Kunt Ge niet slapen? AKKER.CACHETS DINSDAG 16 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 14 Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. AKKERTJES" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, K'eine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Verkeerde mentaliteit „Be Nederlander" vestigt de aandacht op het gevaar, dat door de langdurige eteunverleening bij een deel der bevolr king een verkeerde mentaliteit wordt ge kweekt, zoodat niet meer de arbeid, maar de steun als het normale wordt beschouwd!. „In het najaar Van 1933 i aldus dit orgaan, trok Minister Slotenmaker de Brui ne o.m. de bepaling in, dat een gedeelte van de verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen buiten beschou wing kon worden gelaten. Thans worden deze verdiensten, evenals alle inkomsten, uit arbeid verkregen, voor twee derde van het steunbedrag afgetrokken. Be heer Kupers, over deze maatregelen in de Tweede Kamer interpelleerend, zag hierin een wegnemen Van den prikkel om te gaan werken, omdat een vrouw, die twee dagen per week uit werken gaat voor f 2.50 per dag, na aftrek van haar on kosten feitelijk slechts f 1.25 zou over houden. Hierop antwoordde Minister Slotenma ker de Bruine: „Wanneer de heer Kupers de formule gebruikt, dat de vrouw gaat werken voor f 1.25 per twee dagen dit bedrag moet hooger zijn, maar >daar zal ik niet weer over spreken dan maakt hij zich tolk van een beschouwing, die volkomen in strijd is met diè geestes gesteldheid, welke wiji met alle macht in onze arbeidswereld moeten handhaven. Hier is n.l. de opvatting, dat men leeft vanzijnsteunener een kleinigheid wil bijverdienen. Alleen als men het 'zóó zegt, kan men zeggen: ik ga niet werken voor f 1.25. Wanneer men precies dezelf de cijfers houdt, kan men het moreel heel anders stellen door te zeggen: deze vrouw heeft f 5.verdiend, daarom kan de steun met een zeker bedrag verminderd worden en is een stuk van haar levens onderhoud door haar zelf gewonnen. Dan komt het, wat de cijfers betreft, op bet zelfde neer, maar wat de moreele kracht betreft, staat Ihet oneindig veel hooger. Ik hoor zeggen: dat is theorie. Maar als dat theorie van mij is, dan zijn wij druk bezig moreel naar den kelder te gaan. Wanneer ons Nederlandsche volk zich niet anders dan theoretisch kan laten zeg gen, dat wij moeten probeeren te leven van wat wij 'hebben verdiend, en dat wij steun aanvaarden, omdat het he laas niet anders kan, dan is er een moreel manque ontstaan". Inderdaad, de mentaliteit, welke de Mi nister hier teekende, kan niet genoeg be streden worden. Met de beste bedoelingen wordt van verschillende kanten geroepen: Laat toCh in ieder geval de verdienste van de vrouw tot op zekere hoogte vrij. Maar wie zoo spreekt, zij er zich wel van bewust dat hij aldus medehelpt aan verbreiding van de gedachte, dat steun primair is. Hij vergeet, dat de steun slechts nood hulp is, dat principieel alles, wat in een gezin binnenkomt, zou moeten worden af getrokken en dat de aftrek van verdien sten voor slechts twee derde een conces sie is, ter versterking van den prikkel om te gaan werken. Hij vergeet, dat arbeid, en arbeid 'al leen, den grondslag moet zijn van het be staan. Wie het principieel anders stelt, ondermijnt de moreele kracht van ons volk". Het gevaar waarop hier gewezen wordt is mede in verband met den langen duur van de crisis volstrekt niet denkbeeldig. Meermalen komt het voor, dat iemand be zwaar maakt zekeren arbeid te aanvaar den omdat hij niet voor slechts enkele guldens per week wil arbeiden, waarmee dan bedoeld wordt, dat wat door arbeid verdiend kan worden slechts enkele gul dens meer bedraagt dan de verleende steun. Voor het instandhouden van de mo reele volkskracht is het van het grootste belang dat deze mentaliteit wordt tegen gegaan. Daarom is ook zoo gevaarlijk het argu ment dat wij in verschillende organen te gen individualiseering van den land bouwsteun zagen aangevoerd. Wanneer, zoo wordt dan geredeneerd, de steun zou worden ingehouden als de bedrijfswin sten boven een zeker bedrag komen, dan zou dit tengevolge kunnen hebben dat de energie zou verslappen en dat aan de on derneming minder zorg zou worden be steed, omdat men de meerdere winst toch weer af zou moeten staan. Het feit dat zulk een argument ge bruikt kan worden wijst er reeds op hoe zeer een verkeerde mentaliteit heeft veld gewonnen. De steun wordt dan evenals in het door den heer Kupers gegeven voorbeeld niet meer gezien als een middel om in moei lijke omstandigheden het hoofd boven wa ter te houden, maar als iets normaals. En zoo gaan we, Minister Slotemaker de Bruine heeft het terecht opgemerkt, moreel naar den kelder. Poincaré overleden. Zooals wij reeds meldden, is gisteren nacht op 74-jarigen leeftijd overleden de oud-president der Fransche Republiek Poincaré. Ten tijde van den groeten oorlog was Poincaré President der Republiek. Er zijn later nog verschillende Kabinet- ten-Poincaré geweest (1922, 1924. 1926 en 1928) en het gezag dat hij Zich bij de leiding dier Kabinetten veroverde, was enorm. Hij was het, die de Roerbezetting doordreef, toen hij meende, dat tegen Düitschland sancties moesten worden toe gepast. Later heeft Poincaré in een voor Frank rijk zeer hachelijk uur, toen de Fransche franc onrustbarend bedreigd was en het eene Kabinet voor het andere moest plaats maken, de franc gered. Eigenaardig is de karakteristiek, die indertijd Clemenceau van Poncaró en Bri- and gaf. In het artelier van een beroemd beeldhouwer de bustes van beide staats lieden ziende, zeide hij met een voor hem echt teekenend sarcasme: Hij (op Poin caré wijzend) kan niets, maar weet alles. Daarna wijzend op Briand zeide hij: En hij kan alles en weet niets. Thans is vastgerteld, dat de nationale uitvaart Zaterdag zal plaats hebben. Tot zoolang zal het stoffelijk overschot in het Panthéon worden opgebaard, waar het publiek in de gelegenheid zal zijn 'het een laatste hulde te brengen. De moord op Koning Alexander. Een van de samenzweerders tegen ko ning Alexander, Ghalny, die enkele dagen geleden in de bosschen van Fontaine- bleau aan de gendarmerie ontsnapt is, h^eft men Maandagmiddag op een land weg in de buurt van de stad Melun kun nen pakken. Hij verklaarde sinds 4 dagen niets ge geten te hebben en «m-n bet eind van zijn krachten te zijn. De Scheldetunnels te Antwerpen. Het was dezer dagen een jaar geleden, dat de tunnels onder de Schelde, vóór Antwerpen, geopend werden. Er reden in dat jaar 471.018 rijtuigen door den groo- ten tunnel, terwijl het aantal personen, die door den kleinen tunnel trokken, 4.358.086 bedroeg, waaronder begrepen zijn 980.626 personen met een fiets. Beide tunnels leverden door de passa giersbiljetten, een winst op van frs. 5.249.782. De actie van Von Papen. Von Papen ia per vliegtuig naar Ber lijn vertrokken. Gemeld wordt, dat Von Papen met de Oostenrijksche regeering besprekingen heeft gevoerd welke tijdelijk zijn afgebro ken. Von Papen zou de regeering om toe stemming verzocht hebben Oostenrijkers toe te staan het swastica teeken te dragen en den Oostenrijksehen nazi's politieke activiteit toe te staan. Aan dat verzoek werd door de Oosten rijksche regeering niet voldaan. Von Pa pen is thans naar Berlijn om nieuwe in structies te halen. De kerkstrijd in Düitschland. Uit Munchen wordt gemeld, dat aldaar Zondag indrukwekkende betoogingen van aanhankelijkheid aan Dr Meiser hebben plaats gehad. Toen bij een dergelijke demonstratie het overval-c&mmando aanrukte en zich ge reed maakte met de gummiknuppels de menigte uiteen te 'drijven, hief men het Horst Wessellied aan, zoodat de politie gedwongen was de gummiknuppels te lak ten rusten, stram in de houding te gaan staan en met opgeheven rechterhand het lied mee te zingen. Na 'den kerkdienst hebben de Protes tanten te Munchen zich naar het paleis van Br Meiser begeven. De bisschop sprak de kerkgangers toe en vroeg hen met waardigheid stand te willen houden; hij verzekerde zelf niet te zullen toegeven. Generaal Von Epp. Rijksstadhouder in Beieren en R. K. geestelijken hebben Zon dag twee uur lang met Hitier geconfereerd en er bij den Führer op aangedrongen het geschil te regelen. Hitier weigerde evenwel te intervenieeren. Korte Berichten. De één-schoteldag heeft Zondag te Berlijn 335.000 mark voor de winterhulp opgebracht. Het bedrag is grooter dan dat van een jaar geleden. i In den nacht van Zondag op Maan dag heeft het in het Reuzengebergte ge sneeuwd. In de hoogere deelen van het gebergte lag de sneeuw reeds tien centi meter hoog. De Amerikaansche Bond van Vak- vereenigingen schat het aantal werkloo- zen in de Vereenigde Staten op 10.830.000. Op de Iersche Zee heeft Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag een zeer zware storm geheerscht, die tal rijke schepen in gevaar heeft gebracht Vele radio-verzoeken om hulp werden door de kustwachten ontvangen, waarop drie reddingbooten de Moucambebaai en de Iersche Zee afzochten. Zij keerden ech ter zonder resultaat huiswaarts. Bestrijding der jeugdwerkloosheid. Op de vragen van den heer Kupers betreffende van Regeeringswege te nemen maatregelen ten behoeve van de werk- looze jeugd en het publiceeren van ge gevens omtrent den omvang van de werkloosheid onder de jeugd, heeft Minis ter Slotemaker de Bruine o.m. geant woord, dat hij ontkennend moet antwoor den op de vraag, of de Overheid verzuimt om te doen wat redelijkerwijs van haar verwacht kan worden gezien de mid delen, waarover Rijk en gemeenten nog beschikken kunnen. Hij voegt er bij, dat hij met groote waardeering kennis neemt van hetgeen door een aantal maatschap pelijke kringen wordt verricht om het ook door hem betreurde euvel van de jeugd werkloosheid in te perken. Het bestuur van het Werkfonds 1934 onderzoekt de mogelijkheid jeugdige werk- loozen aan werk te helpen. Het oefenen van aandrang op gemeente besturen komt voorshands niet noodig voor; op dit gebied ontstaat hoe langer hoe meer belangstelling; regelmatig ko men meer gemeenten met voorstellen ter zake. Reeds met het oog op den benarden staat van de Overheidsfinanciën kan aan het verstrekken van steun aan jeugdige werkloozen in het algemeen niet worden voldaan. Intusschen moet worden opge merkt, dat ongehuwde werkloozen, die bij vreemden inwonen (z.g. kostgangers), steun ontvangen, terwijl aan jeugdige werkloozen, die in werkverschaffing te werk gesteld worden, eenige geldelijke vergoeding wordt gegeven. De beperkte omvang van de werkver schaffing, welke voor oudere werkloozen kan worden georganiseerd, vormt als regel een beletsel om jeugdige werkloo zen te werk te stellen. Wanneer even wel plaatselijke werkverschaffingen voor jeugdigen kunnen worden aangevat, is de minister gaarne bereid, de uitvoering van deze plannen, zoo zij zijn goedkeu ring kunnen wegdragen, financiëel te steunen. Dit laatste geschiedt trouwens reeds in verschillende gemeenten. Voor het organiseeren van werk- en leerkampen voor jonge werkloozen wordt vanwege het Departement van den mi nister geen subsidies verleend. Ten deze is het Nationaal Crisis-Comité werkzaam. Regeeringsadviseurs veehouderijcentrale. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot regeeringsadviseurs der Stichting Nederlandsche Veehouderij cen trale de heeren Mr L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezond heid, Prof. Dr H. C. L. E. Berger, direc teur van den Veeartsenij kundigen Dienst en H. Tromp van Holst te Utrecht De Indische begrooting voor 1935. Nadat verschillende wijzigingen en aan vullingen hierin verwerkt zijn, laat de geheele begrooting 1935 voor Ned.-Indië een tekort van f75.000.000. J. S. Ruppert Jr. t In den ouderdom van 57 jaar is te Utrecht overleden de heer J. S. Ruppert, lid van den gemeenteraad en van de Prov. Staten en bekend voorman in de christen lijk-sociale beweging. In den Neder landsch-Christelijken Bouwarbeidersbond trad de overledene het eerst op den voorgrond. Hij diende deze organisatie als penningmeester. La ter trad hij op als penningmeester van het christelijk nationaal vakverbond., wat hij tot zijn dood is geweest. Voorts was hij penningmeester van de commissie van samenwerking uit de chr. sociale organisaties, voorzitter van deu Evangelisch Lutherschen Bond voor c'hr. sociale actie en hoofdredacteur van diens orgaan Maarten Luther. De heer Ruppert was voorzitter van de a.-r. kiesvereeni- ging Nederland en Oranje II te Utrecht, voorzitter van de woningbouwvereeniging van den Utrechtschen Ohristelijken Be sturenbond, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, idem van den Verzekerings raad, eveneens van het college van toe zicht op de Rijksverzekeringsbank en lid van het college van toezicht ex art. 119 der Ziektewet. Familie-gesprekken IndiëHolland. De P.T.T.-dienst overweegt naar uit Bandoeng gemeld wordt, om de Zaterdag middagen en Zaterdagavonden te bestem men voor het voeren van familietelefoon- gesiprekken tot een prijs van f 15 per drie minuten. De openstelling hiervan kan binnenkort worden verwacht. Verhooging van standplaatsaftrek? Naar „Het Volksblad" vernam, is de regeering voornemens wijziging te bren gen in de classificatie in het Bezoldigings besluit, waarbij de standplaatsaftrek voor de rijksambtenaren geregeld is. Het is de bedoeling de gemeenten te rangschikken in vier klassen; volgens de bestaande regeling zijn er drie klassen. Acht gemeenten van de eerste klasse zou den overgaan naar de tweede klassemeer dan vijftig gemeenten van de tweede naar de derde klasse; veertien gemeenten van de tweede naar de vierde klasse. Van de thans in de derde klasse gerangschikte gemeenten zou een groot deel naar de vierde klasse gaan. D'oor deze herclassificatie zou voor en kele honderden gemeenten de standplaats aftrek aanmerkelijk verhoogd worden- die voor de ambtenaren op jaarloon zou ge bracht worden van 0 pet., 4 pot. en 8 pet. op 0 pet., 4 pet., 8 pot. en 12 pot., terwijl de standplaatsaftrek voor de ambtenaren op maand- en weekloon zou worden ver hoogd van 0 pet., 6 pot. en 12 pet. tot 0 pet.. 6 pet., 12 pet. en 18 pet.; de 12 pet. voor de jaarloonen en de 18 pet. voor de maand- en weekloonen zouden gelden voor de vierde klasse. De nieuwe regeling zou ingaan op 1 Januari 1935. Slechts voor de gemeenten, die van de tweede naar de vierde klasse moeten verhuizen, is een overgang in twee voorzien. De eerste Chr. Landbouwwintercursus op Schouwen-Duiveland geopend. Vrijdag werd te Scharendijke de eerste landbouwwintercursus, uitgaande van den Chr. B. en T. B. geopend, waar aan ook krachtig is medegewerkt door den Jongeren G. B. en T. B. Deze cursus staat onder leiding van dhr v. d. Berge, hoofd der Chr. school te Haamstede. De eerste cursusavond werd 'geopend door den voorzitter der Gew. afd. Schouwen- Duiveland v. d. C. B. en T. B. Hij noemde deze 'gebeurtenis een feit van beteekenis als we in aanmerking nemen, dat de neu trale Landbouw-orgaaisatie dit terrein ten allen tijde volkomen beheerscht heeft. Het is dan ook zeker op zijn plaats hier een woord van waardeering te spreken voor den arbeid op landbouwgebied door deze organisatie gedaan en welken ze nog doet. "Wij kunnen dien arbeid niet ver beteren. Dat is ook onze bedoeling niet. Ook geeft het ons geen finantieei voor deel als we een andere organisatie-vorm wensehen. Integendeel, het vraagt dikwijls bffers. De beginselen, gegrond op Gods Woord, die zijn de drijfveer tot het vereenigen onder eigen familie. Als Chris tenen hebben we een dure roeping, te leven naar Gods Woord en 'Zijn geboden te bewaren. Daarin moeten we van jongs af onderwezen worden. Het te geven onderwijs is dan ook van de 'grootste beteekenis. We willen de cur- sisten hun arbeid doen bezien bij 't licht van Gods Woord. We zien in alles de wonderlijke schepping Gods. Het komt al van Hem, en 't moet al tot Hem weder- keeren. Voor die eere Gods hebben we steeds te strijden en 'die strijd wordt zwaarder. Spr. hoopt, dat ook straks deze jongeren zich zullen aansluiten bij den G. B. en T. B. om medestrijders te zijn voor zijn begin selen. Hierna werd Gods Zegen gevraagd over dezen arbeid en de leiding overgegeven aan dhr v. d. Berge. Deze wees er nog op dat zeer zeker bij; verschillende punten de princi'piieele zijde kan besproken wor den. Daarna namen de lessen een aan vang. Werken van hei 60-millioenplan. De minister van defensie deelde het werkfonds mede, dat besloten is de ver vaardiging van een vaartuig voor het po litietoezicht op de visscherijen in de Noordzee uit het werkfonds te doen ge schieden. De bouw van dit vaartuig wordt ver moedelijk opgedragen aan de Kon. Maat schappij „De Schelde". Het bestuur van het Werkfonds heeft het niet noodig ge acht voor dit werk bijzondere loonvoor- waarden voor te stellen. Verder is machtiging gegeven over te gaan tot aankoop van gronden van de Spoorwegmaatschappij MechelenTer- neuzen ten laste van het Werkfonds tot een bedrag van f 129.467.65 ten behoeve van kanaalhavens te Terneuzen. 'Prov. Staten. De oorspron kelijk op Dinsdag 27 November a.s. vast gestelde opening van de najaarszitting der Provinciale Staten in dit gewest is, in verband met den „Dankdag", die in verschillende deelen der Provincie zal Binnenland. Bestrijding der jeugdwerkloosheid. Tekort op de Indische begrooting voor 1935. Knoeierijen met margarine. Komt er wijziging in den standplaats aftrek voor het rijkspersoneel? Buitenland. Het overlijden van Poincaré. De actie van Von Papen te Weenen. De kerkstrijd te Miinchen. Orkaan in Frankrijk. Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die Volgins recept von Apotheker Oumont. worden gehouden op Woensdag 28 No- vember a.s.. door Ged. Staten nader be paald op Dinsdag 20 November a.s., des nam. te 1.30 uur. Groote graanvoorra den verbrand. Door onbekende oorzaak is Zondagavond omstreeks kwart voor acht brand ontstaan in een graan- hoop, die was opgeslagen in den boom gaard van den heer F. Born te Boschka- pelle (Z. VI.). Dö vlammen sloegen, aan gewakkerd door 'den feilen wind, over naar een zevental andere graanhoopen, die allen een prooi der vlammen werden. Ook een aantal fruitboomen moest het ontgelden. Door de brandweren uit Kloos- terzande en Stoppeldijk kon voorkomen worden, dat de brand oversloeg naar een groote schuur. De schade, welke nog niet vastgesteld Ikon worden, doch die zeer aanzienlijk moet zijn, wordt vermoedelijk grootendeels door verzekering gedekt. Het landbouwoonflict in Zeeuwsch-Vla anderen. In het landbouwconflict in Zeeuwisoh- Vlaanderen is thans', zooals reeds ge meld, arbitrage verplicht gesteld. Naar de „Tel." verneemt zal waarschijnlijk Prof. Dr G. Minderhoud uit Wageningen als arbiter optreden. Hij is 'hiertoe aange zocht doch zijn bereidverklaring is nog niet ontvangen. Middelburg. Donderdag a.s. hoopt dhr H. Pagter, notarisklerk te Middelburg, te berdenken, dat hij 25 jaar op een no tariskantoor te Middelburg werkzaam is, korten tijd onder wijlen notaris D. O. van Nimwegen, 20 jaar onder notaris A. de Neeling, daarna bij den tegenwoordigen notaris J. Terpstra. i D© commissie voor ontspanning van werkloozen verzoekt ons te willen mede- deelen. dat het ontspanningslokaal in het Militair Hospitaal Maandag 22 Octo ber zal worden geopend. Alle ingeschreven werkloozten hebben hier vrijen toegang de eerste 5 dagen der week van kwart voor twee tot half zes. Gaarne zal de commissie in genoemd lokaal nog dam-, schaak- of dominospe len ontvangen, en ook zijn jaargangen van „Timotheus", „Het Schouwvenster". „Na tuur en Techniek" en dergelijke zeer wel kom. Vlissingen. Het aantal werkloozen be draagt 955 tegen verleden week 945. Bij de werkverschaffing arbeiden er 101. Goes, D'e A.R. studie- en propaganda- club zal a.s. Donderdagavond in de Chr. Bewaarschool een vergadering houden. Aan de orde komt dan een van de meest belangrijke artikelen van het A. R. pro gram, n.l. artikel 3, handelend over: de Overheid en de ordinantiën Gods. Alle be langstellenden zijn welkom in deze verga dering. De Goesche Beurs. Zooals te verwachten was is gisteren op de Goe sche Beurs heel wat minder bezoek ge weest dan Zaterdag. Toch zijn gisteren nog meer dan 400 toegangsbewijzen ver kocht. Vandaag zullen er ongetwijfeld meer kijkers en koopers de controle pas- seeren. Er zijn nog enkele stands, waarvan wij onze lezers het een en ander willen ver tellen. Als men naar de Schouwburgzaal gaat, ziet men rechts van zich, tegenover den standi van de firma Oosterbaan Le Cointre, er een van bescheiden afmeting, maar toch, vooral voor onze huisvrou wen, van groot belang. De heer N. Steenblok exposeert daar als hoofdvertegenwoordiger voor Zeeland de Helcoi gascomforen en zal de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1