Jtw/m •ft- Buitenland. DINSDAG 30 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 29 mr-i Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeeiingen 60 cent, per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bü contract belangrijke korting. LOEFF, maten. Een streep door de rekeningen? Men weet hoe het in Rusland en Duitschland gegaan is met de buiten- landsche schulden. De Sovjet-regeering heeft eenvoudig besloten de vroegere buitenlandsche schulden niet te betalen. En in Duitsch land wordt een systeem gevolgd, dat met dit Russische stelsel bedenkelijk veel overeenkomst gaat vertoonen. Het heeft de aandacht getrokken, dat dit optreden van Duitschland, waardoor o.a. onze tuinbouwers zoo ernstig gedu peerd zijn, in het orgaan van de N. S.B. werd toegejuicht. Een vreemd verschijnsel bij een blad van een z.g. nationale beweging. Aanvankelijk werd hierbij gedacht aan een gevolg van de sterk Duitsche gezind heid van onze N. S. B.-ers, die nu een maal gewoon zijn alles wat bij onze Oosterburen gebeurt, toe te juichen. Maar er blijkt meer achter te zitten. Het afschrijven van schulden, schijnt tot het systeem van de Nationaal-Socia- listen of Fascisten te behooren. In het „wetenschappelijk" tijdschrift van de N. S. B. „Nieuw t Nederland" schrijft de redactieleider Dr E. Verviers over de rijks-, provinciale- en gemeente lijke schulden: „Men zal het ons fascisten, wel niet kwalijk nemen, dat wij voor een dergelijk beheer van een voorafgaand be wind geen verantwoordelijkheid aanvaar den en datwij erook geen oogen- blik aan denken om die schuld te beta 1 en". Let wel: dit wordt gezegd in een wetenschappelijk tijdschrift, zoo dat we hier een uitspraak hebben van meer dan gewone beteekenis. Wij zullen hier nu maar buiten be schouwing laten de vraag of Dr E. Ver viers wel de eerst aangewezene is in financiëele zaken als adviseur op te tre den. Als directeur van „Bodemcultuur" heeft hij een allererbarmelijkst en veel te royaal beheer gevoerd. Een faillisse ment was het einde van het lied. Eenige bescheidenheid zou een derge lijke „financier" niet misstaan, maar wij laten dit rusten. Het komt meer voor, dat menschen, die hun eigen zaken hopeloos hebben laten vastloopen, precies weten hoe de staat- en gemeente-financiën be heerd moeten worden. Van veel meer belang is echter de vraag wat het Nat.-Soc. systeem door Dr V. aanbevolen in de practijk beteekent, en welke schuldeischers daarvan de dupe zullen worden. In „De Vrijheid" merkt J. L. daarom trent o.m. op: „Vrijwel uitsluitend landgenooten, veel al kleine luyden, instellingen met een humanitair en sociaal doel enz. De heer Verviers wil deze obligatiehouders (rente niertjes, rechthebbenden op door staats schuld gedekte uitkeeringen enz.) van hun laatsten penning berooven om mooi weer te spelen, als zijn fascistische haan kraait. Op die w ij z e willen dus de Nederlandsche Nationaal-Socialisten in een minimum van tijd van de staats schuld etc. afkomen. Op de commu nistische wijze! Geen wonder, dat zij indertijd den (sindsdien uit eigen be weging uit hun midden weggeloopen) ex- comunist Frenay met gejuich begroet hebben!" Wonderlijke en gevaarlijke en moreel niet te verdedigen opvattingen houden onze N.S.B.-ers er op na. Het valt echter te prijzen, dat zij er zoo duidelijk voor uitkomen. De politiek van Duitschland tegenover o.a. onze boeren en tuinders, wordt met geen woord afgekeurd. En openlijk aan gekondigd, dat zij, die in goed vertrou wen hun spaarcentjes in Rijks- en Ge- meenteleeningen belegden, zonder vorm van proces naakt aan den dijk zullen worden gezet. De vlootbesprekingen dreigen vast te loopen. Maandagmorgen hebben de Japanners en de Amerikanen een bespreking gehou den binnen het kader van de voorberei dende vlootbesprekingen. De besprekingen duurden 1 uur en 20 minuten. De Ja panners gaven nogmaals een uitvoerige uiteenzetting van hun reeds bekende plannen, zonder dat zij er iets nieuws aan toevoegden. Geen enkel cijfer werd genoemd voor de globale tonnemaat en geen voorstel ge daan om de besprekingen tusschen de drie partijen voort te zetten. De vlootbesprekingen zijn in een nieuw stadium getreden, toen de Britsche mi nisters 's middags een eerste onderhoud hadden met de Amerikaansche vlootdes- kundigen. De gedelegeerden zijn overeengekomen dat het noodzakelijk is, ondanks het feit, dat men thans vastgeloopen is, de be sprekingen voort te zetten en geduld te oefenen. De vertegenwoordigers van bei de landen geven er zich rekenschap van, dat de tegenwoordige toestand ernstig is en dat al het mogelijke gedaan moet wor den om de besprekingen te doen slagen. „Het laatste, dat wij willen, is moeilijk heden met Japan te krijgen", zeide de Amerikaansche woordvoerder. De Schotsche haringvloot weer in zee. De Daily Mail meldt uit Yarmouth, dat gisteren meer dan 300 booten van de haringvloot voor het eerst sedert het be gin van de vorige week weer in zee gin gen. De staking van de visscherij was, zoo als men weet, veroorzaakt door het feit, dat de markten met haring werden over stroomd. In visscherskringen zou men thans weer vol vertrouwen zijn, daar men hoopt, dat de regeering den verkoop van versche en gerookte haring in het buitenland mogelijk zal maken. Gömbös naar Rome. De Hongaarsche minister-president Gömbös zal eind van deze week naar Rome reizen. Op da heenreis zal Göm bös een dag te Weenen verblijven om te confereeren met bondskanselier Schusch- nigg. In het begin van de volgende week komt de Hongaarsche' minister-president dan te Rome aan, waar hij drie of vier dagen zal blijven. Voor bestendiging der nationale regeering in Engeland. Minister-president MacDonald, de leider van de conservatieve partij, Baldwin, en de vertegenwoordiger der liberalen, mi nister Sir John Simon, hebben tijdens een déjeuner, redevoeringen gehouden over de regeeringspolitiek. MacDonald hield hier zijn eerste poli tieke redevoering sedert zijn terugkeer uit Canada. In zijn rede zette MacDonald, die door de aanwezigen hartelijk werd toegejuicht, o.m. uiteen, dat men niet kan ontkennen, dat het werk der nationale regeering meer gedaan heeft voor het groote middelpunt van het Britsche rijk, voor zijn eer, zijn achting en zijn aanzien dan ooit te voren. Het land kan op het oogen- blik een terugkeer tot de par tijpolitiek niet verdragen. Baldwin zei o.m.: Wat ook de reputatie van de nationale regeering in het binnen land moge zijn, in het buitenland staat zij in hoog aanzien. Ik zie, aldus Baldwin, in de naaste toekomst geen kans voor een terugkeer tot den partijstrijd van vroeger. Alles moet gedaan worden om de eenheid in stand te houden, welke op dit oogenblik in de nationale regeering bestaat. Ook Sir John Simon verklaarde, dat het systeem der politieke samenwerking moet voortduren. Oppositie-bisschoppen bij Hitier ontboden. De aartsbisschoppen Meiser en Ma- rahrens zijn plotseling door den rijks minister van binnenlandsche zaken, Frick, tegen vandaag naar Berlijn ont boden, waar zij door Hitier zullen ont vangen worden. Bisschop Wurm is inmiddels na acht tien dagen in hechtenis te zijn geweest, ontslagen. Korte Berichten. D'e Belgische ministerraad heeft besloten, krachtige maatregelen te tref fen tegen de buitenlandsche handelaars, waaronder zich vele Duitsche emigranten bevinden, die goederen tegen dumpings- prijzen verkoopen onder het voorwend sel, dat men liquidatieuitverkoopen houdt. De rechtbank te Dordmund heeft 123 communisten tot gevangenisstraffen veroordeeld, die beschuldigd worden de veiligheid van den staat in gevaar te hebben gebracht. Gedenkteeken H. M. de Koningin-Moeder. Vrijwel doorloopend ontvangt het Co mité Gedenkteeken H. M. de Koningin- Moeder, 's Gravenhage, de treffendste bewijzen van de groote vereering, welke de Haagsche Burgerij voor H. M. de Ko ningin-Moeder heeft. Thans bereikte het Comité weder de mededeeling, dat de gecombineerde 's Gravenhaagsche Tuinbouwvereenigin- gen in beginsel besloten hebben de be planting van het op te richten monument belangeloos ter hand te nemen. Hoe langer hoe meer blijkt, dat inder daad de begeerte leeft, het gedenkteeken te doen worden wat van den omvang af werd bedoeld, n.l. een gedenkteeken van geheel 's Gravenhage. Administratief belastingpersoneel. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Bond van admini stratief personeel bij de belastingen zijn voorstellen om te bevorderen, dat het examen van adjunct-commies nog een maal op den ouden voet zal worden ge houden, aangenomen, en evenals die om te ijveren voor verbetering van de positie van de schrijvers en de rijksklerken zon der vak-examen. Protesteerende bedrijfsautohouders. Te Groningen is onder leiding van ir M. v. d. Laan, directeur van de D.G.tax te Delfzijl, een protestvergadering gehou den van bedrijfs-autohouders tegen de hooge benzinebelasting en verhoogde we genbelasting. Nadat de voorzitter het lot van de be dt ijfsautohouders had geschetst en er op gewezen had, dat verzoekschriften en audiënties bij de regeering tot nu toe niets hebben bereikt, wekte hij de aan wezigen op tot een gemeenschappelijken protesttocht naar Den Haag. Het orga- niseeren van dezen tocht is, naar hij mededeelde, over het geheele land in vol len gang. Als duizenden bedrijfsautohou- ders met hun wagens in gesloten colonne als trouwe, vredelievende burgers voor de Koningin defileeren, zal men maatregelen treffen om de bedrijfsautohouders van d>n ondergang te redden. De drukbezochte vergadering besloot eenparig „door dik en dun" samen te gaan. De vergaderden, eenige honderden in getal, verplichtten zich op eerewoord, bij eersten oproep met hun auto's present te zijn. DE LONDEN—MELBOURNE RACE. De retourvlucht van Johnes en Waller. De Engelsche vliegers Johnes en Wal ler, die met de Havilland Cornet vierde in Melbourne aankwamen en, zooals gemeld Zaterdagmorgen weer vandaar zijn ver- troken om te trachten het record Austra liëEngeland en het record Engeland Australië vice versa op hun naam te brengen, startten dien dag om 21.25 uur (A.T.) van Melbourne, om 8.35 u. bereik ten ze Gharleville en niettegenstaande den hevigen storm op de Timor-Zee, vertrok ken ze om 21.40 u. naar Singapore, waar ze Zondag 7.40 u. (pl. tijd) aankwamen. Vandaar zijn ze te 23.20 u. naar Alla habad vertrokken. Uit Singapore wordt nader gemeld: Een vergelijking tusschen de heenreis van Scott en Campbell Black en de thuis reis van Jones en Waller levert het vol gende resultaat: Melb.Charleville Scott en Black 4.35 Jones en Waller 3.45 Charlev.Darwin Scott en Black 9.07 J ones en Waller 6.45 DarwinSingap. Scott en Black 11.26 Jones en Waller 10.20 Zij hebben de rond 6900 K.M. van Mel bourne naar Singapore afgelegd in 20 u. 50 min. tegen Scott en Black in 25 u. 8 min. Zij maakten dus een gemiddelde van bijna 330 K.M. Zooals gisteren gemeld, heeft ook het vijfde vliegtuig, de „Miles Hawk" Mel bourne bereikt. Van de overige vliegtuigen is een drie tal Port Darwin gepasseerd. Nader wordt gemeld, dat als zesde te Melbourne is gearriveerd de „Airspeed Courier" van de Stodarts. DE VOORGESTELDE WIJZIGING DER L.O.-WET. Ontslag aan huwende onderwijzeressen. De Memorie van Antwoord is versche nen op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging der artikelen 38, 56 en 97 der L.O.- wet 1920. De Minister noemt het verwijt, dat de regeering van de crisismoeilijkheden ge bruik maakt om een principiëele strijd vraag, n.l. aangaande de beroepsgelijk heid van man en vrouw, te beslissen, ongegrond, daar dit ontwerp zijn oor sprong vindt in het op 15 December 1933 ingediende amendement-Zijlstra. De Ka mer heeft dus zelf deze zaak aan de orde gesteld. Had de regeering toen geen ont werp toegezegd, dan ware deze kwestie op minder doelmatige wijze beslist. Over het beginsel zelf is bovendien al beslist toen de wetgever aan den gemeenteraad de bevoegdheid gaf, het ontslag van de huwende onderwijzeres imperatief voor te schrijven. Voor de dreiging met concubinaat zal geen regeering kunnen wijken; zij kan daarin nimmer aanleiding vinden om voor een overigens wenschelijk geachte regeling terug te deinzen. De vraag van het kostwinnerschap heeft alleen beteekenis voor wie kostwinner zijn, niet voor wie het door huwelijk zou worden. Stellig zullen door het nieuwe voorschrift niet uitsluitend werklooze huisvaders worden gebaat; wel zal door elk ontslag een plaats open komen voor een werkloozen bevoegde, hetzij man of vrouw. De nieuwe overweging houdt inderdaad met de crisis verband en zal als zoodanig slechts een tijdelijke strekking hebben. Mocht de Kamer van een definitieve be slissing afzien en mochten de verschil lende groepen eensgezind aan een aan den onbekenden duur der crisis gebonden regeling haar zegel willen hechten, dan zal de Minister tegen een amendeering in dien geest geen bezwaar maken. Volkomen juist is de opmerking, dat het ontslag kan worden gesteld als voor waarde voor subsidiëering van het bij zonder onderwijs zonder aanranding van de grondwettelijk gewaarborgde vrijheid van aanstelling. Het ontslag van gehuwde onderwijze ressen buiten overcompleet is minder eenvoudig dan het schijnt. In het alge meen is dit een maatregel van geheel anderen aard dan ontslag bij huwelijk. De minister zet uiteen, dat hij ernstige bedenkingen heeft tegen een dergelijken maatregel. Het vraagstuk van de vervroegde pen sioneering zou de Minister reeds ter op lossing hebben voorgelegd, indien hij niet het resultaat had moeten afwachten van de berekening der deskundigen. Te zijner tijd hoopt hij over zijn voorstel met de Kamer van gedachten te wisselen. Middelburg, De garagehouder C. W, aan de Gravestraat alhier, had Maandag middag het ongeluk, dat de bandafnemer, waarmede hij een band van 'n auto wilde afnemen, uitschoot en hem een vrij hevige verwonding bij het rechteroog toebracht. De getroffene is naar het gasthuis over gebracht en aldaar ter verpleging opgeno men. Gevonden voorwerpen: Autovlag en mantelband, P. J. den Hollander, Noord- weg S 230; medaillon, mej. de Rijke, Breestr. 't Zand E 25; spatlap, Emmastr. W 104; dameshoed, L. Mondeel, Seisstr. Q 15 a; pakje met boorden, v. d. Berge, Nieuwe Haven S 109; knot wol, Bouwens, Volderijlaagte M 79; mantelgarnituur, B. v. P.; zakmesje, J. Jansen, Seisweg R. 180; moersleutel, Visser, Wïnterstr. Q 108; bankbiljet, P. Koole, Koudek.weg D 34; passerdoos, C. v. Sluijs, B. v. P.; glace handschoen, N. de Graaf, Brakstr. O 264; muts, W. Roskam, Lambrechtstr. L 98; heerenhorloge, A. J. v. d. Maas, Zuid singel E 39; passer, A. Minnaar, Bogard- str. D 38; zakdoekje, J. Gabriëlse, Koe- poortstraat E 61; kinder jekker, S. Cor- nelisse. Korte Delft F 5; kinderporte- monnaie, S. Melse, Damp.singel F 189; damesportemonnaie, P. v. d. Driest, Maasbaai P 127; mantelband, P. de Co- nick, Varkensmarkt I 182; mantelband, W. Peene, N. Ooststr. N 90; damesport. met inh., Akkenaar, KI. Werfstr. T 32; heerenrijwiel, v. d. Weel, Molstr. F 89; kindercape, Janse, Achtersingel Q 156; belastingmerk, J. Mieras, Molenberg K 82; bril in koker, v. d. Berge, Bleek, E 94 i; damesregenjas, Bliek, Stadswegje R 151 j; jongensjas, F. Looise, Seisweg R 151; heerenrijwiel, A. J. Visser, Lombard- straat C 54; regenjas, M. de Voogd, KI. Werfstr. F 29; paar dameshandschoenen, L. Sturm, Rozedwarsstr. W 253; heeren rijwiel, B. v. P.; dameshandschoen, N. v. d. Welle, Veerschesingel S 75; dames- tasch, J. Bluzé, Breestr. O 180; laken, J. J. Carmejoole, Beenh.singel K 68; kerk- bijbeltje, Hillebrand, Brigdamme B 68. De Maandag gehouden wintercol- lecte voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente heeft opgebracht f 1301.34. Vlissingen. Gisterenavond ontstond een defect aan de electrische bovenleiding van de tram in de Verlengde Aagje Deken straat ter hoogte van de Doopsgezinde Kerk. Het tramverkeer ondervond onge veer een half uur vertraging. Werkloosheid. Het aantal werkloozen steeg verleden week van 975 tot 1007, van wie 103 bij de werkverschaf fing zijn geplaatst. Goes, Aan de Goesche Ambachtsschool zal Zaterdag a.s. een waterfitterscursus geopend worden, waarvoor zich reeds 25 a 30 deelnemers aanmeldden. Het initia tief ging uit van ir Van Poelgeest, den directeur van de Zuid-Bevelandsche Wa terleiding-Mij. Van de zijde van het Leger des Heils deelt men ons mede, dat Mevr. Komman dante Povlsen van het Leger des Heils de eerstvolgende weken een veldtocht in Nederland hoopt te houden en daarbij een bezoek aan onze stad zal brengen. Mevr. Povlsen, de echtgenoote van wij len Kommandant Povlsen, die enkele ja ren de hoofdleider van het Leger des Heils was in ons land, is één van de meest begaafde spreeksters van het Le ger des Heils en arbeidde in verschillen den landen o.a. Denemarken, Engeland, Finland, Noorwegen, Zweden enz. Men zie de advertentie in dit nummer. Binnenland. Prinses Juliana naar Engeland. Nieuwe regeeringsmaatregelen ten be hoeve van zuivel en vleesch. Het ontslag der huwende onderwijzeres^ sen. Buitenland. De vlootbesprekingen dreigen vast te loopen. Pleidooien voor handhaving der nationale regeering in Engeland. Ingezonden Mededeeling. i. Jeeovltol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 f0.75 per flacon. Kloetinge. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier hoopt in den a.s. winter in het Vereenigingsgebouw vier winterlezin- gen te doen houden. De le lezing zal wor den gehouden op Woensdagavond 14 No vember door Ds Joh. A. Raams, over: „Het zoeken van God". De tweede door Ds J. Koopmans, over: „Amos"; de derde door Ds T. G. A. v. Dijk, over: „Johan nes den Dooper" en de vierde door Ds Joh. A. Raams over „De Afscheiding van 1834". Kwadendamme. Vrijdagavond werd al hier een vergadering voor de geitenhou ders van Kwadendamme en omstreken ge houden. De Secretaris van de Prov. Vereen, hield een voordracht over: „Het voordeel der geitenhouderiji, en de mogelijkheid dit nog te kunnen vermeerderen". Deze duidelijke uiteenzetting van dhr Versluys werd met volle aandacht ge volgd. Na een bespreking werd een ver- eeniging opgericht voor Kwadendamme en Omstreken. Alle aanwezigen op een na traden als lid toe. In het voorloopig bestuur namen zitting de heeren A. Menheere, A. Verbeem en A. de Winter. Tot 15 Dec. a.s. kunnen be langhebbenden zich aanmelden bij' den eerstgenoemde. Later zal het huishoudelijk reglement worden vastgesteld. Het was een goed geslaagde vergade ring, die met een woord van dank door den heer A. Menheere gesloten werd. Met ingang van 1 November wordt de rijksveldwachter A. M. Langenberg al hier naar Klundert overgeplaatst. Oudelande. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering welke voltallig was, werd behandeld een verzoek van A. M. Oele om vergoeding van reiskosten voor zijn zoon die de ambachtsschool te Goes bezoekt, waarop afwijzend wordt be schikt. Alsnu is aan de orde begrooting 1935, welke in Augustus was opgemaakt op een eindbedrag van f 21.163.43, met een post onvoorzien van f403. De voorz. merkte op dat bij ministerieel schrijven thans deze begrooting niet kan worden gehandhaafd, en dat nu gebleken is dat er een tekort zal zijn van f 320. Alge meene beschouwingen worden niet gehou den. De heeren de Bakker en De Jager wenschen evenwel enkele posten voor ver laging in aanmerking te doen komen. Verschillende worden genoemd doch bij nadere beschouwing en toelichting wordt daarvan afgezien. Alsnu stelt weth. Boonman voor de op centen personeele belasting van 100 op 120 te brengen. Dhr De JageT stelt voor 15 opcenten op de pers. belasting en 10 op de vermogens belasting te brengen. Het eerste voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 st. (voor Bakker, Mol en Boonman), het 2e voorstel aangenomen met 4 tegen 2 st. (voor: Goetheer, Korstanje, Van Wingen en De Jager), dus kan nu de begrooting slui tend gemaakt worden. Gevraagd wordt of de spelling-Mar- chant zal worden ingevoerd op de scho len. De voorz. zegt: We hebben geen geld om nieuwe boeken aan te schaffen, wat ik ook ter bevoegder plaatse heb gezegd. Hierna sluiting. Schore. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Een verzoek schrift om een werkverschaffing of steun regeling wordt in handen van B. en W. ter verdere afwerking gesteld. Medegedeeld wordt, dat de gemeentere kening over 1932 door Ged. Staten van Zeeland is vastgesteld. De jaarwedde van den gemeente-op zichter wordt met ingang van 1 Jan. 1935 vastgesteld op f 100 benevens 4 pet. van den kostprijs van nieuwbouw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1