Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklichtjes. StateinGenwaal kan worden ontleend, of op welk wetsartikel de bevoegdheid van den voorzitter der vereenigde vergadering der Staten-Generaal steunt, om leden van d'e Staten-Generaal door rechercheurs van politie uit de vergadering te doen verwij deren en op welke wetsbepaling de maat regel steunt, dat in de vergaderzaal der Staten-Generaal, een aantal rechercheurs aanwezig zijn, om op een wenk van den voorzitter der Ver- nigde vergadering der L aten-Generaal, hem niet welgevallige leden uit de vergadering te v er- wij deren. Is het de Regeering niet 'bekend, dat de plichten der voorziters van de vereenigde vergadering der State Generaal nauw keurig omschreven zijn tn artikel 2 van het Reglement van orde voor de Vereenig de vergadering der Staten-Generaal, waarbij hij leden tot de orde kan roepen, die zich beleedigende uitdrukkingen ver oorloven. terwijl het recht tot het doen verwijderen hem slechte is verleend voor toehoorders ais bepaald in artikel 60 van dat Reglement van Orde? Is het der Regeering ook bekend, dat de opening van de Staten-Generaal, op 18 September 1934, in strijd met het daar omtrent nadrukkelijk in de Grondwet be paalde, heeft plaats gehad, wijl artikel 109 bepaalt „Bij een vereenigde vergadering wor den de beide Kamers als slechts eene 'be schouwd en nemen hare leden naar wil lekeur plaats." Terwijl den leden ditmaal een bewijs van toegang werd verstrekt, waarop het vak en 'het no. van hun plaats stond aan gegeven en de boden den leden de plaats aanwezen waar zij moesten gaan zitten? Zijn verdere vragen hebben betrekking op de behandeling van de politie bij de arrestatie. De Commissaris der Koningin be zoekt Dinsdag 9 October a.s, de gemeenten Oud-Vossemeer, St Annaland, Poortvliet en Tholen. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 16 October a.s. benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente K a 11 e n d ij k e, G. M. van der Hoeven, thans marechaussee (bij de brigade Bres- kens. De Belgische vluchte lingen in ons land. Volgende weck herdenken we 't feit, dat de Belgi sche vluchtelingen 20 jaar geleden naar Zeeland kwamen. Vrijwel alle ouderen in onze streek we ten zich te herinneren, dat van 812 October 1914 duizenden van die vluchte lingen bier aanwezig zijn geweest. Alleen met de provinciale boot werden te Wals oorden ruim 23.000 personen vervoerd, waarvan 15.600 op 10, 11 en 12 October 1914. Na afloop van de eerste drukte bad Aardenburg met 2036 inwoners nog 2030 vluchtelingen. Hulst met 3286 inwoners 3000 vluchtelingen, Kruiningen met 3756 inwoners 7000 vluchtelingen, Oostburg met 2317 inwoners 2940 vluchtelingen en Schoondijke met 1918 inwoners 1000 vluchtelingen. Blijkens officieels gegevens waren er ongeveer een millioen vluchtelingen naar Nederland gekomen. Na Noord-Brabant was het Zeeland dat volgde in de rij der provincies, die de grootste gastvrijheid boden. Hier waren n.l. 156.000 vluchte lingen in 102 van de 109 gemeenten om streeks midden October. Ziekenhuis Schouwen D u i v e 1 a n d. Aan het jaarverslag van bovenstaande vereeniging ontleenen wij het volgende: Het jaar 1933 was voor de vereeniging een zeer rustig jaar. Aan verpleeggelden werd dat jaar plm. f 2780 minder ont vangen, doordat het aantal verpleegdagen rond 450 minder was dan in 1932. Een zeer schrille tegenstelling vormen de inkomsten van het Röntgenbedrijf over 1932 (f 2152,63) met die van 1933 (282.01 gld). Het verschil vloeit hieruit voort, dat in 1933 veel minder geröntgend werd dan in 1932, toen het apparaat nieuw was en veel o.m. opgespaarde gevallen te verwer ken kreeg, terwijl de röntgenoloog, Dr Henrard, een vast honorarium gegaran deerd is, onafhankelijk van het aantal x-foto's. De ziekenauto bracht plm. f 200 min der op. De subsidies bleven dezelfde. De huishoudpost daalde met plm. f 800, een gevolg van het geringere aantal ver pleegdagen en het successievelijk goed- kooper worden der verbruiksartikelen. D'e reservekas groeide aan tot f 4190. Met ingang van 1 Jan. 1934 werd een korting van 10 pet. toegepast op de salarissen van alle functionarissen. Het tekort op den dienst 1933 bedraagt f 1419.77. De tarieven voor de verpleging in het ziekenhuis zijn als regel: le klasse f 8; 2e klasse f 5; 3e klasse f 2.75 per dag. Voor kinderen tot 6 jaar, in de derde klas se verpleegd, wordt f 1.50 per dag be taald. Voor patiënten, ten laste van de Burgerlijke Armbesturen wordt f 2 per dag betaald. Aan Ziekenfondsen, Vereeni- gingen tot steun bij Ziekenhuisverpleging en Werkliedenvereenigingen, die f 25 per jaar bijdragen of f 0.25 per lid, wordt f 0.25 reductie per verpleegdag toegestaan. Van de 182 patiënten ondergingen er 122 een operatie. Middelburg. Op het Molenwater werd Zaterdagmorgen 1.1. aan den sergeant- majoor administrateur J. Baurdoux, die reeds tientallen jaren in Middelburg in garnizoen is, en thans bij de S. D. 0. A. dient, de zilveren medaille voor 24-jari- gen dienst voor het front van den troep uitgereikt. De uitreiking geschiedde door den commandant der S. D. 0. A., majoor Berghuijs, terwijl o.m. mede tegenwoor dig was de res. luit.-kolonel H. Bierman, oud-regiments-commandant van den ju bilaris. Nadat door den f.g. luitenant-adjudant den len luitenant de Feijter, voorlezing van het besluit was gedaan en de com mandant den jubilaris het eereteeken op de borst had gespeld, in old majoor Berg- huija een toespraak, waarin hij na Jen jubilaris te hebben geluk gewenscht, den leerlingen d en sergeant-majoor ten voorbeeld stelde. Nadat daarna nog voor den jubilaris was gedefileerd, was deze openbare plechtigheid geëindigd. Hierna vereenigden officieren en on derofficieren der School zich in de ka zerne en werd in tegenwoordigheid van 'familieleden en belangstellenden, den ju bilaris door majoor Berghuijs, namens officieren en onder-officieren, een cadeau aangeboden. In zijn hierbij gehouden en van veel waardeering getuigende toe spraak, kwam wel sterk tot uiting, dat het hier een onderofficier gold, die door zijn wijze van dienen bij zijn superieuren en collega's in hoog aanzien staat. Ook de res. luit.-kolonel Bierman getuigde nog in een hartelijke toespraak van zijn waar deering voor het werk van den jubilaris. Nadat ook door den sergeant-majoor administrateur Lamain als collega en door den adj.-onder-officier Bijl als voor zitter van de 0. 0.. Vereeniging het woord was gevoerd, en er ververschingen waren ïondgediend, dankte de jubilaris voor dezen hem en zijn familie bereiden feest dag. Het bestuur der Vereeniging voor Geref. Onderwijs besloot tot invoering der spelling-Marcbant op scholen Graven straat, Heerengracht en Nieuwe Haven. Goss. Gisteravond vergaderde het be stuur van den Chr. Besturenbond Goes e.o. voor de eerste maal in dit seizoen met afgevaardigden van aangesloten or ganisaties. De voorzitter kon de vertegen woordigers van 20 organisaties het wel kom toeroepen. In zijn openingswoord wekte hij allen op tot trouwen, toegewij- den arbeid in den a.s. winter, waarin voor de Chr. sociale en vakbeweging weer veel principieel en praktisch werk te ver richtten zal zijn. Alvorens werd overgegaan tot afwer king der agenda, werd door den heer Buitenhuis, vioe-voorzitter, die heer De Lange op zeer hartelijke wijze toegespro ken naar aanleiding van het feit, dat deze thans 10 jaren ails voorzitter van den Chr. Besturenbond Goes e.o. zijn krachten mocht geven aan den veelal zeer omvang rijken arbeid op sociaal terrein. Spr. hoopte, dat hij nog lang als voorzitter de leiding van onzen B. B. in handen mocht houden. Dhr De Lange dankte den spr. en de vergadering voor deze woorden en hoopte, dat de uitgesproken wenschen ver vuld mogen worden. De secretaris felici teerde hierna den voorzitter, alsmede den geheelen Besturenbond met genoemd feit en sprak mede de hoop uit, dat de beer De Lange nog lang voor den Besturen bond mag gespaard blijven, in het belang van het sociale werk in 't algemeen en van onze organisaties in 't bijzonder. Besloten werd ook dezen winter weer bet werk in de studieclub te hervatten. Vier onderwerpen, aangegeven door het G. N. V., zullen worden ingeleid te Goes en zoo mogelijk te Heinkenszand. Vier inleiders gaven zich reeds op. Was in een vorige vergadering besloten in de Kerstweek een huisvlijttentoonstel- ling te houden, thans werd het beter ge vonden die in de Paaschweek te doen plaats hebben, daar de deelnemers, ook de leerlingen van de werkloozencursussen dan den geheelen winter ttajd hebben om hun werkstukken te maken. Verder werden besprekingen gevoerd over bet werk onder de werkloozen. Op gewekt werd tot aanmelding voor de cur sussen, waarvoor de gelegenheid nu open staat. Voorlezing werd gedaan van een uit voerige correspondentie me' de betrokken Departementen, bet Provinciaal Bestuur en enkele Kamerleden over de mogelijk heid in bestekken van belangrijke werken in Zeeland de bepaling op te nemen, dat zooveel mogelijk Zeeuwscbe arbeiders worden te werk gesteld, alsmede om de aannemers te verplichten 'die arbeiders te betrekken via de Arbeidsbeurs. Medegedeeld werd dat op 24 Oct. a.s. voor de vrouwen der leden te Goes en Kloetinge een demonstratie-avond zal worden gegeven. Besloten werd op Donderdag 1 Nov. a.s. de groote jaarlij'ksche propaganda^ vergadering te houden. Propaganda-lec- tuur zal worden verspreid, en zoo moge lijk daarna huisbezoek worden gedaan. Nadat nog was besloten aan den beer Ruppert, penningmeester van bet G.N.V., die ernstig ziek is, een schrijven van me deleven te zenden, eindigde de heer Bui tenhuis met dankgebed. Heinkenszand. In de Raadsvergadering is ook nog besproken de regeling, waar bij arbeiders in het vrije bedrijf worden geplaatst met steun van rijk en gemeente, om de werkloosheid te bestrijden. Het bleek, dat deze proef nog niets anders dan mislukking heeft gebracht, omdat de landbouwers trachten alleen die arbeiders te krijgen, welke een toeslag hebben. De werkloosheid wordt door deze regeling in geen enkel opzicht bestreden, want de ar beiders, die de landbouwers in dienst ne men, hadden ze 'anders ook moeten heb ben. B. en W. stelden voor geen arbeider met steun meer te geven, tenzij' deze tot 31 Dec. dn bedrijf kan blijven. Dit werd met algexn. stemmen goedgekeurd. Serooskerke (W.). Bij gunstig weer hoopt Vrijdagavond a.s. op de Muziektent het Muziekkorps E. M. M. zijn laatste concert in dit seizoen te geven. EERHERSTEL VOOR DE INLANDSCHE TARWE. Niet enkel schade bracht de crisis, zegt „De Standaard". Zij dwong soms tot erkenning van waarheden, die ai te zeer in vergetelheid d- 'igden te geraken. Zij gaf hier en daar eerherstel aan het geen in druk was gekomen. In dat eerherstel deelt onze inlandsche tarwe. Langzamerhand waren wij onder de suggestie gekomen van de stelling, dat voor het bakken van brood de Nederland- sche tarwe onbruikbaar was. Toen vier jaar geleden een harde strijd moest worden gestreden om de Tarwewet tot stand te brengen ,kwam van den ge- organiseerden graan- en meelhandel het beweren, dat een menggebod met deug delijk en smakelijk brood onvereenigbaar was. Met name de Kamers van Koophandel in onze groote steden namen in haar agi tatie tegen de Tarwewet die bewering met zooveel nadruk over, dat de Nederland- sche consument wel onder den indruk moest komen, dat op bet volksvoedsel bij uitnemendheid onherstelbare aanslag zou worden gepleegd. Dat ons brood verknoeid zou worden, dat zijn gaafheid en smakelijkheid moest lijden, kon eigenlijk alleen worden ont kend, door degenen, die tot iederen prijs „de dikke boeren" wilden helpen. Dit ach-en-wee-geroep ten spijt, is het menggebod gekomen. Ons brood wordt met een percentage in- landsch meel bereid, dat na de uitvaardi ging der wet nog aanmerkelijk is ver hoogd. En ziet over de kwaliteit van het brood rees al die jaren geen klacht. In een officieel stuk aan de Staten-Ge neraal werd dezer dagen terecht gecon stateerd: „Het bleek al spoedig, dat de vrees, als zou de inheemsche tarwe zich voor de broodbereiding niet leenen, denk beeldig was geweest. Volgens bet alge meen oordeel, zoowel van de fabrikanten van de tarwebloem als van de bakkers van tarwebrood, was noch de kwaliteit van bloem, noch die van het brood door het gebruik van de inlandsche tarwe ach teruit gegaan." Het maal- en menggebod bracht eer herstel aan de inlandsche tarwe. D'at eerherstel is noodig. Het kwam eer te laat dan te vroeg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ovezande-Driewegen, W. G. van Burgeier, eand. te Arnhem. Te Colmschate, J. Schalker, cand. te Steen- wijk. Te Wilnis, F. H. Oostenbrug. cand. te Genemuiden. Bedankt voor Nieuwerkerk a. d. IJssel, J. G. Wolthers te Putten. Geref. Kerken. Drietal te Elburg, H. Brinkman, cand. te Harmeien; G. Jansen, cand. te Wier den en L. Touwen, cand. te Amsterdam. Beroepen te Leens. F. Boonstra te Kol- lumerpoxnp. Aangenomen naar Ambt-Vollenhove, A. v. d. Ziel, cand. te Nijmegen. Naar Borne- Delden, K. G. Idema, cand. te Winsum (Gr.). Bedankt voorNijega-Opeinde, A. v. d. Ziel, cand. te Nijmegen. Voor Drachtster- compagnie. K. G. Idema, cand. te Win sum. Vrij Evang. Gemeenten. Bedankt voor Ierséke, J. v. d. Werf horst te Veendam. Prof. Dr T. Hoekstra. Naar gemeld wordt is in den gezond heidstoestand van Prof. Dr T. Hoekstra, Hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, die zich aanvankelijk gunstig liet aanzien, eenige vermindering geko men. D'e benauwdheden, veroorzaakt door een hartkwaal, zijn weder terug gekeerd. Dezer dagen is Prof. Hoekstra ter Obser vatie opgenomen in het Luthersch D'iaco- nessenbuis te Amsterdam, onder behan deling van Dr J. Lindeboom aldaar. Ds L. Nieuwpoort, laatstelijk pre dikant bij de Geref. Kerk in H. V. te M i d- d e 1 b u r g, die een benoeming bij de In dische staatskerk aannam, zal Donderdag 4 October a.s. via Genua met zijn gezin naar Ned.-Indië vertrekken. i Ds J. D. van der Velden, vroeger pred. bij de Geref. Kerk te Middel burg vierde gisteren zijn 75sten ver jaardag. Afscheid Ds Bavinck. Zondag in de namiddaggodsdienstoefe- ning nam Da G. B. Bavinck Jr, afscheid van de Geref. Kerk van Hoek met een predikatie over Joh. 14 23a. Bij het ein de van de 'bediening des Woords richtte de scheidende predikant Zich in een ge voelvol dankwoord tot zijn Kerkeraad, zijn gemeente, de vertegenwoordigers der Classis en het College van B. en W. Namens den Kerkeraad werd hij har telijk toegesproken door Ouderling W. H. Louwerse; Da S. Groeneveld van Terneu- zen was de tolk der zusterkerken in de Classis Axel. Het kerkgebouw, dat plm. 250 zitplaat sen telt, werd gevuld door meer dan 400 personen. Op Zondag 21 October a.s. hoopt Ds B. D. V. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te O.- en W.-Souburg. Aankomst Ds Merkelljn. De vorige week kwamen Ds en Mevr. Merkelijn met den boottrein uit Indië in ons land. Van de ontvangst te Arnhem vertelt J. 0. in de „Zeeuwsche Kerkbode": De waarn. voorzitter van het Zendings- Comité en de scriba hebben Ds Merkelijn en Mevrouw welkom geheeten namens de Zendende Kerk. De gezondheidstoestand van Z.Eerw. was eenige maanden geleden niet zoo goed. Nu kon echter geconsta teerd w den, dat Ds Merkelijn er weer gezond uitzag. Ds Heij drukte hier zijn blijdschap over uit en wenschte hem en Mevrouw een zeer aangenaam verblijf toe in Nederland. Tevens, dat hij ook mede door deze vacantie zoo mag worden gesterkt, dat hij naar den wensch van zijn hart nog eenige jaren op ons Zen dingsterrein zal kunnen arbeiden. Ds Merkelijn zat weldra opgewekt te vertellen van Magelang. Hoe juist in deze tijden van druk de harten meer dan an ders geopend schijnen voor het Evangelie. Vooral ook onder de Chineezen is een vragen en bereidheid om te luisteren naar de dingen, die het Koninkrijk Gods aan gaan. Ook over het Zendingshospitaal kon hij niets dan goeds mededeelen. Onder de voortreffelijke leiding van Mej. Dr Dreck- meier is daar veel tot stand gebracht. De scholen geven zorg en het vraagstuk is hoe aan de financiën te komen, om deze te blijven onderhouden. Was vroeger al tijd veel geld beschikbaar voor het onder wijs, nu heeft de Regeering in Indië de subsidies zeer veel verminderd of stop gezet. Z.Eerw. neemt ook zich voor de eerste weken volslagen rust te nemen. Echter hoopt hij eenmaal op iedere Class, ver gadering van Zeeland, N.-Brabant en Lim burg aanwezig te kunnen zijn. Bovendien natuurlijk bijwonen de vergadering van Zendings-Comité en Deputaten, die in No vember staat gehouden te worden. Maar overigens is het wachtwoord: rusten. De drie kinderen hadden hun ouders bericht, dat zij hen zouden tegemoet rei zen tot Utrecht. Toen de trein dus het station Arnhem verliet, zeiden de verlan gende ouders tegen elkander nu nog een oogenblik en dan zijn we in Utrecht en zien we onze kinderen eindelijk weer. Inderdaad een oogenblik, want daar ston den de kinderen in eens voor hen, die tot Arnhem waren doorgereisd, daar in den boottrein instapten en toen het com partiment opzochten waar vader en moe der zaten. Er werden in dien trein tra nen geschreid, maar tranen van vreugde. Ellewoutsdijk. Op 24 September j.l. slaagde onze vroegere dorpsgenoot dhr P. Looij, thans agent van politie te Rotter dam, voor het Politiediploma met aan- teekening. Gereformeerd School verband. De Commissie van uitvoe ring vergaderde dezer dagen in verband met de door de Regeering aan de orde gestelde concentratie van bijzondere schO'- len. Binnen zeer korten tijd zal aan de bij het Verband aangesloten scholen verzocht worden alle gegevens aan de Commissie te verschaffen, die haar in staat zullen stellen om de scholen in deze materie van advies te dienen. DE BETALINGSMOEILIJKHEDEN MET DUITSCHLAND. Had de Regeering moeten waarschuwen? Geen staking van den export De positie der vorderingen van Nederlandsche exporteurs naar Duitsch- land die van voor 24 September dateeren en die dus niet worden opgenomen in de geregelde clearing welke door het jong ste Nederlandsch-Duitsche clearing-ver- drag in werking is gesteld, heeft groote beroering in Nederlandse1»» handelskrin gen gewekt. In sommige kringen bijv. in den groenten- en fruithandel is reeds een beweging gaande om den ex port naar Duitschland te staken totdat voor de oude vorderingen een bevredigen de oplossing zal zijn gevonden. En een scheepssloopers-maatschappij heeft zelfs haar uitbetaling van loonen en salarissen gestaakt en als verklaring daarvoor op gegeven de schade ontstaan door de voor het oogenblik oninbare achterstallige vor deringen op Duitschland. Het regent voorts bezwaarschriften, protesten en ver zoeken om hulp aan het adres der regee ring. En in verschillende kringen van Ne derlandsche belanghebbenden wordt de wensch uitgesproken dat* de Nederland sche regeering op de een of andere ma nier de achterstallige vorderingen op Duitschland van voor 24 Sept. zal garan deeren, opdat de Nederlandsche crediteu ren met behulp dier garantie bankcrediet zullen kunnen krijgen teneinde over den onbepaalden afwikkelingstermijn met hun Duitsche debiteuren heen te komen. Hoe lang die termijn zal zijn, zegt bet Handelsblad, valt niet te voorspellen. In een nadere mededeeling heeft de regee ring verklaard dat voor de aflossing der achterstallige vorderingen en der op Son- derkonto en Zwischenkonto'a gestorte be dragen een zeker percentage van het Duitsche clearingsaldo in Nederland zal worden gereserveerd. Maar hoe groot dit percentage zal zijn, blijft voorshands on bekend. Het zal natuurlijk in verhouding moeten staan tot den stand van het clea- ring-saldo voor de nieuwe verrekeningen (die van na 24 Sept.) en wie weet! na aftrek van het eveneens ongenoemde deel dat wij volgens den tekst van het ver drag in ieder geval aan Duitschland ter vrije beschikking zullen stellen. Tegen de onbillijkheid van dat laatste en tegen het In herinner me den tijd dat alles in een zeker „teeken" geplaatst werd. Nu eens heette het dat onze tijd stond in het „tee ken" van de organisatie, dan weer in het „teeken" van de vrouw of van het kind, enz. In deze dagen zou men neiging hebben om te zeggen, dat onze tijd staat in het teeken van het nationale. En naar den schijn met recht, hoewel we dichter bij de werkelijkheid blijven als we spreken van het teeken van de versplintering en ver brokkeling. Hoeveel z.g. nationaal-socialistische or ganisaties we nu al rijk zijn, weet ik niet. Maar het zijn er heel wat. En telkens weer ziet men van de N.S.B. en soortge lijke organisaties nieuwe splinters afvlie gen die zich bij voorkeur nationaal noe men. Enkele jaren geleden kregen we naast de in waarheid nationale jeugdorganisa ties een Nationaal Jongeren-Verbond. En nu verscheen weer het geboortebericht van een Nationale Jeugdstorm, die wil strijden voor de nationale gedachte. Ik las er nog te weinig van om te we ten waar hier de klemtoon moet vallen, op nationaal, gedachte, jeugd of storm. Misschien het laatste. Niet onwaarschijnlijk een gevolg van het feit, dat er te weinig gedachte is. Ik zie tenminste telkens verschijnselen die er op wijzen, dat deze stormachtige tijd staat in het teeken van gebrek aan ge dachte. OPMERKER. gevaar dat dit kan hebben voor alle Ne derlandsche belanghebbenden (oiok die met nieuwe vorderingen) hebben wij reeds geprotesteerd. Dit „vrije" bedrag bena deelt nu nog eens extra ook de kansen der „achterstallige" vorderingen. In de jongste regeerings-mededeeling wordt gezegd dat „de in hepaalde kringen heerschende opvatting dat van departe- mentswege toezeggingen zouden zijn ge daan, dat bij nieuwe regelingen in ieder geval eerst oude vorderingen voor betaling in aanmerking zonden komen, onjuist is." Inderdaad is ook ons van zulk een for- meele en officieele toezegging niets be kend, al wordt van sommige kanten be weerd, dat er in individueele gevallen informeele mededeelingen zouden zijn ge daan volgens welke de clearing over het Sonderkonto en de Zwischenkonto's geen gevaar zou opleveren. Maar een feit is ook dat van regeerings- wege geen enkele formeele waarschuwing aan den Nederlandschen exporthandel is gericht om tot voorzichtigheid te manen in verband met de onderhandelingen over het nieuwe clearingsverdrag. De vraag rijst of het niet beter geweest ware wanneer een zoodanige waarschu wing tijdig hadde geklonken. De handel kon niet raden dat het nieuwe verdrag, dat een zoo breed mogelijke basis wilde bestrijken, de oude vorderingen vrijwel onbeschermd zou laten. Inderdaad is het juist dat, indien men eerst den achter stand zou willen inhalen, de export naar Duitschland voor geruimen tijd (het ach terstallige bedrag hebben wij op meer dan 100 millioen Mark hooren ramen) zou moeten stilstaan. Nu wil men die aflos sing geleidelijk, percentage-gewijs ver wezenlijken. De vraag is maar of men over dien langeren termijn voldoende ver trouwen in de Duitsche solvabiliteit 'door uitvoercapacit.eit heeft. Maar die vraag zou ook de regeering moeten stellen, wan neer zij een nieuwe garantie zou moeten overwegen. Het komt ons voor, dat aan beide zijdten fouten zijn begaan De regeering is met het „vrije bedrag" jegens Duitschland on getwijfeld vrijgevig geweest en heeft ver zuimd een tijdige waarschuwing aan de Nederlandsche exporteurs te laten hoo ren. De exporthandel daarentegen heeft bet risico van Sonderkonto en 'Zwischen konto's onderschat. En nu is een toestand geschapen, die voor velen groote zorgen baart. Hoe hier het best hulp kan worden verschaft, zal uit nader overleg moeten blijken. Maar in elk geval ware het ver keerd te trachten de zaak te forceer'en, bijv. door staking van onzen export. All kunnen we het 'geschokte vertrouwen in den Duitschen debiteur zeer wel begrij pen. Maar dat zou de positie voor nie mand verbeteren. Een koel hoofd is hier dus geboden. In verband met walt het 'Hdbl. hier zegt over het niet tijdig waarschuwen door de Regeering, laten wij hier volgen wat min. Steenberghe in een intervieuw hierover opmerkte. ,Er is herhaaldelijk op gewezen, dat de afwikkeling der oude vorderingen zeer geruimen tijd in beslag zou nemen. Geble ken is evenwel, dat ook hierin de 'tiaak der regeering een uitermate ondankbare is. Zonder bet bedrijfsleven bard te val len, moet ik toch zeggen, dat menige raad in den wind geslagen is. Zoo 'herinner i'k mij., dat 'de leider der delegatie mij mede deeling deed van een bezoek, dat 'hij eeni ge .weken geleden van een exporteur ont ving, die reeds een groot bedrag op Son- dor- en Swischenkonto had staan en zijn export wilde voortzetten. Hij werd ge waarschuwd, doch in den 'grond der zaak was hij: niet gekomen om een waarschu wing in ontvangst te nemen, doch om zichzelf gerust te stellen, indien hij' verder 'ging exporteeren. De man zei zelfs: „In dien gij niet anders kunt doen dan mij tot voorzichtigheid aanmanen, geef mij dan ten minste een knipoogje er bij." Veertien dagen later kwam dezelfde man weer vragen wat hem thans 'te doen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2