Ne hef Rooken f HARDNEKKIGE I, HOEST// Stfoojjiisfstef MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 31 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorst3traat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent, per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DE HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. De heer J. A. A. Bannink, oud-burge meester van Zierikzeei, schrijft in het „Vaderland" over dit onderwerp o.m.: Het is ons lot geweest om een 5-tal ja ren te wonen in een plattelandsgemeente met stadskarakter of beter gezegd in een stad met plattelandskarakter, waar ook de 2e klasse-korting heerschte. Wie maar eenigszins bekend is met het leven in die kleinere provincieplaatsen, die moet zich met verbazing afvragen, hoe die klasse-indeeling eigenlijk is 'ont staan. Het leven in een kleinere, vaak afgelegen gemeente moge voor de autoch thons bevolking iets goedkooper zijn dan in een groote stad, voor het ambulante deel is het bepaald een fictie, die ieder een moet hinderen, die het aan den lijve heeft ondervonden. Men kan het zoo 'op z'n vingers nare kenen, zonder eenige formule, dat de sa menleving op een verkleinde schaal duur der is dan in een groote stad. Men denke maar aan specialistische behandeling (n.l. van een medicus, niet van het Rijk), on- de r wijsdiff erentieering als gymnasium, handelsschool, burgerschool, universiteit, enz. Het duurdere verkeer per boot of vliegmachine voor familiebezoek, om er nog niet van te spreken, dat men in zoo'n kleine omgeving alle hoogere cultuur mist. Ina BoudierBakker heeft in haar boek „De Straat" die beperktheid van ver strooiing naar waarheid geteekend. De gemoedelijkheid en gezelligheid in die plaatsjes is ook een van hun groot ste charmes. Maar dat alles kost geld, omdat men alles in stand moet houden met betrekkelijk weinig mensohen. Dan moet men inteekenen op lijsten met naam en toenaam en zonder zich te bla- meeren komt men daar niet van af. De kleinere gemeenschap stelt veel grootere financieels eischen dan in de groote stad en de Minister van Binnen- landsche Zaken zal het beter weten dan wie ook, dat zulks juist is. Het bestaan in een kleinere plaats zou eenvoudig on draaglijk worden, indien men elkaar niet in alle opzichten steunde om het cultus reele leven in eere te houden. Een ieder probeert thans een heenkomen te zoeken naar de groote stad en in menig opzicht moet men dat billijken. Ook het materieels leven in de kleine plaatsen is niet goed kooper. Wij hebben b.v. tot vóór kort een betrekkelijk kleine woning gehad, die f 750 per jaar huishuur deed. Aan water leiding aan electriciteit, aan gas betaal de men ook veel hoogere tarieven. Men heeft er geen Haagsche tram, die duur dere tarieven is gaan maken, maar dat is dan ook het eenige voordeel. Daarom is de klasse-indeeling van huis uit een zeer onbillijke en onrecht vaardige korting op degene, die toch al veel moet missen. Thans in dezen tijd van bezuiniging, van uiterste bezuiniging, zal men bezwaarlijk kunnen pleiten voor af schaffing der klassen; al zal die er eens moeten komen. Maar nu dat fatale stelsel opnieuw uitbreiden en verzwaren is een bepaalde fout, een psychologische fout. Immers bezuinigt men op dat deel der ambtenaren, dat het toch al niet gemak kelijk heeft en laat het andere deel met rust. Wie zin heeft voor recht en recht vaardigheid en respect voor den goeden ambtenaar, in de provincie, die moge zich nog eens ernstig bedenken, alvorens met dezen funesten maatregel de provinciën te degradeeren." Crisisgeruchten in Frankrijk. Minister-president Doumergue heeft voor de radio een rede gehouden, waarin bij opnieuw zijn voorstellen tot staatsher vormingen, in het bijzonder het voorstel, om den minister-president de 'bevoegdheid te geven de Kamer te ontbinden, ver dedigde. De meerderheid van 'het Fransche volk, aldus zeide Doumergue, wensc'ht een re geering met gezag. Sedert ik in Februari aan het bewind ben gekomen, is het mij duidelijk geworden, dat de moreele, finan cieels economische en ook de ernstige politieke crisis een gevolg van het ontbre ken van het regeeringsgezag zijn. Doumergue ontkende ten sterkste, dat hij naar een dictatuur streeft, doch in tegendeel slechts handhaving van het de mocratisch stelsel verlangt. Hij verklaarde, dat hij niets liever wensc'ht, dan als ambteloos burger in de provincie terug te keeren, doch dit zal slechts geschieden ais hij de taak, die hij zichzelf heeft gesteld, vervuld heeft. Zoo nooddig, zal hij het land zelf laten beslis sen, niet door een referendum, aangezien de constitutie dit niet kent, doch door 'het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. 'Onder de tegenwoordige omstandighe den moet echter snel gehandeld worden en daarom wil hij eerst de kamer vragen eenige artikelen van de grondwet te wij zigen. De kamer zal obstructie kunnen voeren door de regeering de credieten te weigeren, die noOdi'g zijn om de staats diensten te laten functioneeren. Zonder deze credieten kan de regeering het volk niet raadplegen. Daarom wil Doumergue bij bet parle ment terstond een voorstel indienen, waar bij verscheidene vOorloopige twaalfden worden aangevraagd). Bij een eventueele verwerping van dit wetsvoorstel zal hij de gevolgtrekking maken, dat de kamer de hervormingen niet wenscht en dan nieuwe verkiezingen uitschrijven. Er komen berichten uit Parijs, dat Dou mergue uitgebreide militaire veiligheids maatregelen heeft genomen. Het garni zoen van Parijs zou gereed gehouden wor den voor alarm. Belangrijke afdeelingen der Mobile Gard© en van de Gendarmerie zouden gealarmeerd zijn. Dat dergelijke geruchten in omloop zijn, wijst op veel ernstiger dingen dan een ge schil in het kabinet. Formosa geteisterd. Het noodweer, dat boven Japan 'heeft gewoed, heeft ook Formosa geteisterd. In de haven Tansoei is scha/de aangericht. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn daar en in een naburige stad 120 personen om het leven gek'omen. Een aan tal hunner zijn bij het visschen op zee omgekomen. Wantoestand bl] de Russische Spoorwegen. Het Russische volkscommissariaat voor verkeerswezen heeft een rapport uitge bracht over de moeilijkheden bij de Rus sische spoorwegen. Daarin wordt er o.a op gewezen, dat de spoorwegwerkplaatsen de verplichtingen voor het verbeteren van de locomotieven niet zijn nagekomen. In verscheidene werkplaatsen is maaT een deel van het arbeidsplan ten uitvoer ge bracht en daardoor wordt 'het geheele verkeer in gevaar gebracht. De reparaties zijn zoo slecht en minderwaardig uitge voerd, dat de herstelde locomotieven na korten tijd opnieuw naar de werkplaatsen moesten worden gebracht. De toestanden, vooral op sanitair gebied in d© werkplaatsen spotten met iedere be schrijving. Typhoon In Achier-IndiB. TussChen Vinh en Bonga 'heeft een ty phoon gewoed, tengevolge waarvan, naar men meent, 250 personen zijn omgekomen. Vijfduizend woningen zijn verwoest en 2000 stuks vee verdronken. Een 'groot gedeelte van den oogst is vernield. Het spoorwegverkeer vindt nog slechts gedeeltelijk voortgang. De schade aan de spoorwegen wordt op 1 miilioen francs geschat. Doordat verschillende dijken zijn door gebroken, zijn groote gebieden over stroomd. Vlucht over den Stillen Oceaan. Kingsford Smith is, komende van Ho- noloeloe te Oakland gearriveerd. Het is hem hiermede gelukt, als eerste de vlucht van Australië naar California over den Stillen Oceaan te volbrengen. Zoowel voor den piloot als voor de ma chine beteekenen de veertig vlieguren, welke hij noodig had om van Australië naar Amerika te vliegen, een record. Korte Berichten. De Pruisische minister-president Goering heeft naar aanleiding van de be sprekingen der rijksstandhouders bepaald dat prijfeiverhooging van levensmiddelen zeeT krachtig moet worden tegengegaan. De prijzen voor levensmiddelen moeten voortdurend worden gecontroleerd. Te Zeebrugge heeft een groote brand in een textielfabriek gewoed, waardoor een schade van ruim 1 miilioen francs is aangericht. De politie in Barcelona heeft een depot van geheime vlugschriften ontdekt, waarin werd medegedeeld, dat de anar chisten-organisatie vast besloten is de al- gemeene staking te proclameeren, indien de uitgesproken doodvonnissen zouden worden uitgevoerd. Te Breslau zijn 24 vleeschhouwerijen door de politie gesloten, daar zij' hoogere prijzen voor vleescbwaren hadden ge vraagd, dan gerechtvaardigd scheen. Zondagmiddag is in de omgeving van Stockholm een vliegtuigongeluk ge beurd, waarbij de beide inzittenden van bet toestel, twee broers, om bet leven zijn gekomen. Burgemeester contra secretaris. In de gemeente Papendrecht is een zeer ernstig 'geschil ontstaan tusschen den burgemeester, den heer P. van Rees en den gemeente-secretaris, den heer Mig- chelbrink. Reeds van de benoeming van den1 heer Migchelbrmk tot gemeente secretaris, was de harmonie tusschen bei de heeren verre van ideaal en na eenige jaren is deze antipathie zóó groot gewor den, dat samenwerking onmogelijk leek. Sedert 3 October j.l. neemt de secretaris zijn functie niet meer waar, omdat hij, naar zijn zeggen, zenuwziek is geworden door de houding van den burgemeester. Wethouders en raadsleden schijnen op de hand te zijn van den secretaris, -dien zij om strijd prijzen om zijn werkijver en accuratesse. Om deze kwestie te bespreken is Don derdag een raadsvergadering gehouden. Wethouder Van Wijngaarden diende een motie in, aldus de „Tel.", waarin den burgemeester de schuld van alles werd gegeven, wantrouwen in zijn beleid werd uitgesproken en voorgesteld werd aan hoogere instanties te verzoeken den heer Van Rees te doen overplaatsen, of althans maatregelen te nemen, dat het den ge meente-secretaris weer mogelijk zou wor den gemaakt zijn werk te hervatten. 'De raadsleden wenschten een nader on derzoek, waarna de motie onder die voor waarden werd ingetrokken. De 'burgemeester had geen bezwaar te gen een nader onderzoek, doch wees er op, dat ten gevolge van een aanklacht zijnerzijds tegen den heer Migchelbrmk wegens vermeende onwettige handelingen, de zaak thans in handen van de justitie is, die ook een onderzoek instelt. Mechanisatie in de sigarenlndustrle. De vier samenwerkende werklieden organisaties in de sigarenindustrie heb ben zich nogmaals met een adres tot de regeering gewend in zake het vraagstuk der mechanisatie. De organisaties ver klaren, dat de groote werkloosheid in de sigarennijverheid h.i. alleen te keeren en op te heffen is door een tijdelijk verbod van allen machinalen arbeid in het be drijf. Wijl het den organisaties gebleken is, dat vermoedelijk eerstdaags de regee ring haar standpunt in de kwestie bepa len zal, verzoeken zij alsnog voor het doen van Cen uitspraak in de gelegenheid ge steld te worden het vraagstuk nader toe te lichten. Uitvoering Ziektewet. Het grootste deel van de R'otterdainsche cargadoors, stuwadoors, veem-, expeditie- en graan'bedrijven en RijnTeederijen is voor de uitvoering van de Ziektewet aan gesloten 'bij een bedrijfsvereniging, waar van de administratie gevoerd wordt door de Scheepvaart Vereniging Zuid. Nadat reeds met ingang van 1934 de premie voor de Rijtoeederijten met 20 pet. en de premie voor de overige leden met 10 pet. was verlaagd, heeft het bestuur dezer dagen, op grond van de gunstige financieele resultaten over 1933 en 1934 en gezien de gevormde reserves, weder om de preimiën verlaagd; dientengevolge zullen deze met ingang van 1 Januari voor de Rijnreederijen f 14 en voor de overige leden f 16 per f 1000 loon bedragen. Geen renteverhooging bij Postspaarbank. Om tot verhooging van de rentevergoe ding bij de Rijkspostspaarbank over te gaan, acht minister De Wilde blijkens de M. v. A. op het V. V. in zake de begroo ting 1935 op dit oogenblik allerminst ter men aanwezig. De rentestand voor beleg gingen op langen termijn beweegt zich sterk in 'dalende richting en het laat zich niet aanzien, dat het laagste punt reeds is bereikt. Dat de Rijkspostspaarbank door reser veering van rente-overschotten gedurende meer dan vijftig jaar thans over een re serve beschikt, kan met voldoening wor den geconstateerd. De bank behoort ech ter een krachtigs reserve te hebben, om dat zij zoo min mogelijk dient te steunen op de Staatsgarantie. Te meer geldt dit, omdat de grootte van de reserve nauw samenhangt met de beurswaarde van bet ■effectenbezit. Komt die waarde door stij ging van >den rentestand te dalen dan kan de reserve in eens verdwenen zijn. Het zou ten eenenmale in strijd zijn met de beginselen van een goed beheer om de opbrengst der reserve te gebruiken ter versterking van het Rijksbudget. Het stichten van plaatselijke min of meer zelfstandige onderdeelen van de Rijkspostspaarbank zou de minister on- gewenscht achten. Eenerzijds zou het de onkosten verigrooten, anderzijds is van de behoefte aan zelfstandige onderdeelen nimmer gebleken. Textielfabriek te Veenendaal gesloten. Zaterdag is in de fabriek van de Maat schappij voor de textiel-industrie, voor heen G. Roessingh en Zoon te Veenendaal aangekondigd dat het geheele bedrijf over veertien dagen stop zal worden gezet. Hierdoor zullen ongeveer 300 man zonder werk komen. Eveneen® is aan het kan toorpersoneel, 'groot veertien personen, met 1 Januari ontslag aangezegd. Bij in formatie bleek dat een en ander verband houdt met het overgaan naar een wij'zi- Ingezonden Mededeellng. Verzachten de keel en verfris- schen den mond fUIVIRC* OCH ADEM 'ging in de bankrelatie. De 'directeur van de fabriek stelt alle pogingen in het werk om een en ander nog ongedaan te maken. Van de arbeiders komt V*. ten laste der gemeente Veenendaal, de rest woont op grondgebied van 'de gemeente Ede. Loonsverlaging bl] Van Gelder. De directie van de N.V. Vereenigde Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen heeft aan de bonden van haar werknemers bericht, genoodzaakt te zijn binnenkort weer een vrij beduidende loonsverlaging in te voeren, de derde in drie jaar tijd®. Waarom het clearingverdrag Is opgezegd. Naar wij' nader vernemen, is de opzeg ging van 't dearingverdrag met Duitsc'h- 'land een rechtstreeks gevolg van het niet nakomen van Duitsche zijde van zekere bepalingen in het belang van den Neder- landsohen tussChenhandel. Overeenkomstig de bepalingen van het verdrag is beproefd, door besprekingen tusschen de daarvoor ingestelde Duitsche en Nederiandsche regeeringscommis'sies de ontstane moeilijkheden uit den weg te ruimen. Toen dit, door de weigering van Duit sche zijld© om haar standpunt te herzien, niet mogelijk bleek, heeft onze regeering Zich verplicht gezien gebruik te maken van de haar verleende bevoegdheid, om bij' gebreke van overeenstemming omtrent de uitvoering van het verdrag tusschen de bedoelde Commissies, het verdrag op te zeggen. Uiteraard heeft de houding van Duitsch- land op het stuk van het treffen eener regeling ter tegemoetkoming aan de be zwaren der trage afdoening van de be kende achterstallige vorderingen de nei ging der regeering, om van haar bevoegd heid geen gebruik te maken, niet ver sterkt. Telefoon ten plattelands. Het ligt, naar Min. de Wilde in de memorie van antwoord op de P.T.T.-be- gröoting meedeelt, in de bedoeling om met ingang van 1 Januari a.s. het afstands- geld voor telefoonaansluiting van afge legen woningen ten plattelande op een la ger bedrag te stellen, zoodra de z.g. eerste verbintenistermijii van do betrokken tele foonaansluiting is verstreken. Radio en pers. Uit de memorie van antwoord op de P.T.T.-begrooting: Van het tijdstip af, dat de radio-om roep zijn cultureele taak op meer uitge breide schaal ging vervullen, doet zich van tijd tot tijd een zekere tegenstelling gevoelen tusschen pers- en nieuwsbureaux eenerzijds en de cmroepvereenigingen an derzijds met betrekking tot het terrein, dat naar ieders meening, met inachtne ming van de juiste grens, door beide groe pen van belanghebbenden behoort te worden verzorgd. Dezerzijds is steeds het standpunt ingenomen en dit dan ook aan de betrokken instanties meermalen kenbaar gemaakt dat het tot de taak der persbureaux behoort, de eigenlijke pers- en nieuwsberichtgeving te verzorgen en dat daarnaast voor de omroepvereeni- gingen een taak is weggelegd in de ver zorging van de reportage van gebeurte nissen, waarvoor bij een zeer groot deel van het Nederiandsche volk belangstelling bestaat. Omtrent het vraagstuk van het plaatsen van advertenties in de organen der 'omroepvereenigingen dat door de ver- eeni'ging de Nederiandsche Dagbladpers bij den Minister aanhangig is gemaakt, heeft hij! het advies van den Radiöraad gevraagd. Zoodra dit advies door hem is ontvangen, zal de Minister zijn standpunt in deze aangelegenheden bepalen. Het vraagstuk van de publicatie van omroep programma's in de dagbladen is noch door de persorganisaties noch door de omroepvereenigingen bij den Minister aanhangig gemaakt. Wel is hem gebleken, dat terzake tusschen beide partijten onder handelingen worden gevoerd, teneinde tot een bevredigende oplossing te geraken. DE UIVER TE PORT DARWIN. De Uiver (kwam gistermiddag onver wacht te Port Darwin aan en maakte een prachtige landing. De vliegers hebben tal van souvenirs uit Australië bij ziCh. Ze hebben 1500 telegrammen met igelukwen- schen ontvangen; ze hadden een secre taris noodig gehad om de correspondentie te behandelen. De retourvlucht naar Port Darwin ken- Binnenland. De nieuwe Indische leening. De terugkeer van de Uiver. Buitenland. Dreigende crisis in Frankrijk. Typhoon in AChter-Indië. Ingezonden Mededeellng. /Onmiddellijk behan- delen met Siroop Fa- mei - het door artsen aanbevolen genees middel, dat het slijn losmaakt en- Uw luchtwegen 2'uivert. iïwtfkt(XfiMvmUurclo&e)i! ORIGINEELE FLACON THANS. OOK JNJitEINS J'LACOIHS dfl.115. merkte zich door niets bijzonders, maar de geheele vlucht werd prettig gevonden en leerzaam. Ze hoopten spoedig in Australië terug te komen, dat 'hen zoo buitengewoon gastvrij heeft ontvangen. De vlucht van Brisbane duurde 10 uur, op 1400 voet hoogte vliegend. In Darwin vindt men de Uiver de beste machine, 'die er ooit geweest is. Hedenmorgen vroeg is de Uiver naar Koepang vertrokken. HET EINDE VAN DE PANDERJAGER. De heer Beekman, eerste piloot van de „Ijsvogel", welk vliegtuig Vrijdag te Tji- lilitan landde, deed een levendig verhaal van de historie van de Panderjager. Geysendorffer, die tengevolge van brandwonden ietwat pijnlijk liep, doch overigens geheel monter was, deed hem te Allahabad een verhaal van zijn ongeval en van zijn wonderbaarlijke ontsnapping. Voor den start had „Geys" verzocht een verkeerd opgesteld zoeklicht uit te doen, aan welk verzoek werd gevolg gegeven, zoodat hij dacht, dat alles volkomen in orde was. Zekerheidshalve keek Asjes nog even uit of de baan vrij' was en toen werd gestart. Plotseling gingen, vlak voor den Pander, twee koplichten aan, „Geys" schrok natuurlijk, trachtte zijn toestel nog omhoog te trekken, maar had hiervoor te weinig snelheid. Een wiel van het lan dingsgestel raakte nu den tractor, het on derstel van de machine scheurde, de ben zinetank werd opengerukt en 2000 liter benzine stroomden over zoeklicht en ma chine heen. Huizenhoog sloegen de vlam men op, het toestel scheerde nog door de lucht en draaide in een halven cirkel, daarbij' een vuurbaan makende over den grond van 150 meter. De zoekliehtwagen kantelde om. De vleugel van het vliegtuig werd beschadigd en tenslotte ging alles in vlammen op. De bemanning werd door ontzetting aangegrepen. De marconist, die zich in de cabine bevond, poogde nog de deur open te maken, hetgeen hem echter niet ge lukte. Asjes rukte eveneens aan een deur en beukte tegen den nooduitgang, ook zon der eenig succes. Tenslotte ging de gewone deur open, die boven op den vleugel uit komt. Geheel verbouwereerd door het ongeval stond Geys voor den ingang, de marconist acher hem. Asjes kwam het eerst bij zij'n positieven en gaf beiden een duw, zoodat zij naar buiten werden gestuwd, waarop zij struikelend en op handen en voeten langs den vleugel door den benzinestroom naar beneden kropen. Alleen Asjes liep over den vleugel naar het einde daarvan, zoodat hij zander brandwonden het toestel heeft verlaten. Asjes, die den tractor in vlammen zag, snelde daarheen en redde nog den be stuurder, waardoor hij' aan zijn linker hand ernstige brandwonden opliep. Eerst veel later snelde het publiek toe om de ravage te aanschouwen, waarbij zich een eigenaardig voorval afspeelde. De Hol- landsche vliegers namelijk, die het pu bliek verbrand waande, beleefden de eigenaardige sensatie, dat men over hun treurigen dood sprak, zoodat bij wijze van spreken, de bemanning van de Pander- jager haar eigen lijkrede kon aanhooren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1