Cadeau I waarborgt EERSTE BLAD Uit de Provincie. ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. IS NIET TEEKENEN Buitenland. Binnenland ).covwU^V» Belangrijkste Nieuws.^ Alleen de naam op een koker UW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. !.BERTEIS«a™ES AMSTERDAM Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het roode vaJkverbond organiseert in bond met de S. D. A. P. een petitionne mentsbeweging, waarbij men ook hoopt op den steun van velen uit Christelijke krin gen, idle met den nood van de door werk loosheid 'getroffenen begaan zijn. De roode vogelaar tracht weer eens door zoet gefluit de Christelijke arbeiders in het roode net te lokken. Ditmaal tracht men 't te doen, door aan de Regeering een aantal eischen te stel len, waaruit de warme belangstelling, die men in die kringen voor de crisisslacht offers voelt, moet blijken. In het adres waarop men ook uit onze kringen handteekeningen hoopt te 'krijgen worden o.m. de volgende etischen gesteld: Verhooging van alle steunnormen. Verhooging der percentages, bijzonder lijk voor de lage loonen en groote gezin nen. Verstrekking van een wintertoeslag bo ven de uitkeeringen. Kleeding en dekking op ruimere schaal voor de werikloozen. Ruimere beschikbaarstelling van goed- fcoope boter en goedkoope aardappelen. Hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. Natuurlijk ontbreekt elke aanduiding waar het noodige 'geld voor de vervulling van deze eischen te vinden is. De heeren, 'die dit petitionnement orga- niseeren weten opperbest, dat de Regee- ring, die overigens zeer veel deed om het crisisleed te verzachten, volstrekt niet al les kan doen wat zij: zou willen. Dat ■het heel gemakkelijk is eischen te stellen, maar dat er niemand in staat is aan deze eischen te voldoen. Maar daar gaat het ook niet om in de eerste plaats. Als het er om te doen was den nood te lenigen, dan zou men het voorbeeld van Prinses Juliana moeten volgen en eens diep in den zak 'tasten. Dan zou men moeten doen wat de veel gesmade kerken week aan week doen offeren; daadwerkelijk bulp verlee- nen. Dat doet men echter niet. Men geeft de voorkeur aan een petitionnement. Daar worden de werklieden en hunne gezinnen wel niet beter van, daar wordt de nood in den komenden winter wel niet door verzacht, daar worden wel geen goedkoope levensmiddelen door verkre gen of jeugdige werkloozen geholpen, maardat kan de p a r t ij ten goede komen. De beweging kan er voordeel van hebben. Het gaat n.l. tegen de Statenverkiezin gen. En nu weet ieder, dat de S.D.A.P. de laatste jaren niets van beteekenis beeft gepresteerd en dat de invloed van de roode vakbeweging steeds minder wordt. Daarom moet nu dit petitionnement dienen om het roode schip wat wind in de zeilen te blazen. Natuurlijk doen onze menschen niet meel Zij verafschuwen het pogen om het leed der werkloozen te misbruiken voor poli tieke propaganda. Zij denken er niet aan door dergelijke vergulde eischen, de crisis-slachtoffers voor den mal te houden! Zij teekenen nietl Nog steeds onrust in Spanje. Naar de Maden melden, schijnen zich in Asturië nog steeds haarden van oproer te bevinden, waar de overgebleven op standelingen zich concentreeren en den politie- en militairen troepen nog steeds veel te doen geven. Onder de beschieting heeft vooral het telefoongebouw geleden, in welks schoor steen men alleen reeds 100 kogelgaten heeft geteld. Het geheele kabelnet voor de telefoon verbindingen beeft zwaar geleden. Het kan nog wel eenigen tijd duren, alvorens alles geheel hersteld is. „El Sol" deelt mede, dat aan de inname van Oviedo door de regeeringstroepen 26 bombardementen vooraf zijn gegaan. Het aantal dooden alleen onder de opstande lingen wordt op 600 geschat. De aardappeloogst In Duitschland. Volgens de momenteel beschikbare ge gevens bedraagt de oogst der late aard appelen in Duitschland, die men, in ver band met de droogte, op 38 millioen ton had geschat, 41,8 millioen ton. De dekking der behoefte aan aardap pelen voor consumptie in Duitschland vereiacht bij een oogst van ongeveer 40 millioen ton, slechts 30 procent. D'e rest zal o.a. worden aangewend voor veevoer en voor technische doeleinden. Korte Berichten. De bekende Duitsche legeraanvoer der uit den wereldoorlog, general oberst a.d. von Kluck is gisteren te Berlijn-Grü- newald overleden. In Frankrijk is de eerste sneeuw ge vallen in het bergachtig gebied van Hé- rault. Te Moskou is een winkelweek gehou den. Naar raming hebben ongeveer 35.000 personen de verschillende winkels be zocht, waar zij naar de goederen keken, die zij sedert jaren niet gezien hadden. Intusschen waren er slechts weinig koo- pers. De Britsch-Indische regeering voert een krachtige actie om het opiuinrooken tegen te gaan. Binnen enkele dagen zijn in Singapore 200 personen, die aan de opium zijn verslaafd, gearresteerd. Ook zijn groote hoeveelheden opium in de stad en op schepen in de haven in be slag genomen. Zaimis is met 187 stemmen door de nationale vergadering herkozen tot pre sident van de Grieksche republiek. De muiterij op de „Zeven Provinciën". De leden der Tweede Kamer R. Effendi en L. L. H. de Visser hebben een wets voorstel ingediend betreffende amnestie aan al degenen, die behoorende tot de Nederlandsche krijgsmacht buiten Euro pa, zich in den tijd tusschen 3 en 11 Februari 1933 hebben schuldig gemaakt aan een van de misdrijven, vermeld in de artikelen 108 tot 128 van het Wetboek van Strafrecht. In de Memorie van Toelichting merken de voorstellers op, dat het gewenscht is, dat aan de opvarenden van het oorlogs schip „De Zeven Provinciën", zoowel Ne derlanders als inheemschen, die wegens een der misdrijven tegen de onderge schiktheid, genoemd in den Vierden titel van het Wetboek van Militair Strafrecht tot voor het meerendeel zeer zware straf fen zijn veroordeeld amnestie verleend wordt. Teraardbestelling J. S. Ruppert Jr. Onder groote belangstelling heeft gis teren de teraardebestelling plaats gevon den van den heer J. S. Ru'ppert Jr., in leven penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond, A.R. Prov. Statenlid en raadslid en vertegenwoordiger in onder scheiden colleges en besturen. In bet sterfhuis werd een korte rouwdienst ge houden, die geleid werd door dr J. F. A. Stellwag, Ev. Luthersch predikant te Utrecht. In de kapel op de begraafplaats werd het woord gevoerd door: dr J. A. Rust, Evang. Luth. predikant te Utrecht, de minister van Soc. Zaken dr J. R. Slo- temaker de Bruine, de heeren K. Kruit hof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakver bond; mr. Lutterveld, voorzitter van den raad van toezicht van de Rijksverzeke ringsbank; J. Hendriks van Zwolle, be stuurslid van den Lutherschen Bond van Chr. Soc. actie, waarvan de 'Overledene voorzitter was. Aan het graf werd niet gesproken. Dr Stellwag besloot daar de plechtigheid met het „Onze Vader". Steunregeling aardappeloogst 1934. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Neder-Betuwe heeft een adres gericht tot den minister van Econo mische Zaken, waarin zij er haar verwon dering over uitspreekt, dat voor den aard appeloogst 1934 wederom een steunrege ling is ingevoerd, waarvan de groote be zwaren een onevenredig groot en kost baar controle- en administratie-apparaat i in de periode 19331934 overduide lijk zijn gebleken, terwijl toch anderzijds algemeen wordt aangenomen, dat de oogst van dit jaar onder een stelsel van vrijheid alleszins bevredigende prijzen zal opbren gen. D'e vigeerende crisisregeling voor aard appelen zal derhalve zonder verwijl als overbodig en in vele opzichten schadelijk moeten worden ingetrokken. D'e stemming tegenover het heirleger van controleurs, dat met de uitvoering van de verschillende maatregelen is belast kan dan ook niet steeds viendelijk worden genoemd. Het is daarom van het grootste belang te voorkomen, dat de meening post vat, als zouden sommige steunmaat regelen alleen worden gehandhaafd in het belang van hen, die met de uitvoering zijn belast, of mogelijk ook uit een soort machtswellust der crisisorganen. Zulks is in het geheel niet ondenkbaar, daar de prijsverhoo'gende werking van de aardap- pelensteunregeling een vermindering van de consumptie ten gevolge heeft en dus een belemmering van den afzet veroor zaakt, welke door den producent, te wiens behoeve de regeling heet ingevoerd te zijn, als een nadeel wordt ondervonden. Ten slotte zou adr. er nog in het bij zonder de aandacht op willen vestigen, dat de steunregeling voor de aardappelen, zooals elke regeling van dezen aard, de zoo noodzakelijke verlaging van de kosten van levensonderhoud tegenwerkt, en dat de aan de uitvoering van den maatregel verbonden, zeer hooge, kosten voor onze volkswelvaart als een rechtstreeks verlies moeten worden aangemerkt. Tariefsverlaging bij den postdienst. De korting van 10 pet. welke wegens afbundeling verleend wordt op het port van voor bet binnenland bestemde druk werken en monsters, die bij abonnement of door een frankeermachine gefrankeerd worden, is met ingang van 1 November a.s. verhoogd tot 20 pet. Verlaging Jachtrecht Volgens de Maasbode is binnenkort een wetsontwerp te verwachten inzake ver laging van het Jachtrecht. Op gescheurd land geteelde akkerbouw producten. Door den heer Van Rappard is aan den Minister van Economische Zaken ge vraagd, of Z. Exc. bereid is voor op ge scheurd land geteelde akkerbouwproduc ten gedurende een bepaald aantal jaren een garantieprijs vast te stellen en, zoo ja, of de Minister 'dan niet van oordeel is, dat belanghebbenden zoo spoedig mo gelijk, vooral met het oog op den ver bouw van tarwe, van de voornemens van de regeering op de hoogte dienen te wor den gesteld. DE LONDEN—MELBOURNE RACE. Bezoek van de Engelsche Koninklijke Familie. Een telegram van Minister Colijn. Aan den vooravond van den start der vliegtuigen die mededingen in de Mel- bourne-race, heersc'hte op het vliegveld Mildenhall een buitengewone drukte, mede door het bezoek van de Engelsche Konink lijke familie. Den bemanning van 'de „Uiver" en de „Panderjager" viel de eer te beurt een be zoek te ontvangen van den Koning en van de Koningin van Engeland en van den Prins van Wales, die zich niet alleen aan de bemanning lieten voorstellen en hun de hand drukten, doch tevens zich per soonlijk met de piloten onderhielden. De heer Plesman begeleidde den Koning en de Koningin binnen de „Uiver", waar Zijne Majesteit, die reeds op de hoogte bleek van de 'kruissnelheid van de „Dou glas" veel belang stelde in het comfort en de ventilatie van de machine. De Prins van Wales merkte lachend op, 'dat men blij moc'ht zijn met de praotische in richting der stoelen die in ligplaatsen veranderd konden worden. Hij1 wenschte den piloten veel succes op hun tocht. Dit Koninklijk bezoek aan de Neder landsche toestellen mag zeker op prijs worden gesteld, aangezien slechts enkele machines op deze wijze werden bezocht. De minister-president Dr H. Colijn heeft aan de gezagvoerders van de „Uiver" en de „Panderjager", de vliegers Parmen- tier en Geijsendorffer, het volgende tele gram gezonden „Wensch U beiden een voorspoedige reis en vertrouw dat 'de naam van de NeAerlandsche luchtvaart ook thans door U zal worden hooggehouden. Colijn." De heer Behage, chef van den techni- schen 'dienst der K. L. M. is vol lof over de „Panderjager". Volgens zijn oordeel heeft 'dit toesteld een bijzonder goede 'kans en het spijt hem alleen maar, dat de mo toren niet een maand lang onder handen zijn 'genomen om de finishing touch aan te brengen. „Indien dit was geschied zou i'k de „Panderjager" zelfs honderd procent 'kans geven. Nu moet ik deze kans tot 75 pet. reduceeren, wat toch ook al bijzon der hoog is." Uit alle gesprekken van experts bleek wel, dat de kansen der Hollanders zeer goed staan. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vrijdagavond vergaderde bovengenoem de Kamer ten Stadhuize te Middelburg onder voorzitterschap van den heer C. Boudewijnse. Afwezig al of niet met kennisgeving de heeren Bosman, de Vos, Wesseling, Sie- benga, P. G. Laernoes, v. d. Berg en Lin- denberg. De stationsbrug te Middelburg. Met het verzoek inzake verbetering van de stationsbrug te Middelburg, bad zich het gemeentebestuur vereenigd, doch Ged. Staten en de wegencommissie van K. N. A. C. en A. N. W. B. meenden ditmaal het Ingezonden Mededeellng. niet te moeten doen. De minister heeft intusschen reeds ge antwoord, dat de verbetering van die brug niet zoo urgent is, dat daarvoor nu gel den beschikbaar kunnen worden gesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer A. C. de Vos, dat hij na rijp beraad het besluit beeft geno men met het oog op zijn leeftijd, te be danken als lid der Kamer. De voorzitter zeide, dat bet hem spijt, dat de heer de Vos 'dit besluit heeft ge nomen. Op 19 Januari 1915 is hij geïn stalleerd als lid der Kamer te Middelburg. Steeds heeft hij met ambitie het lidmaat schap vervuld. Spr. hoopt, dat dhr De Vos nog vele jaren van rust zal mogen genieten. (Applaus.) De verkiezing voot een opvolger werd bepaald op Vrijdag 28 Dec. Het voorstel van bet bureau om f 25 te verleenen aan de Vereeniging Binnen- soheepvaartcongres voor 1935, nam de Kamer z.h.st. aan. De meerderheid van het bureau stelde voor f 50, de minderheid f '25, per jaar toe te 'kennen aan de Zeeuwsohe Vereeni ging voor luchtvaart Dhr M. Laernoes stelde voor f 100. De heer 'Klok herinnerde er aan, dat er ook een Sc'houwsCh comité is. Ten slotte is besloten £50 te geven. Begrooting 1935. Bij de behandeling van de begroeting voor 1935 kwam het eerst aan de orde de vraag of men de post voor subsidie aan de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer izal verhoogen. De voorzitter lichtte nader toe, dat men wachten wilde tot de al of niet tot standkoming van een Provinciale vereeniging is uitgemaakt. Dhr Enzlin vroeg of de vereenigingen toch in ieder geval op het huidige subsi die kunnen rekenen. De voorzitter zeide, dat later de post altijd nog kan worden verhoogd. Dhr Jeronimus vroeg of het niet ge wenscht was het jaarverslag te doen cy clostyleeren in plaats van drukken. De voorzitter voelde al heel weinig voor cyclostylwerk. Dat noodlijdende gemeen ten er toe moeten overgaan kan spr. he grijpen, maar voor de Kamer is het niet noodi'g. De heer Oltboff noemde het een hobby van den h'eer Jeronimus en 'kwam er te gen op, dat men zonder meer maar cijfers noemt. Dhr Mes 'kwam vooral tegen het idee van den heer Jeronimus op, omdat men er de werkloosheid weer grooter door zal maken. Dhr Jeronimus zeide, dat de Kamer het voorbeeld moet geven in bezuiniging. Al is het wellicht niet even goed als druk werk, het cyclostylwerk is toch zeer goed bruikbaar. 'Spr. zei echter geen voorstel te zullen indienen. Dhr Menheere heeft verbaasd gestaan over het organiseeren van een feestavond in Brittania door de vereeniging Rijwiel pad Walcheren, die f 75 subsidie krijgt en 'hij' zou willen, dat zulk een vereeniging rekening overlegt. De heer M. Laernoes zeide, dat zulk een feestavond juist geld in kas 'brengt. De voorzitter zeide toe, de rekening te zul len vragen, ook aan nog enkele door 'dhr Enzlin genoemde vereenigingen. Dhr Anker hield een uitvoerig betoog om aan te toonen hoe ongerijmd het is, dat wijl alle zaken lijden onder de crisis, de Kamers van koophandel stamkapitalen vormen, die steeds toenemen, zoo hier tot f 82.500. Spr. meent, dat de inleggelden voor het handelsregister moeten vermin deren en stelde een motie voor, waarin het bureau wordt uitgenoodigd in die richting bij' de regeering werkzaam te zijn. De voorzitter zeide, dat men reeds meer malen in die richting gewerkt heeft, maar andere Kamers steunen niet en alle moeite ■zal ook nu weer vergeefs zijn. Men moet niet vergeten, dat van het stamkapitaal f 30.000 zit in N.V. Haven van Vlissingen. Dhr Stofkoper zeide, dat er ook Kamers zijn, die er minder 'goed voor zitten. Ten slotte nam dhr Anker zijn motie terug. De begrooting werd z.b.st. vast gesteld. (Slot volgt) Binnenland. Dé moordzaak te Middelburg. Vergadering van de Kamer van Koop handel te Middelburg. Buitenland. De Melbourne-race. Generaal von Kluck overleden. Nog steeds onrust in Spanje. De Grieksche president herkozen. Op slag gedood. Gistermorgen liep het vierjarig zoontje van den heer J. Wever te Schoondijke achter een wa gen, beladen met bieten. Een dei' bieten viel van den wagen. Het kind wilde de biet oprapen, doch viel, met het gevolg, dat het achterwiel van de kar over het liohaampje ging. Het jongetje was op slag dood. Middelburg. Donderdagavond zal op het sportterrein een voetbalwedstrijd bij kunstlicht worden gehouden, uitgaande van de Veteranenvereeniging „De Oude Schoen", ten bate van het Middelburgsch Muziekkorps. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, heeft zich be reid verklaard den aftrap te doen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1933, geeft in ontvangst aan f 168.42.84 en in uitgaaf f 164.939.52, alzoo een goed slot van f3403.32. Middelburg-Veersche Weg Nadat de werken tot verbetering van den straatweg MiddelburgVeere waren ge reed gekomen, heeft de Commissie van Beheer over genoemden straatweg zich tot Ged. Staten gewend met de vraag, op welke voorwaarden genoemd College bereid zou zijn aan de Prov. Staten voor te stellen den weg in beheer en onder houd door de Provincie te doen over nemen. De gemaakte berekening wijst aan, dat de gemeenten Middelburg en Veere samen f628.79 of ieder f 314.39% per jaar moe ten betalen. Bij afkoop ineens kan de gemeente er met f 1396.50 af zijn, waar toe B. en W. voorstellen te besluiten. Een der leden van de Commissie van Financiën wil het presentiegeld voor do raadsleden terugbrengen ingaande 1935 tot f3, zooals ook te Goes wordt betaald. Nog heeft dit lid er op gewezen, dat Ged. Staten het wel niet goed zullen keuren, dat er op den post drukken raadsverslag enz. f 330 bij zal moeten. Het zou gewenscht zijn, dat de Raad zich nog eens de vraag stelde of het beter is op de genomen beslissing terug te komen of af te wachten of Ged. Staten het cyclostyleeren zullen opleggen, waar op z.i. groote kans bestaat. B. en W. deelen mede, dat ten laste van den post werkverschaffing der be grooting 1934, met rijkssubsidie, verschil lende kleinere werken zooals delven van slooten, verbeteren van bermen, buiten wegen, plantsoenen en landerijen, zijn uit gevoerd, waarvoor tot nu toe f 18.300 werd besteed. Waar de werkloosheid in de ge meente nog steeds omvangrijk is en der- Ingezonden Mededeeling. Gedurende de maand October geven wi] bij aankoop van tedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriekt Let op ons Loodje; er'ztin veeT-ngmaafitefat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1