Kerknieuws Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Telegrammen. Verplaatst met ingang van 10 No vember a.s. de Telefoniste le klasse bij den Interlocalen dienst R. Belderok van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Zierikzee naar het Post-, Tele graaf- en Telefoonkantoor te Goes. Vlissingen. Het aantal werkloozen is gestegen van 1082 tot 1188. Bij de werk verschaffing werken 92 personen. Goes. Eenbelangrijketento stelling. Een comité van Goesche stallateurs heeft in samenwerking met d. P.Z.E.M. en de Philips-fabrieken in de Prins van Oranje een bijzonder interes sante tentoonstelling 'georganiseerd, die vanmiddag werd geopend. Men wil door deze expositie laten zien, van hoeveel be lang de verlichting van een woning is en hoe deze kan bijdragen tot verhooging van de gezellige sfeer in huis. Men heeft dan ook deze tentoonstelling „Het gezellige huis" genoemd. Een aantal vertrekken is volledig gemeubileerd en gestoffeerd en voorzien van de meest juiste verlichting. Gaarne willen we van dit „gezellige huis" iets vertellen aan onze 'lezers, die we dan tegelijk opwekken eens een kijkje te gaan nemen. Ze zullen er zéker geen spijt van hebben. We beg n.ion mot do hall. Deze bevat geen overbod.go meubelen, die alleen maar dienen om i een weg te staan. Een eonvoad'g armatuur aan het plafond met een m.lighzen ballon in druppel- vorm zorgt voor de hoofdverlichting. Deze lamp heeft een helder licht tot in alle hoeken en is daarom voor het doel veel beier geschikt dan een lamp met kap, die het licht naar opzij teveel tegenhoudt. Een tweede kleiner arma tuur bevindt zich bij de trap. Wie als bezoeker binnenkomt zal zich misschien afvragen: „Waarvoor dienen nu die twee lampen één is toch voldoende?" En waarschijnlijk zal hij zich hetzelfde bij zijn rondwandeling door dit ideaal ver lichte huis nogmaals afvragen. Juist deze kwestie van de vele lichtpunten in het zelfde vertrek is van groot belang. Want- daardoor wordt meer dan één mogelijk heid van verlichting geschapen en het huis op verschillende manieren bewoon baar gemaakt. Het licht moet zich kunnen aanpassen aan de omstandigheden. 's Avonds, na het eten, als er veel heen en weer geloopen wordt, huisgenooten en bezoe kers binnenkomen of uitgaan, moet de gang helder verlicht zijn; maar als het later op den avond wordt en we rustig in onze kamers zitten, is dit sterke licht niet meor noodzakelijk. Toch willen we niet in het duister tasten, als we in de hall tomen en daarom is een kleinere lamp in het geheel geen overbodige luxe. Als we de deur van de diepe kast onder de trap openen, vinden we nog een lampje. Daaraan hebben veel rrien- schen wellicht nooit gedacht. Zulke din gen leert men op een tentoonstelling als deze. De beide woonvertrekken, die „en suite" gelegen zijn, bezitten een eenvoudig meubilair; comfortabel, maar niet overdreven luxueus of modern. En toch maken deze kamers een feestelijken, intiem gezelligen of huiselijken indruk, al naarmate we de eene of de andere verlichting kiezen. Vooral de zitkamer heeft verrassend aardige hoekjes, terwijl de huiskamer meer ingesteld is op de dagelij'ksche bezigheden. Hier is een hanglamp met halfindirecte verlichting waarbij een compromis gemaakt is tus- schen twee tegenstrijdige eischen. Want in een huiskamer moet in de eerste plaats voldoende direct licht op tafel vallen, terwijl de kamer zelf om een difuus, indirect licht vraagt. Voorts is er een staande lamp, die de huisge nooten uitnoodigt om in den gemakke lijkst en stoel bij den haard een boek te gaan lezen. Natuurlek kunnen wij in een huiskamer een of meer schemer lampjes op den schoorsteen of op een bijzettafeltje niet missen. Heel origineel is het verlichte bloementafeltje. Het is een laag tafeltje of kastje dat velen misschien zelf wel in elkaar kunnen knutselen met ccn gloeilamp, waarvan het licht door 1 ct matglazen bovenblad schijnt het is een prachtige uitvinding om 's avonds een bouquet bloemen in onze kamer goed tot zqn recht te laten komen. Over dag zetten wij onze bloemen bij voorkeur op een plaats, waar zij het volle licht hebben, zoodat we de kleurschakeerin- gen goed kunnen zien. Maar als het avond is, dan staan deze bloemen meest al in een hoek van de kamer, waar het licht niet fel genoeg i3 om het levende element tot uiting te brengen. Bloemen moeten tintelen van het leven, bet kunst licht moet er doorhoen spelen, alsof ze in het zonlicht stonden en dit is alleen te bereiken met doorvallend licht. De origineele bloementafel brengt dit effect teweeg wanneer we de vaas op het mat glas zetten. Men lette ook op het lampje boven de theetafel. Dit is vooral gemakkelijk, als de groote lamp nog niet aangesto ken is. In de zitkamer zijn hoekjes, om ja- loersch van te worden! In een gezelli gen erker staat een houten bank met eenvoudige bekleeding. Op de bezoeksters zal dit hoekje een onweerstaanbare aan trekkingskracht uitoefenen. Het is ook een bijzonder aardig hoekje aan het ven ster van glas-in-loodj waardoor de zon met een gouden schijnsel heenvalt. Maar het is wel een heel bijzondere zon, die nooit ondergaat en op ieder gewenscht oogenblik van den dag of den nacht schijnt, want het venster bij de bank is geen echt venster, het is voor een gewone muur in een inspringenden hoek van de kamer geplaatst en het geheim van het zonlicht is gelegen in een paar lampjes, die achter het raam aangebracht zijn. Ook het glas-in-lood is niet echt, maar met verf op gewoon glas gespoten. Het geheel maakt zoo'n verrassend effect, dat we ons al heel erg zouden vergissen, indien de meeste bezoekers bij hun thuiskomst niet direct in eigen woning gaan zoeken naar een geschikte plaats waar zij zoo'n venster kunnen aanbren gen! 06k wel iets voor handige knutse laars in de lange winteravonden I Wat is een dergelijk venster niet een prachtig middel om een sombere kamer op te vroolijken, vooral een tusschen- kamer, die geen directe verbinding met het buitenlicht heeft. Ook voor donkere portalen en trappenhuizen openen zich hierdoor nieuwe perspectieven. Met glas papier in een vroolijk patroon, dat we op een ruit plakken, komen we al een heel eind. Een goed voorbeeld van een lamp voor indirecte verlichting treffen we in de kelkvormige staande lamp. De gloei lamp bevindt zich in de kelk, die het licht naar boven toe weerkaatst. De vorm van het geheel is uiterst eenvoudig gehouden. Boven de kelk steekt een smalle witte rand uit, die het licht weerkaatst en waardoor we weten, waar het licht vandaan komt. Bij veel arma turen voor indirecte verlichting schuilt juist een groote fout in de omstandigheid, dat we niet kunnen zien, dat het een lichtbron is en dat het indirecte licht in de kamer hier zijn oorsprong vindt. Een heel decoratieve lichtbron is ook de Philinealamp, een rechte of gebogen buis, die aan den wand een aardig effect maakt. Iets voor slaapkamers en schil derij-verlichting. In een aparte nis is nog een gezellig zitje aangebracht en daarachter straalt het licht naar boven toe door een strook matglas. Het maakt hetzelfde effect als het bloementafeltje; alle voorwerpen, vaasjes en beeldjes, worden van onderen verlicht, hetgeen een geestig licht- en lijnenspel veroorzaakt op de voorwerpen en op den wand daarachter. In de slaapkamer van „Het Ge zellige Huis" speelt de Philinea-lamp van melkglas een voorname rol. Zeker, als we in bed liggen, hebben we niet veel licht noodig, maar we kunnen des te meer licht gebruiken als we hier 's morgens of 's avonds ons toilet maken. Daarvan kunnen de mannen meepraten, als zij zich moeten scheren in een half duistere kamer! Ter weerszijden van den spiegel bij de waschtafel behooren dan oök twee lampen te zitten, die het gelaat aan beide zijden verlichten en vooral de langwerpige Philinea, die een veel grooter bestralingsveld heeft dan een ge wone gloeilamp, voldoet hier uitstekend. Zoo'n langwerpige lichtbron uit melkglas past ook beter bij de vaste waschtafel dan een wandarmpje. Om dezelfde redenen als bij den spie gel van de waschtafel behoort ook ter weerszijden van de kaptafel zoo'n prac- tische en decoratieve Philinea te zitten. Voor de algemeene verlichting haagt in het midden van de beide slaapkamers een lamp met indirect licht, die hier natuurlijk te verkiezen is boven een lamp met een kap of pendel. Door de indirecte verlichting wordt de geheele kamer in een gelijkmatig, zacht schijnsel gezet. Een lampje naast het bed is altijd gemakkelijk, omdat het onmiddellijk on der het bereik is en ook de leeslampjes aan het hoofdeinde mogen we niet ver geten te noemen. Het licht in de diepe muurkasten is geen overbodige maat regel; ook voor onze linnenkast de trots van de huisvrouw lijkt ons dit idee geslaagd. In de bad kamer bevindt zich een eenvoudige plafonnier, die het helder witte licht van de gloeilamp ongehinderd doorlaat en het geheele vertrek ruim voldoende verlicht zij is bovendien practisch en zindelijk. Ook in de keuken dient een dergelijke plafonnier voor de hoofdverlichting, maar boven den gootsteen en het fornuis is een zoogenaamde „pottenkijker" gemonteerd. Deze nieuwsgierige lamp is toch wel een goede hulp in de keuken, Hiermede is dan onze rondwandeling door „Het Gezellige Huis" ten einde. De waarde van een dergelijke expositie is vooral gelegen in de prettige en smake lijke wijze waarop ons de mogelijkheden getoond worden, die met een goede en origineele huisverlichting te bereiken zijn. Ieder doet hier nieuwe ideeën op, die met min of meer variatie in het eigen „home" toegepast kunnen worden. Het licht is geen bijkomstigheid of alleen een factor van practisohe beteekanis, in tegendeel: Het licht is de toovenaar in huis, die van een „kamer" een „gezel lige kamer" maakt. De tentoonstelling is geopend van 25 en van 710 uur. Aangaande het défilé dat a.s. Zater dag 17 November gehouden zal worden voor den uit Goes vertrekkenden burge meester, den heer Hajenius, vernemen we nader, dat dit zal plaats vinden des nam. om 3 uur. Zeventien vereenigingen, de bei de Harmonieën „Euphonia" en „Hosan na" en de Muziek-afdeeling van „Kunst vrienden", totaal plm. 800 personen, ne men aan bet défilé deel, terwijl nog en kele vereenigingen toezegging hebben ge daan. De stoet wordt opgesteld tusschen half drie en drie uur op den Parallelweg welke bereikt wordt langs de M. A. de Ruyterlaan. Als technisch leider treedt op dhr Meijler. Vandaar trekt zij langs de v. d. Boutstraat, Wilhelminastraat, B. de Wittestraat, Kreukelmarkt, Klokstraat, Lange Kerkstraat naar bet Stadhuis. Van af bet bordes hoopt de burgemeester het défilé gade te slaan. Na bet défilé zal de beer D. Kloosterman namens de deelne mende vereenigingen, welke dan voor het stadhuis zullen zijn opgesteld, den burge meester toespreken. Daarna wordt de stoet weder gevormd, en trekt langs Groote Markt, W.- en N.- zijde, Lombardstraat, Oude Visohmarkt, L. Vorststraat, Ganzepoortstraat, Voorstad naar Rimmelandplein, waar zij ontbonden wordt. 's Gravenpolder. De burgerwacht hield op 12 Nov. een onderlinge schietwedstrijd, In twee klassen werd geschoten. le klasse le prijs O. van Liere Mz.; 2e Johs op 'tHof; 3e J. van de Velde; 4e Z. Moelker; 5e M. H. van Liere; 6e N. de Koster; 7e Corn. Moelker Jz.; 8e C. Zwar- tepoorte; 9e Iz. Hubrechtse; 10e A. Drie sprong; lie L. Huibrechtse; 12e J. Moel ker; 13e J. Zwartepoorte; 14e Joh. Hu brechtse; 15e M. Fierloos; 10e C. Alme- kinders; 17e B. Tramper; 18e Johs Moel ker; 19e Corn. Polderman; 20e W. Nieuw dorp. 2e iklasse le prijs Jan Fierloos; 2e M. L. Dekker; 3e M. Braam; 4e Johs Stroo- snijder; 5e Corn. Boomgaard; 6e G. de Witte; 7e L. Visser; 8e J. van den Berge; 9e L. Nieuwdorp; 10e Jac. Nieuwdorp; lie L. van Liere Lz.; 12e J. J. Verdonk; 13e P. Kopmels. Wolphaarisdijk. Maandagavond werd alhier onder leiding van den heer Van Wijk de tweede vergadering gehouden om te komen tot een Geref. oudervereeniging, die dan ook definitief werd opgericht om de Geref. Knapen- en Kleine Meisjes- vereen. tot nog meerderen bloei te bren gen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Verschuure, voorz., A. Na- gelkerke, secretaris, J. Goetheer Jz. en de daanes C. Remijnse en J. v. Wijckhuijs. Poortvliet. Tragisch. Zaterdagmid dag kwam de vrouw van den schaapher der M. Mol, oudergewoonte naar het dorp om haar inkoopen te doen. Nadat ze een tweetal winkels bezocht had, zakte ze bij den bakker Jansen ineen. De ontboden ge neesheer dr Polderman, kon niet anders dan den dood constateeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Fijnacker, G. J. van Ding stee te Almkerk. Te Dinteloord, J. Fok- kema te Amstelveen. Aangenomen naar Ommelanderwijk, P. Lugtigheid, cand. te Delfgauw. Geref. Kerken. Tweetal te Veenendaal, J. Meynen te Den Helder en J. Verkuyl te Laren. Beroepen te Nieuwolda, G. Praamsma, cand. te Sneek. Aangenomen naar 's Gravenmoer, G. Koenekop, cand. te 's Gravenhage. D s A. Doorn. Zondag 25 Nov. a.s. hoopt ds A. Doorn, em. predikant der Geref. Kerk van Heerde, thans woon achtig te Apeldoorn, zijn 40-jarig ambts jubileum te herdenken. Ds Doorn diende de Geref. Kerken van Axel, Franeker, Apeldoorn en Heerde en verkreeg 1 Mei 1933 eervol emeritaat. Tholen. Gekozen tot ouderling, resp. diaken bij de Geref. Kerk dhrn Th. D'ijk- slag en H. Donken. Branden te Enschedé. Zondagmorgen te half zes bleek brand te zijn uitgebroken in de Doopsgezinde Kerk te Enschedé. Hij was ontstaan ach ter in de kerk bij' de centrale verwarming. E'enige stoelen, banken en een deel der lambrizeering verbrandde. Met een slang op de waterleiding werd het vuur ge- bluscht. De ochtenddienst kon niet door gaan. Tegen tien uur 's avonds werd brand ontdekt in het kantoorgebouw van de fa. Gerh. Jannink Zn. aan de Langestraat. In de z.g. staalkamer was vergeten een electrisch strijkijzer uit te schakelen en zoo was de brand ontstaan. De brandweer die spoedig na de alarmeering verscheen met een motorspuit, bluschte het vuur met twee slangen. De staalkamer brandde gedeeltelijk uit. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De opheffing van Kattendijke. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U ons in de gele genheid te stellen eenig commentaar te leveren op het verslag, voorkomende in het nummer van Maandag j.l. betreffende bovengenoemd onderwerp. In genoemd verslag wordt opgemerkt, dat verschillende gemeentebesturen de plannen van Ged. Staten „toejuichen" en dat alleen Kattendijke zich er tegen verzetten zal. Zonder meer zou het schijnen, dat Kat tendijke halstarrig en eigenwijs is, doch wij willen opmerken, dat lo, de andere belanghebbende gemeenten werkelijk „belanghebbenden" zijn en er voordeelen van te verwachten 'hebben of in elk geval er geen schade van zullen ondervinden. Zelfs zijn er gemeenten bij, die gaarne nog een stukje van den buit zouden wenschen; 2o. de gemeente Kattendijke een ge meente is zonder schulden, dank zij het zuinig beheer en andere bijzondere oorzaken; 3o. dat door genoemde planner de ge meente Kattendijke door haar omliggen de gemeenten niet slechts in een niet nader te noemen kleedingstuk wordt ge zet, doch ook het resteerende niet wordt gelaten en kalmweg (om bij de beeldspraak te blijven) onder den gron4 wordt gestopt, terwijl de „nabestaanden" de erfenis dee- len; 4o. wij betwijfelen of de omliggende ge meenten de plannen zouden „toejuichen" indien Kattendijke voor zeer zware schul denlasten zat. Wij zijn er van overtuigd, dat het nog niet in „kannen en kruiken" is, zooals de verslaggever opmerkte, doch 'hebben de stille hoop, dat, nu de bevolking van Kat tendijke wordt ingelicht, deze zaak, wat Kattendijke betreft, niet in „kannen en kruiken" doch in den doofpot komt. Met vriendelijken dank voor de plaat sing. Vele ingezetenen van de gemeenteKattendijke. DE WERELDREIS VAN HR. MS. K XVIII. Voor wetenschap en voor propaganda voor Nederland. Ontmoeting met de „Snip". Woensdagmorgen tegen half twaalf zal uit de haven van Nieuwediep weer een hier te lande voor de Marine in Nederl.- Indië gebouwde oorlogsbodem naar zijn bestemming vertrekken. Het belooft een zeer bijzondere reis te worden, waarvoor men ook in het buiten land reeds zeer veel belangstelling heeft getoond; een reis, welke dienstbaar ge maakt wordt aan wetenschappelijke waar nemingen en aan uitgebreide propaganda voor ons land en welke de wereld zal too- nen wat de Nederlandsche marine ver mag. Toen een paar jaar geleden twee Itali- aansche duikbooten een reis om Afrika hadden volbracht, waarbij meer dan 20 havens werden aangeloopen en ongeveer 16.000 mijl werden afgelegd, was er in Italië een geweldig enthousiasme over deze prestatie. Thans gaat een Nederlandsche duikboot, maar half zoo groot als een van die Italiaansche bodems, op haar een tje een reis door de vijf werelddeelen on dernemen, waarbij 25.000 mijl zullen af gelegd worden. De reis langs Afrika had veel van een kustreis. De K XVIII maakt „oversteken" van 20 en van 25 dagen, zij gaat van de Westkust van Afrika (Dakar) naar de Oostkust van Z.-Amerika (Per- nambuco) en steekt dan later veel Zuide lijker nogmaals den Atlantischen Oceaan over, om zoo te Kaapstad te komen; van Kaapstad gaat het naar Fremantle (Australië) en dan tenslotte jiaar Soera- baja. Zoo en passant gaat de K XVIII, nog voor 'Dakar wordt aangeloopen, naar het midden van den Atlantischen Oceaan om daar een baken te zijn voor de Snip van de K. L. M., die, zooals men weet, een Kerstreis naar West-Indië zal ma ken. Het oogenblik van de ontmoeting van die twee dragers van de Nederland sche vlag moet voor heel ons volk een moment van groote beteekenis zijn. De K XVIII, de kleine duikboot, heeft, om der Snip een veilige overtocht te waarborgen, haar reisplan zoo moeten wijzigen, dat ze een maand langer onder weg zal zijn, wat beteekent, dat de K XVIII met Kerstmis, noch met Paschen of met Pinksteren in een haven kan zijn een wijziging, welke beteekent, dat deze onderzeeër, die toch eigenlijk op zee maar een notedopje is, vijftien dagen lan ger de stormen van den Atlantischen Oceaan zal moeten doorstaan. De K XVIII zal op haar reis, die tevens dienstbaar wordt gemaakt aan wetenschappelijke doeleinden, elf havens aandoen. De Snip, van de K.L.M. zal tegen Kerst mis naar West-Indië vliegen. Daarbij komt uiteraard een groote „oversteek" van den Atlantischen Oceaan. Ter gelegenheid van den roemruchten tocht van de Uiver is herhaaldelijk gewezen op het groote nut van radiopeilingen voor een vliegtuig. De Snip heeft natuurlijk deze ook noo dig en om den „oversteek" nu gemakke lijker te maken, is afgesproken, dat de K XVIII ligplaats zal nemen op 10 gr. N.B. en 40 gr. W.L., dus midden in den Atlan tischen Oceaan. De marconisten van Snip en duikboot zullen seinen wisselen en zoo zal de Snip kunnen vliegen, koersende op de K XVIII. De ontmoeting van dit 'kleine stukje Nederland in de luoht en het kleine stukje Nederland midden op dien onmetelijken oceaan zal slechts een quaestie van luttele minuten zijn, want maar heel kort zal men elkaar kunnen zien. Voor dat mo ment van die ontmoeting maakt de K 18 een omweg van een slordige 2000 mijl en zooals wij1 reeds schreven het kost den op varenden hun feestdagen.... TWEEDE KAMER. DEN HAAG. Voortgezet worden de al gemeene beschouwingen over de rijksbe- grootingen 1935. Minister Oud zegt, dat de toestand veel ernstiger is dan hij de vorige begroo ting en gelijkt op dien van den Franschen tijd. Het financiëele beleid moet rekening houden met wat er in de lijn der econo mische ontwikkeling geschiedt. Spr. becijfert het totaal tekort over '34 op 90 mi'llioen, dus 100 millioen minder dan verleden jaar. De regeering heeft niet de zucht het be zit te ontzien; het bezwaar tegen heffing ineens is gelijk dat tot realisatie van ver mogen, wat in dezen tijd vrijwel onmoge lijk is. Spr. betoogt, dat gewaakt moet worden tegen verdere opvoering van den belas tingdruk, Spr. verklaart dat bij het generaal par don gebleken is, dat de meeste belasting ontduiking niet voorkwam bij de grootere posten, doch bij de vele kleine ontduikers. De minister betoogt dat opheffing van het bankgeheim erger zou zijn dan de kwaal. Hij zet uiteen dat het om algemeene belangen gaat, als het Rijk aan lagere or ganen bepaalde voorwaarden moet opleg gen. Dit staat buiten het beginsel, dat de zelfstandigheid van lagere organen moet worden gehandhaafd. Inzake de herclassificatie van gemeen ten heeft de regeering zich nog geen voor stel gevormd. DEN HAAG. Eerste Kamer. Be handeld wordt de gewijzigde clearingwet. De Minister van Econ. Zaken leest een nota, naar aanleiding van het Voorloo- pig Verslag (Maandagavond vastgesteld) voor. Dhr v. E m b d e n ontwikkelt eenige staatsrechterlijke bezwaren tegen art 2. Dhr Kranenburg heeft bezwaar tegen art. 19. Minister Steenberghe betoogt, dat art. 2 geenszins in strijd is met de Grondwet. Ten aanzien van art. 19 merkt Spr .op, dat de bedoeling daarvan is de regeering vrijheid te geven alles te doen om fraude te voorkomen. Het ontwerp wordt z.h.st. goedgekeurd. De vergadering wordt gesloten. De Kamer zal weer bijeenkomen vol gende week Dinsdagavond. Prinses Juliana naar Engeland. APELDOORN. Naar wij vernemen zal H. K. H. Prinses Juliana zich op 20 dezer naar Engeland begeven voor het bijwonen der huwelijksplechtigheid en de daaraan verbonden feesten van den Hertog van Kent en Prinses Marina van Griekenland. H.K.H. zal zich dien avond te Rotter dam inschepen. DEN HAAG. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed het aanleggen van de aarden baan voor de toegangswegen naar de brug over de Waal te Nijmegen met bijkomende werken. Laagste inschrijver J. J. Geluk te Tholen voor f 411.000. Doodelijk ongeluk. RENSWOUDË. Hedenmorgen heeft al hier een noodlottig ongeval plaats gehad. E'e 28-jaiige landbouwer E. Eikelkamp was met den daggelder D. v. d. Pol achter het huis van eerstgenoemde bezig met het plaatsen van een radio-antenne. De an tenne kwam daarbij in aanrakig met een electrischen draad met een spaning van 1000 volt. Beide mannen werden getrof fen. Na eenige oogenblikken gaf E. den geest; v. d. P. kwam spoedig weer bij en is naar zijn woning overgebracht. Men hoopt hem in het leven te kunnen hou den. AMSTERDAM. Omtrent de in den vroe gen morgen in de uurwerkhandel van La- meris aan de Leidschestraat gepleegde inbraak, kan nog worden gemeld, dat de politie van het bureau Singel de hand heeft gelegd op denzelfden man, die kort geleden op het Oude Kerkplein een schot had gelost, naar hij beweerde om enkele personen schrik aan te jagen. Ook voor dit feit moet hij zich nog verantwoorden. Het is iemand die veel in België heeft vertoefd en sinds kort in de Oude Doe lenstraat een kamer had betrokken. Brutale inbraak. AMSTERDAM. Een brutale inbraak die door het lawaai dat werd gemaakt de politie spoedig ter plaatse deed zijn met het gevolg, dat de dader kon worden ingerekend is in den vroegen morgen ge pleegd in den handel in uurwerken van den heer Lameris in de Leidschestraat. De man is door de politie nog in den winkel aangehouden. Hij was in het be zit van ongeveer 25 horloges, die tezamen een waarde van f 800 vertegenwoordig den. Met f7000 er van door. ALKMAAR. De Alkmaarsohe politie beeft de opsporing verzocht van den 23- jarigen wissellooper A. G. te Alkmaar, die bij de Middenstandsbank in betrekking was en die gistermorgen uit de stad is verdwenen met medeneming van een be drag aan bankbiljetten van f 7000. Hij 'heeft aan zijn familie voorgegeven, dat hij voor zaken naar Amsterdam moest maar vermoed wordt echter, dat hij in de richting van de Belgische grens is ver dwenen. in verband met den voortvluchtigen wissellooper G. alhier vernemen wij na der, dat deze van zijn patroon een bewijs had meegekregen, dat bij f 6000 had ont vangen, welk bewijs G. bij de Nederl. Bank moest laten afteekenen en daarna op het kantoor moest terug brengen. G. heeft dit stortingsbewijs echter zelf ge- teekend. Nadat hij het stortingsbewijs des middags bij' zijn patroon had terugge bracht, heeft hij 's morgens nog hij eeni ge zaken in de stad wissels geïnd. Toen hij om 5 uur des middags nog niet op 't kantoor was teruggekeerd, kreeg men argwaan. Bij nader onderzoek kwam men tot de ontdeking, dat het stortingsbewijs niet door de Nederl. Bank was geteekend, doch dat hij dit zelf had gedaan. Ter stond werd de politie gewaarschuwd, die zich in verbinding stelde met de grens plaatsen, Schiphol en verschillende groote steden. Het is gebleken, dat G. eerst tegen den avond met den trein in de richting Haarlem is vertrokken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2