EERSTE BLAD DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 34 Ir. Mussert in zorg over de N. S. B. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een van de voormannen der S. D. A. P. heeft indertijd een waar woord gesproken, toen hij zijn vrienden waarschuwde, zich niet te vergapen aan den uiterlijken schijn. De S. D. A. P. heeft een groot aantal aanhangers gekregen en er wordt tot 'op1 den huidigen dag een intense pro paganda gevoerd, met een ijver die ande ren ten voorbeeld kan strekken, om dit aantal op te voeren. Maar, zoo luidde de waarschuwing, vergeet niet dat dit alles, hoe goed ook op zichzelf, weinig betee- kent, indien het niet gelukt het innerlijk van de menschen te veranderen. Voor waarde voor het verkrijgen van een nieu we en betere maatschappij is, de harten te revolutioneeren, den geest van de men schen om te zetten en het egoisme uit te bannen. Deze waarheid begint, naar het schijnt, ook in de N. S. B, door te dringen. Het is een algemeen bekend feit, dat het soms leelijk kraakt in deze nog jonge beweging. Uit wat naar buiten uitlekt blijkt, dat daar is een voortdurende strijd om de macht, een duwen en dringen om een der eerste plaatsen te kunnen bezet ten. Telkens weer wordt gemeld, dat lei dende personen ontslag krijgen, of dat ze uit eigen beweging de N. S. B. den rug toekeeren. In „Volk en Vaderland" werd over deze moeilijkheden stelselmatig gezwegen. Het laatste nummer echter bevat een ar tikel waaruit blijkt, dat er dingen zijn die de leiding met zorg vervullen. Noodig werd geacht er met nadruk op te wijzen, dat blijvende voorwaarde voor een beter staatsbeleid is, een andere basis van omgang, verhouding en gedrag tusschen de volksgenooten onderling. De N, S. B. zoekt deze in de „kame raadschap", maar daarbij1 moet worden bedacht, dat de betiteling „kame raad" een verklaring dient te zijn van den levenden band die de N. S. B.-ers aan elkaar bindt. Bij afwezigheid daarvan zoo wordt er aan toegevoegd houde men liever zijn mond. Blijkbaar zijn er „kameraden" ge weest, die dit „kameraadschap" al te letterlijk opvatten en die meenden dat nu de villabewoner en de man uit de ar beidersbuurt eikaars gelijken zijn gewor den. Maar zoo leeraart Ir Mussert dat is een misvatting. -„Kameraadschap" moet niet worden verward met liefde of vriendschap. De afstand moet bewaard blijven. „Een beslissende factor is alleen de vraag, of de personen, die de nationaal- socialistische idee vertolken, in hun ar- bied en daden tot de kern der natie be boeren en als kameraden weten te han delen en te leven. Ontegenzeggelijk is geen macht in staat de volksgenooten verschillend in af komst, positie en karakter te verbin den gelijk de kameraadschap.- In de N. S.B. kennen wij: alleen de momenten van sterke geestdrift, waardoor plotseling onze eenheid als kameraden ons bewust wordt. Nochtans verandert er niets in den eerbied en den afstand, dien wij je gens anderen koesteren of in acht nemen. Het tegendeel is waar. Echt kameraad te zijn, beteekent geeszins „maatjes gelijk" te warden, of te vervallen in een gemeen zaamheid, die het eind van alle bescha ving is, terwijl aan den anderen kant elk spoor van hooghartigheid of een zich minzaam neerbuigen ónnauonaal-socia- listisch is. In de N.S.B. laten wij1 ieder in zijn waarde en spreiden daarover uit den glans der saamhoorigheid, die ons als ongelijken toch ook weer gelijk doet zijn in het aangezicht der natie." Dat door de „kameraden" de afstanden uit het oog worden verloren is echter niet het ergste, blijkens onderstaande pessi mistische uitlatingen: „Jammerlijk zou het zijn, indien de N. S. B. haar kracht putte enkel uit een ne gatie van het bestaande, nog jammerlij1- ker, wanneer haar leden de gebreken ver toonden, die ons juist in de demo-liberale maatschappij zulk een diepen afkeer in boezemen. Kwaadsprekerij, tersluiks doorgegeven geniepig gelaster, de misse lijke zucht om critiek te oefenen op perso nen en hun vermeende gedragingen, ten einde zelf een brevet van fatsoen ie kun nen uitreiken of lucht te kunnen geven aan teleurgestelde eerzucht, euvels, waar aan alle standen en rangen van Neder land zich plegen schuldig te maken dit geheele kwalijk riekende moeras zal in en door de N. S. B. moeten worden drooggelegd, of de N. S. B. zakt er zelf in weg. Heeft men bezwaren tegen een N.S. B.-er, dingen, welke men over hem ge hoord heeft, handelingen, welke men niet begrijpt, dan stappe men op hem af en spreke het open en onbeschroomd uit. Men verwekke geen iel, tot schade vau den betrokkene en vooral van de N. S. B. Blijkt de zaak van wezenlijk be lang te zijn, dan vinde men zijn weg naar den bevoegden functionaris en zij' objec tief in zijn mededeelingen. Dit eerst is ware kameraadschap en bovendien een voudige plicht van gehoorzaamheid." Men voelt hieruit hoe het spookt in de N. S. B„ waar telkens weer de stukken afvliegen. Verwondering wekt dit niet. Het is toch duidelijk, dat bij deze be weging die tot nu toe haar kracht zocht in negatie, alle principieele fundeering ontbreekt. De N.S.B. vormt een zeer gemengd ge zelschap. Men vindt daar oud-liberalen, -socialisten en -communisten, maar ook oud-Antirevolutionairen, -Chr.-Histori- schen, Roomsch-Katholieken enz. En een niet onbelangrijk percentage bestaat uit politiek teleurgestelden, die hopen hier te bereiken wat elders niet lukte. Indien ergens-, dan was hier princi pieele scholing een eerste vereischte. Maar daaraan denkt men niet. Er wordt uitsluitend in de breedte gearbeid en niet in de diepte. En de officieels uitgaven die nog een ietwat principieel karakter dragen spreken elkaar op belangrijke punten vierkant tegen. Dit gebrek aan opvoeding moet zich wreken. En het verwondert niet, dat Ir Mussert als hij het optreden van velen zijner „ka meraden" ziet, met zorg vervuld is. De dreigende crisis in Frankrijk. De radicaal-soe. kamerfractie heeft gis teravond besloten haar besluit van Dins dag onveranderd te handhaven. Toen aan Doumergue deze beslissing werd medegedeeld, verklaarde hij!, dat hij aan zijn eischen moest .vasthouden. De radicaal-socialistische minister van bin- nenlandsche zaken, Marchandeau had nog zonder resultaat in de fractiezitting der radicaal-socialisten zijn partijleden dringend verzocht geen crisis uit te lok ken. Onder deze omstandigheden zou de re geering scrisis vanmorgen in de zitting van den ministerraad uitbreken. Minister-president Doumergue heeft Woensdagavond aan journalisten ver klaard: „Thans is de toestand tenmin ste duidelijk. De verantwoordelijkheid staat vast. Ik weet, wat ik doen moet en ik zal het doen. Ik zal morgen naar den ministerraad gaan, even kalm als ik thans ben. Wan neer de ministers mij in den steek laten, zal ik mij Donderdagmiddag niet aan het parlement voorstellen." Op de vraag, of de premier van alle grondwettelijk hem ten dienste staande middelen zal gebruik maken, antwoordde Doumergue: „Om kamerontbinding voor te stellen, is een kabinet noodig. Ik wil geen minderheidsregeering vormen; want dan zou men mij' van dictatuur beschul digen." De stembusoverwinning van Roosevelt. Volgens de jongste verkiezingsuitsla gen schijnen de democraten zoowel in het representantenhuis als in den senaat aan merkelijk meer zetels veroverd te hebben dan voor de twee derden meerderheid noodzakelijk is. Van de 435 zetels in het representan tenhuis» zouden ze er namelijk ongev. 300 en van de 96 senaatszetels ongeveer 70 bemachtigd hebben. Met de overwinning der democraten gaat in vele staten een overwinning van de tegenstanders van het drankverbod hand in hand. In financieels kringen te New-York vei wacht men, als gevolg van de nieuwe groote „verschuiving" naar de zijde der democraten, dat het komende congres van president Roosevelt een aantal radicale economische en financieels politieke maatregelen verlangen zal. Communistische organisatie ontdekt in Zuid-Slavië. Naar verluidt, heeft de Joegoslavische politie te Soebotitza aan de Joegoslavisch- Hongaarsche grens een wijdvertakte com munistische organisatie ontdekt. De poli tie verrichte meer dan 30 arrestaties. Onder de gearresteerden bevinden zich studenten in de rechten, handwerkslieden en arbeiers. Het onderzoek wordt voort gezet. De kerkstrijd in Duitschland weer verscherpt. De kerkelijke politieke toestand in Duitschland is weer verscherpt. Nu aan Rijksbisschop dr Müller, van de zijde der Belijdenissynode de dirécte eisch gesteld is, zijn ontslag in te dienen, en de bisschop zijnerzijds het op een openlijken strijd wil laten aankomen, wordt aan do bijeenkomst, die a.s. Don derdag door de Belijdeniskerk ten bate van de Winterhulp in de Tentoonstel lingszaal georganiseerd wordt, groote be- teekenis gehecht. Woensdagavond waren reeds dertien duizend kaarten verkocht. D's Jacobi en praeses Koch zullen de vergadering openen, terwijl ds Niemüller zijn standpunt zal bepalen ten opzichte van den strijd tegen rijksbisschop Mül ler. Brutale bandietenoverval in Polen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben drie gemaskerde bandieten weinige kilometers van Warschau den postwagen van een personentrein Pozen- War sohau overvallen. De door den overval verraste beambten van den postwagen werden door de plot seling onder het rijden van den trein bin nendringende bandieten met revolvers in bedwang gehouden. De bandieten wierpen een door hen bemachtigde ijzeren geldkist uit den trein, trokken aan de noodrem en spron gen op de spoorbaan. Een door spoorwegbeambten onderno men achtervolging waaraan later ook de politie deelnam, heeft tot nu toe slechts als resultaat opgeleverd, dat de openge broken geldkist gevonden is, die bijna 40.000 zloty bevat heeft. Verder werd een aantal verdachte per sonen gearresteerd. Sneeuwstormen in Spanje. Na een periode van vier maanden droogte zijn zware sneeuwstormen en re genbuien in Spanje begonnen. Rivieren treden buiten haar oevers en sommige huizen zijn weggespoeld. Te Cam- pelle zijn ruim 200 gezinnen dakloos. Een meisje wordt vermist en veel vee is ver loren gegaan. Te Malaga moesten vele arbeidersge zinnen hun toevlucht nemen tot barak ken, omdat de daken van hun huizen door den storm waren weggeslagen. Hongarije en Italië. Dé Hongaarsche minister-president Goemboes heeft Woensdagmorgen een tweede bespreking gehad met Mussolini. Tegen den middag werd Goemboes door den Paus in particuliere audiëntie ont vangen. De berichten der talrijke naar Rome gezonden speciale verslaggevers der Hon gaarsche bladen, laten alle uitkomen, dat als resultaat van de besprekingen tus schen Goemboes en Mussolini de Hon- gaarsch-Italiaansche vriendschap onver minderd blijft voortbestaan. De toezegging is gedaan, dat ingeval var een ItaliaanschFransch accoord een regeling van het D'onau-vraagstuk slechts met deelname van Hongarije en Oostenrijk zal tot stand komen. De reis van minister-president Goem boes naar Rome wordt door de regee- ringshladen een volkomen succes ge noemd. Minister-president Goemboes heeft gis teravond Rome weer verlaten. Geen brandstichting op „Morro Castle". In het rapport van de commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de „Morro Castle", waarbij 114 per sonen om het leven zijn gekomen, wordt o.a. gezegd, dat er geen enkel bewijs voor is geleverd dat brandstichting de oorzaak is van de ramp. De ware oorzaak van den brand is een raadsel dat wellicht nooit opgelost zal worden. Het feit dat zooveel personen om het leven zijn gekomen wordt geweten aan de snelle uitbreiding van het vuur, hot te laat alarm maken, het te laat radiogra fisch verspreiden van S.O.S.-seinen, de ondoeltreffendheid van de alarmsignalen en het niet voldoende aangeven van nood uitgangen. Korte Berichten. Gedurende de maand October zijn de kosten van levensonderhoud in Duitschland volgens het rijksindexcijfer in vergelijking met de vorige maand met 0.3 gestegen. In Hannover is de heele handel in kerstboomen gereguleerd. Slechts een be paald contingent wordt toegelaten en dit wordt verdeeld onder 12 groothandelaren, die op hun beurt hebben te distribueeren onder de kleinhandelaren. ONTVANGST VAN DEN „U1VER" OP SCHIPHOL. Tribune voor 6200 zitplaatsen. Naar men verneemt, zullen er ten dien ste van de ontvangst van den „Uiver" op de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol drie tribunes gebouwd worden. Een vóór het stationsgebouw voor 3400 toeschou wers, één loodrecht daarop aan den kant van het restaurant voor 1800 en één ach ter het hek naast het stationsgebouw voor 1000 kijkers. Bovendien zal een zoo groot mogelijke ruimte voor staanplaatsen be schikbaar zijn, zoodat behalve de 6200 die kunnen zitten, er vele duizenden meer nog de aankomst zullen kunnen medema ken. De „Uiver" zal op Woensdag 21 No vember omstreeks 2 uur 's middags aan komen. DECLASSEERING OP DE SPOOR WEGEN. Stijgend gebruik van de derde klas. Het tijdschrift Spoor- en Tramwegen schrijft, dat tijdens de hevige economi sche inzinking in Europa en elders het goederenvervoer in vele gevallen tot de helft zal zijn ingekrompen. De autarkie werkt hiertoe mede. De opbrengst van het verkeer is van 1930 op 1933 niet met 15 pet doch met 29 pet. gedaald; het verschil wordt ver oorzaakt door de tariefverlaging en door de declasseering. Van 1930 op 1933 daalde het verkeer in de Ie en in de He klasse ieder 30 pet., d.w.z. tweemaal zooveel als het totale verkeer; dit verschil is aan de crisis toe te schrijven. Deze daling in de hoogste twee klassen zal zijn toe te schrijven aan de auto en het vliegtuig, maar ook aan de Engelsche mode om Ille klasse te gaan reizen. Waren in 1933 alle 95 millioen reizi- gerskm. Ie klasse in de He klasse afge legd, dan zou zulk een daling van op brengst ad f 570.000 gegeven 'hebben. Op den duur zou het vervallen van de Ie klasse tot een bezuiniging in het rijtui genpark leiden, maar tevens verliest de trein eenige attractie voor de tot nu toe het best betalende reiziger. Sinds 1930 is het vervoer van rijwie len sterk dalende; in de eerste acht maan den bedroeg het in 1930 1,424,000 en in 1934 1,094,000 (4500 per dag). Het ge bruik van rijwielen zal niet zijn afgeno men evenmin geschiedt het vervoer met concurreerende vervoermiddelen. Blijk baar legt de wielrijder (veelal toerist) meer dan voorheen de volle afstand per fiets af. De Eerste Kamer. Naar het Corr. bureau verneemt is de Eerste Kamer door den voorzitter, in overleg met de regeering, bijeengeroepen tegen Maandagavond 12 November, des avonds te half negen met het oog op het wetsontwerp internationaal betalingsver keer 1934. De afslachting van rundvee. D!e Nederlandsche Veehouderij Centrale te 's Gravenhage heeft aan de fa. Gebrs. W. van Wensveen te Hillegersberg, aan de fa. C. Jamin en de N.V. de Valk, beide laatsten te Rotterdam, opdracht gegeven tot het afslachten en verwerken van on geveer 300 a 400 runderen per week. Tengevolge van deze opdracht zal aan ruim 100 man personeel werk worden verschaft. De opdracht duurt van heden af tot en met 15 Maart 1935. De gemeenteraad heeft, zooals bekend, een besluit tot verlaging van de slacht- loonen genomen ten gerieve van deze fir ma's. De tuinbouwteelt-beperking. Inzake de beperking van de tuinbouw teelt, ligt het in de bedoeling dat voor den groven tuinbouw, voorzoover betreft be drijven grooter dan 10 H..A. een scherper beperking wordt toegepast. Voorts zal worden bepaald, dat het door de tuinders te beperken percentage, op hun bedrijf steeds aantoonbaar moet zijn. Wat betreft de teelt van sla, zal voor het geheele land een regeling worden ge troffen, dat zoowel onder z.g.n. platglas, als in kassen en warenhuizen, niet meer dan 20 stuks per raam mogen worden geplant. In kassen die ouder zijn dan 5 jaar, mag in 't geheel geen sla worden ge teeld. Voorts zal dit jaar het naleven der be palingen scherper worden gehandhaafd, dan tot nu toe het geval was, zulks aan de hand van de ingestelde TUchtcommis- sie. Omtrent het verleenen van een teelt vergunning aan het bedrijf, dan wel aan den kweeker zelve, is nog geen beslissing genomen. Groentenuitvoer naar Duitschland. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, staat de groentenexport van Nederland naar Duitschland ten gevolge van de be talingsmoeilijkheden sedert eenigen tijd practisch zoo goed als stop. Binnenland. Begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer. D'e clearingwet aangenomen. De teeltbeperking in den tuinbouw. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Buitenland. D'e stembusoverwinning van Roosevelt. Communistische organisatie in Zuid- Slavië. Het Fransche kabinet afgetreden. De kerkstrijd in Duitschland verscherpt. De verhouding tusschen Hongarije en Italië. Een Crisisraad aan het Dep. van Econ. Zaken. In aansluiting aan hetgeen we gisteren mededeelden over de organisatie van den landbouw aan het Departement van Eco nomische Zaken, valt nog te vermelden, dat de Minister van Economische Zaken de behoefte gevoeld heeft met de leidende hoofdambtenaren van zijn departement geregeld samensprekingen te voeren over de crisisvraagstukken. Daartoe hoopt de Minister onder zijn eigen voorzitterschap, den secretaris-generaal, do beide direc teuren-generaal en den regeeringscom- missaris voor den akkerbouw en de vee houderij in een Crisisraad te vereeni- gen. Opzichters in den Wieringermecrpolder. De directie van den Wieringermeer- polder heeft thans aan alle bedrijfsleiders bij de staatslandbouwbedrijven in de Whe- ringermeer meegedeeld, dat het in de be doeling ligt de functie van bedrijfsleider met ingang van 1 November 1935 op te heffen en met ingang van dien datum de functie van opzichter in te stellen, waar voor alleen die bedrijfsleiders in aan merking komen, die als zoodanig hebben uitgemunt en daarbij over voldoende ad ministratieve en theoretische landbouw- kennis beschikken en de persoonlijke kwaliteiten, die hen daarvoor geschikt doen zijn. Vermoedelijk zullen ongeveer dertig op zichters noodig zijn. Intusschen komen de in functie zijnde bedrijfsboeren in aan merking voor het pachten van boer derijen in de Wieringermeer, waar voor hun een voorkeursrecht wordt ver leend; desgewenscht wordt zooveel moge lijk met hun wenschen t.a.v. de plaats van pachting, alsmede inrichting van de boerderij rekening gehouden. De teeltbeperking in den tuinbouw. Het Tweede Kamerlid Kampschöer heeft de volgende vragen gesteld aan den minister vein oeconomische zaken: Is het den minister bekend, dat de tijd dringt om mededeeling te doen van de teeltbeperkingsplannen voor den tuin bouw voor het jaar 1935? Ia de minister bereid te bevorderen, dat deze teeltbeperkingsplannen ten spoedig ste worden bekend gemaakt? Is de minister bereid in verband met de zeer slechte bedrijfsresultaten gedu rende dit jaar, waardoor zeer vele tuin ders in grooten nood verkeeren, te bevor deren dat niet langer wordt gewacht met net doen van uitkeeringen, daar slechts verdeeling heeft plaats gehad van één millioen gulden ten behoeve van de inten sieve tuinbouwcultuur? Herclassificatieplannen der regeering. In tegenspraak met loopende geruchten over een terugnemen door de regeering van de herclassificatie-voorstellen ver nam de „Telegr.", dat de herclassifica- lie nog steeds een punt van studie uit maakt voor de regeering en als zoodanig nog in bespreking is bij' het georganiseerd overleg, uiteraard mede om eventueele onvolkomenheden te kunnen wegne men. Loonsverlaging Spoorwegpersoneel. Het resultaat van de nadere onderhan delingen van den personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen met de di rectie ten aanzien van het door haar aan hangig gemaakte voorstel van 31 Aug. j.l. is, dat er zou komen een loonsverlaging van 3 pet. over alle schalen met uitzonde ring van schaal 1, waarvoor zij 2,5 pet. zou bedragen. De thans geldende loonen zouden worden verminderd met die kor ting en de daardoor te voorschijn komen de bedragen zouden worden afgerond op veelvouden van 5 benedenwaarts. Vervolgens zou de directie verdedigen een veiligstelling van de loonen voor twee jaar, terwijl de datum van ingang zou worden verschoven van 1 Jan. 1935 naar 1 April 1935. De minister van waterstaat is evenwel niet bereid gebleken deze regeling over te nemen en heeft te kennen gegeven, dat) hij, overeenkomstig zijn brief van Januari j.l. aan de directie, aan een ver mindering met 5 pet. moest vasthouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1