EERSTE BLAD Buitenland. DONDERDAG 1 NOVEMBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 28 Belangrijkste Nieuws. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent» Advertentiën 30 cent, per regel. Ingezonden mededeeïingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f. 0.85. Bij contract belangs-ijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE RIJKSBEGROOTING 1935. Geen verzwaring van lasten. Aanpassing in snel tempo eisch van zelfbehoud. De Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer in zake de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting-1935 is gisteravond ver schenen. Hieraan wordt het volgende ontleend: De Regeering onderschrijft geheel, dat de economische toestand zeer zorgwek kend is. Naast de door de Kamer genoem de omstandigheden doen zich bijna dage lijks nieuwe feiten voor, welke een ver slechtering van den economischen toe stand ten gevolge hebben. In verschillende gevallen dwingen deze feiten de Regee ring tot dwingend optreden. Hierbij zal echter moeten worden beseft, dat de Over heid niet bij1 alles kan helpen en niet in staat is alle risico's ever te nemen. Eet bedrijfsleven zal in deze tijden alle krach ten moeten inspannen en niet bij eiken te genslag bij de Regeering moeten aan kloppen. Harerzijds zal de Regeering alles in het werk stellen, wat in haar vermogen is, om 't bedrijfsleven te stimuleeren en hetgeen getoond heeft levenskracht te bezitten, in stand te houden. Alle teekenen wij'zen er op, dat de con junctuurcrisis in het algemeen haar diep tepunt bereikt heeft, doch dat met name ons land zich onvoldoende de structureele wijzigingen heeft gerealiseerd. Wil Nederland economisch en daardoor sociaal niet voortdurend verder afzakken, dan is aanpassing in snel tempo een eisoh van zelfbehoud. Verdere aanpassing aan het nieuwe stabilisatievlak is de eerste voorwaarde voor de verbetering van de werkgelegen heid en daardoor van de koopkracht. De Regeering is van meening, dat de aanpassing over de geheele lijn zal dienen te geschieden. Niet alleen 'op «het terrein van de loonen, doch ook op dat van de vaste lasten zal aanpassing moeten plaats hebben. De Regeering kan niet erkennen, dat, wat zij tot dusver heeft gedaan voor de verlaging van de huishuren, onvoldoende zou zijn. In verschillende gemeenten zijn de huren van de Woningwetwoningen reeds verlaagd; thans in 266 gemeenten voor 22.994 woningen met een huurverla- ging in totaal van f 624.200.70. Een voorstel tot wederinstelling van huurcommissies is van de Regeering niet te verwachten. De lasten, uit leeningen drukkende op Rijk, provincie en gemeenten, zijn reeds in vele gevallen door conversies vermin derd. Tegen conversie van de ten laste van het Rijk loopende 4,4 pet. leeningen ver zetten zich de bepalingen van de beleg- gingswet. Wanneer bet Rijk aan provin ciën en gemeenten, die niet in staat zijn te converteeren, hulp zou gaan verschaf fen in den vorm van leeninggeld of van een garantie, zouden de verplichtingen van het Rijk aanmerkelijk worden ver zwaard. Om dezelfde reden moet het ver strekken van voorschotten aan de ge meenten wonden beperkt tot die gevallen, waarin een gemeente zich bij anderen de benoodigde middelen niet kan verschaf fen. Dit brengt tevens met zich, dat aan de gemeenten, die aldus worden geholpen, geen lagere rente kan worden berekend dan 5 pet., omdat anders de toestand zou kunnen intreden, dat een gemeente, die el ders niet leenen kan, zou Worden geholpen op betere voorwaarden dan een gemeente met welke dit niet bet geval is. Dat de landbouwcrisispolitiek het be wijs zou leveren dat de Regeering prac- tiscb niet veel anders zou doen dan bet herstel afwachten is in strijd met de fei ten. Uiteraard wordt getracht de bedrijven op landbouwgebied voor ondergang te be hoeden. Daarnaast wordt hier met kracht naar aanpassing gestreefd. Wat de industrie betreft streeft de Re geering eveneens naar aanpassing. Zij1 is overtuigd van de groote betee- kenis van de industrie voor de Neder- landsche werkgelegenheid. De Regeering is niet bereid een centrale industriebank op te richten. Zij is van meening, dat de particuliere industrieban- ken, gesteund door de gewone banken een voldoende outillage op dit terrein geven. Ook de Regeering is er zich van be wust, dat de onbeperkte economische vrij heid in de huidige omstandigheden niet meer de grondslag kan zijn, waarop de economische politiek van de Regeering zich baseeren moet. Aan de, door verschil lende factoren, waarop niet nader kan worden ingegaan, in 't leven geroepen on beteugelde en moordende concurrentie op de nationale en wereldmarkt, dient een breidel te worden aangelegd. Dat er in de laatste maanden een be- teekenisvolle agitatie gevoerd zou zijn te gen de steunverleening aan den landbouw is de Regeering niet gebleken. Mocht dit wel het geval zijn geweest, dan zou dit, ook naar het oordeel der Regeering, ze ker misplaatst zijn. De Regeering ziet wel in, dat de landbouw het in den eersten tijd niet zonder steunmaatregelen zal kunnen stellen. Een ingrijpende algemeene steunverla ging ligt dan pok niet direct in het voor nemen der Regeering. Hiertegenover moet echter worden ge steld, dat de dikwijls niet onaanzienlijke crisisheffingen een zwaren druk op de consumenten leggen. Voortdurend moet de Regeering daarom blijven nagaan of, het zij het natuurlijk prijsverloop op de we reldmarkt, hetzij: andere oorzaken aan leiding geven 'om een bepaalde heffing te verlagen. In deze gevallen moet hiertoe zoo spoedig mogelijk worden overgegaan. Naar aanleiding van de vragen van sommige leden naar welke beginselen de voor de zeescheepvaart overwogen steun verleening zal plaats vinden, wordt opge merkt, dat daaromtrent nog geen defini tieve mededeelingen kunnen worden ge daan. De Regeering is het met deze leden eens, dat ook de zeevisscherij en de bin nenscheepvaart in moeilijke omstandighe den verkeeren. Aan beide takken van bedrijf wordt de noodige aandacht ge schonken. Het was der Regeering aangenaam, dat verscheidene leden haar beleid met be trekking tot de Cleaüng-overeenkomsl ■met Duitschland, in het algemeen juist achten. Met betrekking tot de moeilijkheden, welke voor het bedrijfsleven zijn ontstaan door een groeten achterstand in de be talingen van Duitsche zijde, zijn bij de Re geering maatregelen in overweging. De Regeering is van meening dat een verkorting van den arbeidstijd van het overheidspersoneel, met name ten aanzien van hen, die langer dan 48 uur per week werken, niet raadzaam is. Met het denkbeeld om het werkloos- heidssubsidiefonds te voeden door een heffing ineens ten beloope van 1 pet. van de vermogens en door een verhooging der successiebelasting kan de Regeering zich niet vereenigen. Gelijk zij reeds vroeger uiteenzette, zou zij' van een dergelijken maatregel voor ons economisch leven de ernstigste gevolgen vreezen. Ook kan de Regeering niet medegaan met het denkbeeld om ten bate van het fonds de omzetbelasting te verh'oogen. Wenscht de Regeering niets liever dan zoo spoedig mogelijk tot een reëel sluitend budget te geraken, zij kan den door een aantal leden aangewezen weg, dien der lastenverzwaringniet volgen. Zij1 moet toch blijven bij haar overtuiging, dat ver hooging van de reeds zoo zwaar drukken de belastingen zonder gevaar voor ineen storting niet mogelijk is. Zij is zich volkomen bewust, dat zij, om die verhooging te voorkomen, genoodzaakt is over te gaan tot bezuinigingsmaatrege len die schade toebrengen aan gewichtige volksbelangen. Zij is er echter niet minder van overtuigd, dat het achterwege laten van deze bezuinigingsmaatregelen tot neg ernstiger schade zou leiden. Zooals de Regeering reeds bij herhaling heeft uiteengezet, acht zij een verdere ver zwaring van lasten zonder den druk op het economisch leven geheel ondragelijk te maken, niet mogelijk. Dat de Regeering „de" gemeenten tot belastingverhooging zou noodzaken, is, zoowel formeel als materieel, onjuist. Ten onrechte wordt aangenomen, dat de Regeering de indiening van een wets ontwerp overweegt, waarbij een bijdrage voor gezinspensioen ad 5,5 pet. door de gepensionneerden zou worden gestort over hun laatsten pensioengrondslag. Dit is niet het geval. Overwogen wordt voor de gepensionneerden die bijdrage te bere kenen over hun pensioen en voorts het percentage op minder dan 5,5 te stellen. Opheffing van het bankgeheim moge 'n nieuw controlemiddel kunnen verschaffen, die opheffing zou, zoolang het niet inter nationaal geschiedt, voor ons economisch leven en daarmee voor de opbregst der belastingen zoo ernstige gevolgen met zich kunnen brengen, dat het middel erger zou blijken, dan de kwaal. Hei kerk-conflici in Duitschland. Naar de „United Press" verneemt, heeft Hitier tijdens de conferentie met de oppo- sitioneele landsbisschoppen iedere verant woordelijkheid ten aanzien van het kerk- conflict van de hand gewezen. Hij heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de kerk zelf in staat zijn moet en zijn zal, den kerkstrijd te beslech ten. In de kringen der kerkelijke oppositie is men van meening, dat Müller's positie door de conferentie, welke Hitier gehad heeft met Meiser, Wirm en Marahrens, onhoudbaar is geworden. Het langdurige onderhoud, dat Hitier heeft gehad met de drie bisschoppen heeft geen beslissing inzake het kerkcon- flict opgeleverd. Vooiioopig schijnt Hitier nog steeds tegen het aftreden van rijksbisschop Mül- ler te zijn. Indien Hitier het aftreden van Mül- ler wenschte, zou hem dat slechts een woord behoeven te kosten. Voor meer dan vijf duizend toehoorders heeft rijksbisschop dr Müller in de Fest- ihalle van den Berlijnschen Dierentuin gisteravond een rede gehouden, waarin hij o.a. mededeelde dat hij zoo juist een on derhoud had gehad met de beide landsbis schoppen van Wuertemberg en Beieren, Wurm en Meiser. Beiden zullen, zoo ver klaarde Müller, hun ambten als landsbis schoppen in Beieren en Wurtemberg we- dor opnemen. O nier uitbundig gejuich be- g ..eten de duizenden toehoorders deze mededeeling. In overleg met Frick, de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, heeft de Fuhrer Ministerialdirektor Buttmann op gedragen een poging te doen om een toe nadering tot stand te brengen tusschen Rijksbisschop Müller en den Beierschen bisschop Meiser. Het petroleumvraagstuk in het Verre Oosten. In verband met de stappen van Ame rika, Engeland en Nederland wegens reorganisatie van de Japansche petro- leummarkt, waardoor de belangen van de buitenlandsche maatschappijen zouden worden benadeeld, deelt 't Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken mede, dat de Japansche regeering deze protes ten heeft afgewezen, aangezien de reor ganisatie van de Japansche petroleum- markt reeds een feit is geworden en de besluiten, die de Japansche regeering ge nomen heeft, niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt. Salarisverhooging In Amerika aangekondigd. Volgens een bericht uit Washington, zegt Roosevelt, dat hij zal adviseeren op 1 Juli 1935 alle regeeringssalarissen op het peil van 1932 te herstellen, in de ver wachting, dat deze maatregel gerecht vaardigd zal zijn door een verhooging der waarden en prijzen. Het Congres heeft reeds 10 pet. ongedaan gemaakt van de loonsverlaging van 15 pet. in 1933. Sluiting van alle R.K. kerken in Mexico. Gisteren werd een officieele verklaring gepubliceerd inzake een regeeringsbesluit, volgens hetwelk binnen een maand in Mexico alle R.K. kerken gesloten en alle R.K. geestelijken uit bet land zullen wor den uitgewezen. In de motiveering van dit besluit heet het, dat de R.K. geestelijkheid de rebellie tegen het staatsgezag heeft aangewak kerd. Het opperste gerechtshof heeft beslist, dat ieder terrein of gebouw, waar eenige godsdienstplechtigheid plaats vindt, zon der vorm van proces in eigendom aan den staat zal overgaan. Aardbeving. In Bakoe vond Maandagavond eon aardbeving plaats van ongewone heftig heid. Verschillende huizen stortten in. De aardbeving deed zich eveneens voelen in het gebied van Ak'oebiedscban, waar ook aanzienlijke schade werd aangericht. Ook uit Kaboes wordt gemeld, dat zich daar aardschokken hebben voorgedaan. „Vrijwillige" bijdragen voor het winter- hulpwerk. D'e Duitsche ambtenaren hebben een oekase thuis gekregen, die aanvangt: „Zóó geven de ambtenaren hun bijdragen voor het winterhulpwerk". Bij dit chari- tas-bevel is een formulier gevoegd, waar op iedere ambtenaar zijn vrijwillige gif ten moet teekenen .In den dienstorder wordt er aan herinnerd, dat de „Führer" een appèl aan heel het volk gericht beeft, om vrijwillig, vol vreugde en offermoed, te geven. De ambtenaren moeten dit voor al doen. En dan staat er woordelijk: „Wij zullen daaraan kunnen zien, wie zijn eed uit innerlijke overtuiging heeft afgelegd en wie trouw en dankbaar den „Führer" aanhangt. Hij, die zich begriploos buiten de volksgemeenschap beweegt, sluit zich zelf uit de gemeenschap der Duitsche ambtenaren". Zooals alles in het Derde Rijk, wordt ook de vrijwillige charitas van boven af gedecreteerd op straffe van onvrijwillig ontslag. Japan wil een marine even machtig als de sterkste vloot ter wereld. De Japansche gezant te Washington, Saito, heeft in verband met de Londen- sche vlootbesprekingen verklaard, dat Japan om redenen van nationaal pres tige pariteit in de bewapening ter zee eischt, „De openbare meening in Japan", zoo sprak hij „zou het niet langer dulden, dat Amerika aan Japan voorschrijft, hoe veel schepen het mag bezitten. Japan neemt geen genoegen met een geleidelijk streven naar bewapeningspariteit. De verhoudingen zijn thans niet dezelfde als ten tijde van de conferentie van Was hington in 1922. Japan eischt een marine, even mach tig als de sterkste vloot ter wereld, want de Japanners zijn van oordeel, dat hun rijk even belangrijk is, als welk ander land ook. D'e openbare meening zou 't aanvoelen als een aanslag op zijn eer, indien de verhouding 5:5:3 gehandhaafd bleef." Verplicht ganzenmenu voor ambtenaren in Litauen. Sedert de export van ganzen uit Litau en moeilijkheden ondervindt, heeft de Litausche regeering maatregelen moeien nemen om mogelijkheden te scheppen tot het afzetten van ganzen door den land bouw. Thans heeft de regeering een be sluit genomen, waarbij alle staatsambte naren en employés van half door den staat gedreven ondernemingen verplicht worden een in overeenstemming met hun inkomen zijnd aantal ganzen te verbrui ken. Op deze wijze hoopt men voor 200.000 ganzen koopers te vinden. De ambtenaren zullen den gewonen marktprijs moeten betalen. Duitsche opwinding. Het bericht van de „Matin" over Fran- sche militaire maatregelen met 'toog op de mogelijkheid van 'n Hitleriaanschen Putsch in het Saargebied dadelijk na de volksstemming, wordt thans bevestigd door de „Times" en door de „Paris Soir". De staf van het zesde Fransche legercorps dat dicht aan de grens van het Saar gebied ligt, zou voorloopige aanwijzingen hebben gekregen hoe in het geval van een Hitleriaanschen Putsch in het Saar gebied te handelen. De Duitsche pers verklaart, dat de be richten over de mogelijkheid, dat de Fran, sche regeering den president van de re- geeringscommissie voor het Saargebied Knox in het geval van een Putsch-poging in het Saargebied troepen ter beschik king zou stellen, geschikt zijn om de grootste onrust te wekken, want derge lijke militaire voorbereidingen kunnen als voorwendsel dienen voor een geweld dadig ingrijpen. Reeds het dreigen met dergelijk ingrijpen moet als een onrecht matige poging om invloed uit te oefenen op de a.s. stemming, ten sterkste afge keurd worden. De Duitsche regeering en het Duitsche volk wenschen niets anders als de bij verdrag verzekerde uitvoering van de volksstemming. Korte Berichten. In Saksen moeten 60.000 tdn aardap pelen worden vergaard om van den win ter aan de armen te worden uitgedeeld. Voor het vervoer zullen 100 treinen noo- dig zijn. Reeds zijn 30.000 ton aardappe len, gelijkstaande met 54 treinladingen bijeengebracht. De beambten van het volkscommis sariaat van binnenlandsche zaken (voor malige gepoe) hebben in Moermansk 45 beambten van het daar gevestigde goede renstation gearresteerd. De spoorwegbeambten plunderden trei nen met levensmiddelen en verkochten de gestolen waar tegen hoogere prijzen aan particulieren, terwijl het ontbreken de gewicht der levensmiddelentranspor ten met steenen werd aangevuld. Geweldige stormen razen over het eiland Madera, verwoesten er den oogst en ontwortelen vele boomen. De telegra fische verbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. Heden zullen in geheel Engeland ge meenteraadsverkiezingen worden gehou den. De verkiezingscampagne heeft ver scheidene weken geduurd. Er is gisteren veel sneeuw gevallen in onderscheiden deelen van Engeland. In Durham en bij Penrith in Cumberland is 20 c.M. gevallen en in sommige dalen in Schotland en Yorkshire 15 c.M. De tempe ratuur is sterk gedaald en te South Farn- borough in Hampshire vroor het gister ochtend 6 uur 12 graden. DE WEDVLUCHT LONDEN— MELBOURNE. De „Ufver" op de thuisreis. De Australische vliegers Melrose en Mott zijn gisteren in Melbourne aange komen. De deelnemen aan de Melbourne-race, Binnenland. Memorie van Antwoord der regeering op de algemeene beschouwingen der Twee de Kamer. De gouden standaard blijft. Een nieuwe claring-wet. De terugkeer van de Uiver. Buitenland. De vloot-eischen van Japan. Het kerk-conflict in Duitschland. Sluiting van R.K. kerken in Mexico. die bet einddoel hebben bereikt, zijn door de straten van Melbourne getrokken. Een groote menigte juichte ben toe en vooral de jonge Melrose, die juist was geland, werd hartelijk toegejuicht. Melrose is op bet laatste traject onge veer 17 mijl van Charleville verdwaald. Hij landde naast een weg en vroeg een brievenbesteller in welke richting hij moest vliegen. Na een uitstekenden start zette hij zijn tocht voort. „United Press" meldt nog, dat Par- mentir-" en Moll als erkentelijkheid voor de harte. Jke ontvangst, door de beman ning van de „Uiver" te Melbourne onder vonden, en als dank jegens den heer Mo. Robertson, door wien de Nederlanders in staat waren gesteld in de LondenMel- bourne-race hun capaciteiten te toonen, den heer Mc. Robertson alsmede een zes tigtal vooraanstaande personen van Mel bourne tot een aantal rondvluchten met het verkeersvliegtuig de „Uiver" boven de stad en boven het gebergte aan de kust hebben uitgenoodigd. Alle deelne mers waren opgetogen over de comfort van dit vliegtuig en staken hun bewonde ring niet onder stoelen of banken. Woensdagavond is de „Uiver" uit Mel bourne vertrokken. Het vertrek naar Nederland zal ver moedelijk Vrijdag of Zaterdag plaats vin den. Hoeveel passagiers de „Uiver" mee naar Nederland terugneemt, was Woens dagavond bij de K.L.M. nog niet bekend. De cumulatie. De regeering deelt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting mede, dat een wetsont werp houdende regeling tot verdere be perking van de cumulatie van inkom sten uit overheidskassen in voorberei ding is. Particuliere milities. De regeering deelt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betref fende de Rijksbegrooting mede, dat de ministers van justitie en binnenlandsche zaken een wetsontwerp voorbereiden, houdende een verbod tot deelneming aan particuliere milities. De regenval in October. De regenval te Amsterdam bedroeg voor de afgeloopen maand 95 m.M., dat is iets meer dan het gemiddelde bedrag van 88 m.M., berekend voor October in de waarnemingsperiode 19091934. In deze periode werd in October 9 maal meer dan 100 m.M. geobserveerd, tegen 3 maal minder dan 20 m.M. Bijzonder veel regen viel in October 1932, n.l. 253 m.M.; Oc tober 1920 neemt met 10 m.M., daarmede vergeleken, een zeer bescheiden plaats in. De gemiddelde regenval gedurende de maanden Januari tot en met October is 638 m.M., voor dit jaar is dit bedrag 503 m.M. We komen dus nog belangrijk tekort. Notariaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot no taris ter standplaats de gemeente Via- nen, mr W. H. J. Cambier van Nooten, candidaat-notaris te Vianen, en ter stand plaats de gemeente Maasland, G. F. Pe tit de la Rocbe, candidaat-notaris te Maasland. Pachten en hypotheken. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de algemeene be schouwingen over de begrooting 1935, wijst de regeering erop, dat de crisis- pachtwet een tijdelijk karakter heeft. Een nieuwe wettelijke regeling van de pacht, bestemd om ook in normale tijden te die nen zal een anderen inhoud moeten heb ben. Een wetsontwerp ter zake is in voorbereiding. Het vraagstuk eener wettelijke regeling van het recht van opzeggingen van hy potheken is in onderzoek. Hef clearingverkeer met Duitschland. De N.V. Simons' Scheepsslooperij te Pernis deelt mede, dat zij er thans toe moet overgaan, de nog in haar dienst zijnde 42 arbeiders, allen gehuwden, per a.s. Zaterdag te ontslaan, hetgeen een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1