De Londen—Melbourne-race. uri'ft DEB-VULHAARDEH MAANDAG 22 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 19 Postchèque en Girorekening 44455. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Eerste Blad. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAAPZAME Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertentie 80 cent. per regel, Ingebonden mededeeüngen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f075, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke koning. De „Panderjaoer" uitgevallen. De ..Uiver" die als no. 2 onmiddellijk op de „Cornet" van Scott en Black volgt, vandaag te Batavia. Er is voor de „Melboume-race" door de wereld enorme belangstelling. Vol span ning volgt men overal de verrichtingen van de ikranige vliegers, waaronder de Neder- ders weer een uitstekend figuur maken. Aanvankelijk bad de „Cornet" van de Mollisons een voorsprong, maar dit vlieg tuig heeft na een schitterende tocht bij Karatchi motorpech gekregen, zoodat de tocht moest worden opgegeven. Met de „Panderjager", bestuurd door Geysendorffer en Asjes, ging 't eveneens mis. Dit toestel, dat 'onmiddellijk op de „Cornet" volgde, bad te Allahabad 't onge luk dat het landingstoestel beschadigd werd en dat de propeller van den linkeT- motor aan stukken vloog. Het is wel zoo goed als zeker, dat de tocht niet kan worden voortgezet. Door deze ongelukken werd de „Cornet" bestuurd door Scott, een geweldig snelle jager, nummer één en kreeg de „Uiver" van de K. L. M., een veel grooter vlieg tuig, dat niet speciaal voor snelle vluch ten gebouwd is, de tweede plaats. Daarop volgt de „Boeing", een Ameri- kaansch vliegtuig, maar de belangstelling van bet publiek is vooral op de beide eerste vliegtuigen geconcentreerd. De Panderjager. Hier volgen nog enkele bijzonderheden omtrent de spannende race. In een interview met den correspond dent van Reuter verklaarde Geysendorf fer „Ik bemerkte, dat iets niet in orde was met bet intrekbare landingsgestel tijdens het landen. Eén van de wielen kwam slechts ge deeltelijk naar beneden, het ander in het geheel niet. Ik trachtte toen op een wiel te landen, doch dit was door de groote snelheid on mogelijk. Tot nu toe is de reis perfect geweest en we zijn dus bitter teleurgesteld. We hebben geen 'hoop de reis te kunnen voortzetten, doch we zullen ons niet voor morgen officieel terugtrekken. Toch kunt u ons wel beschouwen als uitgevallen." Het Comité van de Panderjager heeft zich telegrafisch met den agent van de K. L. M. in Allahabad in verbinding ge steld en ook met de beide piloten, ten einde nadere inlichtingen en gegevens te verkrijgen. De Uiver. Intusschen was de „Uiver" in Calcutta aangekomen en na eenige minuten weer vertrokken naar Rangoon. Zondagavond om half elf A.T. kwam de „Uiver" te Ran goon aan, plm. 1&00 km. van Allahabad. De „Cornet" was te 23 uur 2 reeds te Singapore aangekomen, dat ruim 2100 km. van Rangoon ligt en precies een uur later is de machine weer vertrokken, rechtstreeks over den Indiscihen Oceaan naar Koepang. Voor de Uiver, die veel zwaarder is en veel post aan boord 'heeft is dit niet moge lijk. Een tusschenlanding te Batavia is noodzakelijk. Parmentier verklaarde te Allahabad aan Reuter, dat de vlucht naar Allaha bad de vlotste geweest is, die 'hij geduren de zijn loopbaan als HollandIndië- vlieger gemaakt heeft. Tot dusver hebben zich geen inciden ten voorgedaan. Gemiddeld beeft hij op een hoogte van 12.000 voet gevlogen. Parmentier voegde er aan toe, dat hij hoopte Scott in te halen. Tot dusver, zeide hij, hebben wij de motoren gespaard, doch na Singapore zullen wij full-speed vliegen. De bemanning en de passagiers ver- keeren in uitstekende conditie en zijn zeeT voldaan over bet comfort van de machine. Parmentier zeide er niet alles op te zul len zetten om te winnen, doch hij zal too- nen waartoe de Nederlandsche luchtvaart in staat is. Intusschen hoopt 'hij toch te winnen. Zijn grootste tegenstander, Scott, heeft voor zijn vertrek uit Allahabad verklaard, dat zijn toestel schitterend loopt. Hij en Campbell Black voelen zic'h fit. De eenige pech, die zij gehad hadden, was een noodlanding 'bij maanlicht bij Kirkut in Mesopotanië (voor zij Bagdad bereikten). Zij hadden nog juist benzine genoeg om Bagdad te bereiken. Andere concurrenten. Behalve de „Cornet" beeft de „Uiver" in de snelheidsrace niet veel concurrenten meer. Voor de handicap-race bestaan geheel andere bepalingen, zoodat daaromtrent nog niets valt te zeggen. Hedenmorgen werd nog 'geseind De „Uiver" is hedenmorgen te 3.47 u. te Alorstar en te 7.02 uur te Singapore geland. Hedenmorgen te 11 uur Is de „Uiver" onder enorme belangstelling te Batavia geland. Parmentier, die evenals Moll, door de ontzaglijke menigte langdurig toegejuicht werd, verklaarde dat zij een schitteren de tocht hadden gemaakt. In slechts 48 vlieguren werd de 'etappe LondenBata via afgelegd. Te 11.18 uuris de „Uiver" weer van Batavia vertrokken. Bij: aankomst te Singapore verklaarde Scott met voldoening, dat hij de eerste is geweest, die rechtstreeks de stormachtige Golf van Bengalen is overgevlogen. De uitvaart van Poincaré. De toevloed van hen, die langs de lijk kist van Poincaré wilen defileeren, heeft alle verwachtingen overtroffen. Zaterdagmorgen werd de lijkkist onder trompetgeschal overgebracht naar een praaltombe, onder de zuilengang aan den voorgevel van het Pantheon opgesteld. Als de overbrenging heeft plaats gehad begeeft Doumergue zich naar het spreek gestoelte tegenover de katafalk en houdt de lijkrede, die met behulp van luidspre kers overal duidelijk hoorbaar is. De pre sident spreekt er zijn diepe ontroering in uit over bet verscheiden van Poincaré, wiens nagedachtenis bij huldigde als de verpersoonlijking van toewijding aan zijn vaderland en de republiek. Hierna volgde het défilé der troepen, en daarna de plechtige uitvaart. Vier groote auto's torsten de tallooze kransen en bloemstukken. De affuit met de baar weid voorafgegaan door een twintigtal officieren, die op kussens de onderschei dingen en ordeteekenen van den overle dene droegen. Dan volgde het door zes paarden getrokken affuit, waarop de kist met het stoffelijk overschot geplaatst was. De kerkstrijd in Duitschland. Rijkskanselier Hitier heeft besloten in te grijpen in het conflict der Evangelische Kerk, zoo melden de *Eng. bladen. Mor gen zal hij ter gelegenheid van de eeds aflegging van rijksbisschop Müller eon rede houden om zijn meening ter zake te openbaren. Men verwacht dat daarna het staatsgezag zal worden aangewend in de Kerk. De confessioneele Synode van de Duitsch Evangelische Kerk, die de pre dikanten en geloovigen van de oppositie vertegenwoordigt, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin plechtig de afscheiding van de officiëele kerk wordt aange kondigd. Zonder inbreuk te willen maken op het recht van toezicht van den staat, aldus wordt verklaard, „ver zoeken wij de regeering om te erkennen, dat de zaken van de kerk, haar leer stellingen en haar organisatie aan het oordeel van de kerk overgelaten moet worden, welke alleen geroepen is om in deze aangelegenheden beslissingen te nemen. De kerkelijke situatie in Duitschland is weer eens in een weinig overzichtelijk stadium gekomen. Dr Kinder, de leider van de Duitsche christenen en zijn onmiddellijke aanhang in de kerkelijke rijksregeering, zoo heet het, zijn na interventie van hooger hand met rijksbisschop en rechtswalt Jager weer verzoend en op hun oude plaats teruggekeerd. Daar deze verzoening min of meer gedwongen is, heeft zij waarschijnlijk het karakter van een wapenstilstand. Mijnongelukken. In de mijn Konstantin IV/V te Essen heeft Zondagmiddag bij het verrichten van herstelwerkzaamheden een mijngas- ontploffing plaats gevonden. Zeven mijn werkers zijn gedood, vier gewond. Naar verluidt zijn 48 mijnwerkers om gekomen bij een gasontploffing in de steenkolenmijn Taiyo Kogyo in het dis trict Keeloeng (Japan). Twee-en-dertig ar beiders wisten te ontsnappen. Van de in gesloten mijnwerkers konden er 41 be vrijd worden. Helaas waren 27 hunner reeds bezweken, terwijl men wanhoopt aan de redding van 21 mijnwerkers, die nog ingesloten zijn. Vliegtuig vermist. Uit Singapore wordt gemeld, dat een Britsch bombardementsvliegtuig, hetwelk Zondagochtend naar Strait Settelments was vertrokken, wordt vermist Men gelooft, dat het toestel op 500 K.M. afstand van Singapore in den Asjungel een noodlanding heeft gemaakt. Den ge- heelen Zondag zijn zonder resultaat na sporingen gedaan. De conferentie van het goudbloc. De conferentie der goudlanden te Brus sel is Zaterdagmiddag geëindigd, en heeft het maximum-resultaat opgeleverd dat men er redelijkerwijze van verwachten mocht: bet rechtstreeksche contact tus- scben de betrokken landen is tot stand gekomen en de uitvoerende organen zijn in bet leven geroepen. Het spreekt vanzelf minister Steen- berghe, legde er na afloop van de confe rentie in een bespreking met de vertegen woordigers van de Nederlandsche pers te Brussel, den nadruk op dat bet niet de bedoeling is geweest, om in deze eer ste en kortstondige bijeenkomsten bet handelsverkeer der goudlanden te reorga- niseeren en de onderlinge betrekkingen dezer landen op een geheel nieuwe basis te stellen. Indien men erin slaagde een grondslag voor verdere besprekingen te vinden en bet eens te worden over de wijze waancp het groote doel dient te wor den nagestreefd, kon men deze conferen tie volkomen geslaagd achten. Welnu, dat doel is bereikt. Minister Jaspar verklaarde in zijn slot rede zelfs, dat het resultaat der conferen tie de verwachtingen verre overtreft en ook in de persconferentie, die na de on- derteekening van het protocol in het de partement van buitenlandscbe zaken is ge houden, liet de Belgische minister van Buitenlandscbe Zaken zich in denzelfden optimistischen geest uit. Het protocol luidt: De ondergeteekende regeeringen, overtuigd, dat de monetaire stabiliteit een hoofdvoorwaarde is voor een terug keer tot een normale economische toe stand, overwegende, dat zij tot bet herstel der wereldhuishouding bijdragen door de waardevastheid van hun munt te verze keren; bevestigen hun vasten wil de huidige gcudwaarde hunner valuta te handhaven. komen overeen: I. een algemeene commissie te coustitu- eeren, waarin bare delegaties zitting ne men; II. Voor wat betreft het handelsverkeer: A. na te gaan op welke wijze bet moge lijk is reeds thans bet handelsverkeer tus- schen de betrokken landen te verruimen. Zij achten bet gewenscbt bet totale vo lume van bet handelsverkeer van 1 Juli 1933 tot 30 Juni 1934 met 10 pet. uit te breiden; B. onverwijld onder elkaar bilaterale onderhandelingen aan te knoopen, die uiterlijk over een jaar beslag moeten krij gen. III. Voor wat betreft bet toerisme en het transport: De oprichting van twee sub-commissies. IV. Onverwijld de bedoelde sub-ootm- missies bijeen te roepen en binnen drie maanden de algemeene commissie op nieuw te Brussel te doen bijeenkomen, ten einde zich te vergewissen van den stand der werkzaamheden. Er is dus een basis gelegd waarop men verder kan bouwen. De sub-commissies zullen onmiddellijk aan den slag gaan. Te Brussel zal een permanent secreta riaat worden gevestigd. De eerste conferentie van het goudbloc is dus geëindigd. De weg naar economi sche samenwerking ligt open. Roosevelt verliest populariteit. Op 6 November a.s. hebben in de Ver- eenigde Staten belangrijke verkiezingen plaats. Het geheele Huis van Afgevaardig den, een derde deel van den Senaat, en in ettelijke staten de gouverneur en eenige hooggeplaatste staatsambtenaren zullen worden verkozen. De verkiezingen wor den daarom zoo van belang geacht omdat hieruit zal blijken of Roosevelt nog altijd zoo populair is als eenigen tijd geleden. De voorloopige resultaten van de „stroo"- verkiezdng van de „Literary Digest", bet bekende weekblad dat telkenmale als er belangrijke verkiezingen op til zijn een voorverkiezing houdt onder zijn lezers die gebleken is steeds goed te kloppen met de latere „echte" resultaten, wijzen thans uit dat de massa die achter Roosevelt staat, slinkende is. In Mexico zijn alle R.-K. Bisschoppen uitgezet. De Kamer van Mexico besloot alle R.-K. aartsbisschoppen en bisschoppen uit het land te zetten. Zij motiveerde dit besluit met de ver klaring, dat de bisschoppen slechts aan bet Vaticaan gehoorzaamheid verschul digd en dus buitenlanders zijn. De Joego-Slavische regeering treedt af. Naar gemeld wordt, heeft de regeering van Joego-Slavië haar ontslag aangebo den teneinde het regentschap in staat te stellen een nieuw kabinet te vormen. Men vermoedt, dat een concentratie kabinet gevormd zal worden. Groote droogte in Britsch-lndië. Naar gemeld wordt, is in het Weste lijk deel van Br.-Indië een bedenkelijke toestand ontstaan door het uitblijven van de moesson-regens, waarvan groote droogte het gevolg is. De bronnen zijn op gedroogd, bet graan wordt hoe langer boe schaarscher en voor het vee is er haast geen voedsel meer over. Men roept de hulp der goden in. in de hoop, dat dezen voor regen zullen zorgen. Op vele plaatsen worden „menschen"- offers gebracht, doch de „offers" bestaan slechts uit poppenl Nota aan Hongarije. De Joegoslavische regeering heeft door tusschenkomst van baar gezantschap een nota aan de Hongaarsche regeering ge zonden, waarin zij de officieele mededee- ling weergeeft, luidens welke de moorde naar Georgiev twee jaar geleden Bulgarije beeft verlaten, en vandaar naar Honga rije is vertrokken. Vervolgens worden de volgende drie vragen gesteld: le. Wanneer is Georgiev de Hongaar sche grens overgekomen? 2 e. Waar en boe lang heeft hij zich in Hongarije opgehouden? 3e. Waarmede heeft hij zich gedurende zijn verblijf bezig gehouden? Korte Berichten. j D'e Duitsche boeren, die in den Reichsnahrstand zijn georganiseerd, heb ben 5,1 millioen centenaar aardappelen voor de winterhulp beschikbaar gesteld. Het is een mooie bijdrage, die de ver wachtingen van de leiding van de winter hulp (welke op 4H millioen centenaar had gerekend) aanzienlijk overtreft. De Zweedsche stoomboot Gunhild, die onderweg was van Gotenburg naar Bremen is sedert eenige dagen verdwe nen. Te Nanking wordt een krachtige ac tie gevoerd om bet fooienstelsel in hotels en restaurants af te schaffen. Onlangs beeft de wethouder voor sociale zaken een decreet uitgevaardigd, waarbij het aan kellners en hotelpersoneel verboden wordt, fooien van de gasten aan te ne men. Dit heeft echter geen succes gehad. Bij een Egyptisch bruiloftsfeest zijn tengevolge van het nuttigen van bedorven eetwaren vijf menschen gestorven, terwijl er nog 145 ernstig ziek zijn. Alleen bet bruidspaar had de giftige spijzen onaan geroerd gelaten. i Te Genua en Triëst zal op 28 dezer op plechtige wijze de kiel gelegd worden van de twee kruisers van 30.000 ton, tot den bouw waarvan de Italiaansche regee ring onlangs besloten heeft. - De hofmaarschalk Dimitrejewitsj, die Koning Alexander naar Frankrijk heeft vergezeld is gepensionneerd. Men stelt hem er voor aansprakelijk, dat de auto riteiten te Marseille onvoldoende veilig heidsmaatregelen hebben getroffen. Generaal Pershing, de Amerikaan- sche opperbevelhebber gedurende den we reldoorlog, bezoekt op bei oogenblik de slagvelden in Frankrijk. Hij beeft ook een bezoek gebracht aan de Amerikaansche kerkhoven. Generaal Pershing zal ook het gevechtsterrein om Verdun bezoeken. Op bet Winnipegmeer is op een schip, waarop zich tien personen bevon den, brand uitgebroken. Negen personen zijn om het leven gekomen, daar het schip spoedig zonk. Eén persoon werd gered. Federatie van Bedrijfsvereenigingen. Naar men verneemt, is in de laatste be stuursvergadering van de Federatie van Bedrijfsvereenigingen mr B. G. Slotema- ker benoemd tot secretaris van het Fede ratiebestuur, als opvolger van mr F. W. J. H, Cort van der Linden, die deze func tie neerlegde in verband met zijn benoe ming tot burgemeester van Groningen. De clearingsmoellijkheden met Duitschland. De Vereeniging van Nederlandsche Pluimvee-Exporteurs heeft bet volgende telegram aan den Minister van Economi sche Zaken verzonden: „Alle pluimvee-exporteurs op Duitsch land, in vergadering bijeen, achten zich genoodzaakt Uwe Excellentie te laten we ten, dat door de bevroren bedragen op de conto's, alsmede door die nu wederom op de clearing zijn gestort en nog niet uitbe taald, een noodtoestand is ontstaan, zoo Binnenland. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegrooting 1935. Wetsontwerp inzake uitvoering ouder domswet. Buitenland. De Londen-Melbonrne-race. De Engelsch- man Scott was eerste, maar 'heeft mo torpech. De Douglas is nu eerste. Geheim verdrag tussc'hen Duitschland en Japan De kerkstrijd in Duitsohland. De uitvaart van Poincaré. De Joego-Slavisobe regeering afgetreden. De conferentie van 'het Goudblok. BPiBA zelfs dat de gewone betalingen niet meer kunnen worden voldaan, personeel ont slagen moet worden en bedrijven geslo ten. Wanneer hierin binnen enkele dagen door de Regeering geen verandering wordt gebracht, zal deze toestand zoowel voor de producenten als voor de expor teurs en aanverwante bedrijven absoluut catastrophaal worden." DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1935. De algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer. (Vervolg van het Tweede Blad.) Ook op het gebied van de indu strie achtten verscheidene leden een meer constructieve politiek noodig. De regeering behoort behulpzaam te zijn bij het zoeken van mogelijkheden voor nieu we industrieën, welke voor haar produc ten afzet op de binnenlandsche markten kunnen vinden en welke wij ook zullen kunnen exporteeren, wanneer de inter nationale handel weder opleeft. Ook aan de bevordering van den export zouden de hier bedoelde leden groote zorg willen zien gewijd. Voor de uitbreiding van den industriëelen export bestaan meer kan sen dan men soms aanneemt en ook meer dan helaas in den landbouw. Andere leden voegden daaraan toe, dat ook de distributie, welke thans hoogst onoeconomisch is, aan regelen be hoort te worden gebonden. Gedacht werd hierbij o.a. aan organisatie van het markt wezen. Sommige leden waarschuwden tegen maatregelen op het gebied der distributie, welke tengevolge zouden hebben, dat een groot aantal middenstanders van hun brood zouden worden beroofd. Verscheidene leden wezen er op, dat de zinsnede in de Troonrede, dat de aan dacht der regeering onophoudelijk geves tigd blijft op verlaging van hef fingen uit de crisisregelingen voortgekomen, groote ongerustheid in landbouwkringen heeft gewekt In de laatste maanden is een zekere agitatie gevoerd tegen de steunverleening aan den landbouw. Die agitatie is misplaatst Wanneer al de akkerbouw in som mige deelen van het land tengevolge van den uitstekenden oogst dit jaar iets gun stiger resultaten moge afwerpen, dan is dat nog geen aanwijzing, dat het dien tak van bedrijf wel gaat. Ook de tuin bouw maakt buitengewoon moeilijke tij den door. In verband met een en ander zou een vermindering van den steun een ineenstorting van den land- en tuinbouw beteekenen, waaraan niet mag worden gedacht. Door andere leden werd hiertegenover aangevoerd, dat de steunmaatregelen voor land- en tuinbouw, uiteraard tot het strikt noodzakelijke beperkt moeten blijven. Voorts werd betoogd, dat de landbouw steun voor een goed deel aan de werk nemers ten goede behoort te komen. Er werd op gewezen, dat de landbouw steunmaatregelen niet zooals de werk- loozenzorg een sociaal, doch een oecono- misch karakter hebben. Niet de boeren, maar de bedrijven worden gesteund. Sommige leden drongen er op aan, dat ook ten behoeve van de zeevisscherij en de binnenvaart steunmaatregelen zullen worden genomen. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat ook de handelspoli tiek van Nederland behoort te worden aangepast aan de veranderde structuur van het oeconomische leven en aan de bij alle volken veranderde mentaliteit. De vroegere opvattingen over vrijen handel zijn alom verdwenen om plaats te maken voor een doelbewust streven naar nationale afsluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1