Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw,, Dammen besloten tot opschorting van dien cursus voor openb. vervolgonderw. gedurende den winter 19341935. Een voorstel van B. en "W. tot verla- ging der traktementen van ambtenaren en beambten met ingang van 1 Januari 1935 wordt met alg..st. aangenomen. De jaarwedde van den tijdelijken agent der arbeidsbemideling en van den con cierge van het Verpleeghuis voor ouden van dagen worden verhoogd met resp. f 50 en f 25. Voorstellen tot verhooging der opcen ten op de directe belastingen worden in ■verband met de buitengewone tijdsom standigheden, als gevolg waarvan 't Rijk zich genoodzaakt ziet uitkeeringen en be lasting-opbrengsten in te houden, met al- gemeene st. aangenomen; de opcenten op de grondbelasting, gebouwde eigendom men worden hierdoor gebracht op 80 (thans 50), die op de ongebouwde eigen dommen op 20 (thans 10), die op de per- soneele belasting op 160 (thans 80), die op de vermogensbelasting op 40 (thans 25) en die op de gemeente-fondsbelasting op 75 (thans 50). Teneinde de inkomsten in de toekomst zooveel mogelijk te ver meerderen wordt verhooging der honden belasting en van het schoolgeld voor be waarschool en handwerkonderwijs in uit zicht gesteld. Bij de besprekingen over deze buitengewone heffingen is men alge meen van gevoelen, dat men hier mach teloos tegenover staat. De gemeentebegroo- ting. dienst 1935, wordt met alg. st. vast gesteld op een totaal bedrag in ontvang en uitgaaf van f 64.902,58. Hierna slui ting. Heinkeitszand. Vrijdag vierde de Ned. Herv. Zondagsschool „Haranatha" alhier haar 35-jarig jubileum. Des middags kwa men bestuur, leiders(sters) en leerlingen bijeen, waar de leerlingen werden getrac- teerd en waar zij den voorzitter en lei der, dhr Tramper, die een de oprichters is, een prachtig schilderij in zwaar ver gulden lijst aanboden. Van de leiders en leidsters ontving dhr Trimpe een boek als blijk van waardeering. 's Avonds had een bijeenkomst plaats in tegenwoordigheid van ouders en be langstellenden, waarin voorging Da de Willigen. Na opening met gebed werd dhr Tram per geluk gewenscht met dit jubileum en werd de hoop uitgesproken dat hij nog jaren aan het door hem 35 jaar geleden begonnen werk zal mogen arbeiden. Door den secr. van de Kerkvoogdij', dhr Luwima werd dhr Tramper namens het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. een rooktafel en rookstel aangeboden. Dhr Tramper dankte allen, die zoo dui delijk blijk hadden gegeven mee te leven met de Zondagsschool. 's Heer Abtskerke. In de Raadsverga dering van Zaterdagnamiddag was inge komen een dankbetuiging van Mej. de Hullu, sedert 1 Mei op wachtgeld ge steld onderwijzeres, voor het haar door den Raad aangeboden aandenken. Door de N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland te Goes is aangesteld als wa- terverkooper te Baars dorp Jacs Hart- hoorn. De Commissaris der Koningin hoopt Maandag 15 dezer een officieel bezoek aan deze gemeente te brengen. Daar in de vorige vergadering de stem men hebben gestaakt over het voorstel van de meerderheid van B. en W. om niet over te gaan tot invoering van een steunregeling voor werkloozen, wordt thans hierover opnieuw gestemd. Het voorstel wordt thans aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. In de vacature H. van 't Westeinde wordt gekozen tot lid van het Algemeen Armbestuur Jobs Vermue met 5 stem men tegen 2 op Jacs Drijdijk. De geldende verordening inzake de winkelsluitingswet regelende de opening der winkels gedurende den zomertijd op werkdagen wordt onveranderd opnieuw vastgesteld. Op den Zondag zijn hier de winkels gesloten. Nog wordt aangeboden de gemeente- begrooting voor 1935 in ontvang en uit gaaf op f 15853.08 met f 365.48. Op deze begrooting is sterk bezuinigd. lerseke. Tot vader en moeder in het rusthuis voor ouden van dagien zijn door 't Burg. Armbestuur in zijn vergadering van 6 October 1.1. uit 10 sollicitanten benoemd de heer D. Kasse en echtgenoote te Kou- dekerke (Walcheren) De benoemden zul len 1 Dec. in functie treden. Zaterdag werd in tegenwoordigheid van Burg. en Weth., de secretaris, de ge meenteopzichter en verschillende raads leden het nieuw gebouwde steenen schuil- huis aan de haven 'officieel geopend. Er had zich onder leiding van enkele schip pers een commissie gevormd die dit feit eenigszins feestelijk wilde doen plaats hebben. Reeds vroeg in den morgen was het nieuwe gebouw met bloemen en groen versierd en bevlagd. Des middags was er groote belangstelling toen de heer G. Sinke de 'Openingsrede uitsprak. Spr. gaf een historisch betoog en verslag van de haven, en groei van Ierseke's cultuur. Vóór 1870 was hier in 't geheel geen ha ven, daar de vloot slechts uit 67 kleine visschersscheepjes bestond, die bij storm en ontij schuilplaats vonden aan den dijk. Spr. schelste toen hoe de haven tot stand kwam en meerdere malen moest warden vergroot, totdat er een geschikte haven kwam voor de visschersvloot. Maar bij regen en wind moest altijd buiten ge staan worden door de menschen. Dit is nu veranderd. We hebben, dank zij B. en W. en den Raad, een prachtig schuilhuis gekregen, een dat aan alle eischen vol doet. Daarom zeide spr. burg. Gunning en allen die hieraan meegewerkt hebben dank voor hun hulp bij de totstandkoming en sprak de hoop uit dat de schippers zullen zorgen, dat alles netjes blijft. Hierna sneed de burgemeester het lint door en verklaarde het schuilhuis voor gwpend. Herhaalde malen werden door balda dige jongelui de deksels der riolen uit gelicht, wat voor voetgangers in het don ker een groot gevaar 'opleverde. Het is nu de politie mogen gelukken een der daders te vatten. Proces-verbaal is opgemaakt. Aagtekerke. Vrijdag vergaderde de Ge meenteraad. Van de wegencommissie van den A. N. W. B. en K. N. A. C. was een verzoek in gekomen om te bepalen, dat stilstaande motorrijtuigen niet verlicht behoeven te worden op wegen in de bebouwde kom der gemeente, voorzoover deze wegen ven- licht zijn. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. De gemeentebegrooting voor 1935 kwam daarna in behandeling. Er werden geen algemeene beschouwingen gehouden. Bij de artikelsgewijze behandeling werd door den voorzitter medegedeeld, dat speciaal op het onderhoud van den Kloosterweg bezuinigd kon worden. Deze is thans in goeden staat en wordt door het verbete ren van den weg Middelburg-Westkapelle minder gebruikt. Bij de behandeling der inkomsten kwam de kwestie van verhoo ging van belasting ter sprake. Deze kan door het vervallen van verschillende in komsten voor de gemeente niet ontgaan worden. De voorzitter achtte het heffen van 20 opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting het meest ge wenscht. D'hr Wisse vroeg, of dan ook geen op centen op de Vermogensbelasting gehe ven kunnen worden. 'Dhrn W. de Visser en S. de Visser achtten de heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting billijker. Met alg. st. wordt besloten tot het hef fen van 20 opcenten op de hoofdsom van de Gemeentefondsbelasting met ingang van het belastingjaar 1935'36. De be grooting wordt daarna vastgesteld in ont vang en uitgaaf op een bedrag van f 14.386,33 met een som van f 1278,08 aan onvoorzien. Dhr W. de Visser zag gaarne, dat. waar de inkomsten der gemeente zoo achteruit gaan, pogingen in het werk gesteld wer den dat de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente een patiënt, die voor rekening van de gemeente Aagtekerke verpleegd wordt, overneemt. Dhr S. de Visser meent, dat die Diaco nie althans de zedelijke verplichting tot betaling heeft. Dhr Moens zou het gewenschter ach ten, dat betaling van de helft gevraagd werd. Met 4 tegen 2 st., die van dhrn Moens en Kodde, terwijl dhr G. de Vis ser zich van stemming onthoudt, wordt besloten aan de Diaconie betaling der verpleging te vragen. De voorzitter licht daarna den Raad uitvoerig in omtrent de stappen die ge daan zijn om te komen tot verharding van den Koekoeksweg. Van den Polder Wal cheren is toezegging ontvangen van een bijdrage van 20 pet in de kosten, terwijl verschillende voorbereidingen al in ver gevorderden staat zijn. Dhr Kodde vraagt sommige gedeelten van den Klootsterweg nog eens te doen nazien en wijst verder op een gedeelte voetpad, dat zeer slecht in orde is. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Verder informeert dhr Kodde nog naar de kwestie van het plaatsen van een vuil nisbak, waarop de voorzitter antwoordt, 'dat na het gesprokene in de vorige ver gadering B. en W. een onderzoek hebben ingesteld, of in den Westhoek een geschik te plaats voor een vuilnisbak te vinden is, maar tot geen resultaat zijn gekomen. Hagel richt schade aan t e B e v e r w ij k. Opnieuw is, zoo meldt de Telegr., een groot deel van de tuin ders te Beverwijk, die het toch al zoo zwaar te verduren hebben, door een na tuurramp getroffen. Gedurende het onweer, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, ont lastte 'zic'h boven Beverwijk en omgeving een hevige slagregen, gepaard gaande met een zware hagelbui. Door deze 'hagel bui, die meer den vorm had van een ijs- regen, en wel'ke op verschillende plaatsen eenige c.M. dik lag, hebben de nog te velde staande groenten en vruchten groote schade geleden. Speciaal in Heemskerk is de verwoes ting 'groot; vooral sla en spinazie werden zwaar beschadigd. Van deze gewassen kan met zekerheid worden vastgesteld, dat alles verloren is. Doch ook de sterkere 'groenten als an dijvie, verschillende 'koolsoorten, prei enz. zijn voor 85 pet. verloren. De aardbeien velden zien er uit als midden in den win ter, al het loof is er afgehageld. Tomaten die hier op het vrije veld staan, zijn, wat men noemt, „geplukt", vrucht en bloem is van de stengels afgeslagen. Eigenaardig is, dat het platte glas zoo wel ais de warenhuizen bijna niets 'heb ben te lijden gehad. Van de appel- en perefooomen zijn groote (kwanta afge hageld. Een strijd tusschen apo theker en doikters.Te Emmer- Gompascuum (Dr.) is sedert jaren een arts gevestigd. Nadien kwam er ook een apotheek en toen de bezetting van den dokterspost eens wisselde, verviel bet recht van de geneesmiddelenverkoop aan de apotheek, zeer tot 'ongenoegen van de bevolking, die om financieele redenen lie ver met den dokter te doen had. Intusschen ontwikkelde zich de streek- bebouwing en Emmer-Erf schei denveen, practisch de voortzetting van Emmer- Gompascuum, ontstond. De bevolking meende nu dat, er plaats was voor een tweeden dokte? en de heer 8. was bereid zich als arte te Ej'ech ei denveen te ves tigen. Hij rekende daarbij natuurlijk ook op de revenuen van den geneesmiddelen- verkoop. De apotheker te Emmer-Compascuum was hem echter voor; een paar weken voordat dokter S. zou arriveeren werd te Emmer-Erfscheidenveen een houten loodsje opgeslagen en de apotheker open de een tweede apotheek. Toen kwam de dokter en hij erkende de primitieve apotheek niet als zoodanig, maar voorzag zelf zijn patiënten van de noodige drankjes en pillen, waarna de apotheker proces verbaal liet opmaken en de kantonrechter te Emmen te beslissen kreeg over de vraag, of het houten nood- gebouwtje als apotheek in den zin der wet kon worden aangemerkt. Dokter S. werd door den kantonrechter veroordeeld tot f5 boete wegens verbo den verkoop van geneesmiddelen. Instede van zich na dit vonnis gewon nen te geven, heeft Dokter S. zich ver staan met zijn collega van Emmer-Gom- pascuum, dokter B. Zij' hebben gebruik gemaakt van de eigenaardige bouwwijze en benaming der veenkoloniale dorpen en met behulp daarvan het pleit glansrijk gewonnen. Noordelijk tegen Emmer-Com pascuum aan ligt een streek, vanouds het Munsterscheveld geheeten, maar één met het dorp Emmer-Gompascuum, Zuidelijk zet de veenkolonie zioh als Barger-Gom- pascuum voort. Nu kondigde dokter S. aan, dat hij zich als apotheekhoudend ge neesheer te Munsterscheveld vestigde, van waaruit hij dan Emmer-Erfscheidenveen kon bedienen. Dokter B. publiceerde de vestiging van zijn assistent als apotheek- houdend geneesheer te Barger-Compas- cuum en gaf zijn recepten voortaan af op naam van de nieuwe apotheek. De twee artsen deelden zoo het gebied van de oude apotheek. Na een paar dagen heeft de apotheker reeds besloten zijn rechten aan de twee artsen te verkropen, zoodat de apotheek verdwijnt. De moordaanslag te Zwolle. Het politie-onderzoek betref fende den moordaanslag die te Zwolle op den dansleeraar Meijer Nord werd ge pleegd, heeft tot laat in den nacht ge duurd. De dader bleek te zijn de 17-jarige G., die deel uitmaakte van een bende jon gelui, die reeds geruimen tijd het stads deel buiten de Kamperpoort door aller lei baldadigheden en rooverijen onveilig maakt. Smokkelaar aangescho ten. Vrijdagavond volgde te Maastricht een ambtenaar per rijrwiel een smokkel auto. Aan het 0. L. Vronweplein, waar een voortdurend drukke passage is, o.m. ook van kerkgangers, loste de ambtenaar een schot. De bestuurder, de 22-jarige van 0. uit Brunssum, kreeg den kogel in den hals. De gewonde sprong nog uit de auto, die met een geweldigen slag tegen een boom sloeg. Van 0„ die hevig bloedde, is opgenomen in het ziekenhuis. Van de zijde van de bevolking werd van hevige verontwaardiging blijk gege ven dat in dit drukke stadsdeel op zulk een haast 'onverantwoordelijke wijze werd geschoten. De auto bevatte een lading boter. In het ziekenhuis bleek, dat de kogel geen edele deelen gad geraakt, zoodat er geen direct levensgevaar voor den gewon de aanwezig is. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een rijrwiel niet tij dig verandering van richting aangeven: A. S. te Middelburg, J. S. te Koudekerke ieder f 3 of 3 d. h. Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: G. H. te Middelburg f 5 of 5 d. h.; A. F. te Big- gekerke, P. W. te 's Gravenhage ieder f 3 of 3 d. h. Idem met een motorrijtuig, na gedaan verzet; W. J. v. U te Vlissingen: Be krachtiging van het vonnis van 19 Sept. 1934. Met een rijwiel (motorrijtuig) een weg in verboden richting berijden; J. K. te Zoutelande fl of 1 d. h.; A. de J. te Kloetinge f 3 of 3 d. h.; P. B. te 0. en W. Souburg f 1 of 1 d. h.; W. D. G. te Kapelle f 3 of 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen; H. H. te 's H. Arends- kerke f 15 of 5 d. h.; M. J. B. te 'sH. Arendskerke, J. H. te Schore ieder f 5 of 5 d. h.; M. M. te Ossendrecht f 3 of 3 d. h. 's Avonds rijden met een motorrijtuig zonder lichten: C. de K. te Vlissingen, A. T. v. d. W. te Goes, J. N. te Wolfaartsdijk, ieder f 5 of 5 d. h.; P. B. te St. Laurens f 3 of 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder spiegel; G. V. te Dirksland f 2 of 2 d. h.; J. H. A. H. te Hulst f 3 of 3 d. h. Als bestuurder (eigenaar) van een niet ingeschreven motorrijtuig daarmede rijden (laten rijden) over een weg: F. G., te Serooskerke, J. P. H. te Ginneken ieder f 5 of 5 d. h. Als bestuurder van een ingeschreven motorrijtuig niet op eerste vordering het inschrijvingabewijs vertoonen: P. K. te Ovezande f 2 of 2 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: J. K., te Nieuwdorp, Wa. Ha. R. te Wissenkerke en Th. v. H. te Middelburg ieder f of 5 d. h.j D. H. de J. te 'sHeerenhoek f2 af 2 d. h.; A. J, te Goes f 10 cdE 10 d. h., G. D. te Goes f 10 of 10 d, h..; J. A. W. te Krabbetdijke f 5 of 5 d. h. Over het kruisen van rassen. Deze week kreeg ik van een lezer een brief met twee vragen, die beide op het oogeniblik van groot belang zijn. De eene betreft de kwestie van het kruisen van verschillende rassen, de andere de ver lichting der kippenhokken, omdat de een zegt, dat men het 's avonds doen moet en de ander beweert, 's morgens verlichten en een derde weer 's avonds èn 'b mor gens. De kwestie van het kruisen van rassen heb ik al vaker aangeroerd, omdat zij mij van groot belang lijkt, vooral in de tegen woordige moeilijke tijden en dit kruisen dau ook in het buitenland al een 'heele tijd veelvuldig toegepast wordt. Als voordee- len worden genoemd dat kuikens van ge kruiste rassen meer weerstandbiedend zijn tegen ziekten, beter groeien en later beter leggen. Verder kan men bij bepaalde kruisingen reeds bij de geboorte aan de kleur van het dons zien of men met hen netjes of haantjes te doen heeft. Dit laat ste voordeel is in den laatsten tijd wat kleiner geworden nu de nieuwe Japan- sche methode om bij elk kuiken direct na het uitkomen het geslacht te kunuen be palen meer en meer veld wint. Deze me thode is op bet wereldcongres te Rorue door de Japanners naar voren gebracht en in verschillende landen heeft men snel eenige Japanners aangesteld, die daar cursussen gegeven nebben om de fokkers te leeren hoe deze gesJachtsonderkenmug geschiedt. Ik kom juist lerug uit Berlijn en vernam, dat men in Duitschland ook hard bezig is en dal verschillende leer lingen. van een cursus reeds dit jaar rret 90 pet. nauwkeurigheid de haantjes van de hennetjes wisten to onderscheiden Bij eendkuikens gaat deze onderkenning zeer gemakkelijk als men het kunstje kent bij kipkuikens gaat het veel moeilijker en moet men een flinke horlogemakersbrii hebben. In Engeland hebben enkele Ja panners dit jaar heele sommen gelds ver diend, doordat zij voor een klein bedrag de kuikens van de fokkers onderzochten en men vindt daar thans ook reeds be drijven, welke naar verkiezing haantjes of hennetjes aan te klanten leveren. Mo gelijk kom ik op deze zaak nog wel eens terug, in ons land is er niemand die het kient en ©r zijn voor zoover mij bekend ook geen cursussen georganiseerd om het te leeren. De kwestie der kruisingen is echter wel in ons land aangepakt. Al jaren lang heeft D'r Hagendoorn er over geschreven en de voordeelen aangetoond. Thans heeft de Nederlandsche Genetische Vereeniging, dat wil zeggen een vereeniging van per sonen die de erfelijkheidsleer bestudeeren, haar ter hand genomen. Zij heeft een cir culaire onder haar leden verspreid, ge titeld: „Onderzoek naar de Bedrijfswaarde van Bastaardhenren". Als doel geldt: Een voorloopig oordeel te vormen over de vraag, of ook in ons land bastaarden tusschen bepaalde hoen derrassen waarde kunnen hebben als leg hoenders en zoo ja, welke rasisencombi- naties dan voor het nemen van proeven op' groote schaal in aanmerking komen. Een zeer voorzichtig gesteld doel dus, waaruit het gezonde principe Wijkt, dat men maar niet lukraak de resultaten uit het buitenland aanneemt en eerst eens onderzoeken wil of onder de andere om standigheden die Nederland biedt, er in het kruisen ook voordeelen zitten. Teneinde er achter te komen doet de vereeniging ©en beroep op de medewer king van personen, die in het bezit zijn van hennen als bastaarden tusschen twee verschillende rassen gefokt. Zij verzoekt de eigenaars van bas- taardhennen, die van meening zijn dat of- ficieele cijfers aangaande de bedrijfs waarde dezer hennen verzameld moeten worden, aan de vereeniging een achttal van deze hennen af te staan. Van deze hennen zullen nu de volgende gegevens verzameld worden: a. de dage- lijksche leg wat betreft het aantal eieren; b. het gemiddelde eigewicht op een door de pluimveecommissie aan te geven tijd stip; o. d© hoeveelheid van het ge bruikte meelvoer en graan, berekend per hen; d. alle andere gegevens welke naar het oordeel van de pluimveecommissie de bedrijfswaarde van de hennen beïnvloe den. Aan het einde van elke maand krijgt elke inzender zoo spoedig mogelijk een volledige opgave van alle genoemde gege vens, de door hem gezonden hennen be treffende. Aan het einde van het leg jaar wordt beslist welke van deze gegevens voor publicatie in aanmerking komen en hoe die publicatie zal geschieden. Het onderzoek zal plaats vinden op de terreinen van den heer Abeelen, Groes- beeksche weg 430 te Nijmegen. Het on derzoek naar de bedrijfswaarde begint 1 October a.s. en loopt gedurende een vol kalenderjaar. Zoo mogelijk zullen goede toornen gedurende een of meer volgende jaren verder worden onderzocht op be drijfswaarde. Alle bastaardhennen, gebo ren voorjaar 1934, onverschillig uit welke combinatie van rassen zij zijn gefokt, zul len worden geaccepteerd en gecontroleerd, voor zoover de bepalingen worden nage komen. Men moet inzenden acht hennen van ongeveer gelijke leeftijd en van dezelfde combinatie van rassen. Men geeft daarbij op: geboortedatum en ouderrassen. Ver der is het mogelijk, dat de commissie meerdere gegevens vraagt, welke dan ook zoo nauwkeurig mogelijk verstrekt moe ten worden. Natuurlijk heeft de commis sie het recht, toornen, die naar haar mee- r.ing niet gezond zijn of om anders rede nen niet a-nger.omen kunnen wordm, te rug to zenden. aan do afzenders. De inzen ders kunnen op een vasten dag per week naar de ingezondon dieren komen zien. Naar mijn meening heeft de Genetische Vereeniging met dit werk een bijzonder nuttig initiatief genomen en ik hoop dan ook dat er een massa dieren ingezonden zullen worden, teneinde deze kwestie voor Nederland zoo snel mogelijk te kunnen oplossen. Vooral punt d, de andere gege vens, welke niet met name genoemd wor den, lijiken mij ook zeer veel waard. Zoo zal het van belang zijn nauwkeurig den gezondheidstoestand der dieren te volgen, bij sterfte een nauwkeurig onderzoek naar de doodsoorzaak toe te passen en dan dergelijke gegevens te vergelijken met "die, welke op de gewone legwedstrijden ver kregen werden. Dr B. J. G. TE HENNEPE. Nadruk verbaden. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonnó's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem 374. Auteur: J. Zuiver, A'dam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 6 sch. op 9, 12, 18, 20, 24, 30 en dam op 16. Wit 10 sch. op: 21, 29, 31/33, 41, 44, 45, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen. October-problemen voor 6 Nov. in te zenden aan bovenstaand adres. Kampioenschap van Nederland. WitN. G. Keiler. ZwartJ. H. Vos 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 31—27 7—12 4. 37—31 1—7 5. 44—39 2329 Een variant, die jaren geleden gaarne door Dtr Molimard werd gespeeld. Daar wit nu ook gemakkelijk met 4034 kan ruilen (tegenwoordig speelt men niet meer 39'33) komt het neer op een vrij doel- looze vereenvoudiging. 6. 34X23 18X29 7. 33X24 20X29 8. 40—34 29 X40 9. 35X 44 1318 Velen zouden hier liever 1923 en 14 X2'3 spelen, hetgeen ook ons sterker lijkt. 10. 38—33 9—13 11. 42—38 4—9 12. 45—40 17—22 13. 28X17 11X22 14. 31—26 22X31 15. 26X37 7—11 16. 40—34 12—17 17. 50—45 8—12 18. 44—40 2—8 19. 32—28 17—21 Van de oorspronkelijke opening is nu niets meer over. Het is nu een spel van geduldig afwachten, dat feitelijk nu reeds remise kan worden gehouden. 20. 37—32 21—26 21. 41—3 7 11—17 22. 3429 (Wordt vervolgd.) 1 2 3 4 5 47 48 49 60 In deze stelling ging zwart op een lok- zet spelen. Zwart 2025, wit 4641, zw. 1420, wit 4137, zwart 2328 (om lan ter 712 en 1721 te spelen). Wit kan nu dam nemen, doch dan volgt: 1. 37—32 23X37 2. 26—21 17X26 3. 38—32 37X28 4. 42—38 26X37 5. 38—32 22X31 6. 32X1 11—17 11 7. 36X27 2—7 8. 1X42 25—30 9. 35X24 20X47

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6