Nootjes uit hot politiek debat. EERSTE BLAD VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 35 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. AdvertentiSn 30 cent per regel. Ingezonden xnededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Mr de Geer over het Nationaal- Socialisme. In zijn rede bij het algemeen debat over de Rijksbegrooting heeft Mr de Geer enkele opmerkingen gemaakt over de N.S.B., die we hier laten volgen. Na herinnerd te hebben aan wat het vorig jaar over het fascisme werd gespro ken vervolgde spr.: „Er is sindsdien een en ander gebeurd. Het Duitsche fascisme heeft zijn 30sten Juni gekend, en zijn mislukte penetratie in een zuidoostelijken buurstaat. Het heeft bovendien zijn onmacht getoond om met tooverformules den economischen nood te bezweren. Ook hier te lande is onderlinge ver deeldheid in de N.S.B. aan den dag ge treden, zij het dat hier die verdeeldheid dank zij onze solide Staatsinstellingen op minder bloedige wijze beslecht is dan bij onze Oosterburen. Voorts is de holheid der leuzen, en het gemis van constructieve denkbeel den van die beweging in ruimeren kring doorgedrongen. De nationale opleving heeft zich dóórgezet buiten haar om, en vooral tegen haar in, waar zij immers haar voornaamste werkzaamheid bleek te vinden in het zaaien van wantrouwen in de bedoelingen van onze nationale Regeering, en waar zij die Regeering zelfs in den rug viel in haar rechtmatig ver weer tegen een buitenlandschen wan betaler. Ook de demagogie, waarmee de bewe ging aanhang zocht te verwerven en die haar b.v. in één adem deed aanprijzen: meer werkloozensteun, de terhandneming van meer openbare werken, een hooger defensiebegrooting, geen nieuwe leenin gen en aflossing van bestaande leeningen, mitsgaders verlaging van directe en in directe belastingen, heeft allen, die er prijs opstelden, zich niet hl te zeer in de maling te laten nemen, met zekeren weerzin vervuld. Ik zal niet zeggen, dat zij ook nu niet nog haar slachtoffers maakt. De stoffe lijke ellende is groot, en de daarmee verband houdende moreele onevenwich tigheid niet minder. De bodem, waarin elk extremisme tieren kan, is nog in ruime mate voorhanden. Maar de kans, dat de volkspsyche tijdelijk door deze beweging zou worden meegesleept, is toch, ook in de oogen van hen, die ver leden jaar pessimistisch waren, minder groot geworden dan te voren." Minister Marchant krijgt een lesje. Mr de Geer wees er verder op, dat de huitendepartementale gestie van enkele ministers niet altijd even gelukkig wordt geacht. In 't bijzonder werd hier blijkbaar ge doeld op Minister Marchant die het vol gende lesje kreeg: Deze Minister past zich te gemakkelijk aan. Dat is ook gebleken in de spelling commissie en elders. Hij wordt den Ver- eenvoudigers een Vereenvoudiger, den Egmonders een Egmonder, den Cocksia- nen een Cocksiaan. Ik geloof, dat de Minister zich wat zal moeten beperken in het houden van rede voeringen van dezen aard. Den „good will" van het Kabinet verhoogt hij er niet mee, ten slotte ook niet onder hen, bij wie hij tijdelijk als gast is. Daarvoor draagt dit alles een te weinig diep en hecht karakter." De herciassificatie. Over dit, thans actueele onderwerp maakte de heer de Geer de volgende op merkingen: „Er is over de classificatie in het ver leden reeds veel te doen geweest. Ik voor mij ben steeds tot de conclusie gekomen, dat men haar niet missen kan. Indien men haar afschafte - en tot een uniforme salarisregeling in het heele land kwam, zou men den volgenden dag met stand plaatstoelagen in de duurdere gemeen ten gaan werken. Maar ik heb óók altijd het gevoel ge had, dat de standplaatsaftrek zeer on regelmatig werkt voor de verschillende soorten ambtenaren. Het meest is zij ver antwoord, en er zou niet veel bezwaar zijn haar nog verder door te voeren, voor hen, die ter plaatse geboren en ge togen zijn, daar vaak een eigen stukje grond hebben en geheel met de plaatse lijke arbeidskrachten in de particuliere maatschappij zijn te vergelijken. Het minst is zij te verantwoorden voor die ambtenaren, die voor de opvoeding van hun kinderen op andere gemeenten aan gewezen zijn. Daar tusschen liggen ver schillende rubrieken, voor wie de meer dere goedkoopte van de kleinere gemeen ten evenmin steeds een gelijkmatig as pect heeft. Indien niet overwegende, mij tot dus ver onbekende, redenen tot verandering nopen, dan zou ik raden hier toe te pas sen het „male posita non movere"." Geen aantasting van het crediet- wezen. Onvoorwaardelijk werd door Mr de Geer toegejuicht, dat de Regeering het credietwezen in stand tracht te houden. Door het crediet te schokken, zouden mijsschien sommige debiteuren tijdelijk gebaat worden, maar zouden hun kansen en die van andere geldnemers voor de toekomst vernietigd worden. Crediet is de grondslag van onze samenleving. Dat het hier te lande ongeschokt bleef, acht ik één der voornaamste factoren van de ons nog resteerende welvaart. Zoo het crediet instortte, zou dit het begin zijn van het (efinde. /Daarom behooren de wettelijke waarborgen, waarmee het crediet is om ringd, niet te worden verzwakt, en be hoort wel allerminst toegegeven te wor den aan den aandrang, per preferentie juist dat deel der schuldvorderingen aan te tasten, dat onder de bijzondere zeker heid van hypotheekstelling is gevestigd. Een dergelijke „preferentie" ware het omgekeerde van wat ons hypotheekrecht beoogt. Natuurlijk moet ook de hypotheek rente omlaag gaan. Dit geschiedt ook. Nog dezer dagen vernam ik van een zeer groote hypotheek op land, waar, na de conversies der publieke lichamen, op het eerste verzoek van den geldnemer de rente aanzienlijk verlaagd had. Ik merk op, dat het hier een hypotheek gold die opzegbaar was. Het zal misschien niet altijd zoo vlot gaan, maar langs natuur lijken weg zal het er toe moeten komen, zooals ook de Minister-President duide lijk uiteenzette in zijn rede van 10 No vember van het vorige jaar. Maar vol komen ben ik het met dien bewindsman eens, dat op de gronden, in die zelfde rede en nog duidelijker in de daaropvolgende van 15 November door hem ontwikkeld, een wettelijk ingrijpen allerbedenkelijkst zou zijn. Sommigen zeggen: indien gij1 devaluatie wilt vermijden, dan moet gij1 tot aantas ting van het credietwezen komen. Ik ant woord daarop: hierboven zon ik devalua tie verkiezen. De laatste is een sprong in het duister; de uitkomst is hoogst twij felachtig. De eerste is een sprong in den afgrond; de uitkomst is niet twijfelachtig. Devaluatie wordt genoemd een bevoor deeling van debiteuren boven crediteuren. Maar het zijn dan tenminste alle crediteu ren, die getroffen worden en die elk op hun beurt in den regel weer debiteuren zijn. Maar bij een aantasting van het hypo theekwezen wordt een deel der crediteu ren getroffen, die dientengevolge in hun debiteurspositie geen verlichting erlan gen. De methode van potverteren. Scherp werd door den heer de Geer veroordeeld de door de S.D.A.P. en an dere partijen aanbevolen methode om uit de crisismoeilijkheden te geraken, en die werd aangeduid als de methode van „potverteren" of te wel struisvogelpoli tiek. „Het is de methode van hen, die de moeilijkheden willen ontloopen, door de restanten van ons nationaal vermogen aan te spreken. Tal van onaangename bezuinigingen kunnen hiermee worden ongedaan gemaakt of voor de toekomst worden voorkomen. De werkloozensteun kan worden verhoogd, het salarispeil te gen nieuwen druk gevrijwaard, het on derwijs intact gehouden, het gemeente lijk financiewezen van den druk der kor tingen ontheven. Er is nog voldoende geld beschikbaar. Indien de Regeering het maar wilde toucheeren, zou zij veel harde maatregelen kunnen verzachten en haar eigen zorgen aanmerkelijk kunnen ver lichten. In die lijn wordt dan aanbevolen de heffing van 1 pet. van de vermogens, d.w.z. 1000 opcenten op de vermogensbe lasting; voorts verhooging van de suc cessiebelasting; heffing van een crisisin komstenbelasting, enz. Met een dergelijk plan in de huidige omstandigheden aan te komen is inder daad niets anders dan het advies te geven tot het meest roekelooze „potverteren". Het is hetzelfde als dat men bijv. aan een weduwe met vijf kleine kinderen en een kapitaaltje van f 25.000, die met haar f 1000 's jaars zeer moeilijk kan rond komen en daarom reeds aan het interen is gegaan, zou zeggen: onthef u van uw zorgen; het geld is beschikbaar; spreek ook de rest van uw kapitaal aan. Of lie ver, het is nog veel erger! Want hier staat de toekomst van een heele natie op het spel. De toekomst, die óók belastingopbreng sten zal noodig hebben (liefst ruimer en vooral niet minder dan de tegenwoordi ge), en die men, door roofbouw te plegen op de belastingbronnen, moedwillig zou opofferen aan het heden. De toekomst, waarin bovendien kapitaal noodig zal zijn voor werkverruiming; voor bruggen en wegen, voor woningbouw en industria lisatie. De toekomst, die, na een dergelijke desperado-politie, alleen nog drage lijk zou zijn door'te komen, indien men die politiek op nog vergroote schaal en in breèderen omvang voortzette, met als eindpunt een toestand, waaraan wij' lie ver niet moeten denken. Ik acht, aldus Mr de Geer, deze derde oplossing in hooge mate bedenkelijk. Fei telijk is het geen oplossing, maar een vluchten voor de moeilijkheden, een en- dosseering van die moeilijkheden aan een jongere generatie, die ze in tienvoudige verschrikking op haar weg zou vinden." De crisis in Frankrijk. Nadat eerst Laval voor de opdracht tot kabinetsvorming had bedankt, is Flandin er in geslaagd vannacht een kabinet te vormen. Flandin, tot nu toe minister voor open baren arbeid in het kabinet-Doumergue, werd in April 1889 te Parijs geboren. Tijdens den oorlog nam Flandin als vlieger aan de operaties deel. Als onderstaatssecretaris in het minis terie voor de luchtvaart maakte Flandin deel uit van het kabinet-Millerand (1920) en -Leygues (1920-21). Later was hij minister van handel in het ka'binet-Franqois Marsal (1924) en in de beide eerste regeeringen-Tardieu ('29 -1930). In de beide kabinetten-Laval (1931- -'32) en in het derde kabinet-Tardieu ('32) leidde Flandin het ministerie van finan ciën. In Februari 1934 werd Flandin als mi nister voor openbare werken in het kabi net der nationale eenheid opgenomen. In de 'kamer behoort Flandin tot de groep der republikeinsche linkschen, een groep van het midden. De nu afgetreden minister-president Gaston Doumergue heeft het heengegane kabinet den 9 den Februari van dit jaar gevormd, na de straatgevechten te Parijs, welke een «ogenblik een revolutionair ka rakter aannamen. Het was een kabinet van pacificatie en nationale eenheid door een zeventigjarige ■die reeds een vruchtbare politieke car rière achter den rug had en naar wien ge heel Frankrijk als naar een echten vader des vaderlands opzag. Doumergue heeft zijn plannen niet kun nen doorzetten, wellicht voelde hij zich, nadat zijn groote steun Barthou hem ont vallen was, niet meer voldoende gerug steund; misschien ook heeft hij te zeer naar de vredige rust van weleer verlangd. De minister-president heeft onmiddel lijk aan de pers „een boodschap voor de natie" gegeven, 'die zeer kort is, en waarin hij zegt„Ik ben er toe gedwongen, het bewind neer te leggen. Ik verzoek u, mijn waarde medeburgers, alle kalmte te be waren, 'die noodig is voor het oplossen van de huidige moeilijkheden in het belang en ten bate van de veiligheid van het vader land." De strijd in de Duitsch Evangelische kerk. Gisteravond hadden te Berlijn de kop stukken van de Belijdenis-synode een be sloten vergadering belegd. De zaal was tot berstens toe gevuld. Ds Jacobi zei o.a.: „Men kan niet tegelijkertijd Christen willen wezen en Christus verloochenen. Dat geschiedt echter heden ten dage in de kerk. Niet de waarheid, maar de leu gen troont thans in de kerk. Gisteren nog is een van de oudste en eerbiedwaardig ste bisschoppen en eenige weken geleden is een Probst gedurende de preek de trap afgeworpen. Dit geschiedde omdat zij protesteerden tegen den leugen in de kerk." Jacobi kwam er tegen op dat een theo logisch professor aan studenten heeft verkondigd, dat Golgotha een symbool was en anders niets. Het is verboden, zoo zeide Ds Jacobi, om van den kansel te spreken tegen Mythos des 20. Jahrhun- derts, het boek van Rosenberg. Daarop kwam Koch, de leider van de belijdeniskerk aan het woord. Het gaat niet om een persoonskwestie. Toen spr. eergisteren met de rijksregeering sprak heeft hij' er nog eens op gewezen, waarom hij eigenlijk strijdt, waarom ook vele hon derden worden vervolgd en zich laten ver volgen, liever dan van hun 'overtuiging af stand te doen. Het getal bestraften be draagt meer dan duizend en men heeft niet gewaagd dit tegen te spreken. Daar door is groot leed over de gemeenten ge komen. Ik strijd niet tegen den staat, maar mijn taak is om God's "Woord te verkondigen, zoowel aan regeerders als aan geregeerden." Ds Niemöller uit Dahlem sprak over het thema: „Niemand kan twee heeren dienen". Geen vooruitgang bij vloofconferentie. De conferentie tusschen de Britsche en de Japansche vlootdelegatie heeft geen nieuwe gezichtspunten geopend. De Ja panners willen de verhoudingscijfers van het verdrag van Washington gewijzigd heblen en de andere partijen willen dat niet aanvaarden. Voorloopig zijn geen nieuwe conferenties vastgesteld. 17 jaar bolschewisme. Ter gelegenheid van den zeventienden verjaardag van de revolutie publiceeren de Russische bladen extra-nummers en geïllustreerde feestuitgaven met bijdra gen van bekende Russische leiders, eco nomen, journalisten, geleerden en kun stenaars. De „Prawda" schrijft o.m., dat het jaar 1934 een jaar is geweest van „ge weldigen vooruitgang voor de nieuwe cultuur. D'e Octoberrevolutie is nog jong, zij telt pas 17 jaar en niettemin heeft het land reeds vele groote werken uitgevoerd. I Rusland ziet zonder vrees de toekomst in." President Roosevelt stuurde een felici tatietelegram. Korte Berichten. D'e speciale gezant van Hitler, von Ribbentrop, die momenteel in Engeland vertoeft, brengt daar geen officieel be zoek. Hij brengt een deel van zijn vacan- tie door bij vrienden in Schotland. De gemeenteraadsverkiezingen in Schotland hebben de Labour een groote overwinning gebracht. Deze partij won 36 zetels en in 8 nieuwe plaatsen behaal de zij de absolute meerderheid. Naar gemeld wordt sneeuwt het op den Feldberg in het Zwarte Woud. De sneeuwlaag is 15 centimeter hoog, de temperatuur twee graden onder nul. Op een hoogte van meer dan 1000 meter heeft men reeds de hulp van sneeuwploe gen moeten inroepen om de wegen vrij te houden. Op de Gele Zee zijn twee stoom schepen met elkaar in aanvaring geko men. Hierbij zijn 80 personen verdron ken. De bekende Amerikaansche vlieger, Richenbacher, is gisterenmorgen te Los Angeles gestart voor een vlucht door de stratosfeer naar Newark aan de Ameri kaansche Oost-kust. In verband met het voorkomen van verschillende gevallen van builenpest te Tanger, worden alle passagiers van uit Tanger komende schepen te Gibraltar aan een medisch onderzoek onderworpen. STEUN AAN DEN TUINBOUW VERHOOGD. Voorloopig met drie millioen. Uit een ingesteld onderzoek is den mi nister van Economische Zaken gebleken dat de economische moeilijkheden, waar in de tuinbouw verkeert, van dien aard zijn, dat het nog voor 1934 beschikbare bedrag van f 472 millioen niet voldoende zal zijn om in den ergsten nood te voor zien. De minister heeft daarom aanleiding gevonden om den betrokken regeerings- co-TTvmissaris te machtigen, den steun voorloopig met f 3 millioen te verhoogen. Daarmede ontvangen de tuinders nog slechts ongeveer de helft van den richt prijs. Dé maatregelen om tot uitbetaling van den steun te komen, zijn in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Verplicht lidmaatschap van Rundvee- en Varkenscentrale. De afdeeling Barneveld der Gelderscb Overijsselsche Maatschappij' van Land bouw heeft het volgende adres aan het Dagelijlksch bestuur dier Maatschappij gezonden. „De afdeeling Barneveld neemt de vrij heid 'hierbiji onder uwe aandacht te bren gen, dat er in de omgeving van Barne veld verschillende landbouwers wonen, die waarachtige gemoedsbezwaren heb ben tegen het lidmaatschap der Geweste lijke rundvee- en varkenscentrale, dat de personen, als plichtsgetrouwe staatsbur gers, gaarne bereid zijn, zich aan alle an dere regeeringsmaatregelen te onderwer pen, doch ernstige en 'hartgrondige be zwaren hebben tegen het lidmaatschap van bovengenoemde gewestelijke centrale; dat ongeveer 30 boeren uit deze omgeving een circulaire hebben ontvangen waarin zij bedreigd worden met verbeurdverkla ring van hun rundvee en varkens, indien zij niet binnen 14 dagen teekenen als lid van meergenoemde centrale; dat bedoelde Binnenland. Tweede Kamer. De heeren Bierema, Schouten en Aalberse voeren het woord. Uitbreiding tuinbouwsteun. Buitenland. Dé Kabinetscrisis in Frankrijk. Geen vooruitgang in de vlootbesprekin- gen. D'e kerkstrijd in Dditschland. boeren van geen enkele organisatie of ver- eeniging lid zijn en dat zij geen enkele verzekering op bet leven of tegen brand schade hebben gesloten; redenen, waarom het (bestuur der af deeling Barneveld zich tot U wendt met bet beleefd doch dringend verzoek, te trachten bij den minister ontheffing van den dwang tot teekenen te ver-krijgen, opi- dat bedoelde landbouwbedrijven niet ge- ruineerd worden. Huurverlaging voor Woningwet woningen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken het volgend schrijven gericht tot de Gemeentebesturen: Tengevolge van de ronteverlaging van Woningwetvoorschotten komen voor de verschillende woningcomplexen zeer uit- eenloopende bedragen vrij. Teneinde daar van een zoo nuttig mogelijk gebruik te maken en te voorkomen, dat de verhou ding tusschen de huren der complexen ten ongunste wordt gewijzigd, is een oordeelkundige verdeeling dier gelden over de in de gemeente aanwezige com plexen, waarvoor thans nog over Rijks voorschotten wordt beschikt, noodzake lijk. Verrekening van gelden tusschen de verschillende complexen zal hiervan het gevolg zijn, ongeacht of deze behooren tot dezelfde of tot verschillende corpora ties, of tot die, welke door de gemeente worden geëxploiteerd. Voor deze verreke ning zal de volgende regeling gelden. De verschillen tusschen de óver het exploitatie jaar 19231934 c.q. het kalen derjaar 1934 geldende annuïteiten en die, welke na de renteverlaging worden ge vorderd, worden gebracht ten bate van een fonds voor huurverlaging, dat wordt beheerd door B. en W. der betrokken ge meente. Ten laste van dit fonds worden gebracht de gelden benoodigd tot dekking van de huurverlaging der verschillende complexen, welke door den Directeur- Generaal van de Volksgezondheid zijn goedgekeurd na 19 Mei 1934. Een even tueel resteerend bedrag wordt bij de be paling der exploitatietekorten ter vaststel ling van de bedragen in aanmerking ge nomen. Jaarlijks leggen B. en W. bij hun verzoek om vaststelling van de bijdragen over een gespecificeerde opgave van de baten en lasten van het bedoelde fonds. Teneinde de verrekening der gelden mo gelijk te maken, zullen de vervaldagen van alle annuïteiten door een gemeente voor Woningwetvoorschotten verschuldigd op een datum worden bepaald. De data, welke voor de verschillende gemeenten zullen gelden, worden vastgesteld door den Minister van Financiën en den Mi nister van Sociale Zaken. Het brengen van de vervaldagen van alle annuïteiten op eenzelfden datum zal gepaard gaan met berekening van rente over de schuld restanten der voorschotten over de tijd vakken van den laatsten oorspronkelijken vervaldag tot den eersten nieuwen ver valdag van elke annuïteit. Tegen de herclassificatie. Woensdag 7 November vergaderde het bestuur van den Ned. Bond van Chr. Prot. P. T. T.-personeel „Door Plicht tot Recht" in hoofdzaak ter bespreking van de door de Regeering bij de Centrale Commissie voor G. O. aanhangig ge maakte classificatieherziening. Zonder op het te verwachten advies van het Overleg vooruit te lo-open, acht te de vergadering het voorstel der Regee ring zooals het is ingediend niet te aan vaarden. Het bestuur was van oordeel, dat mocht de nood van de schatkist maatre gelen noodzakelijik maken de regeering andere wegen heeft te kiezen dan het voorgestelde classificatie-voorstel. WAAR ZIJN DE KLEINE SCHOOLTJES. Onder het kopje „Vrijmoedig© Heeren" schrijft de „Maasbode": De vereeniging „Volksonderwijs" heeft vergaderd. Blijkens een verslag in de „Vooruit" van hedenochtend is er „groote ontstemming over het onrecht de openbare school aan gedaan". Een der heeren verwekte „don derend applaus", toen hij Z.Exc. Minister Marchant „de grootste vijand van het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1