Nootjes uit hot politiek debat. EERSTE BLAD DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 33 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De rede van Minister Colijn. Wij hebben van de rede waarmede Dr H. Colijn de verschillende sprekers bij het algemeen begrootingsdebat beant woordde reeds een vrij breed overzicht gegeven. Nu de officieels „Handelingen" ver schenen zijn, laten wij hier nog enkele aanhalingen uit 's Ministers rede volgen. Concentratie bijzondere scholen. Bij de bespreking van dit onderwerp, werd er door Minister Colijn op gewe zen, dat de klacht als zou het openbaar onderwijs achtergesteld worden bij het bijzonder onderwijs ongegrond is. Het aantal kleine scholen was bij het open baar onderwijs belangrijk grooter. Hieruit volgt echter niet, dat bij het bijzonder onderwijs geen concentratie zal moeten plaats hebben. Ook daar zal men tot samenvoeging van kleine scholen be haoren over te gaan. „Echter altijd met inachtneming van twee voorwaarden. De eerste voorwaarde is, dat de door de Grondwet gewaarborg de vrijheid niet in haar wezen mag wor den aangetast; de tweede voorwaarde is, dat niet een Kabinet of een Minister naar eigen inzicht over het bestaan van de bij zondere school mag beslissen, maar dat gehandeld moet worden naar objectieve, wettelijke normen, die met de Grondwet niet in strijd mogen zijn." In verband hiermede werd tot de voor standers van het bijzonder onderwijs een oproep gericht, vrijwillig volle medewer king te betoenen. „Laat men aldus Spr. nu vrij willig denzelfden maatstaf aanleggen, die ook bij het openbaar onderwijs gebezigd is. Al dadelijk acht ik dit mogelijk binnen den' kring van elke afzonderlijke groote schoolvereeniging en met eenigen goeden wil is ook nog wel wat te bereiken door samenwerking tusschen elkaar nastaande groepen. De Vereeniging voor Ghristelijk- Nationaal Schoolonderwijs wijst, dunkt mij, hier den weg. En ik zeg: laat men dat nu vrijwillig doen, want anders zullen, door den nood van den tijd, door de Re geering andere maatregelen moeten wor den voorgesteld, om langs dien weg te verkrijgen wat langs den weg van vrij willige bezuiniging niet kon worden gele verd." Aantasting gemeentelijke autonomie. In verband met gemaakte opmerkingen over aantasting van de autonomie van lagere Overheidsorganen verklaarde Mi nister Godijxi: „Elke strekking in de richting van ver mindering van autonomie is der Regee ring geheel vreemd. Haar maatregelen warden beheerscht door den nood van het oogenblik en gaan niet verder dan wat door het benoud van het geheel op dit oogenblik gevorderd wordt. Dat beperking van bewegingsvrijheid door hem, wien dit treft, niet altijd in dit licht wordt bezien, is niet meer dan menschelijk, maar die beperking houdt toch ook een goed ele ment in, dat men niet uit het oog verlie zen mag, en dat is, dat het een gezonden stimulans bevat in de richting van het versterken van den wil om zelfstandig te blijven." De steun aan het bedrijfsleven. Er zijn velen in den lande die dankbaar zijn voor den steun door de Regeering aan verschillende takken van het be drijfsleven verleend, maar het ontbreekt ook niet aan critiek. Minister Colijn heeft hierover o.m. het volgende gezegd: „Wat is het doel, dat de Regeering voor oogen heeft met haar ondersteuning van het bedrijfsleven? Als men sommige leden in de Kamer hoort, dan heeft de Regee ring geen doel, dan handelt zij zoowat als de brandweer, die hier een brand bluscht en, nauwelijks met de blussching klaar zijnde, wegholt naar een andere plaats om daar weer met het blusschingswerk aan te vangen. Een beter beeld is het misschien, wan neer ik zeg, dat de klacht luidt, dat het Kabinet zich bezighoudt met het stoppen van lekken, het stutten van muren en het vernieuwen van een venster van een bouwvallige woning, maar dat het daarbij geheel en al over het hoofd ziet, dat een grondige verbouwing van het huis moet plaats hebben. Nu ontken ik niet, dat de Regeering zich ook bezig houdt met het eerstge noemde werk, met het stutten van muren, die dreigen om te vallen, en met het stoppen van lekken, waar het doorregent, maar ik ontken wèl, dat de Regeering de noodzakelijke algeheele verbouwing van het huis over het hoofd zou zien. Op zich zelf is dat al onwaarschijnlijk, omdat ik zonder eenige zelfverheffing zeggen mag, dat ik behoor tot een der allereersten, die deze crisis in haar werkelijk karakter hebben onderkend. Reeds in September 1921 heb ik gewezen op de groote ver schuivingen, die in het economisch we reldbeeld te wachten zouden zijn. In November 1922 heb ik in deze Ka mer gezegd, dat wiji er mede rekenen moesten op een lager levensniveau te wor den neergeploft, en sindsdien heb ik in internationalen kring telkenmale daarop gewezen. Het, zou dus wel heel vreemd zijn, dat ik, bij de vorming van het Ka binet, of daarna, allen kijk op dien toe stand zou hebben verloren, en dat is dan ook niet zoo. Maar, wat de Regeering zich realiseert en wat vele critici uit het oog verliezen, is, dat men wel verbouwen moet, doch dat men tijdens die verbou wing in hetzelfde huis moet blijden wo nen. Wat werd er op het stuk van de aanpassing gedaan? Volgens sommige critici heeft de Re geering inzake de aanpassing zoo onge veer niets bereikt. Zij heeft wel steun verleend hier en daar, maar zij heeft niets gedaan op het stuk van de aanpas sing van onze nationale productie bij de gewijzigde omstandigheden. „Mag ik er nu, aldus de Minister, op wijzen, dat bijv. het suikerbietenareaal is teruggebracht tot 72 pet. van wat het vroeger was; dat de fabrieksaardappelen productie ingekrompen is tot 65 pet. van wat ze vroeger was; dat bij de veehouderij teeltbeperking wordt toegepast om den veestapel te verkleinen en dat de resul taten daarvan inderdaad de moeite van bet vermelden waard zijn. Wanneer men ziet, dat zooals in het voornemen ligt het aantal kalveren met 50.000 in één jaar en het aantal varkens met 300.000 in één jaar vermin dert; wanneer men ziet, dat nu laatste lijk de zuivelproductie beperkt wordt door beperking van de melk met ten min ste 10 pet.; wanneer men ziet, dat in den tuinbouw een vermindering van produc tie is bereikt met percentages, die wisse len van 5 voor de kleine bedrijven tot 60 voor de groote bedrijven, kan men toch waarlijk niet zeggen, dat de Regeering blind zoiu zijn voor de noodzakelijkheid om onze productie aan te passen bij ge wijzigde omstandigheden. Men kan natuurlijk zeggen, dat wat de Regeering heeft gedaan, niet genoeg is, dat het niet snel genoeg is gedaan, dat er andere fouten bij zijn gemaakt, maar men kan niet zeggen, dat de Regeering voor dit vraagstuk geen oog beeft. Wanneer men deze critische opmerkin gen maakt, zeg ik, dat wij te maken heb ben met een volkseconomie, die nu een maal in den loop van vele tientallen van jaren gegroeid is in de vormen, die zij op het oogenblik heeft en dat het volk conservatief is; dat het volk gehecht is aan het bestaande en, waarom zouden wij het er ook niet aan toevoegen, want het is waar, dat het natuurlijk altijd in de eer ste plaats denkt aan zijn eigen belang. Vergeet niet, dat dat volk ook niet da delijk rijp is om mede te gaan met hen, die wat verder vooruitzien en dat maat regelen om te slagen de medewerking van het volk noodig hebben. Vergeet niet, zoo zou ik daaraan wil len toevoegen, dat de grens, Waartoe men gaan kan, nog altijd volstrekt niet dui delijk te 'onderkennen is. Er is nog geen statische toestand inge treden; het blijft veelszins nog tasten. Dat is geen angstige voorzichtigheid, dat is geen wachten op een onwaarschijnlijk wonder, maar dat is een bezonnen wach ten tot de nevelen aan den horizon wat opklaren. Want wie meent, dat hij nu het eindpunt van den weg, dien wij te be wandelen hebben, al klaar en duidelijk zien kan, die lijdt aan zeer gevaarlijke hallucinaties. Het vraagstuk van de devaluatie. Over dit onderwerp had Minister Co lijn na de redevoeringen van de heeren de Geer, Schouten en Aalberse niet veel meer te zeggen. Tegenover enkele zeer twijfelachtige voordeelen staan, naar Spr. opmerkte, de herhaaldelijk genoemde zekere nadeel en, en daarom handhaaft de Regeering haar meening, dat niet door devaluatie, maar door voortgezette aanpassing het doel moet worden bereikt. „Bij de beschouwingen over de devalua tie denk ik dikwijls aan een anecdote, die ik eens over Columbus heb gelezen. Toen Columbus uitzeilde, wist hij niet waar hij heenging; toen hij aangekomen was, wist hij niet waar hij was; en toen hij weer te ruggekeerd was, wist hij' niet, waar hij geweest was. Zoo is het in dit geval. Men gaat onbekende zeeën bevaren en men weet niet aan welke kusten men belandt, noch welke de gevolgen van de reis zul len zijn. Natuurlijk geldt dat zelfde niet alleen voor dit experiment, maar ook van heel veel andere gewaagde experimenten. Dat bovendien de toestand van den uit voer niet afhangt van het goud als zoo danig, bewij'st het feit, dat de uitvoer van het goudblok zich beter heeft gehou den dan did van de niet-goud-landen. Dat de toestand ongunstiger is, vindt zijn oor zaak in de duurte ten onzent en in het in vergelijking met 't buitenland hooge loon peil. Die waarheid moge nu onaangenaam klinken, maar ook onaangename waar heden mag men niet uit den weg gaan. Daarom zal de Regeering op den ingesla gen weg voortgaan en daarbij haar voor deel doen met de in het debat over deze ziaak gemaakte opmerkingen. Ik denk hierbij inzonderheid aan de opmerking, die de heer Schouten heeft gemaakt over de bevordering van de aanpassing door de maatregelen, die de Regeering op haar eigen terrein daartoe zou kunnen nemen. (Morgen nog enkele aanhalingen om trent het gesprokene over de werkloos heid en den steun.) Onrust te Weenen. Zaterdagavond zijn in talrijke Ween- sche buurten botsingen ontstaan tusschen de socialisten en de politie. Op verschei dene punten der stad werden door so ciaal-democraten en ook door commu nisten strooibiljetten uitgedeeld, met den slagzin; „Wij komen terug om de dooden van 12 Februari te eeren". Dé politie, die gedeeltelijk met overval wagens naar de verschillende punten reed, greep terstond in, arresteerde de uitdeelers der strooibiljetten en verstrooi de de menigte. Op drie plaatsen slaagden de socialis ten er in geruimen tijd weerstand te bie den. Op de strategische punten der stad werden reservetroepen samengetrokken, teneinde relletjes te voorkomen. Berlijn en Vaticaan nader tot elkaar. De correspondent van groote R.K. bla den, Mgr. Enrico Pucci, die goede betrek kingen met het Vaticaan onderhoudt, heeft een onderhoud gehad met den ver tegenwoordiger van het nationale dag blad „Uj Magyarsag", waarbij hij uitvoe rig inging op de tegenwoordige houding van 'het Vaticaan tegenover het nat.-so- cialistische Dditschland. Hij verklaarde o.a.: Het Vaticaan is noch voor noch tegen het nationaal-so- cialisme, zooals het nimmer ten opzichte van politieke bewegingen in andere lan den partij koos. Het Vaticaan keurt den vastberaden strijd van het nationaal-socialisme tegen het theïsme en de onzedelijkheid goed, terwijl andere punten van het nationaal- socialistische progTam, zooals de opvat tingen omtrent het rassenvraagstuk en de steribilisatie, volgens de verklaringen van den paus niet kunnen worden goed gekeurd. De toestand is echter den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd en er bestaat thans groote kans op een overeenstem ming tusschen het Vaticaan en de natio- naal-socialistische Duitsche regeering. Als de regeering de kerk en de rechten der katholieken erkent, zullen deze laat sten zich steeds trouwe burgers van den staat toonen. De kabinetscrisis In België. Dé ministerieele crisis in België is fei telijk geopend tengevolge van de mee- ningsverschillen in den boezem van het kabinet over de bezuinigingen op de be grooting. Men verzekert, dat de crisis snel zal worden opgelost. Zij is sedert vele weken latent en loopt in het bijzonder over de verlaging van de ambtenaren-salarissen en den werkloozensteun. Het besluit van het kabinet-de Bro- gueville, er het bijltje bij neer te leggen, heeft niemand die eenigszins op de hoogte was van den politieken toestand kunnen verbazen. Men is alleen verrast door de haast, die het kabinet plotseling aan den dag legt om er tusschen uit te trekken. Het capituleert nog voordat de parlemen taire veldslag, waarin het gezegd had te willen sneven, is begonnen. Werkloosheid in België stijgt. Blijkens de officieele statistiek bedroeg het aantal werkloozen in België einde Sept. j.l. ruim 173.000, zijnde 17.9 pet. 'van het totale aantal bij de werkloos- heidskassen aangesloten leden. Aan het einde van de voorgaande maand bedroeg dit percentage 17.1 pet., einde Sept. van verleden jaar slechts 13.8 pet. Daaren tegen waren ruim 156.000 arbeiders ge deeltelijk werkloos, zijnde 16.2 pet. van het totaal aantal aangeslotenen, tegen 17.5 pet. einde van de voorgaande maand en 16.1 pot. einde Sept. 1933. Roosevelt's nieuwe plannen. „Liever werk verschaffen dan steun uitkeeren". is president Roosevelt's motto bij het treffen van maatregelen, om de werkloozen door de komende winter maanden heen te helpen. Zoo veel mogelijk steungeld wil hij der halve besteden aan werkverschaffing in plaats van aan directe uitkeeringen. Dé overheid geeft thans in totaal ruim 140 millioen dollar per maand uit aan directen steun. Het aantal steuntrekken de gezinnen bedroeg in September 4.018.000, samen ongeveer 16 millioen menschen, hetgeen zes procent meer is dan de voorafgaande maand. President Roosevelt's plan voor hui zenbouw wordt gesteund door vele voor aanstaande financiers en industrieelen, die gelooven, dat een herleving van het bouwbedrijf noodzakelijk is voor het na tionaal herstel. Roosevelt's tweede plan, waarmede een bedrag van zes milliard dollar gemoeid is, over een aantal jaren te verdoelen, heeft betrekking op de uitbreiding van openbare werken, het opruimen van sloppen en verbeteringen op het platteland. Korte Berichten. In de nabijheid van Cherbourg Is een watervliegtuig omlaaggestort en in brand gevlogen. Vier leden van de uit vijf personen bestaande bemanning zijn in de vlammen omgekomen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Oostenrijksche bondskanselier dr Schuschnigg en de Oostenrijksche minis ter van buitenlandsche zaken, Berger- Waldenegg tegen het einde van deze week naar Rome zullen reizen. Een hevig onweer heeft boven Ve netië gewoed. De storm dreef het zeewa ter in de kanalen der stad en naar het St. Marcusplein, zoodat de laaggelegen dee- len der stad spoedig onder water ston den. Het St. Marcusplein is thans een groote watervlakte. Met gondels en motor bootjes wordt het verkeer onderhouden. Aan de huizen worden noodsteigers aan gelegd. Ook de ItaJiaansche Riviera ia doör een hevig onweer bezocht. Twee hevige aardschokken brachten Maandagmorgen half negen te Lissabon een paniek te weeg. Er is geen schade aangericht. Gisteren hebben onbekenden eenige met roede verf gevulde eierschalen naar het Spaansche consulaat te Londen ge worpen. Op de straat voor het gebouw was met roode letters geschilderd: „Weg met het Spaansche fascisme". Fransche waardeering voor de K. L. M. In~„Le Jour" vinden wij, zegt de N. R. Crt. een enthousiast artikeltje, gewijd aan de activiteit van de K. L. M., waarin eensdeels met waardeering, anderdeels met een verborgen ijverzucht gewaagd wordt van de activiteit, door onze natio nale luoht-transport-maatschappij ont wikkeld. De Hollandsche maatschappij! K.L.M., aldus het blad, die met haar Douglas D-C 2 den eersten prijs van de handicap-wed vlucht LondenMelbourne gewonnen heeft, denkt er niet over om tot deze pres tatie haar verbazingwekkende demonstra ties op het gebied van de commercieels luchtvaart te beperken. Zoo zal zij1 ter ge legenheid van Kerstmis een Fokker 18 van de regelmatige verbinding Amster damBatavia, de „Snip" geheeten, onder leiding van piloot Hondong, reohtstreeks naar de Kaap Verdische eilanden doen dirigeeren, van waaruit de machine vol gens de door Mermoz getraceerde route haar tocht zal voortzetten in de richting Natal, om ten slotte te Curasao te landen. Hierop volgt een summiere beschrijf ving van het toestel. Vervolgens teekent het blad aan: Wij merken voor allen, die door de acht overtochten van Mermoz nog niet overtuigd zijn, op, dat de Hol landers eveneens een landvliegtuig zullen bezigen voor dezen oversteek van den Zuidelijken Atlantischen Oceaan. En wij voegen hieraan toe, dat deze machine een verkeerstoestel is van serie-fabrikaat, reeds heel wat achter den rug heeft en na deze transatlantische vlucht haar activi teit op den weg naar Batavia wederom hernemen zal. Onze commercieéle luchtvaart beschikt slechts over één Regenboog. Wij hebben jaren gewaoht alvorens wij dit toestel in dienst genomen hebben. En Couzinet, de constructeur ervan, is geruïneerd en wacht nog steeds op orders. Notariaat. Te 's Gravenhage, waar hij met verlof vertoefde, is Zondagavond op 66-jarigen leeftijd overleden de heer L. v. d. Sluys, sedert 1902 notaris te Dirksland. Reorganisatie Sociale Verzekering. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft in een adres Binnenland. Memorie van Antwoord inzake de de fensie-begrooting. Defensie en de verboden vereenigingen. De gevangenissen overbevolkt. Buitenland. De kabinetscrisis in België. Verbeterde betrekkingen tusschen Duitsehland en het Vaticaan. Toenemende werkloosheid in België. Roosevelts nieuwe plannen. aan den Raad van Ministers er op aan gedrongen, dat: le. op zoo kort mogelij ken termijn het geldende stelsel van ka pitaal-dekking der rente-aanspraken voor de Invaliditeits-verzekering worde verla ten; 2e. de financiering voorloopig ge schiede volgens het rente-dekkingstelsel; en 3e. inmiddels onderzocht worde de mogelijkheid van een reorganisatie 'der sociale verzekering, die duurzame finan ciering volgens een omslagstelsel zou toe laten. Prinses Juliana naar Stelnfurt. H. K. H. Prinses Juliana is gistermid dag per auto van Het Loo naar Burg Steinfurt vertrokken, voor Haar voorge nomen bezoek aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim en Steinfurt. H. K. H. is voornemens Vrijdag a.s. naar Het Loo terug te keeren. Voorlichting over voeding. Gemeld wordt, dat vanwege het depar tement van Sociale Zaken zeer binnenkort een commissie zal worden ingesteld, die tot opdracht zal krijgen voorlichting to verstrekken over de voeding van werkloo zen en andere ondersteunden. Naar verluidt, zullen tot leden van deze commissie worden benoemd eenige dames van de „Vereeniging van leeraressen van huishoudscholen", vertegenwoordigers van de vakcentrales en enkele ambtenaren van het departement. Een sympathiek plan? Van de afd. Goes der N. P. V. ontvin gen wij een schrijven, waaraan wij ont- leenen: Het Nederl. Hoofdkwartier der Pad vinders heeft een mooi en sympathiek plan ontworpen voor een „Kerst-goede- daad". In het vertrouwen dat alle groepen die bij de N. P. V. zijn aangesloten medewer king zullen verleenen. 'heeft het dit plan ter volvoering doorgegeven aan de plaat selijke afdeelingen. Men wil n.l. tegen Kerstmis aan be- hoeftigen, stille armen, gesteunden enz. een pakket levensmiddelen uitreiken. Na tuurlijk zal die uitreiking maar niet luk raak gebeuren. Adressen worden bij des kundigen op bet gebied van steunverle ning en armenzorg gevraagd en met zorg wordt dan uitgedeeld. De bedoeling is, dat bij winkeliers, die zich daartoe bereid verklaren, een ver sierde ton wordt bezorgd, die geplaatst wordt in de week van 1623 Dec. a.s. in de hoop, dat de koopers in zoo'n zaak als zij iets voor 'zichzelve koopen. dit ook nog eens doen voor de behoeftigen en bet ge kochte in de ton werpen. De tonnen worden door de verkenners geledigd. Zij zullen een vroolijk, opvallend aanzien verkrijgen. "Welpen, verkenners, voortrekkers alles hoopt mee te wer ken. (Wij kunnen de goede bedoeling die hieruit spreekt, waardeeren. Maar toch komt het ons voor, dat dezewijze van steunverleening geen aanbeveling ver dient. Als padvinders en welpen in bij zondere gevallen bijvoorbeeld het crisis comité behulpzaam zijn, dan kan daarte gen geen bezwaar worden gemaakt. Maar een optreden als hier bedoeld, ligt naar het ons voorkomt niet op hun weg. De steunverleening is voorts o.i. een te teere zaak, dan dat wij het overigens sym pathieke padvindersplan zouden kunnen aanbevelen. (Red.) OpheffingkantoorDir. be lastingen te Ax el. De Minister van Financiën heeft goedgevonden met ingang van 19 November op te beffen het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Axel, en de thans onder dat kantoor ressorteerende gemeenten als volgt in te doelen ■do gemeente Axel bij het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzen; de gemeente Koe wacht bij het kantoor der directe belastin gen en accijnzen te Hulst; de gemeenten Overslag en Zuiddorpe bij het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Sas van Gent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1