Twéé flacons VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 17 Staten-Generaal Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. voorden prijs vaneen Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Technische wijziging van de Ziektewet Vrij algemeen verbreid is de opvatting, dat er in de Kamer meer gepraat wordt dan gewerkt Nu is deze meening wat sommige af gevaardigden betreft, niet geheel onjuist. De Staatk. Geref. fractie b.v. staat er voor bekend, dat zij aan het eigenlijke Kamer-werk weinig deelneemt. Zelfs bij belangrijke stemmingen zijn de afgevaar digden van de S.G.P. als regel afwezig. Gisteren is echter weer eens gebleken, dat er wel degelijk gewerkt wordt, met het gevolg, dat het nogal ingewik kelde wetsontwerp, tot wijziging van de Ziektewet in één middag kon worden afgehandeld. Op 5 Januari 1934 diende minister Ver schuur, daarbij voorgelicht door een spe ciale commissie van deskundigen, een technisch wijzigingsontwerp in van de Ziektewet-Talma, die eerst in Maart 1930 was ingevoerd. De technische wijzigingen van een honderd artikelen bleken ge- eischt door de praktijk, welke de uit voerende organen voor tal van moeilijk heden stelde. Het gaat alleen om „wegneming van en voorziening in bij de uitvoering der verzekering gebleken onduidelijkheden en leemten". Zoo worden bij deze technische herzie ning dienstboden e.d. in dienst van ge stichten en inrichtingen onder de wet gebracht. Huishoudelijk personeel in dienst van particulieren blijft buiten de wet. Een nadere voorziening wordt ge troffen voor de thuiswerkers, voor sche pelingen enz. enz. De Commissie van Voorbereiding had over deze wetswijziging een doorwrocht verslag van 48 kolommen druks uitge bracht. Door deze grondige voorbereiding kon de mondelinge behandeling zich tot de bespreking van een aantal amende menten bepalen. Het overgroote deel der amendementen sneuvelde, mee doordat streng werd vast gehouden aan het technische karak ter van de herziening. Overgenomen werd een amendement Kupers, door den heer Drop verdedigd, waardoor provisiereizigers, mits niet te gelijk zelfstandig ondernemer, onder de wet zullen vallen. Mevrouw De Vries—Bruins heeft een oude en teere quaestie opnieuw aan de orde gesteld. De Ziektewet stelt met ziek te welke recht geeft op uitkeering gelijk zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw. De socialistische afgevaardigde wilde nu het woord „ge huwde" schrappen, dus ook de onge huwde vrouw in die gevallen recht op uitkeering geven. Terecht betoogden de Minister en de heeren Aalberse en Joekes dat hier geen sprake kon zijn van een technische wijziging. Op p r i n c i- p i e 1 e gronden is deze vraag in 1929 beslist. Het amendement verkreeg slechts 21 van de 73 stemmen. De heer Kuiper heeft o.a. nog succes gehad met een amendement, dat buiten twijfel wilde stellen, dat den arbeider, wien om gemoedsbezwaren tegen de ver zekering vrijstelling van verzekering is verleend, geen ziekengeld toekomt. Zooals gezegd, het ontwerp is in één middag afgehandeld; de stemming over de laatste lezing zal 7 November a.s. plaats hebben. De bijzetting van Koning Alexander in het mausoleum te Topola. Toen na de godsdienstige plechtig heden te Belgrado, de stoet met het stoffe lijk overschot te Topola, waar zich het mausoleum der Karageorgewitsj bevindt, aankwam, was de kapel tot de laatste plaats toe gevuld. Er werd opnieuw een plechtige uit vaartdienst gehouden, waarna de kist in de crypte werd gedragen. Hier waren slechts de leden der konink lijke familie en enkele hooge genoodig- den aanwezig. Onder het gelui van de klokken van het geheele land werd daarop de kist op de daarvoor bestemde plaats neergezet, waarna allen eenige oogenblikken in eer biedige stilte neergebogen stonden. Op het oogenblik van de bijzetting verhie ven zich ook in de kerk allen eerbiedig, om een laatste hulde aan den vermoor den koning te bewijzen. De bijzetting van koning Alexander in het mausoleum te Popola was precies om drie uur geëindigd. Op dat oogenblik werd in geheel Zuid-Slavië een stilte van 2 minuten in acht genomen. Daarna loste te Belgrado en in andere steden van het koninkrijk de artillerie een aantal scho ten, om het einde van de begrafenis be kend te maken. Goerings reis naar Zuid-Siavië. De Fransche maarschalk Pétain en ge neraal Goering hebben een geanimeerd gesprek gevoerd bij de Kerk van Topola na de begrafenis van Koning Alexander gisterenmiddag. Naar Reuter verder uit Belgrado be richt, heeft minister-president Goering een kort onderhoud gehad met de verte genwoordigers van de pers, waarin hij verklaarde, dat de Führer en Rijkskanse lier er op uit is, met Zuid-Slavië in goede betrekkingen en het streven naar vreed- zamen opbouw te leven. Het Duitsche volk heeft het bericht van den aanslag met oprecht medegevoel en diepe neer slachtigheid ontvangen. Weest verzekerd, dat het tegenwoor dige Dtiitsehland bij zijn grenzen nooit een Zuid-Slavische organisatie zal dul den, welke voor den ondergang van uw autoritair regeeringsstelsel zou ijveren. De strijd in de Duitsche Evangelische Kerk. In een lezing over het onderwerp: „De Evangelische Kerk in het Derde Rijk", heeft Rijksbisschop Müller o.a. verklaard, dat, indien de vrede in de Evangelische Kerk niet bon worden hersteld, en de be staande moeilijkheden door buitenstaan ders zouden worden gebruikt om onder het volk onrust te zaaien, het zeer wel mogelijk zou zijn, dat de staat zich voortaan niet meer met de kerk zou be moeien, en deze aan haar lot zou over laten. Het radicale optreden van den rechts kundigen adviseur der rijkskerkregeering, dr Jaeger, heeft tot een ernstige crisis in den boezem van de rijkskerkregeering zelf geleid. Tusschen den rijksleider der Duitsche christenen, dr Kinder en den rechtskun digen adviseur der rijkskerkregeering, dr Jaeger, is over de kwestie „nationale kerk" een conflict ontstaan, dat tenslotte ertoe geleid heeft dat dr Kinder den rechtskundigen adviseur der rijkskerk uit naam van de Duitsche christenen zijn steun tot doorvoering van de politiek van Jaeger onttrokken heeft. Tal van „Oberkirehenraete" zijn uit hun ambt ontslagen, terwijl de Luther- sche vertegenwoordiger in de rijkskerk regeering zijn ontslag heeft aangevraagd. Naar de „United Press" nader ver neemt, is een compromis tot stand geko men. Het conflict is voorloopig bijgelegd, doch de kwestie over de nationale kerk is nog niet opgelost, zoodat het conflict dus ieder oogenblik weer opnieuw kan uitbre ken. Drastische bezuinigingsmaatregelen in België. Gisteren vergaderde het Belgische ka binet. Met eenige spanning had men dezen kabinetsraad tegemoet gezien. Alle kabinetsleden hebben echter hun in stemming betuigd met de voorgestelde be zuinigingsmaatregelen, zoodat het gevaar voor een kabinetscrisis voor het oogen blik weer van de baan is. In het officiëele communiqué wordt verklaard, dat het begrootingsevenwicht verzekerd is en dat de nieuwe bezuini gingsmaatregelen gepaard zullen gaan met een verlichting van den fiscalen druk. Naar verluidt, is de verlaging van de salarissen en loonen van het staatsper- soneel met 5 thans een voldongen feit. Alleen de zeer lage tractementen en loó- nen zullen van deze nieuwe verlaging verschoond blijven. Het kabinet is in ieder geval vast be sloten de stabiliteit van den franc onder alle omstandigheden en tout prix te verdedigen. Een belangrijke arrestatie. Naar Havas meldt, heeft de Italiaan- sche politie, overeenkomstig het verzoek door de Fransche regeering gedaan, te Turijn Ante Pawelitsj, het hoofd van de Oesjada, de Kroatische samenzweerders- bende, en Eugenius Kwaternitsj, zijn rechterhand, die de moordenaars, die naar Frankrijk gezonden waren, moet. hebben geïnstrueerd, gearresteerd. Beiden ontkenden iets met den aanslag te Marseille van doen te hebben gehad. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Weenen zijn daar Woensdag 250 communisten gear resteerd. Een deel van hen is naar Woil- mersdorf, het concentratiekamp, overge bracht. Griekenland en de omliggende eilan den zijn geteisterd door een orkaan, waar bij vijf personen, o.w. drie kinderen zijn gedood en een twintigtal gewond. In de laatste dagen worden in Frank rijk onjuiste geruchten verspreid over be weerde sterfgevallen van, of aanslagen op bekende personen. Het ministerie van binnenlandsche zaken waarschuwt tegen het geloof hechten aan deze geruchten. Het aantal slachtoffers van den typhoon, welke Dinsdag de Philippijnen heeft geteisterd, bedraagt 72. DE WEDVLUCHT LONDEN- MELBOURNE. Kort na het aanbreken van den dag zal morgen (Zaterdag) het eerste vertrek sein woirden gegeven in den grootsten wedstrijd op het gebied der luchtvaart ooit gehouden, tenzij de ochtendmist het tijdstip van het vertrek verschuift. De weg voert over de langste luchtlijn van de wereld, voor deze gelegenheid nog verlengd met het traject BataviaMel bourne (Australië). De aanleiding tot den wedstrijd is het eeuwfeest van den staat Victoria en zijn hoofdstad Melbourne. Sir MacPherson Robertson, een welvarend inwoner van Melbourne, heeft een som van 15.000 En- gelsche ponden en een gouden beker be schikbaar gesteld, om als prijzen te wor den uitgeloofd in een Iuchtren van Enge land naar Melbourne. De Engelsche „Royal Aeroelub" heeft de organisatie op zich genomen. Zij heeft den wedstrijd in tweeën gesplitst, in een snelheidswedstrijd en een „handicap-race". Winnaar van den snelheidswedstrijd is de vlieger, die het eerst over de eindstreep te Melbourne vliegt. Voor den tweeden wedstrijd is een handicapformule opge steld, waarmede de handicaptijd wordt uitgerekend van elk toestel. Wie het min ste aantal vlieguren loverhoudt na aftrek der handicap-uren is winnaar van den „handicap"-wedstrijd. De zuivere vlieg uren worden in aanmerking genomen en niet de reistijd. De geheele reis moet al leen binnen 16 dagen zijn volbracht. Deelnemers aan den snelheidswed strijd worden alleen gecontroleerd te Bag dad, Allahabad, Singapore, Darwin, Charleville en Melbourne. De trajecten van den snelheidswedstrijd meten hemelsbreed: LondenBagdad 4000 K.M. BagdadAllahabad 3700 K.M. Allahabad^Singapore 3600 K.M. SingaporeDarwin 3400 K.M. DarwinMelbourne 3400 K.M. Aan dezen wedvlucht nemen ook twee Nederlandsche vliegtuigen deel, n.l. een Panderjager en de Uiver. Verwacht wordt dat deze toestellen een goed figuur zullen maken. Rijksbegrooting 1935. De spreektijd bij de algemeene beschou wingen over de rijksbegrooting 1935 is 'gisteren door de Tweede Kamer als volgt vastgesteld R.K. fractie 2 uur, Soc. dem. 2 uur, Anti-rev. en Chr. Hist, elk IV2 uur, Vrij heidsbond en Vrijz. dem. elk 1H uur, Staatk. Geref. en Communisten elk 50 min., de overige partijen elk 35 min. Monopoliewinst op zetmeelproducten. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, heeft de Nederiand- sche Meelcentrale bepaald, dat de reeds bh invoering betaalde monopoliewinst, hetzij op de grondstof, hetzij op het pro duct zelf van de op 30 December 1933 op genomen voorraden zetmeelproducten, zal worden gerestitueerd, voor zoover voor deze voorraden zetmeelheffing is bere kend. Het blad herinnert er aan, dat de betaling van deze heffing destijds onder protest van belanghebbenden heeft plaats gehad, omdat men van oordeel was, dat de voorraden vóór 30 December buiten de regeling vielen. Verlaging van hei jachirecht. Naar de ministers Steenberghe en Oud in de gisteren verschenen Memorie van Antwoord op 'het inmiddels door de Twee de Kamer aangenomen wetsvoorstel tot wijziging van de Ruilverkavelingswet mededeelen, is binnenkort de indiening van een wetsvoorstel, strekkende tot ver laging van het jachtrecht te wachten. Het Zendervraagstuk. Naar wij vernemen zal de gemengde commissie uit de omroepvereenigingen binnenkort haar rapport aan den minis ter uitbrengen in zake de vorming van een gemengd bedrijf voor de exploitatie van de zenders en inzake de daartoe noo- dige overgangsmaatregelen. Het teveel aan bloembollen. De Residentiebode meldtEnorme hoe veelheden bloembollen zijn in het afge- loopen seizoen aan de diverse bloembol lenveilingen in ons land onverkocht ge bleven. Eenige malen moesten de bollen die onverkocht bleven opnieuw worden ge veild, tot dat tenslotte de Ned. Sierteelt- centrale namens 'de regeering deze bloem bollen tegen den vastgestelden prijs over nam. Oorspronkelijk zouden deze bloembol len, evenals de doorgedraaide groenten, vernietigd worden. Naar we evenwel vernemen, zijn thans plannen ontworpen om deze onverkochte bloembollen beschikbaar te stellen voor gemeentebesturen en andere daarvoor in aanmerking 'komende insltellingen, voor het beplanten van plantsoenen enz. Op deze wijze kan wellicht een goede propa ganda worden verkregen voor het geregeld gebruiken van bloembollen. De reserve-officieren en de Nationaal- Socialistische Beweging. De Centrale Raad van beroep heeft uit spraak gedaan in de zaak van den eer vol ontslagen reserve-tweede-hütenant Mr J. 'G. F. Hellwig, aan wien hij Kon. be sluit van 4 April een eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend ter zake van ongeschiktheid om in den verkregen rang hij' het reserve-personeel der land macht te dienen, en zulks op grond van zijn lidmaatschap van de Nationaal Socia listische Beweging. De centrale raad van beroep verklaarde het beroep tegen de ministerieele beschik king van 10 Maart 1933 niet-ontvankelijk en het beroep, voor zoover het is gericht tegen het Kon. Besluit, 'betreffende het verleende eervol ontslag, ongegrond. Jaarlijksche vergoeding bij Bijzonder L.O. Op 'grond van de financieele regeling der onderwijs pacificatie ontvangen de bijzondere schoolbesturen van de gemeen ten voor de terreinen en gebouwen van bijzondere lagere scholen, die 1 Januari 1921, in gebruik of in aanbouw waren, te rekenen van 1 Januari 1922 een jaar lijksche vergoeding. Deze wordt berekend over de geschatte waarde 'dier terreinen en gebouwen, anet inbegrip van de schoohneubelen, op den grondslag van de waarde op 1 Juli 1914, of bij later in ge bruik genomen gebouwen, van 'die ten tijde van de opening der school. Deze vergoe ding bedraagt 'zooveel ten honderd van de geschatte waarde als de 3 pet. natio nale schuld (certificaten N.W.S.) op den eersten heursdag van het jaar der schat ting voor den verkrijger afwerpt, ver meerderd met een half procent. Derhalve is de jaarlijksche vergoeding afhankelijk van den koers der inschrijvingen op het 'groothoek der nationale schuld. Op 3 Jan. 1921 stonden deze genoteerd op 52V2 pet., dientengevolge bedroeg de vergoeding over 1922 6.214 pet., zakte sindsdien tot 4.158 pet. over 1931 en bedraagt thans 6.5 pet. Naast andere projecten tot bezuiniging op de kosten van het onderwijs is thans ook in studie, of het mogelijk zou zijn, een voor 'alle betrokkenen bevredigende oplos sing te verkrijgen ten aanzien van boven bedoelde vergoeding. Men is ten departe- mente dienaangaande optimistisch ge stemd, wat aangaat het treffen van een regeling, waarbij niet zal worden getornd aan verkregen wettelijke afspraken. De bedoeling is niet, de nu 6.5 pet. be dragende rentevergoeding zonder meer te verlagen. Eerder zou men het willen zoeken in een hertaxatie der gebouwen, doch dienaangaande is nog 'geen beslis sing genomen, aangezien deze aangelegen heid nog een onderwerp uitmaakt van in terdepartementaal overleg. Chr. Middenstandsvereeniging. Dinsdag en Woensdag heeft de Ver. van den Ghr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand, in Nederland te Utrecht vergaderd. De Dinsdagavond was gewijd aan huis houdelijke zaken. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Stap uit Zeist, werd goedgekeurd, evenals de rekening en ver antwoording van den penningmeester. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren E. Wielinga te Leeu warden en K. Meima te de Bilt. Woensdagmorgen sprak de voorzitter, de heer Scheeres van Den Haag een ope ningsrede uit, waarna dhr P. v. d. Linde uit Rotterdam een prae-advies leverde over de verbruikscoöperaties, naar aanlei ding van twee vraagpunten, aan de orde gesteld door de afd. Haarlemmermeer: „Wat moet onze vereen, doen tegen het optreden der verbruikscoöperaties, en welke middelen moeten aangewend -om de regeering te wijzen op de onbehoorlijke propaganda, van de Handelskamer?" De prae-adviseur toonde aan, dat de middenstand zichzelf moet helpen door zooveel mogelijk zaken- en vakkennis te verkrijgen, aan de verbruikscoöperaties moet gevraagd worden iotm de vertooning der film, welke een geheel onjuist beeld geeft van middenstandszaken, als on waardig en onwaar na te laten, en aan de regeering moet worden aangetoond, dat de vertooning van deze film een onware en onwaardige propaganda der Handelska mer is. De vereeniging vereenigde zich met deze conclusies; ook zal aan de ver koop van tal van artikelen vanwege de Friesche Mij. van Landbouw aandacht ge schonken worden om te trachten zulks te gen te gaan. Inzake het urgentieprogram werd be sloten een adres te richten tot de Twee- Binnenland. De herclassificatie der gemeenten. De Tweede Kamer over de wijziging der Ziektewet. De spreektijd bijl de begrootingsdebatten. Buitenland. De begrafenis van Koning Alexander. De kerkstrijd in Duitschland. Bezuinigingen in België. Uw apotheker of drogist 'heeft gedu rende een beperkten tijd een voorraad z.g. Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen f 1.60 flacon nog een gratis proefflacon bevatten. Ge' kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoopeiS met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in huitenlandsche verpakking, doch uitslui tend in ongeschonden Hollandsche ver pakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts' zult U baat vinden, in geval van rheumatiek, hoofdpijn, ischias, zwaarlijvigheid en tal- looze andere kwalen. (Adv.) i de Kamer inzake de wet betreffende de heffing van belastingen van besloten ven nootschappen en vereenigingen en haar aandeelhouders of leden. Goedgekeurd werd, dat de commissie ad hoe uit de com missie van overleg tusschen de drie mid denstandsorganisaties een adres zal op stellen betreffende den verkoop op afbe taling. Uitvoerig werd naar aanleiding van een rapport der afdeeling Delft het midden- standscrediet besproken; algemeen vond men, 'dat deze wijze van hulpverleening aan den middenstand onvoldoende is. De heer Van Doorne van Soest bracht rapport uit namens de commissie inzake pensionneering van oude zelfstandigen, en deze oommissie werd gemachtigd om te dezer zake verder voort te varen. Herclassificatie standplaatsen voor Rijksambtenaren. Namens den Ministeraad heeft Minist- ter Colijn bij: 'de 'Centrale Commissie voor de rijksambtenaren een voorstel ingediend tot her-classificatie der standplaatsen. De in het schrijven van den minister president 'genoemde bijlage bevat de vol gende rangschikking der gemeenten in vier 'klassen met onderscheidenlijk 0, 6, 12 en 18 pet. standplaatsaftrek. Ie klasse: 'geen enkele Zeeuwsche ge meente. 2e klasseBergen op Zoom, Middel burg, Vlissingen. 3e klasseAxel, Breskens, Domburg, Neuzen, Goes, Hansweert, Hulst, Sas van 'Gent, Wemeldinge, Zieri'kzee. 4e klasse: De overige gemeenten of ge deelten van gemeenten. Aangehouden. Door de Mare chaussee te Hontenisse is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere D. d. W., koop man, wonende te Hontenisse, als verdacht van diefstal en van terugkeer in verboden streek. Genoemde H., die eenigen tijd geleden voor een dergelijk feit werd aan gehouden, was naar België uitgeweken, teneinde zijn destijds door de Rechtbank opgelegde straf te ontgaan. Belastingwezen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Oo s t b u r g S. J, Visser, sur numerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen ter directie der mid delen te 's Hertogenbosch.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1