Nootjes uit hot politiek debat. Dobbelmann lellter..inan! EERSTE BLAD MAANDAQ 12 NOVEMBER 1034 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40a JAARGANG - No. 37 Buitenland Belangrijkste Nieuws. i, vond ik, Dat je moeilijk zog- of het een klein ergeet mij nlot," de map goed te figuren verzoto- isje." Het trof met het naai- |nu goed op tijld; ingetje. Gezellig voorleest. Ging |Piet Hein". Ge vader nog zoo jts is altijd ge- plezier gehad? van de Pan ts. 38 letters, insect, leen iandverbin- landafschei- een ankerplaats is 'n Zeeuwsch gezelschapsspel, uniform, vaar alles om iedere naaima- bij ons clubje. Il3 letters, leel boomen. lerkant van iets. Iter, ird. 3t. |zin moet de na- 'ENDEN. VI. in g e 1 ij k. Ru al een echte fis kwam, plaag- zoo rond en zoo niet heelemaal ch al veel meer ze pas uit In- best, al werd hij lij soms vreemde lom mee te doen gens vóór en n,^ bt op hardloopen [am, was hij al- _vas hij' niet zoo Igens en h'ad hij Jllandsche 'kleur, der. pen na schooltijd i luid pratend op geschreeuw van even wat werk Ir buiten kwam. p.ij door Zou lóo- anDries zag hij |anmiddag?" Het eg Ru, die met- ftje spelen, direct [had; „natuurlijk i een luchtsprong let z'n armen dat Irden. Idat Daan er ook T niets. |aar huis gingc. i at de jongens aan die Rauwe foor," vond Ru. ging Daan voort, in de war". |van z'n plan af- ets erg dat Dries krvelende jongen [et eens. dan ook maar |e middag en Ru [toen hij voor het naar een goede (borgen door het Ije; straks moest ten, maar onder- fde jongens pro- komen en dan I van die boomen groepje dichtbe- |na naar boven, en meteen klau- takken door. ïiets van je; wat lachte Dries. vroeg Ru van niet zoo'n best wel een ander i- zijn gemak op en boom, telkens van de jongens londen was. Door bt het paadje af- ■aks wel zou ko- ,'aren er al langs ad hem nög ont- I Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. VeZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De heer Schouten ever het financieel beleid. Rij het algemeen debat over de Rijlks- begrooting, werd door den heer J. Schouten bijzondere aandacht ge schonken aan het financieel beleid van de laatste jaren. Na er op gewezen te hebben, dat in de jaren 19311934 ongeveer f 500 millioen is ingeteerd, en dat de begrooting van 1935 er evenmin fraai uitziet, vervolgde spreker: „Dit resultaat van het financieel beleid wijst op een zeer ernstig verschijnsel, met het oog waarop de Regeering spoed dient te betrachten met het voorbereiden van de bevordering der totstandkoming van het groote bezuinigingsplan. Naarmate de uit voering daarvan meer effectief kan ten goede komen aan het dienstjaar 1935 wordt het vooruitzicht op een sluitende Ibegrooting, d.w.z. op het een einde maken aan de intering, beter. Het stopzetten van de intering is aller noodzakelijkst, omdat toeneming van den achteruitgang de uitgaven doet stijgen en doordat langzaam aan ondermijning van het Staatscrediet zou kunnen intreden. Het eerste doel van de komende bezuiniging moet zijn; een reëel sluitende begrooting, zonder verdere verschuiving van lasten naar de toekomst; het tweede doel daar van is: de mogelijkheid scheppen van ver lichting van lasten. Op grond van de Regeeringsverklaring van 31 Mei 1933, van de Millioenennota van het vorig jaar en van de daarop ge volgde schriftelijke en mondelinge gedach- tenwisseling tussohen Regeering en Kal mer, had mogen worden verwacht, dat dit bezuinigingsplan nu reeds gereed zou zijn geweest en vóór het einde van dit jaar het lot daarvan reeds zou kunnen zijn be slist. Van onze zijde wordt volkomen begre pen, dat de vele arbeid ten gevolge van de talrijke plotselinge veranderingen in het economisch leven der wereld, en van den terugslag daarvan op ons eigen land, aan het Kalbinet niet voldoende tijd ge laten heeft voor het reeds tot een goed einde brengen van dit zware, doch drin gende werk. Thans schijnt langer uitstel in strijd met 'het Rijks- en Volksbelang. Dit werk is eveneens van groote beteekenis voor de gezondmaking van de gemeente- financien en het terugbrengen van de ge meentelijke uitgaven tot een lager niveau". De houding van de Sociaal democraten. (D'e heer Schouten besprak vervolgens de houding van de Sociaal-democraten, die i afgezien van de defensie-uitgaven verdere bezuiniging op den staatsdienst afwijzen niet alleen, maar ook verdere verhooging van uitgaven bepleiten. „Deze opvatting is volstrekt verwerpe lijk voor hen, die letten op de werkelijk heid, maar zij mocht waarlijk niet verde digd worden door de sociaal-democraten. Het is in geen geval te danken aan hen, dat het tekort over de jaren 19311934 nog beperkt is gebleven binnen de som van rond f 500 millioen. Hoeveel zou het hon ger zijn als men naar hen geluisterd had? Zij hebben zich telkens tegen de salaris verlagingen verzet. Zij hebben menigmaal tegen de beper king van uitgaven op andere gebieden getoornd. Zij hebben herhaaldelijk aangedrongen op verhooging van de uitgaven. Tot ver mindering der uitkeering uit 's Rijks schatkist aan het Gemeentefonds mocht h.i. niet worden overgegaan. De bezuiniging op onderwijs zij spra ken en spreken het liefst over „onderwijs- afbraak" was h.i. uit den booze. Over 1934 had naar hun oordeel ten minste f 29 millioen meer uit 's Rijks schatkist aan de gemeenten moeten worden uitge keerd voor bijdragen in de kosten der werkloosheid. Strikt genomen had naar hun zienswijze dit bedrag nog hooger moeten zijn. Het Rijk zoo luidde hun eisch in het verleden dient zeker vijf zesde van alle werkloosheidsuitgaven der gemeenten voor zijn rekening te nemen, enz. Had men naar de soc.-demccraten ge luisterd, dan zou het tekort van de vier jaren 19311934 allicht in totaal 200 milltoen ho'oger zijn gewerden. Wanneer dan tweemaal tot een heffing in eens ware overgegaan, zou de uitkomst vandaag nog zijn, zooals die blijkens de gegevens is, n.l. een intering aanwijzen van welhaast f 500 millioen, terwijl ove rigens de positie belangrijk slechter zou zijn geweest, zoo niet volstrekt hopeloos. Da conversie van leeningen op groote schaal, welke thans tot stand gekomen is, had dan achterwege moeten blijven, ter wijl wellicht consolidatie van vlottende schuld onder die omstandigheden niet meer mogelijk zou zijn geweest, althans zeker niet op aannemelijke voorwaarden. De heffing in eens zou de opbrengst der directe belastingen verminderd hebben, om nu niet te spreken van haar nadeelige maatschappelijke gevolgen. Het totaal-uit- gavencijfer der begrooting zou eenige tien tallen millioenen hooger liggen dan thans. Het vertrouwen in het Staatscrediet zou ernstig geschokt zijn". Waarom dan tóch nog agitatie? Door den heer Schouten werd verder aangetoond, dat, als naar de Soc.-demo- cratische adviezen geluisterd was, geen geld meer beschikbaar zou zijn voor uitkeering aan werkloozen en dergelijken. En toch aldus Spr. zetten zij hun agitatie voort. Waarom? „Omdat zij zekerheid hebben, dat zij niet behoeven op te treden voor het na komen van hun woorden in daden? Om dat zij er van overtuigd zijn, dat zij toch niet met de verantwoordelijkheid zullen worden belast? Dat anderen het zul len verhinderen, dat de daad in overeen stemming wordt gebracht met hun woord? Zij moeten, naar het mij wil voorkomen van hun onhoudbare positie, in dit debat iets hebben gevoeld. D'e heer Albarda bleef in zijn rede verre beneden het peil, waarop deze had behooren te staan om evenredig te zijn aan de maandenlange in het land gevoerde agitatie. Ik constateer dit met ingenomenheid. Het is tegelijker tijd een bewijs voor 't onrechtvaar dige, door en door demagogi sche van die agitatie in het land". Steun aan werkloozen. Rekening houden met particuliere steun. Over dit onderwerp merkte de heer Schouten o.m. op: „Deze wijziging was noodzakelijk. Daar op zonder meer terugkomen zu zelfs in strijd zijn met de stoffelijke belangen van vele werkloozen. Daarop terugkomen is niet verantwoord voor ieder, die beseft welk een ontzaglijke inspanning het zal kosten om in de naaste toekomst te finan cieren de behoeften van den Staatsdienst in het algemeen, de behoeften, welke er zijn door de werkloosheid, in de vorm van steunuitkeering, van werkverschaffing, van werkverruiming en voor de uitvoering van 'het f 60-millioenplan. Ik zou wèl willen aandringen op het voorschrijven van een steunregeling voor die gemeenten, waar deze tot dusverre nog niet tot stand is gebracht, hoewel daar aan met het oog op de werkloosheid een groote behoefte bestaat. Ook vraag ik een nadere regeling in zake het rekening houden met den par ticulieren steun aan werkloo zen. Mi. kan ik zeg dit ook weer open lijk niet worden gepleit, dat de Regee ring in geen enkel opzicht rekening zal houden met den steun van particulieren en van particuliere en kerkelijke instellin gen aan werkloozen. Dit zou tot verkeer de sociale en economische gevolgen leiden. Dan zou wellicht weer in veel sterker ma te in het leven worden geroepen het kwaad van de dubbele bedeeling. Maar wel wil ik er voor pleiten, dat bij de toepassing der steunregeling buiten beschouwing gelaten wordt hetgeen door particulieren en particuliere en kerkelijke instellingen in natura gedaan wordt voor dekking, 'Meeding en voeding op daarvoor in aanmerking komende tijdstippen of met het oog op bijzondere noodgevallen". Bezwaren tegen de herclassificatie. De heer Schouten maakte ook enkele opmerkingen over de z.g. herclassificatie. „Als het omtrent een herclassificatie gepubliceerde juist is, zou van onze zijde ernstig bezwaar tegen dat voornemen in gebracht moeten worden. Ik zeg dit met volle erkenning van de moeilijke taak, waarvoor de Regeering op financieel ge bied staat; ik gaf daarvan reeds het be wijs en i'k wensch niet, dat uit mijn woor- ren de conclusie zal worden getrokken, dat de salarissen van het Rijkspersoneel zullen kunnen gehandhaafd blijven op de tegenwoordige 'hoogte. Tegen dit plan inzake de herclassifica tie bestaan echter verschillende zeer be langrijke bezwaren, waarvan wij de juist heid moeten erkennen. Daarom zeg ik, als de Regeering van mij advies zou vragen; Regeering, niet zóól Tegenstander van devaluatie. Evenals Mr de Geer, verMaarde de heer Schouten een beslist tegenstander te zijn van devaluatie. Op de volgende gronden; le Als wijzigingen in de waarden moe ten worden tot stand gebracht, schijnt het mij reëeler dit te doen door die wijzi gingen zelf aan te brengen dan door het tot stand brengen daarvan te bevor deren met behulp van een wijziging van d« wa&rdemaat. 2e Zij is niet doeltreffend, omdat zij onzen import duurder maakt en dienten gevolge werkt in de richting van ver hooging van het levenspeil, en omdat zij van geen of slechts geringe beteekenis kan zijn voor onzen export. Ons land is arm aan grondstoffen en hulpgrondstof fen voor onze industrie. Wij moeten ook vele halffabrikaten invoeren. Wij hebben belangrijke hoeveelheden levensmiddelen in het buitenland aan te koopen. Meer dan twee-vijfden van onzen import is daarvoor noodig. Die zullen wij duurder moeten betalen bij devaluatie. Ik ben tegen devaluatie, omdat zij 3e in hooge mate verwarrend werkt in het toch reeds zoo ontwrichte internationale ruilverkeer; zij staat in den weg aan het broodnoodige herstel van vertrouwen en vastheid. Er zijn dansende valuta's in overvloed. Dat aantal behoeft niet ver meerderd te worden en mag niet ver meerderd worden. Als wijl een z.g. be- heerschte devaluatie tot stand brachten, zou dit wellicht alle goudvaluta's mee- sleepen en zou het gevecht, om zich met behulp van den koers van de eigen va luta overeind te houden of meester te ma ken van den toestand, op bepaalde gebie den in hevigheid en omvang toenemen. De strijid tusschen dollar en pond ster ling is uitermate leerzaam. Men scheldt de voorstanders van den gouden stan daard, van de handhaving van de tegen woordige goudwaarde van onzen gulden nogal eens voor dansers om het gouden kalf, voor aanbidders van dit kalf. Dit ge schiedt geheel ten onrechte, want het pleit voor de handhaving van onze munt waarde heeft niets, maar dan ook niets te niaken met beeldendienst, met een aan bidding van het goud. Maar zij, die zoo schelden, moigen bedenken, dat juist zij groot gevaar loopen te vereeren de dan sende valuta, te vereeren het gebruik van de valuta voor andere doeleinden dan waarvoor zij dient, te juichen over de aanwending van het geldstelsel als een wapen in den internationalen economi- schen strijd zonder aan recht, vertrou wen, vastheid en plicht te denken. In de vierde plaats is devaluatie ver werpelijk, omdat niemand met eenigen grond van zekerheid kan zeggen, wat hiervan het gevolg zal zijn voor onze binnenlandsche verhoudigen. Welke zal haar invloed zijn op het kostenpeil, op het loonpeil? Wie kan dit zeggen? Een be roep op andere landen gaat niet op, om dat elk land er anders voorstaat, voor elk land de zaak anders ligt. Welke zal de in vloed zijn op land- en grondprijzen, op prijzen van woningen en op de huren? Welke zal de invloed zijn op den kostprijs van levensmiddelen en industrieele pro ducten, voor zoover grondstoffen, hulp- grondstoffen, hulpmiddelen voor de in dustrie en halffabrikaten moeten worden ingevoerd? Welke zal de invloed zijn op de koopkracht van den werkloozensteun? Deze vragen zijn met tientallen te ver meerderen. De devaluïst moet op deze vragen het reëele antwoord schuldig blij- ven. Hij kan slechts zeggen: ik koers op een onbekende zee naar een mij onbeken de haven. Zulke mannen begeer ik niet als kapitein en stuurlieden. Ik hen tegen devaluatie in de vijfde plaats, omdat zij' de meest grillige en wil lekeurige en daardoior onrechtvaardige verschuivingen in het bezit en de schuld tot stand brengt en geen rekening kan houden met hetgeen iemand al dan niet gedaan heeft om de saneering in het eco nomisch leven te verkrijgen of te bevor deren. Iemand, die overgegaan is tot ver mindering van zijn vorderingen op één of meer zijner debiteuren, wordt in de zelfde mate getroffen als degene, die dit naliet. Iemand, die zijn vermogen belegd heeft in goud, in goederen, in grond, in huizen, in aandeelen, wordt zeer waar schijnlijk zeer bevoordeeld; iemand, die obligaties, pandbrieven, hypotheken en dergelijke als belegging koos, wordt zeer benadeeld. Devaluatie is een willekeu rige onteigening eenerzijds en willekeu rige toewijzing om niet anderzijds. In de zesde plaats ben ik tegen deva luatie, omdat ze', wanneer men er niet toe gedwongen wordt, moreel volstrekt te veroordeelen is. Bewijs hiervan is na het reeds genoemde niet meer noodig." Concentratie van bijzondere scholen. De heer Schouten verklaarde in het al gemeen tegen concentratie geen bezwaar te hebben. „Concentratie van bijzondere scholen kan naar ons inzicht worden nagestreefd; echter zij moet vrucht zijn van de wer king van het particulier initiatief. Het doet ons leed, dat de verhoudingen op een aantal plaatsen geleid hebben tot de stichting van meer Proitestantsch-Chris- telijke scholen dan er behoefden te zijn, als de verschillende Protestantsch-Chris- telijke groepen zich geconcentreerd had den met Christelijk-nationaal onderwijs in den bekenden historischen zin. Met ernst roep ik van deze plaats aan d« voorstanders van het Christelijk on derwijs iae-.werkt zooveel mogelijk samen, doet het uiterste ten bate van handhaving dier samenwerking en van haar herstel, waar zij verbroken werd, en bevordert waar dit kan de concentratie van Pro- testantsch-Christelijke scholen. Alle niet noodzakelijke splitsing moet worden be treurd. Daarop moet, zoo het slechts even mogelijk is, worden teruggekomen. Ik voeg daaraan aan het adres van de Regeering echter toe: Wanneer het resul taat van het particulier initiatief naar uw oordeel te weinig aan concentratie van bijzondere scholen oplevert, dan moet gij daarin berusten, dan moogt gij die concentratie niet afdwingen met behulp van wettelijke maatregelen. Ook al zou men van meening zijn, dat in een be paald geval door samenwerking twee scholen zouden kunnen worden samenge voegd, maar degenen van wie die scholen of een van beide scholen uitgaan, die meening niet kunnen accepteeren, dan moet met dit resultaat vrede genomen worden. Men zou langs wettelijken weg het doel slechts kunnen bereiken met maatregelen, welke ten principale de vrij heid van onderwijs, de grondslagen der pacificatie aantasten. Met zulke maat regelen zouden wij niet accoord kunnen gaan." Na er verder op gewezen te hebben, dat zulk een optreden in strijd zou zijn met den grondslag waarop het Kabinet zich gesteld heeft, vervolgde Spr.; „Wij wenschen te bevorderen een zoo juist! mogelijk gebruik van de vrijheid van onderwijs, maar wij wenschen die vrijheid niet in gevaar gebracht of op geheven te zien, als er plaats is voor de opmerking, dat het meest juiste gebruik van de vrijheid geleid zou hebben tot eenige beperking van het aantal bijzon dere scholen. Dit klemt te meer, omdat het aantal Meine scholen bij het bijzonder onderwijs veel geringer was en is dan bij het openbaar onderwijs, en langs den weg van concentratie de kosten van het bijzonder onderwijs niet in eenigszins beteekenende mate zouden kunnen wor den teruggebracht." Nieuw financieel schandaal in Frankrijk. Een nieuw groot financieel schandaal, waarbij voor den Franschen staat een schadepost in het spel schijnt te zijn ten bedrage van 120 millioen franken wordt op het oogenblik te Rouaan onderzocht. Het gaat om omvangrijke bedriegerijen van een onderneming voor openbare wer ken, die uit steengroeven bij Rouaan het materiaal levert voor havenwerken en andere werkzaamheden aan de Seine. Deze onderneming heeft bet viervou dige van haar werkelijke leveringen op gegeven en ook betaald gekregen, hetgeen alleen door omkooping zou zijn tot stand gebracht. Geweld in de Duiische kerk? Ondanks de aankondiging, dat de D'uit- sche regeering zich niet meer met den kerkelijken strijd zou bemoeien, heeft de rijksminister dr Frick twee decreten ge publiceerd, waarin alle publicaties over den kerkstrijd ten strengste worden ver boden. Aan de beide decreten gaat vooraf een inleiding van rijksbisschop Müller. Uit deze inleiding van dr Miiller trekt men algemeen de conclusie, dat de rijks bisschop weigert af te treden en zich nog steeds zeker weet van den steun van Hitier. Ongunstige oogst in Sovjet-Rusland. In een rede ter herdenking van de Russische revolutie, verMaarde de voor zitter van het Centraal Executief Comité der Sovjet-Unie, Kalinin, bij een bespre king van de oogstresultaten van 1934, dat de droogte vooral in de Zuidelijke gebieden groote schade had aangericht. De droogte was. erger geweest dan in het beiuchte jaar 1921. Goed was de oogst slechts geweest in Oost- en West-Siberië. In de gebieden, die van de droogte te lij den hadden gehad waren de graanafleve- ringen grootendeels uitgesteld tot het vol gende jaar. In andere gebieden hebben de staats-graancoöperaties extra groote voorraden aangekocht. De aankoopprij zen waren echter 20 a 40 percent hooger dan de prijzen voor de verplichte graan- leveringen. Dientengevolge zou ook het brood duurder worden. De Minervafabriek failliet. Groote opschudding heeft de tijding ge wekt, dat de Minerva Motorenfabriek te Antwerpen is failliet verklaard. D'e groote crediteur is de Associaton Nationale pour l'Iudustrie en le Commer ce. Haar vordering bedraagt 120 millioen francs. Verdere crediteuren zijn er tot een bedrag van 20 millioen. De Minerva-fabriek is in 1903 gesticht, ze is een van de oudere automobielfabrie- Binnenland. De herclassificatie vervangen door 2 salariskorting? Onze verhouding met België. Buitenland. Financiëel schandaal in Frankrijk. De levensmiddelenprijzen in Duitschland. Wapenstilstandsdag. Rede van Lloyd George. Aftreden van het Belgisch kabinet ver wacht. Ingezonden Mededeeling. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak on göón andere! ken, die in de geheele wereld een uitste kende reputatie hebben gekregen. iHet bedrijf floreerde aanvankelijk. In 1932 werd het kapitaal nog op 116 millioen geschat. Door de ineenstorting van de Minerva Motor Gie, zullen vrij zeker ongeveer 2000 man werMoos worden. Storm en regen in Engeland. Het is Zaterdag het natste weekend ge weest in 36 maanden, vooral in het Zui den van Engeland. In den nacht heersch- te zulk een geweldige storm in het Ka naal dat zes groote stoomschepen hij Dungeness buitengaats moesten blijven omdat ze geen loodsen aan boord konden nemen om hen naar Londen te brengen. Eerst 's morgens tegen 9 u. ging de wind wat liggen en konden de loodsen aan boord komen. Te Southampton bleven om dezelfde reden twee Oceaanstoomers hui ten. Van 'de pier te Southend is een heel voorstuk afgeslagen en langs het geheele strand van Essex tot Hampshire is scha de aan muren en kaden toegebracht. Onrusf op Cuba. Volgens sommige berichten moet in de Cubaansche provincie Santiago een revo lutie uitgebroken zijn als gevolg van de staking, die afgekondigd werd uit sym pathie voor de boeren, die van hun land verdreven dreigden te worden, doordien de rechtbank beslist had, dat hun gron den eigendom van buitenlandsche maat schappijen waren. Vijfhonderd tot de tanden bewapende boeren staan gereed om hun eigendom men tegen deze aanspraken te verdedi gen. „Kerstmannetje" en Paaschhazen. Het (heidensche) „Kerstmannetje" zal dit jaar in Duitschland staan onder con trole van het rijksministerie voor voeding en landbouw. Dit ministerie heeft een order uitge vaardigd, waarbij den chocolade-fabri kanten wordt gelast voor de chocolade figuren alleen melkchocolade te gebruiken bij voorkeur bestaande uit melkpoeder en cacao. Hetzelfde gebod zal ook gelden voor de Paascheieren en Paaschhazen voor het komende Paaschfeest. Hooge levensmiddelenprijzen in Duitschland. In bet staatsministerie te Muncben is beraadslaagd over de ontwikkeling van de prijzen der levensmiddelen. Naar aan leiding hiervan heeft het staatsministerie een beroep gedaan op alle producenten van en handelaars in levensmiddelen, om, zelfs door het brengen van persoon lijke offers, mede te werken om prijs stijgingen te verhinderen. Als gevolg hiervan wordt verwacht, dat de prijzen in den a.s. winter niet alleen 'ordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1