WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 33 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. In zijn Economische Kroniek in de No- vember-aflevering van „Stemmen des Tijds" ontwikkelt Prof. Diepenhorst zijn bezwaren tegen loslating van den gouden standaard. De van verschillenden kant aangevoer de argumenten voor devaluatie kan hij niet deelen, want: „Onrecht zou het wezen indien de Re geering, zonder dat de noodzaak daartoe dwong, het geld van zijn goudbasis los maakte. Principieel bezwaar koesteren wij tegen dergelijke gedragslijn, niet omdat wij be houd van den gouden standaard in de rij der goddelijke ordinantiën zouden willen inlasschen. Bestond in Nederland de zil veren standaard, verzet tegen het loslaten daarvan zoü onder gelijke omstandighe den niet minder krachtig zijn. Omdat een maal aangegane verbintenissen moeten worden gehandhaafd, omdat muntverval- sching onrechtmatig bedrijf is." Maar daarnaast zijn er ook bezwaren van practischen aard: „Reeds het feit dat het duurder worden van den import voor een land als Neder land, met zijn groote behoefte aan grond stoffen, een ernstig ongerief beteekent, is een ernstige aanwijzing tegen een pleidooi voor deflatie, ten gunste van de verge makkelijking van het internationaal goe derenverkeer. Daarvan echter nog afgezien, de ver scherping der concurrentie, die van Ne derlands monetairen omzwaai het gevolg zou wezen, maakt naar onze vaste over tuiging de verruiming van den export tot een illusie. De onrust moet vermeerderen. Niet slechts internationaal, maar ook natio naal. Van beheerschte devaluatie te spreken is een contradictio in terminis. Wordt eenmaal welbewust naar vrijen wil, een streep gehaald door de wettelijke verzeke ring dat het tienguldenstuk in waarde gelijk is aan 6.048 gram goud, dan kan herhaling van dit luguber bedrijf worden verwacht. Het vertrouwen, onmisbare grondslag voor het crediet, wordt daardoor hopeloos ondermijnd. Gelooft in trouwe iemand, dat de conversie onzer staatsleeningen in de verste verte het succes zou hebben ge had, dat thans mag worden geboekt, in dien niet op de standvastigheid der Re geering om den gouden standaard te handhaven, mocht worden vertrouwd?" Prof. Diepenhorst eindigt met te herin neren aan de behartigenswaardige woor den die Prof. Mr. Verrijn Stuart die thans vooraan staat in de beweging om Nederland los van het goud te maken schreef in de Economisch-Statistische Be richten van 8 Februari 1933: „Verlaten van den gouden standaard teneinde te ontkomen aan verdere bezui- nigings- en loonsverlagingspolitiek zou juist in dezen tijd van depressie het beste middel zijn om ieder, die nog eenig geld te bergen heeft, schielijk aanleiding te ge ven om dit op te potten, eventueel na om zetting in vreemde valuta of goud, dat 'op een of andere wijze wel te krijgen is. 't Gre dietverkeer men denke aan de verlee ning van hypothecaire credieten vöor den huizenbouw zou worden verlamd en al lerlei storingsverschijnselen zouden in treden, juist in een land als Nederland, waar de mentaliteit van den geldbezitter bijzonder labiel is. Het vertrouwen in de Overheid zou nog verder worden onder mijnd en de deur zou wagenwijd open staan voor allerlei politieke corruptie op het gebied van loon- en salarispolitiek." Inderdaad, behartigenswaardige woor den. Hei Fransche kabinet in gevaar. De sociaal-republikeinsche kamerfrac tie heeft een resolutie aangenomen, waar in zij zich uitspreekt tegen het goedkeuren van de drie begrootingstwaalfden. De 167 leden van de senaatsfractie van de links-democraten hebben met 96 tegen 2 stemmen, dus bij afwezigheid van 69 fractieleden, het besluit genomen minis ter-president Doumergue te waarschuwen voor een grondwetswijziging, waarbij op heffing van de goedkeuring van den se naat bij een kamerontbinding zou vastge legd worden. De ministerraad was voor het grootste gedeelte verontwaardigd over de houding der radicaal-socialistische vertegenwoor digers in het kabinet. Men verzekert, dat Herriot zijn collega's duidelijk te verstaan heeft gegeven dat zijn politieke vrienden weigerden Dou mergue op dezen weg te volgen. Doumer gue zou daarop Herriot de vraag hebben gesteld, welke gevolgen naar zijn meening het aftreden van de zes radicaal-socialis tische ministers zou hebben. Teneinde hierover te beraadslagen, hebben Herriot en zijn radicaal-socialistische collega's zich nog tijdens den ministerraad terug getrokken in een andere zaal, waar zij een half uur beraadslaagden. Tenslotte heeft Herriot op aandringen van den radicaal-socialistischen minister van binnenlandsche zaken en van den minister van buitenlandsche zaken, Laval, besloten zijn beslissing uit te stellen tot den volgenden ministerraad, welke Don derdag om 10 uur des morgens gehouden wordt. Wanneer Herriot en zijn radicaal-so cialistische mede-ministers zonden aftre den, verwacht men in welingelichte krin gen dat Doumergue onmiddellijk Lebrun het ontslag van het geheele kabinet zou aanbieden. Men kan reed9 thans vaststellen, dat het ministerie aan stukken ligt. Onder deze omstandigheden blijkt er voor den heer Doumergue niet veel an ders over dan aan heengaan te denken. Hij heeft verklaard den toestand niet moeilijk te willen maken en zich vereenigd met den wensch van den president der re publiek om de leidende figuren gelegen heid te geven de nieuwe kabinetsformatie voor te bereiden, opdat de crisis van den kortst mogelijken duur zou kunnen zijn. Officieus verzekert men echter, dat er geen crisis is en het land wordt verzocht tot a.s. Donderdag te wachten. Deze toe stand wijst er op, in welk een chaos men verkeert. Het Belgische Kabinet. Het gerucht doet de ronde, dat de hoe ren Ingenbleek en van Zeeland, die als financieele deskundigen in de Belgische regeering zetelen, als zoodanig hun ont slag zullen nemen. De officieuze lezing zegt, dat zij dit zouden doen, omdat zij, nu het evenwicht in de begrooting is tot stand gebracht, hun taak als afgedaan beschouwen. Engeland zoekt een uitweg voor de vlootbesprekingen. De Britsche diplomatie zal, naar men gelooft, een poging doen om de vlootbe sprekingen nieuw leven in te blazen door een particuliere conferentie tusschen John Simon en Matsoedeira, waarin Simon een formule zal te berde brengen, welke toe staan zou, de besprekingen voort te zetten. Men is thans zeker, dat de besprokin gen niet zullen uitloopen op een misluk king of een impasse, zelfs indien men een accoord moet sluiten van gering belang. Engeland vooral wenscht een misluk king te voorkomen en zal vermoedelijk op treden als 'bemiddelaar tusschen de beide andere delegaties. Matsoedeira zou wil len, dat hij een meer verzoeningsgezind aanbod kon doen, maar hij heeft de han den gebonden. Matsoedeira wacht de Engelsche for mule af, die een verzachting der Japan- sc'he eischen zou behelzen en hij' heeft zijn regeering gewaarschuwd, zich niet te haasten met de opzegging van het ver drag van Washington. Moskou zuivert. Officieel wordt medegedeeld, dat de zuiveringsactie in het Wolga-gebied is beëindigd. Vier-en-twintighonderd com munisten zijn uit de partij gezet en tegen 61 is een rechtsvervolging ingesteld we gens herhaalde verduisteringen of over treding der staatswetten. Smokkelaarsbende op het spoor gekomen. Dbor de ontdekking van zeventien Ghi- neezen te Atlantic (New-Jersey) is de Amerikaansche politie een smokkelaars bende op het spoor gekomen, welke zoo wel aan de Oost- als aafif de Westkust werkte en reeds ruim honderd Ghineezen Amerika heeft binnengesmokkeld. Bovendien hebben de smokkelaars opium ter waarde van ruim een milliard dollar op slinksche manier in het land gebracht. Teneinde aan de actie der smokkelaars paal en perk te stellen, heeft de bonds- politie thans een scherpe bewaking der Amerikaansche kusten gelast met vlieg tuigen, die alle eventueel nog op zee wachtende smokkelschepen moeten op sporen. Bovendien worden alle verdachte sche pen onderzocht die zich bewegen tus schen China, West-Indië en de kust van den Stillen en den Atlantischen Oceaao. Weer onrust in Spanje. D'e syndicalistische vakvereenigingen in Spanje hebben in verschillende steden in het land de algemeene staking uitge roepen. Tot dusver staat vast, dat in Sa- ragossa het grootste gedeelte van de bouwvakarbeiders en kellners gevolg heeft gegeven aan den stakingsoproep. Ook uit Alicante komen geruchten over bet neerleggen van het werk door ver schillende vakken. Het schijnt dus, dat het dreigement der syndicalisten en an archisten dat zij de algemeene staking zouden afkondigen in geval van voltrek king van doodvonnissen, ten uitvoer wordt gelegd. De Uiver In Indië. Donderdag a.s. zal de „Uiver"-beman- ning, althans de gezagvoerder Parmen- tier, voor de N.I.R.O.M.-microfoon te Ba tavia een vraaggesprek voeren ten be hoeve van de A.V.R.O. De zenders van den Indischen P.T.T.-dienst zullen voor de doorzending op de ultra-kortegolf naar Nederland zorgdragen. De verbinding met Parmentier wordt verwacht, tot stand te komen op een tijd stip liggende tusschen 11.50 en 13.20 u. In het avondprogramma van de A.V.R.O. wordt het gesprek op gramo- foonplaten herhaald. Gewetensbezwaar en landbouw crisis-organisaties. De heer Zandt heeft aan den minister van oeconomische zaken de volgende vra gen gesteld le. Is het den minister bekend, dat er landbouwers zijn, die louter om (het feit, dat zij' vanwege hun gewetensbezwaar als lid tot de landbouwcrisis-organisatie niet kunnen toetreden, strafrechtelijk vervolgd zijn en dat hun vee is in beslag genomen en dat meer hetzelfde lot dreigt? 2e. Kan de minister mededeelen, of vanwege zijn Excellentie toezegging is ge daan, dat met gewetensbezwaren als in vraag 1 genoemd, rekening zal gehouden worden 3e. Is de minister bereid, om landbou wers, die gewetensbezwaar tegen het 'lid maatschap van de landbouwcrisis-orga nisatie hebben, van 'die verplichting tot dat lidmaatschap vrij te stellen en te be vorderen, dat 'geen strafvervolging meer tegen hen izal worden ingesteld en dat van de reeds opgeiegde straf ontheffing wordt verleend De achteruitgang van de inkomens. Blijkens de Statistische Mededeelingen (No. 99), uitgegeven door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam is, vergeleken bij 1930/'31, het totaal der in komens in 1933/'34 achteruitgegaan met f 210.458.900. Het totale bedrag aan hoofdsom en op centen, dat in het gemeentefonds wordt De militaire bevelhebber van San Se bastian heeft 24.000 geweren in beslag genomen, waaronder veel jachtgeweren, en verder 6000 revolvers en 10.000 pa tronen. Te Oviedo zijn 10.000 geweren en tal van machinegeweren in beslag genomen. Weer een spoorwegongeluk In België. Na het ongeluk met de locomotief van de Pullmantrein CalaisBrussel heeft zich gisteren bij den anderen ingang van hetzelfde station Ath een tweede spoor wegongeval voorgedaan. Een Dieseltreintje dat voor een gesloten signaal stond, werd aangereden door een boemeltrein. Een reiziger uit Ghievres, te Ath werkzaam, die juist het hoofd buiten het raam had gestoken, werd op slag gedood. Hij was letterlijk onthoofd. Twaalf andere pas sagiers, allen uit Henegouwen, liepen min of meer ernstige verwondingen op. De overwinning van Roosevelt. De republikeinen erkennen op grond van de eerste uitslagen in de staten van het Oosten en Midden-Westen dat de de mocraten op weg zijn een groote over winning te behalen, zoodat Roosevelt de handen vrij zal hebben zijn politiek voort te zetten. Op tal van plaatsen ia twist tusschen kiezers ontstaan, die in vele gevallen overging in een handgemeen. Tal van menschen zijn gearresteerd. Bij de bot singen zijn zeven menschen gedood en ve len gewond. Korte Berichten. i Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 22 October 2.119.635, dat is 37.648 meer dan op 24 September j.l. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsch-Indische regeering te Bombay alle communistische en socialistische organi saties heeft ontbonden. - Tegen het einde van een lange rede, gisteren te Londen is Snowden ineenge zakt. Nadat hij was gaan zitten, waar bij hij er verre van goed uitzag, herstel de Snowden, die door zijn echtgenoote werd bijgestaan, echter snel en kon zon der hulp wegkomen. De gemeenteraad van Brussel heeft besloten de wedden, loonen en pensioenen van het personeel der stad met 5 pet. te verlagen, zulks naar voorbeeld en op aansporen der regeering, die eenzelfde maatregel toepast op het rijkspersoneel. Op 20 Maart a.s. komt te Moskou bijeen het congres der godloozen-bewe- ging in de sovjetunie, teneinde een nieuw program uit te werken voor de bestrij ding van den godsdienst. gestart, bedroeg f 11.317.021.26. Het Is, ondanks de heffing der opcenten, lager dan het in 1931/'32 geheven bedrag van f 11.786.870.35, doch dank zij dien opcen ten, ihooger dan dat van 1932/'33 (f 10.095.436.20). Het bedrag der door het Rijk voor de gemeente geïnde opcenten ging achteruit van f 7.457.735.01 over 1932/'33 tot f 6.541.498.71 over 1933/'34, niettegen staande het aantal daarvan, dat voor 1932/'33 74 bedroeg, voor 1933/'34 tot 78 werd verhoogd. De herclasslflcatle van de baan? Naar uit zeer betrouwbare bron aan de „Nwe Tilb. Grt." wordt medegedeeld, wil de regeering haar herclasBificatie-voorBtel terugnemen en de thans bestaande clas sificatie laten bestaan. Het groote verzet dat tegen de her- classificatie bij de groote politieke partijen bestaat, is wel de grootste, zoo niet de eenige reden daartoe. Er zou dan op een andere wijze moeten worden voorzien, 'om het bedrag, dat de regeering door die herclassificatie wilde bezuinigen, te kunnen besparen. In verband hiermede wordt er op ge wezen, dat de regeering het herclassi ficatie-ontwerp in het georganiseerd overleg heeft gebracht en dat de bespre kingen daarover nog niet zijn beëindigd. Het is duidelijk, dat, indien bij dit over leg overwegende bezwaren blijken, de re geering daarmede rekening zal houden, alvorens haar standpunt definitief te be palen. Slagers en beperking van den rundvee stapel. In verband met de jongste bepalingen van minister Steenberghe ten aanzien van de beperking van den rundveestapel heefl de Ned. Slagershond den minister een adres gezonden. Na een bespreking van de Ministerieele maatregelen verzocht de bond den minister de beschikbaarstelling van het blikvleesch te beperken tot abso luut armlastige gezinnen en den verkoop alleen via het slagersbedrijf te doen loo- pen en de slagers van Rijkswege een winstmarge van 5 cent per blik te garan deeren, zooals ook in de bedoeling heeft gelegen, maar waarvan de meeste ge meentebesturen een deel tot zich hebben getrokken. Mocht in de practijk blaken, dat de boe ren geen drang hebben om vee in te leve ren, dat dus de door den minister ge vreesde instorting van de veemarkt niet komt, dan geeft het hoofdbestuur Z.Exc. ernstig in overweging: siop de vee-afname en stel de veehouders ze'f voor de beper king in de melkproductie. Ook wanneer mocht blijken, dat als ge volg van de vee-afname door de Regee ring de veeprij'zen sterk oploopen, ook van slachtvee en hiermede dus is ge demonstreerd dat er niet een te veel aan vee is ook dan moge Z Exc. de afslach ting stop zetten en de rationalisatie van de veehouderij zoeken in beperkten melk- steun, in bevordering van het vleesch- en botergebruik. Opbrengst P. T. T.-bedrljf. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand September 1934 opgebracht' Posterijlen: f2.869.096 (f88.887 minder dan vorig jaar en f 91.264 minder dan de begrooting). Telegrafie: f3.203.323 (f96.279 minder dan vorig jaar en f 1.220 minder dan de begrooting). Telefonie: f 2.005.826 (f 7.421 minder dan vorig jaar en f23.026 meer dan de begrooting). Post Chèque- en Girodienst: f592.399 (f 147.228 meer dan vorig jaar en f 132.099 meer dan de begrooting.) Totaal: f 5.795.601 (f 15.274 meer dan vorig jaar en f 62.701 meer dan de begroo- ting). Voor de eerste negen maanden van het jaar tezamen bedroeg de totaal-opbrengst: f53.302.190 (f348.702 meer dan vorig jaar en f 1.308.990 meer dan de begroo ting.) Uitzending van indologen. Naar gemeld wordt, zullen in het eer ste kwartaal van 1935 twintig afgestu deerde indologen naar Indië worden uit gezonden. Van de 117 afgestudeerden, die nog op uitzending wachten, worden na tuurlijk diegenen voor uitzending aange wezen, die het eerst zijn afgestudeerd. Zooals men weet. zijn in 1931 voor het laatst candidaat-Indische ambtenaren in opleiding genomen, daarna niet meer. Er studeeren er nu 110 120. De uitzending van 20 nieuwe ambte naren heeft alleen betrekking op het eer ste kwartaal van 1935. Of en hoeveel er in den loop van het jaar nog meer zullen worden uitgezonden, is nog onbekend. In het loopende jaar zijn er in totaal 21 uitgezonden. Boerderijen In de Wlerlngermeer. De belangstelling voor de uit te 'geven boerderijen in den Wieringenneerpolder Binnenland, De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer begonnen. De Uiver te Soerabaja aangekomen. De eierenuitvoer naar Duitschland be moeilijkt. Benoeming directeur-generaal van den landbouw. Buitenland. Het Fransche kabinet in gevaar. Weer onrust in Spanje. De verkiezingen in Amerika. Overwinning voor de democraten. De moeilijkheden bij' de vlootbesprekingen. is bijzonder groot. Voor de eerste serie van 15 boerderijen in 'het graslandgedeelte van den polder meldden zich 137 perso nen aan, terwijl voor 8 akkerbouw-bedrij- ven 53 gegadigden waren. De candidaten zijn afkomstig uit de volgende provincies: Friesland resp. 47 en 3; Noord-Holland 42 en 23; Groningen 13 en 16; Zuid-Hol land 13 en 4; Zeeland 7 en 4; Noord-Bra bant 5 en 1; Drenthe 4 en 0; Gelderland 4 en 2; Overijsel 2 en 0. Naar wij vernemen, is thans ook reed# de derde serie verschenen, omvattende 17 bedrijven, grootendeels gelogen in 't gras landgebied en gedeeltelijk ook in dat deel van den polder, waar 'het gemengde be drijf izicb bij voorkeur zal ontwikkelen. In verband met bet bijzonder groot aantal gegadigden zal voor deze 17 boerderijen geen nieuwe oproep plaats hebben, ter wijl voor ben, die dit jaar wegens plaats gebrek niet als pachter kunnen worden aangenomen ofschoon zij' overigens ge heel aan de eischen beantwoorden vooruitzichten bij' eventueels volgende se ries 'zullen worden geopend. TWEEDE KAMER. Het algemeen begrootingsdebat. De oppositie aan het woord. Gisteren heeft de Kamer een begin ge maakt met de behandeling van de Rijks- begrooting 1935. Het algemeen debat werd ingeleid door den heer A1 b a r d a, S.-D., die betoogde, dat er groeiende ontevredenheid is tegen dit Kabinet. Spr. acht devaluatie op dit oogen- blik ongewenscht, maar de aanpassings politiek van de regeering is te eenzijdig. Eenzijdige loonsverlaging zonder dat de prijzen van het levensonderhoud dalen, doet de crisis niet luwen, doch verergert ze. Spr. keurt af wat de regeering ge daan heeft ten opzichte van de werkloos- heidszorg. Niemand ontkent, dat de toe stand slecht is; maatregelen zijn moeilijk te nemen, maar nog moeilijker is de strijd tegen den nood in vele gezinnen. Verder bepleit hij een heffing ineens, verhooging van de dividend- en tantième-belasting, en opheffing van het bankgeheim. Spr. verzet zich voorts tegen wat hij noemt achteruitzetting van de openbare school en dringt aan op beperking van de militaire uitgaven, het indienen van een nieuwe pachtwet, maatregelen tegen executies, instelling van huurcommissies, invoering van de 40-urige arbeidsweek. Voorts wordt critiek geoefend op de aan tasting van de autonomie der gemeenten en op de regeeringsmaatregelen tegen S.D.A.P. en N.V.V. Spr. eindigt met een loflied op de de mocratie, waarom de S.D.A.P. geenerlei verbinding wil met de Communisten, die de democratie naar het leven staan. De heer Westerman, Nat.-Herst., vraagt regeling van de productie eii be scherming van het nationale inkomen tegen aanvallen van buiten. Hij doet ver der een beroep op den rechtvaardigheids zin van den Minister om de N.S.B. af te voeren van de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen. Het geldt hier een loyale, vaderlandslievende groep in het Nederlandsche staatsverband. De heer Ling beek, H.G.S., betoogt als steeds, dat Rome in ons land teveel rechten heeft en dat de Ned. Herv. Kerk wordt teruggedrongen, terwijl plaats wordt ingeruimd voor de separatisten. Spr. komt verder op tegen de nog steeds bestaande cumulatie van staatsinkomens, pleit voor werkverschaffing en wenscht geen ver dere bezuiniging op leger en vloot. De idealen der N.S.B. zijn niet de zijne, maar hij kan zich voorstellen, dat die menschen zich verongelijkt achten. De heer van Houten, Chr.-Dem., die zich in hoofdzaak aansluit bij den heer Albarda, betoogt dat bij de regeering te weinig religieuze en ethische motieven gelden, waarom velen, ook onder de Chr. arbeiders, zich van haar afwenden. Vandaag voortzetting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1