OE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Provincie Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. FEUILLETON. VAN VRIJDAG 2 NOV. 1934, Nr 29. HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD. In de memorie van antwoord op het voorl. verslag der Tweede Kamer over de Ryksbegrooting zegt de Regeering dat zij zich niet bewust is, dat het vasthouden aan den gouden standaard door haar is beschouwd als een axioma, dat geen na der bewijs behoefde. Zij heeft integendeel bij verschillende gelegenheden haar standpunt in dezen uitvoerig gemotiveerd. Daarbij heeft zij zich aRerminst bepaald tot een beroep op oude stellingen. Nederland als groot-importeur, niet het minst van grondstoffen, wordt door waardevermindering van de munt zonder eenigen twijfel zeer geschaad, daar het zijn importen duurder moet betalen. Ne derland als exporteur wordt door de la gere prijzen die het als gevolg van een devaluatie misschien voor zijn artikelen zou kunnen calculeeren, alleen gebaat voor zoover de afzet dezer artikelen niet door nieuwe of verscherpte contingen- teeringen prohibitieve tarieven of beper kingen in het internationale betalings verkeer op de buitenlandsche markten zou worden verhinderd of althans zeer bemoeilijkt. Er zijn tal van Nederlandsche produc ten, waarvan de prijs ook thans reeds geenerlei beletsel vormt voor den afzet in het buitenland, doch waarvan die afzet door vele beperkende maatregelen wordt verhinderd of belemmerd. D'eze moeilijk heden worden door devaluatie niet weg genomen. Nederland als producent voor de eigen markt, zou in vele gevallen hooger prij zen moeten berekenen op grond van de verwerkte buitenlandsche grondstoffen. Nederland als scheep vaartland zou hij een devaluatie voordeel hebben, indien men er in slaagde de exploitatie-uitga ven, in guldens uitgedrukt, op het oude peil te houden. Maar zelfs dan is, gelijk buitenslands blijkt, voorspoed voor de scheepvaart nog niet gewaarborgd. Ten slotte mag niet over het hoofd wor den gezien, vooral niet in een land met een zoo belangrijke geld- en kapitaal markt als Nederland, welk een bijkans onherstelbaren schok het groot vertrou wen, dat het geldwezen ten onzent te recht geniet, zoowel door dévaluatie als door het loslaten van den gouden stan daard zou krijgen. In de eerste plaats zou het buitenland zijn tegoed overhaast terugtrekken. Voorts zou ongewijfeld een ernstige kapitaals- vlucht ontstaan. Het staatscrediet waarop thans zoowel het crediet van -Neder- landsch-Indië als van de gemeenten be rust, zou voor langen tijd verdwijnen. Wie dit tegen elkaar afweegt, kan niet lang in twijfel verkeeren welke van beide schalen doorslaat. Bedrijfsautohouders in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaterdag j.l. kwamen een aantal be drijfsautohouders in Zeeuwsch-Vlaande- ren, leden van den B.B.N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, in Hotel des Pays-Bas te Terneuzen bijeen, ter be spreking van den moeilijken toestand, waarin de ondernemingen verkeeren, de oorzaken van den huidigen ongunstigen toestand en de middelen ter verbetering. De vergadering, die een zeer geanimeerd verloop had en zich in het bijzonder be zig hield met de ongelijkheid in de con currentievoorwaarden voor gesubsidiëerde bedrijven en de particuliere ondernemin gen, nam met algemeene stemmen de vol gende motie aan: „Bedrijfsautohouders in Westelijk- en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, op Zater dag 27 October 1934 in vergadering bijeen Vrij naar het Engelsch. 66.) o „Maar een anderen dag is geen Nieuw jaarsdag", antwoordde juffrouw Durn- fjlird, „en Lilian zal waarschijnlijk alleen zijn. Denk er om, als ze je misschien jraagt te blijven koffiedrinken, dan kun je het gerust aannemen. Ik zal, zooals jk al gezegd heb, naar Chez-Nous gaan mi dan ga ik 's middags Billy wat uit llen kinderbijbel voorlezen. Je kunt dus gerust wegblijven. Ik schaam me heusch leen. beetje voor mevrouw Pater, dat i'k in zoo lang niets van me liet hooren." „Ze scheen het niet zoo erg te vinden", antwoordde Ruth. „O ja, tusschen twee haakjes, heb ik u al verteld, dat ze binnenkort haar broeder, majoor Ford Eerwacht? Kent u hem, juffrouw Jem?" „Wel, lieve kind, iedereen in Shepper- ton kent den majoor. Hij is hier zelfs heel bemind, hij is trouwens een heel goedhartig man", maar Ruth, die juist de honden hun thee gaf, hoorde deze laatste toevoeging niet. in Hotel des Pays-Bas te Terneuzen, ter bespreking van de ongelijke concurrentie voorwaarden van het particuliere bedrijf tegenover de met overheidssteun werken de tramwegmaatschappijen in hun ge west; gehoord de terzake gegeven toelich tingen en de (gehouden besprekingen, kennis genomen van de voorhan den feiten, spreken als hunne overtuiging uit, dat het voor de ontwikkeling van het particuliere bedrijf niet alleen, maar voor de geheele gemeenschap in hun gewest ongewenscht en dus ontoelaatbaar is, dat aan bepaalde bedrijven gelden uit de openbare kassen worden beschikbaar ge steld, verzoeken het bestuur van den B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, al het mogelijke te doen, om het verleenen van subsidiën ten bate van met het particuliere bedrijf concurreeren- de ondernemingen tegen te gaan, beslui ten, deze motie ter kennis te brengen van Ged. Staten in de provincie Zeeland, de Kamer van Koophandel, de besturen van alle gemeenten, polders en andere localiteiten in Zeeuwsch-Vlaanderen, de directies der in dit gewest werkende stoomtramwegmaatschappijen, van alle bedrijfsautobushouders-leden van de B.B.N, en van de pers, en gaan over tot de orde van den dag." Middelburg. Verkeersongeluk ken. Een der hoeken, die gevaar voor het verkeer opleveren, is de hoek St.-Pieter- straatGiststraat. Dit is ook gisteren weer gebleken. Om ongeveer half vier reed de handels reiziger I. de J. uit Nijmegen met zijn auto zeer kalm van uit de richting Balans naar de Korte Delft. Uit de Giststraat kwam plotseling de onderwijzer F. K. uit Breskens in vrij groote snelheid per rij wiel en wilde klaarblijkelijk de Gistpoort inrijden. Toen de autobestuurder den wielrijder gewaar werd, stopte hij onmid dellijk, doch hij kon niet voorkomen, dat K. tegen zijn linker-spatbord aanreed en op den grond sloeg, waar hij bewuste loos bleef liggen. De man werd binnen gedragen bij een der omwonenden, waar spoedig medische hulp aanwezig was. De dokter constateerde een lichte hersen schudding en achtte overbrenging naar het Gasthuis gewenscht. De automobilist reed behoorlijk rechts van de straat. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. Een andere aanrijding had plaats in de Noordstraat. Daar reed een auto uit Zuid-Holland rechts in de richting van de Markt, terwijl daar ook een bakkers knecht met zijn rijwiel aan de hand liep. Toen deze even naar links week voor een uit een zijstraat komenden wielrijder, werd de fiets van achter door den auto mobilist aangereden. Rijwiel en man kwamen te vallen. De man had zijn voet verwond. Kloetinge. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: W. L. C. Hack, van Benne- broek, Beukenlaan 11 naar Kloetingsche- weg B 117; P. Meulenberg en vrouw van M'burg, K. Noordstr. L 88 naar Patijnweg B 177; J. Everse, van Goes, Klokstr. 3 naar Lewestr. A 29; D. J. Dees en gezin van Waarde B 41 naar 's-Gravenpolder- scheweg C 19; L. M. Wisse en vrouw van Kattendijke, B 65 naar 's-Gravenpolder- sclieweg C 18a; M. A. Coppens, uit 's-Gra- venpolder B 64 naar Kloetinge B 108/109; D. Reitsma en gezin uit Schore A 30 naar Schoolstr. A 156; E. van Liere geb. Oer- ters uit Schore, D 33 naar 's-Gravenpol- derscheweg C 26. Vertrokken: H. J. Witkam, van Kloe- tingscheweg B 127 naar Delft, Achterom 94; C. Nijsse, van Buys Ballotstraat B 95 naar Schiebroek, Adrianalaan 264; A. J. Genefaas en kinderen, van Schoolstraat A 156 naar Goes, Westsingel 133; S. van den Boomgaard en gezin van Schoolstr. A 155 naar Goes, Westsingel 131; J. Huige van C 56 naar Wissenkex-ke, Lepelstr. 18; D. op 'tHof geb. Leijs, van 's-Gravenpol- derscheweg C 60 naar Wemeldinge B 253; P. Blomaard, van Buys Ballotstr. B 102 naar Utrecht, Prins Hendriklaan 89. Hansweert. De kommies H. Schuring welke met ingang van heden zou worden overgeplaatst naar Kerkrade, blijft hier, omdat die overplaatsing is ingetrokken. 's Heerenhoek. Raadsvergade ring. Opening om 7.10 uur n.m., slui- „Mevrouw Pater schijnt heel trotsch op hem te zijn", ging ze voort. „Mijn broer de majoor", ligt als in haar mond bestorven. Ze zegt, dat ik me niet moet verbazen over het verschil tusschen hun tweeën, en dat groote, krachtige man nen dikwijls kleine vrouwen als zus ters hebben en dat ze zich net als een dwerg voelt, als ze naast hem loopt." .„Wat vertel je me daar?" vroeg juf frouw Durnford verbaasd. Ruth deed haar verhaal voor de tweede maal. „Het is grappig ons naast elkaar te zien", zei mevrouw Pater, en toen vroeg ze me of i'k niet bang was voor groote mannen, die met een zware basstem] spraken." Juffrouw Jem's blauwe oogen schit terden driftig. „Geloof haar niet", zei ze boos, „dat is weer een van me vrouw Paters stréken. Ze wil je stellig een mal figuur doen slaan. De majoor is een klein, onbeteekenend mannetje om te zien. Hij is niet veel grooter dan zijzelf en hij heeft van dat gele haar, dat je aan een ragebol denken doet en een gek klein snorretje en half gesloten oogen, die wezenloos schijnen rond te staren. Maar ondanks dat alles is hij geen kwaaie kerel en ze beweren, dat hij een militair is in hart en nieren, maar daar kan ik niet aan gelooven. Je moet hem ting om 7.45 uur n.m. Alzoo de „Uiver" glansrijk geslagen. Na de opening leest de wnd. secretaris Mr Dr Mes de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, waaronder de verlenging van het ziekteverlof van den burgemeester tot 1 November a.s., hetwelk het lid Westerweele doet informeeren naar eventueele nadere berichten omtrent den gezondheidstoestand en terugkomst. De Voorzitter zegt een particulier schrij ven te "hebben ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat wederom verlenging is aangevraagd. De agenda vermeldt vervolgens een wij ziging van de verordening op de Winkel sluitingswet in verband met langere openstelling van kappers- en barbiersalons op de Woensdagen. Het voorstel van B. en W. in deze wordt zonder stemming aangenomen. De laatste wijziging van de verordening op de veldwachters wordt ingetrokken op advies van Ged. Staten, daar anders een geheel nieuwe verordening moet worden gemaakt, die, zoo zegt de Voorzitter, fi- nanciëel slechtere uitkomsten zou geven voor de gemeente. I Op een verzoek van de heeren Kues en Dieleman om vergoeding voor vervoer van hun schoolplichtige kinderen naar de Ulo te Goes, 'wordt gunstig beschikt. Rondvraag: Op verzoek van den heer Menheere zal een schrijven worden gericht aan den burgemeester van Bors- sele met het verzoek nogmaals aandacht te willen schenken aan het wegvak Bors- sele's Heerenhoek (gemeente Ovezand). Vermeld zij, dat genoemde burgemeester reeds alle mogelijke moeite deed in deze, maar tot nog toe vergeefs. Op een vraag van dhr Westerweele om trent het aanwezige kasgeld, antwoordt de Voorzitter, dat het er niet bepaald florissant uitziet, waarop eerstgenoemde vraagt of er geen kans bestaat op ge- wetensgeld. (Gelach.) Dhr Menheere merkt nog op, dat na burige gemeenten noodlijdend zijn gewor den. Noodlijdendheid zit in de lucht zegt spreker. Hierna sluiting. Oudelande. Gisteren mocht dhr J. Bot tenberg, hoofd der Ghr. school, herdenken dat hij1 25 jaar geleden verbonden werd aan deze school. Met het oog op den ge zondheidstoestand van den jubilaris kou dit feit niet feestelijk herdacht worden. Niettemin heeft het schoolbestuur en per soneel der school deze dag tot een onver getelijke gemaakt voor dhr Bottenberg. In den namiddag was het bestuur in zijn geheel in het keurig versierde lokaal aan wezig met personeel, leerlingen en familie van den jubilaris. De voorz.der school- vereen. dhr E. Bakker sprak een felicita tiewoord en overhandigde namens de vereen, dhr Bottenberg een fraaie baro meter. Dhr Bakker hoopt dat dhr Botten berg zijn werk nog lang zal mogen voort zetten onder den zegen Gods. De kinderen zongen hun „meester" toe en boden hem een bureaulamp aan. Ook werden bloemstukken aangeboden, terwij] tal van felicitaties waren ingekomen. Dhr Bottenberg was getroffen door de vriendschap en wa-ardeering die hij' mocht ontvangen en sprak met groote dankbaar heid over het verleden maar ook over het heden. Wat wisselt of vergaat, God is en blijift getrouw. Nadat gezongen was Psalm 75 1 en de kinderen getrakteerd waren, eindigde het hoofd der school met dankzegging. Krabbendijke. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Abraham Kievit van Zandweg A 46 Wemeldinge naar Noordweg A 81; Leuntje Kornelia Kole van 'sH. Arendskerke A 1 naar Dorpsstr. A 5; Francois Omer Schrier en gezin van O'ostdijk B 204 Kruiningen naar Doel A 375 w; Bernardus Theo-d. Rutgers en gezin van Zwaerdecroonstr. 57 a Rot terdam naar Doel A 359. Vertrokken: S. M. A. Chr. Welleman van Dorpsstr. A 174 naar Utrecht, Malie- str. 7; Leendert van Gilst van Dorpsstr. A 112 naar Golijnsplaat, Kerkbuurt B 63 a; Wilhelmus Petrus Böhm van Dorpsstr. A 22 naar Haarlem, Zijlweg 22; Johanna Jaootoa van Doorn van Wilhelminastr A 354 naar Rotterdam, Boezemsingei 194 a bij Makreel; Cornelia Traas van Odstwe-g A 405 naar Rilland-Bath, Statiorisstr. naast den kapitein zien!" En juffrouw Jem begon hartelijk te lachen, waar Ruth niet mee instemmen kon. „I'k vind het niet aardig van haar, dat ze me al dien onzin over haar broer op_ den mouw spelt", zei ze na een kort stilzwijgen. .„Zooals u zegt, ik zou stellig een mal figuur geslagen heb- gen hebben, als ik aan hem voorge steld werd, want ik zou natuurlijk mijn verbazing niet geheel hebben kunnen verbergen." „En dat is juist, wat die kleine heks wilde", antwoordde juffrouw Jem ver ontwaardigd, maar nu zal ze geen ple zier van haar poets hebben. I'k hoop, dat ik er bij zal zijn, als je kennis maakt met den majoor, want het zal gewoon de moeite waard zijn, Tina's gezicht te zien. „Mijn broer, majoor Ford, juf frouw Cleveland. Ik hoor het haar al zeggen en jij glimlacht vriendelijk en toont geen spoor van verrassing of ver legenheid. Wat zal ze het land hebben, dat haar grap mislukt is 1" En juffrouw Jem lachte, dat haar de tranen over de wangen rolden. HOOFDSTUK XXII. En als het de verkeerde is? Ruth zou nooit naar de Monniikshoeva zjn gegaan, als ze niet gedacht had, dat 143; Jacob Versprille en gezin van Zuid- weg B 130 a naar Hoek, Noordstr. 1. Kruiningen. Het Tehuis voor ouden van dagen is sedert enkele weken in ge bruik genomen, doch nog niet officieel geopend. A.s. Maandag 5 Nov. des n.m. om 2 uuij heeft de officieels opening plaats. Wemeldinge. Loop der bevolking omr de maand Oct. Vertrokken: Abr. Kievit naar Krabbendijke, Noordweg A 81; Ha. Jeremiasse naar Roosendaal, Damstr. lb; Ga. Ma. Lindenbergh, naar Breda, Bcvei- meersingel 10; R. H. W. Franken en ge zin naar Hansweert (gem. Kruiningen) G 17. Ingekomen: Ja. de Rijke van Goes, naar W. Kanaaldijk G 17, Je. Dagevos van Am sterdam naar Dorpsstr. B 46; M. J. Dui- venwaarde van Kapelle naar Hoogestr. A 42; Da. Leijs van Kloetinge, naar N. Achterweg B 253. Rilland-Bath. Door het afsluiten vnn den Rijksverkeersweg alhier, had gister morgen weer een auto-ongeval plaats. De heer H. J. v. d. V. te Sluis was met zijn auto, doordat hij wegens het omrijden op onbekend terrein was gekomen, op den weg naar Bath, toen hij ter hoogte van het Batschegat dit bemerkte, en terug wilde rij'den. Door gladheid van den weg slipte hij en kwam tegen eon boom, en daarna in de sloot terecht. De auto werd zooda nig beschadigd, dat de reis naar Nijmegen niet kon worden voortgezet. De heer v. d. V. bleef ongedeerd, doch twee inzittenden werden licht gewond. Wissenkerke. Uit het laatste Raadsver- slag bleek, dat de Gemeenteraad verdere subsidie aan de Spoorweg-Maatschappij Zuid-Beveland heeft geweigerd. De reden daarvan is, dat door de Spoor weg-Mij1, met deze gemeente een contract is aange gaan waarin o.m. is bepaald, dat de N.V. van de gemeente subsidie zal ontvangen mits den passagiers van Noord-Beveland gelegenheid zal worden gegeven aan het Wolfaartsdijksche veer in en uit te stap pen. Naar aanleiding van het stopzetten van personenvervoer is nu verdere sub sidie geweigerd. Aagtekerke. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: uit Koudekerke A. Pro voost; uit Domburg N. Maljers; uit Vrou wepolder W. Wagenaar. Vertrokken: naar Oostkapelle E. Louws; naar Domburg M. Jobse; naar Middelburg S. Kerkhove; naar Vlissingen L. Provoost; naar Westkapelle J. van Keulen en gezin. Onder leiding van Ds Panhuise is alhier een Chr. Meisjesvereeniging opge richt, genaamd „Van Knop tot Bloem". Het aantal leden bedraagt 21. O.- en W.-Souburg. Op 29 Sept. 1934 stonden alhier bij1 het agentschap der ar beidsbemiddeling ingeschreven 197 werk- loozen. Gedurende de maand Oct. werden ingeschreven 56, en afgeschreven 19 werkloozen. Bij de werkverschaffing wa ren geplaatst gemiddeld 25 personen. Aan gemiddeld 80 personen wordt steun verleend. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Izaak van Sluijs in B 17, van Middelburg; Elizabeth Dingemanse in B 91 van Grijpskerke; Johanna de Nooijer, in B 91 van Vlissingen; Pieter- nella Roelse, in A 27 van Koudekerke; Jacomina Francina Roelse, in B 31 van Koudekerke; Elizabeth Jakobsen, in B 65a van Meliskerke; Margritha Jobse, in B 75 van Grijpskerke; Magdalena Louws, in B 73 van Domburg; Maatje Provoost, in A 96 van Westkapelle; Willemina Boogaard Wed. G. Geschiere en gezin, in A 18 van Koudekerke; Adriaan Melis, in B 64 van Koudekerke. Vertrokken: Willem Roelse, van B 65a naar Koudekerke; Catharina Janse, van B 36 naar Meliskerke; Joost Boogaard, van B 15 naar Ritthem; Jasperina Dinge manse, van A 27 naar Domburg; Adriaan Janse, van A 68 naar Koudekerke; Mar- grita Janse, van B 47 naar Medemblik. Veere. D'e in zeer behoeftige omstan digheden verkeerende inwoner W. J. v. Seters, die als woning had een oude hoog aars in de spuikom, is door het Gem. Bestuur opgenomen in het Godshuis. Deze toestand mocht niet langer voortduren. Axel. De Anti-Rev. Kiesvereen. „Ne- Bob Hilton nog in Londen was. Ze had er geen vermoeden van, dat hij eer der teruggekeerd was, dan men verwacht had en dat het slechts aan het toeval te wijten was, dat ze hem in het dorp niet -ontmoette. B-ob, die op weg was naar Shepper- ton, was bij de smidse even afgestapt. Toen Ruth voorbijreed, zag ze een fiets staan zonder dat het haar opviel, dat het de zijne was en Nikker, die er gewoon lijk bij bleef liggen, was zijn baas naar binnen gevolgd,. Ze was juist den "hoek omgeslagen, toen Bob en zijn hond weer naar buiten kwamen, in gezelschap van den smid. Het -aardige dienstmeisje, dat Ruth -opendeed, vertelde haar, dat juffrouw Hilton in de zitkamer was. Ruth voelde zich al zoo thuis op de Monnifcshoeve, -dat ze zich ni,et meer liet aandienen. Ze vond het leuk Lilian te verrassen en te zien joe haar vriendin verheugd op zou springen, als ze binnen kwam. Dus klopte ze, als gewoonlijk aan, en ging binnen zonder te wachten. Misschien had ze wat zachtjes geklopt, Lili-an had haar tenminste niet geh-o-ord. Ze stond voor het raam met den rug naar de deur, en ofschoon er werk genoeg op tafel lag, scheen ze niet bezig te zjn. Ruth was vlaik bij haar, voor ze zich derland en Oranje" heeft haar wintercam- pagne ingezet met een ledenvergadering, waaronder meer mebS tter.raB(Oa waar o.m. behandeld werd het Gemeente program, wat gelden zal voor de periode 19351939. De vergadering stond onder leiding van haar voorz., den heer W. A. den Boggende, die in zijn openingswoord wees op den ernst der tijden en aanspoor de tot trouw aan het beginsel. De Kiesvereeniging hoopt ook dezen winter weer geregeld te vergaderen. In November of December zal weer een praat avond worden gehouden met het Kamer lid, den heer J. J. C. van Dijk. In Jan. is het jaarvergadering, terwijl het Raads lid, de heer C. van Kaïnpen, een referaat zal houden. Aan den vooravond van de Gemeenteraadsverkiezing zal een spreker optreden. Tevens zullen enkele vergade ringen moeten worden gehouden in ver bond met de verkiezing voor Raad en Staten. De voorz. spoorde de leden aan tot ac tieve deelname aan het werk. Door het Bestuur zal in dezen winter ook gewerkt worden tot steun van de Chr. Pers. De z.g. neutrale pers wordt nog te veel in onze gezinnen gelezen. DE ONDERGANG VAN DEN PANDERJAGER. Nadere bijzonderheden. Bj aankomst van het vliegtuig Kwar tel uit Indië gistermiddag op Schip-hol heeft de gezagvoerder P. Soer aan een verslaggever van het Handelsblad een en ander medegedeeld omtrent een te lefonisch gesprek met Geyssendorffer na het verbranden van den Panderjager. Laat ik even zeggen, interrumpeerde Soer zichzelf, dat ik Geyssendorffer niet persoonlijk heb gesproken. 'Ik heb met hem getelefoneerd op het vliegveld. Hij zelf was in het hospitaal, maar mankeerde niets. Geys dan zag geen anderen weg, dan zoo mogelijk het toe stel over den tractor heen te trékken. Het was onmogelijk. Hij „pikte" de lor ry en meteen stond de boel in lichte laaie. Geyssendorffer vermoedt, dat de benzinetank -onmiddellijk gebarstten is en dat daardoor natuurlijk brand is ont staan. Een lange streep op het vlieg veld gaf den weg aan die de Pander had afgelegd. En hoe is het nu mogelijk, dat de inzittenden aan het gevaar zijn ont snapt? Dat zal i'k u zeggen. Geyssendorffer Asjes en Pronk hebben het geluk gehad, dat de linkermotor vol toeren even is hijven doordraaien. De schroefwind van dezen motor zorgde er voor, dat de vlammen naar beneden sloegen. Overi gens wist de bemanning zelf niet pre cies, hoe ze er uit gekropen is. Nu dan, die schroefwind maakte het mogelijk, dat zij konden passeeren, maar bij alle on geluk had de bemanning nog dit geluk dat de Pander niet over den kop is geslagen, wat heel gemakkelijk had kun nen gebeuren. In dat geval zouden Gey- sendorffer en zjn metgezellen het ér nooit levend hebben afgebracht. „Ik snap zelf niet hoe ik eruit kwam", had Geysendorffer tegen Soer gezegd. „In een wip stonden we op het veld. Asjes is nog zoo koelbloedig geweest om den Britsch-Indischen chauffeur, die leeljk in de knel zat, en zwaar gewond was, uit de wrakstukken van auto en vliegtuig te halen. Daarbij heeft Asjes zjn hand verbrand, maar overigens heeft niemand van de bemanning ook maar eenige verwonding opgeloop-en." Maar hoe heeft de Britsch-Indische chauffeur nu dwars het veld kunnen oversteken? vragen we. Ik hoorde van den chef van het vliegveld, antwoordt Soer, dat er bevel was gegeven het zoeklicht te dooven. De man moet hierdoor in de veronder stelling zijn gekomen, dat Geysendorffer nog niet zou starten en dus nam hj; den kortsten weg terug. Hadt u den indruk dat Geysendorf fer n-og zenuwachtig was van het geval? Nou, hj praatte wel erg vlug door -de telefoon, zei Soer, ik geloof dat hj het nog wel even te pakken had. omwendde. „Hè, je doet m-e schrikken", riep ze uit, maar Ruth zelf was veel meer ontsteld. Lilian had geschreid, haar oogen waren rood en gezwollen. Ze trachtte te glimlachen, toen Ruth haar angstig vragend aankeek, maar het ge lukte haar niet erg. „Lieve Lilian, wat scheelt er aan, voel je je niet goed, of heb je iets, -dat je hindert?" vroeg Ruth angstig. „I'k voel me heel goed", antwoordde haar vriendin, „maar i'k ben een beetje zenuwachtig. Ik wilde, dat je me niet in mjn bui overvallen had", en haar lip begon weer te trillen. „Het is kinder achtig o-m te huilen dat weet ik wel maar ik kan het niet helpen." En tot Ruths schrik ging Lilian in de ven sterbank zitten, sloeg de handen voor de oogen en begon weer te schreien of haar het hart zou breken. Ruth wist niet, wat te doen er moest stellig iets -ernstigs gebeurd zjn. Lilian was altijd zoo flink en bedaard, toonde zoo zelden haar gevoelens. Be drukt ging ze naast haar vriendin zit ten, ze wist niet hoe haar te troosten. Maar al spoedig kreeg Lilian haar zelf- beheersching terug. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5