DEB-VULHAARDEN HYPOTHECAIRE LASTEN. Buitenland Binnenland. Staten-Generaal. DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 16 Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAAPZAME Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het hypotheekvraagstuk is een van de kwesties die den laatsten tijd de aandacht vragen. Van de regeering wordt geëischt dat zij met name ten behoeve van den land bouw maatregelen zal nemen om de hypotheekschulden te verminderen. In zijn inleiding op de jaarvergadering van hert Verband van A.R. Propaganda- clubs over „Kabinet en Crisis" heeft Mr J. Terpstra hierover eenige opmerkingen gemaakt, die zeker wel waard zijn daar van kennis te nemen. Mr Terpstra begon, zeer terecht, met er op te wijzen dat dit vraagstuk niet zoo eenvoudig is als velen het doen voorko men. Het is een moeilijk vraagstuk, waar van men zich niet met een handomdraai kan afmaken. Men vindt het stuitend en onbillijk, dat wanneer de hypothecaire schuldeischer gaat executeeren, hij geheel of gedeeltelijk bevredigd wordt, terwijl de schuldenaar naakt aan den dijk wordt gezet. „Ik weet niet, aldus Mr Terpstra, of dit in het algemeen veel voorkomt. Naar mijn gegevens, doch ik stem toe, dat deze on volledig zij'n, valt het met die executies nogal mee; terwijl het getal faillissemen ten in de laatste anderhalf jaar zoo goed als geen stijging meer vertoont. Tal van schuldeischers betoonen mede in hun eigen belang, het zij toegegeven wan neer de rente of aflossing niet op tijd vol ledig betaald kunnen worden, geduld. Het eenige, wat hen wél verontrust en hier door kwade gevolgen voor die schuldena ren kan hebben, is het roepen om gedwon gen schrapping van een deel der hypothe caire vordering of een wettelijke belem mering van executies. Dit prikkelt om te zorgen, vóór de bui binnen te zijn en dus maar ijlings te executeeren. Zooals de practijk schijnt uitgewezen te hebben. Doch laat ons aannemen, dat de hypo- thecaire schuldeischer, die aan een boer f 10.000 geleend heeft met als onderpand een boerderij, die voor f 16.000 gekocht en thans nog f 10.000 waard is, dit onder pand laat verkoopen. De eigenaar, die bij den aankoop f 6.000 had, is zijn geld dan kwijt. Alvorens nu te zeggen: dat is toch onbillijk, moet men zich eerst even het ge val indenken, dat in betere tijden voor den landbouw de waarde van de boer derij niet was gedaald, maar was opge- loopen van f 16.000 tot b.v. f 24.000, zoo als ook wel is voorgekomen. Zegt nu de eigenaar, de landbouwer: de waarde is met de helft gestegen, ik zal aan den hy potheekhouder ook de helft méér betalen, dus niet f 10.000, maar f 15.000? Ik ver moed, dat de boerin hem dan zou vragen, of hij gek geworden was. En hij' zou zich in elk geval aan een groote begripsver warring schuldig maken, want een vor dering op een bepaalde geldsom, gedekt door hypotheek, is fundamenteel iets ge heel anders dan mede-eigendoml Maar mag men dan deze redeneering wèl toe passen bij daling van de waarde? Het is nu eenmaal inhaerent aan het instituut van den eigendom, dat de eigenaar de kansen heeft van waarde-daling en waar- de-stijging, evenals het inhaerent is aan het instituut van de hypotheek, dat de hypotheekhouder ook zekere risico heeft, doch eerst na den eigenaar. Wie een hy potheek iop zijn goed heeft, weet dat. Hier komt nog iets anders bijl. Men spreekt wel van afschrijving op hypothe caire vorderingen en sommigen denken daarbij- dan nog speciaal aan hypotheken op landerijien. Doch hoe zal men dan doen bij niet door hypotheek gedekte schulden? Het zou wel zeer vreemd zijn, indien men de vordering, extra verzekerd door hypo- theek, aantastte en de gewone vorderingen uit geldleening, koop-verkoop, enz. vrij liet. Het gevolg zou' waarschijnlijk zijn, dat de hypothecaire schuldeischer de hy potheek liet doorhalen en als gewoon cre diteur zijn schuldenaar voor het volle be drag ging aanspreken. De schuldenaar zou dan door den wettelijken maatregel er nog niet op vooruitgaan; alleen voor de andere schuldeischers werd de situatie dan beter, doch dit te bewerken lag niet in de bedoeling en is onrecht. Deze redeneering van mij! s c h ij n t on billijk en hard. Maar men stelle eens het volgende geval: iemand leent aan zijn buurman f25.000, verzekerd door hypo theek. De buurman ziet kans, geld te ver dienen door deze f 25.000 weer uit te lee- nen aan een derde, wiens vader voor de terugbetaling borg is. Zou nu door de wet alleen de hypothecaire vordering tot de helft worden teruggebracht, dan zou de hypothecaire geldgever slechts f 12.500 terugontvangen. De buurman echter, die f 25.000 leende en f 12.500 moet terugbe talen, zou van zij'n schuldenaar en an ders van den borg f 25.000 'Ontvangen. Dat ware toch zéker niet billijk en recht. Wil mem daarom de hypothecaire schulden voor een deel afschrijven, dan eischt de consequentie, dat dit met andere vorde ringen ook geschiedt. Men zal dan ont dekken, in welk een warwinkel men te recht komtl Van deze zijde behoort het vraagstuk zeker niet aangevat te worden. Ook lomdat men dan andere „hardhe den" veroorzaakt. Een groot gedeelte van de rechthebbenden op hypothecaire vorde ringen zijn kleine spaarders, weduwen, ouden van dagen, weezen, die hetzij zelf een hypotheek dikwijls een hypo theek j e verleend hebben, hetzij', wat het meest voorkomt, als bezitter van een of meer pandbrieven, of als pioiishouder bij een of andere verzekeringsmaatschap pij of gerechtigde jegens een pensioen fonds indirect de belanghebbenden zijn. Men dient de belangen ook van deze cate gorie van personen niet uit het oog te ver liezen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik nog geen voldoende oplossing voor de moeilijk heden zie. Het laatste woord zal in deze kwestie nog wel niet gesproken zijh, want de Regeering schijnt maatregelen te over wegen om ook deze economische moeilijk heid, zij het wellicht ten deele, te verhel pen. De begrafenis van koning Alexander. Gistermiddag om 2 uur arriveerden de delegaties van alle landen ten paleize te Belgrado, om den koning een laatste hulde te brengen. Groote mensöhenmassa's zijn per trein en te voet in de hoofdstad des lands aan gekomen. Bijzonder groot is het aantal boeren, die in bun verschillende eigenaardige drach ten aanwezig zijn. Men ziet Montenegrij- nen in hun rijk versierde kleederdracht, Kroaten met hun wijde linnen broeken, Dahnatdërs met hun zwartroode „kappen", Turken met den roeden fez op 'het hoofd, muzelmansöhe geestelijken en Mekka-pel grims met witte doeken om hun hoofdbe dekking, 'Bosmiers met den bloedrooden „turban", evenals Zuid-Serviërs met bree ds, rijk getooide sjerpen. De bakkers werken dag en nacht, om voor de vele gasten brood te bakken. In het oude koninklijke pal-eis, waar Alexander I is opgebaard, hoopen zich de kransen op. Onder de overweldigende bloemenhulde -treft men de prachtigste bouquetten aan uit het buitenland, maar ook liet eenvou dige 'bloemenbundeltje van de kleine lie den uit de doTpen en dorpjes in bet Joego- Slaviseh binnenland. Te middernacht werd de kist met 'het stoffelijk overschot naar de Grieksch- Katholieke kathedraal overgebracht van waaruit vanmorgen, na de plechtige godsdienstoefening, de rouwstoet vertrok. Op het hoofdpostkantoor te Belgrado ■zijn meer dan 30.000 telegrafische rouw betuigingen binnen gekomen, uit binnen- en buitenland. Drie 'honderd duizend men- scben waren gisteren de baar van den ge storven vorst gepasseerd. Een slag voor Engelands scheepvaart. De vreugde en hoop op een betere toe komst, welke nog slechts zoo kort geleden in Engeland zijn gewekt door den stapel loop van de „Queen Mary", het nieuwe reuzenschip van de Cunard-White Star, hebben naar de Telegraaf meldt, reeds plaats moeten maken voor een sombere stemming. Op de vergadering van aandeelhouders van de Royal Mail Steam Packet Co. werd n.l. door den voorzitter, sir Arthur Max well medegedeeld, dat het lot van de maat schappij practisch bezegeld is en dat En geland een van zijn grootste en meest be kende scheepvaartondernemingen zal zien verdwijnen. Deze maatschappij kan niet alleen op een langdurig bestaan terug zien zij werd in 1839 opgericht maar heeft gedurende tientallen jaren tot de sieraden van de Britsche koopvaardij be hoord. De liquidatie van de Royal Mail zal voor de Engeische scheepvaart 'groote ge volgen hebben. Het concern bezit prac tisch alle aandeelen van tal van andere ondernemingen. Wellicht is juist de sterke expansie een van de redenen geweest, die den val van het eens zoo machtige concern heeft ver oorzaakt. In het bij-zonder heeft -de White Star- Line voor de maatschappij groote verlie zen opgeleverd. De hoop, dat de 'depreciatie van het Pond de Engeische scheepvaart een sti mulans zon verschaffen en de Royal Mail in staat -zou stellen haar moeilijkheden te boven te ko-men, is ij-del gebleken. Na den opstand in Spanje. Reizigers, die gedurende de onlusten in Oviedo waren, verklaren, dat verschei den wijken der stad op een puinhoop ge lijken. De in Oviedo aangerichte schade zou een 'bedrag van twee millioen peseta's overschrijden. Verder worden er geruchten gepubli ceerd, volgens welke te Sama de Langreo (Asturie) door de opstandelingen allerlei terreurdaden zijn gepleegd en geestelijken en nonnen zijn vermoord. Luxe-winkel te Moskou. Te Moskou is een „Luxe winkel" ge opend, de eerste van een aantal winkels, waar de inwoners van Moskou kaviaar, wijnen en andere delicatesse kunnen koo- pen. 'Op den dag der opening trokken 35.000 menschen voorbij de toonbanken om naar de levensmiddelen te kijken, -die zij' sedert zoovele jaren niet hadden gezien. Het aan tal koopers was echter gering, daar de prijzen nog zeer hoog zijn. De winkel, die eens behoorde aan een rijk 'koopman uit de dagen van het Tsaris me, is in zij-n vroegere glorie van vergulde en kristallen kandelaars hersteld. De gemeenteraadsverkiezingen in Noorwegen. Maandagavond waren de resultaten van 11 steden en 44 andere gemeenten bekend. In deze plaatsen heeft de arbeiderspartij 4-6 pet. der uitgebrachte stemmen behaald of no-g 1 pet. meer dan bij1 de Storting- verkiezingen van juist een jaar geleden. De vooruitgang in vergelijking met de vorige gemeenteraadsverkiezingen is vrij groot. De conservatieven schijnen over 't algemeen hun positie te behouden, ter wijl venstre (de liberalen) en de boeren partij1 eenigszins achteruit gegaan moe ten zijn. Te Oslo heeft de arbeiderspartij de en kele zete-ls veroverd, die haar de meerder heid bezorgd-en. De typhoon op de Philippijnen. Voor zoover bekend is, zijn tengevolge van den typhoon, welke gedurende 36 uren Manilla en omgeving beeft geteis terd, tien personen om het leven geko men. De materieele schade is zeer groot. Volgens berichten uit de provincie Bu- lacar zouden daar tienduizend personen dakloos zijn. Do dwinglandij duurt voort. De nieuwe kerkelijke commissaris voor Beieren is gisteren begonnen met de „zui vering" van de Evangelische kerk in Beieren. D'e geheele kerkeraad van den afgezetten landsbisschop Meiser is van functie ontheven; deze raad bestaat uit zes geestelijken, drie leeken-juristen, twee theologische en een juridischen adviseur. Treedt Zamora af? Naar verluidt, is het mogelijk, dat de Spaansche president Alcala Zamora van daag zal aftreden. Zamora heeft geweigerd de doodvonnis^ sen te teekenen, die geveld zijn tegen Ga- talaansohe revolutionnairen. Wellicht, dat hierover een conflict tusschen hem en de nieuwe regeering is uitgebroken. Korte Berichten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat bij ge dwongen verkoop het Sportpalast, het door de groote sportieve en politieke bij eenkomsten, die er gehouden zijn, zoo be kende Berlijnsche gebouw, is overgegaan voor 2 millioen mark in handen van de hoofdcreditrice, een Zwitsersche verzeke ringsmaatschappij. De exploitatie van het gebouw zal op denzelfden voet worden voortgezet. Bij de Weensche tram is een nieuw goedkoop tarief ingevoerd. Een aanmer kelijke verlevendiging van het vervoer is daarvan het gevolg geweest. Ruim 140.000 passagiers hebben van dit nieuwe „Gro- scbentarief" gebruik gemaakt. In verschillende deelen van Zuid- Frankrijk is het nadat het weer langen tijd mooi was gebleven, gisteren plotse ling koud geworden. In het gebied van Perpignan en van Tarbes beeft bet zelfs gesneeuwd. In een fotografiezaak te Neuren berg zijn de eigenaar en bet geheele per soneel in totaal 15 personen 1 tege lijk in het huwelijk getreden. Zij besloten gebruik te maken van het aanbod der re geering die pas getrouwde paren een voorschot verleent, en huwden tegelijker tijd. Zij maken thans gezamenlijk een autotocht door Beieren. Heden treedt in Spanje een wet in werking waarbij de doodstraf wordt her steld voor bomaanslagen en ernstige aan vallen met wapens. i Voor bet gerechtshof te Aken is een proces begonnen tegen 127 communisten, wegens voorbereiding van hoogverraad. De beklaagden zijn voornamelijk afkom stig uit Dortmund en omstreken. D'e zit tingen vinden plaats met gesloten deuren met bet oog op het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat!! Een hevige wervelstorm heeft boven het eiland Cyprus gewoed. D'e daken van twee scholen zijn ingestort, waardoor drie kinderen om het leven zijn gekomen. In de haven zijn vier schepen gezonken. Dé aangerichte schade moet duizenden p. st. beloopen. Gistermorgen vroeg is het défilé der Parijzenaars begonnen voorbij het stoffe lijk overschot van Poincaré. Het publiek toont grooten eerbied en bij velen was duidelijk te zien, dat zij diep ontroerd waren. Toeneming der werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Wer'keloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 24 tot en met 29 September 1934 het aan tal leden van ingevolge het Werkeloos- heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeni- gingen bedroeg 571.800, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegeven ont vangen aangaande de werkeloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkeloosheid onder de overige 489.200 verzekerden bedroeg in genoem de periode 25.6 pet., tegen 26.4 pet. in de week van 3 tot en met 8 September. In de overeenkomstige verslagweek van ■het vorige jaar bedroeg de werkeloosheid 24.1 pet. Om een vergelijking mogelijk te maken van de zomerwerkeloosheid in de laatste jaren volgt hier een opgave van het ge middelde werkeloosheidspercentage, ont leend aan de persberichten over de pe riode April tot en met September van elk der jaren 1929 tot en met 1934 1929 2.7 °/o 1930 5.7 1931 11.3 °/o 1932 25.3 °/o 1933 24.8 1934 25.4 Bij' 1064 organen 'der openbare arbeids bemiddeling stonden op 29 September '34 in totaal 333.090 werkzoekenden inge schreven, waaronder 314.126 mannen. Hiervan waren werkeloos 309.430 perso nen, waaronder 295.788 mannen. Op 8 September 1934 'bedroeg bet totaal aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 329.754. Hiervan waren werkeloos 306.101 personen, waaronder 292.837 mannen. De film van den moord te Marseille. Ter verbetering van het bericht in ons blad van gisteren vernemen wij van be voegde zijde, dat gisteren van het Eclair- journaal betreffende het bezoek van wij len Koning Alexander van Joego-Slavië aan Frankrijk, bij herkeuring door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring alleen dat gedeelte voor openbare vertoo ning is toegelaten, dat laat zien de in tocht van den Koning te Marseille. Rentevergoeding bijzondere scholen. Naar het „Vad." verneemt is op het Ministerie van Onderwijs een herziening in voorbereiding van de rentevergoeding (nu 6 pet.) voor de bij de inwerkingtre ding van de financieele gelijkstelling voor Openbaar en Bijzonder Onderwijs in 1920 bestaande schoolgebouwen van bet bijzon der onderwijs. Het onderzoek naar een nieuwen zender. Naar gemeld wordt, is aan den voor zitter der destijds door den minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde zender- commissie, den heer H. v. Boeyen, voor zitter van den Radioraad, een technisch rapport door P.T.T. uitgebracht, waarin de onder leiding van prof. dr ir N. Koo~ mans, hoofdingenieur der telegrafie en te lefonie, genomen proeven in verschillen de plaatsen van ons land in zake de sterktemeting van kortegolfzenders op 300 M. ter onderzoek van de mogelijkheid van oprichting van nieuwe zenders, zijn verwerkt. Naar aanleiding' van dit rap port zal aan den minister van Binnen landsche Zaken een advies door de com missie worden uitgebracht. TWEEDE KAMER. Zijkanaal naar Almelo. Oud-gepensionneerde militairen. Na afhandeling van het wetsontwerp tot bescherming van schoolkinderen te gen besmetting, waarover vandaag wordt gestemd, heeft de Kamer verder aandacht geschonken aan de voorgestelde verboo ging van uitkeeringen aan oud-gepension neerde militairen. Het ontwerp, waartegen aanvankelijk nogal eenige 'oppositie was, werd na verdediging door Minister Deckers z.b.st. aangenomen. Daarna kwam aan de orde bet wets ontwerp tot onteigening voor den aanleg van bet kanaal naar Almelo, behoorende tot de Twentsche scheepvaartkanalen. Binnenland. De Tweede Kamer over de Indische lee ningen. Rentevergoeding voor de bijz. scholen. De stand der werkloosheid. De standplaatsaftrek voor de Zeeuwsche gemeenten. Buitenland. Begrafenis van Koning Alexander. Na den opstand in Spanje. De typhoon op de Philippijnen. hfitfi li i 110 A- Het gaat hier o.m. om het zijkanaal, dat het in aanleg zijnde kanaal Zutpben Enschedé verbindt „met Almelo", ge lijk het heet. Maar het zijkanaal zal niet bij' Almelo aansluiting vinden in de haven aldaar, dioch doodloopen op den weg Al melo'Wierden, op 3 K.M. van Almelo. Het debat spitste zich toe op de niet-door- trekking van het zijkanaal tot het kanaal AlmeloZwolle. In de gewisselde stuk ken was naast het financieele argument genoemd de mogelijkheid, dat de industrie zich geleidelijk naar bet nieuwe kanaal zou verplaatsen, waardoor de doortrek king minder noodig zou- worden. Het klei ne stuk van 3 K.M. zou drie bruggen en een sluis noodig maken, benevens om legging van twee spoorwegen. Daardoor zou de doortrekking naar Almelo niet minder dan 2.8 millioen kosten, tegen slechts 2.4 millioen voor het geheele ziji- kanaal Bovendien was bet overleg met de provincie Overijsel over mee-betaling in de kosten niet geslaagd, waardoor voor- lo'opig van doortrekking (die mogelijk blijft) moet worden afgezien. De teleurstelling over deze beperkte uit voering van bet oude plan was schier al gemeen. Minister Kalff maakte echter duidelijk dat er geen geld is voor het groote plan (bet door te trekken stuk is weinig gunstig uit een oogpunt van werk verschaffing) en al had hij' het geld, dan kon het voorsbands nog niet wegens ge brek aan medewerking van Overij'sel. Een aantal leden met den heer Krijger voorop, kwamen met een motie om „ten spoedigste" doortrekking tot Almelo te bevorderen. Dit „ten spoedigste werd later gewijzigd in „zoo spoedig mogelijk". Tegen een dergelijke motie had de Mi nister niet het minste bezwaar. Zoo spoe dig mogelijk beteekent: als er geld is en als met Gedep. Staten overeenstemming is bereikt. Het spreekt vanzelf dat dan het gevraagde voorstel wordt ingediend. Het wetsontwerp werd daarna z.h.st. goedgekeurd. LEENINGEN TEN LASTE VAN NED.-INDIE. Gunstig verslag der Tweede Kamer. Blijkens 'het verslag der Tweede Kamer over 'het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van Nederlandsoh-Indië en de wijziging van de Nederlandsch-Indiscbe conversie-lee- ningwet 1934, kon men zich vrij algemeen met de strekking van de wetsontwerpen vereenigen, Een lid maakte echter bezwaar tegen het voortgaan op don weg .waarbij Ne- derla,nd de Nederlandsc'h-Indische leenin- gen garandeert, omdat Nederland zelf reeds een zware schuldenlast heeft en op deze wijze te groote risico's op zich neemt. Dit bezwaar werd van verschillende zij den bestreden. Indië en Nederland, zoo merkte men op, zijn zoo nauw met elkaar verbonden, dat de financieele toestand en het credict van Indië ook Nederland ra ken. Hoewel Nederland door de voorge stelde garanties inderdaad meer risico op zich neemt, meenden zij toch, dat de ge kozen weg in de gegeven omstandigheden ■de beste is, 'die ingeslagen kan worden, om in de financieele behoeften van Indië te voorzien. Sommige leden wezen er op, dat blij- kens de memorie van toelichting de vlot tende schuld van In'dië tot rond f 300.000.000 opgeloopen is. De thans1 ge vraagde machtiging tot consolidatie gaat slechts tot f 250.000.000. Is het de bedoe ling, zoo werd gevraagd, 'het verdere ge deelte van de vlottende schuld, die naar ook de regeering verwacht nog wel eenigszins zal stijgen, voorloopig niet te consolideeren? Zou het geen aanbe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1