Buitenland Binnenland. Uit de Provincie WOENSDAG 31 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 27 Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent. per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent. per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Positie en beleid van het Kabinet. Bij de behandeling van de Rijksbegroo- ting in de afdeelingen van de Tweede Ka mer is uit den aard der zaak ook aandacht geschonken aan de positie en het beleid van het huidige Kabinet. De meeningen liepen nogal uiteen. Sommige leden meenden, dat de proef, welke genomen is met een uit heterogeens elementen samengesteld Kabinet, met uit zondering van enkele quaesties, tot dus ver zeer goed geslaagd is. Andere leden verklaarden tegen het Ka binet principieele bezwaren te hebben, wijl het, zooals b.v. blijkt uit de verruiming van de verkoopgelegenheid, en het laten loopen van extra-treinen op Zondag, han delt in strijd met Gods Woord. En weer andere leden deelden als hun overtuiging mede, dat zijl dit Kabinet onveranderd als een extra-parlementair Kabinet blijven beschouwen, dat, zoo spoedig de mogelijkheid daartoe aanwezig zal zijn, door een normaal Kabinet dient te worden vervangen. Bij de beoordeeling van deze opmerkin gen dient, naar het ons voorkomt, in de eerste plaats rekening te worden gehou den met den oorsprong van dit Kabinet. De uitslag van de verkiezingen was van dien aard, dat samenwerking van perso nen uit verschillende partijen noodzakelijk was. Het zou onmogelijk geweest zijn een Antirevolutionair of Chr. Historisch of R.-Katholiek of Soc.-Demoeratisch Ka binet te vormen. Dat mag bij de beoordee ling van den toestand geen oogenblik uit het oog worden verloren. Voor de vorming van 'n rechtsch-parle- mentair Kabinet stonden de kansen beter. Dr Golijn, die met de vorming van een ministerie werd belast, achtte den toe stand financieel en economisch echter zoo ernstig, dat alleen de breedst mogelijke saamwerking van de parlementaire groe pen uitzicht bood op genoegzaam zedeliji- ken steun, óók in het land, voor een Ka binet dat zéér drastische maatregelen zou hebben voor te stellen. Zeker, er was, wat men noemt, een rechtsche meerderheid. Maar de heer Colijn is gewoon de za ken nuchter te bezien. Vandaar dat hij in zijn briefwisseling met Mr Aalberse o.m. dit schreef: „Noch naar het getal (52), noch inner lijk, zijn de drie groepen der voormalige coalitie sterk genoeg om een taak van dezen omvang tot een goed einde te brengen„Bij alle overeenstemming, zoodra diepere levensvragen aan de orde komen, is de homogeniteit der drie groe pen in de latere jaren in het algemeen vrij sterk achteruitgegaan. Terwijl de aan de orde komende vragen voorshandê alle buiten het terrein der diepere beginselen liggen, dus daar waar de meeningen nogal uiteenloopen." Niemand zal kunnen ontkennen dat de toestand hier naar waarheid is geteekend. En niemand zal ook willen ontkennen, dat, wanneer zulk een rechtsch Kabinet was gevormd en het was betrekkelijk spoedig gestrand, de gevolgen van hoogst ernstigen aard zouden zijn geweest. Natuurlijk heeft ook een Kabinet op breeden grondslag zijn bezwaren. Het kan geen principieele politiek voe ren in den zin van specifiek A.R. of C.H. politiek. De homogeniteit zal niet altijd even sterk zijd. Er blijven voor de diverse partijen tal van onvervulde wenschen. Dat is alles waar. Maar we verkeeren in meer dan één opzicht in een noodtoestand. Daarom zou het niet verantwoord zijn dat b.v. de A.R. groep, omdat zij niet haar wenschen kan vervuld krijgen, zich aan hare verantwoordelijkheid voor de toe komst van land en volk zou onttrekken. Daarom kunnen we het toejuichen dat al blijft er critiek op onderdeelen een Kabinet als het huidige is gevormd en dat mannen als Colijn en de Wilde en Slotemaker de Bruïne daarin een leiden de plaats hebben. Maar bijl dit alles blijft levendig de hoop, dat de toestand dermate zal veran deren, dat weer een normaal parlementair Kabinet kan optreden. Waarbij we niet uit het oog verliezen, dat bij de toenemende verbrokkeling, ook wat dit betreft, de toekomst ver van gun stig schijnt. De kerkstrijd in Duitschiand. De landsbisschoppen van Beieren en Wurtemberg, die zich, naar verluidt, in hechtenis bevinden, zijn gisteren door den minister van binnenlandsche zaken ontvangen. Na hun bespreking bij minister Frick, begaven zich de beide bisschoppen, bij wie zich ook die van Hannover gevoegd had met den minister naar Hitier. Deze conferentie met Hitier duurde drie uur. Nadere bizonderheden omtrent hetgeen besproken werd, werden tot dus ver nog niet verstrekt. Naar verluidt moet de conferentie met Hitler in verzoenenden geest gewerkt hebben. Opvallend is, dat bij deze bespre kingen rijksbisschop Müller niet aanwe zig was, wat het vermoeden versterkt, dat een en ander buiten hem is omgegaan, en dat zijn positie inderdaad niet meer de zelfde is als eenigen tijd geleden. Men krijgt den indruk, dat Hitier een verzoening met de oppositie nastreeft. In verband hiermede is van beteekenis, dat dr Jaeger al zijn kerkelijke functies ter beschikking heeft moeten stellen. Een dramatische scène speelde zich gis termiddag af op de rijkskanselarij te Berlijn, toen een dertigtal Beiersche na- tionaal-socialistische boeren als vertegen woordigers van twee honderd duizend protestantsche boeren „aan Hitier wil den vertellen wat er zich eigenlijk in de Evangelische kerk afspeelt." Men meent te weten, dat de boeren aan Hitier wilden zeggen, dat „rijksbisschop Müller, dr Jaeger en „die heele bende" moeten heengaan, daar zij de Luthersche kerk naar den ondergang voeren. Ze werden echter niet toegelaten. Eén chef van het Dep. van Binnenlandsche Zaken heeft hun klacht aangehoord. Crisisger'ichfÊtt in Beigig. De alarmeerende geruchten, welke door sommige bladen waren verspreid over een aanstaanden val van de Belgische regee ring, hebben gisteravond nog geen be vestiging gekregen na een ministerraad, die vier uur heeft geduurd en waarvan sommigen verwachtten, dat hij voor de regeering fataal zou worden. De premier heeft gedaan gekregen, dat enkele ministers grootere bezuinigingen op hun begrootingen zullen toepassen dan zij aanvankelijk bereid waren te doen en waarop van de zijde van den minister van financiën met klem was aangedrongen. De salarissen der staats ambtenaren zullen met vijf procent wor den verlaagd. De eerstvolgende kabinetsraad is vast gesteld op 7 Nov. a.s. en als zich in den tusschentijd geen bijzondere incidenten voordoen, is er dus een goede kans, dat de regeering den 13en Nov. den dag waar op de Kamer weer bijeen komt, zal halen. Massa-trouwpartij op 29 October. Zooals gemeld, waren voor diegenen, die 29 October, den eersten dag van het nieuwe fascistische jaar in Italië, in het huwelijk zouden treden, premies uitge loofd, bestaande uit 500 lire, bloemen en andere geschenken. Het gevolg is geweest, dat dien dag in Rome 3150 paartjes zijn getrouwd, in Lit- toria, gelegen in de drooggelegde Pontijn- sche moerassen, zijn 500 huwelijken ge sloten. Ook in de andere Italiaansche steden en gemeenten hebben velen den 29sten October gekozen, als trouwdag. Een Amerikaansch vijfjarenplan. Uit Washington wordt gemeld, dat het officieele lichaam voor de werkverschaf fing zich bezig houdt met een groot- scheepsch vijf-jaren-plan, zulks in ver band met den noodtoestand der werkloo- zen. Voor de uitvoering van dit plan, dat ten doel heeft de werkloozen aan arbeid te helpen, zal een bedrag van 12 milliard dollar noodig zijn. Hiervan zal 9 milliard dollar worden besteed voor den bouw van openbare ge bouwen en 3 millard dollar voor den bouw van particuliere huizen. Men wil op deze wijze gelijktijdig de bij de banken in de Vereen. Staten braaklig gende kapitalen op productieve wijze aan wenden. De Amerikaansche regeering streeft er naar den werkloozensteun te vervangen door productieven arbeid, zulks in verband met den komenden winter en de zware taak, die haar door de onder steuningsuitgaven op de schouders is ge legd. De vlootbesprekingen te Londen. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de Amerikaansche delegatie en de aan de voorbereidende vlootbesprekingen deelne mende Britsche ministers den Japan- schen vertegenwoordigers hebben medege deeld, dat het Japansche plan voor een nieuwe basis der vlootbeperkingen buiten gewone moeilijkheden biedt. Diplomatiek welingelichte personen verklaren, dat de besprekingen weliswaar nog niet op het doode punt zijn gekomen, doch dat zij zich wel in een precairen toe stand bevinden. Naar verklaard wordt, lijdt Norman Davis aan oververmoeidheid. Hevige gevechten in Zuid-China. De gevechten tusschen regeeringstroe- pen en communisten in de Zuid-Chiree- sche provincies duren nog steeds met on verminderde heftigheid voort. Voor de troepen der centrale regeo- ring, die op oorlogssterkte zijn gebracht, wijken de communisten terug naar hel Noord-Westen. In de kringen van het militaire opper commando vreest men, dat de communis ten, na concentratie van alle hun ter beschikking staande krachten, den opruk- kenden regeeringstroepen in de moeilijk toegankelijke gebergten der provincie Sjetsjoean een beslissenden slag willen leveren. In verband hiermede werd aan alle troepenafdeelingen bevel gegeven, de ach tervolging van de vluchtende communis ten te bespoedigen, om hun slag te kun nen leveren voordat zij versterkingen kunnen krijgen. De gemuilkorfde Duitsche pers. De nieuwe instructies, die dr Göbbels korten tijd geleden aan de Duitsche pers gegeven heeft, zijn thans uitvoeriger in brochurevorm verschenen. Hoofdbeginsel is, dat de berichtgeving niet in tegen spraak mag zijn met den geest van den nieuwen tijd. Bij groote feestelijkheden mogen de ver- slat gevers niet meer spreken van „de elite der maatschappij, prominente figuren, persoonlijkheden uit de eerste kringen", enz. Het is voldoende wanneer de aanwe zigen met hun volle titulatuur genoemd worden. In Duitschiand bestaat geen klas senverschil, slechts verschil van ambten. Financieele redacteurs worden opge wekt meer plaats in te ruimen aan de welvaart, die door het nationücil-socialis- t -he bewind is gebracht!! Beschouwingen over wetsontwerpen of den staatsvorm zijn ontoelaatbaar en ver boden. Herinneringen aan het vroegere regime hebben geen nut. Het officieele „Deutsche Naohrichten Büro" zorgt voor nieuwsberichten, de dagbladen moeten liever geen gebruik maken van eigen inlichtingsbronnen. In het kerkconflict is dit zelfs nadruk kelijk verboden. Tenslotte is Göbbels van oordeel, dat de Duitsche pers weer interessant is gewor den. Korte Berichten. Te Le Mans zijn vier kinderen na het gebruik van paddestoelen ernstig ziek geworden. Een hunner, een kind van ne gen jaar, is intusschen reeds gestorven, terwijl de toestand van de drie andere, die 6, 5 en 3V2 jaar oud zijn, ernstig is. De kanselier van de Engelsche schatkist heeft bekend gemaakt, dat hij van de regeering van de Unie van Zuid- Afrika een bedrag van 7.500.000 pond ster ling ontvangen heeft, zijnde het restant der oorlogsschuld van dit land aan de regeering van het Vereenigde Koninkrijk. De Belgische regeering heeft het in leggen van extra treinen voor een com munistische betooging te Antwerpen ver boden. Te Aken is een tram uit de rails geloopen en tegen een huis opgereden. Er zijn in totaal daarbij 5 personen zwaar en 20 licht gewond. Op en om IJsland heerschte de laat ste dagen zeer slecht weer. Op het eiland werd groote schade aangericht door over stroomingen. Ettelijke schepen liepen met averij binnen. Van een Engelschen treiler zijn twee man 'overboord geslagen, een an dere treiler zit op het strand. Amsterdam en het Rijk. In het departement van Koloniën heeft gisteren een conferentie plaats gehad tus schen de Regeering en het college van Burg. en Wethouders van Amsterdam. De Regeering was vertegenwoordigd door dr Colijn, mr Oud, mr De Wilde en prof. Slotemaker de Bruïne. Het college van B. -en W. was, met uitzondering van dr Vos, die den dienst ten stadhuize waar nam, voltallig verschenen. De conferentie liep over de verschillen de moeilijkheden, waarmee Amsterdam te kampen heeft in verband met de zorg voor de werkloozen en de lasten, welke het Rijk aan Amsterdam oplegt. De conferentie duurde ruim twee uur. Zij had een aangenaam verloop en het bleek dat de Regeering een open oog had voor de moeilijkheden waarvoor het ge meentebestuur stond. Werkloosheid in de sigarenindustrie. Een aantal sigarenfabrikanten hebben aan den voorzitter van den ministerraad en aan de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken en van Financiën een adres gezonden, waarin zij' o.m. zeggen, dat de huidige werkloosheid in de siga renindustrie maar voor een klein percen tage op rekening van de oprol- en com pleet-machines moet worden gesteld. De oprolmachine is van zeer recenten datum en de compleet-machines zijn op enkele uitzonderingen na pas eenige maanden in gebruik en betreffen hoofd zakelijk het kleine en goedkoopere pro duct; de machine echter die de werkloos heid tot het huidige cijfer heeft opge voerd, is de boschjesmachine. Ondergeteekenden zijd van meening, dat als ook deze machine naast de oprol- en compleetmaohine in het adres was op genomen, daardoor ten zeerste het alge meen belang zou warden beoogd, en dat van de sigarenindustrie in het bijzonder. Bij het van overheidswege verbieden van de'sigarenindustrie in het bijzander, paard moeten gaan het opleggen van een uniforme regeling betreffende sociale las ten, geldend zoowel voor klein- als groot bedrijf. De Omzetbeiastingwet. Een delegatie uit den Nijverheidsraad heeft in een particuliere audiëntie met den minister van Financiën een onder houd gehad inzake de per 1 November aangekondigde beperking in het ver- leenen van vergunningen overeenkomstig artikel 4 der omzetbeiastingwet. De volgende punten zijn daarbij ter sprake gebracht: De minister verklaarde, dat de verstrek te opdracht alleen de bedoeling heeft om aan een te ruime toepassing van artikel 4 een einde te maken. Bedrijven, die inderdaad voldoen aan de omstandig heden, die, blijkens de geschiedenis der wet, aanspraak geven op toepassing van artikel 4, zullen in het genot van de ver leende vergunning kunnen blijven. Zoodanige omstandigheden zijn aan wezig, indien een fabrikant van massa artikelen deze rechtstreeks aan verbrui kers levert, terwijl het regel is, dat fabri kanten van zoodanige artikelen deze aan wederverkoopers leveren (het bij de be handeling in de Tweede Kamer genoemde voorbeeld van de firma De Gruyter). Daarnaast kan de figuur bestaan, dat het in een groep van bedrijven regel is, dat uit de fabriek wordt geleverd aan den groothandel, terwijl sommige fabri kanten in deze groep een deel van hun afzet rechtstreeks aan detaillisten leve ren. Ten opzichte van de met laatstbe doelde bestemming afgeleverde goederen zou een hoogere heffing worden gevor derd. Er kan, onder zekere voorwaarden, dan aanleiding zijn voor toepassing van artikel 4. De bijzondere wijze van af levering moet echter een afwijking zijn van den regel. Dat er een afwijking is, moet naar bui ten blijken uit het hebben van een bij zonder verkoopapparaat. Voor het geval het in een groep van bedrijven regel is, dat de fabrikanten het grootste deel van hun producten afleveren aan winkeliers, terwijl sommigen een deel van hun fabri katen aan grossiers leveren, is er geen reden, artikel 4 toe te passen. In verband met de mogelijkheid, dat vergunningen zijn ingetrokken, die bij toetsing aan in het vorige punt vermelde, behouden zouden kunnen blijven, heeft de minister toegezegd, den inspecteurs nader machtiging te verleenen om dege nen, die bezwaar tegen de intrekking in dienen, voorloopig alsnog tot 1 Januari 1935 in het genot van de vergunning te laten. De minister wees erop, dat de vergun ningen tot betaling per aanslag thans in het algemeen slechts worden gegeven aan fabrikanten, die ten minste vijftig factu ren per dag te zegelen hebben. De minis ter was evenwel bereid, te overwegen, in hoeverre die grens zou kunnen worden verlaagd. De contingenteering van steenkolen. Naar het Hbl. uit Heerlen verneemt, is Maandag in Den Haag een bespreking gehouden van de contingenteeringscom- missie met belanghebbenden, betrokken bij een verscherpte contingenteering van steenkolen. Alleen de vertegenwoordigers van de mijndireeties, van de mijnwerkersorgani saties en van de R.-K. Werkgeversvereni ging waren vóór het verscherpen van de contingenteering, de andere belangheb benden waren er tegen. Deze laatste groep bestond o.a. uit vertegenwoordigers van den land- en tuinbouw, van de transport- arbeidersbonden, van het schippersbedrijf talrijke fabrikanten, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel en Fabrie ken en afgevaardigden van vak- en standsorganisaties. Een der aanwezigen oordeelde zelfs, dat het beter was de mijnen maar dadelijk te sluiten, dan de contingenteering te verscherpen. Men kantte zich niet alleen tegen een verder gaande contingenteering, maar ook tegen de bestaande. SALARIEERING GEMEENTEPOLITIE AMBTENAREN. Dezer dagen hadden de vertegenwoor digers van de Hoofdbesturen van den Alg. Ned. Politiebond, den Alg. Bond van Po litiepersoneel in Nederland, den Ned. R. K. Politiebond „Sint Michael" en den Bond van Chr. Politieambtenaren in Ne derland een onderhoud met den minister van Binnenlandsche Zaken, ter bespre king van de salarieering der gemeente- ipojitieambtenaren, in verband met de door den minister aan verschillende ge meentebesturen ter zake kenbaar ge maakte richtcijfers. Binnenland. De salarieering der gemeente-veldwach ters. De toepassing der omzetbelasting. Gontingenteeringen verlengd. Buitenland. Aanslag op koning Boris van Bulgarije? De kerkstrijd in Duitschiand. De Duitsche pers gemuilkorfd. Een Amerikaansch vijfjarenplan. De positie van het Belgische Kabinet. De vertegenwoordigers der organisaties betoogden met nadruk, dat de door den minister aangegeven salarieering van f 1300 tot f 1700 voor de gemeenteveld wachters, in het algemeen genomen, niet klopt op het jarenlange streven van de Commissarissen der Koningin! in ver scheidene provincies naar een meer uni forme salarieering voor de gemeente veldwachters op ongeveer gelijke basis als de bezoldiging der Rijksveldwachters; en daarom onvoldoende moet worden geacht. De aandacht van den minister werd ook vooral gevestigd op do m o r e e 1 e g e- v '01 g e n van een eventueel ongelijkmatig drukken der salarieering van de politie ambtenaren. Met aandrang werd verzocht, om tot een soepeler toepassing van de vanwege het Dep. van Binnenl. Zaken vastgestelde aanvankelijke salarisnormen voor het po litiepersoneel te komen, door in de aan de betrokken Gemeentebesturen ter zake te richten missives duidelijk tot uitdrukking te doen brengen, dat in bepaalde gevallen, b.v. bij een duren levensstandaard of in dien aan de uitvoering van den politie dienst ter plaatse speciale eischen, feiten of omstandigheden zijn verbonden, zoo mede in het geval, dat in de Verordening tot regeling der bezoldiging, enz. geen, of een ongunstiger kindertoeslagregeling dan die geldende voor het Rijkspersoneel is opgenomen, tot een evenredige verhoo- ging van het normsalaris behoort te wor den gekomen. De minister toonde groote belangstel ling voor de inzichten der organisatie- vertegenwoordigers en trad in een nadere beschouwing van eenige door de delega tie geopperde denkbeelden. Z. E. verklaarde voorts, dat bij de be- oordeeling van de salarieering der ge meentepolitieambtenaren met de verschil lende omstandigheden, welke voor een juiste geldelijke waardeering van betee kenis zijn, overigens steeds zooveel mo gelijk rekening wordt gehouden. De minister zegde tenslotte gaarne toe de wenschen en opmerkingen der organi satie-vertegenwoordigers nader onder het oog te zullen zien. De herclassificatie der gemeenten in Zeeland. In Zeeland wil men van de 109 gemeen ten 98 in de IVe klasse plaatsen, waar mee Zeeland het hoogste percentage heeft behaald, n.l. 88,07 pet. In de ietwat gun stiger Ille klasse staat slechts 8.26 pet., terwijl in de lie klasse slecht 2 gemeen ten zijn terecht gekomen en in de Ie klas se geen enkele gemeente. Middelburg en Vlissingen zijn de lie klassers en Axel, Breskens, Domburg, Goes, Terneuzen, Sas van Gent, Wemel- dinge, Zierikzee en Hulst de IHe klassers. Voor Zeeland is er dus alle reden, om de voorgestelde herclassificatie af te wijzen. Middelburg. Gisterenavond had in do bovenzaal van de sociëteit de Vergenoe ging de eerste ontspanningsavond in dit winterseizoen voor de werkloozen plaats D'eze avond stond wel geheel in het tee- ken des tijds, want het was een voor dracht met lichtbeelden van de K.L.M. Na opening door den voorzitter der commissie, den heer Ir Roeters van Len- nep, was het woord aan den heer van Ginkel van de K.L.M., die de toehoorders aan de hand van een serie bijzonder goede plaatjes verteld heeft over de op richting van de K.L.M. nu 15 jaar gele den, waarbij een gehuurd open marine vliegtuig als eerste passagiersvliegtuig dienst deed. Ook de nieuwste machines kwamen op het doek, als de F 36 en de Douglas, later Uiver genaamd met de kranige bemanning, waarvoor een flink applaus als bewijs van hulde weerklonk. De aanwezigen hebben de luchthavens Schiphol, Waalhaven en Batavia van uit de lucht kunnen bewonderen; op een kaart hebben zij het luchtlijnennet kun nen bestudeeren, waarhij nog weer eens duidelijk de groote rol, die de K.L.M. speelt op dit terrein, naar voren kwam. Tenslotte draaide een film, die het ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1