in. LesstafeL ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten Marktberichten. UIT HET ZEEUWSCH VERLEDEN door A. M. Wessels. De Lotgovellen van de Gasthuiskerk te Middelburg. Nog rest ons iets te zeggen aangaande de historie der Gasthuiskerk zelve. Konden de bijzonder zware en dikke muren van dit gebouw spreken, hoe zou den ze door hun mededeelingen den be langstellende in Middelburgs kerkelijk verleden kunnen boeien. Zooals wij aanstipten, werd vanaf de voltooiing de dienst in deze nieuwe kapel waargenomen door een pastoor, bijgestaan door een kapelaan. In de 16de eeuw verminderde de dienst op het altaar van „O. L. Vrouw van de qualen". Langzaam waren de zeven we- kelijksche missen ingekrompen tot drie, zelfs tot één. zoodat de pastoor niet lan ger door een kapelaan behoefde geassi steerd te worden. Nadat in 1520 de pastoor van Zoute- lande, gedurende een drietal weken nog den altaardienst had waargenomen, hiel den de missen op en was er in 1557 van eenige kerkelijke diensten „in 't neder gasthuis" heelemaal geen sprake meer. Ongetwijfeld mede door de veranderde tijdsomstandigheden, veranderde ook dit bedehuis meer dan eens van bestemming. Zoo werd het gedurende 1558 tot 1566 verhuurd tot bergplaats van koopmans goederen. Twee jaren later werd de kerk waarschijnlijk voor drie jaren in bruik leen afgestaan aan kerkmeesters der Voor- kerk in de Abdij (de tegenwoordige Nieu we Kerk), welke op „St Paulus bekee- ringsavont" van hetzelfde jaar, „met den vuer uit den Hemel en met een donder slag verbrant is" en toen „desolaat" lag. Een volgende periode van verhuren loopt van 1579 tot 1589. toen het bede huis in gebruik werd genomen door de Gereformeerden, wat plaats vond den 22sten April 1590, In 1574 had ook Middelburg voor Oranje gekozen. De geestelijkheid met den vicarus Van Strijen aan het hoofd, was de stad ontvlucht en de betrekkelijk kleine gemeente, welke de Noord-Monster of St Pieterskerk in bezit kon nemen, kreeg weldra haar vroegeren „ordinairen minis ter der kerke Ghristi", den onvermoeiden d'Hoorne van uit Norwich terug, die te samen met den vermaarden Gaspar v. d. Heyden, de „vrije leere" zuiver verkon digde. Van dien tijd dagteekent de eigenlijke vestiging der Middelburgsche gemeente. Reeds hetzelfde jaar werd een tweede kerk in gebruik genomen. De gemeente nam schier van dag tot dag in ledental toe, vooral na de overgave van Antwer pen. In het jaar 1590 werd de Gasthuiskerk „aanveerf'en namen zes predikanten den dienst waar. Acht jaar later werd de kerk afgestaan aan Engelsche kooplieden, be kend onder den naam van merchant-ad ventures. die zich binnen Middelburg ge vestigd hadden en hun stapelplaats in het z.g. West Indische Huis in de Lange Delft hadden. Eenige jaren na hun vertrek, in 1621, kwam 'het kerkgebouw weer in han den der Gereformeerden, die het nu on afgebroken meer dan anderhalve eeuw behielden. Tijdens de kerkelijke woelingen te Mid delburg, toen de Voetiaansche predikan ten ook op den kansel toornden tegen de kerkberoerende nieuwigheden en ook la ter werden binnen de wanden van dit ge bouw nog wel andere stemmen gehoord dan het Evangelie des vredes. Zelfs, na dat de hoofden der beweging, op hooger bevel waren uitgebannen, was allerminst de verdeeldheid verdwenen. Vooral kwam dit des Zondags uit. De eene predikant had grooten toeloop, de andere preekte voor stoelen en banken. Bij sommigen bleef men weg van het H. Avondmaal en was het aantal communi- anten gering, bij anderen kon het kerk gebouw ter nauwernood het buitengewoon groot aantal Avondmaalgangers bevatten. Bij de scheiding van kerk en staat in 1798 werd de Gasthuiskerk bij contract tusschen de stedelijke regeering en de gecommitteerden der verschillende kerk genootschappen van Middelburg, toegewe zen aan deRoomsch Katholieken, die het gebouw in eigendom behielden tot 1845. Die overgang op het laatst der 18de eeuw gaf aanleiding tot verbouwingen in de kerk en tot het wegnemen van de ver binding tusschen kerk en gasthuis. In het pas genoemde jaar 1845 kwam de Nederkerk van het Onze Lieven Vrou wen-hospitaal door aankoop in het bezit der Christelijke Afgescheiden Gemeente, welker kerkeraad daartoe reeds in het voorjaar van 1839 bij het Roomsoh-Ka- tholieke kerkbestuur pogingen had aange wend. Ze werd aangekocht voor de som van f 1250.plus f 116.67 onkosten. De klok en het klokkestoel moesten echter wor den opgeleverd aan het R. K. kerkbestuur en de aanwezüge graven, mochten binnen tien jaar niet geroerd worden. Bij Kon. Besluit van 14 Aug. 1845 werd de kerkeraad gemachtigd om het gebouw voor den openbaren eeredienst te bestem men. Een 90-tal jaren is deze kerk nu in de zelfde handen gebleven. Vele predikanten hebben er gearbeid, w.o. de bekende Ds A. Littooy. Tweemaal zag deze kleine kerk een Generale Synode binnen haar muren. De eerste maal in 1869, toen de vereeni- ging werd getroffen tusschen de Christe lijk Afgescheiden gemeenten en die. welke békend stond onder den naam van „de Geref. Kerken onder het kruis in Neder land". Later, in 1890, waren de Gereformeerde kerken in Nederland in Synode hier sa men. De GasthHflkerk zal door de Gerefor meerden te Middelburg, op "Walcheren en door velen in Nederland niet gauw ver geten worden. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden is in vergadering bijeengeroepen tegen Vrij dag a.s Van de Vereen. Binnenscheepvaart- congres kwam een verzoek in voor 1935 een bijdrage te verleenen. Het Bureau stelt voor aan deze vereen, voor 1935 een bij drage van f 25 te verleenen. Het bestuur van de Zeeuwsche Ver een. voor Luchtvaart zond een verzoek in om een subsidie van f 250 per jaar. In het desbetreffend schrijven wijst het be stuur er o.a. op, dat het luchtverkeer van groot belang is te achten voor de bevor dering van de doeleinden, welke ook de Kamer tot de hare maakt. Het bureau der Kamer zegt, dat het al gemeen van oordeel is, dat het alleszins gewenscht is, dat de Kamer aan deze vereen, een blijk van belangstelling geeft door het verleenen van een jaarlijksche bijdrage. Over het bedrag heerscht ech ter in het Bureau geen eenstemmigheid; de meerderheid zou dit willen vaststellen op f 50, de minderheid meent dat f 25 voldoende is. Het bureau biedt ter vaststelling aan de ontwerp-begrooting 1935 met een eind cijfer van f 15.000 en een vermoedelijk goed slot van f 500, en een post onvoor zien van f 609.87. De commissie van financiën kan zich met de begrooting vereeijigen, doch twee le 'en zouden gaarne de voor de Vereeni- ningen voor Vreemdelingenverkeer tot een bedrag van f 520 uitgetrokken post wen- schen te verhoogen met 50 pet. tot f 780. Een uitgebreid vreemdelingenverkeer is voor het district een belangrijke bron van inkomsten, niet alleen voor direct-be- langhebbenden als hotels enz., doch voor den geheelen handeldrijivenden midden stand. Naar aanleiding hiervan merkt het bu reau op, dat het in principe geen be zwaar zou hebben de bijdragen voor de Ver. voor Vreemdelingenverkeer eenigs- zins te verhoogen. Het is het bureau ech ter bekend, dat de plannen om te gera ken tot 'Oprichting van ©en Prov. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer in verren staat van voorbereiding zijn, en waar bij het tot stand komen eener dergelijke ver een. zeer zeker wijziging zal worden ge bracht in de verdeeling der door de Ka mer voor dit doel beschikbaar te stellen gelden, acht het bureau het juister mo menteel ten deze geen wijzigingen aan te brengen in de toe te stane bedragen. De Nederlandsohe Kamer van Koop handel te Londen meent, dat het in het belang van den Nederlandschen export gewenscht is, dat men komt tot de rege ling dat alle post zonder nadere aandui ding en zonder ex trap or t wordt verzanden langs den kortsten weg, dus ook door de lucht en zij vraagt aan de Middelburgsche Kamer of ze in deze met haar zienswijze accoord gaat. Zoo ja, of de Middelburg sche Kamer bij den dir.-generaal der P T. en T. er op wil aandringen om dezen stap te nemen. Naar aanleiding van dit schrijven zegt het bureau, dat ook dit van oordeel is, dat de verzending van post door de lucht moet worden bevorderd en derhalve de extra-port bij verzending per luchtmail zal moeten vervallen. De mogelijkheid moet er dan zijn om desgewenscht er op te plaatsen „Niet per luchtpost". Derhalve het tegenovergestelde van de bestaande regeling. Het bureau stelt voor aan de Nederl. Kamer te Londen een schrijven in bo venbedoelden geest te richten en een af schrift hiervan te doen toekomen aan den directeur-generaal der P. T. en T. Een lid van de commissie voor het Ver keerswezen kan zich met het voorstel wel vereenigen. De overige leden kunnen zich niet met het voorstel vereenigen. Een dier leden meent, dat inwilliging, welke een grooten slag voor de Zeeland o.a. zou beteekenen, niet voor inwilliging vatbaar zal blijken en men daarom zulk een ver zoek niet moet indienen, wat afbreuk doet aan het gezag en den invloed der kamer. In de vergadering van 13 April vroeg dhr P. G. Laernoes of er in Zeeland niet evenals in Limburg een Industrie- banlc in samenwerking met een Econo misch Technologisch Instituut in het le ven is te roepen. Het bureau vroeg inlich tingen in Limburg en overwoog ernstig, of, wat daar is geschied, ook hier mogelijk geacht zou kunnen worden. "Waar het hier echter een landsbelang betreft, rijst de vraag of dit alles niet veeleer van Rijkswege behoort te geschie den, dan provinciaal te worden bevorderd. Het bureau resumeert, dat het econo misch technologisch onderzoek behoort te zijn Rijkszaak en dat er derhalve geen re den is, om de stichting van een daarvoor bestemd instituut in Zeeland te bevorde ren en dat het stichten van een Provin ciale Industriebank geen aanbeveling zou verdienen. Dat voor de grootste industrie in het kamerdistrict de omstandigheden thans ongunstig zijn, dat een daarop in belang rijkheid volgende industrie zich niet in bloei mag verheugen, zal allerminst aan de ligging kunnen worden tot geschreven. Hot bureau stelt voor vooralsnog geen stappen ten aanzien van deze aangelegen heid te doen. Tlrrothsüs, He1 geïüvstrssrde Christe lijke weekblad „Timotheus", uitgave J. N. Voorhoeve te 's Gravenhage, heeft oen be gin gemaakt met den 40sten jaargang. Dit weekblad neemt een zeer bijzondere plaats in tusschen zoovele andere perio dieken. Schrijvers en schrijfsters van on derscheidene richting, hoewel één in de belijdenis van Jezus Christus, geven aan dit blad hun beste krachten. En hoezeer de kring der medewerkers in den loop der jaren ook is gewisseld, en hoezeer de tijdsomstandigheden ook zijn veranderd, de redactie is er toch in geslaagd het eigen karakter van dit blad te handha ven. Daardoor is en blijft „Timotheus" een trouwe huisvriend in duizenden ge zinnen. Tot de abonné's behooren naast H. M. de Koningin menschen van zeer uiteenloopende richtingen die één zijn in hun waardeering voor wat dit tijdschrift biedt. De nieuwe jaargang zet weer goed in. Er is een rijke verscheidenheid van bij dragen, waarvan meerdere geïllustreerd, er zijn weer de indrukken van den hoofd redacteur, er is weer een vervolgverhaal enz. Laten zij die „Timotheus" nog niet kennen zich eens bij hun boekhandelaar op de hoogte stellenl Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Crisis-Comité te Goes. Geachte Redactie, Nu de ten bate van de kas van ons Comité gehouden bazar weer tot het ver leden behoort, zij het ons vergund langs dezen weg hartelijk dank te brengen aan allen, die tot het welslagen daarvan op de een of andere wijze hebben mede gewerkt. Het moge hun tot voldoening strekken te weten, dat door hun werk zaamheid, mede dank zij de offervaar digheid der bezoekers, de nood van hen, die onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden het meest te lijden hebben, eenigermate kan worden verlicht. De netto-opbrengst der bazar bedroeg f 1675.48 en alhoewel dit onze verwach tingen te dien opzichte ver overtroffen heeft, zijn onze kasmiddelen nog lang niet toereikend om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Het laat zich immers aanzien, dat wij dezen winter weer meer zullen noodig hebben dan den voorgaan- den. In een steeds grooter wordend aantal gezinnen toch komt er een groote achter stand in kleeding, schoeisel en dekking (o.a. dekens), omdat uit de geringe in komsten daarvoor geen uitgaven gedaan kunnen worden en alles noodig is voor huishuur en levensmiddelen. Daarom zouden wij de velen, die, om welke reden dan ook, de bazar niet bezochten, willen vragen ons alsnog met een extra-bijdrage, buiten de wekelijksche collecten om, te verblijden. De opbrengst der collecten, gemiddeld f50.per week bedragende, is immers veel te klein om naar behoo ren te kunnen steunen. Enkele giften (resp. van f 100 en f 50) kwamen reeds binnen; mogen zij nog door vele, zoowel kleine als groote, gevolgd worden! Het adres van den penningmeester is Sta tionsweg 12, gironummer 102215. Voorts hebben wij besloten, zulks in verband met de najaarsschoonmaak, om op Donderdag 25 October a.s. weer een rondgang door de stad te maken tot het inzamelen van gedragen kleeren, schoe nen, gebruikte dekens enz. Alles waar van men meent, dat het nog voor iemand van nut zou kunnen zijn, is welkom. Gaarne wekken wij de huisvrouwen op hun kleer- en linnenkasten nog eens na te zien en datgene wat zij missen kunnen, gereed te leggen, opdat de inzameling een vlot verloop kan hebben. Aan hen, die meenen voor steun in aanmerking te komen, wordt medegedeeld dat voortaan alle aanvragen mondeling behooren te worden ingediend, waartoe wij eiken Dinsdagavond om 8 uur zitting houden op het Politiebureau. Schriftelijke verzoeken kunnen wij niet meer in be handeling nemen. Georganiseerden dienen zich te wenden tot het bestuur hunner organisatie. U, geachte Redachte, zeggen wij gaarne dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, De afdeeling Goes van het N.C.C.: A. L. VAN MELLE, Voorzitter. A. TH. VERBIST, Secr.-Penningmeester. De gevaren van petroleum bij kippen. Verlichting der hokken. Vandaag eerst een interessante brief die ons laat zien hoe door onverstand groote schade kan worden geleden: „Ik stuur U een kip die de vorige week nog zoo ge zond en levenslustig was als een visch en thans zijn er reeds zeven dood. Zater dag j.l. 15 Sept. constateerde ik dat er een luis was in het nachthok en daarom besloot ik direct om het hok en de kip ken te reinigen van dat ongedierte voor het erger werd. Ik nam daarvoor het ■oude middel wat ik vroeger altijd heb ge daan petroleum en ik heb daar het hok en de kippen mee ingesmeerd. Toen ik daarmee Maar was liepen de kippen als dronken door de ren en als de gevolgen niet zoo ernstig waren ge weest zou men er om kunnen lachen van de rare grimassen die zij maakten. Maar sindsdien zijn al mijn kippen lusteloos en ziek. Voordien tierige dieren die op het voer aanvielen en nu hebben ze nergens geen lust mem* in. Ik laat ze zooveel mo gelijk melt drinken maar dat helpt met, ze gaan er toch allemaal aan. Ze verton nen allen hetzelfde erscbijv «el; lusteloos, veel drinken, geen eetlust, daarna moeilijk loopen en eindelijk gaan ze zitten en ster ven langzaam weg. Is daar nu nog wat aan te doen en is de tegenwoordige petro leum voor ontsmetting niet meer ge schikt? Hier zien we, hoe hard het eigenlijk noodig is om steeds weer op hetzelfde aambeeld te hameren, ik zou haast zeg gen tot vervelens toe. Onlangs heb ik spe ciaal een artikel aan de verdelging van luizen gewijd en toen de nieuwere me thode om met niootinepreparaten de zit- stokken 's avonds in te smeren als gemak kelijk en ongevaarlijk beschreven. Toch gaat deze kippenhouder nu weer zijn kip pen met petroleum behandelen en de ge volgen zijn dan ook niet uitgebleven. Pe troleum is beslist een ongeschikt middel bij kippen, alleen bij' kalkpooten kan het gebruikt worden, maar dan mag het ook alleen op de loopbeenderen komen en niet op de huid boven de hakken. Of de pe troleum tegenwoordig slechter voor dat doel is dan vroeger weet ik niet, ik weet wel dat ik al jarenlang tegen petroleum bij kippen waarschuw. Verleden week was ik bezig met een vraag over verlichting en omdat het daar nu ook de tijd voor is, kom ik daar even op terug. De kunstmatige verlichting heeft ten doel de arbeidsdag van de kippen lan ger te maken. Ze kunnen dan meer eten. Ze krijgen meer grondstoffen voor de vor ming van eieren naar binnen. De aard van het licht doet er niets toe, als er maar zooveel licht komt dat de kippen hef voer kunnen zien. Wel zullen we zien dat be paalde verlichtingssystemen veel beter zijn dan andere. Eerst wil ik er echter op wijzen, dat men tot nu toe algemeen de verklaring van de werking van het lan gere licht aannam zooals ik die zoo juist aangaf, doch dat nieuwere onderzoekin gen, zoowel in Amerika als in Enge land, ons doen twijfelen of die verklaring wel juist is. Een maand geleden is door een Engelschman de nieuwere theorie ge publiceerd, dat het licht invloed heeft op een bepaald orgaan dat zich aan den on derkant van de hersenen der kippen be vindt en dat o.a. door zijn afscheidings producten ook den bloedsomloop regelt. Voorloopig doet de verklaring van de wer king van het licht er weinig toe, hoofd zaak is, dat gebleken is dat gewone kop pels kippen bij' verlichting in den herfst beter leggen. Het licht moet zoo aangebracht zijn dat alle deelen van den bodem goed verlicht zijn. evenals de zitstokken en natuurlijk de drink- en voerbakken. Er moet ouder de mestplank geen schaduw zijn want dan kruipen de kippen daar weg om te gaan slapen. Vandaar dus dat de lamp niet te hoog mag hangen. De duur der belichting moet ongeveer zoo zijn dat de kip 1213 uur licht heeft. Ook hierin zijn al weer nieuwere ideeën, zoo gaat men er in Amerika al toe over de kippen den geheelen nacht te belichten. Of dat echter voordeelen oplevert moet nog nauwkeurig worden onderzocht, voor loopig zou ik als grens 1213 uren stel len. Nu de vraag; 's morgens of 's avonds belichten. Dat hangt meer af van de om standigheden dan van de kippen. Wie electrisch licht heeft kan dat 's morgens vroeg automatisch door een tijdklok laten ontbranden. Wie met lantaarns werkt en deze zelf op moet steken kan natuurlijk beter ze 's avonds opsteken en uitdraaien dan er 's morgens voor opstaan. Ook zijn er velen die 's avonds tegen 89 uur het licht opsteken en de kippen dan gelegen heid geven om te eten. Een bezwaar te gen het 's morgens belichten is vaak dat men dan 's avonds reeds het voer op den bodem strooit, zoodat de kippen 't 's mor gens direct op kunnen eten. Als er geen ratten in de buurt zijn gaat dat best, maar als er ratten zijn loopt dat uit op een rattenfokkerij die zeer schadelijk werkt. Zoo heeft elk systeem zijn vóór- en nadoe len. Hoofdzaak is dat de kippen als er licht is ook steeds voer hebben. Nadruk verboden. Dr B. J. G. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Tilburg converteert De gemeenteraad van Tilburg heeft be sloten tot bet aangaan van een 4 pet. lee ning van f 4.910.000 teneinde daarmede te kunnen aflossen de nog uitstaande niet uitgelote 4V2 pet. obligaties van de lee ningen 1917, 1926 en 1927, benevens de 5 pet. leening 1932. De Duitsche transferregeling. De wijze, waarop de 472 pet. intrest op de Duitsche obligaties en vooral de ma nier, waarop de te weinig betaalde inte rest in den vorm van aflossing zal wor den uitgekeerd, is velen nog niet duide lijk. De materie is minder overzichtelijk en de desbetreffende publicaties zijn nog niet in alle opzichten volledig geweest. Zoo is, aldus schrijft het „Amst. Eff.Bl." bij bet publiek nog niet bekend, dat, na dat de te weinig betaalde rente in den vorm van partieele aflossing op de obliga ties is voldaan, het jaar daarna be houdens opzegging der overeenkomst toch 4V2 pet. rente over de oorspronkelijke hoofdsom ontvangen zal tyorden. Eerst wanneer die hoofdsom tot 90 pet. vermin derd zal *ijn, ontvangt men 4V« pet. rente over 60 pet. Bedreigt de hoofde 1 pro roste nog 01 pitden sal men n j 4'/i pci. rants ove_ .'.00 pet. om rangen. Daalt de hoofdsom der obligaties door de partieele aflossingen tot beneden 90 pet., dan zal men 41/* pet. over 90 pet. blijven ontvangen, net zoo lang, totdat de hoofdsom gedaald is tot 80 pet. De hoofdsom moet telkens met een volle 10 pet. verminderd worden vooraleer men slechts de rente over die gereduceerde hoofsom ontvangt. Men heeft dit afrondingssysteem geko zen, om de toch al zoo ingewikkelde uit voering der transfer-overeenkomst te ver eenvoudigen en al de gecompliceerde cou ponbedragen te vermijden. Het behoeft wel geen betoog, dat de transferregeling in dit licht beschouwd, iets gunstiger is, dan op het eersto ge zicht wel leek. Deze bijzonderheid stond in het regee- ringscommuniqué nog niet vermeld, doch zal wel medegedeeld worden in de bin nenkort door de Ver. v. d. Effectenhandel te publiceeren uitvoeringsbepalingen. GOES, veilingen van 16 October 1934. Zure Kroetappelen f2.40, Dubbele Prin- cesseboonen f 16f 18, beiden per 100 K.G. Kleine veiling: Peren: Doyenne du Co rnice extra 1626, idem A 1722, B 14 18, C 812, Emily d'Heyst extra 10, idem A 9, B 89, C 56, Duch. d'Angoulême extra 16, idem A 1112, B 911, C 57, Comtesse de Paris extra 1215, idem A 1014, B 812, C 57, Legiponts extra 18, idem A 17—18, B 12—14, C 7—9, Nou veau Poiteau extra 911, idem A 810, B 89, C 49, Williams Duchesse extra 15—16, idem A 14—15, B 9—11, C 4—7, Zwijndr. Wijnperen extra 1315, idem A 1114, B 9—11, C 8, Maagdepeer extra 10, idem A 3, B 8, 7, Jodenpeer extra 8, idem A 6—7 B —5, C 2—4, Pondspeer ex tl o, 5—7, idc A 4—5, B 4—5, C 3—4, Gieser W'deman extra 13, idem A 1113, B 810, C 46, Beurré Clairgeau 16, id. A 15, B 14, C 612, Beurré Durandeau 13—14, idem A 9—12, B 6—9, C 4—6, Beurré Alexander Lucas extra 16, idem A 12—14, B 11—13, C 6—8, Beurré Diel 810, Bezy van Schonauwen 712, Doy enne d' Alencon 59, Soldat Laboureur 1017, President Boosevelt 1013, Bruine Chaumontel 46, Groene idem 3—6, Con- ferance 1015, Fransche Maagdepeer 6 7, Delice d'Huver 68, Kleipeer 510, Winter Rietpeer 47, Winter Suikerijen 46, Winter Louwtjes 68, Brederode 810, St.-Remey 46, Afval- en uitschot peren 0.506 gulden, alles per 100 K.G. Appels: Goud Meinetten 1626, idem A 14—17, B 11—14, C 7—10, Cox Oranje Pippin 2833, idem A 2526, B 2123, C 915, Groninger Kroon extra 1618, idem A 14—16, B 12—14, C 7—11, Ster appel extra 16—17, idem A 1417, B 11 13, C 611, Present van Lunteren extra 15, idem A 12—13, B 10—11, C 7—10, Laner Prince Albert extra 8, idem A 78, D 67, C 46, Notarisappel extra 16, idem A 1214, B 1013, C 810, Fransche Goudreinetten 814, Canada-reinetten 5 7, Oranje-reinetten 68, Baumansreinet- ten 57, Dubbele Zure Bellefleur 913, Zure Bellefleur 814, Westl. Bellefleur 7 9, Rembour Mortier 47, Transp. de Croncels 812, Jonathan 610, Honds muil 6—11, Court Pendu 813, Bramley Seedling 57, Grofzuur 67, Paradijs appel 68, Eng. Winter Gold Permain 6 9, Germain Golden Pippin 68, Codlin Keswick 35, Krab- de Kruin 4, Reinette d'Or 35, Zomer Zoete Armgaarde 10, Zoete Armgaarde 1016, Zoete Bellefleur 811, Zoete Campagner 1014, Zoete Rus ter 710, Huismanszoet 68, Geld. Hoiaart 811, Vlaamsche Hoiaart 711, Pomme d'Oranje 913 gulden, a.les per 100 K.G. Diversen: Blauwe Druiven: Black Ali cante 1923, Frankenthaler 2027, Gros Merole 21, Tomaten 711, Kweepeer 26, Aardappelen 1.90 gulden, alles per 100 K.G. Meloenen f 2f 8, Noten f 0.42f 1.90, beiden per 100 stuks. Bloemen f2f30 per 100 pot. Honing 40 ct. per flacon. Hazen f 0.50f 2.20, Fazanten f 0.21—f 0.50, Patrijzen f0.20f0.31, Eenden f0.15 f 0.20, alles per stuk. TELEGRAFISCH WEERBERCHT. Verwachting tot den avond van 18 Oct.: Tijdelijk afnemende, later weer toe nemende wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt met regenbuien en tijde lijke opklaringen, iets zachter. Stand van hedenmiddag 3 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 761. Licht op voor fietsen: Donderdag 5 u. 28 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6