerieve van alle verbruikers, de meterhuur, die steeds veel misnoegen heeft gewekt, be hoort te vervallen. Voor de gewone verbruikers hebben B. en W. een tarief ontworpen, waarbij den verbruiker de keuze wordt gelaten tusschen een gewoon tarief, waar bij wordt betaald: voor de eerste in eenig kalenderjaar verbruikte 180 kub. M. 12 cent per kub. Meter; voor de daarna volgende 270 kub. M. (181 tot en met 450 kub. M.) 7 cent per kub. M.; voor eiken daarna verbruikten kub. M. (boven 450 kub. M.) 5 cent per kub. M.; en tweeërlei vastrecht-tarieven, waarbij wordt betaald: le. volgens tarief A f9 per jaar met gasprijs van 7 cent per kub. M.; 2e. volgens tarief B f 18 per jaar met gasprijs van 5 cent per kub. M. Momenteel gelden de volgende tarieven: gewoon: eerst verbruikte 250 kub. M. 12 cent; elke kub. M. daarboven 8 cent; vastrecht: 4 klassen van resp. f9, f 18, f21 en f27 per jaar met kub. M. prijzen van resp. 8, 6, 5en 5 cent. De kosten der voorgestelde verlaging worden geraamd op f 16.999.17% (f 10750.80 meterhuur en f 6248.35%) tariefsverlaging. Voor de muntgas-verbrui kers zouden B. en W. dezelfde tarieven willen zien toegepast als voor de gewone verbruikers, met dit verschil echter, dat voor installatie-huur een bedrag van 10 Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de begroo- ting van Binnenlandsche Zaken. Toewijzing biggenmerken. Buitenland. Het nieuwe Fransche kabinet. Het Belgische kabinet afgetreden. Bloedbad door communisten in China. De werkloosheid in verschillende landen. Ingezonden Mededeeling. cent per maand dient te worden betaald. Het verplichte minimum-verbruik van 250 kub. M. per jaar, hetwelk tot bijbeta ling van 2 cent per kub. M. verplichtte, wanneer minder dan 250 kub. M. was ver bruikt, hebben B. en W. dus doen ver vallen. Momenteel gelden de volgende tarieven: 1 cent per kub. M. meer dan gewone verbruikers en alsdan geen meterhuur; of vast recht op gelijke wijze als gewone verbruikers, doch alsdan 35 cent meter huur per maand. Bovendien verplicht mi nimum-jaarverbruik van 250 kub. M. met verplichte bijbetaling van 2 cent per kub. M. voor eiken kub. M., die in eenig ka lenderjaar minder dan 250 kub. M. is ver bruikt. De kosten dezer voorgestelde verlaging ramen B. en W. op f7318.65. Voor wat betreft het groot-ver bruik door de „Vitrite Works" achten B. en W. het billijk, dat ook zij profiteert van een belangrijke tariefsverlaging en wel in dien zin, dat de aan haar te be rekenen prijzen worden: 200.000 kub. M. voor 5 cent per kub. M., daarna 4 cent voor eiken kub. M. boven 200.000. Momenteel geldt het navolgende: 200.000 kub. M. voor 6 cent per kub. M., daarna 100.000 kub. M. voor 5 cent, verder 4% cent. De kosten van deze verlaging ramen B. en W. op f2850. Voor de openbare verlichting zouden B. en W. een uniformen prijs van 5 cent per kub. M. willen zien vastgesteld, zijnde de laagste prijs aan den gewonen ver bruiker te berekenen. Momenteel gold het volgende tarief: eerste verbruikte 250 kub. M. 12 cent, verder 8 cent per kub. M. De kosten dezer verlaging worden geraamd op f2605. In totaal zijn de kosten der verlagingen te ramen op f 29.772.82%. Terzake van de door het Gasbedrijf ver schuldigde omzetbelasting melden B. en W., dat op 20 December 1933 besloten is bedoelde belasting ten laste van de ver bruikers te brengen, doch dat zij, hoezeer ook daarmede een extra-offer voor de Gasfabriek zal gemoeid zijn, de verbrui kers ook in dit opzicht meenen te moe ien tegemoet komen door die belasting niet op hen af te wentelen. In de ontwerp-begrooting 1935 van de Gasfabriek is voor omzetbelasting gere kend op een uitgaaf van rond f4800. Bij aanvaarding van het onderhavige voor stel zal zij op rond f4000 kunnen gesteld worden, waardoor de totaal-kosten der verlaging uiteindelijk f 28972.82% beloo- pen. B. en W. stellen voor laatstvermelde som van 128.972.82% te dekken uit de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1