>5 DEB-VULHAARDEN EERSTE BLAD DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 4 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAAPZAME iREDA aar laai ite- ïn [jke ran lio- len. Lo, Zoete Belle- Tuinzoet 8-15, Ifval en Kroet- L.G. ren 18-28, To- 14-27, Noten 45, |es p. 100 K.G. 2-9, Kipeieren per -100 stuks. 3t. bos. Ing van 2 Oct. lem klein f 2.05 -f 2.90. Aan- tRBERCHT. id van 4 Oct.: lidelijke tot W. |etrokken, met rend, overdag Ldag 3 u. 3 u.: 758. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Iïe Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bed rijf sr ad en. Er kooit naar het schijnt voor de in stelling van bedrijfsraden steeds meer be langstelling. Voor het drukkersbedrijf is reeds eeni- gen tijd geleden zulk een raad ingesteld en nu kwam gisteren het bericht, dat voor de sigaren-industrie dit voorbeeld is ge volgd. En reeds is gebleken, dat wij hier mee nog niet aan het eind zijn. Wij mogen dit als een gelukkig en moedgevend verschijnsel beschouwen. Het moge dan waar zijn, dat deze be drijfsraden van bovenaf worden ingesteld en dat dus de Overheid zich niet beperkt tot erkenning van wat uit het bedrijfsle ven is voortgekomen, tegelijkertijd staat het toch ook zóó, dat de instelling alleen mogelijk is wanneer daarvoor in 'het be drijfsleven zelf een behoorlijke basis aan wezig kan worden geacht. De bedrijfsraden komen niet tot stand op last van de Overheid, die de partijen eenvoudig tot organisatie dwingt, maar zij worden opgebouwd op wat men zou kunnen noemen den goeden wil van de be- drijifsgenooten. Welnu, dat die wil bij verschillende be drijven in voldoende mate aanwezig kan worden geacht, is zeker een verblijdend' teeken. Een bewijs, dat de waarde van de bedrijfs gemeenschap meer wordt erkend, dat de bedrijfsorganisatie bezig is zich te ontwikkelen en dat zoowel hij de werkgevers als arbeiders de begeerte be staat om gezamenlijk constructieven, op- bouwenden arbeid te verrichten. Volgens de in 1933 tot stand gekomen Bedrijfsradenwet, wordt de vraag of in eenig bedrijf tot de instelling van een bedrijfsraad wordt overgegaan beslist door de regeering, die tevens aan wijst den omvang van het bedrijf waar voor de raad zal worden ingesteld. Vooraf moet echter worden onderzocht of de verhoudingen in 't bedrijf wel van dien aard zijn, dat de instelling door een aanzienlijk deel der betrokkenen met in stemming zal worden begroet. Een bedrijfsraad bestaat uit een even aantal leden, varieerende van 6 tot 20, waarvan de helft wordt aangewezen door de organisaties der werkgevers en de an dere helft door de vakvereenigingen der arbeiders. Zoo noodig kunnen aan den raad in het bedrijf werkzame leden wor den toegevoegd. De bedrijfsraden hebben geen verorde nende bevoegdheid, maar wel is in de wet een bepaling opgenomen, dat deze be voegdheid bij nader uit te vaardigen wet ten kan worden verleend. Veel zal hierbij afhangen van de vraag, in hoeverre het bedrijfsradensysteem tot ontwikkeling zal komen. Vooralsnog is hun taak in hoofdzaak beperkt tot het bevorderen van overleg, het verstrekken van adviezen en het be slissen van geschillen zoo noodig. Het behoeft geen betoog, dat wij de in stelling van bedrijfsraden met ingenomen heid begroeten. Wij hebben hier te doen met een der zegenrijke gevolgen van de doorwerking der Christelijke 'beginselen. Met een instel ling, die kan meewerken tot de bevorde ring van den bedrijfsvrede, tot een vreed zame ontwikkeling en daardoor tevens tot de verheffing van het bedrijfsleven. Japansch protest te Washington. De verklaringen van generaal Mitchell over de versterking der Amerikaansche luchtvaart, hebben te Tokio groot opzien gebaard. Zijn bewering, dat Japan als de grootste vijand van de Vereen. Staten moet worden beschouwd en zijn eisch dat de Amerikaansche regeering zich voor den strijd met de Japanners door uitbreiding van den bouw van vliegtui gen moet voorbereiden, worden in Japan- sche politieke kringen uitgelegd als een poging om de versterking der vloot te rechtvaardigen. De Japansche regeering zal derhalve haar zaakgelastigde te Washington op- diagen stappen te doen en er op te wij zen, dat dergelijke verklaringen ten op zichte van de betrekkingen tusschen de twee landen geen kalmeerenden invloed kunnen oefenen, vooral op een tijdstip, waarop met de Japansch-Britsch-Ameri kaansche vlootbesprekingen een begin moet worden gemaakt. Geen spelling-Marchant In België? Zooals destijds bericht, heeft de minis ter van Openbaar Onderwijs een Vlaam- sche spellingcommissie ingesteld. D'eze commissie heeft een vergadering gehouden en naar de „Telegr." meldt, besloten, dat zij geen aanleiding ziet om thans aan de spelling van de Nederlandsche taal in België iets te veranderen. Honderd kinderen en drie onderwijzers ontvoerd. Mandsjoerijsche bandieten hebben het dorp Fengtsen overvallen. Nadat zij de huizen der bewoners hadden geplunderd en deels in brand gestoken, drongen zij de dorpsschool binnen en ontvoerden drie onderwijzers en honderd schoolkinderen. Met hun buit en de gevangenen vlucht ten zij naar het onherbergzame gebergte, waar zij hun schuilplaatsen hebben. Japansche militaire patrouilles heb ben onmiddellijk een vervolging ingezet. Belgische Socialistische Bank failliet. De socialistische Banque de Travail heeft nu definitief haar betalingen ge staakt, De crediteuren hebben de bank op haar dringend verzoek herhaaldelijk uit stel verleend, in de hoop, dat herstel mo gelijk zou zijn. De gemeentebesturen van Antwerpen en Gent hebben in totaal on geveer 20 millioen francs hij de bank be legd. Gisteren werd in den Antwerpschen gemeenteraad een voorstel behandeld, dat de bank de stad Antwerpen had gedaan tot betaling van 8 pet. der Antwerpsche deposito's. Na een opgewonden debat be sloot de gemeenteraad in afwachting' van nadere voorstellen zijn beslissing uit te stellen. Te Gent, waar het gemeentebestuur is samengesteld uit liberalen, katholieken en socialisten en de socialistische wet houder van financiën belangrijke bedra gen belegd had bij de Banque de Travail, hebben katholieken en liberalen verdere samenwerking met de socialisten gewei gerd; zij zullen zonder de socialisten een nieuw gemeentebestuur vormen. Een schip vergaan. Zware stormen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan hebben de scheep vaart groote schade toegebracht. Het Britsche vrachtschip „Millpool" heeft draadloos om hulp geseind. Van het schip werd echter geen spoor ont dekt, zoodat wordt aangenomen, dat het met man en muis is vergaan. Het mail schip „Ascania" en het vrachtschip „Beaverhill" hebben vruchtelooze naspo ringen gedaan. Alle hoop is opgegeven om de 26 leden der bemanning te redden. De zware storm duurt nog voort. Men wilde Miklas ontvoeren. D'e politie te Weenen en Klagenfurth deelt mede, dat er een complot heeft be staan om op 25 Juli j.l. toen bondskan selier Dollfuss werd vermoord, den Oos- tenrijkschen bondspresident dr Miklas te ontvoeren. Een der voornaamste leden van de Oostenrijksche S.S., die inmiddels naar het buitenland is gevlucht, was belast met het toezicht op de uitvoering van het plan, dat niet doorging door de ar restatie van twee Weensche nazi's, een dokter en een ingenieur, die op 21 en 23 Juli besprekingen over deze zaak met de S.S. zouden hebben gehad. Het was de bedoeling, den bondspre sident, die met zijn familie te Velden aan de Wöitersee vertoefde, te dwingen zijn goedkeuring te geven aan de vorming van een kabinet onder leiding van Rintelen. De twee gearresteerde nazi's, die broers zijn, zullen binnenkort voor een krijgs raad te "Weenen verschijnen. Korte Berichten. De staking van de arbeiders der porceleinfabrieken te Limoges>, die reeds twee maanden duurt, heeft thans tot een uitsluiting geleid. Men vreest, dat 26 por celeinfabrieken stilgelegd zullen worden. De mogelijkheid dat in Zwitserland een actie zou gevoerd worden tot het hou den van een referendum over de vraag of Zwitserland lid moet blijven van den Vol kenbond nu Rusland er ook deel van uit maakt, schijnt verdwenen te zijn, nu de fascistisch-getinte partijen van desbetref fende plannen hebben afgezien. Het proces tegen Hauptmann, ver dachte in de Lindbergh-affaire, die wordt beschuldigd van afpersing, is vastgesteld op 11 Oct. Von Papen is naar Weenen vertrok ken, waar hij de leiding van zaken op de Duitsche legatie overnam. In de stad Noenan in Mandsjoekwo is pest uitgebroken. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn meer dan 150 personen overleden. Onder de 12,000 inwoners der stad heerscht een schrikkelijke paniek. Velen trachten de stad te verlaten. Het bestuur van de vereeniging van buitenlandsche journalisten te Berlijn, zond, in verband met de behandeling van haar leden in Duitschland, een protest brief aan Goebbels. BELANGRIJKE GIFT VOOR HET N. C. C. Naar gemeld wordt, is nog voor het einde van de radio-uitzending vanwege 'het Nationaal 'Crisis-comité Maandag avond, vanuit ihet paleis aan den Kneu terdijk, aan den penningmeester van het N. G. G. een dhèque groot f 10.000 over handigd, afkomstig uit Amsterdam. PRIJSVRAAG VAN HET N. C. C. Herhaling van de uitzending. Naar wij vernemen, zijn gisteren reeds zakken vol antwoorden op de prijsvraag ontvangen. Het N. G. G. heeft zich tot alle omroep verenigingen gericht met het verzoek, Zaterdagmiddag voor de kinderen de uit zending te herhalen, opdat ook jong-Ne- derland aan de prijsvraag zal kunnen deelnemen. De briefkaarten moeten tot dusver al heel mooi over-bevracht zijn en het is te verwachten, dat, evenals verleden jaar, voor en door de philathelisten weer aar dige combinaties geschapen worden. Tot dusver laat zich in elk geval deze prijsvraag wederom als een succes aan zien. Opbrengsten van het Staatsbedrijf der P. T. T. De diensten der posterijen, telegrafie, telefonie en post-chéque- en giro-dienst hebben in Augustus opgebracht respec tievelijk f2.819.955, f357.572, f2.071.836, f 601.675, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar: f 102.193, f 20.331, f 46.018, f 3924, en verge leken met de begrooting: f 53,445, f22.772, -f f79.636, f 108.875. Totaal f 5.851.038, vergeleken met de zelfde maand van het vorige jaar f 80.430 en met de begrooting f 157.838. In de eerste acht maanden bedroeg de totale opbrengst f47.521.464, vergeleken met verleden jaar f366.363 en met de raming f 1.261.164. D. Wijnkoop ernstig ziek. Naar wij vernemen is te Amsterdam be richt ontvangen, dat het communistische Tweede Kamerlid en lid van den gemeen teraad van Amsterdam, de heer D. Wij'n- koop, in Rusland, waar hij op het ©ogen blik vertoeft, ernstig ziek is geworden, en in een sanatorium is opgenomen. Vereenvoudiging van onteigening. Bij de Staten-Generaal is ingediend een ■wetsontwerp tot wijziging van de Ont eigeningswet. De voornaamste der voor gestelde wijzigingen betreft het volgende: Het nieuwe artikel 72a. van de onteige ningswet heeft de bedoeling de onteige ning te vereenvoudigen en snelleT tot een uitkomst te 'geraken. Ingevolge dit nieuwe artikel kan, zonder verklaring bij de wet van het algemeen nut, uit kracht van een K. B., den Raad van State gehoord, ont eigening van of voor wegen, en wat daar toe behoort, worden bevorderd. De ervaring met dit nieuwe artikel op gedaan is 'gunstig. De wet van 2 Juli 1934 omtrent het 60 millioenen-plan leidt tot uitvoering van onderscheiden werken. 'Het is duidelijk, dat noodelooze vertraging moet worden vermeden. Dit kan op eenvoudige wijze worden verkregen door in de opsomming van artikel 72a. der wet op te nemen spoorwegwerken, kanalen, havenwerken, terreinen en werken voor de luchtvaart, en verbetering van rivieren. Onder meer daartoe strekt dit wetsontwerp. Beperking kleinhandel in tuinbouw producten. In Friesland worden 'thans krachtige pogingen gedaan, om den handel in tuin bouwproducten te saneeren. Al reeds een paar jaar geleden meende men, dat er teveel 'kleinhandelaren kwa men. Talioozen vroegen een certificaat aan, waarbij zij werden erkend als han delaar, en dat certificaat werd grif ver strekt. Dat het toen voor hen, wier brood winning bestond uit 'het verhandelen van aardappelen, 'groenten en fruit, steeds moeilijker werd, het hoofd boven water te houden, laat zich begrijpen, en er wer den toen reeds pogingen in het wenk ge steld, te komen tot saneering, 'hetgeen evenwel volkomen faalde. Thans wondt zulks ten tweede male ge probeerd. De vooruitzichten lijken nu heel wat 'gunstiger. Er is een vereeniging in het leven ge roepen, die den naam draagt van „Cen traal Belang provincie Friesland". Het doel is, te komen tot 'beperking van het aantal handelaren. 'De groote vraag is of de veilingen zul len meewerken. Deze staan er niet geheel afwijzend tegenover, doch daar zij er niets bij' winnen en er alles bij verliezen kun nen, meenen zij voorloopig nog geen be slissing te moeten nemen. Is 'het eenmaal zoo ver, dat de sanee ring wordt doorgevoerd, dan is het mo gelijk, het aantal handelaren te 'beperken. Zonder twijfel zullen vele, thans nog als klein-handelaar bekend staande personen, de dupe worden. Niet erkende handelaren zullen dan igeen groenten, aardappelen en fruit meer kunnen bekomen, daar nóch de grossiers, nóch de veilingen hun mo gen leveren. I Beetwortelen In de binnenscheepvaart. Op schriftelijke vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende de uit voering van 'de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, het brengen van het vervoer van beetwor telen onder genoemde wet en het nemen van maatregelen, krachtens welke de be- vratóhtingsvoorwaarden geen bepaling mo- geen inhouden ten aanzien van het laden of lossen op Zondag heeft de Minister van ©economische zaken geantwoord Alle klachten ten aanzien van de uit voering van de wet op de evenredige vrachtverdeeling, welke het departement bereiken, worden steeds nauwkeurig on derzocht. Het treffen van maatregelen is voorbehouden aan de Bevrachtingscom- missies. De ondergeteekende is bereid te bevorderen, dat aan ernstige en gegronde klachten van schippers wordt te gemoet gekomen. Wat betreft maatregellen ten aanzien van het vervoer per dekschuit kan wor den medegedeeld, dat een nieuwe rege ling hiervan in voorbereiding is en zeer binnenkort in werking zal treden. Het vervoer van beetwortelen valt reeds onder 'de Wet op de evenredige vracht verdeeling. Wat betreft de bepaling nopens 'het laden en lossen op Zondag acht de onder geteekende, gezien de noodzakelijkheid om tijdens de campagne de fabrieken continu in bedrijf te houden, het schrappen van de gewraakte bepaling niet mogelijk. In- tusschen is met de betrokken Bevrach- tingscommissie overleg gepleegd, met als resultaat, dat aan gewetensbezwaren van de schippers zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Nieuwe bezuinigingen op het onderwijs te Amsterdam Naar gemeld wordt, zullen B. en W. van Amsterdam binnenkort nieuwe voor stellen behelzende 'bezuinigingen op het onderwijs hij den Raad indienen, welke te zamen f 2.750.000 moeten opbrengen. Allereerst zal de bezoldiging der onder wijzeressen voor bet voorbereidend lager onderwijs belangrijk verminderd worden en wel voor de hoofden met f 400 en voor de gewone onderwijzeressen met f300. Deze maatregel zal zoowel voor het open baar als voor het 'bijzonder onderwijs gelden. Dan zal de toelatingsleeftijd voor deze scholen van 4 op 4Vi jaar verhoogd wor den en mag wederom de indiening ver wacht worden van het door den Raad verworpen voorstel, om het maximum aantal leerlingen per klasse in deze scho len te verho-ogen tot 48. Ten slotte zal o.m. het gymnastiakon- derwijs in de eerste twee .klassen der lagere scholen voortaan als de desbetref fende voorstellen van B. en W. worden aanvaard niet meer door vakonderwij zers gegeven worden. Contracten een jaar verlengd. De werkgeversberaden in 'het bouw- 'b e 'd r ij f hebben aan de organisaties een brief 'gezonden, waarin zij verklaren het loopende contract niet te zullen opzeg gen, hoewel zij eigenlijk meenen, dat er reden voor verandering is. Aangezien ook de arbeidersorganisaties 'het contract niet hebben opgezegd, is het daardoor auto matisch tot 1 Maart 1935 veriengd. Het contract in het schilders'be- d r ij f is eveneens door geen van de be trokken partijen opgezegd, waardoor het tot einde 1935 is verlengd. De besturen van de werkgevers- en werknemersorga nisaties zullén dezer dagen bijeenkomen om over enkele redactioneele wijzigingen te beraadslagen. Spoorwegontvangsten in Juni. Blijkens het overzicht van de defini tieve ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over de maand Juni 1934 bedroegen de totale ontvangsten in Juni van dit jaar f 9.047.628.70 tegen f 9.764.076.30 in dezelfde maand van het vorige jaar. De ontvangsten zijn dus ruim zeven ton lager. Per dagkilometer werd ontvangen in Juni 1934 f 83.03 tegen f 84.90 in Juni 1933. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie was respectievelijk 3.632 en 3.661. Over de eerste zes maanden van dit jaar bedroegen de ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen f 55.211.778.52 te gen f 59.274.981.29 in het eerste halfjaar 1933. Een vermindering dus van vier mil lioen gulden. Binnenland. De belasting op goederen in de doode hand de Eerste Kamer aangenomen. Rapport van de commissie van onderzoek inzake de crisismaatregelen. D. "Wijnkoop ernstig ziek. De ontvangsten der spoorwegen. Buitenland. Japan protesteert te Washington. Geen speliing-Marchant in België. I ittfl) If DE NOODTOESTAND DER SCHOEN MAKERS. Een groote vergadering te 's Gravenhage. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage is gister een vergadering gehouden, welke was uitge schreven door de groep schoenmakers van de Centrale vereeniging ter behartiging van de belangen van de huiden-, leder-, schoenen- en aanverwante branches. De voorzitter van de groep, de heer Theunissen uit Rotterdam, opende de bij eenkomst met woorden van welkom. Spr. zeide, dat thans 17000 leden bij de Cen trale zijn aangesloten. De aanwezigheid van 2000 schoenmakers uit alle deelen des lands, terwijl talioozen bericht heb ben gezonden, dat zij om financieele re denen niet in staat waren naar Den Haag te komen, doch ten volle met deze actie sympathiseeren, ia voor Spr. een bewijs, dat deze vergadering doel zal treffen. D'e heer H. J. Bergers, secretaris van den Katholieken Schoenmakersbond, sprak over: „De noodtoestand der isohoen- makers". Het klinkt haast 'ais een bespotting aldus Spr. dat ik dezen middag hier, waar duizenden van mijn collega's uit heel het land bijeen zijn. dit onderwerp ga behandelen. De nood moet wel hoog ge stegen zijn, dat wij iu het openbaar onzpn toestand gaan bloot leggen. Een jaar ge leden is de centrale opgericht en zij' zal de nijpende armoede van de schoenma kers wegnemen. Toen wisten wij echter nog niet, dat wij nog thans deze verga dering zouden moeten beleggen om hier in het openbaar onzen grooten nood uit te klagen. Onze menschen hebben geen werk. Een loopjongen vroeger verdiende meer dan thans een vader voor zijn gezin. Wij schoenmakers, aldus Spr., wen- schen in ons bedrijf ordening, saneering en bescherming. Wij wensohen samenwer- 'king met de arbeiders-organisaties, vesti gingsverbod, verbod van werkplaatsen op de markten, verbod van schoenmakers- werken door rijks- en gemeente-ambtena ren en personeel, verbod van dergelijke werken door fabrieksarbeiders, een be hoorlijken prijs voor ons werk, een rege ling voor den verkoop van rubber, geen steunbonnen voor leer, maar wel voor re paratie. D'e volgende spreker, de heer W. P. van der Kruk, bestuurslid van de G'hr. Scboenmakersvereeniging, „Het sa- neeringswerk der Centrale" behandelend, betoogde, dat de nood der tijden de schoenmakers heeft bijeengebracht. Aan de argumenten, door sommige critici aan gevoerd, als zou de leiding der Centrale te zeer dictatoriaal optreden, hechtte spr. geen waarde, aangezien juist die critici om krachtig regeeringsingrijpen vragen. De Centrale wil allen brengen op hoo- ger plan, op het plan der waarheid, die zal zegevieren. De derde inleider, de 'heer W. D o n- k e r P z n, voorzitter van den Nederl. Schoenmakers-patroonsbond, sprekende over: „De Centrale en den steun der re geering", zeide, dat de schoenmakers een strijd hebben te voeren tegen al wat hen in hun vak tracht neer te halen. Met onze gulden bedrijfsvrijheid zijn wij aan de onderste sport van den maatschappe- lijken ladder gekomen. Die vrijheid is een slavernij geworden. Hulde brengt Spr. aan den heer Ver woord, die me't groote energie alle hetero gene elementen heeft bijeen gebracht door de oprichting van deze Centrale. Deze Centrale kan zelve onmogelijk haar sa- neerend werk volbrengen, wanneer zij geen steun van de regeering heeft. Dé Centrale heeft een aantal bindende besluiten moeten nemen; zonder deze zou de saneering niet mogelijk zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1