DE ZEEUW' TWEEDE BLAD T128m Probeer Kruschen voor onze rekening UóoeumscA fie&stb peobaxxt Staten-Generaal Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Uit de Provincie Diamant, lelhuls. -tilt |an als Huis juffrouw of Ned. Herv. bkh. D'HUIJ, teeltbewijs. Il2, D'HUIJ, voor winter- Inco. Vraagt SNOODIJK, Iwaarde. str. II, GOES pnbedden diet 54 pond ge- eeren f 31.50. [bed en Peluw Arnemulden. let 95.- \r f125.— |rima conditie. Telefoon 241. st, ronde Weegschaal enz. gravenpolder Markt te Goes D, met opgave |n Boekhandel retneuzen. VAN VRIJDAG 9 NOV. 1934, Nr 35. TWEEDE KAMER. Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. De herclassificatie vindt geen instemming. De Kamer heeft gisteren het algemeen politiek debat voortgezet. Eerst te half 7 werd de zitting verdaagd, maar toch kon de sprekerslijst niet worden afgewerkt. De heer Bierema, Lib., bleek zeer pessimistisch gestemd. Hoofdzaak, zoo be toogde hij, is, dat wij onze productiekos ten in overeenstemming moeten brengen met het buitenland. Bij de diverse steun maatregelen dient derhalve het accent op de tijdelijkheid te vallen. Hij keurde af de plannen inzake herclassificatie drong aan op krachtige beperking van de cumulatie, op concentratie ook bij het bijzonder onderwijs en op verlichting van de vaste lasten. De heer Schouten, A.-R., zegt, dat spoedig het bezuinigingswetsontwerp moet komen en dat dit reëele bezuiniging moet brengen. Het eerste doel van het bezuinigings plan moet zijn een sluitende begrooting en het tweede doel verlichting van vaste lasten. Heel gerust is spr. er nog niet op. Hij bekent het ruiterlijk. De cijfers der be- grootingshoofdstukken en de wijze, waar op er over geschreven wordt in de memo rie van antwoord, zijn niet geschikt tot het wekken van verwachtingen. De A.-R. fractie is het niet eens met wat de sociaal-democraten willen op het punt van financiëele maatregelen. Dat het tekort over 1931'34 nog beperkt is bin nen f500 millioen, is niet te danken aan de sociaal-democraten, die zich tegen de salarisverlaging hebben verzet, tegen de bezuiniging op onderwijs, tegen de vermindering der uitkeeringen aan de ge meenten, enz., enz. Had men naar de sociaal-democraten geluisterd, dan zou het tekort over die jaren f200 millioen grooter zijn geweest. Voor de gemeentefinanciën zouden de gevolgen der sociaal-democratische poli tiek catastrofaal zijn geweest. Men zie den toestand te Amsterdam en Rotterdam. Was naar de sociaal-democraten geluis terd, dan zou er nu geen geld voor werk loozen meer beschikbaar zijn. De algemeene economische politiek der regeering ontmoet bij spr. geen bezwaar. Terug te komen op de laatste wijzigin gen in de steunregeling ware na- deelig voor vele werkloozen en onverant woordelijk voor wie de moeilijkheid der financiering beseffen. Wel is noodig een nadere regeling betreffende het rekening- houden met hulp van particulie ren aan werkloozen. Spr. vraagt niet, dat de regeering in geen enkel op zicht met die hulp zal rekening houden. Wel wenscht hij, dat de regeering geen rekening zal houden met verstrekking in natura voor dekking, kleeding en voe ding door particulieren en kerkgenoot schappen op daarvoor in aanmerking komende tijdstippen of in bijzondere noodgevallen. De landbouwmaatregelen der regeering hebben in het algemeen onze instemming. Opgehouden moet worden met steun aan alle melk. Spr. is bereid genoegen te nemen met wat de minister voor de aardappelen heeft gedaan, mits de minister de noodzakelijkheid daarvan aantoont in verband met de voorraden, die er zijn, en de exportvoor- uitzichten. Wat de regeering heeft gedaan op sala- risgebied, kan den toets der critiek door staan. Maar wij zouden ernstig bezwaar moeten inbrengen tegen het voornemen der regeering nopens herclassifica tie, als het ter zake gepubliceerde juist is. Spr. zegt niet, dat de salarissen op het bestaande peil moeten blijven. Maar met FEU ILLET O N. Vrij naar het Engelsch. 72) Juffrouw Jem kende haar factotum en wist, dat het baar ernst was. Daarom ging ze maar weg om eens te kijken wat Rachel uitvoerde. Rachel, die al veer tien jaar op de Dene was, en er een prettig, gemakkelijk leventje had, volgde een poosje juffrouw Durnfords bevelen en tegenbevelen geduldig op, maar toen haar meesteres zich wilde bemoeien met de tafelversiering werd het haar te mach tig, hoewel ze nog niets zei. „Wel, waarom ga je niet verder?" vroeg juffrouw Jem een beetje boos, ter wijl ze een slinger, die Rachel juist vast gemaakt had, weer wegnam en anders legde. „Ik wacht tot u klaar is met het bederven van mijn werk, mevrouw", ant woordde Rachel zoo norsch, dat juffrouw Jem er van opkeek. „Wat zijn jullie allemaal prikkelbaar vandaag", zei ze, „ik kan niets tegen jullie zeggen, of je wordt boos. Ik vond betrekking tot de herclassificatie zegt spr.: Niet zóól Inzake de woninghuren heeft de regeering niet tot taak meer te doen, dan zij tot heden heeft gedaan. Wel worde geliquideerd het verlies op de woningen, gebouwd in den duren tijd. Het verlies is toch al geleden. Spr. is een verklaard tegenstander van devaluatie. Als de waarde der goe deren moet worden herzien, is het reëe- ler, de waarde zelve te herzien dan den waardemeter. Voorts maakt devaluatie het leven duur. Wij moeten vele grond stoffen uit het buitenland betrekken. Uit breiding van den export door devaluatie zal worden beschouwd als een vijandige daad, welke door tegenmaatregelen zal worden beantwoord. Niemand kan zeg gen, wat het gevolg van devaluatie zal zijn voor onze binnenlandsche verhou dingen. Spr. is tegen devaluatie, omdat zij een willekeurige onteigening is eenerzijds (bezitters van obligaties b.v.) en een willekeurige toewijzing om niet anderzijds (bezitters van vaste goederen e.d.). Anti-revolutionnairen zijn geen fatalis ten. Maar als men medewerking van ons vraagt, moeten wij weten waarvoor. Aan experimenten werken wij niet mee. Ook menschen als de heer Van Houten zijn dag aan dag werkzaam om te verderven, wat wij nog hebben. Zijn werk voert de volksziel verder af van den eerbied, dien het schepsel voor God moet koesteren. Wat de N.S.B. betreft, de quaestie ziet er niet zoo florissant uit, als men uit sommige redevoeringen van gisteren zou kunnen afleiden. Men denke aan haar weer-afdeeling. Concentratie van bijzondere scho- 1 e n moet er komen, maar als vrucht van particulier initiatief. Met ernst roept spr. den voorstanders van het bijzonder onder wijs toe, dat zij zooveel mogelijk moeten samenwerken. Wettelijke maatregelen ter zake zouden in flagranten strijd zijn met den grondslag, waarop het kabinet zich heeft gesteld en waarop toespitsing van politieke tegenstellingen zal worden ver meden. Stelt men prijs op onze medewerking, dan moet men rekening houden met onze principiëele overtuiging. De heer A a 1 b e r s e, R.-K., zegt, harte lijk te hopen, dat het zal blijven bij een voorloopig voornemen inzake de her- classificatie der gemeenten. Wat het crisisbeleid betreft, spr.'s persoonlijke meening is tamelijk pessimis tisch. Hij gelooft niet, dat de financiëele toestand in de eerstkomende jaren beter zal worden. Eerder slechter. En spr. is niet overtuigd, dat zelfs een vrij aanzien lijke verhooging der inkomstenbelasting de opbrengst dezer belasting belangrijk zou doen toenemen. Bereiking van het financiëel evenwicht door belastingverhooging is een utopie, al zijn er allicht nog eenige millioenen meer uit de belastingen te halen. Naarmate wij, Nederlanders, het beter hebben gehad, zullen wij de noodzakelijke Ingezonden Mededeeling. alleen, dat het er een beetje sntijif uit zag, maar daar ik er blijkbaar niets over te zeggen heb"en ze schudde het hoofd en zag er beleedigd uit, maar ze durfde er zich toch niet meer mee in laten en Rachel, met saamgeknepen lip pen, hing voorzichtig den slinger weer goed en liet al de sporen van juffrouw Durnfords bemoeiingen verdwijnen. De arme juffrouw Jem was dien dag geen rust beschoren. Billy, die sinds zijn ziëkte erg verwend was, werd kribbig, nu hij niet langer de persoon was, waar de heele huishouding om draaide. Hij was boos op Ruth, die hem bezig trachtte te houden en had haar mooi kaarten huis in elkaar geslagen. „Wil geen akelige kaarten. Ik wil mijn Jemmy". En juist op dat onverwachte oogenblik kwam juffrouw Durnford bin nen, verhit en moe. „O, Billy, jjj bent toch, hoop ik, ook al niet boos", vroeg ze klagelijk, toen het kereltje op haar schoot klom en de iarmen om haar hals sloeg. Er stonden werkelijk tranen in haar oogen. „Billy is een zoete, een heele zoete jon gen nu", antwoordde de jongen, plotse ling weer in zijn kindergewoonte verval lend, „en houdt veel van Jemmy." „Het spijt Billy zeker, dat hij een on deugend jongetje is geweest", zei Ruth verlaging van ons levenspeil rwaarder ondervinden. Den voorstanders van devaluatie wordt terecht verweten, dat zij de volksgroepen ongelijk willen benadeelen en bevoordee- len. Maar ook de slechts ten deele uit- gevoerde aanpassingspolitiek doet schrij nende tegenstellingen ontstaan. Ook de vaste lasten dienen te wor den verlaagd, pachten, huren, enz. Daar zonder kan men het doel niet bereiken. Er zijn ernstige bezwaren. Maar zijn de bezwaren minder groot, dan als men niet tot die maatregelen overgaat? De heer De Geer zei, dat het hypothecair crediet niet mag worden aangetast, maar dit wordt reeds aangetast door de waarde daling der onderpanden. De heer De Geer zou dan nog liever devaluatie wenschen, maar spreker niet, want devaluatie gaat veel verder dan een alzijdige, consequen te aanpassing. Spr. pleit voor ordening en rege ling van ons economisch leven door de in ons volk levende krachten, met controle der regeering en aanvanke lijk met haar financiëelen steun. Hij wenscht een organische aanpassing met publiekrechtelijken inslag. Begint men het bedrijfsleven te orde nen, dan komen de geschikte mannen wel naar voren. De heer Colijn en spr. werken aan een levenssymphonie: Hun partituur komt wel overeen, al staat er bij den heer Colijn wel eens een moll, waar spr. een kruis zou prefereeren. (Vroolijkheid). Maar er zijn zekere ver schillen. Minister C o 1 ij n Dit komt, omdat ik aan de regeeringstafel zit en u op de bank der afgevaardigden. De heer A a 1 b e r s e bespreekt vervol gens de werkloosheidszorg. Door onze binnenlandsche economische poli tiek en onze handelspolitiek moeten wij alles doen, wat menschelijk mogelijk is om het werk, dat er is, te behouden en te vergrooten. Dit is nog belangrijker dan een sluitende begrooting, want door be zuiniging alleen kan het evenwicht niet worden verkregen. Het heeft ook bij ons teleurstelling ge wekt, dat nog zoo weinig geschied is ter zake van de uitvoering van het f60 mil- lioen-plan. Men handele vlugger en be ruste niet in een vertraging door al te degelijke voorbereiding. Een gruwelijk sociaal misdrijf is het, als men den werkloozen wijs maakt, dat zij het beter zouden kunnen krijgen, als de regeering maar wilde. Dat aan het hoofd van het binnen- landsch bestuur een man staat met krachtige hand, is een zegen voor ons land, maar men bedenke, dat verkeerd is een bureaucratische centra lisatie. Naar onze stellige overtuiging is de regeering met de aantasting van de autonomie in verschillende opzichten te ver gegaan. De houding van de R.-K. fractie tegen over het kabinet is afwachtend. Wij wach ten af, aldus spr., het antwoord der re geering op onze desiderata. Wij hebben de dingen gevraagd in een gematigden vorm, maar met ernst. Wij hebben die dingen gevraagd, omdat wij in onze ziel overtuigd zijn, dat zij zijn in het waar achtige belang van ons volk. Hei gerestaureerde Raadhuis van Veere. Naar luid der berichten uit Veere zul len nog voor het einde des jaars de restauratie en de herinrichting van het Raadhuis te Veere voltooid zijn. In verband daarmede bestaat, naar wij vernemen, het plan binnenkort een slot vergadering te houden van de voltallige commissie, welke destijds werd yjpge richt teneinde de belangen der restau ratie zooveel mogelijk te behartigen, de belangstelling van het Nederlandsche volk ervoor naar vermogen op te wek ken en wakker te houden. Deze verga dering zal ivermoedelijk te Middelburg) gehouden worden. Voordien zal met B. en W. van Veere een bespreking gehou den worden ten einde zoo mogelijk den datum voor de slotvergadering vast te stellen op denzelfden dag als de inge bruikneming van bet stadhuis te Veere plaats vindt. Het voornemen bestaat Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en "We tenschappen, mr H. P. Marchant, onder wiens bewind de restauratie voltooid word, en diens ambtsvoorganger mr J. Terpstra, onder wiens ministerschap er een aanvang mee werd gemaakt, tot het bijwonen der plechtige slotzitting )van de restauratiecommissie uit te noodigen. In deze laatste vergadering \zal de voorzitter der commissie, de heer Henri .Dronkers, burgemeester van Hedel en Kerkwijk, en oud-burgemeester van Veere, een rede uitspreken, getiteld: Kor te geschiedenis van de restauratie van het Raadhuis te Veere; de vice-voorzitter der commissie, dr S. S. Smeding te Middel burg, zal een voordracht houden over: „De opwekking en de resultaten van de belangstelling van het Nederlandsche volk, voor de restauratie". Vervolgens zal de secr.-penningmees ter der commissie, de heer Th. Chr. D. Coops, gemeente-secretaris van Veere, rekening en verantwoording van zijn gel delijk beheer doen, waarna een beslis sing genomen zal moeten worden inzake de besteding van de ingezamelde gelden. Naar wij vernemen is omtrent de meest economische wijze van aanwending van dit eenige duizenden guldens bedragende saldo het oordeel van den minister van O. K. en W. ingewonnen; dientengevolge zou het in het voornemen liggen de ver gadering in overweging te geven, het batig saldo aan de gemeente Veere ter hand te stellen, waarna de regeering zou willen bevorderen, dat de verleende of nog te verleenen subsidies pondsponds gewijze met dit bedrag verminderd wor den. In florissanter tijden zou wellicht te overwegen geweest zijn, den financiee- len steun van het Nederlandsche volk in een meer zichtbaren en afzonderlijken vorm tot uitdrukking te brengen, b.v. door het aanbieden van een meubilee- ring, beelden, een verbetering van het klokkenspel of iets dergelijks; onder de huidige omstandigheden mag het rede lijk geacht worden, dat de zoo gewaar deerde steun in geld, die de commissie van particulieren heeft verworven, recht streeks zal ienen tot verlichting van de streeks zal dienen tot verlichting van de heid aan de restauratie heeft moeten be steden. P.Z.E.M. Kwartetspel. In een vorig nummer van „Ons Elec- triciteitsblad" werd door de PZEM een kwartetprijsvraag uitgeschreven, waarop bijna 900 juiste oplossingen werden inge zonden. Aan elk dezer inzenders zal een exemplaar van het zoo juist verschenen kwartetspel „Alles Electrisch" worden toegezonden, en wij1 vermoeden dat het door velen met ingenomenheid zal worden begroet. Het is een keurig uitgevoerd spel, dat een aangename ontspanning kan geven, terwijl het tevens de gedachte aan de electriciteit levendig houdt. Vlissingen. Bazar Ned. Herv. D i- aconessen-vereenïging. Tegen half acht hadden zich gisteravond in de hal van 'het Grand Hotel Britannia vele dames en heeren verzameld, om tegen woordig te zijn bij de opening van boven genoemde bazar door mevr. van Woel- deren-Sprenger. De voorzitter der Diaconessen-vereeni- ging, d s J. S. Hartjes, verwelkomde alle aanwezigen, inzonderheid den burge meester en mevr. van Woelderen en den overste der zeemacht alhier. De toestand van de kas der Diacones- senvereeen. is van dien aard geworden, dat het dringend noodzakelijk is, dat deze versterkt wordt. Het zou jammer zijn, wanneer dit mooie sociale werk in onze stad, wat voor zoovelen zegen heeft afge- Kruschen Salts zuivert Uw bloed, het zal U verfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld er kend als het beste middel tegen rheuma- tiek, ischias etc. In het buitenland is door opkoopera met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitslui tend in ongeschonden Hollandsche ver pakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket der flacon gedrukt. (Adv.) worpen, zou moeten verdwijnen. De voort zetting van dezen arbeid wordt al moeilij ker en spreker hoopt, dat de opbrengst van deze bazar het mogelijk zal maken het hoofd weer boven water te houden. Een woord van hartelijken dank zegt spreker voor de vele medewerking uit alle rangen en standen ondervonden. Grooten dank is de vereeniging ver schuldigd voor de charmante ontvangst door de directie van „Brittannia" en hij zegt hiervoor de Stoomv. Mij „Zeeland" en den heer Soerewijn hartelijk dank. Mevr. van Woelderen sloot zich aan bij de woorden van den voorzitter, dat helaas de droeve tijdsomstandigheden deze ba zar noodzakelijk hebben 'gemaakt. Het is een blijde verrassing voor het comité, dat zoovelen spontaan hebben me degewerkt aan de organisatie van deze bazar. Van alle kanten stroomden de arti kelen toe. In de laatste dagen was de wo ning van mevr. Hartjes in een soort wa renhuis herschapen. Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Immers ge ontvangt een gratis proefflacon verpakt bij de groote flesch a 1.60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Mevr. van Woelderen sprak de .loop uit, dat al deze zaken bun weg zullen vin den en dat de bazar een 'groot succes zal worden, waarna zij' de bazar voor geopend verklaarde. Hierna werd (een rondgang gemaakt langs de verschillende stands. Reeds den eersten avond viel de bazar een druk bezoek ten deel. Wemeldinge. Gistermorgen zijn het doch tertje van L. alhier, en vrouw W. uit Ierseke, tusscben Kapelle en Kloetinge, toen zij van achter een vrauchtauto kwa men, door een uit tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto aangereden, Met een vernielde fiets en lichte kneuzin gen kwam mej. L. er af, doch vrouw W. uit Ierseke moest zich, daar zij aan het hoofd en hals bloedend verwond was, on der dokters behandeling stellen. Dr Gnir- rep verleende geneeskundige hulp. Kruiningen. Woensdagavond is op ini tiatief van Mevr. Mortier alhier een Vrou- wenvereeniging opgericht. Aan den op roep hadden 32 vrouwen gehoor gegeven, welke allen lid werden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Mevr. Mor tier, voorzitster; de dames C. Kole—Won- dergem, 2e voorz.; J. Sonke, secr.; D. Blok- Wondergem, 2e secr.; M. Wondergem— 4 Koster, penningm.; J. Verbruggede Ingezonden Mededeeling. TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERS- FOORT, GRAVIS EEN PRACTISCH GESCHENK op vergevensgezinden toon. „We zullen er dus maar niets meer over zeggen. Juf frouw Jem, wat ziet u er vermoeid uit U moet wat gaan liggen, dan zal ik bij Bil ly blijven." Maar 't verwende kind wilde er niets van hooren. „Wil geen meisjes, Wil bij mijn Jemmy blijven", riep hij half huilend, en hij sloeg zoo stevig zijn armen om Juffrouw Durnfords hals, dat het haar bijna den adem benam. „O, ik kan hier wel bij het vuur blijven zitten", zei ze. „En dan gaat Billy rustig spelen zonder leven te maken, want mijn hoofd doet zoo'n pijn. Als je misschien kon zorgen, dat ze de thee een beetje gauw brengen, want ik durf niets meer aan Rachel te vragen, ze is zoo uit haar hu meur". Ruth had tact om met personeel om te gaan, het kostte haar dan ook wei nig moeite om met eenige vriendelijke woorden over haar werk, Rachels boos humeur op de vlucht te jagen en haar boodschap te doen. Juffrouw Durnford slaakte een zucht ven tevredenheid, toen Rachel het thee goed binnenbracht. Ze was nog niet weer heelemaal de oude en op juffrouw Jem's vriendelijk: „0, dank je Rachel, wat heb je dat vlug gedaan. Ik heb zoo'n hoofd pijn", gaf ze geen antwoord. „Natuurlijk kan iemand niet uien lang zenuwachtig heen en weer loopen, zonder hoofdpijn te krijgen, dacht Rachel, toen ze de deur sloot. Ruth deed al haar best juffrouw Durn ford weer wat op te vroolijken en zoo goed slaagde ze, dat de hoofdpijn geheel verdwenen was, toen bet tijd werd om zich te kleeden. „Wat zie jij er aardig uit", riep juf frouw Durnford uit, toen Ruth weer be neden kwam. „Als die japon mij maar half zoo goed gestaan had, zou ik er nooit afstand van gedaan hebben". Ruth zag er dan ook allerliefst uit. Het zwarte flu weel kleedde haar buitengewoon goed. „Ik ben blij, dat het u bevalt", antwoord de Ruth. Ze was wat bleeker dan gewoon lijk, maar er was gen tijd om nog meer te zeggen, want Bob Hilton en zijn zuster kwamen binnen en even later kwam het rijtuig van de Paters de oprijlaan op. Ruth, die met Lilian stond te praten hield een oogenblik den adem in, toen Lona de kamer binnenkwam, zoo werd ze getroffen door de reinheid en gratie, die haar heele verschijning uitstraalde. Het bouquet je sneeuwklokjes, dat ze droeg, scheen het zinnebeeld van haar eenvoud en onschuld. Het verbaasde Ruth dan ook heelemaal niet, toen Lilian haar toefluisterde: „Wat ziet Lona er van avond snoezig uit". Zelfs haar stem, toen ze Ruth toesprak, scheen veranderd. „Juffrouw Cleveland, ik moet u nog bedanken voor uw gelukwensch die Lilian me overbracht. Mag ik een oogenblik naast u komen zitten?" De mooie bruine oogen keken haar vriendelijk vragend aan. „Ik hoop, dat we goede vriendinnen zullen worden. AI Lilian's vrienden moe ten ook de mijne zijn." „U is heel goed", antwoordde Ruth zenuwachtig. „Lilian is altijd als een zuster voor mij geweest en toch zijn er geen twee meis jes meer ongelijk dan wij, vervolgde Lona met een glimlach.Een zachte kleur steeg haar naar de wangen, toen Bob binnen kwam. „Ik moet je aan tafel leiden, Lona", zei hij en toen zweeg hij onwillekeurig even. „Ik denk, dat jullie het niet met opzet gedaan hebt, maar jij en juffrouw Cleveland lijken zoo naast elkaar wel de dag en de nacht." Lilian, die naast hem stond, barstte in hartelijk lachen uit. „Bob probeert een complimentje te ma- ken, maar je ziet wel, dat hij er nog niet veel vaardigheid in heeft. De tegenstelling is wel heel groot, Rut'h. Lona, jij zult het gezelschap van Bob voor lief moeten ne men, want mevrouw Pater zegt, dat ze niets met hem te maken wil hebben. Ze ia al met juffrouw Jem en den kapitein weggegaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5