EERSTE BLAD ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 OAOBLAO VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 6 De politieke strijd. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. VBERTEIS'/SU^Xkorr™ AMSTERDAM Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. D'e politiek staat bij velen in een slech ten reuk. Met zekere minachting ver klaart menigeen niet aan politiek te doen en ook niet te willen doen, omdat hij zijn tijd en zijn gaven en krachten beter kan besteden dan door aan het politieke leven deel te nemen. D'eze stemming is eenigermate verklaarbaar. Er worden ook op het po litieke erf niet altijd rechte paden be wandeld; er is soms veel dat een weinig veiheffenden indruk maakt. Persoonlijke- en partijbelangen spelen wel eens een te groote rol en het geschip per en gelaveer dat meermalen noodig is om een bepaald doel te bereiken is niet in staat de geestdrift op te voeren. Men kan op het politieke koord soms verbijsterende evoluties waarnemen en het behoeft geen betoog, dat iemand die de dingen oppervlakkig beziet, en al lerlei uitwassen als maatgevend aan merkt, zich met eenigen weerzin Ivan het politieke terrein terugtrekt. Eenigszins verklaarbaar, maar daarom volstrekt nog niet goed te keuren. Omdat zich op een bepaald gebied mis bruiken voordoen, daarom mag dit nog geen reden zijn ons daarvan af te wen den; omdat zich b.v. op het gebied van den handel allerlei verkeerde practijken hebben ingeburgerd behoeft dit voor den Christen nog geen reden te zijn om nu den handel in het algemeen te schuwen en te veroordeelen. Politiek in zichzelf is niet verkeerd al is het waar, dat dit woord vaak in on- gunstigen zin wordt gebruikt. Van iemand die door list en handig heid tracht zijn doel te bereiken en die daarbij voor verkeerde middelen niet te rugdeinst, heet het dat hij „politiek" is aangelegd en een slimme politiek volgen, beteekent als regel weinig goeds. Het gaat met de politiek eenigszins als met de advocatuur, een zeer eerzaam en hoogst nuttig beroep en dat toch in breede kringen met een zekeren weerzin wordt beschouwd. Een advocaat is voor velen iemand, die bij uitstek de kunst verstaat om door allerlei handige redeneeringen de dingen, die krom zijn recht te praten en men heeft er geen oog voor, van hoe groote beteekenis de advocatuur is voor de eerbiediging en de waarborging van onze rechten en vrijheden. Wie alleen op de misbruiken let en alleen op den klank afgaat en met het oog daarop de politiek veroordeelt, handelt dan ook niet zeer verstandig. Politiek, afgeleid van het Grieksche woord „polis" beteekent eigenlijk niets anders dan staatkunde. „Politiek, zegt Prof Bavinck in een van zijn verspreide opstellen beteekende bij de Grieken eerst burgerrecht, dan uit oefening van dat burgerrecht door deel neming aan het stads (staats) bestuur en vervolgens dat staatsbestuur zelf met de beginselen waarnaar en de vormen waarin het uitgeoefend werd." Het zou misschien aanbeveling' verdie nen niet van politiek maar van staatkunde te spreken, maar daar dit woord nu een maal burgerrecht heeft verkregen en toch ook nog meer beperkt van beteekenis is, zullen wiji ons er van moeten blijven be dienen, als wij spreken van de uitoefe ning van 'het burgerrecht door deelneming aan het bestuur van staat en gemeente. Dit bestuur is een zaak van zeer groote beteekenis. 'Er hangt voor land en volk zooveel van af. Een verkeerde staatkunde kan een land ten verderve voeren en een volk tot den ondergang brengen. De geschiedenis geeft daarvan voor beelden in overvloed. En omgekeerd kan een goede staatkunde voor land en volk rijken zegen met zich brengen. Het doel van den staat is toch om de mensc'helijke samenleving, die door de zonde in den grond verwoest is en bij een ongestoorde voortwoekering van de zonde geheel te niet zou gaan, door de ordenen de macht van het staatsgezag voor den volkomen ondergang te bewaren. De staat is niet een menschelijke vin ding, maar een goddelijke instelling, die een verheven doel beoogt. En de staat kunde, de politiek is dus ook niet ver keerd en zondig in zichzelf, maar een zaak, die onze volle belangstelling vraagt. Zeer zeker, aan de politiek, zooals wij die zien is een kleine kant. Eir is veel wat onaangenaam aandoet en met hei schoone doel niet overeen is te brengen. De staat, een goddelijke instelling, wordt gevormd door menschen en de Overheid met goddelijk gezag bekleed, is eveneens aan zondige menschen gebonden. Daarom, ook al is het ideaal van de overheid en van hen die zich voor het staatsbestuur interesseeren, naar Gods geboden te leven en volgens de beginse len van het Woord Gods voor land en volk het goede te zoeken, toch zal hun arbeid steeds gebrekkig blijven en met zonde bevlekt. Bovendien, het verstand, ook van de meest eminente personen is beperkt, hun kracht in verhouding tot him groote taak gering. Dan heeft men in de staatkunde niet te doen met doode voorwerpen, maar met een levend volk, waarin zich allerlei stroomingen openbaren, dat niet op zich zelf staat, maar leeft in verband met an dere volken en den invloed van die vol ken ondergaat en dat zich niet dan met ■tegenzin zal voegen naar regelen, die met zijn inzicht niet strooken. 'Daarbij! komt dan nog, dat geen enkele partij geheel naar eigen inzicht kan han delen. Altijd zal om iets te bereiken com binatie met andere partijen of 'groepen noodig zijn, met het onvermijdelijk gevolg dat men zich ook eenigermate naar die anderen moet schikken. De resultaten van het optreden van per sonen en partijen zullen daarom altijd blijven en moeten blijven ver beneden het ideaal. .Het doel van de politiek is verheven, maar de macht om dat doel te bereiken klein. En nu is het de taak van den Christen, niet om zich in zelfgenoegzaamheid terug te trekken en omdat er aan dit werk veel 'gebrekkigs is, niet aan politiek te doen, maar integendeel om het politieke le ven op een hooger niveau te brengen en ook de staatkunde meer te doen beant woorden aan de beginselen door God in Zijn Woord ons gegeven. De roode rebellie in Spanje. Het is in Spanje zeer rumoerig gewor den. In Asturië is de staat van beleg af gekondigd. (Tot dusver in Asturië alleen). Het heet, dat de opstandelingen alle kazernes in het mijngebied van Asturië hebhen bestormd. Men neemt aan. dat er verscheidene dooden en gewonden zijn gevallen. Een troep van 200 stakers schijnt in ge vecht te zijn geweest met de garde van Oyoniego. Daarbij zouden aan de zijde der regeeringsmanschappen twee dooden zijn gevallen. Voortdurend ernstiger wordt de toe stand in Asturië, waar de mijnwerkers zich overgeven aan allerlei daden van ge weld. Tot nu toe zijn vijf politiebeambten gedood en vier zwaar gewond. Ook ver schillende arbeiders moeten gedood of verwond zijn. De gewapende Marxistische opstand in geheel Spanje neemt toe in omvang en verbittering. Het centrum van den soeialistischen en communis'tischen opstand tegen de nieu we regeering-Lerrouz vormen de provin cie Asturië en de Baskische provincies. In het kleine bergstadje Mieris bestorm den de opstandelingen het regeeringsge- bouw en het raadhuis en heschen daarop de roode vlag. In Catalonië is de staking algemeen. In Barcelona is alle werk stilgelegd. De meeste telefoonlijnen zijn buiten bedrijf. D'e toestand wordt ernstig geacht. Behalve dat nog enkele trams rijden, staat in Madrid alle verkeer stil. De win kels zijn gesloten. De politie houdt alle strategische pun ten der stad bezet. In den loop van den dag is het op ver scheidene plaatsen tot hevige schietpar tijen gekomen tusschen stakers en politie. De politie-autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat zij 400 arrestaties van soci alistische en communistische leiders ver richt hebben. De regeering verklaart, dat met dezen maatregel de opstand den kop is inge drukt. Wat wel niet juist zal zijn. Het eigendom der Habsburgers. Het christelijk-sociale „Linzer Volks- blatt" publiceerde de resultaten van de onderhandelingen met de vertegenwoordi gers van het Huis Habsburg over de te ruggave van het eigendom der Habsbur gers. Het vroegere kroonvermogen, waartoe de hofburcht, het slot Schoenbrunn en ook de schatkamer behooren, blijft in het be zit van den Oostenrijkschen staat. Deelen van het vermogen, welke een karakter van meer algemeen belang dra gen, zooals de familie-bibliotheek van het Huis Habsburg, zullen eigendom van den staat blijven, terwijl de kunstschatten aan het Huis Habsburg zullen worden terug gegeven, evenwel met de beperking, dat zij den staat.onvoorwaardelijk ter beschik king moeten staan. Ook het groote natuur-historisch mu seum zal teruggegeven worden. Talrijke goederen, zooals sloten, palei zen en de particuliere sieraden zullen te ruggegeven worden. Levend aandenken aan Kaning Albert. 15000 wortelstokken van wilde sleutel bloemen, welke zijn verzameld in de bos- sohen en langs de wegen van Engeland, zijn naar België verzonden om geplant te worden op de helling van den berg, waar koning Albert is afgestort. D'e Engelschen 'hopen, dat deze typisch Engelsche bloem, zoo zeldzaam in België, een levend aandenken zal vormen aan koning Albert en voor de komende ge slachten een bewijs zal zijn van de gene genheid en hoogachting, welke de vorst in Engeland genoot. Ontevredenheid onder de Duitsche arbeiders. Ten behoeve van de binnenland9che veevoerbehoefte en met het oog op de deviezenschaarschte zal de dagelijksche 30 tot 70 K.G. runderbloed van de Duit sche abatoirs verwerkt worden tot bloed meel. Hiermede zal men bereiken, dat de invoer kan worden verminderd met 10 tot 14.4 mill. K.G. Uit eèn rapport van de Vereenigde Kamers van Koophandel in Westfalen blijkt, dat in geen enkel land, waarmee Duitschland moet concurreeren, de levens- middelenprijzen zoo hoog zijn als in Duitschland. Zeer ongunstig is de vetvoor- z i e n i n g. In het industriegebied van Westfalen wordt door 80 90 der be volking ternauwernood het bestaansmini mum verdiend. Deze personen zijn niet in staat om dure vetten te koopen, maar kunnen slechts een kleine hoeveelheid margarine betalen. De winkels welke dit verkoopen, zijn echter onmiddellijk uit verkocht, zoodat de vrouwen evenals in de oorlogsjaren uren moeten loopen om een half pond margarine te krijgen. Veel al moeten zij zich tevreden stellen met „Ersatz". Dergelijke toestanden brengen groote verbittering onder de bevolking, juist bij die arbeiders, die vroeger lid van de Mar xistische partijen waren. Voor hen is het ondragelijk, dat de gegoeden dure zuivel producten kunnen koopen, terwijl de ar beidersvrouw geen margarine kan krijgen. Opzienbarende offïcleele maatregel in Engeland. De „News Chronicle" doet mededeeling van een officieelen maatregel, die in po litieke kringen groot opzien zal baren, alleen reeds omdat de bewuste maatregel in strijd is met bestaande politieke ge bruiken. Volgens het blad is aan alle politici, die vanaf 1919 als minister werkzaam zijn geweest, het verzoek gericht, alle of ficieels stukken in te leveren. In de gevallen, waar de voormalige mi nister intusschen overleden is, hebben de erfgenamen een dergelijk verzoek ontvan gen. Door den voorgenomen maatregel zul len ongeveer 100 persoonlijkheden wor den getroffen, o.a. Lloyd George, Chur- chil, Sir Herbert Samuell, Arthur Hen derson, Sir Austin Chamberlain en sir Robert Home. Korte Berichten. Het historische koninklijke paleis te Quelez, het „Versailles van Portugal", is door brand vernield. Een groote collectie kostbare schilderijen en beelhouwwerken is, naar men vreest, geheel verloren. i De politie deelt mede. dat te Zara- sagova een communistisch complot is ont dekt. In verband hiermede zijn 45 per- somen gearresteerd. Verlaging toeslag op rogge en gerst. Door den heer Weitkamp waren aan den minister van Economische Zaken eenige vragen gesteld betreffende den verlaagden toeslag op rogge en gerst en de schade, welke bepaalde kleine zand- bedrijven daarvan ondervinden. Minister Steenberghe heeft hierop ge antwoord, dat de steun aan telers van rogge van f 3.50 is gesteld op f 3 per 100 Kg. rogge en de steun aan telers van gerst van f3.50 op f2.50 per 100 Kg. gerst. Het is den minister bekend, dat van dezen maatregel de kleine zandbedrijven, voor zoover deze niet gewoon zijn hun rogge te verkoopen, schade ondervinden, terwijl deze bedrijven veelal ook moeilijk heden ondervinden door de omstandig heid. dat de afname van varkens minder vlot loopt dan gewenscht is. De minister is van oordeel, dat de ver melde omstandigheden hem niet mochten weerhouden den steun aan rogge en gerst te verlagen, aangezien tot die verlaging alle aanleiding bestond in verband met de oploopende graanprijzen en het niet ver antwoord zou zijn een zoodanigen maat regel desniettemin achterwege te laten, ten einde zoodoende een deel van de rog- geverbouwers door middel van het te hooge bedrag van den roggesteun voor een ander product, in casu varkens, tege moet te komen. Vergoeding op den Dankdag. In opdracht van den minister van So ciale Zaken heeft de rijksinspectie te Zwolle medegedeeld, dat de Protestant- sche tewerkgestelden op Dankdag (No vember a.s.) niet behoeven te werken, in dien zij den wensch daartoe te kennen geven. Wegens verzuim wordt de bekende feestdagvergoeding uitbetaald. Wijziging steunregeling'. De minister van sociale zaken heeft be paald, dat de leden van seizoenwerkioo- zenkassen, o.m. die van de landarbeiders bonden, die iap 1 Mei over het afgeloo- pen tijdvak niet of korter dan de regle mentaire termijn uit de kas hebben ge trokken, tengevolge van de omstandigheid, dat zij werk hadden in het vrije bedrijf, in het vervolg met betrekking tot de steun- verleening, als uitgetrokkenen zullen wor den beschouwd. Tot dusver werden die werkloozen als niet-trekgerechtigden be schouwd en 'ontvingen zij als zoodanig uit- keeringen. Ledental van het N. V. V. Van de 30 vakbonden, aangesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen be droeg het ledental (met inbegrip van de adspiranten) op 1 Juli 1.1. 310.828 tegen 318.145 op 1 April. Er was dus een terug gang van 7317 leden in het tweede kwar taal 1934. Mooie bestellingen bij Stork. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen hebben de machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo op dracht gegeven tot levering van een en twintig Dieselmotoren ten behoeve van rangecrlocomotieven. Dit is van des te meer belang, omdat het hier een nabe stelling betreft van dertien dergelijke mo toren, welke voor hetzelfde doel reeds ge- ruimen tijd geleden door de firma Stork werden geleverd en welke in de practijk hebben bewezen, geheel aan de verwach tingen te voldoen. Dit is voor de ma chinefabriek een groot succes. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat de N.V. Maas Buurtspoorweg, welke de lijn NijmegenVenloBeringen exploi teert, een Dieselmotor in haar bedrijf heeft beproefd en naar aanleiding van de goede resultaten onlangs eveneens tot nabestelling is overgegaan. De bedoelde motoren vervaardigt de N.V. Stork onder licensie volgens het systeem Ganz-Jen- drassik. Binnenkort zullen ook de eerste Diesel-electrische treinen met motoren van dit systeem met een nog belangrijk grooter vermogen, eveneens door de „Stork" vervaardigd, in dienst worden genomen. Burgemeesters. Bij Koninklijk Besluit van 3 October is aan K. Punt, wegens gezondheidsredenen met ingang van 15 October eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Herwijnen. Terug naar de petroleumlamp. Naar wordt medegedeeld zijn te Haar lem reeds 1300 afsnijdingen van het gas over den muntmeter aangevraagd omdat belanghebbenden niet langer in staat zijn het dure gas te betalen. Ook in andere plaatsen is een sterke teruggang naar de petroleumlamp waar te nemen. De gasprijzen zijn in tal van gemeen ten ver van laag en daarbij komt het be zwaar dat overal op de meters enorme winsten worden berekend. Met de electriciteit zal het wel den zelfden weg op gaan als niet tijdig wordt ingezien dat verlaging der tarieven niet uit kan blijven. Zelfs monopolistische be drijven kunnen maar niet alles doen wat ze wiHen. L. de Visser en Art. 109 Grondwet. Het communistische Tweede Kamerlid De Visser meent ter adstructie van het goed recht der communisten om de Ver eenigde Vergadering in de war te schop pen de Regeering schaakmat te zetten met een beroep op art. 109 der Grondwet, volgens hetwelk bij een vereenigde verga dering de leden naar willekeur plaats ne men, terwijl feitelijk de plaatsen aan de leden volgens een te voren getroffen in deeling worden aangewezen. Jhr de Geer toont in „De Nederlander" aan, hoe weinig steekhoudend dit argu ment van de ordeverstoorders heeten mag, door te wijzen op het verminkte citeeren van genoemd grondwetsartikel, waaraan de heer De Visser zich schuldig maakt. Hij laat n.l. weg de woorden „door elkan der", waarmede de bedoeling van „naar willekeur" duidelijk woirdt aangegeven, n.l. dat de leden van Eerste en Tweede Kamer door elkander plaats nemen. Dit om het karakter van vereenigde vergade ring beter te doen uitkomen. Binnenland. Vannacht eindigt de zomertijd. Inkomens en vermogens 1933i/34. Buitenland. Ontevredenheid onder de Duitsche arbei ders. De opstand in Spanje. Verdeeling van de eigendommen der Habsburgers. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Zet de klokken één uur achteruit Wij herinneren er aan, dat in den nacht van ZATERDAG OP ZONDAG om 3 uur de Zomertijd eindigt en de Wintertijd weer aanvangt Vóór het naar bed gaan op Zaterdagavond 6 October zette men dus de klokken een uur ACHTERUIT. Ingezonden Mededeeling. Gedurende de maand October geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Let op ons Loodje, er zfjn veel -namaaksetst INKOMENS EN VERMOGENS BELASTINGJAAR 1933—1934. Belangrijke daling, In verband met de groote belangstel ling naar de nieuwste gegevens der inko mens en vermogens in Nederland, zullen in de negende aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke ter perse is, enkele voor- loopige totaalcijfers betreffende de sta tistiek der Rijksinkomsten- en Vermogensi- belasting worden opgenomen voor het be lastingjaar 19331934. Uit deze voorloopige gegevens, die in vergelijking worden gebracht met de over eenkomstige gegevens van 1 Mei 1915 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere inko mens, vóór den kinderaftrek voor het be lastingjaar 19301931 het hoogst is ge weest, ni. f 4.367 millioen en dat daarop als gevolg van de in 1929 opnieuw inge treden economische crisis een teruggang iis gevolgd tot f 3.160 millioen voor 1933 1934, welke daling 27.65 pet. uitmaakt van het topjaar 1930—1931. Het gemid deld inkomen per aangeslagene bedroeg over 19331934 f 2.125, en bereikte hier door over dit jaar het laagste punt van alle sinds 1915 verstreken jaren, 't Hoogst gemiddelde inkomen werd aangetroffen over de jaren 1917—1918 en 1920—1921 en beliep f 2.569. De aandacht zij er op gevestigd, dat het bedrag der inkomens in het algemeen betrekking heeft op de inkomsten, geno ten in het voorgaande kalenderjaar, zoo- dat bovengenoemd bedrag van f 3.160 mil lioen de inkomsten betreft over het ka lenderjaar 1932. Het bedrag der in de vermogensbelas ting vallende vermogens bereikte 't hoog ste punt over het belastingjaar 1929 1930, n.l. f 15.666 millioen, waarop een teruggang is gevolgd tot f 11.472 millioen over 19331934 (daling 26.77 pet.). Het gemiddeld vermogen per aangeslagene was van alle vergeleken jaren het laagst over 19321933 en 19331934, name lijk f 6500, terwijl het hoogste bedrag van f 87.000 werd aangetroffen voor 1917 1918. Opgemerkt zij, dat deze bedragen den stand van het vermogen aangeven bij den aanvang van het 'belastingjaar op 1 Mei. Vliegveld Haamstede. Het luchtvaart-comité Schouwen-Dtai- veland zond heden aan de directie van de K.L.M. een telegram waarin het meldde, dat de 10.000ste passagier op het vliegveld Haamstede was uitgestapt. Middelburg. De Winkelweek. Uitslag etalagewedstrijd. Groep l.voedings- en genotmiddelen le prijs aan M. Peterse, Langedelft B 128

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1