DEB-Vli MAARDEN DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nu. 10 Middenstandsactie. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAAPZAME iBREDA Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ïïe Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij een opschrift als dit, denkt men onwillekeurig aan een door den midden stand gevoerde actie om van de Overheid zekere steunmaatregelen te verkrijgen. Dat hoort er zoo bij in dezen tijd. Aan de eene zijde wordt geklaagd over de steeds dieper ingrijpende overheidsbe moeiingen en aan den anderen kant wordt steeds sterker de aandrang op de Overheid om de bedreigde maatschappe lijke groepen te hulp te komen en ze door de crisismoeilijkheden been te helpen. Er is echter ook een andere, meer ge zonde en meer doeltreffende midden standsactie. En dédrop wordt met het hier boven geplaatste opschrift gedoeld. Onze middenstanders worden evenals andere groepen der bevolking, door de crisis geteisterd. De omzetten zijn belangrijk verminderd, het zakendoen wordt op allerlei manie ren bemoeilijkt, de betalingen loopen minder vlot, enz. Niet gering zijn in dezen crisistijd de middenstandszorgen. Een gelukkig verschijnsel daarbij is echter, dat de middenstand niet zoo ge makkelijk het hoofd laat hangen. Voor een deel is dat een kwestie van opvoeding. Middenstanders staan bekend als men- schen, die voor zichzelf aan het leven niet al te hooge eischen stellen en die door hard en intens te werken, vooruit trachten te komen. Wie de geschiedenis van tal van mid- denstandsbedrijven nagaat, zal ontdek ken, dat ze klein zijn begonnen en dat ze zich door geweldige inspanning en taaie volharding hebben weten te hand haven en uit te breiden. Veel van wat na jarenlange worsteling werd opgebouwd, wordt thans echter in gevaar gebracht. Maar, en d&t valt te prijzen, de midden standers laten zich door den tegenspoed niet verslaan en ontmoedigen. Wat Prinses Juliana onlangs over den arbeid van het Nationaal-Crisis-Comité op merkte, geldt ook eenigermate van den middenstand; „De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weerstaan". Van dat streven spreekt de te Middel burg gehouden winkelweek. En daarvan spreekt ook de Goesche middenstandsbeurs, die Zaterdag zal worden geopend. Dit gezonde streven verdient waardee ring. Vooreerst omdat het een gunstige reac tie is op de algemeen doorwerkende nei ging om de zelfwerkzaamheid uit te scha kelen en alles van de Overheid te ver wachten. Maar dan ook, omdat de middenstand een functie vervult, die ook maatschap pelijk van groote beteekenis is en omdat een gezonde en welvarende middenstand als een algemeen belang moet wor den gezien. NA DEN VREESELIJKEN MOORD TE MARSEILLE. Koning Alexander's uitvaart. Het stoffelijk overschot van koning Alexander is gister om kwart voor vier op den oorlogsbodem „Dubrovnik" aan boord gebracht. De tijd om eenige rouwversiering aan te brengen had ontbroken. Het Fransohe staatshoofd heeft de ko ningin-weduwe zijn leedwezen betuigd over het feit, dat de tijd niet toelaat, den vorst, voor wien Frankrijk zooveel sym pathie heeft gehad, de luisterrijke uitvaart te bezorgen, die de gevoelens van 't Fran- sche volk kan vertolken. Er was een geweldige belangstelling. Op de „Dubrovnik" stonden de matro zen in slagorde opgesteld als den vorigen dag, doch terwijl zij toen het schouwspel zagen van de jubelende menigte, stonden ze nu voor het schouwspel van rouw rond om een baar. De lijkkist was geplaatst op een eenvou dige rouwauto. Andere rouwauto's met bloemstukken gingen vooraf en volgden, waarin de ko ningin-weduwe, de president der repu bliek, ieder met gevolg, de Fransohe en Joego-Slavische ministers enz. hadden genomen. Aangrijpend was het gedreun der 101 saluutschoten, die door de Fransohe oor logsbodems op de reede werden gelost. Het overbrengen van de lijkkist op de „Dubrovnik" vorderde slechts weinige minuten. Gedurende dit overbrengen speelde de militaire muziek een treurmarsch. President Lebrun en de Fransche mi nister brachten een laatsten groet en ho gen nogmaals eerbiedig voor de koningin weduwe, die den ganschen dag een be wonderenswaardige zelfbeheersching aan den dag had gelegd. Koningin Maria is met een extra-trein naar Parijs vertrokken, waar zij haar zoontje, den jongen koning Peter II. zal ontmoeten. De Koningin van Zuid-Slavië moet te Parijs een dringende operatie ondergaan. Barthou's stoffelijk overschot naar Parijs. Gisteren werd het stoffelijk overschot van Barthou in denzelfden lijkwagen ge zet, die ook het stoffelijk overschot van koning Alexander had vervoerd. Dezelfde Fransche en Joego-Slavische persoonlijkheden namen aan deze over brenging deel. De lijikkist werd door civiele gardes op de schouders gedragen en naar 'den wagen van den trein vervoerd, waarna deze ver trok. De staatsbegrafenis van Barthou ia op Zaterdag 13.30 uur vastgesteld. Minister-president Doumergue zal een lijkrede uitspreken. Het ia bekend geworden, dat een zeer streng onderzoek zal worden ingesteld naar de verantwoordelijkheid op den nood- lottigen (Dinsdag en men verzekert, dat strenge straffen zullen worden uitgedeeld. Dit is volkomen naar den wensch van het publiek, dat over de slechte ordemaatre gelen niet te spreken is. Marseille heeft nu weer het aanzien van een gewone stad. Zijn er medeplichtigen? Het bericht, dat de moordenaar van koning Alexander nog eenige medeplich tigen heeft gehad, schijnt door de verkla ringen van een hoteleigenaar in een plaatsje in de nabijheid van Marseille be vestigd te worden. Bedoelde hotelier heeft de volgende ver klaringen afgelegd: „Drie personen, on der wie de moordenaar van koning Alexander, zijn Zondagavond in mijn ho tel afgestapt. De moordenaar, die de hoteleigenaar van de foto's in de pers duidelijk herken de, heeft het inschrijven van zijn naam in het hotelregister telkens weer uitge steld. Zijn metgezellen hadden zich als Egon Kramer, 24 jaar, geboren in Fiume, Kro atische nationaliteit en als Silvester Ghal- ny, Tsjecho-Slowaaksch staatsonderdaan, van beroep koopman, in het register in geschreven. Beiden hadden verklaard, dat zij naar Parijs wilden. Kramer heeft Maandagnamiddag het hotel verlaten, terwijl zijn beide metgezel len den nacht van Maandag op Dinsdag in het hotel doorbrachten en zich Dins dagmorgen vroeg een overvloedig ontbijt lieten geven en bovendien nog een groote hoeveelheid alcohol dronken. De moordenaar zou Dinsdagmorgen de in de hal van het hotel liggende dagbla den, welke berichten gaven over de aan komst van koning Alexander van Joego slavië in Marseille zeer uitvoerig gelezen hebben. Hij en zijn kameraad hadden Dinsdagmiddag nog in het hotel geluncht en waren tegen één uur des middags weg gegaan met de verklaring, dat zij voor het diner zouden terug zijn. Kramer evenwel is slechts alleen terug gekomen, heeft de rekening voldaan en is daarop verdwenen. In emigrantenkringen te Parijs zijn tal rijke huiszoekingen verricht, o.a. bij den vroegeren Zuid-Slavischen minister van binnenlandsche zaken Pribitschewitsch. Het onderzoek der politie is nog niet beëindigd. Eerst in den loop van de ko mende dagen zal men vernemen, of de nasporingen in de kringen der emigran ten te Parijs waardevolle aanknoopings- punten hebben opgeleverd. Kroonprins Peters vertrek. In gezelschap van zijn grootmoeder, de koningin-moeder van Roemenië, heeft de jonge koning Peter II van Joego-Slavië, zich om twee uur des middags naar Vic toria-station te Londen begeven, om via Dover en Calais zijn reis naar Parijs aan te vangen. Een geweldige menigte menschen, die door bereden politie en agenten op een afstand gehouden werd, woonde het ver trek bij. De jonge koning liep snel de treden van het hotel naar de straat af en wierp schuwe blikken naar rechts en links. Den fotografen was verboden opnamen te maken. Een minuut voor het vertrek kwam koning Peter II op het station. Hij droeg een grijs costuum en een brui nen hoed en gaf de hand aan zijn groot moeder, die als teeken van rouw een bont van zwart astrakan droeg. De gezanten van Zuid-Slavië, Frank rijk en Roemenië en talrijke leden van het diplomatieke corps waren aanwezig, om den koning en zijn grootmoeder uit geleide te doen. De menigte ontblootte eerbiedig het hoofd, toen de jonge koning en zijn groot moeder passeerden. Fransche perscritiek. In een deel van de Fransche pers wordt ernstige kritiek geleverd op de veilig heidsmaatregelen der politie, welke den aanslag te Marseille niet konden voor komen. De „Paris Midi" verklaart, dat de ver antwoordelijkheid van de „Süreté natio nale" verschrikkelijk is. De meest onge loof elijke chaos, aldus voegt het blad hier nog aan toe, heerschte onder de politie te Marseille en het was een waanzin, om den Joego-Slavischen souverein aan land te doen gaan op een plaats, die wemelde van verbannen menschen en andere on- gewenschte elementen. Degenen, die hier voor verantwoordelijk zijn, moeten ge straft worden. De „Excelsior" eischt vérgaande her vormingen en meedoogenlooze sanctie- maatregelen. In officieele ikringen der Amerikaan- sche bondfi'hoofdstad wordt de aanslag in Marseille levendig besproken. In de politieke gevolgen van den aan slag ziet men een verzwakking van de Fransohe Balkanpolitiek, daar met ko ning Alexander een der sterkste bolwer ken van den Franschen invloed op den Balkan gevallen is. Ook is men van meening, dat de betrekkingen tus schen Frankrijk en Italië en tusschen Italië en Joe go-Slavië aanzienlijk be moeilijkt zullen worden. Anti-ltaliaansche demonstraties. In geheel Slovenië hebben tegen Italië gerichte demonstraties plaats gevonden. De geheele JoegO'-Slavische bevolking verkeert in hevige opwinding. Zij beschul digt de Italianen, dat zij initiatiefnemers tot den moord zijn en dat zij moreel ver antwoordelijk daarvoor zijn. Bij haar verder onderzoek inzake den moordaanslag overweegt de Fransche po litie drie mogelijkheden: ten eerste een samenzwering van Kroatische emigran ten; ten tweede een Macedonisoh com plot; ten derde een Hongaarsche irreden- tistische misdaad. Daar de nasporingen onder Kroatische emigranten ten slotte niet veel hébben opgeleverd, wordt 1 minder waarschijn lijk dan 2 of 3 geacht. Zuid-Slavië onder den Indruk. Ten aanzien van den algemeenen toe stand in Zuid-Slavië kan het volgende worden gezegd: Belgrado staat nog geheel onder den indruk van de berichten uit Marseille. Van alle huizen hangen rouwvlaggen. Restaurants, schouwburgen en bioscopen zijn gesloten en van de scholen zijn alle leerlingen naar huis gestuurd. Men verwacht tegen Vrijda^ den terug keer van den troonopvolger; de aankomst van het Zuid-Slavische oorlogsschip, de Dubrovnik, met het stoffelijk overschot van Koning Alexander aan boord, Zater dag of Zondag. De regeering treft toebereidselen tot de gemeenschappelijke zitting der Nationale Vergadering, waarin afgevaardigden, se natoren en regenten den eed van trouw aan Koning Peter II zullen afleggen. Tot dit oogenblik ligt de macht in de handen der regeering en op dit oogenblik gaat zij op de regenten over. Leger, vloot en staatsambtenaren in het geheele land hebben reeds den eed afge legd. Dé plechtige bijzetting van Koning Alexander is voor Woensdag voorzien. Het is reeds zoo goed als zeker, dat Ko ning Karei van Roemenië met zijn broer Nicolaas, verder Koning Boris van Bul garije met Prins Gyrill en uit Engeland de hertog van York naar Belgrado zullen komen. Verwacht worden ook de presi dent van de Turksche republiek Kemal Pasja en Prins Nicolaas van Grieken land. Communisten-streek te Londen. Langs onbekende wegen hebben com munisten Maandagavond kans gezien, op het dak te klimmen van de Duitsche am bassade te Londen en daar een witte vlag te hijschen, waarop de woorden si aan: „Thaelmann moet vrij". Eerst Dinsdagmiddag kort na 3 uur be merkte een lid der ambassade, dat een witte vlag boven bet gebouw wapperde. Het dundoek werd onmiddellijk naar be neden gehaald. De conferentie van het goudblok. Minister Jaspar heeft tegen een cor respondent van Paris Midi gezegd, dat de Belgische regeering voor de vergade ringen, 19 en 20 October door vertegen woordigers van de goudlanden te Brussel te houden, de ministers van financiën, oeconomische zaken, vervoer, een minis ter van staat en hem zelf in de delegatie heeft benoemd. Hij schetste als de voornaamste taak van de commissie versterking van den goederenruil door geleidelijke opheffing van de beletselen voor handel en nijver heid en bestudeering van de kwestie van contingenteeringen en tarieven, alsmede aanwakkering van toerisme en verkeer. Een gezonde en oordeelkundige entente van de landen van het goudblok, aldus de minister, kan een herleving van de alge- meene bedrijvigheid ten gevolge hebben. Russische officieren moeten leeren dansen. Krachtens een bevel van den opperbe velhebber van het roode leger in Rusland generaal Worosjilof, moeten de officieren leeren dansen. Vroeger mochten de officieren van het roode leger zelfs niet naar hotels gaan, waar zich een dansvloer bevond. De tij den zijn echter veranderd en dansen wordt nu niet alleen een gezond vermaak geacht, maar ook iets, dat bij het maat schappelijk leven hoort, aldus de Russi sche opvatting. Steun aan Belgischen scheepsbouw. De Hooge Scheepvaartraad in België heeft met algemeene stemmen den wensch uitgesproken, dat de regeering gedurende een tijdsverloop van 10 jaar credieten van fr. 40 mill, per jaar ter beschikking van den scheepsbouw zal stellen, ten ein de op deze wijze de bestrijding van de werkloosheid te bevorderen. Voorts wenscht de Hooge Scheepvaartraad een regeeringscrediet van Fr 10 a 20 mill, per jaar voor de geregelde scheepvaart lijnen, die op het oogenblik met vet lies werken. Wordt Hauptmann uitgeleverd? Bruno Hauptmann en zijn verdediger Fawcett stellen alles in het werk om te voorkomen, dat Hauptmann door de jus titie van den staat New-York aan die van New Yersey wordt uitgeleverd, aangezien hij in New-York slechts kan worden ver volgd wegens afpersing, terwijl hem in New-Yersey een vervolging wegens ont voering en moord wacht, waarvoor hij on getwijfeld ter dood zal worden veroor deeld. Korte Berichten. i Uit de mijn St. Pierre la Palud bij Lyon, waar Maandag een instortings ongeluk heeft plaats gevonden, zijn tot dusverre 17 lijken geborgen. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt volgens de laatste opgaven 32. i Naar de „Times" meldt, zijn drie Britsche zendelingen, een Canadees, een Australiër en een Engelschman, door communisten te Koesjau, gelegen in de provincie Kweitsjau, op 130 K.M. ten oosten van Kweijang, gevangen genomen. In Amerika is een 26-jarige vrouw ontvoerd. Dé ontvoerder heeft zich later met haar echtgenoot in verbinding ge steld en een losgeld van 50,000 dollar ge- eischt. Examenspelling en hei Kabinet. Naar „De Maasbode" verneemt, heeft het Kabinet per omzendbrief aan de ver schillende departementen doen weten: 1. dat de stukken, uitgaande van de pu blieke diensten moeten zijn gespeld in de spelling van De Vries en Te Winkel; 2. dat stukken of citaten van niet-offi- cieele zijde aangeboden in de spelling- Marchant in deze spelling in de officieele publicaties als „Staatscourant" en derge lijke geplaatst kunnen worden; 3. dat candidaten voor de verschillende diensten hij het afleggen van examens vrij zijn om de spelling van De Vries of Te Winkel te bezigen of de nieuwe spelling; '4e. dat echter na 1 Januari 1936 bij alle examens de spelling-Marchant zal ge- eischt worden. De spellingkwestie is in het Kabinet opnieuw ter sprake gekomen naar aan leiding van het feit, dat de voorzitter van één der examencommissies de uitslagen in de vereenvoudigde spelling opzond. Daarop is in het Kabinet met overgroo- te meerderheid besloten beide spellingen in de „Staatscourant" toe te laten, wanneer de nieuwe spelling niet van officieele zijde komt. Zoo zullen ook aanvragen om de Koninklijke goedkeuring op de statu ten bij het departement van justitie geen bezwaar ontmoeten, als zij in de vereen voudigde spelling zijn gesteld. Een belangrijk werk te Roosendaal. Tusschen het Rijk en de gemeente Roo sendaal is een overeenkomst tot stand gekomen met betrekking tot den aanleg van een z.g. ceintuurbaan in die gemeen te. Over deze ringbaan zijn langdurige on derhandelingen gevoerd. Het voorberei dend werk is reeds zoover gevorderd, dat, nu het contract door het Rijk is getee- kend, spoedig met de uitvoering kan be gonnen worden. De kosten zullen ongeveer f 600.000 be- Binnenland. De steun aan de aardappelverbouwers. De contra-prestatie te Goes. Het kabinet en de spelling-kwestie. Weer opruiming van rundvee? Buitenland. Na den moord op koning Alexander. Het onderzoek naar de medeplichtigen. Conferentie van het goudblok. Steun aan Belgische scheepsbouw. .1 IBQl I dragen. Berekend is, dat het werk zes jaar zal duren. De ringbaan zal niet alleen dienen ter ontlasting van het snelverkeer, dat veel hinder ondervindt van den spoorwegover gang in het centrum van Roosendaal, maar ook voor het lokaal verkeer. Voor den snelverkeersweg is 15 M. gereser veerd, voor twee daarnaast loopende pa rallelwegen voor lokaal verkeer elk 5 M. plus 2.5 M. voor een trottoir. In de ringbaan zullen verschillende kunstwerken moeten worden aangebracht. De spoorbaan op het baanvak Esschen— Roosendaal wordt met een (betonnen of ijzeren) brug overkruist, terwijl over een straatweg in de nabijheid eveneens een brug moet worden gebouwd. De spoor brug zal circa f 170.000 kosten. Het werk leent er zich uitstekend toe om in werkverschaffing te wordep uitge voerd. Uitsluitend Roosendaalsche werk- loozen zulen daarvoor in aanmerking ko men. Een paar honderd arbeiders zullen er eenige jaren aan geplaatst kunnen worden. Het meerendeel der kosten zal gedra gen worden door het rijk, i.e. het Werk fonds, dat b.v. de kunstwerken geheel voor zijn rekening neemt. De gemeente Roosendaal heeft reeds 30 perceelen grond tot een waarde van f 70.000 aangekocht en het lig't in de be doeling om aan twee kanten tegelijk te beginnen, t.w. daar waar de weg uitloopt op de Bredasohe baan en aan den oprit voor de overbrugging van de Hulsdonk- sdhestraat bij den spoorweg. Crematie geschiedt niet voor Rijksrekening. Verleden jaar heeft de Rekenkamer een geval te behandelen gehad, waarin de kosten van crematie c.a. voor rijks rekening werden gebracht. Aan het ver slag der kamer vermeldt „de Urn" het volgende over deze zaak: Een ingenieur van de Staatsmijnen was door een ongeluk om het leven gekomen en werd te Westerveld gecremeerd. De rijksverzekeringsbank weigerde de uitkeering van de kosten van de crematie (begrafeniskosten worden in zulke geval len wel vergoed), omdat volgens uitspraak van den centralen raad van beroep voor crematie, zijnde een onwettige handeling, geen vergoeding kan worden gegeven. Er bestaat ook een besluit van den minister raad in gelijken zin. Dé directie van de Staatsmijnen gat toen f250 als tegemoetkoming in de kos ten van het vervoer van het lijk. Ook hier tegen heeft de rekenkamer bezwaar ge maakt. Eveneens werd bezwaar gemaakt tegen de kosten van een deputatie uit het per soneel, welke bij de crematie aanwezig was. De minister schreef de directie, zoowel de vergoeding voor vervoer van het lijk, als die voor de reiskosten van de depu tatie, te doen terugvorderen. De directie wenschte hieraan niet te voldoen en nam de uitgaven voor eigen rekening. Bezoek van Kamerleden aan Almelo. Gisteren hebben leden van verschillen de fracties der beide Kamers op uitnoo- diging van het gemeentebestuur een be zoek gebracht aan de gemeente Almelo. Gelijk bekend achten Almelo en de om liggende gemeenten aan de Overijselsche kanalen zich zeer gedupeerd door Ide plannen der regeering, om den zijtak van de Twentekanalen naar Almelo, althans voorioopig, niet door te trekken tot de be staande gekanaliseerde waterwegen. Bij dit bezoek waren ook aanwezig vertegen woordigers van de landbouwbanken, de Almelosche fabrikanten vereeniging, de afd. Almelo van de Maatschappij van Nij verheid en Handel, en de centrale van de te Almelo gevestigde middenstandsver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1