Dobbelmann lckfcer~inan? I Binnenland. MAANDAG 29 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 25 Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën SO cent. per regel. Ingezonden mededelingen 60 cent per regel. Kieine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Christelijk georganiseerden teeke nen niet. Een en andermaal hebben wij gewaar schuwd niet te teekenen op het petionne- ment van de roode vakbeweging aan de Regeering. Naar wij vernemen wordt in Zeeland sterke druk uitgeoefend speciaal op de Christelijk georganiseerde arbeiders om hun handteekening te plaatsen op het roode petionnement. En als dan gewezen wordt op de waar schuwingen in „De Zeeuw", dan heet het, dat dit blad de petitionnementsactie be strijdt uit politieke overwegingen, zonder te letten op de behoeften van de arbeiders. In verband daarmee laten we hier vol gen wat „Toenadering", het orgaan van den Nederl. Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders over deze zaak schrijft: „De Christel ij k georganiseer de arbeiders teekenen niet, omdat zij weigeren achter het N.V.V. en de S.D.A.P. aan te loopen. Wij hebben een eigen zelfstandige be weging, die in staat is haar eigen boon tjes te doppen. Wanneer de belangen der werkloozen bij de regeering moeten wor den gebracht, dan doen wij dit zelf standig. Omdat wij als christelijke vakbeweging ons zelf willen zijn en blijven, kan er door een lid dier beweging zelfs niet over gedacht worden om op dit adres te teekenen; daarvan kan geen sprake zijn. Dat 't N.V.V. thans zijn leden oproept om te adresseeren inzake verstrekking van goedkoope margarine, aardappelen, kleeding en schoeisel, is overigens alles zins verklaarbaar. Het had in dit opzicht jegens de werk loozen nog wat goed te maken. Toen in 1932 de regeering de vakcen trales vroeg om zitting te nemen in een commissie van advies voor consumenten belangen, weigerde het N.V.V. Toen de regeering in dat zeifde jaar een com missie in het leven riep voor steun in natura, weigerde het N. V. V. op nieuw. Bij de oprichting van hét Natio naal Crisis-Comité, toen de regeering f750.000.— beschikbaar stelde voor klee ding en schoeisel, heeft het N.V.V. offi ciéél wel niet geweigerd, maar toch eigen lijk met een pruilerig gezicht meegedaan. Verschillende plaatselijke instanties heb ben ook hiervoor geweigerd. Wat er dus gedaan is in de verstrek king van goedkoope margarine, vleesch in blik, enz. is buiten het N. V. V. omgegaan. De stoel van de grootste vakcentrale stond ledig. Men liet het aan de regééring in dat zelfde jaar een com missies de belangen der consumenten, ook derwerkloozen, te verdedigen. Wanneer het N.V.V. thans zijn leden voor deze belangen mobiliseert, komt het niet bepaald vroeg. Men kan zich echter troosten met de gedachte beter laat dan nooit Er blijkt echter uit, dat de christelijk georganiseerden heelemaal geen reden hebben zich hiervoor te interesseeren. Zij kunnen ervan verzekerd zijn, dat door eigen centrale reeds geruimen tijd terug en bij herhaling, nu en in het verleden deze belangen aan de orde zijn gesteld. Dat geldt in niet mindere mate van de steunbedragen, kinderbijslagen, werk verschaffing, brandstoffentoeslag, enz. Het C.N.V. is actief en paraat. Het doet wat in zijn vermogen is en het werkt ter plaatse waar het behoort. Daarom teekenen de christe- 1 ij k georganiseerden op hetpe- titionnement niet." De vlootbesprekingen ie Londen schieten slecht op. - Te Londen is Vrijdag in Downing Street een nieuwe bijeenkomst gehouden tus- schen de Britsche en de Japansche gede legeerden. De Japanners verschaften ver dere inlichtingen ter verduidelijking van een aantal punten hunner voorstellen. Naar verluidt waren deze besprekingen niet-formeel en droegen de Japansche voorstellen een voorloopig karakter, zoo dat zij niet in eenig document zijn vast gelegd. De besprekingen tusschen de Ameri- kaansche en Britsche vertegenwoordigers zullen waarschijnlijk vandaag of morgen worden hervat. In de kringen der Amerikaansche dele gatie is men pessimistisch gestemd over het resultaat der besprekingen, naar men zegt wegens de houding, welke de Japan ners gedurende de eerste week der be sprekingen hebben aangenomen. Het schijnt, dat de inleidende bespre kingen doodgeloopen zijn. De Amerikanen aanvaarden geen wijziging van het tegen woordige coëfficiënt, terwijl de Japanners het beginsel zelf ervan van de hand wij zen. De Engelschen zouden de verhou ding 5:5:4 aanvaarden. In verband met de vlootbesprekingen wijst de marinemedewerker van de „Ti mes" er op, dat een vergelijking van de groote slagschepen van Engeland, Frank rijk, Italië en Duitschland tot de gevolg trekking moet lijden, dat de Engelsche vloot ten achter is. Frankrijk heeft in 1932 het linieschip Duinkerken op stapel gezet, dat 26.500 ton waterverplaatsing heeft. Italië zet de kruisers „Vittorio Vineto" en „Littorio" op stapel, die elk 35.000 ton groot wor den Duitschland wil een nieuw pantserschip bouwen, dat een waterverplaatsing van 10.000 ton heeft. De Engelsche marine kan evenals Ame rika en Japan voor afloop van het jaar 1936 ten gevolge van het Londensche vlootverdrag geen nieuwe slagschepen op stapel zetten. Dientengevolge zullen de nieuwe oorlogsschepen van de continen tale mogendheden de Engelsche schepen in snelheid overtreffen en door geen der bestaande Engelsche kruisers ingehaald kunnen worden. De toestand In Spanje. De telefoonverbindingen in Spanje zijn Zaterdagavond wederom hersteld, of schoon een strenge censuur wordt uitge oefend. De minister van Openbare Weken, José Maria Cid, die teruggekeerd is van een tocht door het opstandige gebied van Asturië, heeft verklaard, dat daar ern stige wreedheden zijn gepleegd. Niet minder dan 150 lijken van politie mannen werden verbrand, daar niet mo gelijk was hen te begraven. Onder de puinhoopen van het plat-geschoten ly ceum werden 80 lijken gevonden. Er zijn thans nog slechts enkele groe pen opstandelingen, die in de bergen ge vlucht zijn en die van tijd tot tijd een aanval doen op de handhavers der orde. Bij een gevecht dat Zaterdagavond tus schen opstandelingen en troepen heeft plaats gehad, zijn 27 opstandelingen ge dood. De roode bankiers. Nu de catastrofe der socialistische Bank van den Arbeid te Gent een feit is, neemt de socialistische partij maatregelen tegen de verantwoordelijke leiders. Wij hebben reeds herhaaldelijk aan dacht besteed aan de kapitalistische ver richtingen van de socialistische Bank van den Arbeid te Gent in België, waardoor een geweldige krach is ontstaan, zoodat de regeering moest inspringen om de spaarders voor den ondergang te be war ren. Men weet ook, hoe de socialistische wethouders, o.a. van Antwerpen en Gent, gemeente-gelden ten bedrage van millioe- nen francs bij hun bank belegd hebben, ofschoon zij wisten, dat die er slecht voor stond. De kwestie van de Bank van den Ar beid is dezer dagen met gesloten deuren op het socialistisch congres te Brussel behandeld. D'rie partijgenooten, die verantwoorde lijk worden geacht voor deze debacle zul len uit de roode partij worden gezet. Acht anderen, onder wie Anseele, zullen ver schillende politieke mandaten moeten la ten varen. Dezer dagen heeft de Libre Belgique over dezen socialistischen leider een aan tal onthullingen gedaan. Hij zou in de goede jaren 650.000 francs aan tantièmes hebben opgestreken. Het jaar, dat de ca tastrofe voorafging, liet hij zich nog 400.000 francs aan emolumenten uitbeta len. Dr Nederbragt bezoekt Warschau. De nieuwe president van den Raad voor de Vrijhaven van Dantzig, dr Nederbragt, heeft een officieel bezoek gebracht aan de Poolsche regeering, met name aan het ministerie van buitenlandsche zaken, en aan dat van handel. Dr Nederbragt heeft het noenmaal gebruikt met den onder staatsminister van buitenlandsche zaken, Szembek, en gedineerd met den onder minister van handel, Dolezal. Dr Nederbragt is de eerste president van den Raad voor de haven van Dant zig, die benoemd is na een vriendschap pelijke regeling tusschen Polen en Dant zig, zulks in tegenstelling met zijn voor gangers die door den Volkenbondsraad zijn benoemd. Belgisch Kamerlid krijgt zes maanden. Het Belgische communistische Kamer lid Laot was tijdens de textielstaking te Verviers wegens het optreden tegen po litie en gendarmerie gearresteerd, doch een vervolging was niet mogelijk, aange zien de Belgische Kamer weigerde zijn parlementaire onschendbaarheid op te heffen. Nu echter de Belgische Kamer op reces ia en daardoor volgens de Belgische wet de immuniteit automatisch is opgeheven, heeft de rechtbank te Luik hem veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf en een geldelijke boete. Korte Berichten. De politie te Celle (provincie Han nover) heeft 20 oommunisten gearres teerd, die pas onlangs amnestie hadden gekregen. Zij zullen opnieuw moeten te rechtstaan, onder beschuldiging een tegen den staat gerichte agitatie te hebben gevoerd. Te Keulen heeft de geheime staats politie beslag gelegd op de editie van een der katholieke dagbladen. De reden voor dezen maatregel is nog niet be kend. In het Russische Verre Oosten van de kust tot de Amoer, is een hevige koude ingetreden. Er werden tempera turen waargenomen van 20 tot 22 graden onder nul. Het scheepvaartverkeer op de rivieren Sungari en Amoer moest worden stilgelegd. Op het strand bij Duinkerken zijn proeven genomen mot het opwekken van kunstmatigen mist, waarvoor 15 toestel ièfi aas, het strand opgesteld waren. Een groot aantal militaire en vloat- autoriteiten waren aanwezig. De proeven zijn uitstékend geslaagd en in korten tijd gelukte het, een dikken mist op te wek ken en alles onzichtbaar te maken. De gevangenis te Madrid, welke plaats biedt voor 1100 gedetineerden, is op het oogenblik bezet met 3000 gevan genen. De oommissie voor de partij-contróle deelt mede, dat bjj de sovjet-Russische vleeschtrust groote onregelmatigheden zjjn ontdekt. Ongeveer 507.000 centenaar vleesch is „zoék". Tal van ambtenaren zullen ter verantwoording worden geroe pen. De strijd tegen de R. K. Kerfc in Mexico neemt met den dag scherper vormen aan. In den staat Sinaloa heeft de gouverneur alle godsdienstoefeningen verboden. Ook uit Acapulco zijn berich ten ontvangen over een volledig verbod van alle godsdienstoefeningen. DE CATASTROPHE VAN DEN „PANDERJAGER". Omtrent de ramp van de Pander jager heeft Geijsendorffer nog het volgende ver teld: „We hadden juist onzen aanloop ge nomen en waren al vrij van den grond ge komen, toen plotseling uit het nachtelijk duister twee felle lichtbundels opdoemden, vlak tegenover ons. Bijna onmiddellijk voelden we, dat de onderkant van de machine tegen iets aanstootte. Er volgde een gekraak en plotseling zagen wij vlam men te voorschijn komen. Gelukkig waren wij nog in de gelegenheid met een ruk de deur te openen en uit het toestel te springen. Waren wijf nu in veiligheid? We konden het ons eigenlijk moeilijk reali seer en. We hadden slechts lichte kwetsu ren opgeloopen, die hier in het hospitaal behandeld zijn. Geijsendorffer zeide verder, dat het z.i. een groote domheid was om midden op het vliegveld een tractor met zoeklichten te laten manoeuvreeren. Het was zoo don ker, dat men geen hand voor oogen zien kon. We startten precies op tijd en wisten op geen stukken na, waar we tegen aan botsten. Aan alle kanten zagen wij vlam men uitslaan. Hoe we nog uit de machine hebben kunnen springen, is me een raad sel. Al ons hebben en houden is een prooi der vlammen geworden. Niets is overge bleven. Asjes zat naast mij. Ik geloof, dat we de deur open getrapt hebben, toen de Pander in brand stond. De benzinetank was gebarsten, de motor was nog blijven draaien, Gelukkig dat we het er heel huids afgebracht hebben." Gevraagd, of zij weer gingen vliegen, zei Geijsendorffer lachend: „Natuurlijk! 't Was toch geen vliegon geluk!" De meening van Fokker over den „Panderjager". Een verslaggever van het persbureau Vaz Dias heeft Anthony Fokker naar zijn meening gevraagd «ver de ramp, welke de „Panderjager" te Allahabad heeft ge troffen. „Ik kan in het algemjeen dit zeggen," antwoordde de heer Fokker, „dat de Mel bourne-race, ook al is deze nog niet ge ëindigd, op eclatante wijze heeft aange toond, dat de marge tusschen succes en catastrophe maar zeer gering is. Verder is door deze race bewezen, dat een goede bemanning in de eerste plaats noodig heeft een betrouwbaar toestel en betrouw bare matoren. Wat den „Panderjager" betreft, zeidé de heer Fokker, was het voor een piloot van de groote kwaliteiten van Geijsendorf fer een badluck, dat hij de beschikking heeft gehad wer een vogel met zwakke ponten. Overigens is het een onbetwistbaar feit, dat jonge vogels het vliegen nog leeren moeten, maar bovendien, vogels worden geboren, terwijl vliegtuigen wotrden ge bouwd en een lang stadium van ontwik Jkeling noodig hebben. Zijl moeten be trouwbaar worden gemaakt, zoowel door menschen als door ervaring." Met de „Dempo" naar Nederland? Geijsendorffer heeft geseind, dat de bemanning de terugreis zoo mogelijk zal aanvaarden met het stoomschip „Dempo", dat 31 October uit Colombo vertrekt. Mochten zij niet tijdig voor dit schip aan wezig kunnen zijn, dan keeren zij naar Nederland terug met het vliegtuig, dat Woensdag a.s. van Batavia vertrekt. Een nieuwe „Panderjager"? Het Nederlandsche Instituut van Auto mobiel- en Motor Experts deelt ons mede dat het door een nationale inzameling wil trachten onze Nederlandsche construc teurs wederom in de gelegenheid te stel len tot een hernieuwden opbouw van een dergelijk specifiek nationaal product als de Panderjager. DE CLEARING MET DUITSCHLAND. De Nederlandsche regeeringsoommis- sie, welke te Berlijn met vertegenwoor digers der rijksregeering heeft onderhan deld over de uitvoering van bepalingen van de Duitsch-Nederiandsche clearing- overeenkomst, is zonder een definitief resultaat te hebben bereikt, naar Ne derland vertrokken. Een speciaal door de Nederlandsche regeering afgevaardigde onderhandelaar vertoeft echter nog steeds te Berlijn en zet daar nog steeds de besprekingen voort, waarbij naar ver luidt, in hoofdzaak zal worden getracht eenige concessies van de Duitsche re geering te verkrijgen inzake de mobili satie van vastgevroren vorderingen ten bate van Nederlandsche exporteurs. Het schijnt, dat aau Duitsche zijde weinig nei ging bestaat de Nederlandsche weu- schen te vervullen. De Koningin te Culemborg. Zaterdagmiddag omstreeks half vier is de Koningin met klein gevolg te Culem borg gekomen, teneinde ©en bezoek te brengen aan de tentoonstelling van door Culemborgsche werkloozen vervaardig de werkstukken. H. M. werd aan het station ontvangen door burgemeester Keestra, waarna in de hafauto's naar de tentoonstelling werd ge reden. Daar werd Zij ontvangen door den voorzitter van de commissie voor ontwik keling en ontspanning voor werkloozen, notaris Schouten, waarna zij met groote belangstelling het werk bezichtigde. Zij toonde zich hoogst voldaan over het nut tige werk der commissie en onderhield zich met enkele werkloozen on de leiders van den cursus. Het bezoek duurde een half uur. Bij het vertrek werd een Leve de Koningin en een driewerf hoera aangeheven en werd het Wilhelmus gezongen. Onder gejubel van de inmiddels samen gestroomde menigte nam H. M. met ge volg in de hofauto's plaats. Zij vertrok in de richting Beusichem. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 6 November te één uur. Bij de regeliag van werkzaamheden zal de voorzitter voorstellen om, indieu het eindverslag betreffende hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1935 is uitgebracht, in deze vergadering 'n aanvang te maken met de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting. Duitsche aankoop van haring. Naar wij uit Berlijn vernemen, beeft de Duitsche regeering een crediet van 106.000 Mk. beschikbaar gesteld voor aan koop van versche haring in IJmuiden. Dit bedrag valt buiten de z.g. clearingovereen- komst met Nederland, zoodat de expor teurs onmiddellijk betaling voor de aan gekochte haring ontvangen. De dank van minister Colijn. D'e woorden van dank, welke minister Colijn tijdens 't telefoongesprek met de bemanning van de „Uiver" heeft gericht tot dan Lord Mayor van Albury, waarin de minister zijn erkentelijkheid uitsprak voor diens medewerking, zijn Donderdag niet goed overgekomen. Zaterdag heeft de minister zijn dank woord opnieuw uitgesproken en ditmaal heeft men zijn rede in Australië woord voor woord door de radio kunnen volgen. Land-aanwinning langs de Waddenkust. Naar men verneemt, is door den hoofd ingenieur van den provincialen water staat in de provincie Groningen een plan opgemaakt met kostenberekening, betref- Binnenland. H. M. de Koningin bezoekt Culemborg. De tweede Kamer begint 6 November met de begrootingsdebatten. Minister de Wilde over de salarissn van provinciaal en gemeentelijk personeel. Buitenland. Do vlootbesprekingen te Londen schieten slecht op. De toestand in Spanje. Ingezonden Mededeeling. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbelmann's Tabak en géén anderal fende de landaanwinning langs de Gro ninger Waddenkust. Het plan beslaat het Waddengebied tusschen de Groninger kust en de eilan den Schiermonnikoog en Rottum en be rust op een geleidelijke grondaanwinning op groote schaal. Bij zijn bezoek aan de provincie Gro ningen heeft de Minister van Waterstaat, Ir Kalffzich omtrent dit plan laten voor lichten door ir. Kooper en het college van Ged. Staten van Groningen. De mi nister heeft ook zelf ter plaatse een be zoek gebracht. Men verneemt, dat de Groninger Maat schappij van Landbouw aau den Commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen beeft verzocht alle middelen in het werk te stellen om zoo spoedig moge lijk tot uitvoering van deze plannen te komen. Het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren. De minister van binnenlandsche zaken heeft een onderhoud gehad met het per manent comité uit de christelijke organi saties van personeel in publieken dienst ter bespreking van de aanpassing der sa larissen en loonen van het personeel in dienst der provinciën en gemeenten aan het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren. De delegatie uit het comité gaf uiting aan de teleurstelling, die bij het christe lijk overheidspersoneel is ontstaan, door dat de indruk is verwekt, dat de minister wel bezwaar maakt tegen elke voor het personeel der lagere besturen gunstiger r geling als voor het rijkspersoneel geldt, doch dat blijkbaar ten aanzien van min der gunstige bepalingen in de salaris- regelingen der lagere organen geen op merkingen worden gemaakt. In het bij zonder legde de delegatie nadruk op het niet verplichtend stellen van de kinder bijslag. De minister verklaarde nadrukkelijk, dat hij niet nalaat in de gevallen, waar een salarisregeling bij een lager orgaan in een voor het personeel ongunstigen zin afwijkt van de rijksregeling en derhalve eveneens een exces vormt, zijn bezwaar daartegen bij het lager orgaan kenbaar te maken en zoonoodig gebruik te maken van zijn bevoegdheid ontleend aan artikel 126 der ambtenarenwet. Dit laatste heeft r eds meerdere malen plaats gehad. Ten aanzien van de kinderbijslag meende de minister te moeten opmerken, dat het als bekend mag worden verondersteld, dat hij ernstig in overweging geeft de rijksrege ling te volgen, doch dat te dezen aanzien in verband met de locale omstandigheden geen volstrekt bindende voorschriften door hem kunnen worden gegeven. Bij het ontbreken van een kinderbijslag of bij het niet invoeren daarvan, wordt bij de aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1