1 DE ZEEUW (Geld.) 4 TWEEDE BLAD HET ADRES A. WILKING HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Voor den Zondag Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Uit de Provincie Wat er deze week voorviel (dhandel. !e meest tanvraag. cistelling tore der jer voor VAN ZATERDAG 27 OCT. 1934. Nr 24. HET WEGGELEGDE GOED. O, hoe groot is het goed, dat Gij weggelegd hebt voor degenen die U vreezen. Psalm 31:20. Als David uit de diepten der ellende ia opgevoerd, dan doet hij het blijde dank lied hooren: hoe groot is het goed, dat Gij weggelegd hebt voor degenen die U vreezen. Zoo eigenaardig zegt de dichter hier, dat God de Heere het goed, dat Hij geeft aan zijn kinderen, heeft weggelegd. We hebben hier te denken aan een va der, die voor zijn kinderen allerlei be geerlijk goed bijeenbrengt en dat weg bergt, om het op het geschikte oogenblik weer voor den dag te halen, en aan zijn kinderen uit te deelen. Het scheen, dat David aan eigen lot was overgelaten, dat de weg des behouds voor hem was afgesneden. Hij jammerde: ik ben afgesneden van voor uwe oogen. Maar de verlossing zou zeker komen. De uitkomst was gereed. Zij was door den Heere als een goed weggelegd. Zoo doet de Heere niet alleen met D'a- vid, maar met allen, die Hem vreezen. Daarom zegt de dichter: dat Gij wegge legd hebt voor degenen, die IJ vreezen. Zij, die den Heere vreezen, worden in dit leven menigmaal teleurgesteld. Zij verwachten voorspoed, en tegenspoed is dikwerf hun deel. Niet zelden komt er dan opstand in het hart. Het booze woord komt over de lip pen: wat nuttigheid is het, dat wij zijn wacht waarnemen, en dat wij in het zwart gaan voor het aangezicht des Heeren der heirscharen. Maar zij, die waarlijk den Heere vree zen, en van harte op Hem betrouwen, we ten, dat het toch niet zoo is. Het goede voor Gods volk is er, al wordt het niet steeds aanstonds gezien, als da lijdensgolven zich verheffen. Maar het is weggelegd, het is ver borgen. De Heere bewaart het voor zijn volk op aarde, om het te geven op den dag door Hem daartoe bepaald. En als de Heere het goed, dat Hij had weggelegd, uit zijn schatkamer te voor schijn brengt, als de uitredding uit nood en dood zichtbaar wordt voor het oog van de kinderen der mensehen, dan wordt door David en door allen, die met hem den Heere vreezen, Gods naam groot ge maakt, en lof en dank Hem toegebracht. DE SQUVEREINITEIT GODS EN HET STAATKUNDIGE LEVEN. Dezer dagen wordt te Amsterdam een Internationaal Calvinisten-Congres ge houden. In een der zittingen heeft Prof. Anema gerefereerd over Souvereiniteit Gods en Staatkunde. Na eerst de historische ontwikkeling van dit leerstuk te hebben geschetst, be handelde de referent de tegenwoordige positie van dit leerstuk. De souvereini teit Gods heeft een negatieven en een po sitieven kant. Negatief: volstrekte afwijzing van alle souvereiniteit van den mensch als uit sluitende bron van gezag en vrijheid. Daarom moesten verworpen worden de theorieën van Macchiavelli, Grotius, Hob- bes, Rousseau1, Kant, Hegel, Krabbe, van Fascisme en Nat.-Socialisme, die de grenslijn tusschen Schepper en schepsel uitwisschen. De Souvereiniteit Gods verbiedt degra deering der overheid tot mandataris van den souvereinen mensch, evenzeer als verlaging van den mensch tot rechteloos voorwerp der willekeur van een almach- tigen Staat. F E U I L LET OWL Vrij naar het Engelsch. 62) o— „Kijk nu maar, ik hoop, dat het naar je zin zal zijn, mijn kind", zei ze hartelijk en Rut'h zag, tot haar groote verbazing een glimmende nieuwe fiets staan, een luxeuitvoering van één der best bekend staande merken. Aan het stuur hing een kaartje, waarop in juffrouw Durnford's bijna onleesbaar schrift stond: „Aan Ruth met de beste wenschen van Jem D'urn ford". Ruth kreeg tranen in de oogen. Het geschenk was ook zoo mooi en onver wacht, dat 't haar den adem haast benam. „O, juffrouw Jem, juffrouw Jem", was al wat ze kon uitbrengen, terwijl ze de oudere vrouw stormachtig omhelsde. Juffrouw Durnford lachte en streek haar kapsel glad, dat onder Ruth's spon taniteit wel wat in de war geraakt was. „Ja, ja", antwoordde ze tevreden, „ik wist wel, dat je er blij mee zou zijn. Di rect, toen ik zag, hoe vlug je het leerde en hoeveel je er van 'hield, heb ik me voorgenomen, je er een te geven. Bob heeft de fiets voor me gekocht. Ja, juf- Positief: le erkenning en gehoorza ming van iedere wettig bestaande over heid, om Gods wil, daar zij Zijn diena^ resse is, niet plaatsvervangster. Haar ge zag heeft grenzen door Gods eigen gebo den aan het menschdom. 2e Erkenning van de speciale taak en het speciale recht van de Kerk, de Wetenschap, de Kunst, het gezinshoofd enz., welke rechten ook weer ontleend zijn aan de Souvereiniteit Gods. Voor de verhouding tusschen Kerk en Staat beteekent dit, geen van beider su prematie, doch met eerbiediging van eigen taak op eigen terrein, onderlinge samen werking op grondslag van wederzijdsch vertrouwen. De nadere practische uitwer king zal verschillen naar de natie en de periode. Ten slotte stond ref. stil bij de prakti sche beteekenis van deze leer voor de staatkundige verhoudingen. In de ge schiedenis heeft zij getoond te leiden tot sterk ontwikkeld staatsbesef (politiek be sef) en hooggestemden burgerzin. Moest Calvijn in de Kerk afwijzen het R.K. absolutisme en de individualistische wet teloosheid van het sectarisme, ook op po litiek terrein dreef hij tot gehoorzaam heid aan de overheid, omdat God het zoo bevolen had, niet als gedwongenen, maar als onafhankelijke medewerkers aan een gemeenschappelijke taak, in eigen gewe ten verplicht, omdat „die zich tegen de macht stelt, de ordinantie Gods weder staat" (Rom. 13 2). Daarbij werd vastgehouden aan de rechten van het volk ter voorkoming van ontaarding der overheidsmacht in tyran- nie. Bij schending moesten de natuurlijke leiders van het volk deze rechten verde digen. Zoo werd de burgerlijke vrijheid verze kerd. Deze Calvinistische vrijheidsliefde bleek in tal van vrijheidsoorlogen (80- jarige oorlog, Amerik. Vrijheidsoorlog) maar ook in het spelen van een eigen rol in het staatkundig leven. Zoo heeft Nederland reeds bijna een eeuw lang een eigen politieke partij gegrond op de leer van de Souvereiniteit Gods. En op het oogenblik is het een rasechte Calvinist, die als president van den Ministerraad het schip van Staat veilig tracht te sturen door deze onstuimige tijden, met krach tige handhaving van het gezag en vollen eerbied voor de rechten des volks, terwijl hiji openlijk erkent, kracht te vinden in de ernstige overtuiging, dat de Souvereini teit Gods van kracht is voor het Staat kundig zoowel als voor ieder ander le vensterrein. Hoe zeer de gevolgen van het Calvi nisme voor het Staatkundig leven in alle landen mogen verschillen, voor ieder land en voor iedere natie en voor eiken tijd blijft onomstootelijk waar, dat in de prak tijk de beste waarborg voor een gezonde ontwikkeling der politieke verhoudingen wordt gegeven, daar, waar het grootste aantal volgelingen zich eerbiedig schaart onder de banier der souvereiniteit Gods. Middelburg. Donderdagavond hield dr Thomassen, directeur van het sanatorium „Juliana-Oord" te Laren, voor de Middel- burgsche Ver. t. bestrijd, der Tubercu lose een voordracht over been- en ge- wrichtstuberculose. Spr. begon met te wijzen op de ernst van deze ziekte. Hij wees vooral op de noodzakelijkheid, juist deze menschen geestelijk zooveel mogelijk op te heffen, het hun zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken en alles te doen om hun lijden te ver zachten. Spr. beschreef de ernstige en uitge breide afwijkingen, die de tuberkelbacil in vele gewrichten en beenderen veroorza ken kan: wervelaandoeningen, sterke verkrommingen van de ruggegraat, heup en knieaandoeningen, enz. Met tal van lantaarnplaatjes werd al les duidelijk gemaakt en werd ook bewe zen, dat een tijdig ingestelde behandeling vele van deze ernstige afwijkingen ver- Ingezonden Medsdeellna. voor Manufacturen. Dames- en Klndereonfeotie Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen la GOES HULST beteren kan en zelfs kan genezen. De voorzitter, de heer Van Empel, dankte dr Thomassen hartelijk voor zijn vooi dracht, waaruit sterk naar voren kwam de liefde en toewijding, die dr Tho massen voor deze patiënten heeft. i Gisteren vergaderde het departe ment Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Na afdoening van ingekomen stuk ken vereenigde de vergadering zich met de rekening van het departement over 1933—1934, aanwijzende in ontvang f 9233.09 en in uitgaaf f87771.20, aizoo een goed slot van f 401.83, tegen verleden jaar f281. In verband met den minder goeden financieelen toestand van het Badhuis werd besloten dat dit onderdeel van het departement een crediet kan krijgen van ten hoogste f 300. Daartegenover staat, dat enkele bezuinigingen worden inge voerd, o.a. ten opzichte der salarissen. Maar ook worden pogingen aangewend om door tariefsvermindering de inkom sten te doen stijgen. Zeer gewenscht achtte men het, dat het ledental van het deparement, dat 'hans totaal 43 bedraagt, toeneemt. Voor de zoo nuttige zaken, die het departement onder houdt, als de spaarbank, de hulpbank, de bewaarscholen en de badinrichting, is dit zeker te hopen. Ellewoutsdijk. Vrijdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente. Afwezig de heeren Meulenfoerg en Goetheer, beiden zonder kennisgeving. De voorzitter deelt mede, dat de begroo ting voor het jaar 1935 niet sluitend ge maakt is kunnen worden, hoewel de be lastingen tot het maximum zijn opge voerd, met een heffing van 175 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, terwijl 99 pet. is geraamd als rijksbijdrage in de kosten van werkverschaffing. On danks deze raming is er een tekort van f 1500, welk bedrag van het rijk zal wor den tegemoet gezien, krachtens de wet op de noodlijdende gemeenten. Een verzoek zal daartoe worden ingediend. De post werkverschaffing is geraamd op f3000. Het ligt in het voornemen daarvoor delfwerfc te verrichten met bij dragen van particulieren. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur wordt ongewijzigd goedgekeurd, nadat het voorstel van den heer Plat- schorre om den post „vergaderingskos- ten" f 15 tot de helft te verlagen, is ver worpen. In verhand met den steeds on gunstiger wordenden toestand van de financiën van het Burgerlijk Armbestuur zal worden aangedrongen op het vragen van vrijwillige bijdragen aan familiele den van een armlastige krankzinnige, die voor rekening van genoemd bestuur wordt verpleegd en wanneer deze pogingen mis lukken, gebruik te maken van het ver haalsrecht. Opnieuw wordt vastgesteld de veror dening op de winkelsluiting, waarbij het toegestaan wordt van den zomertijd af te wijken. Daardoor blijft het mogelijk de winkels in den zomer tot 9 uur geopend te houden. Voor het jaar 1935 zal wederom ont heffing worden gevraagd van de verplich ting tot het geven van onderwijs in licha melijke oefening ter school. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de diaconie der Ned. Herv. Kerk en bet Burgerlijk Armbestuur elk f 100 beschik baar foefofoen gesteld voor verlenging der werkverschaf f ing. Door de gemeente wordt dit bedrag met f 200 verhoogd zoodat wederom f 400 be schikbaar is voor het verlengen der werk verschaffing met enkele weken. Als ob ject wordt aangewezen het graven van zand van de suikerplaat, hetwelk door de gemeente kan worden benut voor het ver straten. B. en W. worden gemachtigd een en ander nader te regelen. UIT HET ZEEUWSCH VERLEDEN door A. M. WESSELS. De Baronnle van Kats en Emelisse. Overoud is de Baronie van Kats. Wie 't tegenwoordige kleine dorpje van dien naam ziet, zou bijna niet gelooven, dat do voormalige heeren dezer plaats eenmaal een zoo groote rol speelden en personen van gewicht waren, die op een kloeken burcht resideerden. Het eiland N.-Beveland heeft zooals wij reeds vroeger verteld hebben te allen tijde vreeselijk van het geweld der zee te lijden gehad. Nu er eenigen tijd geleden weer een dijkval heeft plaats ge had, is het wel wenschelijk, even op dit onderwerp door te gaan. De eerste groote schade leed het op het einde van de 13de en in het begin van de 14e eeuw. Het was toen verdeeld in twee dijkgraafschappen: Beoosten en Bewesten Wijtvliet. De Wijtvliet was vóór dien tijd een water geweest, dat van Noord naar Zuid ongeveer midden door het eiland had geloopen. Bij1 de genoemde stormen liep heel Noord-Beveland onder, doch de besturen der twee deelen konden het hij hun strijd tegen het water niet te best met elkander vinden. De een wilde hier, de ander daar beginnen, de een wilde een doorgebroken dijk dichten, de ander een stuk achtergelegen grond buitendijken. Aan dit gehaspel werd in 1327 door den Graaf een einde gemaakt, toen hiji heer Niooiaas van Kats tot Dijkgraaf van Be oosten Wijtvliet benoemde. Hij gaf aan Nicolaas een uitgebreide macht en den last om Bewesten Wijtvliet zoo noodig hulp te verleenen of dit te dwingen de handen uit de mouwen te steken. De ingezetenen waren echter zóó ver armd, dat zij! niet in staat waren, hun gronden naar behooren te beschermen. Zij verzochten daarom den Graaf een voor schot, dat hij later op al hun bezittingen zou mogen verhalen. De Graaf gaf aan de bede gehoor, maar trok verscheidene stukken grond, die verlaten waren, aan zich, lom ze aan anderen te verkoopen of te schenken. Toen men later, bij gevaar aan de Zuid zijde, nalatig bleef hierin te voorzien, liet de Graaf zelf twee inlagen leggen. Hij verplichtte echter de ingezetenen tot het betalen der kosten, nu en voor 't vervolg, te vinden door omslag over het aantal ge meten. Bijl de verschillende bedijkingen verkre gen de heeren van Kats aanzienlijke stukken gronds bij wat zijl reeds bezaten, wat zaj vooral dankten aan de gunst waarin zij bij den Graaf standen. Zoo waren ze o.a. ook Heeren van Eme lisse, een rijke en bloeiende plaats Emelisse en Zierikzee waren de twee plaatsen in Zeeland, waar het eerst een Grafelijke Lombard gehouden werd, een bewijs, dat het geen onbeduidende plaats was. Verder vond men er ook een gast huis voor de armen. En wat er zooal ter markt kwam, kan men opmaken uit een stuk van het jaar 1360, waarbiji aan Kastijen van Kats ver gund werd, om te Emelisse geduiende 7 jaren een marktgeld en accijns te heffen, ■opdat met de opbrengst daarvan het dorp zou kunnen warden.bestraat. Er was dus in 1360 ook al straatbelasting! Die accijns bedroeg één wijt van elk achtendeel koren en peulvruchten, zes mijlen van een vat bier of azijn, één Ingezonden Mededeeling. frouw Nieuwsgierig, nu weet je wat bij in Shelgate te doen had. Hij heeft zijn boodschap uitstekend gedaan, want zelfs Lilian zegt, dat ze nog nooit zoo'n mooi rijwiel gezien heeft en zij heeft er ver stand van." „Was Lilian dan ook in 't geheim?" vroeg Ruth verbaasd. „Wel natuurlijk", antwoordde juffrouw Jem, „stel je voor, dat Bob iets voor haar geheim zou houden. Ze vonden het alle bei een schitterend idee. Kom, nu moeten we Billy niet langer laten wachten. Hij zal zijn cadeautjes nu wel gevonden en uitgepakt hebben en verlangend zijn ons te zien. Onder de vele geschenken, die juffrouw Jem voor den kleinen jongen ge kocht had, was ook een geïllustreerde kinderbijbel. Een mooie, gekleurde plaat van het Christuskind in de kribbe had zijn aandacht getrokken. Toen juffrouw Jem de kamer binnenkwam, was één van zijn eerste vragen: „Jemmy, wie is dat kindje?" Verbaasd keek juffrouw Durn ford den jongen aan. „Heb je nooit van het Christ uskindje gehoord, Billy." Ont kennend schudde het kereltje het hoofd. „Dus je weet ook niet, wat het Kerstfeest eigenlijk beteekent, waarom we eigenlijk feest vieren?" Ze schoof een gemakkelij- ken stoel bij het vuur en nam den klei nen jongen op schoot. Toen begon ze hem te vertellen, eenvoudig en begrijp elijik, zooals ze de dingen zelf begreep en de jongen luisterde met groote oogen en open mond. Hij vond het zoo mooi, dat hij, telkens als juffrouw Jem op wilde staan, bedelde om meer te hooren. Einde lijk liet hij haar gaan, maar slechts onder de belofte, dat ze hem eiken dag meer zou vertellen uit dat mooie Boek. Juffrouw Durnford moest zich haasten. Het rijtuig dat haar naar de Monnikshoeve zou brengen, stond reeds voor. Tóen ze onder weg waren, en zij over het voorgevallene nadacht, liet ze zich ontvallen: „Geen wonder, dat een man, die geen geloof heeft, vaak somber en cynisch is." Verder werd er dien dag over de quaestie niet gesproken. Toen het rijtuig de oprijlaan van de Monnikshoeve opreed, kon zelfs juffrouw Jem een uitroep van bewondering niet onderdrukken, want, wat ze nu zagen, ge leek wel een kerstplaatje. Het wit-be sneeuwde dak schitterde in het maanlicht en, daar de gordijnen nog niet gesloten waren, straalde het licht naar buiten en gaf het geheel een sprookjesachtig aan zien. Het rijtuig stond nog niet stil, of Bob opende de deur en kwam naar buiten om de dames bij het uitstappen behulp zaam te zijn, terwijl Lilian, in een stem mige, fluweelen japon in de hal bleef staan om haar gasten te verwelkomen. „Een gelukkig Kerstmis, lieve juffrouw acetm Jem en jou ook, Ruth", begroette ze op gewekt, terwijl ze de dames meenam naar boven, waar ze haar goed af deden. Juffrouw Jem had zich uitgedost in een groen brocaat zijden japon en droeg haar ketting met robijnen; Ruth daaren tegen zag er heel sobertjes uit in haar roze zijden blouse om de eenvoudige reden, dat ze niets anders had, dat ge schikt was. Het geeft niets, of ik er me al verdrietig om maak", had ze dien mid dag tegen zich zelf gezegd, „en Lilian weet wel hoe het komt", want sinds ze haar eerste drie maanden salaris ontvan gen had, was er. ook door de ziekte van Billy, nog geen tijd geweest om haar gar derobe wat op te knappen. „Wat staat die blouse je toch uitste kend", zei Lilian, als had ze geraden waar Ruth over dacht. „Hier, nu moet je er deze kerstrozen op dragen van avond. Maar laat ik nu eerst onze ca deautjes geven, ofschoon juffrouw Jem eigenlijk niets verdient" en Lilian keek haar streng aan „want ze heeft ons zulke prachtige geschenken gegeven, dat wij ons eigenlijk een beetje schamen voor ons eenvoudig presentje." „Maar, kind, hoe kun je zoo iets zeggen, antwoordde juffrouw Dhrnford, vol bewondering kijkend naar een ge brand zilver theekistje. „Het is juist, wat ik noodig had en zoo mooi." Natuurlijk moet in dit weekoverzicht voorop gaan een woord van hulde aan onze koene K.L.M.-vliegers, die met hun vliegtuig de Uiver al» tweede aankwamen te Melbourne, na den afstand Londen— Melbourne in een ongelooflijk korten tijd te hebben afgelegd. ID© K. L. M. is wel een maatschappij, waarop wij, Nederlanders, trotsüh moigen zijn. P armen tier en zijn mannen hebben in den Londen—Mellfoourne-race wel prachtig werk geleverd, maar de veilig heid werd niet vergeten. Er werd niets geriskeerd. Alleen het ongekend slechte weer deed hen in de laatste nachtelijke uren van hun vlucht wat pech hebben. Ze zijn er echter beter afgekomen dan hun collega's van den Pander jager, welk toe stel eerst zóó was besOhadigd, dat het aan den race niet verder kon deelnemen, ter wijl het gisteren totaal is verbrand. Ook foeter dan him twee Engelsche collega's, die in Italië zijn omgekomen. Het is jammer, dat bij1 een wedstrijd als deze zoo licht sportieve durf overslaat in roekeloosheid en waaghalzerij. Vandaar ook, dat de prestatie van de Uiver voor do rustige ontwikkeling van 'het luchtverkeer meer beteekenis heeft dan b.v, die van de öp de eerste en derde plaats aangekome- nen. Er was deze week voor weinig andera belangstelling dan voor dezen race. Toch moge het ons niet ontgaan, dat Ged. Sta ten van Zeeland énkele dagen geleden mededeelden, dat 1933 voor onze provin cie aanmerkelijk gunstiger was dan was gedaóht, Dit jaar sloot met een batig sal do van f 190.000, wat de verwachting ■verTe overtreft. Laten we hopen, dat ons Prov. bestuur middelen en wegen weet te vinden, om nu onze zoo zwaar druk kende prov. belastingen eenigszins te ver lagen. Dezer dagen is de schriftelijke gedach- tonwisseling tusselhen regeering en. parle ment, over de staatsbegrooting voor 1935 begonnen. Zoo wordt het groote politieke debat, dat zich wel in hoofdzaak op de economische vraagstukken zal richten, voorbereid. Het tooneel der buitenlandsohe gebeur tenissen geeft nog weinig rust te zien. De vlootfoesprekingen zijn te Londen be gonnen, maar niets wijst er nog op, dat Amerika en Japan iets dichter bij elkaar gekomen zijn. Japan gaat nu een oliepolitiek voeren, die de ongerustheid van andere landen gaande heeft gemaakt. Ook Nederland heeft daarom reeds langs den diplomatie- ken weg om nadere inlichtingen verzocht. In Amerika dreigen weer stakingen, terwijl Roosevelt ook wel schijnt te voe len, dat zijn aanhang aan het slinken is. Amerika heeft behoefte aan stabiliteit, waarom het te hopen is, dat aan de dol lar-experimenten nu eens een einde komt. In Duitschland woedt de kerkstrijd in blijkbaar toenemende mate voort. Zelfs Hitier schijnt te aarzelen, of hij in deze kwestie zal ingrijpen en hoe. De 'gruwelverhalen uit Spanje hebben ons weer eens doen zien, tot welke god deloosheden men komt, als men tegen het gezag in opstand komt en de beginselen der revolutie in toepassing brengt. God make daarom onze regeering ge trouw, om het gezag onverzwakt te hand haven, tot 'heil van land en volk. groot van een aam Rijnwijn of een pijp anderen wijn, één Engelsche penning van een ton haring of eieren of een paard, zes wijiten van een koe, vier van een schaap, twee van een varken. Smeden, schoenmakers, kleermakers, volders, wevers moesten een halven groot per maand betalen. Men begrijpt, dat de Katsenaren uit een zóó welvarende ge meente, ook voor zichzelf goede baten trokken. Een voorrecht, dat de Graaf aan zijn gunstelingen verleende, was vrijheid van tollen in zijn gebied. In dien tijd. toen men haast geen dorp of stad voorbij kon rijden of varen, zonder in de beurs te moeten tasten, was deze vrijheid voooral voor handeldrij venden van groote waarde. Le Heeren van Kats hadden dit voor recht verworven voor allen, die binnen „Wil je dit klein aandenken van ons aannemen, Ruth?" zei Lilian en overhan digde haar een schrijfmap van Russisch leer, gevuld met schrijfpapier, carts, briefkaarten, enveloppen en alles wat er verder bij behoorde, voorzien van Ruth's monogram. „Van jou en je broer?" stamelde Ruth, verrukt. „Nu, om je de waarheid te zeggen", antwoordde Lilian met baar gewone openhartigheid, „was ik van plan ge weest het alleen te geven, maar toen Bob er van hoorde, vond hij dat niet aardig en zei, dat hij er ook aan mee wilde doen. Iedereen geeft met Kerstmis geschenken, daar hoeft niemand iets achter te zoe ken", voegde ze er aan toe. Maar juf frouw Jem, die wat verbaasd was ge weest, toen ze hoorde, dat Bob ook mee gedaan had aan 't cadeau, knikte met het hoofd, of ze Lillian's bedoeling begreep. „Ja, natuurlijk" ,zei ze. „Kom Ruth, la ten we Bob gaan bedanken voor zijn goede gaven." En de groene brocaat ja pon ruischte weg met juffrouw Jem er in en Ruth met gloeiende wangen en neerge slagen oogen, volgde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5