De vrijheid ven onze scholen. DEB-VU MAARDEN EERSTE BLAD MAANDAG 8 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 7 Buitenland. Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAARZAME Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In verband met wat wij over den be- zuinigingsarbeid van Minister Merchant opmerkten, willen wij hier laten volgen wat Prof. Grosheide zooal niet over, dan toch naar aanleiding van deze kwestie in „De Heraut" schreef. „We hebben in vroeger jaren in deze rubriek herhaaldelijk pogen uiteen te zet ten, dat één der groote bezwaren van de wet-De Visser was, dat ze uitging van de openbare school en die als maatstaf nam om te weten, wat aan de bijzondere toe kwam. En we hebben daar tevens bij ge zegd, dat in dit opzicht Minister De Vis ser geen verwijt treft. Eenerzijds niet. om dat hij eenvoudig de consequenties heeft getrokken van hetgeen vóór hem was ge daan. Aan de andere zijde niet, omdat men van de Overheid kwalijk kan ver langen, dat ze voor scholen van onder danen meer zal doen dan voor haar eigen scholen. Maar juist hier komen de gebreken van het stelsel zelf aan het licht. Het is een stelsel, dat niet de bijzondere school als regel aanvaardt en de openbare als aan vulling, maar dat uitgaat van de gedach te, dat de Overheid scholen sticht en on derhoudt. Zoodra de Overheid dat niet meer doet, is de wet-De Visser niet meer uit te voeren. Hier blijkt, dat aan die wet een niet juiste gedachte ten grondslag ligt. Waar op we. toen de wet in behandeling was, hebben gewezen en waarom we destijds i zonder daarbij veel instemming te vin den bepleit hebben niet al de kosten van het bijzonder onderwijs voor rekening van de Overheid te brengen, maar voor 't minst een deel voor die der ouders te laten. We hebben allerminst de bedoeling om thans de houding aan te nemen van een: ziet men wel, dat we gelijk gehad hebben? Vooreerst zou ons dat niet baten, want dat zal ons hoogstens een heel enkele toe geven, en in de tweede plaats, het ware ons liever geweest, indien de feiten, wat we vóór ongeveer vijftien jaren schreven, hadden gelogenstraft. We meenen nu, dat het zaak is, de kwes tie van de rechtsgelijkheid wel aan de orde te stellen. We moeten weten wat we willen. Willen we die rechtsgelijkheid doorvoeren, als ze ons voordeel en als ze ons nadeel brengt? Maar dat (beteekent zelf de openbare school aanvaarden ais norm. Kunnen we dat wel doen? Ik ge loof dat we terug moeten van dien weg. Laten we niet vergeten, nooit vergeten, dat de schoolstrijd niet om rechtsgelijkheid begonnen ia. De oude en kostelijke naam: De School met den Bijbel herin nert ons, wat de oorzaak was van dien strijd. Dö strijd ging tegen het prijsge ven van den Bijbel op school, tegen het Christendom boven geloofsverdeeldheid, tegen het leeraren van Christelijk© deug den los van het Woord Gods, Onze grootouders hebben niet over rechtsgelijkheid gesproken, ze hebben er niet aan gedacht zelfs. De ééne vraag, die allen heheersohte was deze: hoe krijgen we voor onze eigen en voor andere kin deren onderwijs, dat doordrongen is van, dat rust op het Woord Gods. Ze hebben zich de grootste opofferingen getroost om scholen met den Bijbel op te richten en in stand te houden. Ze hebben daarvoor hooge schoolgelden en groote contributies betaald. En onze oude Christelijke onder wijzers zijn met een schamele bezoldiging tevreden geweest, ze zijn terecht de groot ste contribuanten voor de Chirstelijke school genoemd, opdat de kinderen van ons volk zouden worden onderwezen naar de eischen van Gods Woord. D'e schoolstrijd heeft, hoewel ze in de eerste plaats paedagogisch en .theologisch was. terstond een politiek karakter ge dragen. Niet omdat men geld van de Overheid begeerde. Maar wel, omdat aan vankelijk het geven van onderwijs niet vrij was.. En ook omdat men zich keerde te gen,- wil men de verbetering voorstond van de openbare school, die Overheids- school was. Met rechtsgelijkheid in finan cieel opzicht heeft dat alles niets te ma ken. Eigenlijk komt de vraag daarom zelfs in het tweede tijdperk van den strijd nog niet naar voren. Toen er meer en meer Christelijke scholen kwamen, ging men het als een onbillijkheid voelen, dat men in de 'belasting moest meebetalen voor het in stand houden van de openbare school en zelf daarnaast voor eigen kinderen een Christelijke school had in stand te hou den. Nog niet omdat men iets bekostigde, waaraan men zelf niets had, want ook dat komt telkens voor. Mensehen zonder kin deren betalen toch mee in de belasting, waaruit de scholen bekostigd worden en dat zal niemand onbillijk vinden. Maar dit was de kwestie: Christen ouders betaalden voor een school, die de Overheid naar een bepaald beginsel voor hun kinderen onbruikbaar had gemaakt. Zoo kwam de openbare school slechts aan een deel van het volk ten goede. Wij her inneren ons uit onze jeugd 'n vader, die, toen hem gevraagd werd, op zijn kinde ren de openbare school bezochten, ont- woordde: ik word niet bedeeldl In dit tijdperk is de subsidie geboren. Eerst in de derde periode kwam de rechtsgelijkheid aan de orde. Dat punt volgde op het ontvangen van subsidie. Er zijn er, die beweren, dat rechtsgelijkheid logisch op het subsidie volgen moest, dat de laatste een stap was naar de eerste. Dat zijn de menschen, die de wet van 1920 geheel voor hun rekening nemen. Wij achten die beschouwing onjuist. De Overheid subsidieert heel wat, omdat ze meent, dat een stuk volksleven voor allen van belang is. Maar daarbij is van rechts gelijkheid geen sprake. Die kan er soms zelfs niet zijn, in die gevallen, waarin de Overheid het een of ander niet heeft en dus niet onderhoudt. Het groote bezwaar tegen het streven naar rechtgselijkheid op schoolgebied is, dat het de Overheid school laat houden, de ouders van de financieels zorg voor 't onderwijs van hun kinderen ontheft (want een progressief schoolgeld, als we nu heb ben, is een belasting!) en in het financi- eele de bijzondere scholen tot openbare maakt. We moeten in onzen tijd opnieuw over wegen of we dat willen. Moet de Overheid ons dwingen scholen te sluiten, die we om welke reden dan ook hebben opgericht? Moeten we ons de sluiting al dadelijk lei- ten welgevallen, omdat we financieel aan de Overheid vastzitten? Misschien, dat het nu nog zoo'n vaart niet loopt. Ook al, omdat er niet zoo heel veel kleine Chris telijke schoten bestaan. Maar men denke aan Duitschland. Een stuk van het volksleven, dat finan cieel volkomen van de Overheid afhanke lijk is. is ook geestelijk zoo niet aan haar, dan toch door haar gebonden". Wat Prof. Grosheide hier opmerkt, ver dient zeker ernstige overweging. Was indertijd een andere oplossing van den schoolstrijd gevonden in dezen geest, dart men de scholen, alle schoten had ge geven of gelaten in handen van de ouders en dat de Overheid er zich toe bepaalde een zeker bedrag per 'leerling beschikbaar te stelten, dan zou thans alles veel een voudiger en gemakkelijker zijn geweest. Om te beginnen 'hadden wij dan nooit een uitzetting van de onderwijsuitgaven gekregen als thans bert geval is. Maar ook zou de bezuiniging dan min der moeilijk vallen. Door een verminde ring van de Overheidsbijdrage werden dan alle schoten gelijkelijk getroffen. Het gevolg van de bezuiniging zou dan waarschijnlijk zijn dat het particulier initiatief werd geprikkeld, dat de liefde voor het onderwijs tot hert brengen van offers in staat stelde en dat door dit alles de volkskracht werd gesterkt. Als de moeilijkheden, die we thans be leven nadere bezinning tengevolge hebben, dan kan misschien uit wat ons kwaad schijnt in dezen tijd, nog het goede voort komen. DE TOESTAND IN SPANJE. Een groot aantal dooden. Het nieuwe Spaansche kabinet-Ler- roux is reeds in de eerste dagen van zijn bestaan voor de zwaarste moeilijkheden geplaatst, welke een regeering te bekam pen kan krijgen: de bedreiging met een revolutie. Hoe de huidige revolutionaire staking in Spanje, welke in enkele deelen van het land reeds tot revolutie schijnt overge gaan te zijn, zal verloopen, is nog niet te zeggen. De regeering heeft heel wat straffe maatregelen getroffen en verklaart den toestand meester te zijn. Intusschen is er reeds sprake van honderden dooden en duizenden arrestaties, wat er wel op wijst dat fel gestreden wordt. De regeering heeft over geheel Spanje den staat van beleg afgekondigl. Deze maatregel werd getroffen, terwij! de rebellen aanvallen deden op een aantal ministeries en op een reeks openbare ge bouwen en in alle deelen van de Spaan sche hoofdstad zoowel als in bijna alle Spaansche provincies ernstige onlusten tegen de regeering woedden. Naar van regeeringszijde wordt mede gedeeld is de aanval van de opstandelin gen, die poogden alle ministers gevangen te nemen, door de troepen afgeslagen. Asturië en de Baskische provincies wa ren Zaterdag in vollen opstand. In het plaatsje Badalona, in de nabij heid van Barcelona, is de onafhankelijke Catalaansche regeering uitgeroepen. In de Stad Sabadull werd na een over winning van de opstandelingen de socia listische republiek uitgeroepen. Volgens een verklaring van de leiders der revolutionairen, bevonden geheel Asturië benevens alle belangrijke punten der Baskische provincies zich in handen van de socialistische arbeiders. Hier zou ook de algemeene staking voor de volle honderd procent zijn doorgevoerd. Daar de telefoon- en telegraaflijhen ver nield zijn, is het bijna onmogelijk juiste berichten over de opstandige beweging in de Spaansche provincies aan de Middel- landsche Zee te verkrijgen. Overal zouden heftige gevechten tusschen leden van de civiele garde en troepen eenerzijds en re bellen anderzijds aan den gang zijn. Het aantal dooden aan de zijde der re volutionairen zou vele honderden bedra gen. De minister van Oorlog noemt den toe stand „buitengewoon ernstig". In Asturië en de Baskische provincies, met name in de arbeidersdistricten, zijn de opstandelingen meester van den toe stand. De toestand, welke door het uitroepen van Catalonië tot vrijstaat is ontstaan, wordt algemeen als uiterst gespannen be schouwd, vooral omdat men op het oogen- blik nog niet weet, of de troepen zich aan de zijde van den vrijstaat zullen scharen. Te Madrid schijnt eenige verbetering in den toestand te komen. De winkels hebben hun deuren weer geopend. Alleen de recbtsche bladen zijn versche nen. Bij de andere krantenbedrijven duurt de staking nog voort. Officieus wordt medegedeeld,- dat de openbare diensten bijna normaal functio- neeren. De minister van binnenlandsche zaken achtte de situatie verbeterd. Het spoorwegverkeer functionneert nog ongeregeld. De trams zien er op het oogenblik uit als een soort kleine tanks. Op het voor- balcon staan drie zwaar bewapende solda ten, om aanvallen van de stakers af te weren. Desondanks is het den stakers in de buitenwijken van de stad gelukt, verschei dene trams tot stilstand te brengen en gedeeltelijk te vernielen. De postbeambten en employé's hebben aan den oproep tot algemeene staking ge volg gegeven. Zaterdagavond vielen rebellen met ge weren, machinegeweren, bommen en handgranaten het ministerie van binnen landsche zaken aan. De straten waren bezaaid met dooden en gewonden. Latere berichten melden: De Catalaansche opstand is, volgens de berichten van Zondag, mislukt. De regee- ringstroepen -en de gendarmerie zijn Ma drid trouw gebleven. Toen minister Lerroux Zondagochtend zijn woning verliet om zich naar het mi nisterie van binnenlandsche zaken te he geven, werd hij door een enthousiaste me nigte geestdriftig toegejuicht. Spoedig waren tienduizenden voor het regeerings- gebouw samengestroomd en de minister president moest op het balcon verschijnen om de ovaties der menigte in ontvangst te nemen. Ook uit andere deelen van Spanje komen berichten van jubel over het mis lukken van den opstand. De regeering heeft verordend, -dat he den alle winkels en fabrieken geopend moeten zijn. Ieder lid van het personeel, dat niet op zijh kantoor, in zijn winkel of zijn ate lier verschijnt, zal geacht worden te zijn ontslagen en terstond door een ander wor den vervangen. Toch is het niet duidelijk, wat er in Madrid zelf gebeurd is. De regeering heeft den gemeenteraad naar huis gestuurd, die vervangen zal worden door een commissie van 10 leden. Van de verslagen zijde zal wel niet veel uitlekk-en in de eerste dagen. Voorts zijh er maatregelen genomen, dat de opstan dige elementen niet de grens over kunnen. Ofschoon Lerroux Zondagochtend door een menigte werd toegejuicht, zijh toch 's avonds op zijn woning schoten gelost, welke echter niemand wondden. Men schat het totaal aantal dooden, als -gevolg van de ongeregeldheden in ge heel Spanje op 300, dat der gewonden op 700. In verschillende provinciale centra wordt nog gevochten. Verkiezingen in Frankrijk. Gisteren hebben in Frankrijk verkie zingen plaats gehad van de kantonnale raden. Uit de resultaten blijkt, -dat de ra dicalen verliezen lijden, terwijl de recht- sche partijen eenige winst boeken. Tegen middernacht was de stand der partijen als volgt: conservatieven 14 (winst 1); republikeinsche unie 34 (winst 7); linksche republikeinen 47 (winst 3); onafhankelijke radicalen 17 radi calen 110 (verlies 11); sociaal-republikei nen 9 (winst 1); socialisten (verlies 2); communisten 2 (winst 1). Zeeliedenstaking in Amerika. Op de massa-meeting te New-York is besloten de staking ai te kondigen voor alle bemanningen van Amerikaansche schepen, varende op Noord-Amerikaan- sche havens en de havens in de Golf van Mexico. Fransche torpedojagers door Turksche batterijen beschoten. Bij gelegenheid van een bezoek van Fransche oorlogsschepen aan de TUrk- sche wateren zou zich een ernstig inci dent hebben voorgedaan. Reeds sedert eenige dagen was be kend, dat twee der modernste en grootste Fransche torpedojagers „Guepard" en „Cassard", een officieel bezoek aan Is- tamboel wilden brengen. Beide schepen wilden eerst de haven van Smyrna binnenloopen. Deze haven behoort evenwel tot de door de Turksche regeering officieel tot oorlogshaven ver klaarde steden. Het is vreemdelingen na drukkelijk verheden deze plaatsen te na deren. De beide Fransche oorlogsbodems, al dus wordt gezegd, zouden niettemin heb ben geprobeerd de haven binnen te loo- pen. Het bezoek zou evenwel verhinderd zijn door verscheidene schoten, welke door de Turksche landbatterij zijn gelost. Van Fransche zijde zouden deze schoten zijn beantwoord. De Turksche regeering wenscht onder protest tegen de schending der territoriale wateren in de verboden zone van Smyr na, het incident op vriendschappelijke wijze te regelen. Samenzwering op den Balkan. Volgens een bericht uit Sofia is een wijdvertakte samenzwering ontdekt, wel ke over geheel Bulgarije en Macedonië werkte. Zaterdag en Zondag zijn te As- kowo 98 en in Macedonië, in de stad Swett Wratsoh, meer dan 20 communis ten gearresteerd. Te Sofia is een geheime drukkerij der communisten ontdekt. Men begint in Duitschland te hamsteren. In verband met de vrees voor een moei lijken winter en gebrek aan invoer van het buitenland, begint men in Duitsch land reeds levensmiddelen en kleeren te hamsteren. Dö ongewoon sterk toegenomen ver- koopen van kleedingstukken en textiel- goederen heeft vooral de aandacht ge trokken. Het blijkt, dat aankoopen, die anders in het midden van den winter worden gedaan, nu reeds zijn geschied. Uit de overzichten der spaarbanken blijkt, dat men voor bet financieren van deze aankoopen geld van de banken heeft gehaald. Ondanks de officieele verklarin gen in Duitschland, dat er geen sprake is van voedselgebrek, ook zonder invoer van het buitenland, hebben talrijke per sonen, besloten geen risico te loopen. Fa brieken van verduurzaamde levensmidde len maken zeer goede zaken. Los van Rome-beweging in Duitschland. Er is in Duitschland een beweging ge sticht voor de oprichting van een natio nale R.K. kerk, welke onafhankelijk van Rome zal zijn, en waarvan de zetel te Es sen zal zijn gevestigd. De beweging zoekt klaarblijkelijk aan sluiting bij de Oud-Katholieke kerk van Duitschland, welke zich na het Vaticaan- sche concilie van Rome heeft afgeschei den. Ook de nieuwe beweging wil de katho lieke liturgie handhaven, den dienst ech ter in de Duitsche taal laten houden. De goudlanden. Naar een Reutertelegram uit Brussel bevestigt, heeft de Belgische minister van financiën, Jaspan, de commissie, welke door de goudlanden is ingesteld, tegen 19 en 20 October a.s, te Brussel bijeenge roepen. Aan de werkzaamheden van deze com missie zullen vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Luxemburg, Italië, N e- derland en Zwitserland deelnemen. Bezuiniging op defensie in België. Dé dezer dagen door minister Devèze benoemde militaire commissie, die tot taak heeft de mogelijkheid van verdere bezuinigingen op de begrooting van landsverdediging na te gaan, is met groote voortvarendheid te werk gegaan. Nauwelijks 48 uur na haar installatie heeft de commissie den minister een reeks van voorstellen voorgelegd, die den heer Devèze in staat hebben gesteld den minister-president mee te deelen, dat hij, in stede van de aanvankelijk aangekon digde 44 mill, frs., voor een totaal be drag van 80 mill. frs. op zijn begrooting kan schrappen. Korte Berichten. Te Frankfort a. d. Main is een 42- jarig kunstschilder gearresteerd, die ver- Binnenland. Duitsch reizigersverkeer naai Nederland nog meer bemoeilijkt. Buitenland. De revolutie in Spanje. Er wordt in Duitschland gehamsterd. Bezuiniging op defensie in België. Los-van-Rome beweging in Duitschland. Conferentie van de goudlanden. Turksch-Fransch vlootincident. HiTM jH| BHIdW dacht wordt sedert 1928 bij het reizen door Duitschland gebruik te hebben ge maakt van valsche spoorkaartjes. Op den man werden 28 spoorkaartjes en ver scheidene perronkaartjes bevonden. i Naar de „Tel." verneemt heeft de politie te Weenen tot in details plannen ontdekt voor een opstand van revolution- naire socialisten, die sinds eenige maan den een nieuwe organisatie hadden ge vormd uit -het extremistische gedeelte der vroegere sociaal-democratie. Talrijke arrestaties zijn verricht. i Hauptmann, de verdachte in de Lindbergh-affaire is door vijf psychia ters onderzocht. Vier hunner verklaar den, dat hij gezond van geest is; de door de verdediging aangewezen specialist was de eenige, die van oordeel was, dat hij. in zijn geestvermogens is gestoord. Op de zee van Mormora is een mo torboot, waarin veertig personen waren gezeten, met een stoomschip in botsing gekomen. D'e motorboot verdween ter stond in de diepte. Twintig der opvaren den konden worden gered. Over het lot van de overigen verkeert men in het on zekere. —i Dé steden en dorpen in geheel Egypte worden op het oogenblik bedreigd doo-r een ratten- en muizenplaag, hetgeen het uitbreken van builenpest doet vree zen. D'e ratten en muizen zijn uit hun holen langs den oever van de Nijl verdre ven door den abnormaal hoogen water stand van de rivier'. - Op het te Berlijn gehouden congres van den Duitschen Blindenbond, is me degedeeld, dat er in Duitschland 35.000 blinden zijn. Op iedere 1700 Dnitschers is dus één blind. INTREKKING VAN BANK BILJETTEN. Oproep der Nederlandsche Bank. De directie van de Nederlandsche Bank N.V., gebruik makend van de bevoegd- beid, haar verleend bij de Bankwet en gemachtigd bij K.B. van 11 September 1934, roept houders van de hieronder genoemde bankbiljetten op, om deze bin nen den tijd van één jaar na den dag de zer oproeping ter betaling aan te bieden bij de hoofdbank, bijbank, agentschappen en correspondentschappen van De Neder landsche Bank. De bedoelde biljetten zijn de volgende: bankbiljetten van f 25, die op de, in roode kleur gedrukte voorzijde, het medaillon- portret van Prins Willem I van Oranje dragen, en waarvan de keerzijde een af beelding van de Nederlandsche Bank te Amsterdam vertoont; de bankbiljetten van f40, waarvan de voorzijde in groene kleur is gedrukt, en het medaillon-portret draagt van Prins Maurits; de bankbiljetten van f 60, waarvan de voorzijde in paarsche kleur is gedrukt, dragende het medaillon-portret van Prins Frede-rik Hendrik. Duitsch reizigersverkeer naar Nederland. Van de Duitsche maatregelen om het verteren van Duitsch geld in Nederland te voorkomen, hebben de betrokken be drijven in ons land in het afgelo-open sei zoen reeds de gevolgen ondervonden. Men weet dat reizigers uit Duitschland bij bet overschrijden van de grens niet meer dan 50 Mark bij zich mochten heb ben, waarvan dan ook nog de treinreis op Nederlandsch gebied moest worden betaald, want biljetten tot verder dan de grens werden in Duitschland niet ver strekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1