Binnenland. Uit de Provincie. Zoeklichtjes, niet verhoogd, doch voor verschillende belangrijke levensmiddelen zelfs verlaagd «uilen worden, Intusschon gaat op dit oogenblik de prijsstijging nog steeds door. Wapenstilstandsdag. In het geheele Britsche Rijk is Zater dag de WapenstilstandBdag op de gebrui kelijke wijze gevierd, In het centrum van Londen werd wn tentoonstelling van foto's uit den wei oorlog geopend, welke den bezoekers uo gruwelen van den wereldoorlog toont. Lloyd George, minister-president tij dens den wereldoorlog, opende de ten toonstelling met een rede, waarin hij op nieuw voor een herhaling van de gruwe len van den wereldoorlog waarschuwde. Thans komt er een generatie, zoo ver klaarde Lloyd George, die niets van den oorlog weet. Het oorlogsgevaar is een werkelijkheid, waartegen men zich moet verweren. Daarom is het beslist nood zakelijk, dat de mannen en vrouwen van deze generatie weten, wat oorlog feitelijk beteokent en wat oorlog eventueel betee- konen zou. Kinderen zullen den volgenden keer aan het front staan. Zij zullen met de- elfde bommen en explosieve middelen gedood worden en met dezelfde giftgas- sen verstikt worden als hun ouders. Wij moeten hun daarom leeren, wat oorlog beteekent. Dultschland beraamt geen putsch In het Saargebied. De gevolmachtigde voor het Saargebied dr Buerckel, heeft tijdens zijn verblijf in Rome met nadruk uiteengezet, dat van Duitsche zijde nooit plannen hebben be staan om een putsch in het Saargebied te ondernemen, en ook niet kunnen be staan daar bij het Duitsche gedeelte der bevolking geen twijfel bestaat over het resultaat der stemming. Een putsch zou een onbegrijpelijke domheid zijn. Het nieuwe Fansche kabinet. De eerste maatregelen van het kabinet- Flandin ter bestrijding van de economi sche crisis en de werkloosheid zijn reeds getroffen en hebben den gunstigen in druk, welken het optreden van dit kabinet maakte, versterkt. Men gelooft, dat het kabinet een lan goren levensduur zal beschoren zijn, dan aanvankelijk werd aangenomen, nu blijkt, dat do regeering de verschillende her vormingen wil invoeren in overeenstem ming mot de parlementaire groepen. De huwelijksreizen naar Rome. Tot nu toe maakten meer dan 60.000 jonge paren van de speciale reductie van 80 pet., door de Italiaansche spoor- v ejen sinds Juli 1932 verleend voor hu- vclijks-reizen naar Rome, gebruik. Van hen waren er 2300, die uit het buitenland kwamen. Korte Berichten. i De orkaan, die Woensdag boven de Noord-Oostelijke kusten van Korea woedde, heeft onder de visschersbevol- king talrijke slachtoffers gemaakt. Sedert Woensdag zijn £CQ visschers en 130 vis- schershooten verdwenen. Op last van do regeering is de bond van godlooze proletariërs in geheel Tsje- cho-Slowakije ontbonden. In een steenkolenmijn, bij Hokkaido, in Japan, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Er zouden reeds 37 doo- den te betreuren zijn. - De autoriteiten zijn tot de ontdek king gekomen, dat in de kazerne te Straatsburg, waar het regiment jagers ondergebracht is, communistische propa ganda werd gevoerd. Een soldaat, die communistische pro- pagandalectuur uitdeelde, is tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. De leider van het ziekenhuis van de gevangenis te Moabit bij Berlijn heeft meegedeeld, dat sedert het in werking tre den van de wet op de sterilisatie (24 No vember 1933) in honderd en elf gevallen sterilisatie is toegepast. Twintig gevange nen zullen binnenkort aan deze operatie worden onderworpen. In het Ertsgebergte is veel sneeuw gevallen, waardoor groote verkeersstor- men veroorzaakt zijn. Ook tal van electri- oche geleidingen zijn gestoord, zoodat de elroomlewering op vele plaatsen onder broken is. Bij de havenautoriteiten op Korea r.'jn berichten ontvangen over het aantal slachtoffers, dat de jongste typhoon heeft geüischt. Men komt op 1300 vermiste vis schers. HERCLASSIFICATIE VAN DE BAAN? Algemeens salarisverlaging van 2 pet. te verwachten? Volgens een verklaring, die het Kamer lid Joekes in de vergadering van de fede ratie Overijssel van den V.D.B. zou heb ben gedaan, zal de herclassificatie van rijksambtenaren, blijkens een te verwach ten verklaring van minister Colijn in de Tweede Kamer worden ingetrokken. De „N, R. Ct." vernam tevens dat daar tegenover een algemeene salarisverlaging van pl.m. 2 procent verwacht wordt. Be vestiging van een en ander konden we niet verkrijgen. Ontslag aan de huwende onderwijzeres. De Tweede Kamerleden Suring, van Dijken en Til anus hebben een amendement ingediend om het wetsvoorstel tot wijzi ging van de L.O.-wet (ontslag huwende onderwijzeres), beoogende den tijd, gedu rende welken gehuwde onderwijzeressen nog werkzaam kunnen zijn, zoo kort mo gelijk te stellen, met het oog op de nood zakelijke werkverruiming voor onderwij zers en voor onderwijzeressen, die in haar eigen levensonderhoud moeten voorzien. Ten einde het bezwaar te ontgaan, dat aan den minister van Onderwijs een naar zijn meening te ruime arbitraire be voegdheid zou worden gegeven, wordt voorgesteld den ontslagen gehuwden on derwijzeressen recht van beroep op grond van haar kostwinnerschap toe te kennen op Gedeputeerden of op de commissie van beroep. Geen besprekingen met Britsche vlootautoriteiten. Naar aanleiding van een in het voorl. verslag der Tweede Kamer nopens de be grooting van Buitenlandsche Zaken, ge stelde vraag of het juist is, dat van Ne- derlandsche zijde met Britsche vlootauto riteiten besprekingen, Ned.-Indië betref fende, zijn gehouden, wenscht de minis ter uitdrukkelijk te verklaren, dat, zoo danige besprekingen niet hebben plaats gevonden. Op wachtgeldstelllngen bij de Speorwegen Naar „De Tijd" verneemt, bestaat bij de Spoorwegen het voornemen, om met Ja nuari wederom over te gaan tot het op wachtgeld stellen van een aantal ambte naren. Hiervoor zouden in aanmerking komen de ambtenaren afkomstig van de Staatsspoorwegen, die den 61-jarigen leeftijd ber ikt hebben. Zooals bekend is, zijn deze ambtena ren eerst op 65-jarigen leeftijd pensioen gerechtigd in tegenstelling met die, af komstig van de voormalige H.IJ.S.M., die reeds op 60-jarigen leeftijd recht op pen sioen hebben. Tegen buiten de stad wonen van gemeente-personeel. In de nieuwe ontwerp-verordeningen voor het gemeentepersoneel maken Bur gemeester en Wethouders van Den Bosch bezwaar tegen het buiten de stad wonen van ambtenaren en gemeentewerk lieden, daar het h.i. in deze tijden billijk is, dat zij, die een vaste goed bezoldigde betrekking hebben, waaraan pensioen is vei bonden, ook iets doen om de gemeente lasten te verlichten, en niet door elders te gaan wonen een andere gemeente te bevoordeelen. Nederland en de Volkenbond. De regeering overweegt volgens de me morie van antwoord van Buitenl. Zaken, geen oogenblik de mogelijkheid om de deelneming van Nederland aan het Vol- kenbondswerk te staken. Daar het den minister niet bekend is, dat van de zijde van den Paus bereidheid is getoond om tot den Volkenbond toe te treden, acht hij het ondienstig, zich te begeven in beschouwingen zoowel omtrent het al of niet wenschelijke daarvan als over de vraag nopens de vereenigbaar- heid met het Volkenbondsverdrag van zoodanige toetreding Op een jachtopziener geschoten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. bevonden zich eenige personen onder de gemeente Nieuw- en St.- Joos land, terwijl zij bezig waren met he< stroopen van wild. In de nabijheid van de stroopers bevond zich ook de politie die eerstgenoemden aan wilde houden. Op een gegeven moment viel er een schot wat rakelings langs den aldaar aanwe zigen jachtopziener ging. Thans achter volgde men den persoon en gelukte het de politie den vermoedelijken dader, zekere H., wonende te Nieuw- en Sint i Joosland, te arresteeren. De fazant. Kwam vroeger de fa zant op Walcheren bijna uitsluitend voor op de landerijen dicht bij de duinen en dr bosschen, in de laatste jaren heeft hij zich ook verspreid over het geheele platteland De oorzaak hiervan is, dat enkele ja gers eenige broeden fazanten hebben uit gezet, die zich, vooral in den afgeloopen drogen zomer, vrij' goed in aantal 'hebben ontwikkeld. Te Ritthem en omgeving ko men zij zelfs tot bij de kom der gemeen te. Dat de jagers hierbij aan eigen belang dachten, is te begrijpen, maar of -de land bouwers deze wild-uitbreiding aangenaam hebben gevonden, is een andere vraag. Goes. Gemeenteraad. A.s. Vrijdag des voorm. elf uur, vergadert de Raad. Punten van behandeling zijn: Benoe ming van een lid in de schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbelasting Benoeming van een commissie voor de taxatie der waarde van de gronden, be- hoorende tot het Grondbedrijf. Verzoek der „Patrix'-onderneming, om een z.g. verkeersbord te mogen plaat sen op gemeentegrond. Benoeming van een onderwijzer aan de 0. L. School C. Benoeming van 'n gemeentevroedvrouw. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over het dienstjaar 1933. Verzoek van mej. E. Brouwer e.a. om in erfpacht te mogen hebben een stukje ge- meentegrond aan de J. A. v. d. Goeskade Wijziging der gemeentebegToating voor 't dienstjaar '34. Aanbieding der gemeen- tebegrooting voor bet dienstjaar 1935. Het is de bedoeling om na het afwer ken der agenda de vergadering te schor sen, en deze voort te zetten des nam. 3 uur teneinde afscheid te kunnen nemen van den aftredenden Burgemeester, den Heer i G. A. Hajenius. B. en W. stellen voor te benoemen tot lid van de Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting (vac.-<5, A. Ha jenius) den heer A. Vermaire. Eenmaal in de 5 jaar moet de waar de van de in het Grondbedrijf aanwezige gronden worden geschat. B. en W. bevelen hiervoor aan: 1. P. Ghamuleau, 2. D. Dekker; 3. F. G. C.pot huizen. De „Patrix" Patent Exploitatie-on derneming verzoekt om een z.g. „ver keersbord" te mogen plaatsen tegen den zijgevel van het Stadhuis aan den kant van de Lange Kerkstraat. B. en W. had den reeds 'beschikt op een eerder door adressante ingezonden verzoek van ge- lijko strekking en aangewezen een plaats in de nabijheid van het nieuwe parkeer terrein aan de voormalige Koepoort. Hiervoor zou dan een vergoeding ver schuldigd zijn van f 0.10 per vk. M. per week. Nu adressante evenwel een betere, en meer in 'het oog vallende plaats verlangt, aohten B. en W. het redelijk, dat ook een grootere vergoeding wordt betaald. Een 'bedrag van f 100 per jaar is niet te hoog te achten. De voordracht voor onderwijzer aan de 0. L. school voor U. L. 0. te Goes luidt: 1. A. Doosjen, onderwijzer te Gouda; 2. J. Bulten, wachtgelder te Amsterdam; 3. G. H. Freling, wachtgelder te Rotterdam. B. en W. hebben de volgende voor dracht samengesteld voor de benoeming van een gemeente-vroedvrouw1. mej. M. E. Wolterbeek te Poortugaal; 2. mej. A. Wittmer te Oversohie; 3. mej. A. Ver wol te Schiedam; 4. mej. M. A. van Put, te Rotterdam. Gemeentebegrooting voor 193 5. Pessimistische klanken. B. en W. bieden den Raad de gemeente begrooting voor 1935 aan. Het zijn helaas geen opgewekte klan ken, die zij hierbij kunnen laten hooren. Tot 31 Juli j.l. konden zij nog op goe den grond verwachten, dat het zonder al te veel moeite en zonder be'lastingverhoo- ging zou gelukken, om deze begrooting sluitend te maken. De op dien datum ont vangen circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft evenwel aan die verwachting met één slag den bodem ingeslagen. (Bedoeld is hier de instelling van het Werkloos'heidssubsidiefonds). In het kort komt de nieuwe regeling hierop neer, dat het Rijk ten behoeve van het te stichten „werkloosheidssusidie- fonds" tot zich trekt één vierde gedeelte van de z.g. „bëlastingcapaciteit". De kortingen, die het Rijk op de ge meentelijke belastingopbrengst alhier toe past, vertegenwoordigen, volgens een ter secretarie gemaakte berekening, een be drag van f 58.714.80. Welke uitkeering uit het „werkloos 'heidssubsidiefonds" staat hier nu tegen over? Het fonds geeft een bijdrage in de uitgaven wegens kosten van steunuitkee- ringen aan werkloozen en die van ar- beidsloonen, betaald aan werkloozen; de tot nu toe bestaande beperking, dat alleen de uitgaven, wegens kosten van steunuit- keeringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit z.g „crisisvak'ken" in aanmerking komen, zal vervallen. De uitkeering ge schiedt dan volgens een bij bet wetsont werp overgelegde schaal. Kolom 1 dier schaal stelt voor de uit- Taven wegens steunuit'keeringen en werk- verschaffingsloonen, uitgedrukt in pro centen van de som der belastingopbreng sten over het boekingstijdvak 1932-33, van le volgende heffingen. De opbrengst daar van voor de gemeente Goes, zoo nauw keurig mogelijk bereikend is f245.167.19. In deze begrooting is wegens kosten van werkverschaffing en steunverleening in totaal uitgetrokken f 40.000, zoodat het percentage, in kolom 1 bovenbedoeld aan gegeven, bedraagt 16.315. Kolom 2 van meergemelden staat geeft 5an het bedrag der uitkeering uit hét fonds. Deze bedraagt bij een percentage n kolom 1, als bovenaangegeven, niet meer dan 9.9 van de uitgaven wegens steun, uitkeering en werkverschaffings- loon, derhalve slechts f 3960. Er is echter nog een punt, waarop het Rijk de bronnen van inkomsten der ge meente verstopt. De middelen van bet z.g. „gemeente fonds", d.i. het fonds, waaruit de uitkee- "ingen aan de gemeente geschieden, zijn de laatste jaren sterk teruggeloopen, met lit gevolg, dat de bijdragen van het Rijk, noodzakelijk om aan de gemeenten uit te leeeren, datgene wat haar volgens de wet toekomt, steeds hooger werden. Het Rijk '■an die bijdragen niet langer betalen en daarom wordt op de uitkeeringen aan de Temeenten een sterke reductie toegepast. Bedoelde uitkeering bedraagt per inwoner per jaar f 7.8829, hetgeen in vergelijking met andere gemeenten, reeds laag is. De legeering gaat evenwel nog verder en heeft een wetsontwerp ingediend, kraoh- '■ens hetwelk, zoo 'het tot wet verheven j vordt, genoemde uitkeering wordt terug gebracht op f 3.0221 per inwoner. Om nu wenwel de slag niet te 'krachtig te doen neerkomen, wordt de vermindering gelei delijk toegepast, zoodat in 1935 nog zal worden ontvangen V* maal f 62386.47 plus K maal f 66074.92 is f 63308.58 in plaats van ongeveer f 75000, waarop ware de wet ongewijzigd gebleven, de gemeente rec'ht zou hebben gehad. Het zal duidelijk zijn, hoe groote moeite het voor B. en W. heeft opgeleverd, om tot een sluitende begrooting te geraken. Dat ze daarin tenslotte zijn geslaagd, dan ken zij voor een deel aan een tweede be paling van het ontwerp van wet tot in stelling van een werkloosheidssubsidie- fonds. Daarin wordt toch bepaald, dat boven en behalve de boven aangegeven uitkeering uit het fonds, voor deze ge meente, berekend op f 3960, aan de ge meente, bij gebleken behoefte, een extra- bijdrage kan worden toegekend, waardoor de bijdragen tot maximaal 99 pet, der 'kos ten van werkverschaffing en steunregeling kunnen worden opgevoerd. De uitkeering zou in dat geval worden verhoogd met f35640. Tengevolge van de bovengeschetste om standigheden is de financieele toestand dezer gemeente, ondanks het feit, dat het geraamd belastbaar inkomen eenigermate is gestegen, BUITEN HAAR SCHULD, niet onbelangrijk slechter geworden. Hierdoor is de gemeente nog wel met gekomen in den toestand, dien men als „noodlijdend" pleegt te qualificeeren, maar wel in eene die haar onder bijzon der toezicht plaatst. B, en W. meenen dan ook te mogen ver wachten, dat op een extra-uitkeering van f 35.640 niet valt te rekenen. Gemeen ten toch, die in het geval als Goes ver- koeren, zullen n.l. haar ontwerp-begroo- tingen vóór de vaststelling ter beoordee ling moeten voorleggen aan Ged. Staten, die daarmede op hun beurt zullen heb ben te handelen overeenkomstig door de Regeering gegeven instructies. Alhoewel nog op deze begrooting tot het uiterste is bezuinigd, zoo komen daarop nog altijd voor enkele niet verplichte uitgaven, waar op zeer zeker bij' gemeld onderzoek de aandacht zal vallen. In de eerste plaats zijn daar de ver schillende subsidies, al zijn ze weinig in getal. De hierop toegepaste kor ting van in het algemeen 10 pet. doet B. en W. de hoop1 koesteren, dat verdere ver laging of afschaffing achterwege zal kun nen blijven. In de tweede plaats zijn daar de kosten van het bewaarschoolonder- w ij s. Krachtens de verordening van 6 Juni 1929, worden de bijzondere bewaarscho len door de gemeente gesubsidiëerd, waar tegenover staat, dat zij aan de verschil lende eischen wat de localiteiten betreft, hébben te voldoen. Nu eenmaal op grond •van de verordening nieuwe gebouwen zijn gesticht, of oude verouderd, zou 'het niet billijk zijn om thans het subsidie in te trekken. Er dient dus een weg te worden gevonden eenerzijds om aan de ongetwij feld van Regeeringszijde te stellen eischen van bezuiniging te voldoen, anderzijds om het voortbestaan der scholen mogelijk te maken. Zooals bekend, werden de genoemde scholen aanvankelijk gesubsidiëerd met f 35 per leerling. Dit bedrag is later terug gebracht tot f 30. Tengevolge van de ver booging van den toelatingsleeftijd tot de lagere scholen, is het getal der leerlingen der bewaarscholen gestegen. Was deze leeftijd aanvankelijk 5V2 jaar, de regeling is thans zoo, dat een kind reeds bijna den 7-jarigen leeftijd kan hebben bereikt, al vorens het tot de lagere school toegelaten kan worden. De meest geschikte oplossing lijkt B. en W. na rijp beraad deze, dat het subsi die beperkt wordt tot de leerlingen van ouder dan vier jaar. Het subsidie aan de Chr. bewaarschool wordt dan f4290 in plaats van f 6900, en dat aan de R.-K. bewaarschool f 2610 in plaats van f 4000. B. en W. onderschatten geenszins de moeilijkheden, die voor de schoolbesturen hieruit zullen voortvloeien, doch leggen er den nadruk op, dat wanneer het mag gelukken, om deze cijfers nog op de ge meentebegrooting te bandbaven, er van een succes mag worden gesproken en zij twijfelen dan ook niet of de genoemde be sturen zullen hun volle medewerking in dezen verleenen. Een bijzondere moeilijkheid levert de openbare bewaarschool. Uit de omstandigheid, dat deze school geduren de het thans verstreken deel van het jaar 1934 gemiddeld door meer dan 100 leer lingen werd bezocht, dient te worden af geleid, dat ze in een bestaande behoefte voorziet. Wellicht zal het mogelijk zijn, om de openbare bewaarschool in een z.g. „neutrale bijzondere" om te zetten, doch de tijd die nog rest tot 1 Januari 1935, is daarvoor te kort. B. en W. berekenen dat bij e.v. ophef fing der school, ingaande 1 Januari 1935 de kosten over dat jaar waarschijnlijk voor de gemeente maar iets lager zouden zijn dan hij instandhouding. B. en W.. becijferen de kosten voor de gemeente bij niet-opheffing f 4536.36, en bij opheffing f4359.36. Deze cijfers gel den alleen voor het jaar 1935, en voor het geval dat bet in functie zijnde personeel niet door de e.v. op te richten bijzondere school zou worden overgenomen. B. en W. geven derhalve in overweging, om de openbare bewaarschool voorloopig te handhaven. Het aantal leerkrachten dient te worden vastgesteld op basis van het getal leerlingen van 4 jaar en ouder. Dit zal vermindering van het getal leer krachten met één tot gevolg hebben. Deze kracht is tijdelijk aangesteld, zoodat er voor haar geen wachtgeld zal verschul digd zijn. Aangestipt zij verder nog, dat B. en W. de opcentenopdepersoneelebelas- t i n g hebbön geraamd op het maximum, hetwelk volgens de mee ning der regeering toelaatbaar is. Tenslotte deelen B. en W. nog mede, dat de begrooting niet door den Raad tal kunnen worden behandeld alvorens het onderzoek door Gedep. Staten zal hébben plaats gehad. Onder groote belangstelling heeft Zaterdag de heer Mr J. H. M. Stieger zijn zestigsten verjaardag mogen vieren. Een groot aantal telegrammen, brieven, kaar tjes en geschenken werd bezorgd. Tal van 'tKan verkeeren. Zooeven kreeg ik een krant in handen uit het jaar 1921. „Het gebrek aan kweekelingen voor de opleidingsinrichtingen voor onderwijzers zoo las ik daarin vervult allen die in het onderwijs belangstellen, met zorg." En de heer Th. M. Ketelaar, die het aantal candidaten voor de diverse kweek scholen bedroevend laag noemde, richtte in verhand daarmee een scherpen aanval op den toenmaligen Minister van Onder- wijs, Dr de Visser, die wèl den leertijd had verlengd, maar die verzuimd had voor de noodige leerkrachten te zorgen. Dat is nu 13 jaar geleden. En nu is er zorg, niet over het ge brek aan kweekelingen, maar over het teveel aan leerkrachten. Misschien zit in de herinnering aan 1921 voor de overtollige candidaat-onder- wijzers een kleine troost. Na 1921 is 'theel anders gegaan dan verwacht werd. De zorg bleek voorbarig. Wie zal zeggen of er ook in dezen tijd niet teveel „gezorgd" wordt. 'tKan ver- keerenl OPMERKER. autoriteiten en vertegenwoordigers van corporaties kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Des avonds bracht de harmo nie „Euphonia" haar voorzitter een sere nade. Zooals bekend, besloot de Raad en kele maanden geleden de personeele be lasting voor de café's met een derde te verminderen, door deze inrichtingen met winkels gelijk te stellen. De inspecteur der belastingen berekende destijds, dat dit voor de gemeente een mindere be lastingopbrengst van f2000 beteekende. Thans is bericht ontvangen dat aan dit besluit door den Minister van Binnen landsche Zaken goedkeuring is onthouden. Wij brachten hedenmorgen een be zoek aan de in wording zijnde Bijbel tentoonstelling, uitgaande van het Ned. Bijbelgenootschap, in de Groote Kerk. Hoewel nog lang niet alles was geordend, kwamen wij toch onder den indruk, dat hier een hoogst belangrijke expositie onder persoonlijke leiding van Ds Boeke, den secretaris van het N. B. G,, wordt in gericht. Vóór en terzijde van den kansel staan in totaal vijf tafels, waarop tal van uitgaven van het N. B.G., Bijbelvertalin gen, enz. op overzichtelijke wijze zijn uit gestald. Vanmiddag heeft de opening plaats, terwijl vanavond en morgenavond te 7 uur korte wijdingssamenkomsten plaats hebben. Borssele. Zaterdagmiddag is alhier de eindles van den Landhouwhuishoudcur- sus, uitgaande van de Z. L. M., gehouden. Wegens verhindering van Mr Dieleman, voorzitter der Z. L. M., leidde de Secre taris dier Mij, Ir Dorst de vergadering. Hij verwelkomde in het bijzonder B. en W., Ds Elenbaas en Ds Fransen, de adj. landbouwconsulent Ir Ovinge en vele an deren. Hij sprak zijn waardeering uit dat de cursus van de zijde van het gemeente bestuur steeds een beste medewerking had ondervonden, welke helaas tegenwoordig zoo dikwijls bij vele gemeentebesturen ont breekt. Verder dankte hij allen, die zich op eenige wijze verdienstelijk gemaakt •hadden voor het welslagen van dezen cursus. Na een klein examen, afgenomen door het onderwijzend personeel, mej. Kome, en de heeren Leijs en de Boo, kon Burge meester Rutgers mededeelen, dat .allen voor het diploma in aanmerking kwamen, n.l. de dames L. Quist, A. Quist, J. Priester, M. van Liere Jd., G. van Liere Jd., M. van Liere Gd., A. de Regt Md., A. G. de Regt, M. C. de Dreu, C. P. Nieuwenhuize, A. G. Pries ter, A. M. E verse, A. Nijsse, A. G. de de Dreu en G. J. de Regt. Mej. M. van Liere Jd. dankte namens de cursisten Mej. Kome en de heeren Leija en de Boo, het gemeentebestuur en de Z. L. M. Uit erkentelijkheid hood ze het on derwijzend personeel ieder een^ geschenk aan. Nu en dan werd door de "cursisten een proeve van praktische ervarenheid geleverd, wat bij de aanwezigen een gun stig onthaal vond. Na eenige zangstukjes waarbij 'het Zeeuwsche Volkslied niet ontbrak, werd de samenkomst te 6 uur door Ir Dorst gesloten. De vergadering was door ruim 150 personen bezocht. Westkapelle. Vorige week werden in da keurig versierde lokalen van het Evange- liesatiegehouw alhier een paar bazar- avonden gehouden ten bate van het orgel fonds. Beide avonden waren de zalen met een talrijk publiek gevuld. De commissie zal wel tevreden zijn met den financieelen uitslag. Koudekerke. Vrijdag werd in de Chr. Bewaarschool alhier een vergadering ge houden om de belangen dezer school te bespreken. Ds J. W. van Kooien opende deze vergadering en sprak zijn blijdschap er over uit, dat een 24-tal dame3 en hee ren aan de uitnoodiging van het bestuur gehoor bad willen geven. Hij zette de moeilijkheden uiteen waarmee de school te kampen had, waarom het bestuur ge meend had pogingen te moeten aanwen den om te komen tot oprichting eener nieuwe vereeniging, waarin door samen werking van Herv. en Geref. het mogelijk gemaakt zou worden de moeilijkheden te boven te komen. Na bespreking van en kele punten en van een concept der nieu we statuten werd aan een commissie uit de vergadering, bestaande uit mevr. Ger-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2