DEB-VU WAARDEN MAANDAG I OCTOBER 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. I Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. KOOPT SPAAPZAME DE-IT* J iPSDA Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux-^ange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes sn VJissingen f. 0.20, Losse nummers 5 cent, Advertentifin 30 cent- per regel. XagcKoudon. mededeslingen 60 cent per regel. Kleine AdvertentiêB Dinsdags en Vrijdags 075. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. D'e Koningin en de Prinses zijn Zaterdag middag van het Staatsspoorstation om 4.29 naar Het Loo vertrokken. Ter uit geleide waren op het perron aanwezig burgemeester D'e Monchy en generaal Van Andel, wd. gouverneur der Residen tie. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana arriveerden te Apeldoorn met den trein van 19.31 uur. Duizenden had den zich langs de route geschaard, welke de vorstelijke personen zouden volgen. Ter begroeting was aan het station aan wezig jhr mr G. G. G. Quarles van Uf- ford, burgemeester van Apeldoorn. Pre cies op tijd arriveerde de trein. In een open auto reden de vorstelijke personen naar 'het Kon. Paleis. Ook hier waren zeer vele belangstellenden, die een en thousiast gejuich aanhieven bij de aan komst. Het publiek verbrak in zijn en thousiasme de politieafzetting en drong door tot vlak voor het hek, dat voor de cour is. H. M. de Koningin en de Prin ses verschenen opnieuw, na reeds binnen het Paleis te zijn geweest, op het bordes, vanwaar zij het publiek toewuifden. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND Bruidsmeisje bij het huwelijk van prins George? De „Tel." deelt mede, dat volgens de „Sunday Dispatch" prinses Juliana zal worden uitgenoodigd om één der bruids meisjes te zijn bij het aanstaand huwelijk tusschen prins George van Engeland en Prinses Marina, dat op 29 November in de Westminster Abdij zal worden vol trokken. Waarschijnlijk zullen ook het oudste kleindochtertje van Koning Geor ge, prinses Elisabeth en prinses Ingrid van Zweden tot de bruidsmeisjes behoo- ren. Prinses Alice, gravin van Atblone, de nicht van onze Koningin, bij wie H. K. H. Prinses Juliana dezen zomer logeerde, is met de regeling der zaken van etiquette bij deze 'huwelijksplechtigheid belast. De ui'tnoodiging aan Prinses Juliana heeft haar vollen steun. De Lindbergh-affaire. Te Chicago zijn een man en een vrouw gearresteerd. Detectives verklaren, dat de man veel overeenkomst vertoont met den in de Lindbergh-affaire herhaaldelijk ge noemden „John", die door de politie wordt gezocht. Er schijnen nog nieuwe arrestatiess te wachten. Hauptmann heeft een gevangenislepel gestolen, hij heeft dien in vieren gebroken en van den steel een soort haak gemaakt, die volgens de gevangenbewaarders als wapen zou kunnen worden gebruikt, als bij tijd had gehad hem af te vijlen. Toen de cipier hem naar zijn lepel vroeg, zei Hauptmann niet te weten, waar bet ding gebleven was. Eerst na een lang durig onderzoek werden de stukken ver borgen gevonden. Hauptmann zal in de toekomst met papier maché lepels, van papier maché borden eten. Hauptmann houdt vol in elk opzicht onschuldig te zijn. Schending van hef verdrag van Versailles Havas meldt, dat op het einde van het jongste semester in de Duitsche univer siteiten een instructie werd aangeplakt, waarin het heette, dat de studenten, die twee studiejaren achter den rug hebben, zich den lOden Juli moeten laten inschrij ven in het 'bureau van de stormafdeelin- gen der universiteit en uitgenoodigd wer- de zich te verbinden, één jaar bij de rijks- weer dienst te doen. Zij' die dan, na een diensttijd van zes maanden, geschikt ge acht zouden worden voor de officierscar rière, zouden na dat jaar reserve-luite nant worden. De twee semesters, in de rijksweer doorgebracht, zouden voor den studietijd blijven meetellen. Havas vestigt er de aandacht op, dat deze instructies een formeel» schending zijn van de artikelen 275, 277 en 278 van bet verdrag van Versailles. Vrees voor Duitschland. De „Times" wijst er op, dat terzelfder tijd dat te Genève de laatste diplomatieke besprekingen zijn gevoerd voor het sluiten van een nieuw vredespact, onderhande lingen plaats vonden tusschen een Euro- peesche mogendheid en een Engelsche wapenfirma voor de levering van oorlogs tuig. Het blad noemt niet den naam van het betrokken land en zegt slechts, dat dit land ten nauwste getroffen wordt door de politiek van Duitschland en dat het beslo ten heeft, groote offers te brengen, om aan ieder gevaar, dat mocht ontstaan door den Duitschen drang naar het Oos ten, het hoofd te kunnen bieden. Te veel medici in België. De medische wereld in België houdt zich op het oogenblik bezig met de posi tie van medici in verband met de huidige crisis. De universiteiten schrijven een groot aantal studenten in de medicijnen in en bij de laatste examens hebben onge veer 250 jongelieden bun arts-diploma verworven. Blijkens een statistiek is er in België één arts op elke 1300 inwoners en op het oogenblik zijn er meer dan 6300 doctoren, een cijfer dat nog nooit bereikt is. Daling van het geboortecijfer In Polen. Uit de mededeölingen van het Poolsche bureau voor statistiek blijkt, dat de be volking van Polen in '33 met 402.465 zie len is toegenomen, zoodat het totale aan tal inwoners thans de 33 millioen heeft overschreden. De geboortecijfers van Polen vertoonen dezelfde inzinking, die zich in alle Euro- peesche landen openbaart. Terwijl de be volking in de eerste drie maanden van 1933 met 96.463 zielen is toegenomen, be draagt dit aantal voor de desbetreffende periode van 1934 slechts 80.854 of bijna 20 pet. minder. Een militaire hulpdienst In Polen. De Poolsche staatspresident Moscicki heeft een noodverordening uitgevaardigd, Waarbij een militaire hulpdienst wordt in gericht. Deze dienst is verplichtend voor alle mannen tussohen 17 en 60 jaar en voor alle vrouwen tussc'hen 19 en 45 jaar. Al deze personen moeten aan 'bepaalde oefeningen deelnemen, wanneer zij daar toe worden opgeroepen. Gedetailleerde plannen voor deze nieu we instelling zullen door militaire deskun digen onmiddellijk worden uitgewerkt. Reeds thans staat vast, dat de volgende ofdeelingen in den militairen hulpdienst georganiseerd zullen worden: verkeer, te lefoon, telegraaf, radio, gasdienst, lucht bescherming, een technische noodhulp, brandweer, en tenslotte een gezondheids dienst. Vooral in oorlogstijd of tijdens een mo bilisatie zal de militaire hulpdienst in functie moeten treden. Niettemin zullen de leden van dezen hulpdienst ook in vre destijd dienst moeten doen, voorzoover zij niet reeds in actieven militairen dienst zijn. Geen voedseltekort In Duitschland? Volgens' schattingen van het bureau voor marktonderzoek te Berlijn, is de vrees, dat er in den komenden winter in Duitschland een aanzienlijk tekort aan levensmiddelen zal ontstaan, niet gerecht vaardigd. De oogst zal dit jaar tengevolge van de droogte, weliswaar minder op brengen dan verleden jaar, doch de zware regenval van den laatsten tijd 'heeft nog een groot gedeelte van den oogst, dien men reeds verloren waande, gered. Het ergste is het tekort aan veevoeder. Dit is reeds voor vele boeren aanleiding geweest meer vee te slachten, dan voor onmiddellijk gebruik noodzakelijk was. Men verwacht echter, dat het grootere aanbod van vleesch dezen winter goed van pas zal komen. Het tekort aan veevoeder zal daarente gen een ongunstigen invloed hebben op 'het aanbod van melk, kaas, eieren en vooral van vetten, waarvan de ver koop reeds van regeeringswege wordt ge controleerd. De invoer van deze arti kelen zal waarschijnlijk hooger moeten worden. Van erwten, boonen, linzen zal de in voer even hoog moeten zijn als in voor afgaande jaren. Het tekort aan fijnere groenten zal moeten worden gecompen seerd door de ruwere soorten, zooals kool en wortelen, waarvan de 'hoeveelheid waarschijnlijk voldoende zal zijn. De oogst van de voornaamste produc ten, graan en aardappelen, acht men, al thans voor menschelijk gebruik, volkomen toereikend. Men heeft nog geen voorstellen gedaan omtrent de wijze, waarop men tegemoet wil komen aan 'het tekort aan veevoeder, doe'h vermoedelijk zal men eerst zijn toe vlucht moeten nemen tot invoer. Verkeersongelukken in Amerika. Volgens een officieele statistiek zijn in de afgeloopen acht maanden van dit jaar bij auto-ongelukken in 86 Amerikaansche steden 8.663 personen gedood. In dezelfde periode in 1933 bedroeg dit 7.948, dus 9 procent minder dan dit jaar. De autoriteiten zijn voornemens krach tiger maatregelen te nemen tot naleving van de verkeersbepalingen, ten einde het aantal ongelukken te doen afnemen. Vooral zal dit gelden voor de snelheids maniakken. Een vérstrekkend bondgenootschap tus schen Frankrij'k en Italië te verwachten? Te Rome verluidde Zaterdag, dat bin nenkort de onderteekening verwacht kan worden van een vérstrekkend bondge nootschap tusschen Frankrijk en Italië, dat bepalingen zou bevatten omtrent mi litaire, politieke en economische samen werking. In verschillende politieke kringen ver wacht men van een dergelijke samenwer king tusschen Frankrijk en Italië een be langrijke uitwerking op het staatkundig evenwicht van Europa en wel in de eerste plaats een krachtigen slag aan de Duit sche expansie-verlangens, vooral met be trekking tot Oostenrijk. Vooral het feit, dat deze samenwerking niet alleen op politiek en militainr gebied zijn beslag zou krijgen, doch zich tevens zou uitstrekken tot economisch en finan cieel terrein, acht men van zeer groot be lang. Dankfeesf voor den oogst. Houden de Nederlandsche Christenen straks weer den Dankdag voor den oogst, gisteren heeft Duitschland het Oogstdank- feest gevierd, een van de grootsch opge zette feesten die de nationaal-socialisti- sche staat heeft ingesteld, in de eerste plaats voor den landbouw, doch waaraan tevens door alle andere bevolkingsgroe pen moet worden deelgenomen. Volgens de officieele opgaven zouden dan ook meer dan 20 millioen Duitschers gisteren het kleurige feest-boeketje gedra gen hebben, dat ter gelegenheid van het Oogstdankfec3t wordt verkocht. Adolf Hitler arriveerde per auto. Het feest werd officieel geopend met een rede van den Rijkspropagandaminister dr Goebbels, die herinnerde aan het 1 Mei feest op het Tempelhofer Feld te Berlijn, toen 2 millioen werkers uit de stad bijeen waren, terwijl thans 700.000 Duitsche boeren uit het geheele Rijk verzameld zijn op den Bückeberg, die den leider danken voor al wat hij voor hen en voor het ge heel e Düitsche volk heeft gedaan. Daarna hield Hitier een rede. Korte Berichten. De stad Boedapest heeft besloten, een andere regeling toe te passen voor noodlijdende werkloozen, die ondersteund worden. Voortaan zullen de ondersteunden, voor zoover zij in staat zijn, te werken, arbeid moeten verrichten en daartoe bij den vrij- willigen arbeidsdienst ingelijfd worden. Gisternacht zijn in de straten van Weenen communistische pamfletten met hamer en sikkel verspreid, waarin o.a. gezegd wordt: „Wij komen spoedig". i Zaterdag hielden tweeduizend boe ren uit Noord-Frankrijk een protest-be tooging te Rouaan. De sprekers eischten een ingrijpende wijziging van de land bouwpolitiek der Fransche regeering. Een met algemeene stemmen aangeno men resolutie werd ter kennis gebracht van den prefect van bet departement. i De staking der drukkers en zetters bij de dagbladpers te Dublin, die negen weken heeft geduurd, is thans geëindigd, zoodat de inwoners van de hoofdstad mor gen voor het eerst sedert langen tijd hun ochtendblad weer kunnen lezen. Werkloozen en ziekenfondsen. De minister van Sociale Zaken heeft op 10 Juli 1.1. een circulaire gericht tot de gemeentebesturen, waarin werd medege deeld, dat de gemeentebesturen gelden zouden kunnen uittrekken om werklooze arbeiders, die lid zijn van een zieken fonds tegemoet te komen in de kosten van lidmaatschap. Naar aanleiding daarvan heeft het N. V. V. bij zijn circa 300 bestuurdersbonden terzake een enquête ingesteld teneinde te vernemen, of deze ministerieele circulaire een gunstige uitwerking heeft gehad. Op deze enquête is een zeer groot aan tal antwoorden ingekomen, welke het N, V. V. aanleiding hebben gegeven, een adres aan den minister van Sociale Za ken te zenden, waarin is verzocht: lo. te bepalen, dat aan de gemeentebe sturen vrijheid gelaten wordt, de contri butie voor bet ziekenfonds van gezinnen van werklooze arbeiders voor rekening va.n die besturen te nemen; 2o. verder te bepalen, dat de kosten, uit het bovenstaande voortspruitende, door de gemeentebesturen geboekt zullen mogen worden op de kosten, verband houdende met de werkloozenzorg; 3o. den gemeentebesturen mede te dee- len, dat zij aan de werklooze arbeiders ten deze geenerlei verplichting mogen op leggen, en dus evenmin, om lid te worden van een vereeniging voor ziekenhuisver- pleging. Tuinbouwproducten voor werkloozen. Aan de Coöp. Fruit- en Groentenveiling te Delft kunnen de werkloozen thans op bepaalde tijden groenten afhalen, welke als onverkocht aan den handel worden onttrokken. Den laatsten tijd wordt hier van een ruim gebruik gemaakt, zoodat de gegadigden soms eenigen tijd in de rij moeten wachten alvorens zij hun partij groenten in ontvangst kunnen nemen. Ook aan enkele Westlandsche veilin gen is deze regeling getroffen. Een en an der is zeker toe te juichen. Het toewijzen van de groenten aan minder bedeelden is sterk te prefereeren boven de volkomen vernietiging op de mestvaalt. Verhooging premietarief Ongevallenwet? Naar men verneemt moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een op 1 Jan. 1935 ingaande verhoo ging van het premietarief voor de Onge vallen wet-1921 met 10 ten 100. Moeilijkheden in de schoenindustrie. Zaterdagmorgen zijn te Waalwijk ulti mata gesteld aan de directies van schoe nenfabrieken in verband met de slecht geregeldo arbeidsvoorwaarden. Het eerste ultimatum is gericht aan de firma Blok van Heijst te Waalwijk, waar bij met ingang van 8 October de invoering van de regeling der arbeidsvoorwaarden wordt geëischt. Dit ultimatum omvat 60 personen en is gesteld door de katholieke, christelijke en socialistische organisaties. Het tweede ultimatum is gericht aan de firma Snoeren en Hooymayers te Dongen, omvattende 50 personen, en strekkende tot dezelfde eischen als in het eerstge noemde ultimatum zijn vervat. Dit laatste ultimatum is slechts gesteld door den katholieken en den christelijken hond van lederbewerkers. Wijziging van de Kieswet. Het bestuur van bet Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft een schrijven gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin het zich richt tegen het on langs ingediende wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet. Deze wijziging die de onverenigbaar heid zal invoeren van het lidmaatschap van gemeenteraad en Provinciale Staten met de functie van bestuurslid van bon den van overheidspersoneel en deze rege ling ook uitbreidt tot echtgenooten van bestuursleden, acht het N.V.V. overbodig en onbillijk. Een zelfde ontwerp is in 1930 reeds iDgediend en toen verworpen. Het N.V.V. betoogt, dat er in dien tijd geen feiten zich hebben voorgedaan, die een derge lijke regeling nu noodzakelijk maken. Opheffing gemeente Kattendijke? Men herinnert zich de annexatieplan nen van Goes en Kapelle, waarvan we al zoo lang, na het bezoek van Minister de Wilde, niets meer hebben vernomen. Goes, dat met zijn uitbouw vastloopt, wilde 't gedeelte van het grondgebied van Kloetinge naasten, dat als het ware met Goes samengegroeid is en Kapelle 'had het gemunt op den strook grond waarmee Kattendijke tegen de bebouwde kom van Kapelle aanleunt. Nu loopen er hardnekkige geruchten in Zuid-Beveland, aldus de „N. Z. Grt.", dat een oplossing gezocht wordt in de op heffing van de gemeente Kattendijke. Het grondgebied van die gemeente zou dan verdeeld worden tusschen Kapelle en Kloetinge en van deze laatste plaats wordt dan verwacht, dat het aan de verlangens van Goes zonder aarzelen zal voldoen. Alles staat echter nog op zulke losse Schroeven, dat er nog heel wat water door de Schelde zal vloeien, eer men met deze kwestie gereed is. Prov. Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg. Hedenmorgen vergaderde te Goes bo vengenoemd comité, dat zich, zooals be kend, ten doel stélt de moreele zorg der werkloozen in Christelijken geest. Dè secretaris, de 'heer J. L o r i e r, te Middelburg, opende de vergadering en deelde mede, dat het comité is uitgebreid met de heeren Ds A. T. W. de Kluis en J. Marijs, beiden te Vlissingen en dat er een voorzittersvacature is, daar Ds L. Nieuwpoort te Middelburg, naar Indië is vertrokken. Dankbaar gedenkt Spr. den velen arbeid, door Z. Eerw. voor bet co mité verricht. Hierna wordt tot voorzitter gekozen Ds M. Bons te Golijnsplaat, die de benoe ming aanneemt en het presidium over neemt. In plaats van Ds J. Gerritsen te Zie- rikzee, die bedankt heeft, wordt tot lid van het Comité benoemd ds H. J. Bar- nouw te Zierikzee, terwijl in plaats van Ds Nieuwpoort wordt gekozen de heer A. Flipse, secretaris van den Ghr. Besturen bond te Middelburg. De secretaris doet nu verslag over 'het dezen zomer te Seppe gehouden kamp. Er zijin drie kampweken geweest, waaraan Binnenland. Minister van Steenberghe over het beta lingsverkeer met Duitschland. Koningin en Prinses naar het Loo. Tuinbouwproducten voor werkloozen. Verhooging premietarief Ongevallenwet. Buitenland. Geen voedseltekort in Duitschland? Militaire hulpdienst in Polen. Bondgenootschap tusschen Frankrijk en Italië. Radiorede van president Roosevelt. in totaal door 6? jeugdige werkloozen ia deelgenomen, van wie negen lid zijn vaa eon Ghr, rakorgaaisatiè. Aanvankelijk hadden zich bdangrijk meer werklooze jongens aangemeld, maar door allerlei oorzaken waren er verschei dene weggebleven. Sommigen hadden voor de maand Juni werk gevonden, maar Waarschijnlijk ston den enkelen ook wat wantrouwend tegen over een dergelijk kamp. Erkend mag worden, dat het kamp door alle deelnemers ten zeerste gewaardeerd is wlat Wijkt zoowel uit mondelinge ver zekeringen als ingekomen brieven en dat het voor velen tot een zegen geweest is. Helaas' zijn de financiën niet meegeval len vanwege de hooge huur, die aan het Rijk voor tenten en dekens moest worden betaald. Er is nog een tekort van plm. f 118. Het openluchtspel te Biggekerke leverde een batig saldo van f 31.80 op. Teneinde het tekort te dekken, zal te Middelburg, dank zij de belanglooze medewerking van velen een kunstavond gegeven worden op 19 October a.s., waaraan medewerken het Cloetings Gemengd Koor, Mej. Heieen van Hoorn (concert-pianiste), Mej. Riek Cara (sopraan), P. G. Boone Jz. (tenor) en D. A. Poldermans (declamatie). Op het terrein van de Wildert de Sep pe zijn wandelpaden en een ondiep zwem bassin 'aangelegd. Ook is begonnen met den aanleg van een amphitheater. Besloten wordt ook in 1935 weer een dergelijk kamp te organiseeren. Eerst zal het werk te Seppe worden afgemaakt. Ver der worden nog enkele werkobjecten ge noemd. Getracht zal worden volgend jaar al thans één kamp wat vroeger of later te houden, ter wille van de landarbeiders. Bij de besp.reking worden naar aanlei ding van het dezen zomer gehouden kamp enkele wenken gegeven om er voor het volgend jaar rekening mee te houden, ten einde O'.a. den 'Christelijken geest in het kamp nog beter tot uitdrukking te laten komen en meer Samenwerking te krijgen met de plaatselijke afdeelingen van Chr. vakorganisaties: Aan den secretaris wordt dank 'bebracht voor het zeer vele werk, ten bate van het comité en het kamp verricht. Binnenkort zal te Goes een vergadering worden gehouden met de vertegenwoor digers der plaatselijke comité's en der Christ. Besturenbonden over de vraag: „Wat kunnen wij doen voor de moreele werkloozenzorg in den a.s. winter?" Hier en daar schijnt het met de aangifte van de werkloozen voor de cursussen niet naar wensch te gaan. Dit is te meer te betreu ren, daar de regeering voor 1935 voor de moreele werkloozenzorg hetzelfde bedrag als voor 1934 heeft uitgetrokken. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. Provinciale Staten. De tweede gewone vergadering van de Prov. Staten van Zeeland is uitgeschre ven tegen 27 November, des middags te half twee, de vervolgzitting wordt gehou den 18 December .aanvang des morgens 10 uur. Het landbouwconflict in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De Rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft een aantal landbouwers uit de dor pen Zuidzande Retrachement, Nieuwvliet, Sluis, Waterlandkerkje en Oostburg in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, alsmede de hoofdbesturen van de moderne, chr. en r.k. landarbeidersbonden tot een bespre king uitgenoodigd op a.s. Donderdag op het stadhuis te Vlissingen, teneinde hem de n'oodige inlichtingen te verstrekken aangaande het dreigende conflict in ge noemd landbouwdistrict.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1