Mantelstoffen ■GOES Cadeau! EERSTE BLAD Absaloms-politiek. Buitenland Binnenland. STEMT Belangrijkste Nieuws. WIJ BRENGEN ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 12 op MAANDAG 15 October van 14.30 tot 14.45 uur Uw RADIOTOÉSTEL af op HILVERSUM (golf lengte 301.5 M.) Uit den Goeschen Raad. Magdalenastraat Opril Markt. vBERIElS'/^SS AMSTERDAM Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent, per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent. per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het geslacht der Absaloms is in onze dagen nog niet uitgestorven. De geschiedenis is bekend. Absalom die snakte naar bet «ogenblik dat bij zijn vader David, den wettigen ko ning, zou kunnen verdrijven, om dan diens paats in te nemen, deed zijin uiterste best om zich bij bet volk bemind te ma ken. Nadat bij uit de ballingschap was teruggekeerd, plaatste bij zich eiken mor gen aan de zijde van den weg der poort, waar de geschillen door den Koning wer den berecht. Om de ontevredenen was bet hem te doen. De mannen die misschien meermalen langer hadden moeten wachten dan bun lief was eer ze werden geholpen en die misschien ook weleens van den Koning de boodschap hadden thuis gekregen, dat bun zaak niet recht was. Dat waren de menschen die Absalom voor bet volbrengen van zijn booze bedoe lingen noodig bad. Dat was bet mate riaal, hetwelk bij kon gebruiken bij bet bouwen van zijn koninkrijk. Alle man, die een geschil bad en des wege tot den Koning ten gerichte kwam, werd door Absalom met een vriendelijk gebaar ter zijde geroepen En nauwelijks hadden zij bet doel van bun komst uiteengezet of ben werd door Absalom toegevoegd: „Zie uw zaken zijn goed en recht, maar gij hebt geen ver boorder van des Konings wege". Meermalen zal dat laatste ook inder daad het geval zijn geweest en zal de Ko ning de klagers hebben moeten teleurstel len omdat wat zij wenschten met bet recht niet bestaanbaar was. En dan vond weerklank in bun hart 't woord van den sluwen troonpretendent: „Och dat men miji ten rechter stelde in bet land, dat alle man tot mij kwame die een geschil of rechtzaak beeft, dat ik bun rechtsprake". Want niet alleen dat Absalom ben steeds in bet gelijk stelde, maar bij was ook de vriendelijkheid en hartelijkheid in persoon. Bij hem niet bet stroeve en afgemetens van den rechter wien bet niet om den persoon is te doen maar om de mak, maar juist omgekeerd, een streven om den men schen in bet gevlei te komen. „Het geschiedde ook als iemand na derde om zich voor hem te buigen, zoo reikte bij zijne band uit en greep hem en kuste hem." En zoo stal Absalom bet hart der mannen Israëls. De tactiek van den ontaarden zoon van David beeft hem geen blijvende winst ge bracht. Toen bij zijn doel bijna bereikt bad en de overwinning zeker scheen, werd bij door den meedooigenloozen Joab geweld dadig omgebracht. Maar de Absalom-figuur is daarmee niet verdwenen. Ook in onze dagen zijn er de mannen en de partijen, die zich ten taak stellen bet hart van de mannen des volks te stelen. Zij kennen slechts één doel: tot macht en aanzien te geraken. Omboog te klim men ten koste van alles. Niet bet recht is bun ideaal, maar bet persoonlijk- of partijbelang. Iets te berei ken. Stemmen te winnen en door die stemmen tot macht en invloed te geraken. Vandaar een streven om bet met den laatsten spreker eens te zijn. Een zich wringen in duizend bochten om iedereen zoo mogelijk te vriend te kunnen bonden; een altijd opletten uit welken boek de wind waait, om zoo noodig de huik te kunnen verhangen. Zij klagen steen en been over de hooge belastingen en zuchten mee -over de vele en dure ambtenaren, de beperking van de vrijheid door wetten en verordenin gen. Maar tegelijkertijd bepleiten ze de nood zakelijkheid van allerlei wettelijke maat regelen, belooven ze hooge uitkeeringen uit de publieke kassen en stellen ze het voor alsof de Overheid alles kan indien ze slechts wil. Zij eiscben dat royaal zal worden ge steund en tevens komen ze de belasting betalers in bet gevlei door verlaging van de lasten in uitzicht te stellen. Zij; zijn voor een behoorlijke landsver dediging als dit pas geeft, maar ze kun nen ook toornen tegen ben die de vader- landscbe erve tegen vijanden van binnen en van buiten willen verdedigen. Zij eiscben krachtig optreden tegen extremistische partijen en ze schreeuwen moord en brand als de Regeering de teu gels van bet gezag vast in banden houdt. Het woord neen komt niet gemakkelijk over hunne lippen. Beter is het tusschen de partijen door te zeilen. Daarom, een vriendelijke buiging naar alle zijden en dan de verzuchting: „Och dat men mij ten rechter stelde in bet land!" Wie wij nu met dit Absalom-geslacbt op bet oog hebben? Och, we zouden zeggen, laat ieder voor zichzelf de toepassing maken en rond zien of hij ze niet kent, de Absalom-figu- ren. Het zal niet al te veel moeite kosten ze te ontdekken. En als wij ze zien, laten we dan voor hunne liefdesbetuigingen, voor hunne schoonschijnende woorden op onze hoe de zijn en oppassen dat ze niet ions hart stelen en ons afvoeren van den rechten weg. Vooral in deze voor velen zoo moeite volle dagen hebben zij die het voorbeeld van Absalom volgen, een gemakkelijke taak. De Overheid kan nu eenmaal niet aan alle wenschen voldoen. Ziji moet wel velen teleurstellen. Zijl kan geen geld uitge ven als het niet eerst door de burgerij is bijeengebracht, zij is niet in staat proble men die een internationaal karakter dra gen nationaal tot oplossing te brengen. Daarom is het noodig tegen de mo derne Absaloms voor wie het nu een gou den tijd is, met kracht te waarschuwen. En tegelijk moeten wij op onze hoede zijn, vooral in verkiezingsdagen, dat we niet vallen in de fout die Absalom in het verderf sleepte en voor het volk noodlottig werd. Niet het eigenbelang moet voor ons de hoofdzaak zijn, maar het beginsel, het recht. Dat zal niet steeds onmiddellijk succes waarborgen. Maar het is wel de eenige weg waarop wij Gods zegen mogen verwachten. De toestand in Spanje. Ondanks de verklaring van de Spaan- sc'he regeering, dat te Madrid alles rustig is, zetten de revolutionairen 'hun guerilla voort met tallooze terroristische daden. Nog herhaaldelijk worden aanvallen op politie-patrouilles gedaan. In de hoofd straten der stad ontploften verscheidene bommen en een hotel werd in brand ge stoken. Revolutionairen rijden met auto's door de straten en werpen op verschillen de plaatsen traangaabommen. Uit El Ferrol wordt gemeldt, dat de op standelingen een aanval hebben gedaan op de electrische centrale en de stad in duister hebben gezet. De krijgsraden zijn hun taak begonnen en zu'llen snel recht spreken. In tegenstelling met de officieele be richten van gisteren blijkt thans dat de troepen Oviedo en Asturië nog steeds niet op de rebellen hebben heroverd, maar dat de stad, ondanks de bestorming door de troepen te land, het kanonvuur van de landbatterijen en van de Spaansöbe oor logsschepen op de reede en het bombarde ment uit de lucht door militaire vliegtui gen, nog altijd in handen van de opstan delingen is. De vliegers verklaren, dat in het cen trum van Oviedo verscheidene gebouwen, waaronder er zijn die nog uit de 14de eeuw stammen, zoodat de kathedraal, die vele kostbare kunstwerken bevat, en die een beroemde schepping van Gothische kunst is, in vlammen staan. De troepen schijnen nog slechts1 door gedrongen te zijn in de buitenwijken van Oviedo. Arrestaties van Sovjet-Russen, Uit Tokio wordt gemeld, dat bet agent schap „Sjimboen Rengo" mededeelt, dat elf sovjet-Russische ambtenaren bij' den Gbineeschen Oosterspoorweg zijn gearres teerd, onder verdenking de band te heb ben gehad in een spoorwegaanslag. Bij gebrek aan bewijs zijn zij later weer in vrijheid gesteld. Uit Gharbin wordt gemeld, dat aan den Cbineeschen Oosterspoorweg nog voort durend sovj et-Russisohe onderdanen wor den gearresteerd. Protest van Zuid-Slavië te Rome. Reuter verneemt uit Belgrado: De regeering van Joego-Slavië heeft stappen te Rome gedaan, in verband met door de radio verspreide commentaren, die zij niet vriendschappelijk acht, over den toestand in Joego-Slavië. In die commentairen wordt er op ge zinspeeld, dat een scheuring in Zuid-Sla- vië aanstaande zou zijn. Men hoopt, dat de kwestie op bevredi gende wijze zal worden opgelost. Barthou's begrafenis. Het stoffelijk overschot van Minister Barthou zal vanmiddag om 1 uur van den Quay d'Orsay overgebracht worden naar de Dom der Invaliden. Hier zijn tri bunes opgeslagen. Minister-president Doumergue zal voor de tribunes de lijkrede uitspreken. Na de rede van Doumergue zullen de troepen van het Parijsche garnizoen langs de kist defileeren. Daarna wordt de kist overgebracht naar de kerk, waar om 3 uur een plechtige dienst wordt gehouden. Deze plechtigheid besluit het officiëele gedeelte van de be grafenis. De kist zal vervolgens slechts door een betrekkelijk gering aantal personen be geleid, over de Place Vauban naar het kerkhof Pere Lachaise worden gebracht, waar de ter aarde bestelling plaats vindt. De aanslag op koning Alexander. De Fransche politie heeft in verschil lende deelen van het land arrestaties ver richt van verdachte elementen, die betrok ken zouden kunnen zijn bij den aanslag te Marseille. Te Douai 2ijn Vrijdag 2 joden opgepakt, Eisenstein en Silberstein genaamd, van wie de eerste onder valschen naam te Parijs schijnt te hebben gewoond, terwijl de andere zich voor Pool uitgaaf. Hun bagage wordt nauwkeurig onderzocht Te Chamberey is een uit Zuid-Slavië afkomstige Oostenrijksche onderdaan ge arresteerd. Bisschop Meiser onder politiebewaking. Landsbisschop Meiser van Beieren is onder politiebewaking gesteld; althans een speciale politiewacht houdt bij zijn woning de wacht om te voorkomen, dat bij haar verlaat. In bijna alle evange lische kerkgemeenten van Beieren werden gisteravond protestvergaderingen gehou den tegen Meisers ambtsontheffing. Het kerkpersoneel beeft instructies gekregen, de klokken te luiden als teeken van rouw. Korte Berichten. Te Plymouth is 'het 'bij een fascis tische vergadering, welke door ongeveer 10.000 personen werd bijgewoond, tot bot singen gekomen met communisten, die deize vergadering in de war trachtten te sturen. De politie moest ingrijpen en ar resteerde verscheidene personen, van wie er vijf in hechtenis zijn gehouden. Een man werd zóó zwaar gewond, dat 'hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Het nieuwe boek van professor Ein stein „Mijn Filosofie" is in Beieren ver boden, daar heit schadelijk wordt geacht voor volk en staat. Hitier heeft den gezant Von Keiler met speciale opdracht naar Belgrado ge zonden teneinde tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van wijlen koning Alexan der. Tot hun niet geringen schrik zagen te Sofia voorbijgangers, dat eenige straat jongens bezig waren met bommen te voet ballen. De kinderen hadden de bommen, volgens hun zeggen, gevonden in een zak onder een naburige brug. De politie vond in den zak nog 5 bommen; voorts vond zij in de buurt 3 automatische geweren, 100 gevulde houders voor revolverpatro nen en meer dan 300 insignes van een illegale Macedonische revolutionnaire or ganisatie. Minister Colijn te Nijmegen. Vrijdagmiddag beeft minister Colijn in gezelschap van den beer G. van Voorthui zen, gedelegeerde voor de Indische Zaken aan het departement van Koloniën, een bezoek gebracht aan de Prins Hendrik kazerne van het Ned.-Indische leger te Nijmegen. De minister werd verwelkomd door den commandant majoor Vissema en bezichtigde onder leiding van den. heer A. van Westhreene de gebouwen. Het be zoek betrof voornamelijk bet hospitaal, dat in verband met bezuiniging zal wor den opgeheven. Telefonisch vergaderen wordt goedkooper. Ten einde bet telefonisch vergaderen te bevorderen, zijn tegelijk met de overige telefoontariefsverlagingen ook de voorbe- reidingskosten voor een z.g. verzamelge- sprek, welke tot dusver f 1 voor eiken deelnemer bedroegen, verlaagd tot 40 cent per deelnemer. Ook de gesprekken zelf zijn, in overeenstemming met de alge- meene tariefsverlaging, verminderd en wel voor iederen deelnemer van 50 cent tot 40 cent voor elke drie minuten. Voor een verzamelgesprek van 6 perso nen wordt dus bij een duur van bijv. drie minuten reeds een besparing verkregen van f4.20. Zooals bekend, zijn ook in het radio- telefoonverkeer met Ned.-Indië verzamel- gesprekken toegelaten; ook voor deze ge sprekken is het genoemde verminderde tarief van toepassing. Ingezonden Mededeellng. N.V. „P. Z. E. M." Bezuiniging bedroog de wijsheid. Sedert 1 Juli j.l. is de openbare lagere school te Terkaple, nadat togen het be sluit tot opheffing door Godep. Staten be roep bij; de Kroon was ingesteld, opgehe ven. De leerlingen van die school moeten nui de O.L. school te Terborne bezoeken, wel ke school op ongeveer 5 K.M. afstand van Terkaple is gelegen. Het is voor de kinderen niet doenlijk, dezen afstand dagelijks te voet af te leg gen. De raad dezer gemeente heeft beslo ten, de kosten van het vervoer der leerlin gen voor rekening der gemeente te nemen. Het gevolg hiervan is, dat de gemeente thans evenveel kosten heeft te betalen als het onderwijs aan die school zou kos ten, indien de school was blijven bestaan. De minister van Onderwijs, K. en W. beeft aan het gemeentebestuur te kennen gegeven, dat het rijk genegen is, een bij drage in de kosten van het vervoer der leerlingen te betalen, daar de kosten van vervoer zelfs boven die van bet onderwijs over vorige jaren uitgaan. Notariaat. Bij Kon. besluit van 10 dezer is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Eindhoven, A. Haenen, candi- daat-notaris te Amsterdam. Baggeren als werkverschaffing. Men schrijft uit Langendijk: In deze uit gestrekte tuinbouwstreek zijn tal van ge meentebesturen als object van werkver schaffing met bet baggeren begonnen. De Minister van Sociale Werken heeft eèn subsidie in de kosten toegezegd, ten be drage van ruim 50 pet. De tuinbouwers dragen iets minder dan 25 pot. bij, ter wijl de gemeenten een vierde der kosten betalen. Daarmee is de oude bemestings- wijze van de tuinbouwakkers weer her leefd en worden deze bemest met bagger, die door de arbeiders wordt opgehaald uit de slooten, waarmee de akkers bier in zoo grooten getale zijn omringd. Met deze regeling zijn intusschen arbeiders en tuin ders ten zeerste gebaat. Nachtdienst Willemsdcrp-Moerdijk thans definitief. Met ingang van 1 October 1934 is op bet veer Willemsdorp-Moerdijk defini tief een nachtdienst ingevoerd tegen dubbel tarief. D'eze dienstregeling luidt: van Moerdijk: 0.30, 1.30. 2.30, 3.30 en 4.30 uur; van Willemsdorp: 0.50, 1.45, 2.45, 3.45 en 4.45 uur. Deze nachtdienst wordt niet uitgevoerd in den nacht van 25 op 26 December. Bij mist of ongunstige weersgesteldheid dit ter beoordeeling van den gezagvoeren- den pontwaohter, beeft deze de bevoegd heid, één of meer vaarten van den nacht dienst te doen uitvallen, wanneer op bet tijdstip van vertrek niet tenminste twee auto's aan een der beide zijden aanwezig zijn. Het presentiegeld van den Goeschen Gemeenteraad is van f 5 op f 3 gebracht, maar als het zoo doorgaat met de verga deringen, zullen de leden aan bet eind van 1934 stellig niet minder ontvangen dan in 1933. Vorige week was bet ver gadering en gisteren weer. Lang duren de vergaderingen meestal niet. Maar gistermiddag viel wel te ver wachten, dat er over de contra-prestatie en de werkloozenzorg een uurtje zou vol gepraat worden. Met de winkelsluiting op Zondag was de Raad vlug klaar. Van al de Goesche middenstanders was er bij ons weten maar één, n.l. de firma Jamin (men weet, dat deze firma bijna overal ijvert voor de openstelling der winkels op Zondag), die in 'den bestaanden toestand verandering wilde brengen. Daardoor was het al heel gemakkelijk voor den Raad een beslissing te nemen. De winkels blijven dus in Goes 's Zondags; gesloten. Dit is een feit, waarbij wel even stilge staan mag worden. Het blijkt, dat de Goesche middenstanders, onverschillig welk principe ze zijn toegedaan, grooten prijs stellen op bun vrijenZondag. Zelfs is ons verteld, dat er winkeliers zijn, die Binnenland. Volledige couponbetaling op Dawes- en Youngleening. De Gemeenteraad van Vlissingen over de Zondagssluiting der winkels. Werkloosheidsdebat in den Goeschen Ge meenteraad. Buitenland. Nog steeds onrust in Spanje. De begrafenis van Barthou. Ingezonden Mededeellng. EEN PRACHTSORTEERING IN DIVERSE WEEFSELS EN TINTEN. Geheel gratis verstrekken wl] U daarbij een prima KNIPPATROON. vroeger heftig ageerden tegen de Zon dagssluiting en nu niet graag meer hun winkels open zouden hebben. Het blijkt trouwens wel uit de enquête. Het is wel goed, dat men hiervan in andere plaatsen, waar men denkt, dat de middenstand bij Zondagssluiting er aan gaat, ook eens kennis neemt. Wat de werkloozenzorg betreft, daar mee is bet momenteel eigenlijk treurig ge steld. De directeur van Gemeentewerken heeft dat duidelijk in zijn rapport uiteen gezet. Het aantal werkobjecten wordt door den langen duur der werkloosheid steeds minder. Toch zijn er nog wel met moeite eenige te vinden. Maar de gemeente staat zoo ongeveer onder curateele van Gedep. Staten, die geen enkele, niet strikt nood zakelijke uitgaaf meer goedkeuren. De contra-prestatie (destijds scheen het. alsof men in Alphen of Boskoop het ei van Columbus had ontdekt) beteekent hier bitter weinig, want de meeste werken, hiervoor opgezocht, worden door den Mi nister beschouwd als onderhoudswerken. Dan maar de werkloozen week in week uit steun laten trekken en doelloos langs de straat laten slenteren? Dat zal er van moeten komen. Maar dat moeten we toch zien te voorkomen, zei de Raad eenparig. Overweeg toch nog eens het zwembas;- sin-plan. zeiden sommigen tot B. en W. Maar dit is afgeketst op den onwil van de Bad- en Zwemclub 't Sas om mede te werken aan de exploitatie en op de hou ding van de besturen van den Wilhel- mina- en Goeschen Polder, die weiger den het water af te voeren, antwoordden B. en W. Daarom deed de heer Visscher onder bijval van de anderen, een 'beroep op den goeden wil van allen, wier medewerking noodig is. De beer Jonkers1 wist wel een andere plaats voor het bassin met beter water. Maar dit zou veel minder arbeidsloon be- teekenen en bovendien kwam het bassin dan in een andere gemeente te liggen, wat zeker een ernstig bezwaar is. Een ander plan betrof de rioleering van Goes. Zeker een nuttig plan. Maar waar schijnlijk alleen uit te voeren, als uit het 60 miljoenfonds steun kan worden ver leend. Daar gaat in ieder geval veel tijd mee Ingezonden Mededeeling. Gedurende de maand October geven wl) bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Let op ons LoodJeJ BKiffirveeniamaatfgeftH

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1