EERSTE BLAD Buitenland. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 20 Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f'0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gemeentelijk beheer. De veelgehoorde klacht, dat de gemeen telijke autonomie steeds meer in 't ge drang dreigt te raken is niet geheel on gegrond. De concentratie-idee zit nu eenmaal in de luchit naar het eohjjnt. Voor een deel is dit een gevolg van de crisisomstandigheden, maar toch niet ge heel. Het streven van de hoogere autori teiten om de gemeenten aan banden te leggen en zich met de interne gemeente zaken te bemoeien is niet van den laatsten tijd. In meerdere gemeenten zijn zelfs nog in de laatste jaren de salarissen van het gemeentepersoneel opgevoerd of op peil gehouden tegen den wensch en ondanks de waarschuwingen van den gemeente raad. Maar nu gaat het onder den druk der omstandigheden in andere richting en worden de gemeenten van bovenaf ver plicht allerlei bezuinigingen in te voerm en soms uigaven te schrappen, ook zelfs wanneer deze naar het oordeel van den gemeenteraad in alle opzichten verant woord zijn. D'at een scherp toezicht wordt gehou den op de financieele gestes van de gemeenten is volkomen verklaarbaar. Er is tusschen de financiën van het Rijk en de gemeenten een noodzakelijk verband en het spreekt vanzelf, dat de Regeering, die de algemeene financieele lijnen in het oog heeft te houden, alleen daarom reeds ge noodzaakt is op het financieel beheer van de gemeenten scherp toe te zien. Ook in verband met de laatste restjes van de gemeentelijke autonomie is dit wel gewenscht. want wanneer een gemeente eenmaal noodlijdend is dan kan het niet anders, of zij wordt tevens afhankelijk. Het valt echter te betreuren, dat die noodlij'dendheid in sommige gevallen uit sluitend, een gevolg is van de maatregelen der regeering. Er zijn gemeenten, die steeds voorzichtige politiek hebben ge voerd en die nu als gevolg van regeeringsu voorschriften in moeilijkheden geraken en niet aan hun verplichtingen kunnen vol doen. Nog meer betreurenswaardig is echter, dat er gemeentebesturen zijn, dié willens en wetens de zelfstandigheid in gevaar brengen. Wij denken bier aan Amsterdam, waar de gemeenteraad ondanks de finan cieele moeilijkbeden tot tweemaal toe ge weigerd heeft aan de verlangens van de regeering inzake de salarissen van het gemeentepersoneel te voldoen. Het personeel wordt hierdoor niet ge haat. Zelfs schijnt het niet onmogelijk, dat nu zonder de medewerking van den gemeente raad een regeling zal worden vastgesteld die voor de ambtenaren minder accep tabel is dan wanneer de raad had willen meewerken. In elk geval, voor het personeel wordt op deze wijze niets bereikt. Maar de ge meentelijke autonomie krijgt weer een ge voelige knauw. En voor de partijen, die er op uit zijn om als in Duitschland alles van bovenaf te regelen is dit optreden van den gemeenteraad koren op hun molen. Het is wel jammer, dat juist de zich noemende democraten telkens weer blij ken de grootste belagers te zijn van een gezonde democratie. Duitsch-Engelsche handelsovereenkomst geteekend. Als resultaat van de te Berlijn gevoerde F ngelschD'uitscbe handelsonderhande lingen, is gistermiddag de nieuwe En- gelsch-D'uitsche handelsovereenkomst on derteekend. Chicago-banaliteiten. Woensdagnacht zijn de terreinen van de wereldtentoonstelling te Chicago gesloten wat geschiedde door den voorzitter van den raad van beheer der tentoonstelling, Rufus Dawes, die door het omdraaien van een enkelen schakelaar alle lichten in alle tentoonstellingsgebouwen en op het geheele terrein doofde, terwijl tegelij kertijd de poorten gesloten werden en 500.000 over alle terreinen verdeelde stukken vuurwerk werden ontstoken. Bij de sluiting is het tot ernstige on geregeldheden gekomen. Meer dan driehonderdduizend tentoon stellingsbezoekers namen aan deze uit spattingen deel. Zij trokken joelend en schreeuwend door de wegen van het reus achtige tentoonstellingspark. De bezoekers bestormden de verschil lende tentoonstellingshallen, sloegen het lichte materiaal stuk en namen de brok ken als aandenken aan de groote wereld tentoonstelling van het jaar 1934 mee naar huis. Het kwam herhaaldelijk tot de meest woeste vechtpartijen. De schade, welke aangericht werd, wordt op verscheidene millioenen dollars geschat. Na middernacht werd het nog erger. Duizenden bezoekers, die zich in de ver- verschingslokalen ophielden, plunderden de voorraden alcohol. Honderden dron ken mannen, vrouwen en kinderen trok ken de terreinen over en sloegen alles kort en klein, wat in hun bereik kwam. Slechts met de grootste moeite gelukte het de politie de orde eenigermate te her stellen. Een fraaie toespraak. De Duitsche minister Goebbels heeft gisteravond een radiorede gehouden tot de jeugd. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het is voor mij vooral een voldoening, dat sinds lang reeds in uwe kringen de debatten over kerkelijke en confessioneele kwesties verstomd zijn. Immers dat zijn geen problemen die door u moeten wor den opgelost. Het is al meer dan erg ge noeg, als de volwassenen het daarover met elkaar niet eens worden. Gij, jongens er. meisjes, hebt zooveel andere kwesties, welke u zelf betreffen, op te lossen, dat ge gerust nog enkele ja ren wachten kunt. om u ook in deze dis cussie te mengen. De Londensche vlootbesprekingen. De „Times" meldt, dat het eerste ge deelte der Londensche vlootbesprekingen thans als beëindigd kan worden be schouwd. D'e Britsche en Amerikaansche vertegenwoordigers zijn zich ervan be wust, dat het zeer moeilijk zou zijn, de Japansche voorstellen zooals deze thans geformuleerd zijn, te accepteeren. Geheime doodvonnissen in Duitschland De Engelsche bladen weten eenige bij zonderheden mede te deelen over de dood vonnissen, welke dezer dagen door het Volksgerechtshof in Duitschland zijn uit gesproken. Het D. N. B. gaf daarover geen enkele bijzonderheid, behalve, dat de na men der ter dood veroordeelden niet be kend zijn. De „Times"-correspondent te Berlijn meldt, dat onder hen zich waarschijnlijk bevinden mevrouw Von Berg, de echtge- noote van den directeur van een electro- technische fabriek en een Poolsch offi cier Von Sosnowski, beiden ervan be schuldigd het geheim van een nieuw type vliegtuig aan een vreemde mogendheid te hebben verkocht. Geruchten gaan, dat mevr. Von Berg ter dood is gebracht en dat Von Sosnows ki 20 jaar gevangenisstraf zou hebben gekregen. De „Daily Telegraph" kan nog vertel len, dat tegelijk met deze veroordeelden gearresteerd zouden zijn twee vrouwelijke geëmployeerden bij het rijksweerministe- rie, Von Matzner en Engelbrecht, ook we gens hoogverraad. Wat met haar is gebeurd, in het bijzon der of zij nog in leven zijn, is niet be kend. De gevaarlijke wapenhandelpolitiek. In het Britsche Lagerhuis heeft de La bour Partij Woensdag een quaestie ter sprake gebracht, voortvloeiende uit het onderzoek door een commissie uit den Amerikaanschen Senaat inzake de par ticuliere wapenfabricage. Het lid Hall gewaagde n.l. van een brief, aan de commissie overgelegd, van den directeur van Vickers Armstrong Sir Charles Craven, waarin gewaagd zou zijn van een vriend bij de admiraliteit, die de firma een contract voor onderzeeërs zou bezorgen. De eerste lord der admiraliteit (minis ter van marine) Sir Bolton Eyres Mon- sell antwoordde dat er geen zweem van partijdigheid ten opzichte van eenigerlei firma was en dat de toewijzing was ge schied met het opzettelijke doel om het aantal firma's, in staat en bereid onder zeeërs te bouwen, uit te breiden. De bovenbedoelde enquête-commissie uit den Amerikaanschen Senaat, heeft dezer dagen in een rapport de mededee- ling gepubliceerd, dat de directeuren van het grootste Amerikaansche munitiecon cern, Dupont de Nemours, gedurende de laatste 15 jaren ten minste 400.000 dollars hebben bijgedragen aan partij fondsen. Ditvormteenstavingvanhaar verklaring, dat munitiefabri kanten groote bedragen stor ten in part ij kassen. Alle bijdragen op twee na werden ge geven aan de Republikeinsche Partij, doch Iréné Dupont gaf naast zijn grootere som men aan de Republikeinen nog kleinere bedragen aan de Democraten. In sommige kringen begint men te twij felen aan de mogelijkheid der voortzet ting van het onderzoek der senaatscom missie in December a.s., daar de midde len zijn uitgeput en de commissie haar werk slechts zal kunnen voortzetten, in dien men het Congres er toe kan brengen nieuwe credieten toe te staan. In zaken- kringen oefent men natuurlijk sterke pressie uit om dit te voorkomen. Dit ge vaarlijk gedoe moet rustig voortgang kun nen hebben. Korte Berichten. De leider van de nationaal-socialis- tische agitatie in Zuid-West-Afrika is uitgewezen. De mandataris voor dat ge bied, de regeering te Kaapstad, heeft te Genève klachten ingediend over den last die zij van de nazi's ondervindt. Het Engelsche departement van Handel zal met ingang van 8 November een decreet afkondigen, waarbij de invoer van aardappelen zal worden geregeld. D'e dag, welke jaarlijks is gewijd aan de propaganda voor het sparen, is gisteren in geheel Italië op waardige wijze gevierd. Tot de plechtigheden behoorde een prijs- uitdeeling, bestaande uit een spaarbank boekje voor arbeiders en scholieren, die zich het meest hebben onderscheiden. Tegenslag voor Jones en Waller. Cathcart-Jones en Waller, die gisteren hun recordvlucht AustraliëEngeland gehoopt hadden te eindigen, zijn, door het slechte weer in Italië gedwongen geweest weer naar Griekenland terug te keeren en weer behouden op het vliegveld Tatoi geland. De beide vliegers hadden er aanvanke lijk op gerekend reeds Woensdag in En geland te zijn. D'oor het slechte weer wa ren ze echter genoodzaakt in Athene te landen. Gistermorgen vroeg zijn ze op nieuw gestart, met de verwachting dat ze ongeveer half 3 in Engeland zouden zijn. Hun oorspronkelijk doel, den recordtijd van Scott en Black op het traject Austra- lië-Engeland te breken hebben zij dus niet bereikt. Na tien dagen antwoord. Op 20 October j.l. zond een inwoner van Amsterdam met de „Uiver" een brief naar een vriend in Batavia. Tot zijn ver rassing ontving hij reeds gistermiddag het antwoord! De „Kwartel" had het mee gebracht naar Schiphol, vanwaar rappe banden den brief in de stad bezorgden. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 October 1934 werden 27.931 we- duwenrenten en 13.810 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 108,134 personen in het genot waren van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Voots genoten 46,039 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorenge noemden datum 129,130 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Abonnementskaarten Spoorwegen. Met ingang van 15 November worden algemeene abonnementskaarten, zonder betaling van bijslag, in D-treinen geldig. De prijzen zijn voor elke maand vijf gulden hooger, dan die der gewone alge meene abonnementskaarten. Zij moeten tenminste vijf dagen vooraf aangevraagd worden. Werkloozenkassen landarbeidersbonden. De minister van sociale zaken had aan de besturen van de werkloozenkassen der landarbeidersbonden de voorwaarde ge stel, dat leden, die in de periode 1933/34 volledig waren uitgetrokken, in de a.s. trekkingsperiode slechts recht op uitkee- ring zouden hebben, indien ze ten minste 6 weken in loondienst hadden gewerkt. Verder moest worden bepaald, dat per sonen, die 1 Juli j.l. of later als lid der werkloozenkas toetraden, ten minste 26 weken in loondienst moesten hebben ge werkt, om recht op uitkeering te laten gelden. De hoofdbesturen der landarbeiders- bonden hebben tegen de nieuwe voor waarden bezwaar gemaakt en de minis ter heeft thans medegedeeld, dat de pe rioden van 6 en 26 weken respectievelijk zijn gewijzigd in 4 en 13 weken. Uitkeering steunbedragen. Uit de memorie van antwoord op het Voorl. Verslag van de staatsbegrooting: Aan den wensch van een aantal leden olm niet van de steunbedragen te doen af trekken hetgeen de gesteunden van parti culieren ontvangen, kan de regeering tot haar leedwezen in het algemeen niet vol doen. Naar de mogelijkheid van de verstrek king van eenige goedkoope levensmiddelen (ook groenten) wordt een ernstig onder zoek ingesteld. Tusschen de departemen- en van Elconomische en Sociale Zaken wordt ter zake overleg gepleegd. De re geering vertrouwt spoedig een conclusie te kunnen trekken. Met de meening van een aantal leden, dat bij' de steunuitkeering geen rekening behoort te worden gehouden met spaar gelden en kleine pensioenen, kan de re geering zich niet vereenigen. Intusschen heeft de Minister van So ciale Zaken een andere regeling voor de steunverleening aan diegenen, die spaar gelden en huizen bezitten, in overweging. Naar mag wo'rden vertrouwd, zal hierom trent zeer spoedig een beslissing worden genomen. Contingenteeringsvoorstellen. Verschenen zijn de voorloopige versla gen der Tweede Kamer over een aantal oontingenteeringsontwerpen. Stikstofhoudende meststoffen. Eenige leden maakten tegen deze contingentee- ring bezwaar op grond van de vrees, dat de prijzen van voor den landbouw noodza kelijke meststoffen zullen stijgen. Eenige leden vestigden de aandacht op de benadeeling van de handelaren, welke het gevolg is van de afspraken omtrent levering van kunstmest, tusschen het Staatsmijnbedrijf en het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw-comité. Haarden, kachels en haardkachels. Sommige leden waren voorshands niet overtuigd dat de cijfers welke de minister ter rechtvaardiging van de beperking van dezen invoer aanvoert, deze contingentee- ring inderdaad wettigen. De nood In den tuinbouw. Op initiatief van den burgemeester van Stoanpwijik is in Den Haag een vergade- Binnenland. De Tweede Kamer over de defensie- begrooting. Stijgende werkloosheid. Tweemaal per week naar Batavia? Buitenland. D'e Londensche vlootbesprekingen. De kerkstrijd in Duitschland. De afgezette bisschoppen weer in hun ambt hersteld. Vlootbouw in Amerika. ring gehouden van de burgemeesters der gemeenten Stompwijk, Pijnacker, Noot dorp, Schipluiden, Bleiswijk, Berkel-Ro- denrijs, ter bespreking van den nood-toe stand, ontstaan in den tuinbouw in die gemeenten. De burgemeesters hebben een telegram gezonden aan den minister van Economi sche Zaken, waarin met klem wordt aan gedrongen op spoedige verhooging van het bedrag door de regeering ter beschik king gast-ld ten behoeve van den tuin bouw, aangezien de nood onder de tuin ders in deze gemeenten onhoudbaar is. De toestand is zoo, dat verschillende tuin ders reeds op ondersteuning door het Cri siscomité en het plaatselijk armbestuur zijn aangewezen. Ten slotte wordt den mi nister in het telegram verzocht, een depu tatie uit den kring van deze burgemeesters te ontvangen, ten einde deze zaken te be spreken. De revolutionnaire volksvertegen woordiging. De Regeering deelt in haar memorie van antwoord op de algemeene beschou wingen van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting voor 1935 mede, met vele leden van oordeel' te zijn, dat zonder wij ziging van de Grondwet een bevredigende oplossing van het vraagstuk der zooge naamde revolutionaire volksvertegen woordigers niet is te bereiken. Zij- over weegt, of en in hoeverre het nuodig of ge wenscht is, een herziening van de Grond wet op bepaalde onderdeelen voor te be reiden. Blijkt inmiddels een tijdelijke noodvoor ziening dringend, dan zal de regeering daartoe overgaan, waarbij' van den arbeid der commissie-Kooien kan worden partijt- getrokken. Invoer van steenkolen. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van steenkolen, cokes en steenkoolbriketten, manen verscheidene leden tot groote voorzichtigheid bij het beperken van den invoer van steenkolen. D'e kans bestaat, dat de contingenteering hier te lande op de uitvoermogelijkheid, speciaal naar die landen, welke huis brandkolen naar ons land exporteeren-, een nadeeligen invloed heeft. In dat ge val zou ons mijnbedrijf door de contin genteering volstrekt niet worden gehol pen. Wijziging Jachtwet. Een wetsontwerp is bij de Tweede Ka mer ingediend tot het terugbrengen van de jachtrente, met ingang van 1 Januari 1935, tot 4 pet. 'sjaars, evenals de rente, welke het Rijk aan de rechthebbende op schadeloosstelling betaalt. Nederlandsch-Japansche onder handelingen. Uit Batavia wordt gemeld: In de eerste helft van de afgeloopen week kwamen de leiders van de beide onderhandelingscom missie, de heeren Van Gelderen en Koshida bijeen, met het doel om alle on derwerpen nogmaals nauwkeurg na te gaan. De verkregen conclusies zullen zoo spoedig mogelijk aan de voorzitters van Kide delegaties worden overhandigd. Aan beide zijden bestaat een sterk ver trouwen, dat het mogelijk zal zijn in kor ten tijd tot een vergelijk te komen, alhoe wel nog zeer vele opvattingsverschillen moeten worden overwonnen. Tweemaal per week naar Batavia? Reeds thans treft, naar uit Batavia wordt gemeld, de Koninklijke Luchtvaart Mij. voorbereidingen om den wekelijk- schen dienst HollandIndië vice-versa uit te breiden tot een verbinding twee ma len per week te bedienen. Het wordt najaar 1935, alvorens zulks tot stand kan worden gebracht, doch nu al zijn de postdiensten in Nederland en Indië met het plan op de hoogte gebracht, onder mededeeling: dat de K. L. M. voor de verdubbeling van dezen dienst geen hoogere subsidie verlangt, zoodat de luchtverkeers-verbete- ring noch Nederland, noch Indië iets zal kosten. Het spreekt van zelf, dat de K.L.M.-di- rectie er naar streeft, het transport aan DE LONDEN—MELBOURNE RACE. Ook Hansen aangekomen. D'e Deensche luitenant Hansen is giste ren met de Desoutter Mark II om 23.53 (Ned. tijd) te Melbourne geland. D'at is dus het zevende vliegtuig dat de tocht vol bracht heeft. Hansen verklaarde in een interview na zijn landing in Flemington, dat zijn vlucht over het Australische continent de moeilijkste route op het geheele traject is geweest. Hij zeide: „Ik ben nog nooit in mijn leven over een dergelijk heet en stoffig land en door zooveel „luchtgaten" gevlogen als op het traject van Port Dar win naar Melbourne. Dit was het ergste stuk van de 22.000 kilometer. Wie wint de prijzen? Uit de voorloopige controle der logboe ken blijkt, dat Scot en Campbell Black de handicap-race gewonnen hebben, maar als winnaars van den snelheids wedstrijd zullen zij den geldprijs voor de handicaprace niet kunnen accepteeren. Dan denkt men dat zeker Parmentier en Moll de eerste plaats krijgen voor den handicap-prijs. Men veronderstelt dat zij den eersten prijs voor den handicapwedstrijd zullen verkiezen boven den tweeden in de snel heidsrace. Indien dit het geval is, krij gen Roscoe Turner en Clyde Pangborn den tweeden snelheidsprijs en Jones- Waller den derden. Nog is niet definitief vastgesteld wien de tweede prijs voor den handicapwed strijd toekomt. Stijgende werkloosheid. Dé directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 8 tot en met 13 October, het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 570.000, waarvan 82.600 landar beiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens ontvan gen aangaande de werkloosheid van de vi-reenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 487.460 verzekerden bedroeg in genoemde week 26.2 pet., tegen 25.6 pet. in de week van 24 tot en met 29 September 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 24.3 pet. Bij 1065 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 October 1934 in totaal 335.106 werkzoekenden inge schreven, waaronder 316.157 mannen. Hiervan waren werkloos 313,926 perso nen, waaronder 300,008 mannen. Op 29 September 1934 bedroeg het totaal-aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 333,090. Hiervan waren werkloos 309,430 personen, waaronder 295,788 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is sedert 29 September 1934 gestegen met 2016, het aantal werkloozen met 4496. In vergelijking met het overeenkom stige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare ar beidsbemiddeling ingeschreven werkzoe kenden een stijging aan van 19.000 perso nen in ronde cijfers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1