DE ZEEUW N AT IO NA L E TWEEDE BLAD Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Uit de Provincie Minimum kosten Maximum verzorging FEUILLETON LEVENSVERZEKERING-BANK In totaal betaald: ƒ774.- I Totale uitkeering: ƒ32.400.- VAN MAANDAG 15 OCT. 1934, Nr 13. Vrij' naar het Engelsch. 92.) o— En tot Ruth's verbazing gaf Lona haar plotseling een kus. „We zullen spoedig weer eens samen gaan wandelen en dan zal ik zorgen in een betere bui te zijn". Maar ofschoon Lona glimlachte, keken haar oogen niet vroolijk. Bob, die bene den in de gang stond te wachten om haar naar het rijtuig te brengen, keek de meis jes onderzoekend aan, toen ze naar hem toe kwamen. Lona bezorgde Ruth weer een nieuwe verrassing door naar hem toe te gaan en de hand op zijn arm te leggen. „Ik heb weer vrede gesloten met juf frouw Gleveland," zei ze, naar hem opkij kend, want, al was ze lang, Bob Hilton stak nog boven haar uit. „Ik ben erg on aardig tegen haar geweest, maar ze heeft oneindig veel geduld met me gehad." Ruth kon zijn antwoord niet hooren, maar toen hij weer bijl haar terug kwam, had hij meer kleur dan gewoonlijk; hij zei echter niets en samen gingen ze terug naar de zitkamer. „Lona was in een lief humeurtje van declamatie van Zuid-Afrikaaneche vereen, waarbij de heer P. C E. Veraars van Amersfoort hem op de piano begeleidde. Ds J. Fokkema, Ned. Herv. pred. te Amstelveen, sprak hierna een slotwoord, getiteld „De vaandelen op!", waarna de vergadering op gèbruikelijke wijze werd gesloten. avond," zei juffrouw Jem met haar ge wone openhartigheid die helaas dik wijls tot tactloosheid leidde. „Er was ze ker iets niet naar den zin van de jonge dame. Ik denk, dat Lilian en ik wel kun nen raden, wat het is," en ze knipoogde even tegen Lilian. „Ik ben blij dat je haar weer tot rede bracht, Bob. Ze snauwde die arme Ruth erg af. Ja, ja, die Paters hebben allemaal wat anders." „Dat hebben we allemaal, juffrouw Jem." Ofschoon Bob's stem onverschillig klonk, was het duidelijk, dat deze opmer kingen hem onaangenaam waren. „Kom Lily, het wordt laat, de maan is al op, we zullen ook weer eens naar huis gaan, meiske." „Ik geloof niet, dat je vanavond veel plezier gehad hebt," merkte juffrouw Jem wat spijtig op, toen Ruth haar goeden nacht wenschte. „Het spijt me achteraf, dat we Lona ook gevraagd hebben, want zonder haar zou het veel gezelliger ge weest zijn." „O, bet doet er niet toe en naderhand, boven, was ze heel aardig tegen me. Ik denk, dat bet een of ander haar ontstemd bad." Maar ofschoon Ruth deed, of ze 't luch tig opnam, lag ze er later in bed nog lang over te piekeren. Wat had juffrouw Pater tegen die fietslessen? En wat gaf haar het recht om de Hiltona als het ware heelemaal Electriciteitsbedrijf overgebleven 'bedrag in minstens 10 jaren namen B. en W. goede nota. Het is hun echter niet moge lijk «enige toezegging in deze te doen, omdat wellicht reeds in zeer nabije toe komst zal blijken, dat de begroeting on danks ingevoerde of nog in te voeren be zuinigingen niet sluitend zal zijn te ma ken, al zijn ze er echter 'ten volle van overtuigd, dat het beschikken over een deel van dit bedrag zooveel mogelijk dient te worden 'beperkt. De geraamde winst op het gasbedrijf is teruggebracht van f 21848.68 op f 10823.47 wat ten goede komt van den gewonen dienst der gemeentebegroting. Een tariefsverlaging voor het gas hebben B, en W. bij den raad aanhangig gföutwwcit, met do foeuo$Uag haar zoo apoe- dig mogelijk in te voeren. Ook voor dit bedrijf is het niet op de verbruikers ver halen van de omzetbelasting, in wezen ook tariefsverlaging. 'B. en W. geven toe, dat het p e r s p e c- tief voor de gemeente-finan cien inderdaad ongunstig is te noemen, vooral, nu rond f 92.000 minder van het Rijk zal worden ontvan gen, al is het dat dit verdeeld wordt over 10 jaar, terwijl anderzijds de kosten der werkloosheid instede van daling, nog steeds stijging vertoonen. Al zal wellicht hier en daar nog eenige versobering van de gemeentelijke huishouding kunnen plaats vinden, toch vreezen B. en W., dat de noodlijdendheid der gemeente niet zal kunnen worden afgewend. De post „presentiegeld" is reeds voor 1934 verlaagd en zal zeker ook voor 1935 weer ter sprake komen, doch B. en W. wijzen er op, dat voor de commissie-ver gaderingen geen vergoeding wordt geno ten. Het totaal van de posten voor druk- en bindwerk en kosten officieel ver slag zal voor 1935 f200 lager kunnen worden geraamd, doch voor 1934 zal er nog f 330 bij moeten, omdat gerekend was op cyclostyleeren van de begroeting, welke nu echter tegen den gereduceerden prijs van twee derden wordt gedrukt. Een verdere verlaging van de kosten der straatverlichting dan die als ge volg van de in te voeren tariefsherziening lijkt B. en W. voorshands niet mogelijk, al blijft deze kwestie hun aandacht hou den. Een vergelijking met Vlissingen gaat niet op, omdat daar de electrische straat verlichting voor rekening van de P. Z. E. M. komt. Inza'ke de kosten van het sportterrein merken B. en W. op, dat die kosten de ontvangsten slechts met een gering be drag overschrijden. Inzake de vraag of een der g e - meentegeneesheeren kan wor- denafgesc'haft, wijzen B. en W. o.a. op het feit, dat het Burg. Armbestuur in 1932 voor 186 gezinnen een bewijs voor gemeentelijke geneeskundige Ihulp heeft afgegeven in 1933 was dit 232 en in de eerste helft van 1934 reeds 214. B. en W. meenen dan ook, dat een vermindering op deze post niet mogelijk is. Een verande voor zich zelf te willen houden. Ze wa ren oude vrienden, dat was waar, Ruth wist, dat Lona vaak op de Monnikshoeve kwam en dat broer en zuster vaak op Ghez-No.us gingen eten; maar zulke over dreven jaloezie ging Ruth boven haar verstand. „Het kan toch niet zijn, dat ze vond, dat mijnheer Hilton mij te veel aandacht schonk," zei Ruth bij zich zelf, maar al leen de gedachte al deed haar kleuren; „hij is alleen maar vriendelijk en aardig tegen me, omdat ik een vreemde ben en in een afhankelijke positie verkeer en om dat hij weet, dat juffrouw Jem het prettig zal vinden." En Ruth, die veel gevoel van eigenwaarde had, besloot zich zoo veel mogelijk te oefenen in het fietsrijden, zoo dat ze mijnheer Hiltons steun niet langer noodig zou hebben en ze hield woord. Met Andries' onhandige hulp maakte ze zulke snelle vorderingen, dat Bob Hil ton er verbaasd over stond. Al spoedig was ze in staat hem en Lilian op korte tochtjes te vergezellen en ze werd ge prezen om haar onverschrokkenheid. Juffrouw Durnford, die hen op den weg tegen kwam, was vol van verbazing en bewondering, toen het meisje op haar toe kwam rijden. „Kind, kind, hoe heb je dat in zoo kor ten tijd kunnen leeren?" vroeg juffrouw Jem ongeloovig. „Wel, je bent er op thuis als een eend in het water." ring van de bedragen der vergoeding voor chirurgische en resp. interne behandeling van de 3e klassepatienten in het Gast huis, groot f 3250 en f 1250 kan niet wor den ingevoerd, alleen door het verdwijnen der vrij© geneeskundige behandeling voor gezinsleden van 'het politiepersoneel. Een algeheele 'herziening van de jaarwedden en loonen is in voorbereiding met de be doeling deze herziening zoo mogelijk op 1 Januari 1935 te doen ingaan. Ten slotte ontleenen wij nog aan het antwoord inzake d© godshuizen, dat op het personeel procentisch eenzelfde tijdelijke korting toegepast wordt als op de wedden en loonen van het gemeente- perwnf^l. Het 'bestuur onderschrijft nisv. Ai- op merkingen, dat als regel wordt afgeschre ven van de aanschaffingswaarde en niet van d© boekwaarde, het acht dit laatste veel ratiomeeler voor de Godshuizen. Als Ged. Staten doelen op een te groo- ten omvang van het verplegend en huis houdelijk personeel van het Gasthuis, dan wenscht 'het bestuur in het midden te brengen, dat het zich daarover ten vorigen jare heeft laten voorlichten door den des kundigen administrateur der gemeente ziekenhuizen te Den Haag, die in een uit voerig rapport concludeerde, 'dat een ver mindering van personeel hem niet bereik baar voorkwam. Inzake de salarieering ziet het bestuur ernstige bezwaren nog verdere verlaging toe te passen, mede om dat bij een vergelijking met andere gelijk te stellen ziekenhuizen bleek, dat de be- looningen te Middelburg laag zijn. Goes. De Goesche Beurs geo pend. Zooals het met alle tentoonstel lingen gaat, ging het ook Zaterdag op de Goesche Beurs. In de laatste uren moest er enorm hard gewerkt worden om op het uur van de cffioieele opening gereed te zijn. Maar tegen twee uur kwam er overal orde in den chaos en was alles klaar voor de kijkers en de koopers. De voorzitter van het Beurs-comité. de heer J. Steketee, verwelkomde om twee uur de aanwezigen, in het bijzonder den burgemeester, de beide wethouders en den gemeente-secretaris. Hij meende reeds nu te mogen oonstateeren, dat alle standhouders hun best gedaan hadden om met iets moois voor den dag te ko men. Hij dankte allen, die aan de tot standkoming hadden medegewerkt en hij hoopte, dat het doel bereikt moge wor den: meer contact tusschen koopers en middenstand. Burgemeester Hajenius. hierna het woord verkrijgende, zeide, de uitnoodiging om deze Goesche Beurs te openen, graag aanvaard te hebben. Spr. wees er op, dat het, in verband met zijn vertrek uit Goes wel de laatste maal zal zijn, dat bij een dergelijke plechtigheid verricht. Reeds Aristoteles noemde in 332 voor G'hr. een goed georganiseerde midden- stand van groote beteekenis. Spr. haalde vervolgens een gebeurtenis aan. waaruil blee-k, dat de Goesdhe middenstand in den handel gerespecteerd wordt. Hem bleek steeds, dat men Goes niet uit be- „Ik ben heel trotsch op mijn leerling," zeide Bob. „Ze doet me eer aan vind je ook niet, Lilly?" En Ruth, wier oogen schitterden vdm opwinding, bloosde van plezier. „Een goed meester maakt een goed leer ling," zei ze vroolijk. Plotseling hoorden ze hoefslagen op den weg en even later kwam Lona voorhij op haar mooie ka stanjebruine merrie Jersie, gevolgd door kapitein Pater. Ze groette kort door een hooghartige buiging van 't hoofd en hield niet stil om even te praten, maar kapitein Pater hield zijn paard in. „Lona schijnt haast te hebben," zei hij. „Ik hoop, dat we je morgen bij ons zul len zien, Bob," en toen de jonge man knikte, voegde hij er bij'; „Je zou je zus ter ook wel mee kunnen brengen, want de aartsdeken en juffrouw Prescott komen ook." „0 ja, ik zal heel graag mee komen," antwoordde Lilian. „Ik houd veel van den aartsdeken en o, Lona kijkt waar u blijft," en de kapitein haastte zich weg. „Ik vind, dat Lona je zelf wel even had kunnen uitnoodigen," zeide Bob op zach- ten toon tegen zijn zuster. „Ik ben half en half van plan je thuis te laten en alleen te gaan." „Neen hoor, daar komt niets van in," antwoordde Lilian opgewekt. „Ik ben deze week al twee keer alleen gelaten. En ik vind het zoo prettig met den aartsdeken hoeft te gaan om bij het koopen te sla gen. Hij hoopte hartelijk, dat ook deze Goesche Beurs zal slagen en koopers en verkoopers tot elkaar zullen komen tot beider genoegen. Spr. besloot met de Goe sche Beurs geopend te verklaren. De heer Steketee betuigde burgemeester Hajenius namens den middenstand zijn dank voor de gesproken woorden; in ver band met het feit, dat dit de laatste maal zal zijn, dat de heer Hajenius een derge lijke beurs te Goes opende, bood Spr. na mens de middenstanders een passend ge schenk aan. n.l. een ebbenhouten wandel stok met zilveren knop. Burgemeester Hajenius betuigde zijn dank voor dit prachtige geschenk en zei de, dat hij hoopt nog langen tijd recht •vim lijf M léssen it- sUlitat blijven, mtuxc ■deze wandelstok zal hem een prettig aan denken zijn. De standhouders begaven zich nu naar hun stands en nadat de genoodigden een kop thee 'hadden gedronken, ging men gezamenlijk de stands bezichtigen. Nu alles afgewerkt was, kwam eerst duidelijk uit, welk een mooie tenstoon- stelling is tot stand gekomen. Den Goe- soben middenstand komt wel een bijzon der woord van hulde toe! Al spoedig kwamen de bezoekers op dagen. 'Het werd een ongekende en zeker ongedachte drukte, 's Avonds was de toe loop zóó groot, dat de verkoop van kaar ten moest worden stopgezet, omdat het gedrang tusschen de stands onhoudbaar werd en er van rustig bezichtigen en koopen niets komen kon. Het politiecorps werd gemobiliseerd om er wat orde in te brengen. Enkele honderden werden daar door teleurgesteld en zullen op een an deren middag of avond terug moeten ko men. Het aantal bezoekers van Zaterdag kan op meer dan 2000 worden geschat. Euphonia maakte 's avonds een wan deling door de stad, terwijl op 'het tooneel een strijkje voor muzikale afwisseling zorgde. Vrijdag hield de afd. Goes van den Ned. 'Ghr. Vrouwenhond, onder leiding van haar presidente, Mej. D'onner, een openbare vergadering, waarin als spreker optrad Ds T. W. A. de Kluis te Vlissin gen, met het onderwerp: „Kruis of Ha kenkruis", Alle eeuwen door, aldus Spr., heeft naast het kruis van Golgotha een ander tee'ken gestaan, door menschen daar gezet om het eenige teeken, waardoor de wereld gered worden kan te verdringen. In den tijd van het vroege Christendom staat naast het kruis de Joodsche ster. Later de Romeinsche adelaar, nóg later de hal ve maan van het Mohammedanisme. In onzen tijd weer andere teekens. Sikkel en hamer van het Bolsjewisme en het Ha kenkruis van het nationaal-socialisme. En altijd wordt de mensch voor de keus ge steld. Welk teeken? Wij willen thans naast elkaar zien een oogenblik het kruis en het hakenkruis en nagaan, welke ge dachten er liggen achter het hakenkruis, symbool van een beweging die niet aan onze grenzen is blijven staan. Geen beweging is te verstaan, zonder te praten." En ofschoon Bob veelbeteeke- nend het hoofd schudde, scheen Lilian van plan haar zin door te zetten, maar toen ze samen wegreden, kon Ruth zien, dat ze nog over de kwestie door redeneer den. „Bob voelt zich nog al gauw in zijn eer getast," zei juffrouw Jem, toen ze sa men naar huis wandelden. „Niets prikkelt hem zoo zeer, als te zien dat Lona zijn zuster niet met de noodige hoogachting behandelt niet, dat ze zich daar dik wijls aan schuldig maakt, maar het zou haar heusch geen kwaad gedaan hebben even stil te houden en zelf de uitnoodi ging te doen, vooral, omdat ze weet, dat een briefje niet voor morgenochtend zijn bestemming bereikt; maar enfin, ieder moet zijn zaken maar redderen naar hij lust heeft," eindigde ze filosophisch, ter wijl zo even de schouders ophaalde. Een paar dagen later, op een guren No vembermiddag kwam Lona naar de Dene om goeden dag te zeggen; ze ging naar Brighton, vertelde ze, om eenige weken bij een oudé vriendin te logeeren. „Wat is dat plan plotseling opgeko men!" riep juffrouw Jem uit, die ver baasd was over dit nieuwtje. „Wel, ik heb gi-teren mevrouw Pater nog in de stad ontmoet en ze sprak er geen woord over." (Wordt vervolgd.) A.R.J.A. TOOGDAG. Te Amersfoort werd Zaterdag de toog- dag van de Arja gehouden. Ter inleiding sprak de voorzitter, Dr Joh. H. Scheurer van Amersfoort over I „Vastheid tusschen schijnbeelden". Na deze eerste 5 jaren Arja-arbeid, aldus spr., j breng ik, als uw voorzitter, u gaarne mijn eeresaluut voor uw frisschen aanpak en uw rustig doorwerken. Dat heeft velen wel eens moeite en onaangenaamheden gekost. Maar verreweg de meesten hebben dat er voor over gehad. Zoo God wil, ligt nu een reeks van nieuwe jaren vóór ons. De eerste opzet kwam klaar, de eerste consolidatie trad in. Hoewel er nog pio nierswerk op vele plaatsen noodig is, zal toch de komende periode waarschijnlijk niet in dat pioniersteeken meer staan. Was in de eerste 5 jaren de strijdkreet: „Pak aan", in de komende periode zal het wachtwoord moeten luiden: „Hou vast". Organisatorisch en principiëel. Spr, herinnert er dan aan, dat de twee groote organisatorische beginselen der actie waren: jeugdclub studieclub. Deze twee leidmotieven zullen we moe ten volhouden, aldus spr., of we geven het aanvankelijk gewonnen terrein roeke loos prijs. Want niet alleen organisatorisch ls het wachtwoord „Hou vast", maar vooral principiëel; de organisatie is daarvoor steun. Het gaat opnieuw in het menschenleven om de waarheid. In het doorgronden daarvan, in het zich eigen maken daar van wil de Arja onze opkomende gene rale organiseeren, in haar eigen belang, om de zaak des grooten Konings wille, ter eere Gods. We hebben dat werk samen vijf jaar geleden aangepakt, aldus besloot spr. zijn woord; ik. roep u toe aan den ingang van de nieuwe periode: om al wat heilig en eeuwig is, hou vast! De heer Joh. H. v. Lonkhuyzen van Amersfoort riep de aanwezigen namens de plaatselijke kiesvereeniging een wel kom toe. Na enkele bestuursmededeelingen ont hulde Ds P. G. Kunst van Deventer een fraai vaandel, dat hij vervolgens het be stuur aanbood. Hierna werden de Jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die bereids in druk verschenen en ook in het orgaan werden opgenomen, goedgekeurd. De begrooting en het verslag van het orgaan werden eveneens vastgesteld. Nadat de statutenwijziging haar beslag gekregen had, werden toespraken van be moediging en opwekking gehouden door de heeren Ds M. v. Grieken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, raadsman van de A.R.J.A. en vice-voorzitter van het Centr. Comité en Dr G. A. Diepenhorst van Zeist, lid van Gedep. Staten van Utrecht. Besloten werd op voorstel van het be stuur om den volgenden toogdag in Utrecht of omgeving te houden. In de middagvergadering kwam aan de orde het referaat van Mr Jac. Oranje van Eindhoven over „De corporatieve staats- en maatschappijgedachte". Het referaat, dat 16 pagina's druks beslaat en van een breede literatuuropgave is voor zien, bespreekt na een korte inleiding: le. Het begrip corporatieve Staat en Maat schappij; 2e. Waarom juist nu de corpo ratieve gedachte; 3e. Beoordeeling van de corporatieve gedachte (waarbij het breedst werd stilgestaan), om tenslotte de vraag onder oogen te zien of aanvulling van ons geldend parlementair stelsel ge- wenscht- is. Nadat de referent het referaat kort had toegelicht, kwam het in bespreking, waar na Mr Oranje repliceerde. Ter afwisseling gaf de heer H. Thijs van Amersfoort, hoofd eener Chr. school, Middelburg. De winkelopenstel- 1 ing op Zondag. Zooals reeds ge meld is de winkelier F. B. de B. wegens het open 'hebben van zijn winkel op een Zondag in Augustus op grond van de door de kroon goedgekeurde verordening, destijds verbaliseerd, en heeft de kanton rechter hein overeenkomstig den eisch van het O.M. wegens overtreding van de win kelsluitingswet schuldig verklaard met bepaling, dat in verband met de geringe beteekenis van het feit en de omstandig heden, waaronder 'het is begaan, geen straf 'zal worden toegepast. Het is in deze, zooals trouwens ook de ambtenaar van het O.M. mededeelde, de bedoeling een principieele uitspraak uit te lokken en dit is zeker ook de oorzaak, dat Zaterdag aan den winkelier is aangezegd, dat de Ambtenaar van het O.M. tegen het vonnis van den kantonrechter hooger be roep heeft aangeteekend. De Gemeentebeg rooting 1934. De briefwisseling met Gedeputeerden. 'Bij schrijven van 17 Augustus 'hebben Gedep. Staten een aantal opmerkingen gemaakt over de nog niet goedgekeurde begrooting 1934, zulks nadat in Juli verschillende gegevens door dat college waren verzocht en een onder houd met een commissie uit zijn midden 'had plaats gelhad. B. en W. leggen nu aan den raad het bedoelde schrijven en het ontwerp-antwoord met voorgestelde wijzi gingen in de gemeentebegrootlng ia de be- drijfsbegrootingen over. Als algemeene opmerking wijzen B. en W. er op, dat de begrooting ondanks de voorgestelde belangrijke wijzigingen ten nadeele, sluitend kon worden gehouden, 'hetgeen alleen mogelijk is geweest, door dat reeds een zoo groot deel van 'het •dienstjaar is verstreken, waardoor vele ramingen naar nadere gegevens konden plaats vinden, zooais: meerdere belasting opbrengsten rond f 18.000; minder tekort Godshuizen f 17.371; en minder subsidie Burg. Armbestuur f 15.000. Terwijl o.a. de bedragen voor de werk loosheids-voorzieningen en die betreffen de het gasbedrijf thans zoodanig zijn uit getrokken, dat mensohelijkerwijze ge sproken te dien aanzien ook een slui tende rekening mag worden verwacht, oonstateeren B. en W. met voldoening, dat dank zij bovenvermelde meevallers, m e t slechts een vijfde gedeelte van het uit de reserve van het Electriciteitsbedrijf be schikbaar gekomen bedrag instede van met de helft, zooals oorspronkelijk ver wacht, zal kunnen worden volstaan. Aan het ontwerp-antwoord, waaruit de vragen van Ged. Staten voldoende blijken, ontleenen wij nog het volgende Voor de bruto-uitgaven voor werkloo- zenzorg is totaal f 90.000 meer uitgetrok ken. 'B. en W. verwachten een subsidie van 44.75 pot. volgens de jongste minis terieels circulaire. Een herziening van de tarieven voor electrische stroom is in voorbereiding, voorzoover betreft het vastrecht, terwijl tevens den Raad zal worden voorgesteld de omzetbelasting voor rekening van het bedrijf te nemen, wat praotisch ook neerkomt op een ta riefsverlaging. Het ligt in de bedoeling de tariefsherziening op zoodanig tijdstip ter vaststelling aan den Raad aan te bieden, dat zij kan ingaan dadelijk na de eerste meteropname van Januari 1935. Aan den wensch om slechts over één vijfde der reserve van 'het Electriciteits bedrijf te beschikken, is voldaan en toe gezegd wordt er niet meer van te zullen gebruiken dan om de rekening 1934 slui tend te krijgen. Van de opmerking over 't gebruiken van het van de reserve van het Ingerandan Msdsdsaltna. ROTTERDAM Een 'jong* man bataaldo van zijn 30ste Jaar af per jaarƒ258.— Hij overleed op 33-jarlgan leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— Ineena en bovendien, gedurende 17 jaren, een op- voedingsrente van 1200.— per Jaar. volgens het „NATION AAL-TARIEF" met Opvoedingsrente

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5