Ill (Geld.) O DEB-VULHAARDEN EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws. MAANDAQ IB OCTOBER 1034 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 13 tot iber Hier van Ito irde itisl ;hts IU 3 het tref- ider ïadhandel. de meest aanvraag. Buitenland Binnenland. KOOPT SPAAPZAME Uit de Provincie hal GRATIS |andar marlt' STO, an wla lenadealt U. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONING ALEXANDER TE SPLIT AANGEKOMEN. De tragische thuiskomst. Groote ontroering bij de bevolklngi. De havenstad Split had reeds Zaterdag zich in rouwgewaad gehuld. Het eskader, dat den koning terugbracht, werd immers reeds in de avonduren verwacht. Slecht weer en storm in de Middellandsche Zee bezorgden echter vertraging den ge- heelen avond en den geheelen nacht wachtte men. Van alle huizen hingen er zwarte rouwvlaggen, met zwart floers ge sluierd, vaak omgeven met brandende kaarsen. De menigte, die zich door de nachte lijke straten bewoog, kan stellig op een 100.000 worden geschat. Het scheen of de geheele kustbevolking samen was ge stroomd, om den koning een laats ten groet te brengen. Om vier uur 's ochtends groeppeerden zich de afgevaardigden van de gemeenten en officieele lichamen op den havenkant en om vijf uur klonken de eerste saluut schoten van den Zuid-Slavischen oorlogs bodem en kustbatterijen, waarin zich het dreunend klokgelui van de kathedraal en het paleis van Diocletianus mengde. Op de reede gingen vijf Engelsche kruisers, met het admiraalschip Queen Elisabth voor anker. Op de havenkade was een monumentale katafalk opgericht, geheel met zwart doek overtrokken en geflan keerd door zuilen, waarop vuren vlam den. Om half zes, aldus het „Maandagoch tendblad", komt de Dubrovnik in 't zicht, en kort na zessen stoomt zij langzaam de reede op. De valreep wordt neergelaten: de eerste, die aan boord gaat, is Prins Arsène Karageorgewitsj, de oom van den dooden koning, gevolgd door de leden van de regeering, den voorzitter van den Se naat en den vice-president van 't Skoep- sjilla. Zij hebben een treurige ambtshan deling te verrichten. Zij moeten officieel vaststellen, dat het inderdaad de koning is, die is teruggekeerd. De kist wordt een oogenblik geopend, om na een korte for maliteit opnieuw te worden verzegeld. Intusschen is van het Engelsche admi raalschip Queen Elisabeth een sloep ge streken, waarin de Britsohe admiraal FiSher plaats neemt met zijn staf. Even later gaat van den Franschen kruiser Col bert eveneens een sloep van boord, die den Fransbhen minister van marine aan wal brengt. Reeds een oogenblik later dra gen de officieren van den oorlogsbodem Dubrovnik de kist met het koninklijke stoffelijke overschot van den kruiser op den wal. om haar op de katafalk te plaat sen. Het volkslied schijnt de kist tegemoet te zingen, die de officieren langzaam schrijdend, trede voor trede omhoog dra gen; de troepen presenteeren het geweer, vaandels en vlaggen buigen zich in die pen, langen groet. Watervliegtuigen strooien rozen en anjers, vele officieren zijn hun ontroering niet meer meester, van eenige vaandeldragers sidderen de handen, terwijl tranen over hun gezicht rollen. De doodsche stilte wordt slechts verbroken door het snikken uit de menig te. het geronk der motoren en de stoe ten van het zware artillerie-geschut Aartsbisschop Irene uit Sjibenik ver richt een korte inzegening. Dan begint een eindeloos défilé mi litaire troepen, nationale vereenigingen en publiek. Publiek: daaronder vele, vele boeren en boerinnen in hun nationale kleederdrachten, allen dik onder het stof; rij hebben den urenlangen weg uit hun dorpen te voet afgelegd om. bij dit afscheid te kunnen zijn. In de Servische patriar chale denkwijze is hun vorst immers geen Kral, geen koning, maar hij is hun Gos- podin, hun heer. Zij hebben hem kransen en kleurige eenvoudige veldbloemen mee gebracht, die zij aan den voet Van de katafalk neerleggen. Om 'half tien wordt de kist door tien officieren uitgedragen naar het station, waar zij in den hoftrein naar Belgrado wordt geplaatst en een half uur later is het afscheid ook hier voltrokken. De jonge koning Peter in Belgrado. Als schooljongen heeft de jonge kroon prins Peter twee weken geleden Joego slavië verlaten, om in Cobham een En gelsche school te bezoeken. Als koning Peter II keerde hij Vrijdagavond in ge zelschap van zijn moeder de koningin weduwe en zijn grootmoeder, de konin gin-moeder van Roemenië, in zijn land terug. Hoewel art. 40 van de grondwet voor schrijft, dat de koning in zijn land moet verblijven, zoekt men naar een weg om den jongen koning mogelijk te maken zijn studies in Engeland te voltooien. De jonge koning hield Zaterdagmorgen in Belgrado zijn plechtigen intocht. Reeds om acht uur heerschte in de stad een ongewoon levendige drukte. Op het moment, dat de hoftrein het station binnenrolde, weerklonk de natio nale hymne. Direct na aankomst inspecteerde de jonge vorst de eere-compagnie, die ge vormd werd door de garde-infanterie. Den patriarch, die hem, ontroerd tege moet kwam, kuste de koning de hand. De burgemeester van Belgrado bood vervolgens Peter volgens oud gebruik zout en brood aan als welkomstgroet. Tenslotte sprak minister-president Usu- nowitsch een korten welkomstgroet. Het moordplan op Koning Alexander In Hongarije gesmeed? De verhooren van Annemasse zijn thans zoover gevorderd en op zulk een wijze go slaagd, dat het complot, dat ten doel had koning Alexander om het leven te bren gen, thans in groote trekken bekend is. De bende, die voor de uitvoering van den moord naar Frankrijk was gekomen, had de werkzaamheden zoodanig gere geld, dat, indien Kalemen niet geslaagd was, een tweede terrorist even later te Marseille den aanslag zou hebben her haald en dat bij totale mislukking te Mar seille de aanslag zooveel malen herhaald zou zijn, tot hij geslaagd was, te Parijs. De aanslag is geheel in Hongarije voor bereid. Pospisil heeft moeten bekennen, gewe ten te hebben, evenals de andere leden van de moordexpeditie, dat het er om ging Koning Alexander te dooden. De onderzoekers hadden reeds den in druk, dat Raitch, die zeer terneergesla gen is, de andere gearresteerde dus en die zich Eenes noemde, meer rijp was voor bekentenissen en daarom werd getracht met hem het verhoor voort te zetten. Hij verloor langzamerhand allen mo rellen weerstand, blijkbaar door alle emo ties en angsten ziek geworden. Op een gegeven oogenblik ging hij dan ook spre ken en gaf aan de onderzoekers alle be wijzen, die hij maar had, om te doen zien, dat het complot Kroatisch was en op Hongaarschen bodem was gesmeed. De samenzweerders waren Kroatische uitgewekenen, die in Hongarije niet ver van de Joego-Slavische grens complot teerden. Het is duidelijk, dat nog veel nadere onderzoekingen gedaan moeten worden, doch in groote lijnen ligt het complot thans bloot. Intusschen is de bewaking van de gren zen zeer streng en verschillende nieuwe arrestaties hebben plaats gehad. Met eenparige verontwaardiging en op winding konat de Hongaarsche pers op te gen de berichten, die een verband pogen te leggen tusschen Hongarije en den aan slag te Marseille. De „Az Est" zet „kwaadaardige laster en leugen" als kop boven zijn vlammend protest tegen deze kwaadwillige perscam pagne, die bij elke internationale gebeur tenis steeds weer poogt, Hongarije door de onmogelijkste lasteringen in een kwaad daglicht te stellen. „Hongarije heeft", zoo gaat het blad voort, „met den aanslag van Marseille niets te maken en kon daarmee ook niets te maken hebben. Wel leven er ook in Hongarije, evenals in andere landen, vluchtelingen, maar hoeveel meer Kroatische emigranten le ven er bijvoorbeeld in Parijs." Volgens ontvangen berichten zouden in de afgeloopen dagen in Joego-Slavië tal rijke arrestaties zijn verricht in verband met den aanslag te Marseille. Volgens be richten uit betrouwbare bron bedraagt het totale aantal gearresteerde personen ongeveer 7000. Staking in Hongaarsche mijn. Negenhonderd arbeiders, werkzaam in de mijnen te Pees, zijn in staking gegaan, om loonsverhooging te krijgen. Daar het schijnt, dat hun eischen niet worden ingewilligd, zijn zij bovendien in hongerstaking gegaan. Zij daalden af in een der mijnen en weigeren, naar de op pervlakte terug te keeren. De kerkelijke strijd in Duitschland. In verband met de maatregelen, die de rijksregeering in Beieren en Wurtemberg getroffen heeft, heeft de ouderlingenraad van de Belijdenissynode der Duitsch- Fvangelische kerk een oproep uitgevaar digd, welke als volgt luidt: „Het gebouw van de Evangelische Landskerk te Münöhen is door de politie bezet. Met haar hulp heeft de regeerings- commissaris dr Jaeger daar zijn intrede gedaan. De rechtmatige bestuurderen van de Evangelische Landskerk zijn met ver lof gestuurd." „Wij beschuldigen: In de kerk, die zich naar het Evangelie heeft genoemd, is het Evangelie buiten werking gesteld. Wille keur en leugenachtigheid zijn den boven toon gaan voeren. De Rijkskerkregeering scheidt de door historie, belijdenis en statuten vereenigde kerken van Beieren in twee deelen; doch zij spréékt van eenheid. De Rijkskerkregeering verdringt een rechtmatig kerkelijk regime en een geloo- vige kerk met al haar gemeenten en zij maakt daarbij gebruik van de politie macht; doch zij spréékt van vrede. De Rijkskerkregeering verloochent de tien geboden. Zij strijdt met de leugen te- gen de waarheid, met roof tegen recht; doch zij spréékt van den Bijbel en de Be lijdenis". „Verantwoordelijk voor een dergelijke verwoesting der kerk zijn de rijksbisschop Müller en zijn regeeringscommissaris dr Jaeger. Zij worden door den Satan gedre ven. Dientengevolge smeeken wij God Heer Onze God: er heerschen andere thee- ren over ons dan Gij, doch wij gedenken alleen U en Uw naam. Wij smeeken U: verlos ons van den booze. Wij behooren niet tot dezulken, die wijken en verban nen worden, doch tot dezulken die geloo- ven en hun ziel redden. Heere, bevrijd on3. Amen." (Was geteekend praeses D. Koch.) Korte Berichten. Vrijdag, was het in het Noorden van Amerika echt winterweer. Boven een groot gedeelte van den staat Mame heeft een sneeuwstorm gewoed, zooals men lang niet heeft medegemaakt. Er was groote storing in het telefoon- en telegraafnet. De koudogolf breidt zich uit naar het Zui den. GEMEENTELIJKE FINANCIEN IN DE KNEL. In welke mate de financieele toestand van een groot aantal gemeenten ongun stiger is geworden, kan worden afgeleid uit enkele gegevens betreffende de ge meentefondsbelasting, die zijn opgenomen in de ter perse zijnde negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze aflevering wordt voor de be lastingjaren 19311932, tot en met 1934 1935 een overzicht gegeven van de aan tallen gemeenten, die zich voor genoemde belasting in een der drie klassen hebben gerangschikt en van de aantallen opcen ten, die de gemeenten op deze belasting heffen. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen opcenten op de gemeentefondsbelasting heft, van 1931—1932 tot 1934—1935 ge daald van 317 tot 81, terwijl het aantal gemeenten met 80 of meer opcenten is ge stegen van 238 tot 734. Het aantal ge meenten met 100 opcenten is zelfs geste gen van 30 tot 426. Verder blijken 153 gemeenten, die voor 19311932 in de eerste klasse waren ge rangschikt en 146 gemeenten, die in de tweede klasse waren gerangschikt, in een der volgende jaren naar een lagere klasse te zijn overgegaan. Het aantal gemeenten der derde klasse vermeerderde van 1931 —1932 tot 1934—1935 met 292. Opge merkt zij, dat door deze verandering van klasse onder overigens gelijke omstandig heden een grooter aantal personen in de gemeentefondsbelasting valt, waardoor een hoogere belastingopbrengst wordt verkregen. In het binnenkort verschijnende „Over zicht van den belastingdruk in Nederland 1934'35" komen meer uitvoerige gege vens voor betreffende de afzonderlijke ge meenten en de groepen van gemeenten, zoowel voor de gemeentefondsbelasting als voor elke andere door de gemeenten geheven belasting. Bovendien komen hierin een aantal bijzonderheden voor betreffende de Rijks- en de provin ciale belastingen, alsmede een aantal ta rieven, met behulp waarvan het belasting bedrag kan worden berekend, dat voor elk willekeurig inkomen verschuldigd is. De verhoogde wegenbelasting en het Transportbedrijf. Naar aanleiding van de aanneming door de Eerste Kamer van het wetsont werp tot instelling van een Verkeersfonds heeft te Utrecht een gecombineerde be stuursvergadering plaats gehad van den Bond van Expediteurs- en Transport ondernemers, den Nationalen Bond van Meubeltransportondernemers en den Ned. R.K. Bond van Transport-Ondernemers. In deze vergadering werden de conse quenties van de nieuwe wet voor het transportbedrijf besproken en een moge lijke gemeenschappelijke actie tot aanpas sing aan den nieuwen toestand onder het oog gezien. Vastgesteld werd dat de zeer verhoogde Wegenbelasting door de huidige vracht prijzen niet gedekt kan worden, zoodat een herziening der tarieven noodzakelijk is. Om in deze met succes werkzaam te kunnen zijn werd besloten een gezamen lijke propaganda-actie te ondernemen tot aansluiting van het groote aantal onge organiseerde transportbedrijven bij bo vengenoemde organisaties. Mocht het wetsontwerp tot verbindendverklaring van Ondernemers-overeenkomsten tot wet worden verheven, dan zou de mogelijk heid om tot algemeen bindende tarieven te komen nader onder het oog kunnen worden gezien. De verkeersbrug over het Hollandsch Diep. Dezer dagen wordt bij de firma Penn en Bauduin een aanvang gemaakt mei het monteeren van de eerste van de 10 overspanningen van de verkeersbrug over het Hollandsch Diep. In het begin van 1935 hoopt Penn er Bauduin dit eerste brugdeel op de dan gereed zijnde pijlers te plaatsen en dan telkens om de twee maanden een over spanning in te varen. Deze week zijn reeds eenige onderdee- len der eerste overspanning aan de firma Penn en Bauduin, de hoofdaanneemster van den bovenbouw der brug, die door in totaal drie ijzerfabrieken gemaakt wordt, afgeleverd. Nederl. Werkl. Verbond. Zaterdag vergaderde het Verbondsbe- etuur van Patrimonium met vertegen woordigers der gewestelijke organisaties ter bespreking van den arbeid van het verbond in den komenden tijd. De toestand van het Verbond in al zijn onderdeelen werd overzien. Vergeleken bij de positie van een aantal jaren terug kon een gezonde positie van het Verbond in al zijn onderdeelen worden geconsta teerd. De oplaag van het orgaan is in verhouding tot die van andere dergelijke bladen hoog. De hrochurenhandel, die jaarlijks een 30.000 brochures plaatst, doet belangrijk werk. Voorts bracht het Verbondsbestuur ter tafel een plan, om binnenkort een popu lair verspreidingsorgaan te doen verschij nen, dat aanvankelijk in een oplaag van 100.000 exemplaren het licht zal zien en in eersten aanloop door de afdeelingen van het Verbond, later ook in plaatsen, waar geen afdeelingen gevestigd zijn en waar men contact kan krijgen, verspreid zal worden. De bedoeling van dit orgaan is, objec tieve voorlichting te geven en daardoor de volksverleugening door allerlei organen met communistischen, socialistischen of fascistischen inslag tegen te gaan. Het eerste nummer zal D.V. in Decem ber a.s. verschijnen en daarna telkens om de twee maanden, na verloop van tijd zoo mogelijk terug te brengen tot ééns per maand. Aan een commissie uit het Verbonds bestuur, bestaande uit de heeren G. Smeenk, W. J. Bossenbroek, M. H. Lut- ter, J. Hollander en R. Hagoort werd de uitvoering van dit plan opgedragen. Invoerrecht op bruinkool. D'ezer dagen werd gemeld, dat de Bel gische regeering had besloten den invoer van bruinkool te contingenteeren en te- zelfder tijd. evenals dit bij de steenkolen het geval is, een invoerrecht van de uit het buitenland Duitschland en Neder land geïmporteerde bruinkool te hef fen. Nader verneemt het „Hbld.", dat deze maatregelen in geen geval voor 1 Januari a.s. in werking zullen treden. Van de 65.000 ton bruinkolen, die België impor teert, levert Duitschland het leeuwendeel n.l. circa 60.000, terwijl het aandeel van Nederland slechts 34000 ton bedraagt. Onze U/s en Y> cent postzegels. D'e Directeur-Generaal der P.T.T., Ir Damme, heeft op de dezer dagen te Am sterdam gehouden Philatelistendag mede gedeeld, dat de opmerking was gemaakt, dat de hardpaarse kleur van de 1 Vi cents-postzegels zoo ver uit den toon viel op rouw-enveloppen, dat men heeft ver zocht die kleur te veranderen. Rekening houdende met dit verzoek zal nu de kleur van het IV2 cent-zegel veranderd worden in grijs, de kleur van dat van cent, hetwelk zal komen te vervallen, omdat er nagenoeg geen behoefte aan blijkt te be staan. Minister Colijn te Bronbeek. Zaterdagmiddag heeft de minister-pre sident, Z.Exc. dr H. Colijn, in zijn functie van Minister van Koloniën een bezoek gebracht aan het Kon. Koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek te Arnhem. De minister werd rondgeleid door den com mandant. Overeenstemming tusschen „Ons Leger" en weermachtcomlté's bereikt. Te Eindhoven heeft een gecombineerde vergadering plaats gevonden van 't hoofd bestuur der vereeniging „Ons Leger" en een aantal personen, die op den voor grond treden in de plaatselijke comité's voor weermachtversterking. De leiding Binnenland. Prinses Juliana en het N. G. G. Verhoogde wegenbelasting en transport bedrijf. Gemeentelijke financiën in de knel. Buitenland. Be kerkelijke strijd in "Duitschland. D'e overbrenging van het lijk van Koning Alexander. DE ET» BP EBA van deze bijeenkomst werd gevoerd door het Kamerlid, oud-Minister van Oorlog Van Dijk. Na afloop van de vergadering werd medegedeeld, dat de besprekingen strikt vertrouwelijk waren geweest. Er is be sloten dat de tot nu toe zelfstandig wer kende comité's in federatief verband zul len worden gebracht. Verder kwam men tot overeenstemming inzake samenwer king met de vereeniging „Ons Leger". De leden van het-ingestelde hoofdcomi té voor legerversterking zullen nader wor den aangewezen. Comité voor steun aan t.b.c.-lijders. Op initiatief van de Ned. Centrale ver een. tot bestrijding der tuberculose heeft zich een uitgebreid comité gevormd, met het doel ter herinnering aan wijlen H. M. de Koning-Moeder een stichting in het leven te roepen voor steun aan on- en minvermogende t.b.c.-lijders. Naast het groote Comité is een klein comité van uitvoering tot stand geko men, dat 1.1. Zaterdag door den eere voorzitter, Prof. Dr Slotemaker de Bruïne, werd geïnstalleerd. PRINSES JULIANA EN HET CRISIS-COMITE. De „Avondpost" schrijft: Ons volk is, het bleek duidelijk aan ieder die zijn oor te luisteren legde, diep getroffen door de sohitterende gift van f 90.000, die Prinses Juliana aan het Nationaal Crisis-Comité schonk. Deze gift stond gelijk vermeld werd geheel los van de gewone maandelijk- sche bijdrage, welke de Prinses aan het Grisis-Gomité geeft. Wij meenen na informatie ter be- voegder plaatse niet onbescheiden te zijn met het bedrag dier maandelijksche bijdrage te vermelden. Het is f 5000. De Prinses geeft dus telken jare f 60.000 aan het Crisis-Comité, en heeft er zoodoende dit jaar in totaal f 150.000 aan geschon ken. Wanneer men nu weet, dat haar grondwettelijke toelage f 200.000 be draagt, en dat zij hierop - evenals de Koningin een belangrijke vrijwillige korting laat toepassen, dan ziet men, dat Prinses Juliana dit jaar, op een fractie na, haar geheele grondwettelijke inko men, aan het Crisisi-Comité heeft afge staan. Waarlijk zij heeft hiervoor recht op onze eerbiedige waardeering. In het werk van het Comité toont zij, de eere-presidente, voortdurend en van dag tot dag haar daadwerkelijke belang stelling. En in het offeren voor de nood lijdende landgenooten geeft zij een in drukwekkend voorbeeld. Zoo staat in dit groote werk Oranje metterdaad aan het hoofd! Verplichte arbitrage. De minister van Economische Zaken heeft op grond van de crisis-organisatie beschikking 1934 II aan de ongeveer 300 landbouw-werkgevers in de dorpen Oost burg, Zuidzande, Retranchement, Nieuw- vliet, Waterlandkerkje, Sluis, St. Kruis en Eede in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden hunner arbeiders verplichte arbi trage opgelegd. In een vijftal dorpen, o.m. Schoondijke, Cadzand, Groede en Breskens, zijn nog onderhandelingen gaande. Middelburg. Te Dén Haag is Zaterdag op 78-jarigen leeftijd overleden de heer A. Lijsen, die van 1879 tot 1921 leeraar in muziek en zang geweest is aan de Rijks kweekschool alhier en verder zich ook in al die jaren als een goed componist o.a. van cantates heeft doen kennen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1