WImü Aanclm Een nieuwe behandeling van „verstopping" Minimum kosten In totaal betaald: 774.- Maximum verzorging NATION A AL-TARIEF LEVENSVERZEKERING-BANK Totale uitkeering: ƒ32.400.- Uit de Provincie vmckAuidVtwur Ingezonden Madedeellng. NATIONALE ROTTERDAM Een Jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per Jaarƒ258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— Ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.— per Jaar. Hlj was verzekerd volgens het «g •t met Opvoedingsrente Men bemerkt het «omi zelf niet, dat de toelgano in de wer is. Wat ge wel oonsta- !9ert? 'nLoom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van i ia ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumont: Laxeer-Akkertjes. Ge proeft niets I Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De bestanddeelen i plantaardige stotfen, gal-extracten, melk zuur-fermenten en chlorophyll® werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkerijes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eens I Ga zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. (Reel.) eenigingen. De leden der Kamers hebben na een bezoek aan de diverse plaatsen, die in deze kwestie een rol spelen, met be langstelling kennis genomen van de uit eenzetting door het gemeentebestuur. Inblikken of naar Rusland? Uit Den Haag wordt aan bet „HdM gemeld: Naar wij vernemen heeft hedenmiddag het bestuur van de veehouderijcentrale vergaderd over het voornemen van de Ke- geering om wederom over te gaan tot op ruiming van rundvee. Zijn we wel ingelicht, dan heeft het be stuur der veehouderijcentrale zich vóór verdere opruiming uitgesproken. Echter zou, naar ons ter oore kwam, nog geen besluit zijn gevallen over de wijze waarop het overtollige rundvee zal worden opgeruimd. Drie mogelijkheden worden onder de oogen gezien, n.l. inblikken, invriezen of export naar Rusland. Ten aanzien van de laatste mogelijkheid schijnt het bestuur van de veehouderscentrale n.l. een aan bieding te hebben gekregen, welke be langrijker zou zijn dan die welke vroeger was ontvangen. Of op deze nieuwe, gunstiger, aanbie ding zal worden ingegaan, hangt af van het onderzoek naar de voorwaarden, wel ke zijn gesteld en waaraan uiteraard d>> Regeering haar goedkeuring zal hebben te verleenen. Prof. Hufla Vlsscher 70 jaar. Prof dr Hugo Visscher, van 31 Oct. 1903 tot 1931 hoogleeraar in de geschie denis der godsdiensten in het algemeen de wijsbegeerte van den godsdienst, de zedekunde en de geschiedenis der leer aangaande God, aan dé universiteit te Utrecht, en sinds 1931 bizonder hoog leeraar te Utrecht en Leiden, wordt 12 dezer 70 jaar. Hij is sinds 25 Juli 1922 lid der Tweede Kamer. Steun aardappelverbouwers. De minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe, heeft op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Ver- voorn, betreffende spoedige uitbetaling van het aan een aantal landbouwers toe komende bedrag, hetwelk bij den verkoop van aardappelen van den oogst 1933 op de koopsom werd ingehouden, geant woord, dat het hem bekend was, dat nog niet aan alle landbouwers het hun toe komende bedrag is uitbetaald. Uitbetaling is reeds geschied aan de landbouwers in ce provincies Groningen, Overijsel, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land. De minister betreurt het, dat een aan tal landbouwers door het niet vroeger uit betalen in moeilijkheden konden komen, doch dit was in verband met het groote aantal gevallen, die behandeld moesten worden, en den daaraan verbonden om vangrijken arbeid moeilijk te vermijden. De minister zegt toe, te zullen bevorde ren, dat de uitbetalingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mogelijk zullen geschieden. Ziekenfondsen en contributie van crisis werklozen. Het bestuur van de Landelijke Federa tie ter behartiging van het Ziekenfonds wezen besprak in een vergadering de moeilijkheden, welke zich voordoen naar aanleiding van het schrijven van den mi nister van Sociale Zaken aan de gemeen tebesturen, waarbij deze laatste gemach tigd worden een deel der ziekenfondspre mie voor de werkloozen te betalen, ten einde verdere ontwrichting van het Zie kenfondswezen te voorkomen. Verschillende gemeenten zijn niet in staat, door financieele onmacht, een toe slag te geven, waarvan dan de werkloo zen de dupe worden. Ook onder de gemeenten welke wel tot een toeslag bereid zijn, is geen eenstem migheid, ten opzichte van de hoegroot heid van den toeslag. Het Federatiebestuur is de meening toegedaan, dat instandhouding der zie kenfondsen een belang der volksgezond heid is en dat mitsdien het Rijk een deel der contributie voor de werkloozen be hoort te betalen en dat dit ten laste ge bracht moet worden van de werkloozen- torg. Dit deel zou minstens 1/3 der zieken fondspremie moeten bedragen, terwijl de rest der verschuldigde contributie dan ge regeld kan worden tusschen verzekerden, ziekenfondsen, deelnemers en gemeente naar gelang van plaatselijke omstandig heden. Om tot eenheid van optreden in dezen te komen, is door het Federatiebestuur besloten tot een bespreking uit te noodi- gen de besturen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het Roomsch-Katholiek W erkliedenverbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst en de Nederland sche Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie. Aan den stationhouder van het post-, telegraaf- en telefoonstation te Bath, dhr J. Dansen, is op zijn verzoek ontslag ver leend met ingang van 15 Oct. a.s. Tram in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het bericht aangaande de tram- dienst OostburgCadzand, als zou deze zijn vervangen door een autobus, is niet geheel juist. De train, welke 's winters 6 diensten op deze lijn v.v. doet, laat de 3 morgen-, diensten door een bus uitoefenon, doch middags blijft de tram rijden, terwijl 's Zondags de tram alle diensten doet. Schaken. Gisterenavond speelden zeventien leden van de Middelburgsche tegen twaalf leden van de Goesche en vijf van de Vlissingsc'he Sdhaakvereeniging. De partij tusschen de 'heeren Heems kerk en Nordlohne bleef onbeslist en zal worden gearbitreerd. Vein de overige par tijen won Middelburg er 8 en de combi natie Goes-Vlissingen eveneens 8. De uitslag is als volgt HeemskerkNordlohne onbeslist StroobandBonnet V»Vs De GraafVan Houte O1 De KleijnVijn O1 KraakVan Vijven O1 ScheltensKegge VsVs AdriaanseLooyen O1 VoorhansRab 1O OrbaanHoekstra 1O LavooyBerg 1O DaniëlseVan 'de Velde O1 LüthWeimar 1O StoelDanckaerts 1O CujéVerbeek 1O Quartelv. Zweeden O1 Szücs'Van Breda 1O SinkeWaqué O1 Cursus voor waterfit- t e r s. Op inititatief van den directeur der Zuid-Bevelandsche Waterleiding-Mij. worden pogingen aangewend om te komen tot een voorbereidenden cursus voor het zich bekwamen voor het diploma van wa- terfitter. Middelburg. Nog goed afigeloo- p e n. Hedenmorgen schrok op den Dam 'het paard van den bode G. van Koude kerk e vermoedelijk doordat de wagen van achteren werd aangereden. Het paard ging ter hoogte van café de Beurs er van door, reed tegen een hek aan, reed toen een jongen boom omver en werd achter de 'hoornen tot stand gebracht. Op het oogenblik, dat het paard op hol ging reed voor den wagen in dezelfde richting L. uit Souburg op zijn rijwiel. Het gelukte bem niet tijdig op zijde te komen. De man kwam te vallen en paard en wagen reden over 'hem heen. De man had zich aan de 'hand verwond en is ten huize van Dr Verheijden verbonden. Een der punten van de stad, waar het verkeer meer gevaren op levert dan vroeger, is zeker wel de hoek Stationsstraat-Blauwendijk. Door de ver betering van den Blauwendijk is het ver keer drukker geworden en het gevaar voor aanrijdingen en opstopping van het ver keer bij het openstaan van de kanaalbrug zeer vergroot. Als de brug open gaat en er is een agent van politie aanwezig, dan zorgt die wel er voor, dat de hoek vrij blijft. Is er geen agent (en het is. gezien het steeds kleiner wordende corps zeker niet mogelijk op zulke punten steeds een po litieman aanwezig te doen zijn) dan is het een chaos. Gisteren waren wij er ge tuige van, hoe het verkeer van uit de Stationstraat doorreed tot vlak bij de brug en zoo het verkeer naar en van den Blauwendijk afsloot. O.i. is er alle reden tot het plaatsen van een of ander bord of het aanbrengen van een witte lijn op de straat zooals men elders alom kan waarnemen. Vlissingen. Vak- en ontwik kelingscursussen. Maandag j.l. zijn hier ter stede weder de vak- en ontwikkelingscursussen begonnen, met aanvankelijk 64 leerlingen. De wethouder van onderwijs, dhr W. P. Edelman, sprak een kort woord en wekte de cursisten op weder trouw aan de cur sussen deel te nemen. Er wordt gegeven: 2 klassen Ned. Taal, 2 klassen Eng. Taal, 2 klassen rekenen, algebra en meetkunde, 2 klassen natuur- en werktuigkunde, 2 klassen motorkennis, 2 klassen materialenkennis, 1 klas werk- tuigk. teekenen, 1 klas lijn-, scheeps- en bouwvakkundig teekenen. Nog niet voldoende cursisten hebben zich opgegeven voor Esperanto. Fransch en schilderen. Ook is gevormd een klas voor examen motor-machinist. Door den Ghr. Besturenbond is aan den Gemeenteraad een adres gezonden, waarin verzocht wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W. tot ver ruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag op sociale en ethische gronden niet aan te neinen. Goes. Contra-prestatie. In de Raadsvergadering van Vrijdag middag zal ook de contra-prestatie der werkloozen worden besproken. De Directeur van Gemeentewerken schrijft hierover: Sinds in het vroege voorjaar van 1934 de sportterreinen geheel zijn voltooid; de plantsoenwerken aan den Westwal en het delfwerk aan slooten in de Poel zijn be ëindigd, is daardoor meteen een einde gekomen aan het verstrekken van werk bij wijze van „werkverschaffing", zooals dit in onze gemeente sinds het jaar 1915 systematisch aan werkloozen is ten goede gekomen. In den loop der bijna 20 jaren, waarin door werkverschaffing op zoo'n goede wijze voor onze werkloozen is gezorgd, werd er zooveel verbeterd en opgeknapt, dat het thans moeilijk geworden is, telkens maar weer nieuwe werkobjecten te vinden. En nu zijn groote objecten wellicht ook thans nog te vinden ik denk aan een zweminrichting, aan verbetering en ver nieuwing der rioleering; aan het maken van een zuiveringsinstallatie voor onze rioleering doch al deze objecten kun nen slechts voor een kleiner of grooter deel rentegevend gemaakt worden, er zal een vrij groot kapitaal in gestoken moe ten worden, dat niet rentegevend is of wordt en daarom zal zoo is de toe stand nu eenmaal geworden een lee ning voor de uitvoering van deze werk objecten niet door Ged. Staten worden goedgekeurd, stel al, dat de Gemeente raad in dezen tijd zulke objecten zou dur ven uitvoeren. Voor mij en dit meteen als mijn ge dachte over de vraag van den heer Crucq in de laatstgehouden raadsvergadering, of een vernieuwing van de gemeentelijke rioleering en de daarbij behoorende zui veringsinstallatie eventueel niet uit het werkfonds 1934 (60-millioen-plan) ge steund zou kunnen worden staat vast, dat zoolang de thans geldende opvattin gen bij H.H. Gedeputeerde Staten ten op zichte van de financiën van Goes niet worden herzien of niet kunnen worden herzien en nu Goes bovendien straks door het wetsontwerp omtrent de gelijkschake ling van de werkloosheidslasten nog weer een stuk dieper in den put dreigt te worden gestort er de eerste jaren geen sprake zal kunnen zijn van uitvoering van belangrijke werken, tenzij er gevon den kunnen worden, die geheel als ren dabel kunnen worden beschouwd. En derhalve als de omstandigheden niet veranderen, zal er ook de eer ste jaren van „werkverschaf fing", zooals die jaren lang in onze gemeente is verzorgd, geen sprake kunnen zijn. Dat wil dus zeggen, dat alle werkloo zen op de steunregeling zijn aangewezen. Dat wil ook zeggen, dat de werkloozen heele dagen langs de straat moeten slen teren en in geestdoodend nietsdoen hun tijd moeten zoek maken. Nu is in April j.l. alhier begonnen met het naar toerbeurt laten werken van een zeker aantal werkloozen; bedoeld aantal zou dan telkens een heele week (45 uren) kunnen werken f 0.30 per uur (het loon, dat voor de werkverschaffing was vastgesteld geweest). De opzet daarbij was, dat de werkloo zen om de 5 weken een week zouden werken en dan in die werkweek f 13.50 zouden kunnen verdienen. Met dezen opzet kon de geheele commis sie voor de werkverschaffing zich vereenigen. Echter was op deze basis nog geen 2 weken gewerkt, toen een Ministerieel be sluit ten opzichte van contra-prestatie, voorwaarden kwam stellen, waaraan wij niet voldeden en waardoor de subsidie (voor den steun) in gevaar kwam. B. en W. hadden zich te richten naar deze aanschrijving en gevolg was dus, dat aan den eersten opzet de hand niet gehouden kon worden. Op 19 April werd daarop het eer ste werkplan bij den Minister ingediend: kostende totaal f2300. Dit werkplan werd 16 Juni d. a. v. door den Minister goedgekeurd. Inmid dels was het grootendeels reeds uitge voerd. Op 16 Juli d. a. v. werd het volgende, tweede werkplan ingediend ter goed keuring; Paden sportterrein schoonhouden; sloot in orde maken, enz; hulp verschaffen in de plantsoenen; terrein Reinigingsdienst verder opknappen; reparaties; onkruid wieden langs straten en wegen; kleine herstellingen straten; hulp verschaffen bij schoonmaken riolen, enz; zinkput deksels en rioolroosters schoonmaken en teren; kademuren afschuren; wagens rei nigingsdienst schoonmaken en schilde ren; grondbedrijf reserveterreinen maaien en schoonhouden. Totaal f2630. Dit tweede werkplan kon tot dusver de vereischte Ministeriëele goedkeuring nog niet verwerven; dd. 2 Augustus 1934 is een schrijven ontvangen, dat naar het oordeel van Zijn Ecellentie de eerste vier objecten wel zouden goedgekeurd kunnen worden; de overige werken wer den geacht tot gewoon onderhoudswerk te behooren, en derhalve kon daarvoor geen vergunning worden verleend, om deze bij wijze van „werken voor den steun" te doen uitvoeren. Het kan niet ontkend worden, dat z.g. gewone onderhoudswerken op het tweede werkplan voorkomen, doch zulks Is even eens het geval op het eerste werkplan. Bovendien het is niet mogelijk, om een of ander werkplan op te zetten, of er komen werken op voor de meesten zelfs die tot gewoon onderhoud ge rekend kunnen worden. Alleen en dit is aan den Minister ook medegedeeld door te laten werken voor den steun, is het nog mogelijk allerlei onderhouds werken uit te voeren; het is nog de eenige manier om alles, wat in de laatste 20 jaren tot stand kwam door werkverschaf fing, in stand te houden, want de ge wone gem. begrooting laat niet meer toe, dat voor behoorlijk onderhoud gelden uitgetrok ken wordenl Er wordt op een nader bericht van den Minister van Sociale Zaken thans ge wacht. De ervaring met het werken voor den steun, speciaal wat betreft de presta ties van de betrokkenen is hier, evenals zulks uit andere gemeenten vernomen wordt, niet schitterend. Het is in zijn geheel een nood toestand geworden. Voor een goed georganiseerde werk verschaffing ontbreken de financiën. Hetzelfde is het geval voor een gedeel telijke werkverschaffing het doen uit voeren van allerlei nuttige onderhouds werken door b.v. (rouleerend) een 20-tal losse arbeiders tegen normaal loon en een volle week te laten werken. En bij de z.g. contra-prestatie keurt de Minister de werkplannen niet goed, om dat daarop objecten voorkomen, die tot gewone onderhoudswerken" gerekend moeten worden, terwijl het niet mogelijk is, andere objecten te vindenl Zoo zit onze gemeente totaal „met de vingers tusschen de deur". Wat dan nu? M.i. moet het uiterste nog beproefd worden om tot „werkverschaffing" te komen en daarom moet m.i. ook de vraag van dhr Crucq ernstig onder de oogen gezien; het onderwerp zelve is daartoe reeds in studie. Ik sta echter op het moment zeer „scep tisch" ten opzichte van het resultaat der bemoeiingen. Bevoaking. Ingekomen: A. J. Pauwe geb. Tramper, zonder beroep, van Wis- senkerke, A. J. kade 13; F. G. de Wolff, verpleegster, van Rotterdam, L. Kerk straat 8; J. W. de Bel, dienstbode, van Krabbendijke, Singelstr. 5; J. van den Berge en gezin, werkman telegr., van Krabbendijke, Scbengestr. 7; A. G. M. Se- gers, dienstbode, van Ierseke, Klokstr. 3; N. P. Lokerse, dienstbode van 's Gra venpolder, St. Adriaanstr. 17; F. Leijnse en gezin, slager, van Middelburg, L. Kerkstr. 12; P. van Strien en gezin, koop man, van Wolfaartsdijk, Scbengestr. 49; W. van Limborgh, zonder beroep, van IJsselmonde, Rimmelandstr. 2; C. Wal raven, dienstbode, van Rilland-Bath, B. de Wittestr. 7; A. Bergsma en gezin, ass. opz. N.S., van Voorburg, Terwelstr. 8; J. J. Bastmeijer, zonder beroep, van Veen- dam, Ganzepoortstr. 10 a; G. L. Auer- bach en eebtg., verz. insp., van Tilburg, Stationsweg 37; A. J. Genefaas en kinde ren, werktuigkundige, van Kloetinge, Westsingel 133; S. van den Boomgaard, koopman, en gezin, van Kloetinge, idem 131; N. Kuipers en gezin, werkman, van 's Hertogenbosch, Oude Singel 24. Vertrokken: J. Paardekooper, dienstbode, naar 's H Arendskerke H 91; C. J. Fossen, matroos, naar Vlissingen, H. M. Wachtschip; J. de Rijke, dienstbode, naar Wemeldinge G 17; A. H. Zandee, landbouwer naar 's H. Arendskerke H. 293; J. de Regt, dienstb., naar Wolfaartsdijk, Oude Kade; G. J. van Gorp, dienstb. naar Den Haag, Nassau v. Zuijlensteinstr. 6; P. G. Meeuwse, zonder ber., naar Amsterdam, Sarphatiestr. 116 B; D. H. Mol en gezin, reiziger, naar Roosendaal, Vrouwenmadestr. 27; J. W. Moelker, waterb. opz., naar Middelburg, M 36 b; H. Zembsch, electricien, naar Bre da, Kievitstr. 15; W. M. van de Swaluw, dienstb., naar 's H. Arendskerke, F 50 a; E. D. G. Veis, liefdezuster, naar Wijeben; R. J. H. M. Brouwer, idem naar Maas tricht; D. P. van der Tbolen, kapper, naar Terneuzen, Noordstr. 20; J. M. M. Baars geb. Verheij, zonder beroep, naar Hengelo, Ruijsdaalstr. 31; J. Everse, zonder beroep naar Kloetinge, Lewestr.; A. Verschoore de la Houssaije, kantoorbediende, naar Middelburg K 248; A. L. Bos, zonder be roep, naar Bedum, Stationsweg 555; A. F. Engelse en echtg., wagenlichter N.S., naar Hoorn, Drieboomlaan 34; J. G. Huij- bregtse en gezin, poetser N.S., naar Gou da, Mosstr. 40; A. J. Mulder, reiziger, naar Arnhem, Bovenbrugstr. 10; A. G. Bruggeman, telefoniste, naar Oterleek, D 69; H. van Lonkhuijzen, kantoorbediende, naar Eindhoven, Verwerstr. 97. Conversie geldleening. Artikel 11 van de gemeenschappelijke regeling inzake gaslevering aan de ge meenten van het z.g. „Oosteinde" bevat de bepaling, dat de gemeente Goes garant is voor rente en aflossing der geldleenin- gen, welke door de gemeenten van „Oost einde" ten behoeve van het voormalige ge meenschappelijk gasbedrijf aldaar zijn aangegaan.Goes heeft de bevoegdheid om, voorzooveel de betrekkelijke leeningsvoor- waarden zich daartegen niet verzetten, meer dan de verplichte aflossingen of bet restant van een of meer dier geldleenin- gen af te lossen. Van het kantoor Leeuwarden der „In casso-Bank" ontvingen B. en 'W. een aan bieding tot het verstrekken van een geld leening, groot f26.400 a pari, rentende 4 pet. 'sjaars, waardoor zij in staat wor den gesteld om af te lossen twee leenin gen, rentende 4Vs pet. per jaar, groot f 17.600 en f 8800 indertijd respectievelijk aangegaan door de gemeenten Rilland- Bath en Waarde met de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten. B. en W. stellen den Raad voor, van deze aanbieding ge bruik te maken. Gisteravond vergaderde de Hanze. Hoofdpunt der agenda was een bespre king over de al of niet openstelling van winkelzaken op Zondag. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering aan B. en W. te berichten, dat handhaving van den bestaanden toestand op prijs zou worden gesteld. D'e bijeen komst bleek ook voor het openhouden der winkels gedurende den zomertijd tot des avonds negen uur. Van de provincie was bericht ingeko men, dat men niet wenschte op te tre den tegen de P.Z.E.M. inzake aanstelling van een winkelier tot meter-opnemer. Ingezonden Mededeeling. Ierseke. Met de oesterverzending gaat het nu iets beter. De verzending naar En geland beteekent nu wat. Sommige dagen 10.00012.000, dan weer dagen niets. Als men bedenkt, dat dit een paar jaar geleden nog 60.000—80.000 per dag was, kan men bet verschil begrijpen. Daar komt nog bij de ongunstige stand van het pond sterling (iets boven de f 7) en de geweldige sterfte, die dezen zomer heeft gewoed en nog steeds aanhoudt. Naar schatting is op de beste gronden een sterfte van 6570 pot. regel, terwijl 60 pet. gunstig is te noemen. Mindere kwali teiten grond geven 8085 pet aan sterfte. De wetenschap schrijft de sterfte toe aan de parasieten, die in de schelp nes telen, anderen noemen de „slippers" bet grootste gevaar of wel, dat de dam bij Rilland dicht is en we daardoor geen wa ter meer krijgen van de Westerschelde, dat heilzaam is voor den oesterstand en groei. Weer een ander wijt het aan de motoren, die in de visschersschepen ge bouwd. hun afgewerkte olie overboord

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2