Dobbelmann lelt Iter... man! 25 ct. PER 20 STUKS Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtszaken „DIT IS 'M/" zegt men op de sportvelden Telegrammen. KLEINE ADVERTENTIËN Burgerlijke Stand. Ingezonden Mededeeling. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann'. Tabak en gtin andereI mens kerkeraad en gemeente voor al het geen hij voor de gemeente is geweest en heeft gedaan; door burgemeester S. Hage namens de burgerlijke gemeente en door Dr Weeda van Oosterland namens de classis en ring en ook als a.s. consulent, op wiens verzoek den scheidenden leeraar staande werd toegezongen Ps 121 4. Ds Waardenburg dankte voor het ge sprokene en eindigde met dankzegging en het laten zingen van Ps. 27 7. Ds Waardenburg zal zich metterwoon vestigen te Hillegersberg. Predikant met kerkeraad geschorst. Met ingang van heden is de predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Castricum, ds J. van Poelgeest en met hem de geheele kebkeraad, door het be stuur van de classis Haarlem voor ombe paalden tijd geschorst. De aanleiding tot dit conflict ligt wel voornamelijk in het verschillend stand punt, dat wordt ingenomen tussohen pre dikant en diakenen eenerzijds en het clas sicaal bestuur te Haarlem anderzijds in zake een kwestie van kerkelijk en geldelijk beheer der gemeente, waarbij de aanlei ding moet worden gezocht in een justi tieel geval van onregelmatig geldbeheer van een voormalig diaken en daaruit voortgesproten procedure, waarvan de af wikkeling nog gaande is ter rechtbank te Alkmaar. Ds -van Poelgeest staat reeds meer dan dertig jaar ter standplaats 'Castricum. Als plaatsvervangend predikant voor Castri cum is aangewezen ds A. van Peursum te,Uitgeest, terwijl de kerkelijke admini stratie van heden af wordt gevoerd van wege het classikaaH bestuur te Haarlem zelf. 50 resp. 70 pet. der exame- nandi gezakt. Het verslag der com missie, in 1934 belast geweest met bet af nemen der akte-examens in de Fransche taal (lager onderwijs en middelbaar on derwijs, akte A), merkt wat bet lager on derwijs betreft o.a. op, dat door vele can- di'daten niet alleen met groote slordigheid werd gelezen, maar ook gewerkt, hetgeen o.a. tot uiting kwam in het weglaten van Woorden, van accenten, verbindingstee- kens, leesteekens, enz., en ook in de tal rijke spelfouten. De kennis der eenvoudigste 'grammati cale verschijnselen, Met herhaaldelijk te wenschen over. Geslachtsfouten waren veelvuldig. De kennis van het Fransche idioom was dikwijls gebrekkig. Eenvoudige woorden en uitdrukkingen werden op allerlei, soms zotte manieren vertaald. Bij1 de vertaling uit het Franseh gebeurde hetzelfde met betrekkelijke gewone woorden Gen wonder dan ook dat na bet schrif telijk deel van het examen, waarop deze opmerkingen staan, aan niet minder dan 216 mannelijke en 109 vrouwelijke candi- daten moest gemeld worden, dat hun kans van slagen gering geworden of geheel ver vallen was. Van dezen hebben onderschei denlijk 27 en 36 candidaten toch monde ling examen gedaan, v.w. reep. 7 en 9 slaagden. Van de overblijvende 351 mannelijke en 173 vrouwelijke condidaten zijn er 225 en 136 en daardoor in totaal 232 resp. 145 mandidaten geslaagd, d.i. 47 resp. 56 en in totaal 50 pet. van de 753 Vlie aan bet schriftelijke examen hebben deelgenomen. Wat betreft het examen M.O. A wordt Over het verloop geen syllabe medege deeld. De tabel toont echter aan, dat het resultaat nog veel slechter is 'geweest dan dat van het L.O. Want er zijn slechts 30 pet. van degenen die aan het schriftelijk examen hebben deelgenomen geslaagd, Dit aantal deelnemers was 79 m. en 73 vr., Voor ihet mondeling examen bleven over 44 m. en 43 vr. en geslaagd zijn. 22 m. en 27 vr. in totaal dus 49 candidaten. Felle brand te Leeuwar den. Zaterdagmiddag werd op de Nieuwe Stad in het hartje van Leeuwarden, brand ontdekt in het perceel van den heer S. Landstra, handelaar in rieten meubelen enz. De brandweer kon niet verhinderen, dat van (het 4 verdiepingen hooge pand de twee bovenste geheel uitbrandden. De oorzaak van den brand moet ge zocht worden in het feit, dat in den voor middag een schilder is bezig geweest met 'het afbranden der vensterbanken op de bovenverdieping. Door den brand is een typisch oude gevel uit de 18e eeuw verloren gegaan. De moordaanslag te Gouda. De 65-jarige L., op wien Dins dag te Gouda door den huurder van zijn wagenverhuurderij J. R. een moordaan slag is gepleegd, waarbij het slachtoffer met een knipmes een diepe snede in den hals werd toegebracht, is overleden. Relletjes tusschen com munisten en N. S. B.-ere. Te En schede zijn N. S. B.-ers, die huis-aan- huis-uitnoodigingen verspreidden voor een dezer dagen te beleggen propaganda- vergadering lastig gevallen door politieke tegenstanders, waarbij het tenslotte tot hand'tastelijkheiden 'kwam. Nadat de hulp der poMtie was ingeroepen, werd zekere v. W. aangehouden en gefouilleerd, waar bij bleek, dat hij in 't 'bezit was1 van een wapenstok. Tegen hem werd proces-ver- baal opgemaakt wegens overtreding der wapenwet. De 42-jarige L. liep bij deze vechtpartij een verwonding op. Volgens de communisten zou door de N. S. B.-ers zijn geschoten. Beleediging van het open baar gezag. Voor de N. S. B. sprak Donderdagavond Ds v. Duyl te Tiel voor een matig bezette zaal. Na afloop werd tegen 'den spreker pro ces-verbaal opgemaakt, daar 'hij zich in beleedigenden vorm had uitgelaten over bet openbaar gezag. Maasavergiftiging. Bij een zestigtal kantoorbedienden van een groote bank te Brussel deden zich dezer dagen vergiftigingsverschijnselen voor. Velen hunner vielen herhaaldelijk in be zwijming. Een tiental werd naar het zie kenhuis vervoerd. Uit het ingestelde onderzoek is geble ken, dat zij des middags bedorven gehakt hadden gegeten. Een orang-oetan, die bang voor muizen was. Een orang-oetan uit de Londenscbe Zoo, een geweldig beest, één van de grootste, die men in dierentuinen aantreft, ging sinds eenigen tijd 's nachts geweldig te keer. Zijn angstgebrul verscheurde de stilte van den nacht in het dierenpark. Oppas sers hebben eindelijk gevonden, wat het beest zoo vreeselijk bang maakte. Tegen twee uur 's morgens zagen ze een muisje door het gat de kooi van den aap bin nensluipen en dadelijk daarop begon bet beest te jammeren. De timmerman beeft nu bet gat, waar de muis door kwam dicht gemaakt, waar door de orang-oetan en de andere bewo ners van de Zoo weer rustig kunnen sla pen. Een gelukkige vinder. De burgemeester van Diemen heeft aan den heer D. Buitenhuis aldaar een bedrag van f 7500 ter hand gesteld, dat deze thans van rechtswege toekomt. Het is n.l. drie jaar geleden, aldus de „Tel.", dat de beer B. in zijn voortuintje een trommeltje vond, waarvan de inhoud bleek te bestaan uit bankbiljetten en wel tot een gezamenlijk bedrag van f 7500. Destijds beeft do heer B. onmiddellijk den 'burgemeester met zijn vondst in kennis gesteld, die het trommeltje met zijn kost baren inhoud in bewaring nam. Alle pogingen, welke sindsdien zijn ge daan om den rechtmatigen eigenaar van het geld op te sporen, zijn vergeefsch ge bleken, zoodat de heer B. thans eigenaar wordt van de f 7500. Goede vangst. Een inbreker geveltoerist ia Zaterdagnacht in handen gevallen van de politie te Amsterdam. Dé man had voor zijn nachtelijke uit stapjes een zaak in sport- en andere ar tikelen in de Kalverstraat uitgekozen. Daar hij inzag, dat hij van de straat af niet naar binnen zou kunnen komen zon der kans op ontdekking, begaf hij zich naar de aangrenzende steeg en wist bet te bestaan langs den gevel naar bet dak te klimmen. Vervolgens verwrong hij op het dak de ijzeren staven van een lichtraam, en drong op deze wijze in het gebouw door. Een en ander schijnt echter niet geruischloos te zijn geschied, want twee patrouilleerende agenten hoorden, een zwak geluid. Begrij pende, dat er onraad was, haalde een van hen assistentie. Enkele minuten later was het geheele pand door een detachement politie afgezet. De twee agenten begaven zich met behulp van een sleutel, dien ze van de dicht bij den winkel wonenden be drijfsleider hadden gekregen, naar ban nen en begonnen daar hun speurtocht. Alle hoeken en gaten werden doorzocht doch eerst op den zolder vonden zij den man, een nog jong persoon, die de wijste partij koos en zich zonder verzet overgaf. Hij was in het 'bezit van een groot aantal inbrekerswerktuigen. Op slag gedood. Zaterdagmid dag is te Zevenbergen het 8-jarige zoontje van den heer J. B., van school komend, door een auto bestuurd door ze keren ten B., uit Breda, gegrepen en op slag gedood. Dreigend arbeidscon flict te Dongen. Gistermiddag had op het Departement van Sociale Za ken, onder leiding van den Rijksbemid delaar Prof. Mr P. J. M. Aalberse. een bespreking plaats met partijen, betrokken bij het dreigend confUct aan de pantoffel- fabriek Snoeren Hooymaayers te Don gen. De arbeiders eiachten hier een ver hooging van de naar hun meening zeer lage loonen. Daar de directie beweerde, dat de financieels toestand van het be drijf deze verhooging onmogelijk op dit oogenblik kan dragen, maar wel bereid is haar in twee étappes door te voeren, zal op voorstel van den Rijksbemiddelaar een accountant een onderzoek instellen, of het bedrijf deze last op dit oogenblik al of niet kan dragen. Is het resultaat hiervan ge lijk aan de bewering van de directie, dan zal de loonsverhooging voor de helft eerst 1 Januari 1935 worden ingevoerd. Kantongerecht te-Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijiwiel op meer dan twee wie len, ingericht voor het vervoer van goe deren, rijden over een rijwielpad: W. F. K. te Middelburg f 5 of 5 d. h. Niet op de eerste vordering van een daartoe bevoegd ambtenaar zijn nummer en(of) rijbewijs vertoonen: M. M. te Os- sendrecht: 2 maal f3 of 2 maal 3 d. h„ A. K. te Goes f 5 of 5 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar is het nummer met letter: M. M. te Ossendrecht f 3 of 3 d. h. Rijden met een rijiwiel (motorrijtuig) met zoodanige snelheid en (of) op zoo da nige wijze dat de veiligheid en (of) de vrijheid van het verkeer wordt belem merd en (of) in gevaar gebracht: G. M. R., te Vlissingen f 15 of 5 d. h.; W. L. v. d. S. te Middelburg f5 of 5 d. h.; J. E. te Middelburg f5 of 1 w. t.sch.; M. B. te Koudekerke f 5 of 1 w. t.sch.; A. N. J. M. te Hansweert, vrijspraak; P. J. P. te Wol- faartsdijk f 15 of 5 d. h.; G. G. te Oude- lande f 5 of 5 d. h. Straatschenderijl: A. de H. te Wissen- kerke f 5 of 1 w. t.sch.; J. B. te Wissen- kerke: berisping; J. G. K. te Veere f 15 of 5 d. h.; P. W. W. te Middelburg f 2 of 1 w. t.sch.; W. H. Z. te Kamperland f 5 of 1 w. t.sch.; A. V. te 's H. Arends- kerke: één maand tuchtsch. voorwaarde lijk. Niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg, geplaatst voorwerp be hoorlijk verlicht is; P. B. te Middelburg f 5 of 5 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg: J. W. te Middelburg: f 15 of 15 d. h.; Aa. S. te Middelburg: f 15 of 15 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn ge durende de maanden Mei tot en met Oct. loopen op eenig hooiland: Aa. Ma. B. te Wissenkerke f3 of 3 d. h.; Ma. "W. te Vlissingen: Berisping. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo pen over eens anders grond, waarvan de toegang op een voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden: G. G. te Middelburg, J. C. G. te Middelburg, ieder f 2 of 2 d. h.; B. S. te Middelburg f 2 of 1 w. t.sch.; J. V. te Middelburg f 1 of 1 d. h.; C. M. te Middelburg f 1 of 1 d. h.; P. A. W. te Wissenkerke, H. M. W. te Wissenkerke, ieder berisping. Als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften, vastgesteld tolt voorkoming van aanvaring of aandrij ving; R. v. B. te Arnemuiden f5 b. s. 5 d. h. Als hoofd en bestuurder van een on derneming, waarin arbeid wordt ver richt niet zorgen, dat in die inrichting op voorgeschreven wijze wordt opgehan gen een arbeidslijst: J. J. G. te Middel burg 2 maal f 2 b. s. 2 d. 'h. voor iedere boete. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 8 October 1934. Overtr. Motor- en Rijwiel wet: W. F., 60 j., koopman te Middelburg. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep: f 50 of 25 d. h. en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van eén jaar. F. G., 42 koopman te Serooskerke (W.). Vernietiging van het vonnis waar van hooger beroep f 25 of 10 d. h., en toe wijzing van de civiele vordering tot een bedrag van f30. Overtreding Jachtwet: J. de W., 20 j. werkman, en G. de W., 28 j., landbouwer beiden wanende te Barsselen. Vernietiging vonnis waarvan hooger beroep. Voor bei den vrijspraak. Overtr. Pol. verordening van Ovezande: J. A. H., 25 j., koopman te Heinkenszand. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep met uitzondering van de straf f2 of 1 d. h. Overtr. Tramwegreglement: A. R., 31 j., handelsreiziger te Vlissingen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep f 15 of 10 d. h. Overtr. Motor- en Rijwiel wet: G. M. v. d. R., 21 j., zonder beroep, wonende te Ginneken. Vernietiging van het vonnis waarvan höoger beroep: f 25 of 5 d. h. met ontzegging van de bevoegdheid motorrij tuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden. Kwakzalver. De Rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de zakeó tegen J. D., 38 j., koopman te Rotterdam, die in hooger beroep had terecht gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De Rechtbank vernietigde de vonnissen van den Kantonrechter te Terneuzen en veroordeelde verdachte tot 2 maal f 100 of 2 maal 25 d. h.; 3 maal f 100 of 3 maal 25 d. h. en 2 maal f 100 of 2 maal 25 d. h. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg zijn failliet ver klaard: F. J. P. L. Elvers, wonende te Middelburg, Bogaardstraat. Rechtercom missaris mr J. H. F. Bloemers, Rechter. Curator: mr F. W. Adriaanse, adv. te Middelburg. Ingezonden Mededeeling William J. Garvey, de ook in Holland zoo bekende Amerikaansohe sigaretten-mixer, zet ondanks het enorme succes van O.K. toch z*n blinddoek-proeven voort. Hier ziet U hem tussohen de sportmensohen en ook hier won O.K. met glans. Doet U die proef ook eens. Rookt geblinddoekt twee dure Amerikaansche sigaretten en één O.K. Tien kansen tegen twee, dat U er O.K. als de fijnste - geurigste - zachtste uitpikt. Bovendien kosl O.K. slechts OP DS JUISTE WIJZE GESTOPT NIET TE VAST EN TOCH EEN LANQEN BRANDDUUR. H. Anthonisse, landbouwer te West- dorpe. Rechtercomm. mr G. E. Muller, Rechter. Gurator: mr J. Erasmus, advo caat te Oostburg. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van J. de Buck te Mid delburg. Sociaal-democraten in de dagelij'ksche besturen der gemeenten. De Vereen, van Sociaal-Democratische Raads- en Statenleden heeft dezer dagen een bijeenkomst gehouden in het Troel- stra-oord. De heer Ed. Polak, oud-wet houder van Amsterdam, heeft daar o.a. gesproken over: „Sociaal-democratische gemeente-politiek in dezen tijd". Spr. zei- de blijkens het verslag in Het Volk ouder meer: De sociaal-democratische gemeente-po litiek heeft voor de volkshuisvesting, de volksgezondheid, het onderwijs der ar beiderskinderen en zoovele andere zaken van openbaar cultureel nut en belang, ze genrijke gevolgen gehad. Spr. behandelde de moeilijkheden, die zijn ontstaan door de voortgezette loons verlagingen voor het gemeentepersoneel in de brandpunten onzer gemeentelijke politiek. Daarbij is gebrek aan werkelijk heidszin aan den dag getreden en de in druk gewekt, dat de sociaal-democraten wel in staat waren tot juist gemeentebe stuur in tijden van 'opgang, maar niet in staat waren het roer te houden, als de storm woedde. Macht uitoefenen zander verantwoordelijkheid te dragen, acht spr. onmogelijk. Dat maakt op den duur de democratie kapot. Ten slotte zijn wij in verscheidene ste den uit het dagelijksch bestuur getreden. De bourgeoisie zette zich op onze plaatsen en is er volkomen baas. Men loopt er over ons heen. Het georganiseerd overleg is nog maar een skelet van wat het eens was. Wij kunnen besluiten, wat wij wil len, het college voert het niet uit. Wij staan, ging de heer Polak voort, in dit opzicht op een keerpunt en men 'be gint er in partijkringen aan te denken, dat onze tegenwoordige positie niet kan worden gehandhaafd. Spr .juichte dit toe en wil onder wat geweest is nu een for- sche streep zetten. Verwachtingen, dat wij spoedig weer op het vroegere levens- peil zuilen aanlanden, heeft spr. voors hands niet en wij zullen ons dus moeten aanpassen. Waar onze invloed is aange tast, moeten wij trachten hem te herstel len, in de raden zoowel als in de dage- lijksche besturen. Op den bodem der te genwoordige werkelijkheid moeten wij ons werk voortzetten. Diefstallen opgehelderd. Door Rijks- en gemeentepolitie te De Lier werden Zaterdagmiddag drie perso nen uit Schipluiden en een uit De Lier in arrest gesteld daar zij worden ver dacht van verscheidene diefstallen met inbraak. Door dit viertal werden den laatsten tijd fietsen enz. gestolen. Ook worden zij verdacht van een inbraak bij een land bouwer te De Lier eenige maanden gele den gepleegd bij welke inbraak een aan zienlijk bedrag aan geld werd buitge maakt. Luchtvaardigheid van de P.H.O.S.T. ■Zaterdag ia 'het. luchtvaardighei'ds'bewijs voor den pander jager P.H.O.S.T. door 'de rijiksstudie-dienst voor de luchtvaart uitgereikt, 'zoodat het nu vast staat, dat dit vliegtuig aan de snelheids-wedstrijd LondenMelbourne zal deelnemen. 'DEN HAAG. Nederland zal op de con ferentie van vertegenwoordigers van de goudlanden, welke 20 October a.s. te Brussel zal woiden gehouden, vertegen woordigd worden door den Minister van Economische Zaken, Mr Steenberghe. DEN HAAG. Gisterochtend is alhier in den ouderdom van 59 jaar 'overleden de bekende kunstschilder Izak Israels. De heer Israëls was Donderdag j.l. door een a.uto aangereden. Hij was een zoon van den bekenden 'Nederlandschen kunstschilder Jozef Israëls. Doodelijk ongeval. LE'IDSCHENDAM. Zondagmorgen wil de de 35-jarige motorrijder J. S. B., met op de duo zijn 28-jarige verloofde, Mej. W. S., beiden uit Hilversum, in de gem. Nooddorp den onhewaakten overweg pas- seeren. Vermoedelijk doordat het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door ëen groote zandhoop, welke in verband met werkzaamheden aan den kant van den weg ligt, heeft B. den trein niet opge merkt. Hij reed in volle vaart op den sneltrein. Beide personen werden een eindweegs meegesleurd en vrijwel op slag gedood. De machinist van den trein, die blijk baar van het gebeurde niets heeft 'be merkt, is doorgereden. Autobus in een sloot gereden. HOORN. Tusschen Ouddijk en Medem- blik is Zaterdagnacht een auto, waarin 22 hengelaars uit Amsterdam waren gezeten, in een vrij diepe sloot gereden. Na veel moeite gelukte het allen op het droge te brengen. 7 mannen werden licht gewond en 2 ernstig. Staking bij mijnen in België. BRUSSEL. Te Elémallehaute nabij Luik zijn 2500 arbeiders van de metaal- fabrieken tegen een aangekondigde loons verlaging in staking gegaan. D'e directie van de Grand Gontymijhen nabij Gosselies heeft aangekondigd, dat deze mijnen Woensdag a.s. gesloten zul len worden, waardoor 850 mijnwerkers zonder werk komen. WARSCHAU. Het Poolsch-Dbitsche handelsverdrag, dat 6 Octobèr werd ge parafeerd geldt voor den tijd van een jaar en zal half October van kracht wor den. De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bi] vooruitbetaling. GOES. Geboren: Adriana Pieternella, d. v. Adriaan Haeck en Mechelina Jacoba Ar don. Overleden: Anna Gerhardina Meijer, 15 dagen, d. v. Christiaan Meijer en Jo hanna Gerhardina Hassink. Van 16 October. WEMELDLNGE. Gehuwd: Johannes Petrus Antonius Dousi, 27 j. jm. en Pie ternella Aloysia Verschure, 27 j. jd. Geboren: Cornells Nicolaas, z. v. Din- genus van Kervinck en Adriana Min naar. Overleden: Adriana Wabeke. 68 j., echtgenoote van Jacobus de Bourgraaf; Cornelia Janna Oudeman, 29 j., ongeh.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3