DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 32 Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent, per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Mag dat maar allemaal Deze vraag 'kan men herhaaldelijk hoo- ren den laatsten tijd. Speciaal wordt daarbij gedoeld op het optreden van leden van revolutionaire organisaties in besturende en vertegen woordigende lichamen. En veelal, wordt er dan onmiddellijk aan toegevoegd, dat de regeering maar alles rustig laat begaan, en dat zij zonder meer toelaat, dat op staatskosten het gezag wordt aangerand. In verreweg de meeste gevallen gaat 't bij' het stellen van dergelijke vragen dan ook meer tegen die regeering dan tegen de revolutionaire elementen. Dat is wel duidelijk gebleken bij het op treden tegen de communisten bij de ope ning der Staten-Generaal. Toen de roode heeren nog vóór zij de kans hadden om een begin te maken met de verstoring van de orde uit de zaal werden verwijderd, was het 't orgaan van de N. 'S. B., dat daarop aanmerking maakte, omdat de grondwettelijke rechten van deze leden zouden zijn aangetast. Maar goed, de vraag, of „dat" maar allemaal mag, wordt gedaan en meestal omgezet in een bevestigende uitroep, om dan onmiddellijk de regeering in staat van beschuldiging te stellen. Opzettelijk wordt dan echter verzuimd melding te maken van wat de regeering ten opzichte van deze dingen reeds gedaan heeft of nog doet. En toch is dat wel van beteekenis. Er zijn gedurende den laatsten tijd tal van maatregelen genomen in het belang van de openbare orde. Sommige daarvan hebben uitsluitend betrekking op ambte naren en werklieden in overheidsdienst, terwijl andere ten doel hebben de open bare orde te beschermen tegen daarop ge richte aanslagen van volksvertegenwoor digers in publieke colleges. ■Zoo is in het reglement van orde der Tweede Kamer een wijziging gebracht die den voorzitter van dat college en de Ka mer zelf meerdere bevoegdheid schenkt ten opzichte van de leden die 'zich in de Kamer door woord of daad misdragen. Verder is de het vorig jaar door de re geering ingestelde staatscommissie Koo ien met verschillende voorstellen ter handhaving van de apenbare orde geko men. Volgens de geldende wettelijke bepalin gen kunnen volksvertegenwoordigers en leden van provinciale staten en gemeente raden niet gerechtelijk vervolgd worden voor hetgeen zij' in de vergaderingen van d'etze colleges 'hebben gezegd, of schriftelijk aan haar hebben voorgelegd. Natuurlijk geldt voor deze leden ook bet verbod van opruiing, beleediging enz. maar de strafrechtelijke sanctie wordt ten deele opgeheven doordat gerechtelijke ver volging uitgesloten is. Nu is deze sanctie voor de Kamerleden door de wijziging van het reglement van orde reeds belangrijk verscherpt, doordat aan den voorzitter de bevoegdheid is ge geven een lid dat zich aan verstoring der orde en het aansporen tot onwettige han delingen schuldig maakt, van het bijtvo- nen van vergaderingen op denzelfden dag uit te sluiten en het door dat lid gesprokene te schrappen uit het ka merverslag, terwijl de Kamer op zijp voorstel zelfs de uitsluiting van een der gelijk lid kan verlengen tot den geheelen zittingsduur. Hieraan wensoht de commissie Kooien nu een nieuwe sanctie toe te voegen, n.l. de vervallenverklaring van leden der Sta ten-Generaal, van de Provinciale Staten, en van de gemeenteraden, die hun be voegdheid voor revolutionaire doeleinden misbruiken. Bovendien heeft deze commissie nog voorgesteld, den rechter te v e r p 1 i c 'h- t e n, om bij veroordeeling van een lid der Staten-Generaal, van de staten eener pro vincie, of van een gemeenteraad, wegens misdrijf tegen de veiligheid van den Staat, wederspannigheid, smaad, laster, oprui ing en andere delicten tegen de openbare orde, dat lid tevens als bijkomstige straf te ontzetten van 'het recht om te kiezen of gekozen te worden bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Wij gaan nu den inhoud van de reeds genomen en nog te nemen maatregelen niet verder bespreken. Ons doel was slechts te doen uitkomen, dat maar niet alles mag en dat niet juist is de bewering, dat er niets gedaan wordt, tegen het optreden van revolutionaire agi tatoren. Doodvonnissen in Spanje. D'e Spaans'che regeering deelt mede, dat twee doodvonnissen zullen worden uitgevoerd en dat aan een en twintig per sonen, die ter dood veroordeeld waren, door den president der republiek gratie is verleend. Van de twee ter dood veroordeelde re bellen, die zullen worden terechtgesteld, heeft de een een bom geworpen in een vrachtauto waarmede verscheiden leden van de stormgarde werden vervoerd. Hierbij werden tal van leden van de stormgarde gedood. De andere heeft een politieman neergeschoten. Bisschop Meiser weder op den kansel. De Beiersche landbisschop dr Meiser heeft Zondag voor de eerste maal weer gepreekt, sedert bij in zijn functie is hersteld. Ruim 20.000 personen waren naar Neurenberg gekomen, om den bisschop te verwelkomen. De gouwleider van Fran kenland, Julius Streicher, had alle de monstraties .verboden, maar de menigte negeerde het verbod en verbrak de po- litie-afzetting. Op plechtige wijze werd hij door den geestelijke van de Lorenz-kerk aan den ingang van bet Godshuis ontvangen en de kerk binnengeleid, die tot de laatste plaats was bezet. Toen dr Meiser den kansel besteeg, stonden de tranen hem in de oogen. Duizenden, die geen plaats meer in de kerk hadden kunnen krijgen, wachtten op de straat zijn terugkeer af. Op de Lorenz-kerk waren de vlaggen van de Be- lijdeniskerk (een rood kruis op witten grond) en van het rijk geheschen. Hef bureau der ontwapeningsconferentie definitief tegen 20 Nov. bijeengeroepen. Naar wordt medegedeeld, heeft de voorzitter der ontwapeningsconferentie, Henderson, in overleg met de voornaam ste belanghebbende regeeringen thans definitief besloten, de bijeenkomst van het presidium der ontwapeningsconferen tie op 20 of 21 November, dus gelijktij dig met de buitengewone bijeenkomst van den volkenbondsraad. vast te stellen. In bet licht van de waarschijnlijke ont wikkeling der politieke gebeurtenissen in de naaste toekomst ziet Henderson in dat een onmiddellijke hervatting van het ont- wapeningswerk niet mogelijk is, en hij stelt dan ook voor dat het bureau, wan neer bet 20 November bijeenkomt, tot verandering van methode zal besluiten. Henderson is van oordeel, dat de po gingen om de ontwapeningsproblemen tot een oplossing te brengen tot begin vol gend jaar uitgesteld dienen te worden. Locomotief van den sneltrein Calais Brussel ontspoord. Elven buiten het station van Ath is gisteravond een locomotief van den snel trein GalaisBrussel ontspoord. De ma chinist was op slag dood en de stoker werd vrij ernstig gewond. Door den schok liepen ook eenige rei zigers min of meer ernstige verwondin gen op. Naar 40-urige werkweek in Italië. Als gevolg van de samenwerking tus- scben den fascistischen arbeidersbond en den fascistischen bond van industrieelen zullen binnenkort vermoedelijk belang rijke wijzigingen worden ingevoerd. O.a. zal de 40-urige werkweek worden inge voerd met behoud van het oude loon voor arbeiders met kinderrijke gezinnen. Voorts zal worden nagegaan hoeveel vrouwen en kinderen door arbeiders ver vangen kunnen worden. Storm in Zuid-Afrika. De storm aan de kust van de Provence houdt aan. Vele schepen hebben belang rijke vertragingen. In Marseille zelf is groote schade aangericht. Talrijke hoornen zijn ontworteld en draden van electrische leidingen gebro ken. Ook elders aan de kust is veel schade aangericht. De komende winter. Naar Reuter uit Berlijn vernoemt, verluidt daar dat de voorraden levens middelen die voor den winter worden op geslagen voor enkele artikelen zooals rijst, erwten, thee, onvoldoende zullen zijn. Vleeschschaarschte is echter niet te verwachten. Klaarblijkelijk tracht de re geering de prijsregeling te centraliseeren; reeds is een rijkscommissie voor de con trole van de markten aangewezen en de provinciale autoriteiten hebben opdracht gekregen de strengste maatregelen tegen woekerwinst te nemen. De huisvrouwen toonen zich niet ge neigd de Ersatzlevensmiddelen, die met aanmoediging van de regeering worden aangeboden te aanvaarden. Korte Berichten. i Te Warschau zijn ongeveer veertig jonge Joden gearresteerd, die als com munistische propagandisten optraden voor de betoogingen, die op 7 Nov., den verjaardag van de revolutie, in de voor steden Prag'a en Bola van Warschau ge houden zouden worden. In de kelders van een hotel te Bad Aussee (Oostenrijk) werd door de politie een opslagplaats van wapenen ontdekt en in beslag genomen. Het bleek, dat de eigenaar van het hotel met de zaak niets uitstaande had en dat de wapenen en munitie zander zijn voorkennis in het hotel waren gebracht. Enkele personen zijn in verband met deze zaak gearres teerd. Op een veiling te Londen zullen 318 brieven te koop worden aangeboden, die door Napoleon tot keizerin Marie Louise zijn gericht. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Spaansche autoriteiten in het Marok- kaansche protectoraat er kennis van hebben gekregen, dat een lading van 20.000 geweren en eenige duizenden re volvers aan land gesmokkeld zullen wor den. De wapens zijn van Duitsoben oor sprong en moeten voor de Riffkabylen be stemd zijn. De overwinning van de arbeiders partij bij de Engelsche gemeenteraads verkiezingen heeft te Parijs eenige be zorgdheid gewekt. ii In een gistermorgen onder voorzit terschap van rijkskanselier Hitier ge houden zitting van het rijkskabinet is een wet goedgekeurd, waarbij tot rijkscom missaris voor de prijscontrole wordt be noemd de opperburgemeester van Leip zig, dr Goerdeler. De rijkscommissaris staat direct onder den rijkskanselier. i In Kassei zijn eenige slagerswin kels tijdelijk gesloten omdat zij booger prijzen hadden vastgesteld. Na korten tijd zijn deze winkels echter weer geopend. Hetzelfde geschiedde te Fulda. Rijksbisschop Müller heeft aan alle predikanten in het Duitsche rijk bevel gegeven in hun gemeente bij de Zondags diensten regelmatig een gebed voor Hit ler's gezondheid en welzijn op te dragen. DE PLANNEN INZAKE DEN ZENDEBBOUW. Oprichting van een naamlooze vennootschap. In aansluiting met de mededeeling in de memorie van antwoord betreffende de P.T.T.-begrooting, dat de commissie in zake den zenderbouw thans haar werk zaamheden heeft geëindigd en een rap port heeft ingediend, verneemt „Het Volk", dat het in de bedoeling van den minister van binnenlandscbe zaken ligt binnen korten tijd een vergadering met de besturen van de vier omroepvereeni- gingen, de N.G.R.V., de V.A.R.A., de A.V.R.O. en de K.R.O. bijeen te roepen, ten einde met hen van gedachten te wis selen over dit rapport en daarna een be slissing te nemen, door een wetsontwerp inzake den zenderbouw bij de volksver tegenwoordiging in te dienen. Gezien den inhoud van bet rapport, verneemt het blad, dat waarschijnlijk is, dat dit wetsontwerp zal inhouden de op richting van een naamlooze vennoot schap, die de basis zal vormen voor een gemengd omroepbedrijf, waarbij de meer derheid der aandeelen in handen zal zijn van de regeering. Elk van de vier om- roep-organisaties zal van de minderheid der aandeelen een vierde toegewezen krijgen. Het maatschappelijk kapitaal zal ver moedelijk worden vastgesteld op f 1.000.000. De raad van beheer zal het oppertoe zicht over dit bedrijf hebben, waarbij zoo mogelijk in één gebouwencomplex de ap paratuur voor uitzendingen op de korte en lange golf zal worden ondergebracht. Het zenderbedrijf zal als monopolie toe gewezen krijgen de geheele verzorging van de technische voorzieningen, noodig voor den geheelen Nederlandscben om roep. Zoowel de desbetreffende minister als de Kroon zal op de gestes van de even tueel op te richten naamlooze vennoot schap een zekere controle uitoefenen. DE DUITSCH-NEDERLANDSCHE CLEARING. In verband met de beëindiging van bet Ned.-Duitsche clearingverdrag op 16 No vember a.s., wordt de aandacht op bet volgende gevestigd: Voor de eerste helft van November zul len de Duitsche autoriteiten „Devisen- scheine" afgeven, welke recht geven op betaling op de clearingrekening bij' de Rijksbank tot een bedrag, dat voor Ne- derlandsche goederen 'over het algemeen overeenkomt met 75 pet. van de helft van de voor October vastgestelde betalings contingenten. Voor goederen, waarvoor in het Ned.-Duitsche handelsverdrag be paalde hoeveelheden voor den uitvoer naar Duitschland werden vastgesteld, zul len „Devisenscheine" warden afgegeven tot een zoodanige hoeveelheid, dat de ar tikelen, welke binnen het kader der ver dragsbepalingen werden gekocht, ten volle op de clearingrekening zullen worden be taald. De reductie, welke op den Nederland- schen export wordt toegepast, houdt ver band met den van Nederlandsche zijde bestaanden wensch, achterstand in de clearing te voorkomen. Zooals de stand van zaken thans is, zul len belanghebbenden zich dienen te reali- seeren, dat betaling op de clearingreke ning in Duitschland alleen tot 16 Novem ber kan plaats hebben. Dit beteekent, dat betaling van vóór dien datum geëxpor teerde goederen op de clearingrekening alleen kan plaats hebben wanneer de stor ting tijdig bij de Rijksbank geschiedt. Na 16 November a.s. zal men echter niet op een vrij betalingsverkeer met Duitschland mogen rekenen, aangezien dan de autonome clearing weder van kracht zal woirden. Op welke wijze de vor deringen wegens exporten, welke na 16 November vervallen, in Duitschland zul len worden betaald, staat thans nog niet vast. Nadere mededeelingen daarover zul len zoodra mogelijk warden verstrekt. Op grand van het bovenstaande zal iedere exporteur hebben te beoordeelen of hij, zijn export al dan niet zal kunnen voortzetten. Voor de betaling van exporten, afkom stig uit de overzeesche gewesten, geldt mutatis mutandis hetzelfde. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN GOES. Wij konden gisteren nog de benoeming melden van den heer Mr R. M. van Dus- seldorp, lid van Ged. Staten van Zee land, wonende te Middelburg, tot burge meester van Goes. Het overwegend rechtsche Goes heeft dus 'n rechtschen burgemeester gekregen, wat niet anders dan voldoening kan wek ken. Bovendien mag gezegd, dat de heer Van Dusseldorp iemand is, die in het fi nancieel gemeentebeleid geheel thuis is, wat in deze omstandigheden voor Goes van zeer groote beteekenis geacht kan worden. Behalve de gisteren reeds gepubliceerde bijzonderheden kunnen wij thans nog mel den, dat de heer Van Dusseldorp is: Kringcommissaris voor Zeeland van het Ned. Roode Kruis en voorzitter der Mid- delburgsche afdeeling van deze instel ling, lid van het hoofdbestuur der Ghr.- Hist. Unie, en voorzitter der plaatselijke kiesvereen., lid van het college van re genten van het Huis van Bewaring te Middelburg, bestuurslid der Zeeuwsche vereen, tot bestrijding der tuberculose, voorzitter van de Chr. Burgerschool te Middelburg, eere-voorzitter der Chr. Jon- gelingsvereen. te Middelburg, en bestuurs lid van diverse organisaties op philantro- pisch terrein. Naar wijl vernemen, zal de heer Van Dusseldorp tot de a.s. Statenverkiezing lid van de Prov. Staten blijven. In de e.k. zitting van de Prov. Staten zal in de vacature in Gedep. Staten moe ten worden voorzien. Als candidaat hier voor wordt genoemd de heer Van der Wart. Chineesche wolhandkrab. Sinds enkele weken worden door vis- schers in de Hoeksche kreek (Z.-Vl.) Chi- neesohe wolhandkrabben gevangen, die een ware verwoesting in de uitgezette netten teweegbrengen, daar zij de mazen der net ten met hun scharen omvatten en breken. Vooral in de Friesche wateren heeft men van deze ongure dieren en dusdanige last, dat men kan spreken van een groote plaag, waardoor de zoetwatervisscherij ten zeerste wordt bedreigd. Aanbeveling verdient om alle gevangen krabben te vernietigen. Vlissingen. D'e wethouder van open bare werken, de heer J. de Meij, is ern stig ongesteld en z,al geruimen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Goes. Naar wij vernemen is gisteren de cursus voor de werkloozen geopend. Deze cursus wordt gegeven in een lokaal van school B en van de Ambachtsschool en begint met 15 leerlingen. Er wordt schrif telijk onderwijs onder goede leiding naar individueele behoefte gegeven. Medewer king wordt verleend door de heeren Mol (leeraar N.O.), Kloosterman (oud-hoofd van school A) en Van Breen (oud-leeraar aan de R.H.B.S.). Ged. Staten hebben den verkoop van gronden van bet Gasthuis, zijnde 64 Are, liggende aan den Poelweg, goedgekeurd. Kooper is notaris Kram te Kapelle voor f 6015. i De vergadering van de afd. van den Ned. Chr. Vrouwenbond aanvankelijk be- Binnenland. De crisis-steun voor aardappelen ge wijzigd. De Duitsch-Nederlandsche clearing. Buitenland. De ontwapeningsconferentie. Doodvonnissen in Spanje. Naar de 40-urige werkweek in Italië. Nu hebt ge Abdijsiroop noodigi Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna allo ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker'a Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Boistbenauwdheid. paald op 12 November a.s. is in verband met de te houden Bijbeltentoonstelling op dien datum, uitgesteld tot Vrijdag <19 November. Krabbendijke. Gaarne verwijzen wij de lezers naar de advertentie in dit num mer betreffende de filmavond van de Vereeniging „Het Hoogeland". In de eerste plaats wordt vertoond de hoogst belangrijke film „Barmhartig heid". Hierin is het geheele omvangrijke werk der Vereeniging verfilmd. Bovendien zal als extra-nummer wor den vertoond de uitstekend geslaagde op name van de begrafenis van H.K.H. de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prins Hen drik. Hansweert. Gisterenmiddag kwam de wielrijder L. in aanrijding met den voet ganger D., waardoor hij zoodanig kwam te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateer de een lichte hersenschudding. Wolphaartsdijk. Maandag j.l. werd de Herv. bewaarschool alhier met een kort woord 'geopend door Ds van Dijk. Begon nen kon worden met 45 leerlingen, welk getal zeker spoedig uitgebreid zal worden. De leerkamer der Herv. Kerk is voor dit doel keurig ingericht. Kruiningen. Tehuis voor ouden van dagen geopend. Maandagmid dag had de officiëele opening plaats van het Tehuis voor ouden van dagen. In de conversatiezaal welke geheel gevuld was met genoodigden, nam de voorzitter, dhr J. Blok Az., het woord, en heette allen hartelijk welkom. 25 jaar geleden werd eenzelfde plan, doch met ziekenhuis ge combineerd, als zijnde te grootscheeps, verworpen door den 'gemeenteraad. En thans zien we het resultaat van de vele voorbereidingen voltooid. Hartelijk dankt spr. het college van B. en W. voor de groote medewerking in dezen, alsmede den Raad welke bijna eenstemmig de plannen goedkeurde, ook de besturen der inrich tingen te Ierseke, Wemeldinge en Bergen op Zoom. Dank ook aan het Bouwkundig Bureau v.h. A. J. Ie Clercq, dat de plan nen ontwierp, en 'de aannemers J. A. Po- leij van. het timmer- en metselwerk, Joh. van IJzerloo, schilderwerk, Firma Tamse centrale verwarming, en Koppejan lood- gieterswerk en sanitair, beiden te 'GoeSi en wed. Jac. Eckhardt te Nisse die het elwtrisch verzorgde en Jacobs te 'Goes en Oele te Hansweert, voor de stoffeering. Ook de medewerking en gaven der bur gerij worden hier dankbaar gememoreerd, alsmede de gift voor de serre van den Ambachtsheer, de gever der tuinbanken, en het bestuur der Ned. Herv. 'Gem. voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1