De Londen—Melbourne-race. Kostelooze proef DINSDAG 23 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 20 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. met Kruschen Salts Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f075, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korüng. De „Cornet" van Scott en Campbell Black als eerste te Melbourne gearriveerd. Gisteren kon met recht worden gezegd, dat er spanning in de lucht zat. Met intense belangstelling werden overal de verrichtingen van de deelne mers aan de LondenMelbourne-race gevolgd. En de spanning werd grooter toen het bericht kwam, dat de „Cornet" die een groote voorsprong had, in verband met motorpech, misschien toch niet als eerste zou arriveeren, terwijl tegelijkertijd mede deelingen werden ontvangen omtrent po gingen van de „Boeing" om het K.L.M.- vliegtuig de „Uiver" in te halen en als eerste of tweede te Melbourne aan te komen. Aan de grootste spanning is thans een einde gekomen. Hedenmorgen kwaim het be richt, dat Scott en Black het eindpunt hadden bereikt. Omtrent hun aankomst te Melbourne wordt het volgende gemeld: Reeds vele uren voor de aankomst van de „Cornet" met Scott en Black stond een menigte van vele duizenden op en nabij het vliegveld in spanning te wachten on danks het feit, dat de regen het wachten niet aangenaam maakte. Meer dan 30.000 personen hadden zich naar het vliegveld begeven. Na de berich ten uit Port D'arwin dat Scott motorpech had gehad was de spanning over het verdere verloop van zijn vlucht nog ge stegen. Na de landing te Gharleville was de kans, dat de beide Engelsche vliegers er in zouden slagen de race te winnen weer haast zeker. Het vliegveld was bij de aankomst van de „Cornet" geheel afgezet en pas toen het toestel was geland werden de autori teiten toegelaten. De eerste die de vliegers geluk wenschte met hun overwinning was de Nieuw Zee- landache aviatrice Jeanne Batten. De officieele tijd waarop de landing geschiedde was 5.54 Dinsdagochtend (A.T.). Scott en Black die Zaterdagochtend 6.50 A.T. van Mildenhall waren vertrok ken hebben de snelheidsrace over 15.000 K.M. afgelegd in 70 uur en 58 minuten, waarmee alle bestaande records voor vluchten naar Australië werden verhro- Zij mankten op hun vlucht tusschen- landingen te Bagdad, Karachi,, Allaha bad, Singapore, Port-Darwin en Gharle ville. Scott en Black waren zoo doof bij hun aankomst, dat zij de geestdriftige toejui chingen van de menschenmenigte niet konden hoeren. Beiden waren uiterst vermoeid en heb ben sedert hun vertrek uit Mildenhall niet geslapen. De Nederlandsche consul heeft hen na mens de K.L.M. bloemen en gelukwen- schen aangeboden. Terwijl wij dit schrijven komt het be richt dat de „Uiver" hoe fel ook bestookt door de „Boeing" van de Amerikaansche vliegers Turner en Pangborn, we-lk vlieg tuig een enorme snelheid kan ontwikke len, toch nog steeds de tweede is. Vanmorgen te 9.05 (A.T.) is de „Uiver" te Charleville, d.i. op 1000 K.M. afstand van het eindpunt, gearriveerd. Omtrent de Boeing werd gemeld, dat dit vliegtuig om 5.55 (A.T.) te Port Dar win was aangekomen. Jones en Waller met de Comet III zijn hedenmorgen 7.43 u. te Batavia aange komen. Waarom de Uiver niet nummer één Is. De correspondent van de N. R. Crt. te Amsterdam schreef gisteren: Ik heb mijl gewend tot Schiphol en meer in het bij'zonder tot den havenmeester, den heer Dellaert en hem de vraag gesteld, die misschien een beetje gek klinkt, maar die op het oogenblik brandt op aller lip pen: Waarom is de Uiver niet eerste? of wilt ge liever Waarom is de Uiver dat is Holland I maar twee de? Parmentier heeft toch geen enkelen tegenslag gehad? De heer Dellaert bleek die vraag niet zoo gek te vinden, want hij antwoordde mij vlot: Omdat de „Cornet" van Scott 50 a 60 K.M. sneller is dan de „Uiver"; zij maakt 350 a 360 K.M. per uur tegen de „Uiver" bijna 300 K.M. Daarbij is de „Cornet" speciaal voor deze race, met het uiterste raffinement, gebouwd. Het is slechts een klein, twee- motorig vliegtuigje met een bemanning van maar twee koppen, zonder passagiers, zonder post, en zelfs zonder radiotoestel. En alle nuttige draagkracht is aange wend voor het meenemen van benzine. Zoodoende heeft de Cornet een actie-ra dius van ca. 4000 K.M., d.w.z. dat zij dien afstand in eens kan afleggen, en b.v. een sprong kan maken van Singapore naar Port Darwin (Nw. Holland), over onzen geheelen Indischen Archipel heen. (De Mollisons deden den afstand Milden hallBagdad, d.i. ruim 4000 K.M., met hun „Cornet" trouwens ook ineens.) Daarentegen moest de „Uiver" b.v. tus- schen Allahabad en Singapore tweemaal tanken. Maar, voegde de heer Dellaert hieraan toe, men moet toch vooral niet gering denken over de prestatie van de „Uiver", d.w.z. van haar bemanning: Par mentier (gezagvoerder), Moll (eerste offi cier), Prins (mechanicien) en van Brug gen (marconist). Want uit hun verrich ting met de Douglas, die een normaal verkeersvliegtuig is, met drie (betalende) passagiers, (het totaal der opvarenden is dus zeven) en een post van ca. 26.000 brieven, dat is ten minste een gewicht van 200 K.G., blijkt, dat de K.L.M. in staat is den afstand AmsterdamBatavia in twee dagen te doen. Dat is dus een nieuwe topprestatie, iets waarop we trotsch mogen zijU. En dan is bovendien de „Uiver" nog tweede in de wereldrace. Een der vliegtuigen verongelukt. De race heeft gisteren helaas twee slachtoffers geëischt. Het vliegtuig van Baines en Gilman, de „Fairey Focx", is bij, Palazza in de ber gen van Zuid-Italië van een hoogte van 5000 voet te pletter gevallen en in brand gevlogen. De beide vliegers waren de eenige inzit tenden. Later vond men hun geheel verkoolde lijken. Toen de politie ter plaatse ver scheen, stond het toestel nog steeds in brand. Redding was uitgesloten. Baines en Gilman waren twee piloten met zeer veel ervaring. Beide waren Nieuw-Zeelanders. Gilman diende bij de militaire luchtvaart in Engeland en de ander was in dienst bij de militaire luchtvaart van Nieuw-Zuid-Wales. Herclassificatie van Gemeenten. Het bericht omtrent de plannen der Regeering met betrekking tot een ver hoogde standplaatsaftrek voor rijksambte naren door de herclassificatie der gemeen ten, heeft met name bij de betrokkenen in de 'kleinere gemeenten nogal beroering ■verwekt. En dat is te verstaan. Aanvankelijk werd medegedeeld, dat de Regeering kans zag voor 1935 tot een slui tende begrooting te komen zonder belas- tingver'hooging en zonder nieuwe verla ging der salarissen. En nu komt plotseling het bericht, dat voorstellen aanhangig zijn gemaakt, die in de practijlk opnieuw verlaging van sala ris heteekenen. Echter met deze beperking dat de voorgenomen verlaging niet zal gelden voor alle ambtenaren, maar dat deze nieuwe last zal worden gelegd op de schouders van de ambtenaren in de klei nere of 'kleinste gemeenten. Is het wonder, dat dit plan door zeer velen als onbillijk wordt aangevoeld Wanneer inderdaad een nieuwe verla ging noodzakelijk is, waarom moeten daardoor dan alleen worden getroffen zij, die niet het voorrecht hebben in een der ■groote steden te wonen Kan in redelijkheid worden aangeno men, dat een verschil in bezoldiging tus schen het platteland en de gemeenten in de eerste klasse, overeenstemt met bet verschil in levenspeil in de verschillende gemeenten Toegegeven kan worden, dat men in het algemeen in de groote plaatsen op 'groo teren voet leeft, maar dit kan toc'h geen reden zijn om hen in een nog meer be voorrechte positie te plaatsen, en het platteland nog meer bij de 'groote steden aohter te stellen. Het platteland biedt in sommige opzich ten eenige' voordeelen. Maar daartegen over staan nadeelen, die niet gering zijn te achten. Wij behoeven 'dit niet nader aan te toonen. En in elk geval is het verschil ten voor- deele van. de kleine plaatsen niet zóó, dat daardoor een herclassificatie als thans wordt voorbereid, zou zijn gerechtvaar digd. Misschien heeft de Regeering andere argumenten, waardoor de redelijkheid van een dergelijke maatregel kan worden ver dedigd. Zoolang wij echter die argumenten niet kennen, meenen wij te mogen concludee- ren, dat het nieuwe classificatie-plan niet overeenkomt met de eischen van recht vaardigheid en billijkheid. Regeeringscrisis In Portugal. Het Portugeesche kabinet is afgetre den. D'e eerste minister Selazar beeft het collectieve ontslag van bet Kabinet mede gedeeld na afloop van een ministerraad, die tot op het laatste oogenblik geheim gehouden werd. Salazar zal dadelijk een nieuw Kabinet vormen. De conferentie van het Goudblok. Ter gelegenheid van de conferentie van het goudblok, zijn er onderhandelingen tusschen Frankrijk en België geopend, die zeer binnenkort zullen leiden tot de on- derteekening van een landbouwverdrag. Naspel van den aanslag op Venizelos. Gisteren is te Athene de als dader van den aanslag op Venizelos reeds lang ge zochte bandiet Karathanasis door agen ten van Venizelos gevangen en in handen van de politie gesteld. In verband met deze arrestatie door particulieren, is de minister van binnen- landsohe zaken Kiannepoelos afgetreden. Het verluidt, dat de chef der gendar merie ter beschikking zal worden gesteld of reeds gesteld is en dat de commandant der politie vervangen zal worden. Dë regeering Tsaldaris heeft jarenlang getracht dezen handiet in handen te krij gen. De oppositie had zijn arrestatie tot voorwaarde voor een vergelijk gemaakt. Dë regeering verklaarde echter niet in staat te zijn het spoor te vinden. Dë z.g. geheime politie van Venizelos, die uit menschen bestaat welke persoonlijke vrienden en aanhangers van hem zijn, de den echter op eigen gelegenheid reeds maanden nasporingen, die geleid hebben tot bet vinden van de schuilplaats van den bandiet in een huis te Athene. Dë minister van Binnenlandsche Zaken bood zijn ontslag aan, want hij kon, zoo verklaarde hij, niet dulden, dat de parti culiere garde van Venizelos een burger in hechtenis namen. Volgens een nader bericht van Reuter heeft de ministerraad besloten het ont slag van den minister ivan Binnenland sche Zaken te aanvaarden. Be hoofden der recherche, der gendar merie en politie zijn ontslagen wegens nalatigheid in de zaak der opsporing van Karathanasis, den dader van den aanslag op Venizelos. De kerken in Rusland. Volgens het hoofd van de „Atheistenge- meenschap", die zich tot taak heeft ge steld, ieder spoor van godsdienst in U.S. S.R. uit te roeien, zijn er in Sovjet-Rus land nog 100.000 kerken open. Het aantal kerken te Moskou, dat nog in gebruik is, wilde men niet meedeelen, doch Reuter schat hun aantal op 32, ter wijl dit vroeger meer dan 1000 geweest is. Einde van socialistisch schrikbewind in Spanje. Dë Asturische 'opstandelingen leveren langzamerhand hun wapenen uit. Zij hadden zich 15.500 geweren verschaft door de wapenfabriek te Trubia te plun deren; voorloopig zijn er slechts 4000 ge restitueerd. Er zijn onmenschelijke daden gepleegd; een aantal priesters is, in boeien gesla gen, levend verbrand. Te Sanaa Langreo beeft het revolution- naire grauw het lichaam van een priester gruwelijk verminkt, voor een winkelruit gehangen met het opschrift „Varkens- vleesch te koop". In de stad Oviedo zijn, volgens corres pondenten van Engelsche bladen, groote verwoestingen aangericht. Duizenden ge zinnen zijn dakloos. Meer dan 1000 doo- den zijn door het Roode Kruis verbrand om het uitbreken van epidemische ziekten te voorkomen. Honderden hebben den dood gevonden in de vlammen toen socialisten huizen in brand hadden gestoken. Hoewel er winkels geplunderd zijn en in vele huizen alles kort en klein is gesla gen, is er weinig geld gestolen. In Madrid zijn twintig weeskinderen uit Asturië aangekomen. Dë kinderen, wier vaders als politie agent bij de uitoefening van hun plicht door de opstandelingen zijn vermoord en die hun moeders gedeeltelijk op dezelfde wijze hebben verloren, zijn deels reeds blind, deels zijn ze aan het blind worden. Het Madrileensche dagblad „A.B.C." spreekt de veronderstelling uit, dat „de Marxistische barbaren zich misschien daarom alleen aan de onschuldige kinde ren vergrepen hebben en hen blind heb ben willen maken, om hun het zien van het lijden hunner ouders te besparen. Korte Berichten. Op grond van de jongste besluitwet betreffende het voorkomen van faillisse ment, hebben twee socialistische coöpera ties in de Borinage (België) bij de han delsrechtbank te Bergen het z.g. gecon troleerde beheer aangevraagd. Beide coöperaties zijn in moeilijkheden geraakt als gevolg van het feit, dat vele leden hun gelden hadden opgeëischt. Bij de hevige stormen aan de N.W. kust van de Ver. Staten zijn in totaal 16 menschen omgekomen. Verscheidene ste den zijn ernstig geteisterd. Te Yarmouth kwam de haringlogger „Agnes Gardner" aan met 238 ton haring dat was samen 238.000 haringen, de groot ste aanvoer, die te Yarmouth ooit aan land is gebracht. De schipper deelde mede, dat hij nog honderd ton haring in zee moest terugwerpen, aangezien de log ger niet meer kon vervoeren. i Dë Belgische regeering heeft beslo ten een twintigtal Kroaten, die deel uit maken van de Kroatische Revolution- naire Organisatie te Seraing, naar aan leiding van de onthullingen over de ver dachte actie dezer organisatie over de grens te zetten. Tegen frauduleuze invoer van pluimvee. Op 21 October 1934 is in werking ge treden het Grisis-Pluimveebesluit 19341. Dit besluit bevat in de eerste plaats een bepaling, waarbij de besluiten van 19 Juli 1934 (Staatsblad no. 409 en Staats blad no. 410), welke een regeling inhiel den voor het grensvervoer van pluimvee, worden ingetrokken. Het nieuwe besluit en de daarop rus tende Crisis-Pluimvee-Beschikking 19341 geven thans een algemeene regeling voor pluimvee, welke hierop neerkomt, dat slechts het vervoeren en het in voorraad hebben van pluimvee, dat hetzij in Neder land is geboren, hetzij op rechtmatige wijze is ingevoerd, is toegestaan. Het vervoeren van frauduleus inge voerd pluimvee is derhalve thans ook buiten het grensgebied verboden. Ten einde het smokkelen van pluimvee zooveel mogelijk tegen te gaan is voorts de bepaling, dat in het grensgebied het vervoer van pluimvee gedurende den nacht slechts toegestaan is, indien het ge schiedt per spoortrein of per vaartuig, hetwelk onder douaneverband vaart, ge handhaafd. Belangrijke orders. Gemeld wordt, dat bij! de N.V. Machine fabriek Thomassen Co. in de Steeg eeni ge belangrijke orders zijn geplaatst, n.l. 54 gasmotoren van 25 p.k., besteld door de Venezuelan Oil Col, welke motoren be stemd zijn om boven de boorputten van de olievelden in Venezuela te worden opge steld, teneinde de olie van een diepte van 1000 a 1500 meter op te pompen. Bovendien wordt in de fabriek gewerkt aan een niet 'onbelangrijke onder, be staande uit een aantal machines, bestemd voor de olie-industrie op Curasao, en ten slotte heeft de fabriek opdracht gekregen van de Nederlandsche Spoorwegen tot levering van zeven Dieselmotoren, welke niet bestemd zij!n voor Dieseltreinen, maar voor de motorwagens, welke reeds sinds jaren loopen op de lijnen ZutphenApel doorn, ZutphenZwolle, enz. In verband met deze orders is bet per soneel van de fabriek tot 220 man uitge breid. Oneenigheid in de Nationaal- Socialistische Beweging. In de leiding van de N.S.B. in N.-Hol- land is naar het „Vaderl." meldt, een conflict ontstaan. Dë gewestelijke com missaris voor Noord-Holland, de heer K. H. Tusenius, beeft deze functie tijde lijk neergelegd, omdat hij geen bevelen wensoht uit te voeren van den secretaris der N.S.B.den heer van Geelkerken te Utrecht. Zooals bekend is, bevindt de leider der N.S.B., ir A. A. Mussert, zich in Duitsch- land, waar hij gisteravond te Berlijn een rede zou houden. Blijkbaar vervangt de heer van Geelkerken den leider tijdens diens afwezigheid, maar de heer Tuse nius zeide, dat daar niets van bekend is; hij wenscht daarom de bevelen van den heer van Geelkerken niet op te volgen en heeft de functie van gewestelijk commis saris voor Noord-Holland tijdelijk neer gelegd. In een gesprek, dat het blad met den heer Tusenius bad, zeide deze, niet nit de N.S.B. te zijn getreden. Na den terugkeer van ir Mussert uit Duitschland zal het conflict opgelost moeten worden. Ver moedelijk zit er meer achter dan alleen de kwestie van de plaatsvervanging van den leider. Dë heer Tusenius wees er op, dat zich in de N.S.B. rec'htsche en link- sche groepen hebben gevormd, net als in elke andere partij. Dë rechtsche groep wordt gevormd door de kapitalisten, vooral de beursmannen te Amsterdam. Binnenland. Voorloopig Verslag over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Oneenigheid in de N. S. B. Maatregelen tegen frauduleuzen invoer van pluimvee. Buitenland. De LondenMelboiurae-race. Scott en Black de eersten. In Spanje heeft een vreeselijk socialistisch schrikbewind gewoed. Regeeringscrisis in Portugal. Een landbouwverdrag tusschen Frankrijk en België? Ingezonden Mededeeling. Bij" elke flacon Kruschen Salts a f 1.60 wordt nu voor een bepaalden tijd een gra tis pnoefflacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gebruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te onder vinden. Kruschen Salts zuivert Uw bloed. Voor rheumatiek, jicht en ischias bestaat er geen beter, eenvoudiger en doeltreffen der middel. In het buitenland is döor opköopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsohe verpakking, doch uitslui tend in 'ongeschonden Hollandsche ver pakking met de naam van N.V. Rowntree Handels Maatschappij! op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. Comité voor nationale veiligheid. Zaterdag zijn de afgevaardigden van de voorloopig gestichte comité's in de hoofdplaatsen van het Zuiden (Brabant en Limburg) opnieuw bijeen geweest om te komen tot de definitieve oprichting van een federatie. Zulks is nu inderdaad geschied. De vereeniging werd gedoopt Comité voor nationale veiligheid, opgericht te Eindhoven 20 October 1934. Tot leden van bet voorloopig bestuur weiden gekozen de heeren: H. Mathon, gep. majoor, Breda; ir J. F. L. Krügers, rijkslandbouwconsulent, Tilburg; mr dr L. C. v. Gorcum, leeraar gymnasium, 's Her- togënbosch; mr W. G. van Dijk, advocaat, Eindhoven; A. Russel, voorzitter Kamer van Koophandel, Venlo; mr E. Geradts, advocaat, Roermond, en A. J. N. Boosten, Maastricht. Voorts zal gevormd worden een raad van bijstand, waartoe o.a. zullen toetre den, volgens hun toezegging, enkele Eer ste en Tweede Kamerleden en andere overheidspersonen uit het Zuiden. Dë sa menstelling van dezen raad zal nader worden bekend gemaakt. Christelijke Nationale Volkspartij. Te Leeuwarden is de jaarlijksc'he ver gadering gehouden van de Ned. Ghr. Ar beiderspartij. De voorzitter, de heer N. Dëkker, gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de moeilijkheden in het partijleven, maar niet minder bij de regëering. De jaarverslagen gewagen van lang- zamen groei bij financieele moeilijkheden, die den uitbouw sterk belemmeren. In het partijbestuur werden ge- of her kozen de heeren H. G. van Gaasbeek, J. A. Schaafsma, P. C. Zonneveld en W. v. d. Leek. Om ruimer de vleugelen te kunnen uit slaan en zooveel mogelijk alle kleine lui den te kunnen omvatten besloot men den naam van de partij te veranderen in Christelijke Nationale Volkspartij. DE BEGROOTING VAN BINNEN LANDSCHE ZAKEN. Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Verschenen is het voërloopig verslag over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Eenige leden bepleitten weder de tot standkoming van een nieuwe Zondags wet, die de Zondagsheiliging beter zou moeten waarborgen dan de thans be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1