DE ZEEDW TWEEDE BLAD Miss Durnford en haar gezelschapsjuffrouw. Uit de Provincie Minimum kosten Maximum verzorging NATION A AL-TARIEF FEUILLETON. LEVENSVERZEKERING-BANK In totaal betaald: /774e- i Totale uitkeering: /32.400.- VAN MAANDAG 8 OCT. 1934, Nr 7. ARBEIDSDUUR EN WERKLOOSHEID. De behandeling van de 40-urige ar- j heideweek, ol juister gezegdvan het vraagstuk, of door verkorting van den ar beidsduur vermindering van werkloosheid kan worden verkregen, is te Genève op nieuw aan de orde geweest. De „Maasbode" merkt daarover op: „Men zal zich herinneren, dat in de in Juni gehouden Internationale Arbeidscon- ferentie een conoept-conventie, waarin de invoering van de 40-urige werkweek ge regeld werd, gestrand is. De Nederlandsche regeeringsgedele- geerden stonden op een standpunt, het welk tussdhen dat van de werkgevers en dat van de arbeiders gelegen was. ■De werkgevers wilden het vraagstuk zelfs niet onderzoeken. 'Onjuist, meenden de Nederlandsche regeeringsgedelegeer- den bij monde van professor Aalberse: de ramp der werkloosheid is in materieel en vooral in moreel opzicht zóó groot, dat ieder aangeprezen middel, dat zou kunnen leiden tot eenige vermindering er van, verdient ernstig in overweging te worden genomen., De arbeiders wilden nu in een concept- conventie aanstonds over de geiheele lijn de 40-urige werkweek vastgelegd zien. Andermaal zeiden de Nederlandsche Re- geeringsgedelegeerden: neen, slechts he- drij'fsgewijs kan hier iets bereikt worden. Zij waren dan ook bereid, het onderwerp in een volgende conferentie andermaal op de agenda te plaatsen, ten einde dit punt nader te onderzoeken. Nu is de vraag, of dit onderwerp op de In Juni a.s. te hou den conferentie andermaal behandeld zal w «dien, uitvoerig' bediscussieerd in de vergadering van den Raad van Beheer, Vrijdag 1.1. te Genève gehouden. Ook hier bleven zoowel de werkgevers op hun absoluut afwijzend, als ook de ar beiders op hun star, aan een algemeene 4 O-urenweek vasthoudend standpunt staan. •Hoewel de Nederlandsche regeering nog steeds niet in dezen Raad vertegen woordigd is, heeft daar, na urenlange be raadslaging, ten slotte toch het gematigde standpunt, door de Nederlandsche regee- ringsgedelegeerden op de conferentie in genomen gezegevierd. Het voorstel der arbeiders, om op de agenda der Conferentie andermaal de bij voorbaat tien doode opgeschreven alge meene concept-conventie te plaatsen^ werd niet 18 tegen 10 stemmen verworpen. Maar aangenomen werd met 22 tegen het voorstel, om op de agenda in Juni a.s. te plaatsen een concept-conventie, die slechts de hoofd beginselen van internationale regeling tot verkorting van den arbeidsduur zal be vatten, zonder echter voor eenige indus trie onmiddellijk van kracht te worden, er zullen eerst aanvullende conventies moe ten worden aangenomen, die voor bepaal de industrieën zullen gelden en dus voor die bepaalde industrieën ieder op zichzelf de bizondenheden zullen bevatten voor de practische toepassing van deze algemeene beginselen. Gelijk men ziet, wordt hiermee dus de weg ingeslagen, welke door de Nederland sche regeeringsgedelegeerden volkomen in overeenstemming trouwens met het ad vies van den Hoogen Raad van Arbeid verdedigd was. Inderdaad, indien het mogelijk is, door arbeidsduurverkorting te geraken tot ver mindering van de werkloosheid, dan zal dit alleen langs dezen weg practisch mogelijk zijn." Onder het kopje „V e r b ij s t e r e n d" schrijft „Patrimonium" over hetzelfde onderwerp „De 'heeren Kupers en Serrarens heb ben te Genève opnieuw gepleit voor een conventie tot verdergaande beperking van den arbeidsduur dan in die van Washing ton {48 uur) is opgenomen. De laatstge noemde conventie is nog wel niet door de belangrijkste landen geratificeerd, in Ja- Vrij naar het Engelsch. 47) o— „'Gelukkig, daar ziju we bij Chez- Nous", zeide ze met een zucht ik ben zoo moe als' een hond t 'hoewel ik me haast schaam het te bekennen, nu ik zoo gezellig met u uit ben geweest. Tot Zater dag danl" en Lona wuifde even met de hand. waarna ze langzaam de oprijlaan opwandelde, terwijl Ruth, die vermoedde, dat het al laat was, haar stap verhaastte en ademloos op de Dene aankwam, om te zien, dat juffrouw Durnford haar maal al begonnen was. Als gewoonlijk wilde ze niets van verontschuldigingen weten en toen Ruth haastig verslag gaf van haar morgenwandeling, luisterde ze wat af wezig. „Zoo, ben je met Lona uit geweest", zeide ze, toen Ruth zweeg. „Het is een aardig meisje en ze zal een aardige met gezel voor je zijn, als Lilian geen tijd heeft om met je uit te gaan, hoewel Lilian je, geloof ik, sympathieker is. Nu. ik heb een bezoeker gehad", vervolgde juffrouw Jem met een schuldbewust lachje. „Wie pan en elders kant man de 48-urenwoek wel niet, maar het „Westen" moet todh maar overgaan tot 40 uur of minder, om de werkloosheid te bestrijdenl Practisch komt er natuurlijk niets van, ook al praat men er in 1935 te Ge nève nog zoo veel over. In de Ver. Staten wint onder de ern stige menschen de overtuiging ved'd, dat het land een 80- of 80-urige arbeidsweek onmogelijk kan volhouden. De productie kosten worden daardoor al te ongunstig beïnvloed. Gebleken is ook reeds, dat op het be roemde cijfermateriaal van de „techno logen" heel wat ia aan te meiken. In dezen tijd van wereldverar ming, waarin men de producten alleen tegen lage prijzen geplaatst kan krijgen, zou de Westersohe nijverheid haar eigen graf graven, indien zij en dan nog wel in tegenstelling met Japan e.a. den arbeidstijd korter ging maken dan 48 uur; een cijfer, dat op moreele gronden, (belangen van het gezinsleven, enz.) toch niet is aan te vechten. Althans niet in het normale, niet ongezonde of bijzonder ge vaarlijke bedrijf. Wat op den duur bij welvaartsherstel en voortgaande technische ontwikkeling mogelijk zal blijken, is een andere quaes- tie. 48 uur behoeft niet het eindpunt te zijn. Maar op d i t oogenblik is het v e r - bijsterend 'dat op een conventie wordt aangedrongen als nu weer te Genève is geschied. Verbijsterend', ornidat het demonstreert, hoe weinig overigens zeer bekwame man nen inzicht hebben in den huidigen eco- nomiscben toestand." 24 uur* telefoondienst voor Goes en omgeving. Eind JL927 is te Gon» een 24-uuns tele foondienst ingesteld, waardoor ook in de onder het kantoor Goes reesorteerende ge meenten doorverbindingen konden tot stand komen met als gevolg, dat niet al leen met Goes, maar ook via die plaats interlocaal kon worden getelefoneerd ge durende den geheelen dag. De hieraan verbonden kosten werden gedeeltelijk ge dragen door het Rijk en de belangheb bende gemeenten, terwijl het overblijven de tekort werd aangevuld door particu lieren. Slechts enkele gemeenten traden niet toe tot de ontworpen regeling, doch sindsdien hebben meerdere gemeenten de aanvankelijk toegezegde medewerking op gezegd, zoodat thans gevaar bestaat, dat het enkele jaren geleden bereikte resul taat zal te niet gaan. Daar echter het be lang van een 24-uur telefoondienst voor de Bevelanden van zeer groot belang is, heeft men gezocht naar een betere finan- cieele 'basis. Men meent, dat deze kan tot stand komen indien de gemeenten, welke op het oogenblik niet bijdragen in de kosten, alsnog tot het verleenen van gel- delijken steun (2 cent per inwoner per jaar) besluiten en de gemeenten, welke steeds betaalden, hun bijdrage handha ven. Het bestuur van de stichting Fonds voor een 24-uura telefoondienst heeft dan ook in samenwerking met het bestuur der Vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen in Zuid- en Noord-Beveland een schrijven gezonden aan de gemeente besturen. waarin het groote belang van dezen dienst wordt bepleit met verzoek het fonds te steunen of te blijven steunen met een bijdrage uit de gemeentekas. Tienduizend passagiers op de luchtlijn naar Haam- s t e d e. Zaterdag heeft de K. L. M. haar 10.000ste passagier op de luchtlijn naar Haamstede vervoerd. Bij aankomst op het vliegveld werd ze aldaar, n.l. mevrouw Pilaar, uit Rijswijk, toegesproken door den burgemeester van Haamstede, jhr Röell, die namens het ge meentebestuur bloemen aanbood. De heer J. J. Koek, voorzitter van het luchtvaart-comité SchouwenDuiveland, bood de 10.000ste passagiere namens het comité een 'Souvenir aan. Namens de K. L. M. sprak de heer v. d. Broek, agent der maatschappij te Haamstede. Spr. 'bood mevr. Pilaar een klein vliegtuigmodel aan. Korts vreugd. Zaterdag morgen is in een logement te Middelburg denk je, dat er kwam, tien minuten, na dat jij het huis verlaten had?" „Ik geloof, dat ik het wel kan raden", antwoordde Ruth, „maar ik had niet ge dacht, dat mijnheer Desmond zijn bezoe ken zoo spoedig zou herbalen. Vond u het niet een beetje opdringerig van hem? Billy kwam zeker ook mee." „Neen, hij was te moe. Zooals je weet, heeft 'hij gisteren die groote kar den ge heelen weg zelf getrokken en daardoor is 'hij wat oververmoeid geraakt. Zijn vader vond het beter hem maar thuis te laten. Ik begrijp niet, waarom je zegt. dat mijnheer Desmond opdringerig is, Ruth, als hij beleefd en vriendelijk wil zijn. Hij voelde zich verplicht me zoo gauw moge lijk te komen bedanken, zei hij, voor de vriendelijkheid door mij aan zijn moeder- loozen jongen bewezen. Billy was gewoon buiten zich zelf geweest van vreugde, toen hij het pak openmaakte. Hij wilde niet gaan slapen voor zijn vader de wagen zoo gezet had, dat het 't eerste ding zou zijn dat hij den volgenden morgen zou zien zoo vertelde mijnheer Desmond me die kleine schat, ik ben blij, o zoo blij, dat ik wat voor hem gekocht heb". „Ia mijnheer Desmond lang gebleven?" vroeg Ruth; maar juffrouw Jem scheen een nauwkeurig antwoord ie willen ont wijken. „Het hangt er van af, wat je lang Ingezonden Mededeellng. •v'jyT''* '-f.' NATIONALE ROTTERDAM Een jonge man betaalde van rijn 30ste jaar af per Jaarƒ258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— Ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.— per Jaar. HQ was verzekerd volgens bet •s met Opvoedingsrente aangehouden oen jongo man. die van Vlis- singen naar den Officier van Justitie zou worden gebracht, maar toen men bij de tram aldaar was wist te ontvluchten. De man die zich te Souburg en Vlissingen aan oplichting had schuldig gemaakt, blijkt dit ook te Middelburg gedaan te hebben mot een gouden ring en een cos- tuum. Middelburg. Zaterdagavond had de laatste muzikale wandeling tijdens de winkelweek plaats. Precies te half tien zette de padvinders- band met trommels en hoorngeschal den stoet, waarin het muziekgezelschap Oefe ning na den Arbeid, en het bestuur van Handelsbelang, beide met hun vaandels mede marcheerden, in beweging. De wan deling ia medegemaakt door een zeer groote menschenmenigte en door een nog graotere schare gadegeslagen; halt werd gehouden bij den "Watertoren voor een nummer. Van het plan, om ook op de Balans halt te houden is algezien, toen het be gon te regenen. Te half elf kwam men op de markt te rug, opgewacht door een menschenzee. Voor het stadhuis gaven de padvinders nog een taptoe, het muziekkorps een marsch, het Zeeuwsoh Volkslied en het Wilhelmus ten beste en daarna kon de voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, de leiders van muziekkorps en padvinders dank brengen voor het gepresteerde. Ook bracht de voorzitter dank aan de gemeentepolitie en de marechaussee voor de hulp bij de verschillende optochten verleend. Op hoogen prijs is het gesteld, dat Vreemdelingenverkeer de stadhuisbelioh- ting had doen ontsteken. Vlissingen. Zaterdagmiddag werd voor de kinderen der leden van den „Vlissing- schen Oranjebond" in „Britannia" een kinderfeest georganiseerd, dat druk be zocht was. De heer P. G. Laernoes, voorzitter, wees op het 25-jarig jubileum van den „Vliss. Oranjebond", waarna de kinderen staan de en uit volle borst twee coupletten van het Wilhelmus zongen. De middag werd verzorgd door mej. Pirn Siegers, uit Eindhoven, die enkele hoogstaande vertellingen ten beste gaf. Aan de kinderen werden ververschin- gen rondgedeeld. Door mej. Benny van der Zwaan werd aan mej. Siegers namens alle kinderen een bloemenhulde geboden. De voorzitter dankte mej. Siegers har telijk voor haar geheel belangelooze mede werking. Bij het besluit van 30 Augustus om koffiehuizen en restaurants inzake de personeele belasting gelijk te stellen met gemeubileerde kamers, werd bepaald, dat nader zou worden nagegaan, of dit geen aanleiding zou kunnen worden, dat de gemeente haar zelfstandigheid zou ver liezen. B. en W. komen hierop nu nader terug en deelen mede, dat zij bij het op maken van de begroeting, die binnenkort aan den Raad zal worden aangeboden tot de conclusie zijn gekomen, dat het be sluit kan worden gehandhaafd. B. en W. hehben daarbij rekening gehouden met de vermoedelijke toestemming dat Vlissin gen een extra rijksbijdrage krijgt in de steunuitkeering en dat van het goed slot 1933 ad f 94.700 een bedrag van f 40.000 Too* X986 zal worden preserve*?*', dat 1934 geen of een heel gering batig saldo zal opleveren. B. en W. leggen nog aan den Raad over de rekening 1933 van het Gasthuis met een goed. slot van f 6752,35, na ont vangst van een gemeentelijke subsidie van f 27.500. Goes. Donderdagavond vergaderde de Hanze ter bespreking van een voorstel van „Handelsbelangen" om aan de „Goe- sche Beurs" een étalageweek met enkele attracties te verbinden. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering niet op het voorstel in te gaan. Men vreesde dat dit de aandacht van de tentoonstelling in het Schuttershof zou afleiden. —i Zaterdag heeft de 'heer Joh. Sie- benga in de Lange Vorststraat 63 een zaak in fruit, groenten en conserven ge opend. D'e winkel, die er zoowel vein bui ten als van binnen keurig uitziet, trok veel bekijks van het publiek. Baarland. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. De gemeentebe- grooting 1935 werd den Raad aangebo den ten bedrage van f 26.881. De voorzit ter deelde mede, dat de begrooting niet sluitend is te maken als niet het Rijk met een bedrag van f 1300 de gemeente steunt. Een verzoek was ingekomen van de "Wed. A. M. J. Pompoene om vergoeding ingevolge artikel 13 L. O.-wet 1920 voor haar leerplichtig kind, dat de school in Goes bezoekt. D'it werd toegestaan tot een bedrag van f 55. Het verzoek van dhr H. A. K. Leijs tot het gebruik maken van het schoollo kaal ten behoeve van een te houden tuin- bouwcursus. werd na langdurige discus sie toegestaan. Tegen stemden dhr De Vriend, De Mol en D'e Rijk. B. en W. stelden voor tot niet-goedkeu- ring van de begrooting Burg. Armbestuur. Dhr Traas kon zich hiermede niet ver eenigen. Spr. gaf toe, dat er misschien wel enkele posten na gezamenlijk overleg verminderd kunnen worden, maar merkte tevens op, dat er op het oogenblik geen aangename sfeer van samenwerking be staat tusschen B. en W. en het Burg. Armbestuur. Op voorstel van dhr De Rijk werd be sloten tot aanhouding tot een volgende vergadering. Dan kunnen B. en W. met het Burg. Armbestuur nog eens oonfe- reeren. Hierna sluiting. Wemeldinge. Zaterdagnamiddag verga derde de Raad. Een verzoek van dhr G. de Koeijer tot weder inhuring van de door hem bewoonde gemeentewoning v-.'.'dt Liggiwilhitd. Auugabodea twzrdi de begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor den dienst 1935. D'e Commis sie voor het naaien dezer begroeting zal bestaan uit de heeren Wabeke. Bruinooge en De Jonge. Aan dhr F. M. Westfaal Quadekker wordt op diens verzoek eer vol ontslag verleend als agent der Ar beidsbemiddeling. In diens plants wordt uit een aanbeveling, bestaande uit dhrn H. Dekker en F. M. Geluk, benoemd dhr D'ekker met 5 stemmen; 2 stemmen waren uitgebracht op dhr Geluk, Dhr Joh. Pol derman wordt met alg. et. herbenoemd als lid van het Burg. Armbestuur. Een voorstel van B. en W. tot het niet- afgeven van de verklaring ingevolge de Winkelsluitingswet betreffende uitbrei ding der verkoopgelegenheid op Zondag wordt met alg. st. aangenomen. Na gevoerde correspondentie en getrof fen accoord met belanghebbenden wordt op voorstel van B. en W. besloten tot ver laging der rente van verschillende restee- rende schulden tot 4 en 4.5 pet. per jaar. Bij het punt: intrekking en verlaging subsidies wordt besloten het subsidie aan het Comité ter bestudeering en bestrijding der iepenziekte te schappen en de bijdra^ ge aan de Vereeniging ter bevordering van het VTeendelingenverkeer te verlagen tot f 5 per jaar, een en ander met ingang van 1925. Thans komt aan de orde het voorstel der Commissie voor het nazien der ge- meentebegrooting, dienst 1935, om het subsidie voor den autobusdienst Wemel- dinge-Station Kruiningen-Ierseke. te be palen op f 200 per jaar. B. en W. steller) voor dit subsidie te bepalen op f 150 per jaar. Het voorstel der begrootingscommis- sie wordt verworpen met 5 tegen 2 st. (voor dhrn P. Lindenbergh en P. Cij- so'uw)Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 6 stemmen voor en 1 stem tegen, die van dhr Adr. Do- minicus. Met algemeene stemmen wordt Ingezonden Mededeeling. neemt", antwoordde ze. „We hebben heel gezellig zitten praten. Hij had zijn koele, spottende manier van spreken geheel af gelegd en scheen zich hier erg op zijn gemak te gevoelen. Hij wilde alles om trent jou weten, hoe we elkaar hadden leeren kennen en zoo niet dat hij' dat zóó maar vroeg", vervolgde juffrouw Jem haastig, toen Ruth plotseling rechtop ging zitten en haar verbaasd aankeek, „daar is hij veel te welopgevoed voor; maar hij merkte vriendelijk op, dat het erg een zaam voor me moest zijn, alleen in zoo'n groot huis te wonen en dat 'het wel pret tig voor me was een jonge gezelschaps dame bij me te hebben je hoeft je heusch niet beleedigd te gevoelen", want Ruth kreeg een kleur van boosheid, „hij zei geen woord, dat je niet zou hebben willen hooren. alleen maar, dat ik een verstandige keus gedaan scheen te hebben en dat je een vroolijke, opgeruimde jonge dame was". „Ik begrijp heelema-al niet, waarom het noodig Was mij te noemen", antwoordde Ruth, die heelemaal niet verteederd was door deze laatste opmerking. Waarom zou hij over ons spreken, juffrouw Durnford. „Dat vind ik veel te vrij". „Maar kind, die mijnheer Desmond kan ook nooit goed bij je doen", zei juf frouw Jem ongeduldig, „jij hebt altijd wat op hem aan te marken. Ik vind 'hem een heele aanwinst voor deze streek. Hij vertelde, dat hij met heel wat moeilijkhe den te kampen heeft gehad, de arme man en dat zijn levenspad nu niet bepaald met rozen bestrooid is geweest. „Als het niet voor mijin jongen was, zou 't leven weinig waarde voor me hebben", zeide hij' en toen stond hij op en nam afscheid en zei, dat hij niet langer kon blijven, of hij zou zich zelf maar vergeten". „Wat bedoelde hij' daarmee?" vroeg Ruth. „Kind, kijk niet zoo verschriktl Na tuurlijk begreep ik. wat de arme man meende dat hij niet te veel medege voel en vriendelijkheid had ondervonden in zijn leven en dankbaar was voor elk kruimpje troost, dat was, wat hij be doelde", eindigde Jem, met een zachten vrouwelijken blik in haar groote blauwe oogen, die Ruth zoo ontroerde, dat ze niets meer zeide. HOOFDSTUK XVII. Een mandje met eieren. Dien avond vroeg juffrouw Jem plotse ling: „Vroeg Lona nog naar ons bezoek op de Monnikshoeve?" Ruth schudde ont kennend met het hoofd. „Heb je haar nog over je eerste fietsles gesproken?" in formeerde juffrouw Durnford verder. „Neen, waarom zou ik", antwoordde Ruth was verbaasd. „We hebben voorna melijk over boeken en in de open lucht slapen gesproken en toen vertelde ze me, dat ze 'het zelf eens gedaan had". „Ze brengt me altijd uit mijn humeur, als ze over dat onderwerp begint", riep juffrouw Jem boos uit. „Ik geloof heusch, dat het meisje van tijd tot tijd haar ver stand kwijt is. Ze kan souis zulke onbe suisde dingen doen. Ik geloof dat het komt door a.l dat Grieksch en die sterren kunde, die de kapitein haar leert; dat is te veel voor haar hoofd; wel, het huis had leeggestolen kunnen worden en al de dienstboden vermoord, terwijl zij buiten naar de sterren lagen te kijken. Ik ben blij, dat de kapitein haar toen eens duch tig onder handen heeft genomen, want sinds dien heeft ze zich gedragen zooals het betaamt, ondanks al haar wonder lijke praatjes". „Ze is verschrikkelijk knap", zuchtte Ruth, „ik wilde wel dat ik kon praten en vertellen als zij, maar ik wist niet, dat ze ook nog 'Grieksch kende". „0, Lona is er het meisje niet naar om prat te gaan op haar kennis, dat moet ik tot -haar eer zeggen; maar wat voor goeds al die onzin haar zal doen snap ik niet. Ze zal later alleen maar neerzien op haar echtgenoot, omdat hij niet zoo knap is als zijzelf". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5