Cadeau! In het Antirevolutionaire spoor. cnèrm EERSTE BLAD Een jeugdig friscn uiterlijk ZATERDAG 27 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 24 De Panderjager door brand vernield. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ïBERrEBSKKS AMSTERDAM Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertent)fin 30 cent. per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kteme Advertent iën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.8& Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onze tijd kenmerkt zich door toenemen de verwarring op elk gebied. Het wordt voor velen steeds moeilijker den weg te vinden in de vele vraagstuk ken van socialen en economischen en politieleen aard. Het is hun niet meer mogelijk de rechte koers te vinden. Dit geldt niet alleen van zaken van practischen aard, maar eveneens met be trekking tot meer principiëele problemen. Voorheen was dat gemakkelijker. In de vorige eeuw waren de grenzen duidelijker aangegeven. Het kostte toen minder moeite de positie van vriend en „vijand" te onderkennen. De vrijzinnige partijen aarzelden toen niet het revolutionaire vaandel te hij- schen. Zij waren toen en zij kwamen daar ook rond voor uit, revolutionair in den zin als door Groen van Prinsterer aangegeven, toen hij schreef: „Met revo lutie bedoel ik, niet eene der menigvul dige gebeurtenissen, waardoor verplaat sing van het openbaar gezag teweeg ge bracht wordt; niet enkel den omwente- lingsstorm, welke in Frankrijk gewoed heeft; maar de omkeering van denk wijs en gezindheid in geheel de Christenheid openbaar. Met revolutiebegrippen heb ik het oog op de grondstellingen van vrijheid en gelijkheid, volkssouvereiniteit, maatschappelijk ver drag, conventioneele herschepping, welke men als de hoeksteenen van staatsrecht en staatsgebouw vereert". Zij maakten er geen geheim van, dat zij een volstrekte scheiding wenschen tusschen godsdienst en staatkunde. En de Sociaal-democraten in hun eerste pe riode lieten niet na openlijk te verklaren, dat zij hun staatkundig en economisch stelsel grondden op de loochening van alles wat niet, in laatste ontleding, tot het materiëele is terug te brengen. Wat dit betreft is er veel veranderd. In onzen tijd kan men waarnemen, dat bijna alle partijen als om strijd verklaren, dat zij groote waarde hechten aan de beteekenis van den godsdienst ook voor het staatkundig leven. Eenige jaren geleden heeft wijlen Mr Dresselhuis bijna wanhopige pogingen ge daan om hen, die vasthouden aan Gods Woord, te overtuigen, dat er ook voor hen een plaats is in de liberale gelederen. De Sociaal-democraten doen menigmaal niet anders. Zij ontkennen, dat er een tegenstelling zou zijn tusschen Christen dom en socialisme. Wanneer het pas geeft, doen zij voor hun optreden gaarne een beroep op Jezus, van Wien men niet aarzelt te zeggen, dat Hij, ware Hij thans op aarde, tot de S.D.A.P. zou behooren. En de nieuwste politieke partij, de N. S. B., volgt dit voorbeeld. Zij vergadert binnen hare muren allen, die nationaal gezind heeten te zijn: vrijzinnigen, socia listen en zelfs communisten, maar zij stelt er prijs op, dat in dit bonte gezelschap ook de positieve christenen niet zullen ontbreken. En daarom houdt men niet op te verklaren, dat de N. S. B. een posi tief Christelijk karakter draagt. In zekeren zin kunnen we hiervoor dankbaar zijn. Er blijkt toch uit, dat al deze partijen overtuigd zijn, dat ze, zul len ze iets bereiken, de belijdende Chris tenen niet kunnen missen. En mede, dat het Christendom ook in die kringen waar men metterdaad den Christus verwerpt, diepe sporen heeft nagelaten. Intusschen wordt het er voor velen niet gemakkelijker op, zich op politiek gebied te oriënteeren. Als het dan waar is, dat het liberalisme zoo vriendschappelijk gezind is ten op zichte van den godsdienst, is er dan wel zooveel bezwaar tegen zich bij deze partij aan te sluiten? Wanneer de S. D. A. P., die zoo rijk is in 'tdoen van beloften, dan toch sympathiek staat tegenover den godsdienst, is het dan wel noodig een beslist afwijzende houding aan te nemen? En als de N.S.B., die de pretentie voert aan alle crisisellende, aan alle financiëele en sociale en economische moeilijkheden een einde te maken, toch ook op den naam van Christelijk prijs stelt, is er dan zooveel tegen het eens met deze be weging te probeeren? Ieder gevoelt hoe noodzakelijk het is hier goed te onderscheiden, wil men niet het juiste spoor bijster raken. Verstandig doet daarom wie luistert naar wat Groen van Prinsterer schreef in Ongeloof en Revolutie: „Al- gemeene vermelding van Christelijke be ginselen is onbestemd genoeg om geen noemenswaardigen tegenstand te wekken. In verband met de Geschiedenis en het Staatsrecht daarvan gewag te maken, stelt, zoolang men zich van het ondubbel zinnig preciseeren eener felbestreden over tuiging onthoudt, aan geen verwijt of vermoeden van bekrompenheid bloot". Deze woorden zijn ook nu nog van pas. Algemeens vermelding van Christelijke beginselen verwekt weinig tegenstand. Integendeel. De meest uiteenloopende partijen verklaren tegen godsdienst en Christendom niet het minste bezwaar te hebben. Aan zekere waardeering ont breekt het zelfs niet. Maar daarom is het dan ook tevens noodig na te gaan wat met het spreken van godsdienst en Christendom be doeld wordt. Nadere preciseering kan hier niet uit blijven. Onderzocht moet worden of men zich in het dienen van God wenscht te bin den aan het Woord van God, en dus ook het politieke leven wenscht dienst baar te maken aan de verheerlijking van Gods Naam. Of men den Christus der Schriften erkent als Heere en Koning en of men Zijne ordeningen als bindend er kent, ook voor het staatkundig leven. Op deze vragen antwoorden Vrijzinni gen en Socialisten met een ondubbelzin nig: neen. En ook de N. S. B. staat prac- tisch op hetzelfde standpunt Zoo bezien, wordt wat ingewikkeld en duister scheen, eenvoudig en klaar en wijkt alle verwarring. Want even beslist als naar het woord van Treub vrijzinnigen van allerlei slag elke politiek verwerpen welke haar uit gangspunt neemt in een goddelijke open baring, even beslist spreken zij, die zich plaatsen op Antirevolutionair standpunt en die zich buigen voor het Woord van God, het uit, dat zij deze partijen niet mogen en niet kunnen steunen. En de meest schoonklinkende leuzen zijn niet in staat hen van het goede Antirevolutionaire spoor af te brengen. De bemanning slechts licht gewond. Toen de Panderjager gisteren te Alla habad wilde starten om den tocht naar Australië voort te 'zetten en bezig was naar het einde van het Vliegveld te taxiën, kwam 't toestel in botsing met 'n zoeklicht. De machine vloog in brand en werd vol komen vernield. De bemanning werd licht gewond. Nader wordt 'gemeld, dat de Pander- jager door bet vuur inderdaad volkomen vernield is. De Pander, die na bet ongeluk van de vorige week, gerepareerd was, zou om 19.30 uur Amsterdamschen tijd vertrek ken. Op bet oogenblik, dat het toestel zich van den grond verhief kwam het lan dingsgestel in botsing met een auto, waar op een zoeklicht was aangebracht. De Panderjager kwam hiermee in aan raking en vatte onmiddellijk vlam. De inzittenden sprongen uit 'het toestel en ontkwamen aldus op wonderlijke wijze aam een vreeseïijken dood. De Indische chauffeur van de auto werd ernstig ge wond. Het benzine-reservoir van de Pander ge raakte in brand en binnen enkele minuten was er van het vliegtuig vrijwel niets an ders over dan een hoopje asch. De Panderjager was een snelheids- transport eendekker, voorzien van drie Wrigh't Whirlwindmotoren van 420 P.K. ieder met 9 cylinders. Het gewicht van ieder der drie motoren bedroeg 270 kg. Het aantal omwentelingen bedroeg 2150 per minuut, het benzineverbruik 80 liter per uur per motor. De capaciteit der ben zinetanks 'bedroeg 2100 liter. Voor de LondenMelbourne-race waren hieraan extra tanks toegevoegd in de ruimte, wel ke oorspronkelijk bestemd was voor 'het meevoeren van mail. In de cockpit waren twee verstelbare zitplaatsen naast elkander, daarachter be vond zich bet compartiment voor den radio-telegrafist. De breedte over de vleugels meet 16.'6 meter, de lengte van 'den voorkant van den mi'ddelsten motor tot den achterkant van het roer 12.5 meter. De hoogte van de machine was 2.9 meter, 'het vleugelopper- vlak bedroeg 45 ML De Panderjager, voormalige Postjager, maar in den volksmond PeCh'jager ge naamd, dankte 'zijn ontstaan aan 'het ini tiatief van het Studieeomité Snelpost Ne derlandIndië, dat een snellere postver binding dan die van de K. L. M. met onze koloniën propageerde, hetzelfde comité samengesteld uit leidende figuren uit de scheepvaartwereld, dat de Zeppelinver- tbindïng met de overzeesche gewesten in studie had genomen. De 'kwestie of ter- wille van de snelheid post- en passa- giesverfceer gescheiden moeten worden, is intusschen door de snelle Uivervlucht vol ledig opgelost. Nederland en België moeten spoedig confereeren. De Msb. had een interview met een der hoogstgeplaatste en meest invloedrijke autoriteiten op economisch gebied in België. In dit interview kwam ook de jongste bijeenkomst te Brussel van de landen van het goud-bloc ter sprake. Het doelmatigste van deze bijeenkomst is, aldus de zegsman, dat landen bilate- riaal met elkaar moeten onderhandelen en dan is het 't beste, dat elk zooveel mo gelijk bij zijn door de natuur en de aard rijkskunde aangewezen vrienden blijft U weet, dat Frankrijk en België en Frankrijk en Italië reeds in het begin van de volgende maand te Parijs bij elkaar komen, om onderling te bespreken, wat zij op het gebied van het verruimen van den handel voor elkaar kunnen doen. Gaan Nederland en België, die in dit verband meer dan wie ook op elkaar zijn aangewezen, weer te laat komen? Het is ons beider belang, dat wij zoo spoedig tête tête met elkaar aan de coherentie taf el zitten. Het is mij bekend, aldus ging onze zegs man voort, dat in Nederland nog steeds een zeker wantrouwen ten opzichte van België aan den dag wordt gelegd. Wij hebben echter teveel gemeenschap pelijke belangen om bet niet met elkaar eens te worden. Op het oogenblik is de economische kwestie de meeste dringende... laten daar om Nederland en België niet langer tal men en elkaar spoedig ontmoeten. Nog 500 personen In Oostenrijksche concentratiekampen. Als gevolg van de Februari-omwenteling bevinden zich nog ruim 500 personen in de Oostenrijksche concentratiekampen in arrest of onder gerechtelijk toezicht. Hiervan zijn 60 sociaal-democraten, 475 radicalen van den linkervleugel, waar onder 170 communisten. Oriënteert Gandhi zich naar het socialisme? Het nationale Hindoecongres oriënteert zich onder den invloed van Gandhi in de richting van het socialisme. Het heeft o.a. twee moties aangenomen, ingediend door dien mahatma, waarbij de leden van het aoingres zich verplichten, om handenarbeid te verrichten en kleeren van grove stoffen te dragen. Gandhi verwacht, dat de congresleden er aldus toe zullen worden gebracht recht streeks in contact te treden met de ar beiders. Gandhi heeft besloten tegen bet einde van November een nieuwen propaganda- tocht door Indië te maken, teneinde zijp voorstellen tot wijziging der Indische grondwet en zijn methode van geweldloos heid, welke bij de andere congresleiders op verzet is gestuit, bij de massa der In dische bevolking ingang te doen vinden. De lakschheid der Fransche politie. Groote verontwaardiging is gewekt over de wij'ze waarop gestraft is door minister Sarraut in de booge rangen van de natio nale veiligheidspolitie, naar aanleiding van den moord te Marseille. Zoo is de directeur wel afgezet, maar hij heeft zijn plaatsing buiten kader ver kregen met den titel van prefect, zoodat de man een aanzienlijke salarisverbete ring heeft ontvangen, terwijl de direct verantwoordelijke directeur ook eenvou dig in een anderen dienst is geplaatst op een wijze, die een promotie kan worden genoemd. Ben salaris van 125.000 francs toe te kennen aan hooge ambtenaren, die zoo schromelijk tekort zijn geschoten, vindt men wel wat al te sterk. Een tweetal hoofdschuldigen zijn tot op den huidigen dag niet eens lastig geval len. Zoekt Hitier toenadering tot Frankrijk en Italië? Donderdag zou de bijzondere gevol machtigde van Hitler, von Ribbentrop, een rede voior de radio houden over de ontwapeningskwestie. Op het laatste oogenblik werd deze rede echter afgelast. De News Chronicle brengt dat in ver band met het onderhoud dat Hitier Zon dag met den Franscben ambassadeur Francois-Poncet heeft gehad, waarin de mogelijkheid van een betere verstandhou ding tusschen Duitschland en Frankrijk zon zijp besproken. Het olie-monopolie in Mandsjoekwo. Naar aanleiding van de berichten be treffende 'de Japansche plannen aangaan de een oliemonopolie in Mandsjoekwo en de moeilijkheden welke daaruit zouden kunnen voortvloeien, 'heeft bet Ned. Gorr. Bureau den Japansc'hen gezant, den 'heer Taketomi enkele nadere inlichtingen ver zocht aangaande deze aangelegenheid. Volgens den gezant is de situatie zeer eenvoudig: Mandsjoekwo importeert jaar lijks groote hoeveelheden olie. Deze wordt uit Amerika en uit Ned.-Indië aange voerd. Nu ia de regeering van Mand sjoekwo voornemens den olie-invoer te re- guleeren en tot een monopolie te maken. Het ligt echter in de bedoeling, dat olie handel van „private business" blijft, onder de auspiciën van het gouvernement. Het negenmagendhedenverdrag beeft met deze aangelegenheid dam ook naar de meening van den gezant niets te maken. Spoorwegongeluk, Nabij het station Mutton heeft Donder dagmorgen oen spoorwegongeluk plaats gevonden. Bij het rangeeren word eon met zinkwit geladen goederenwagen af- gestooten. De wagen kwam terecht op een wissel en bleef daar staan. De sneltrein Genua-Bazel, die om 6.10 uur het station Mutton passeert, reed op den goederen wagen, welke geheel verpletterd werd. De locomotief en vijf wagons van den sneltrein ontspoorden. Door de botsing werden de rails over een grooten afstand vernield. De materieele schade is zeer groot, doch gelukkig dedon zich geen persoonlijke on gevallen voor. Dr JSger neemt ontslag. De Duitsche evangelische landsbisschop- pen o.w. ook de Zuid-Duitsche geestelijke commissarissen hebben gisteren verga derd. Vooraf deed de rijksbisschop mededee- ling van een op 26 October tot hem ge richt verzoek van den rechtskundig ad viseur der Duitsche Evangelische kerk, Ministerialdirektor Jager, van den vol genden inhoud: „Mijnheer de Rijksbisschop. Na de mij opgedragen taak ten opzichte van de or ganisatie der Duitsche Evangelische Kerk in beginsel te hebben volbracht leg ik, zooals ik u reeds eenigen tijd geleden heb aangekondigd, mijn kerkelijke politieke functie weer in uwe handen terug. „Ik stel u voor een raad van bisschop pen bijeen te roepen, die u voor het op bouwwerk in den zin der waarachtige pacificatie ter beschikking staat. Korte Berichten. De Japansche begrooting voor het jaar 1935 sluit zooals men weet met een aanzienlijk tekort. Naar gemeld wordt is men voornemens dit tekort door middel van nieuwe be lastingen te dekken. Militaire kringen dringen aan op een oorlogswinstbelas ting. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Swindon (Eng.), is dr Addison, de oud- minister van volksgezondheid en van land bouw, van de arbeiderspartij, gekozen met 20.902 stemmen, tegen 18.233 op den con servatief Wakefield. De conservatieve meerderheid van 4794 bij de verkiezing van 1931 is dus veran derd in een minderheid van 2649. De staking van de arbeiders in de zijde- en kunstzijdefabrieken te Paterson in New-Yersey, die Woensdagnacht was uitgebroken en 20.000 man omvatte, is weer bijgelegd. Uit Hartford in Connecticut wordt gemeld, dat daar het 9-jarig meisje Patri cia Henry door twee mannen is ontvoerd. Ze 'hebben het 'kind uit den corridor van een school meegelokt en zijn per auto verdwenen. HET INCIDENT In DE RIDDERZAAL. Antwoord aan L. de Visser. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Dre Visser, in verband met bet verwij deren van hem en twee andere commu nistische Kamerleden uit de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal op 18 September j.l., heeft minister Colijn, als voorzitter van den ministerraad, kort en bondig geantwoord. Dr Golijn verwijst, wat betreft de be voegdheid van den voorzitter in dezen en de rechtmatigheid van het aanwezig zijn van rechercheurs in de zaal, naar art. 109 lid 2 van de Grondwet. D'e regeering deelt niet de zienswijze, dat de plich ten des voorzitters van de Vereenigde Vergadering nauwkeurig zijn omschreven in art. 2 van het Reglement van Orde, vol gens welke bepaling hij leden tot de orde kan roepen, terwijl bet recht tot het doen verwijderen hem slechts is verleend voor toehoorders. De bepaling van art. 109 der Grondwet betreffende het plaats nemen der leden naar willekeur, beteekent, dat de leden plaats nemen zonder te onder scheiden, tot welke Kamer zij behooren. Naar het optreden van de rechercheurs is in opdracht van den minister van Jus titie een politioneel onderzoek ingesteld. Voor de regeering bestaat geen aanlei ding, de juistheid van de uitkomst van het onderzoek in twijfel te trekken. Binnenland. De Panderjager te Allahabad verbrand. De bemanning licht gewond. Het incident in de Ridderzaal. Antwoord van Minister Colijn aan L. de Visser. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Economische Zaken. Buitenland. Zoekt Hitier toenadering tot Frankrijk? De kerkelijk adviseur in Duitschland, Dr Jtlger, neemt ontslag. De Japansche gezant over de oliepolitiek van Japan. bezit het kind van nature, 2fmg de Moeder door 20-35-60ct Tot de taak der politie behoort de be scherming van personen. Aan de veront waardiging van het publiek jegens de orde-verstoorders kan niet worden getwij feld. De ervaring van de drie communis tische leden, dat hun na hun overbren ging naar een veilige plaats en de daarop gevolgde vrijlating geen overlast door het publiek is aangedaan, bvestigt, aldus con stateert minister Golijn, de doeltreffend heid van de genomen maatregelen. Ten slotte wordt ontkennend beant woord de vraag of de parlementaire on schendbaarheid voor communistische Kamerleden niet bestaat, alsmede die, of de artikelen 121 en 122 Wetboek van Strafrecht, welke met straffen van 12' en 3 jaar hem bedreigen, die een lid uit do vergadering verwijdert, of verhindert die bij te wonen, te hunnen gunste niet van toepassing zou zijn. Afname van zware varkens. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale zal, daartoe gemachtigd door den minis ter van Economische Zaken, in den loop van de eerstvolgende weken een groot aan tal zware varkens afnemen. Dit vindt plaats omdat er ten gevolge van het langer dan normaal blijven lig gen van een deel der varkens in verschil lende streken van het land, nog steeds een te hoog totaal gewicht aan varkens is. Daar het totaal aantal varkens, zoo- als ni't de inventarisatie blijkt, niet meer boven bet in verband met de afzetmoge lijkheden in binnen- en buitenland ge- wenschte aantal ligt, zal dit wanneer zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen, de laatste keer zijn, dat een derge lijke maatregel wordt genomen. DE ECONOMISCHE POLITIEK DER REGEERING. De steunmaatregelen voor landbouw, handel en industrie. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken. Het volgende is er aan ontleend: Algemeen erkende men, dat de sombere schildering van ons bedrijfsleven in de Troonrede, waar de toestand zeer zorg wekkend genoemd werd, niet overdre ven is. Nederland is in sterke mate verarmd, een verarming, welke zich nog voortzet. Herhaaldelijk heeft de Regeering reeds als haar oordeel te kennen gegeven, dat ons volk zich aan dit gedaalde welvaarts niveau zal moeten aanpassen. Intusschen is een dergelijke aanpassing zeer moeilijk te verwezenlijken en met het aanheffen van de aanpassingsleuze alléén kan niet worden volstaan. Men zou het daarom op hoogen prijs stellen, indien de Minister een uiteenzet- Ingezonden Mededeeling. Gedwende de maand October geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder ééndroog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Let op ons Loodje; er~zl]n veePnamaalhetsr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1