EERSTE BLAD WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 11 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Predikanten-manifest. Op 9 Juli van dit jaar hebben een aan tal Amsterdamsche predikanten onder den indruk van bet Communistische op roer, de onvoorzichtigheid begaan zich tot de Regeering te wenden met een tele gram, waarin gevraagd werd het besluit inzake de steunverlaging ongedaan te maken. Hoewel het niet zoo bedoeld was, bad dit telegram de strekking de Com munistische agitatoren in het gevlei te komen en de taak van de Overheid in niet geringe mate te verzwaren. Gevolg van het feit, dat de heeren, van streek geraakt door de bloedige onlusten, zich een oogenblik meer door hun gevoel dan door hun verstand lieten leiden. Nu is er een spreekwoord hetwelk zegt, dat men door schade en schande w ij s wordt. Bij de bedoelde predikanten, althans bij een deel van hen, is dat echter, naar het schijnt, niet het geval. De vorige week toch werden we verrast, door een soort manifest van een aantal predikanten, w.o. sommigen die ook het vermaarde telegram teekenden, een mani fest, waarvan we alweer aannemen, dat het goed bedoeld is, maar dat toch bij uitstek geschikt moet worden geacht om de politieke verwarring en de onrust te vermeerderen. De manifestanten verklaren „met groote bezorgdheid te zien, hoezeer in de botsing der meeningen op staatkundig en sociaal gebied het Recht en de Waar heid in het gedrang zijn gekomen, en welk een plaats de onwaarachtigheid en het onrecht zich hebben weten te ver iaveren; een verschijnsel, dat helaas wel niet nieuw is, maar thans des te beden kelijker, nu ook ons geliefd Vaderland in crisisnood verkeert." Dit verschijnsel is inderdaad niet nieuw. Helaas. Maar bij eenig nadenken zullen de on derteekenaars waarschijnlijk wel willen toestemmen, dat het publiceeren van een manifest tot overheid en volk wel de aller gemakkelijkste en goedkoopste manier is om een dergelijk droevig verschijnsel te bestrijden. En dat het voorts niet zonder ge vaar is, wanneer blijkt, dat het manifest, gepubliceerd ter verdediging van de waarheid en het recht, zoowel met de waarheid als met het recht op gespan nen voet staat. Het is den onderteekenaars toch niet onbekend waarschijnlijk, dat er misschien geen land ter wereld is waar zooveel ge daan wordt ten bate van de werkloozen en tot ondersteuning van de behoeftigen als juist in ons land, en het is hoogst onbe hoorlijk en gevaarlijk tevens, door een manifest den indruk te wekken, alsof wat dit betreft, de Overheid in gebreke zou zijn. En het zal den onderteekenaars mede niet onbekend zijn, dat wat betreft de cu mulatie van tractementen en pensioenen door Minister Golijn reeds ingrijpende maatregelen werden genomen en dat in onderzoek is wat op dit gebied nog ver der gedaan kan worden. De heeren verklaren zich niet te willen „mengen in zaken van staatsbeleid of politieken strijd in dezen zwaren en ver warden tijd", maar zij schijnen niet in te zien dat ze, door tegenover elkaar te plaatsen de nood van duizenden werkloo zen en de enkele gevallen van inderdaad verfoeielijke cumulatie, niet anders doen, dan olie aandragen om den politieken brand aan te wakkeren. En het is blijkbaar ook niet tot hen doorgedrongen, dat zij door zich per ma nifest uit te spreken en te oordeelen over een hoogst belangrijke zaak van staats beleid, als het optreden tegen de revo lutionaire partijen is, zich op een hoogst ongewenschte manier in den politieken strijd mengen en oorzaak zijn dat waar heid en recht in het gedrang kunnen ko men. Binnen enkele weken beginnen de be- grootingsdebatten, waarbij de in het manifest aangevoerde punten ter sprake kunnen worden gebracht en ook gebracht zullen worden. Had men daarop niet beter kunnen wachten? Dan had men althans, vóór de Overheid te oordeelen en te veroordeelen, ook kunnen vernemen de argumen- t e n die zij voor haar optreden weet aan te voeren. Dat de manifesteerende predikanten Overheid en volk waarschuwen zich niet te bedienen van wapenen die den toets van waarheid en gerechtigheid niet kun nen doorstaan, is hun goed recht. Maar het valt te betreuren dat zij dit deden op zulk een ondoordachte en on voorzichtige wijze, dat het recht en de waarheid er door in de knel dreigen te geraken en dat daardoor de onrust en de spanning in dezen zwaren en verwar den tijd, dreigen grooter te worden. De moordenaar van Koning Alexander en Barthou. Bij 'het onderzoek der Bulgaarsche po- litie-autoriteiten is gebleken, dat de vin gerafdrukken van den moordenaar van Koning Alexander en minister Barthou identiek zijn met die van den Macedoni- schen terrorist T'sjernosemski. De Bulgaarsche politie-autoriteiten ver klaren, dat men gezien dit resultaat van het onderzoek der vingerafdrukken er nog ternauwernood aan kan twijfelen, dat de koningsmoordenaar de Macedonische ter rorist Tsjernosemski is. Na den mislukten opstand in Spanje. Er zou nog één haard van verzet be staan te La Rigada. Overigens zouden de rebellen zich in grooten getale overgeven. In de ïest der provincie heerscht rust. Volgens inlichtingen van journalisten, die uit Asturië terugkomen, is het thans rustig te Bilbao, maar de onlusten in dit gebied zijn hevig geweest. Mijnwerkers, wier aantal op 6000 geschat wordt, be schikkende over een aanzienlijke bewape ning, die zij aanvulden door zich meester te maken van een wapenfabriek, hebben weerstand geboden tot 12 October, zij sta ken het stadhuis, de universiteit en de ka thedraal in brand. Het blad „El Sol" ver zekert, dat zij 600 dooden hebben achter gelaten. Reizigers, die uit Spanje terugkomen verzekeren, dat sedert Dinsdagochtend de staking algemeen is te Valencia. Stormschade op de Philippijnen. De vreeselijke typhoon, welke de Phi lippijnen teisterde, heeft ontzettende ver woestingen aangericht. Tienduizenden bewoners zijn dakloos geworden. Meer dan tweeduizend huizen zijn door het geweld van de orkaan in puin gelegd. In twee andere steden der provincie is de materieels schade eveneens zeer aan zienlijk. Communistische opstand gevreesd. Uit vrees voor een communistischen op stand hebben de Weensche politie en Heimwehr Maandag groote voorzorgs maatregelen genomen. Machinegeweren werden voor de openbare gebouwen, sta tions en voornaamste punten der stad op gesteld. Deze maatregelen werden genomen na inbeslagneming van vele communistische pamfletten waarin aangespoord werd tot een opstand. Er is echter niets gebeurd en thans gaat het gerucht, dat de com munisten in alle geheime bevelen waarin een datum voorkomt van de kerkelijke tijdrekening uitgaan, zoodat de opstand 28 October, d.i. dertien dagen later, ver wacht moet worden. Duitsche ministers en leden der Lands regeeringen opnieuw beëedigd. In de zitting van gisteren van het Duit sche kabinet is een wet aangenomen op de beëediging der Rijksministers en der leden van de Landsregeeringen. D'e Rijks ministers zullen in den vervolge onder- staanden eed moeten afleggen: „Ik zweer, ik zal den leider van het Duitsche Rijk en Volk, Adolf Hitler, trouw en gehoorzaam zijn, mijn kracht voor het welzijn van het Duitsche volk geven, de wetten behoeden, de op mij rus tende plichten consciëntieus vervullen en alle zaken onpartijdig en rechtvaardig voor ieder leiden. Zoo waar helpe mij God." De leden der Landsregeeringen leggen bij aanvaarding hunner functie denzelf den eed af. De Rijksministers, Rijksstad- houders en leden der Landsregeeringen moeten zonder verwijl volgens deze wet beëedigd worden. Hitier heeft den Rijksministers ter stond den nieuwen eed afgenomen. De vlootbesprekingen te Londen. Dë Amerikaansche delegatie voor de Londensche voorbereidende vlootbespre kingen voor de vlootconferentie van 1935 is te Plymouth aangekomen. De Japansche vice-admiraal Yama- moto is te Southampton aangekomen. De vlootbesprekingen zullen vermoede lijk niet beginnen vóór de volgende week. Zij zullen aanvangen met de Japansche vertegenwoordigers, van wie de Engel- schen en Amerikanen een initiatief ver wachten, hetwelk het Engelsch-Ameri- kaansche voorbereidingswerk overbodig zou maken. Opzienbare dwang,maatregelen tegien bisschop Meiser. Van een lid van de rijkskerkregeering verneemt de „United Press", dat bisschop Meiser Maandagmiddag weer onder toe zicht van de politie gesteld is. Deze maat regel zou niet genomen zijn in verband met het kerkelijk conflict, doch in ver band met de veiligheid van den slant. Bisschop Meiser wordt nog steeds in zijn woning vastgehouden. Hij mag geen bezoeken ontvangen. Zijn kinderen, die, als zij van school komen, hun vader wil len begroeten, worden van tevoren aan den lijve onderzocht, of zij soms geen eventueele mededeelingen voor hun vader meebrengen. Zijn vrouw mag 'hem overdag alleen spreken in tegenwoordigheid van een po litiebeambte. Deze geruchten hebben, zooals begrijpe lijk is, in München een ongehoord opzien Verwekt. Het mijnwerkersdrama geëindigd. D'e duizend mijnwerkers te Pecs, die aangekondigd hadden den hongerdood te zullen sterven diep in de mijn, als protest tegen de lage loonen, hebben op het laat ste oogenblik besloten, weer naar boven te gaan. Ze 'hebben het bemiddelingsvoorstel aanvaard en in den loop van gisteroch tend verlieten 738 mijnwerkers; waarvan velen in uigeputten toestand verkeeren, na een staking van 109 uren de mijn. De vlootconferentie 1935 Tot nu toe is nog niet besloten, waar en wanneer de vlootconferentie van 1935 zal worden gehouden. Als tijdstip wordt April voorgesteld, en als plaats der be sprekingen Londen, Parijs, Rome, Den Haag en Lausanne. De Britsche regeering maakt er geen geheim van, dat zij de besprekingen gaarne te Londen zou willen voeren. De eisch van Japan inzake pariteit en de weigering van Amerika, om de ton nage der verschillende scheepstypen te verminderen, maken de taak van de con ferentie buitengewoon moeilijk. De voor uitzichten zijn dan ook niet rooskleurig. Korte Berichten. i Maandag is de „Times" van Zater dag in opdracht van de geheime staats politie opnieuw in D'uitschland in beslag genomen, de zesde maal sedert 20 Juli j.I. Ook op de „Morning Post" werd be slag gelegd, beide bladen volgens een me- dedeeling van de staatspolitie wegens hun berichtgeving uit München over den kerkstrijd in Beieren. i De Pruisische minister-president generaal Göring vertrekt heden naar Bel grado als vertegenwoordiger der Duitsche weermacht bij de begrafenis van koning Alexander. i Een leidende figuur van de Cen trumpartij van Dantzig, Oberregierungs- en Schulrat BJirendt, is gearresteerd, verdacht van ernstige in zijn functie ge pleegde vergrijpen. Hij is ter beschikking gesteld van den rechter van instructie. i De burgemeester van Ober Bier- baum bij Tulln is gistermorgen door dorpsbewoners dood op den akker ge vonden. Hij was gewurgd en van de da ders ontbrak elk spoor. Het slachtoffer was een vooraanstaand persoon in den Boerenbond van Beneden-Oostenrijk. De mogelijkheid bestaat, dat men hier te doen heeft met een politieke moord. i Een hevige orkaan woedt in het Zuiden van Tunis. D'e aangerichte mate- rieele schade moet zeer groot zijn. Het is nog onbekend, of ook menschenlevens te betreuren zijn. DE STAND DER RIJKSMIDDELEN. Uit het overzicht van den stand der Rijksmiddelen blijkt, dat de Directe Belastingen tot en met einde Augus tus f 78.405.707.13 hebben opgebracht tegen f86.170.406.17 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De hoofdschuldige van dezen teruggang is weer de inkomstenbelasting die nu reeds f 8.250.206 minder heeft op gebracht dan het vorige jaar. In totaal is over 1934 minder ontvangen dan over 1933 f7.764.799.04. De overige middelen zijn deze maand, met een opbrengst van f30.724.155 bij een raming van f32.209.791 wederom onder de raming gebleven. In totaal is thans over de afgeloopen 9 maanden ontvangen f260.266.656.09 terwijl 9/12 der raming is f289.888.125.03. Deze achterstand is een gevolg van het feit, dat minder opbrach ten dan de raming het statistiekrecht, de accijns op zout, op geslacht en gedistil leerd, op bier, suiker en tabak, terwijl verder nog onder de raming bleven de omzetbelasting en de couponbelasting. Slechts de boeten en rechten van zegel brachten met de dividend- en tantième belasting en de invoerrechten belangrijke bedragen meer op dan de raming. Voor de invoerrechten is dit bedrag zelfs f2.511.109.05. De omzetbelasting is thans over de afgeloopen negen maanden f23.945.141.77 onder de raming gebleven. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana is Maandags- morgen per auto van Het Loo naar Den Haag vertrokken om aldaar een bezoek te brengen. H.K.H. is 's avonds per auto op Het Loo teruggekeerd. Distributie van onvermengde margarine. De crisis-zuivel-centrale heeft aan de gemeentebesturen naar aanleiding van een gestelde vraag meegedeeld, dat werk loozen, die gedurende eenige dagen van de week in loondienst werken en geduren de de overige dagen van de week steun ontvangen van overheidswege, alleen voor den tijd, gedurende welken zij steun ont vangen voor het verkrijgen van onver mengde margarine in aanmerking kun nen komen. "Wanneer zij b.v. 2 dagen in de week steun genieten en overigens voldoen aan de vastgestelde bepalingen om voor ver strekking van onvermengde margarine in aanmerking te komen, dan kunnen zij ge durende die week aanspraak maken op 1/3 van de hoeveelheid margarine, waar op zij recht zouden hebben bij algeheele werkloosheid, dan wel eenmaal in de drie weken op de geheele hoeveelheid. De uitkomsten van het landbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland. Het boekhoudbureau van de Holland- scha Maatschappij van Landbouw heeft de uitkomsten van 638 landbouwbedrijven in Noord- en Zuid-Holland over het boek jaar 1933/34 gepubliceerd. D'eze bedrijven zijn gelegen in alle districten van beide provinciën. De boekhouding betreft in Noord-Holland: 66 akkerbouw- en ge mengde bedrijven en 160 weidebedrijven en van Zuid-Holland: 195 akkerbouw- en gemengde bedrijven en 217 weide-bedrij- ven. In vrijwel alle districten is de hruto- opbrengst f 300 a f 500 per H.A. geweest. De hoogste bruto-opbrengst geven de be drijven in het Delf- en Schieland aan. n.l. f 522.23. De bedrijven op de Eilanden (Texel en Wieringen) geven een heel on gunstig cijfer aan en wel f 193.16 per H.A. Slechts in 2 districten, n.l. Eilanden en Noordelijk West Friesland wijst de netto-opbrengst een verlies voor de on dernemers aan en wel reap, f23,45 en f 11.76 per H.A. In alle andere 21 distric ten hebben de landbouwers dit jaar winst gemaakt; 'het laagste winstcijfer heeft Al- blasserwaard en Vijfheerenland met f 6,15, het hoogste Drechterland met f 63,49 per H.A. Uit eene vergelijking met de uitkomsten over 1932/33 blijkt, dat op één district na de gemiddelde bruto-opbrengsten zijn ge stegen; in een enkel district zelfs met f 100 per H.A. In 10 districten zijn de lasten of uitgaven per H.A. gedaald, in de overige zijn ze gestegen, met als gevolg dat de uiteindelijke uitkomsten belangrijk beter zijn dan in 1932/33, toen in 14 dis tricten voor de exploitanten verlies werd geboekt en slechts in 7 districten winst. De grootste verbetering vertoonen de be drijven in de Hoeksche Waard, welke in 1932/33 een verlies aangaven van f 70.87 en nu een winst van f 34.03. Het rijwielplaatje op de jas. Met betrekking tot de in het laatst van September j.I. verschenen bekendmaking omtrent de controle op de naleving van artikel 2 van de Rijwielbelastingwet heeft de minister van financiën nader aanleiding gevonden aan de ambtenaren van den belastingdienst opdracht te geven geen bekeuring in te stellen, indien de berijder van een rijwiel het rijwielbelastingmerk niet op de voor geschreven wijze aan het rijwiel, doch op in het oog vallende wijze op de linker borsthelft aan zijn bovenkleeding heeft bevestigd. Consumptie-aardappelen. De Minister van Economische Zaken heeft op alle hoeveelheden aardappelen, ten aanzien waarvan ten genoege van de Stichting Nederlandsche Akkerbouwcen- trale, gevestigd te 's Gravenhage, wordt aangetoond, dat deze hoeveelheden be stemd zijn tot verbruik als mensc'helijk voedsel in instellingen, welke liefdadige of andere onbaatzuchtige doeleinden na streven, uit het Landbouw-Grisisfonds te ruggave verleend van het bedrag der hef fing, welke ingevolge het Grisis-Akker- bouwbesluit 1934 op die hoeveelheden is betaald. Ziektewet en moederschapszorg. In verband met de aanhangige tech nische herziening van de Ziektewet heeft het bestuurscollege van den Raad van Ar beid te Nijmegen besloten, zich met een request te wenden tot de Tweede Kamer. De raad verzoekt daarin de moeder schapszorg, die thans in artikel 78 der Ziektewet ligt opgesloten, doordat arbeid sters die gaan huwen zich vrijwillig in Binnenland. De Tweede Kamer over de besmettelijke ziekten op scholen. De rijksmiddelen in September. Het rijwielplaatje mag op de jas worden gedragen. De uitkomsten van het landbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland. Buitenland. Storm op de Philippijnen. Na den opstand in Spanje. De moordenaar van koning Alexander. Dreigend gevaar in Oostenrijk? de ziekteverzekering kunnen doen opne men en daardoor gedurende 6 weken zwangersckaps- en 6 weken bevallings- geld (samen 12 weken) kunnen verkrij gen, te handhaven, desnoods onder te om lijnen voorwaarden. Te meer wordt dit verzocht, omdat de aanhangig gemaakte wijziging toch uitsluitend een technische is en hiervan door deze wijziging zou worden afgeweken. Immers het uitstoo- ten van de moederschapszorg uit de ziek tewet is positief een principieele wijzi ging. TEGEN MACHINES IN DE SIGAREN INDUSTRIE. Fabrikanten vragen een verbod. Een groot aantal fabrikanten in de sigarenindustrie uit vele streken des lands en in wier ondernemingen meer dan tien duizend arbeiders werk vinden, 'heeft zich met een adres gewend tot de ministers van Koloniën, Sociale Zaken, Economische Zaken en Financiën. Zij komen 'daarin wederom op tegen de steeds toenemende mechanisatie van hun industrie en betoogen, dat 'deze op den duur onontkoombaar een groote, 'blijven de werkloosheid zal tengevolge hebben, hetgeen naast zijn demoraliseerende wer king ook enorme lasten voor de schatkist zal meebrengen. Bovendien zal tengevolge van deze mechanisatie de opbrengst van de tabaksbelasting in zeer belangrijke mate verminderen. Op grond van deze overwegingen advi- seeren adressanten den ministers met aandrang als crisismaatregel de oprol- maohines in de sigarenindustrie te ver bieden. Zij, 'zoo vervolgt dan het adres, advi- seeren u 'dit niet uit eigen belang, want enkelen hunner gebruiken reeds oprol machines, of hebben er in bestelling en ziji voelen zich volkomen in staat om de nieuwste machines aan te schaffen. Zij: zijn echter bereid in het algemeen belang ter wille van het behoud van de werkgelegenheid met de regeering samen te werken om de dreigende ramp voor het land en speciaal voor de sigarenindustrie te voorkomen. Doch zulks dient snel te geschieden, omdat zij' zich niet langer verantwoord achten met de mechaniseering of verdere meohaniseering vam hun bedrijven te wachten, indien niet vaststaat dat binnen zeer 'korten tijd maatregelen van de regee ring te verwachten zijn. Op de vraag, welke machines onder die 'beperkende maatregelen zouden moeten vallen, zouden de adressanten als hun meening te kennen willen geven, dat de compleet-machinale arbeid verboden dient te worden. Met nadruk wijzen wij1 er op, dat zij uit sluitend bedoelen het verbod van het ge bruiken van oprolmachines, dat zijn de machines, 'die het buitenste 'blad om de sigaar, respectievelijk om de cigarillos brengen. Daarnaast bestaan ook de z.g, bosjes- machines, die niet de geheele sigaar of cigarilos, doch alleen hef bosje machi naal maken. Deze laatste soort machines zijn 'zoodanig in 'het sigarenbedrijf inge voerd, 'dat van een stopzetting daarvan geen sprake zal kunnen zijn. Trouwens tusschen 'de oprolmachines en de bosjes machines bestaat t.a.v. haar inwerking op de arbeidsgelegenheid een 'belangrijk ver schil. Het oprollen van de sigaren maakt ongeveer 65 pet. uit van het totaalloon en is dus het dubbele van bet loon voor het ma'ken der bosjes. Adr. vertrouwen, dat de ministers deze hoogst ernstige zaak met bekwamen spoed zullen willen behandelen. i Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 November a.s. benoemd tot machinist bij den Provin cialen Stoombootdienst op de Oosterschel- de, W. J. van der Ploeg, te Zierikzee, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. i Schip aan de ketting. Door een deurwaarder is gisteren te Vlissingen beslag gelegd op het Belgische Mo tor vis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1