felonfeGn.... cRgjolixy les. ien. Financiëele Berichten. Posterijen en Telegrafie Afloop Verkoopinp en Aanbestedingen Burgerlijke Stand Marktberichten. ie vorige week [ran de Afschei- iet zoozeer ver- oten invloed op iing in breede left uitgeoefend, leest der „afge- pheele volk een Irgaan der S. D, |ig toegegeven, ir, zegt dit or- vervolgde „fij- stempel op de bben. [toe, dat als ge- |t Nederlandsche gelaat draagt, van het katho- fi, maar dat ook eiaal-democratie |kter toont, dui- bet socialisme lentenis. lor de kinderen |en mag zijn tot die wel kan ientenis van het geleden. OPMERKER. |an voornoemde het voortgezet |in geschrifte en an verduistering en zes maan- filks met aftrek I ontslag uit zijn |cht betreffende Inschap en zich ld. De eisch was TEUN 1934. welke volgens letensteun 1934" lor het telen var het Landbouw- |bericht van toe- ebben ontvangen alsnog inzenden nader worden jitie kan worden [leveelheid. November 1934 In als regel niet |n. fier. let wordt de he rontwerp tot be tegen de gevol- bkten van perso- Itingen. la n t neemt over lom in art. II de Ich ten te vervan- It het oog op de ren. verdedigt een strekkende om gezondheidsver- lllicitatie te voor- I het amendement |sen trekt het in. ledigt een amen- |belanghebbenden volgens een vast fct over. ledigt een amen- an betrokken on- ïh kan worden bezoldiging van ter dan 3 maan- gestelde termijn lemeente te doen bet over, even- mendementen op een amendement [ten der wettige ijk te doen ver- sndement op art. jesluiten tot slui- ingelaseht. is verdedigt een dat iedere on- aar in het bezit dheidsverklaring. het, zijnde over- met 59 tegen 21 im. en de heeren de Visser (Com- <hr. Dem.) zal morgen wor- ehandeling over hooging der uit- jionneerden van •d zegt, dat de ïg heeft gewekt, het pensioen zal protesteert te- oud-gepension- t Loo. Idt uit Het Loo van Prinses Ju- oor enkele dagen Loo. t verschillende enkele oud-stu- Postvluchi. AMSTERDAM. !Het postvliegtuig de Havik, dat vandaag op de thuisreis te Athene is aangekomen, zal daar voor- loopig blijven wegens een licht motor defect. De Marseillefilm. DEN HAAG. Hedenmorgen is de film opname van het tragisch bezoek van wij len Koning Alexander aan Frankrijk door de herkeuringscommissie voor open bare vertooning in Nederland toegelaten. Tevens is toegelaten de opname van het plechtig transport van het stoffelijk over schot van den Koning in tegenwoordig heid van de Koningin-weduwe en presi dent Lebrun. Valsche loten verkocht. ROTTERDAM. De Rotterdamsche cen trale recherche heeft dezer dagen twee mannen gearresteerd, die er hun werk van maakten waardelooze Sweepstake- loten te verkoopen. Dezer dagen werd iemand te Rotterdam opgebeld. Deze had reeds vernomen, dat met valsche 'loten oplichting werd ge pleegd. De politie werd gewaarschuwd en het gelukte den man bij levering der loten aan te 'houden. De mannen deelden de winst samen. Zij zijn in 'het 'huis van bewaring opge sloten. Prinses Juliana te Arnhem. ARNHEM. H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermiddag, vergezeld van eenige studie-vriendinnen en leden van haar hofhouding een bezoek gebracht aan mevr. Rijperda geb. Wiersema, die zij' kende uit haar studietijd. Na de thee te hebben ge bruikt is Prinses Juliana weer naar het I,oo teruggekeerd. Sloveensche student aangehouden. HEERLEN. Sedert Zondag bevindt zich bij de politie alhier in arrest de 18-jarige Sioveenische student France Jeza, afkom stig uit Ptoej in Joego S'lavië, die is aan gehouden, omdat hij zonder middelen van bestaan in ons land verbleef. Hij bleek in het bezit van een valsche pas, welke heeft toebehoord aan een zekeren K., die twee jaar geleden te Riohterich bij een auto-ongeval om bet leven is gekomen. J. heeft bij het onderzoek toegegeven, dat hij de leider is van een politieke etuden- ten-vereemging, die 'tegen 'de regeering van Joego Slavië ageert en naar een vrij Slovenië streeft. Aanvankelijk verklaarde hij, dat 'hij: zijn studie aan het gymna- stum te Ptoej wegens geldgebrek had moe ten opgeven, maar later 'gaf 'hij toe een politieke vluchteling te zijn. Daar de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat hij iets uitstaande heeft met den moord te Mar seille wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. J. zal ter beschikking worden ge steld van de justitie te Maastricht. Verkeersongeval. GRONINGEN. Vannacht om 2 uur is een personenauto op den Heerenweg al hier door de gladheid van den weg vier maal tegen een boom gebotst en daarna over den kop geslagen. De beide inzitten den, de 22-jarige P. A. K. en de 25-jarige mej. J. D., beiden uit Groningen, werden ernstig gewond naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht Wapenembargo en Volkenbondsverdrag. DEN HAAG. De raad van den Volken bond heeft overeenkomstig den wensch door de vergadering uitgesproken naar aanleiding van het conflict tusschen Bo livia en Paraguai in zijn vergadering van 27 September, besloten een comité van deskundigen in te stellen tot het bestudee- ren van het vraagstuk van het ten aanzien van oorlogvoerende mogendheden toe te passen wapen embargo. De bestudeering zal moeten geschieden uit zuiver rechts-oogpunt en in het bij zonder uit het oogpunt van interpretatie van het Volkenbondsverdrag. Naar thans van officieele zijde wordt meegedeeld, heeft de Nederlandsche re geering, gevolg gevende aan een verzoek van den secretaris-generaal van den vol kenbond om een lid in $ie commissie te benoemen, als zoodanig aangewezen de heer Mr J. Limburg, lid van den Raad van State, die de beraadslagingen der jongste vergaderingen van den Volken bond heeft gepresideerd. Deviezen-smokkel. KERKRADE. Hier nemen kleine Neder landsche banken deel aan het smokkelen van deviezen. De justitie te Aken heeft daarvan een spoor gevonden. Kleine banken geven chèques af en laten deze in Keulen incasseeren. Een tus- schenpersoon neemt het geld dan in ont vangst en brengt het over de grens naar Nederland. Verkeersongeval. HOEVEN. Hedenmorgen werd de 50- jarige A. H. uit Hoeven door een vracht auto aangereden; hij1 is korten tijld later overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Schip in nood. URK. Vanmiddag te ongeveer 12.30 uiur werd door het stoomschip „Geusau" van -de linker stoomboot Mij. tusschen Urk en Kampen in 'zinkenden toestand aan getroffen de stoomboot Paul Krüger, 140 ton groot, van de reederij Van der Boom te Rotterdam. Het schip was geladen met stukgoede ren. 'n Gedeelte der lading was 'overboord geslagen met 't gevolg, dat het schip zeer scheef ging liggen en 'het water door het bunkergat naar binnen drong. Het was niet mogelijk bet schip op te sleepen, maar de Geusau kon de boot langszij nemen en zoo gelukte het de Paul Krüger naar Kampen te brengen, Aardbeving. ISTAMBOEL. Te Devisli in de omgeving van Smyrna is gisteren een krachtige aardbeving waargenomen, die aanzien lijke materiëele schade heeft aangericht. Het is nog niet bekend, of zich ook per soonlijke ongevallen hebben voorgedaan. Na den opstand in Spanje. MADRID. De regeering heeft besloten de leiders der Catalaansche opstandelin gen te doen berechten door een civiele rechtbank en niet door een krijgsraad. Het kabinet heeft; voorts overwogen welke houding de regeering zal aannemen ten aanzien van de door den krijgsraad uitgesproken doodvonnissen. De veroordeelden hebben gelegenheid tegen hun vonnissen in beroep te gaan. Te Ohido zouden opstandelingen, die met de wapens in de hand gevangen zijn genomen, onmiddellijk voor een krijgsraad zijn gebracht en gefusilleerd. DE VERKEERDE WEG. Vorige week, zegt de „Westl. Grt.", is een klein aantal ontevreden Hervorm de A.R. te Utrecht bijeengekomen om te spreken over de positie der Hervormd- antirevolutionairen in de A.R. Partij. Be ter en juister ware geweest te spreken over de positie van eenige ontevreden Hervormden in de A.R. Partij dan over d e Hervormden. De vergadering te Utrecht nam het be sluit over te gaan tot het stichten van Hervormde A.R. kiesvereenigingen en een commissie te benoemen, die de hou ding tot de A.R. Partij nader zal over wegen en met voorstellen dienaangaande moet komen. Begrijpen we de ontevreden broederen goed, dan willen zij op den grondslag van het A.R. program van beginselen speci fiek kerkelijke kiesvereenigingen oprich ten en deze op de een of andere wijze in contact brengen met de A.R. Partij. Met verbazing nemen we hiervan ken nis. Hier wordt allereerst de kerk in de po litiek gehaald, want het kerkelijk stand punt wil men laten correspondeeren met de politieke organisatie. We krijgen dus zuiver kerkelijke politiekl I In de tweede plaats beweren de onte vredenen, dat de A.R. partij een neo-Cal- vinistisch streven openbaart, dat als con- j sequentie bracht den practisch neutralen staat, die door de partij zou verdedigd worden. De kerngedachte van art. 36, n.l. - de Christelijke staatsidee wordt door de A.R. Partij verworpen, zoo zeggen de heeren. Volslagen onjuist is de bewering, dat de A.R. Partij practisch den neutralen staat verdedigt. Wie Kuyper's De Ge- meene Gratie, Ille deel,Tas, weet be ter. Als dit waar was, zou de A.R. Partij geen Christelijke staatkunde, maar neutrale politiek voeren. Wie durft dat in 't aangezicht der feiten poneeren? Maar 't mooiste komt nog. D'e inleider op deze samenkomst sprak over de kern gedachte van art. 36 der Ned. Geloofsbe lijdenis, die de A.R. Partij zou verwer pen. Maardit artikel 36 wilde hij niet als grndslag nemen voor een nieuwe beweging „omdat nog nimmer iemand op dien grondslag een politiek program ge geven heeft". Tableau! zijn we geneigd te zeggen. Dit sollen met art. 36 wordt weerzinwekkend. Wie art. 36 naar voren schuift om echte Christelijke staatkunde te voeren en daar nevens verklaart, dat het artikel niet ge schikt is als grondslag voor een nieuwe beweging, toont daarmede, dat hij spreekt over dingen, die hemzelf allerminst vol komen duidelijk zijn. En zoolang het de leidslieden dezer beweging niet duidelijk is hebben zij niet het recht de verwarring grooter te maken. Want wat zij met ar tikel 36 bedoelen is zoo duister als do nacht. Wij erkennen, dat het vraagstuk van den Ghristelijken staat een moeilijk vraag stuk is. Maar de heeren, die te Utrecht vergaderden bieden zeker geen oplossing. Wat zij wel doen is de kracht van het A.R. volk probeeren te breken door ver deeldheid. En dat is 1 we aarzelen het niet uit te spreken een vergrijp tegen het A.R. volksdeel. Vooral in dezen moeilijken tijd, nu de eenheid meer dan ooit dient te worden gezocht." Er is keuze uit zes Tele- funken toestellen, allernet prima eigenschappen, uit blinkend in selectiviteit en zuivere weergave.Prijzent van f99Ó0 tot f295 verliezen niets aan zuiverheid en warmte van toon als U ze opvangt met den T 347 WL Want dit vierlamps-toestel, met ingebouwden electro-dynamischen luidspreker, is geheel aangepast aan de moeilijkheden van dehedendaagsche ontvangst. De T 347 WL is streelend voor het oog, in zijn smaakvol notenhouten omhulsel, maar nog tevredenstellender voor het oor is de klank van dit toestel, te meer daar timbre en geluidssterkte door ieder naar eigen smaak kunnen worden ge regeld. De afstemming geschiedt op bizonder gemakkelijke wijze, namelijk door de nieuwste landenschaal, die alle zen ders tot één land behoorend bij elkaar groepeert en het lastige „zoeken" volkomen uitsluitl Prijs: f210, FiLEFUNKEN Telefunken toestellen worden ook geleverd op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ. N.V., HUYGENSPARK - 's-GRAVENHAGE DE TIEN GEBODEN VOOR SPOOR WEGREIZIGERS. Een particuliere spoorweg in Duitsoh- land, 'die zijn pappenheimers schijnt te kennen, tracht zijn reizigers op te voe den door de volgende tien artikelen voor het reizigersverkeer bekend te maken 1. Neem onmiddellijk bezit van een heélen coupé door de plaatsen te beleg gen en de deur didht te 'houden. Uw mede reizigers moeten maar 'zien, waar ze te rechtkomen. 2. Leg uw voeten steeds op de tegen over u 'liggende bank. U zoudt dat thuis immers ook doen. Wie later op die plaats komt te zitten, zal er u dankbaar voor zijn. 3. Voldoe niet aan vriendelijk 'geuite verzoeken van spoorwegpersoneel. Geloof gerust dat de spoor op grond van jaren lange ervaring ingestelde maatregelen van orde, alleen laat nakomen om u te ergeren. 4. Laat in niet rooken-afdeelingen uw sigaar of uw pijp u goed smaken. Wie niet tegen tabaksrook kan, zal er u dankbaar voor zijn. 5. Neem zooveel mogelijk 'koffers mee in den coupé, beleg er 'beide bagagenetten mede en vergeet niet te mopperen als an dere reizigers oo'k een plaats in het net verlangen. 6. Zet, in den D-trein, uw koffers in de zijgang. Het is zoo aardig als een ander blauwe schenen krijgt. 7. Is de trein meer dan één minuut te laat, zeg dan. zoo dat iedereen het hoo- ren kan, dat zooiets alleen bij de spoor kan voorkomen. Bij andere vervoermiddelen zal dit niet gebeuren. Beweer steeds, dat de spoorvraoht veel te duur is, vooral als ge met reductie reist. 9. Geef uw kinderen voor jonger dan vier jaar uit, ook als ze al lang naar school gaan. Het sterkt de waarheidsliefde der kinderen dat te hooren. 10. Mopper luid over bet voortdurend •lastig vallen, als de conducteur u beleefd uw kaartje vraagt. In den schouwburg of de bioscoop is er toch oo'k geen controle? Het komt ons voor, dat het publiek in ons land, over 'het algemeen, op een zoo danig peil van beschaving staat, dat 'het dergelijke opvoedingspogingen niet van noode 'heeft. Wisselkoersen. Amsterdam, 17 Oct., 2.30 u. Londen 7.227.23lh. Berlijn 59.4059.44. Parijs 9.71—9.75. Brussel 34.4534.48. New-York 1.45V2—1.46H. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers heden Ned. Handel Mij. 39 39 Philips Gloeilampen G.B. 213 215V2 Unilever 70 >2 70V2 Anaconda Copper 65/s 6?/e Bethlehem Steel 16% 17% U.S. Steel Corp. 20 203/ib Ij Koninkl. Petroleum 144 144l/2 ;j Shell Union 316/i» 37/s J Amsterdam Rubber 92 93 Ned. Scheepvaart Unie 33V2 33% Deli Maatschappij 124 123 Handelsverg. Amsterdam 160 160 II 4 pet. Indië 1934 1009/ib 1009/18 lOl'/s 33% 10P/8 33V2 4 pet. Nederland 1934 A.K.U. Men let scherp op de berichten uit New-York. Berichten omtrent stabilisatie van den dollar duiken telkens weer op. Daarna zou het pond zijn eigen niveau in verhouding tot zijn innerlijke waarde moeten zoeken, en kan men dan in over leg mot het goudhlok treden. De markt had een lustelooze maar een goed prijs houdende stemming. Opgave betreffende het postkantoor te Middelburg over de maand September 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank hoekjes ingelegd f 61.899.95 en terugbe taald f 58.022.75. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3.877.20. Door tus~ schenkomst dezer kantoren werd ter Di rectie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f 1200. De Hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg heeft hedenmorgen aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in en vóór de buitenha vens van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en Wemeldinge. Inschrijvers per opgebaggerde kub. M. specie: N.V. Nijmeegsche Bagger-Mij. te Nijmegen 9,7 ct.; N.V. Holl. Aannemers- Mij. te Den Haag 8,3 ct.; N.V. v.h. E. J. Bakker Zn., Gorkum 8,2 ct.; A. Bos Pz., Dordrecht 7,9 ct.; N.V. v.h. Van Dongen en v. Hove, Dordrecht 7,4 ct.; Blanken- vo'ort en Kalis, Den Haag 7,3 ct.; N.V. T. Looyen, Gorkum 6,7 ct., N.V. Bagger-Mij. Holland, Hardingsveld 6,4 ct.; N.V. Bag ger-Mij'. Bos Kalis te Sliedrecht 5,9 ct. Namens Gedep. Staten is hedenmor gen aanbesteed het aanbrengen en onder houden van beplantingen langs de Prov. wegen MiddelburgVeere en Middelburg Westkapelle. Voor den weg MiddelburgVeere wa ren inschrijvers: J. Nijssen, Kapelle f 553; D. J. v. d. Have, Kapelle f 485,57P. van 't Westeinde, 's H. Abtskerke f 467, W. Brand, Domburg f 387. Voor den weg MiddelburgWestka pelle: J. Nijssen f 1178, D. J. v. d. Have f 1176.40, P. van 't Westeinde f 1166; W. Brand f 943. Voor beide wegen samen was no'g een biljet ingekomen van L. Eversdijk te Bie- zelinge voor f.1933,45. D'e rijkswaterstaat te Maastricht heeft aanbesteed het vervaardigen, leve ren en stellen van den ijzeren bovenbouw voor een brug voor gewoon verkeer over spoorwegemplacement te Bucbten met bij komende werken voor den aanleg van het Julianakanaal. Raming f 57.000 a. met ge bruikmaking van Nederlandsch staal en b. met buitenlandsch staal. Minste in- schrijfster van de N.V. Electro Lasch- Maatschappij te Leiden voor resp. f47635 en f4602:5. De N.V. Kon. Maat schappij „de Schelde" te Vlissdngen had ingeschreven voor resp. f 66090 en f 65490. MIDDELBURG. Ondertrouwd: Th. A. van Os, 26 j. en G. T. Gabriëlse. 24 j. Bevallen: Z. StenhuisProvoost, d. Overleden: W. J. Gornelisse, 55 j., geh. met N. J. Godeschalk. GOES. Geboren: Jan Sijbren, zoon van Karei Kornelis Maartense en Everdina Jacoba de Gruijter; Victor, zoon v. Abra ham Walg en Ester Cracau. Van 115 Oct. KOUDEKERKE. Bevallen: C. C. Olij- slager geb. van Stijn, z.; G. Brasser geb. Kluijfhout, d.; E. Poppe geb. Verhage, d.; P. A. Vader geb. Wondergem, d. MIDDELBURG, 16 Oct. Op de veiling deden: Peren: Besi van Schonauen 35, Beuiré Hardy 1019, id. Lebrun 8, Gon- seiller a la Gour 78, Duchesse Williams 89, Hertogin Elsa 11, Maagdepeer 7 9, Marguerite Marillat 57, Nouveau Poiteau 411, Soldat Laboureur 515, Bergamotte d'Esperen 4, Beurré Glair- geau 59, Comtesse de Paris 68, Doyenne du Gommice 818, Duchesse d'Angouleme 710, Joséphine de Mali nes 7, Zwijndrechtsche Wijnpeer 67, Curé 57, Gieser Wildeman 614, Win- terlouwtje 7, Pondspeer 67, St. Remy 8, Arenberg 512, Jodenpeer 28 ct., alles per Kg. Appels: Codlin Mank's 57, Peperap pel 512, Camgagnezoet 7, Armgaard 7 13, Grauwzoet 10, Lane Prince d'Al bert 9<11, Groninger Kroon 1011, Zoete Bellefleur 59, Zure Bellefleur 14, Bismark 78, Bramley's Seedling 8, No tarisappel 1117, Koningspippin 9, Rei- nette Ananas 9, Goudreinette 612, Oranjereinette 89, Sterappel 916, Fambozenappel 714, Keizer Wilhelm 5 ct., alles per Kg. Diversen: Tomaten 26, Noten 48 57, Black Alicante 1525, Franckentha- ler 1427, Witte Druiven 1416, Mis pels 5 ct., alles per Kg.; Netmeloenen 7, Ananasmeloenen 26, Suikermeloenen 79, Perziken 2 ct., alles per stuk. ROTTERDAM. Op de gisteren in het Veilingslokaal Warmoezierstraat 3739, gehouden veiling, werden de volgende prijzen besteed: Kipeieren 2.154.95, Eendeieren 22.90. Aanvoer 130.000 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3