Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Zoeklichtjes. wachter wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen afwijzend be schikt. Door B. en W. wordt voorgesteld het salaris van den ambtenaar ter secre- iatie met f 200 te verhoogen. De heer Beaufort meent, dat het werk. dat bij de tegenwoordige bezetting van de secretarie aan een ambtenaar moet worden opgedra gen, voddoende wordt betaald. Hij meent dat B. en W. te, veel hebben gelet op den persoon, die als e* btenaar fungeert in- plaa'ts van op het werk. De heer Simonse zegt, dat z.i. dit voorstel aohtertvege had kunnen blijven door den ambtenaar ter secretarie te belasten met het werk van den burgerlijken stand, dooh tot zijn be vreemding ziet hij op de e agenda een voordracht voor ambtenaar van den Bur gelijken Stand, waarbij niet staat de naam van den ambtenaar ter secretarie. De voorzitter zegt, dat afgezien van het feit, dat op een gemeente als deze als het ware het werk van den burgerlijken stand bij de werkzaamheden van den secretaris be hoort, de heer Simonse uit het oog ver liest, dat de verhooging door B. en W. wordt gevraagd op grond van het meer dere en verantwoordelijker werik. De 'heer Steketee zegt ook tegen salarisverhoo- ging te zijn, doch zou wel kunnen goed vinden dat een tijdeflijke toelage werd ge geven aan den ambtenaar ter secretarie van f 200. Na nog eenige bespreking stelt de voorzitter voor een tijdelijke toelage te geven van f 200. Met algem. stemmen wordt alzoo besloten. Ingekomen is een verzoek van de Z. L. M. en de L. T. B. in deze gemeente een cursus te doen geven in Landhouwhuis- houd'kunde. Wanneer d'e raad wil bepa len dat deze cursus voor deze gemeente noodzakelijk is, dan worden de kosten aan dezen cursus verbonden voor 70 pet. ge dragen door het Rijk en voor 30 pet. door de gemeente. Een kosten-begrooting is door de Z. L. M. overgelegd op f 1772.28. Hiervan zou de gemeente ongeveer f 500 bijdragen. De 'heer Beaufort zegt er van overtuigd te zijn, dat slechts voor een zeer klein deel van die burgerij behoefte be staat aan dezen cursus. Het is voor een klein deel van den boerenstand. Waar hot kleine deel dat eventueel deel zal kun nen nemen aan dezen cursus niet eens iets bijdraagt aan de onderwijskosten voor gewoon lager onderwijs, is het z.i. de taak van de ouders, die hun kinderen willen doen ontwikkelen, dit zelf te bekostigen. Vele van de vakken aan dezen cursus worden onderwezen in onderwijsinrich tingen in Goes, waaraan tegen vergoeding deelgenomen 'kan worden door hen, die zich daartoe aanmelden. De voorzitter zegt, dat hem persoonlijk de 'kosten aan dezen cursus verbonden te hoog voorko men. Spr. is niet deskundig genoeg om de noodzakelijkheid 'te beoordeelen. Daar om is hij bij het besluit van B. en W. ge leid door de meening der beide wethou ders. De heer Nijsse zegt, dat 'hij gaarne ziet, dat de land- en tuinbouw zich ont wikkelt. Hij is daarom van meening, dat de kosten aan dezen cursus verbonden nuttig besteed zijn. 'Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt ver worpen met 5 tegen 2 stemmen, die der wethouders. Benoemd wordt tot ambtenaar van den Burgerlijken stand de heer J. J. Meu- lendijk, gemeentesecretaris, met 6 stem men, 1 stem was blanco uitgebracht. Bij de rondvraag vTaagt de heer Bos of het mogelijk is met de wintermaanden de korting op de steunbedragen te doen ver vallen voor gebruik van eigen grond. De voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is, daar het inkomstenbedrag over een ge heel jaar in de steunbedragen wordt ver werkt. Wil de 'heer Bos met een voorstel komen tot verlichting van druk, dan geeft 'hij hem in overweging dit in een eerst volgende vergadering te doen. Dit wordt door dhr Bos toegezegd. Hierna sluiting. heffing van den cursus nuttige handwer ken, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Met 4 tegen 3 stem men, die der heeren Wagenaar, Dekker en Overbeeke tegen, werd dit voorstel aangenomen, zoodat deze cursus tot het verleden behoort. Als tijdelijk gemeente secretaris werd beëedigd de heer V. La- ban Hzn. Op verzoek van Ged. Staten werd de kantoorhuur van den ontvanger vastge steld op f 50 per jaar. Lts heer Overbeeke bepleitte verhooging tot 1100, De voorz. acht dit niet ge wens; Lt, gezien hetgeen straks door B. en W. den raad zal wor den voorgesteld. Goedgekeurd wordt een wijziging ver ordening art. 16 van het motor- en rij wielreglement, inhoudende, dat motorrij tuigen niet verlicht behoeven te zijn, indien zij in de nabijheid van een bran dende lantaarn worden geplaatst. Beslo ten werd tot aankoop van een huis aan de Kade voor de som van f550. De voorz. merkte op, dat dit zal worden gesloopt en de grond gedeeltelijk bij de waag zal worden getrokken. Hierna volgde het officiëel afscheid van den heer H. Laban als secretaris der ge meente. In een hartelijke toespraak ge waagde de voorz. van de groote verdien sten van den heer Laban, het vele en nuttige werk door hem meer dan 25 jaren voor de gemeente verricht Spr. memo reerde de groote zakelijke kennis, het scherpe verstand en helder oordeel van den scheldenden hoofd-ambtenaar, welke voor de gemeente van onberekenbaar nut zijn geweest Namens den geheelen raad betuigde spr. hem hartelijk dank voor zijn verdienstelijk werk. Met den wensch, dat het hem en zijn gezin moge goed gaan tot in lengte van dagen, eindigde de voorz. zijn rede, waarna hij namens de gemeente een mooien ruststoel aan bood. Ontroerd dankte de heer Laban voor het cadeau en de waardeerende woorden. Spr. gewaagde van de sympathie, die hij persoonlijk van voorzitter en raad heeft mogen ondervinden en dankte voor de aangename samenwerking. Namens zijn gezin dankte spr. voor de hulde en het nuttige cadeau en i.z. B. en W. voor de benoeming van zijn zoon, voorloopig tijde lijk, als secretaris der gemeente. Namens de gemeente-ambtenaren hul digde de heer Blaas den heer Laban als een hoogstaand chef, die steeds vol toe wijding was voor de belmgen der ge meente en zijn mede-ambtenaren. Na mens alle ambtenaren bood spr. hem een mooie kameriamp aan. Verder voerden nog het woord de heer Moelker, de ge- meente-arts, Dr Duinker en de archivaris, de heer Hollestelle. Nadat de heer Laban allen den dank van hem en zijn familie had betuigd, werd nog eenige tijd gezellig doorge bracht, onder het genot van een glas wijn en sigaar. Naast de practische geschen ken, vulden eenige bloemstukken de raadszaal. Met de invoering van de winter- dienstregeling van de tramwegmaatschap pij A.B.T. zal er ook verlaging der ta rieven plaats hebben. Enkele reis Tholen—Bergen op Zoom wordt 25 cent, retour 40 cent. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Loosdrecht, P. Moerman te Stavenisse. Aangenomen naar Diever, F. A. West- hoff cand. te Den Haag. Naar Leerbroek, J. G. van Ieperen cand. te Bunnik. Bedankt voor Voorburg, A. Dönszel- mann te Meppel. Voor Nieuwpoort, Noor- delc/os, Benthuizen en Wilsuxa, J. G. van Ieperen cand. te Bunnik. Weslkapslle. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad voltallig. Onder de ingekomen stukken o.m. vergunning, dat het werk aan de ijsbaan voortgezet kan worden. Goedkeuring was verkregen op de hef fing van de 'Baatbelasting (Pauluswege- ling). Aan den Raad is aangeboden de begroo ting 1935 van den Vleeschkeuringsdienst, kring Oostkapelle, welke sluit met een totaal aan ontvang en uitgaaf van f 6827. De gemeenterekening 1933 werd voor loopig vastgesteld!» wat den gewonen dierust betreft, met f 82055.93 aan inkom sten en f 84105,12 aan uitgaven, alzoo sluitende met een nadeelig slot van f 2049.19. KapitaaldienstInkomsten f 5503,78, uitgaven f 5500, goed slot van f3.78. De rekening van het Burg. Arm bestuur 1933 werd goedgekeurd met een totaal aan inkomsten van f2786.75 en aan uitgaven van f 2413.601/*, goed slot f 373.141/*. Aangezien geen der winkeliers blijk had gegeven, verruiming van de verkoopge- legenheid op Zondag te verlangen, werd dan ook op voorstel van B. en W. z.h.st. besloten geen gebruik te maken van deze verruiming. Het 'kohier van de Baatbelasting (Pau- luswegeling) werd daarop vastgesteld op f 12.56 per <H.A. per jaar en wel geduren de 10 jaar. Daarna sluiting. Stavenisse. Broodlooze dag. De bakkers alhier hebben collectief besloten Donderdags geen brood meer te bakken. Tholen. Afscheid gemeente secretaris. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad. Ook was aanwezig de fa milie van den gemeente-secretaris, den heer H. Laban en bijna het geheele perso neel der gemeente. Na opening met ambts gebed, kwam aan de orde een voorstel van B. en W. inzake afschaffing en op Geref. Kerken. Tweetal te Leens, F. Boonstra te Kol- lumerpomp en E. Masselink te Eiber gen. Beroepen te Langerak, J. 0. Mulder te Hardinxveld. Te Oostwold, K. Hart cand. te Zaandam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Assen, J. Hovius te Nieu we Pekela. Zondag 30 Sept. 1934. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Steinz, av. da de Vries. Kloetinge vm. en nm. ds Raams (vm. Voorber. H.Av., nm. H. Doop). Oudelande vm. en av. dhr v. Pelt, nm. ds v. d. Heil (Voorber. H.A.) Geref. Kerken. Domburg vm. leesd., nm. ds Visser. Westkapelle, vm. ds Visser, nm. leesd. Wissekerke vm. en nm. cand. Windemul- ler te Bussum. Te Amsterdam! slaagde voor het exa». men van apothekers-assistente mej. E. P. Vos te Nienwdorp. i Geslaagd voor examen wiskunde L.0. dhr A. Kunst te St Philipsland. Geslaagd voor examen politie-diplo- ma met aanteekening, P. C. Traas te Oudebbosch; het diploma verwierven: L. A. Vreeke te O. en W. Souburg en iW. de Voogd te Vlisaingem. Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen theologie da A. de Bondt te Leiden. Geheimzinnige ontplof fing op de Noordzee. De schipper van den Hamburgschen stoom trawler „Margot" die gisteren te Ham burg is binnengekomen, doet mededeeling, van een geheimzinnige explosie, die nabij de Doggersbank in de Noordzee zou heb ben plaats gehad. ^e schipper en de stuurman hebben eon onbekend schip gezien, dat zij ten gevolge van den nevel niet zoodanig konden waar nemen, dat zij herkenningsteekenen kon den vinden. Te ongeveer half twaalf in den ochtend hoorde men plotseling een knal en op de plaats van het schip zag men een zwarten en vervolgens een witten rookwolk om hoog stijgen. De trawler zette onmiddellijk koers naar de plaats van het ongeval doch vond slechts eenige drijvende watertanks, dee- len van een houtlading en een olievlek op het water. Op de plaats waar het schip vermoede lijk gezonken was stegen witte schuimbel- len omhoog. Na vergeefs naar wrakgoed of men- schen te hebben gezocht, zette de trawler zijn reis naar Hamburg voort. De ramp te Hilversum. Een derde kind overleden. De brand te Hilversum heeft thans op nieuw een leven geëischt. In de R. K. zie kenverpleging is namelijk gisteravond we derom een der jeugdige slachtoffers over leden, de tienjarige J. Magnin. In het geheel zijn nu reeds drie kinde ren aan de opgeloopen brandwonden be zweken. Kinderen spelen met vuur. Doordat kinderen met vuur speel den, is gistermiddag te Hoogkerk brand ontstaan in de boerderij bewoond door den heer v. d. Woude. De geheele boer derij, alsmede de inventaris ging in vlam men op, slechts een klein gedeelte van den inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Kind in brand. Terwijl de moeder even afwezig was, is in een per ceel te Nijmegen, het bijna 2-jarig kind van den heer W. uit z'n bedje gevallen. Daarbij viel een brandend petroleum lampje van een tafeltje. Het lampje kwam terecht op een ander bedje, waarop een kind van acht maanden lag. Dit wiegje raakte in brand, waardoor de kleine ern stige wonden opliep. Het werd naar een ziekenhuis overgebracht. Moed en doodsverachting beloond. Tijdens een hevigen storm, weflke aan de kust van Victoria woedde, riep de vuurtorenwachter van Cliffy Is land voor zijn zieke vrouw de hulp in van Dr R. T. Rutter, wel'ke ondanks het noodweer geen oogenblik aarzelde om medische assistentie te verleenen. Er was echter geen visscher te vinden, die ui't wilde varen, doch een particulier stelde zich met zijn boot, de Myrthe Burgers, ter beschikking. Later verklaarde hij, dat hij denzelfden tocht voor geen goud zou her halen. De bemanning werd deerlijk ge havend, maar de medicus moedigde hen aan met de simpele woorden„Ieder moet zijn p'lidht doen". De grootste be'looning voor den medi cus was, dat hij 'het leven van de vrouw gered had. Eenscheepjegezonken. Gis termorgen hebben twee miotorbooten, de Frans en De Vier Gebroeders, kisten hout geladen in de Rijnhaven, te Rotterdam, waarna zij naar Berkel zijn vertrokken. Toen zij goed en. wel naast elkaar op de rivier voeren, kwamen enkele sleepbooten voorbij, welke nogal deining veroorzaak ten. Het gevolg was, dat de deklast van De Vier Gebroeders ging werken en een ge deelte er van over boord sloeg. Daardoor raakte het scheepje, dat 30 ton meet, on gelijk belast. Het begon over de hellen en maakte daardoor water. Hierdoor maakte het hoe langer hoe meer slagzij. De schip per, de 54-jarige Krijn de Jong, uit 's Gra vendeel, die alleen aan boord was, wist nog juist op de Frans over te springen, voordat de Vier Gebroeders in de diepte verdween. Het scheepje ligt juist dwars voor den mond van de Parkhaven, op on geveer 30 meter uit den Noordwal. De la ding, bestaande uit 10 standaard hout, is grootendeels weggedreven. Verzekering dekt de schade. Alarm tegen inbraak op de telefoon. De posterijen stellen te Parijs voor de telefoon-abonné's nieuwe signaal apparaten beschikbaar, die zoodra in een huis wordt ingebroken, automatisch het dichtsbijzijnde politiebureau waarschu wen. Deze z.g. „sygnaphone" is een klein apparaatje, dat met de telefoon wordt ver bonden. Een onzichtbare draad wordt aan de deur of vensters bevestigd, of, indien de eigenaar dit wenscht, aan de brand kast zelf, en wanneer deze draad wordt aangeraakt, begint een miniatuur-gramo- foon te draaien, en wordt het geluid van het gramofoonplaatje langs electrischen weg overgebracht naar het politiebureau. De politie begeeft zach daarop met den meesten spoed naar de plaats van het misdrijf. Het apparaat maakt in huis zelf niet het minste geluid, zoodat de inbreker niet wordt gewaarschuwd. Het kan zoo noodig buiten werking worden gesteld en wordt voor een klein bedrag verkocht, of wel per maand verhuurd. De minister van posterijen en telegra fie is voornemens een dergelijk alarmtoe stel te laten aanbrengen in postkantoren, waar vaak wordt ingebroken. Overmatige k o 1 e n i n - v o e r? De Vereen, van Importeurs van Huiabrandkolen (Verkolim) heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin zij eenige bezwaren uit tegen het wetsont werp tot regeling van den invoer van steenkolen, ookes en steenkoolbriketten. Dit wetsontwerp gaat voornamelijk tegen dm overmatigen invoer van kolen uit het buitenland. De Veresn. betoogt in haar adres, dat er geen sprake is van overmatigen invoer van huisbrandkolen, en dat althans voor den invoer daarvan geen maatregelen be hoeven te worden genomen. Dit temeer niet, omdat de Nederlandsche mijnen daar toch geen baat bij zullen vinden. De invoer van huisbrandkolen neemt, evenals die der bunkerkolen, een geheel afzonderlijke positie in. Daarom verzoekt de Vereen, den leden der Kamer him in vloed te willen aanwenden, dat alsnog de huisbrandkolen evenals dit met de bunkerkolen geschied is uit het wets ontwerp worden genomen. Wanneer dit niet gebeurde zou een breede groep van middenstanders met hun personeel het bestaan 'onmogelijk worden gemaakt. Wat de steunverleening Rotterdamkostte. Uit het overzicht van deu gemeentelijken dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon aan ondersteun den en verleenden ouderstand van 1 Ja nuari tot 25 Augustus blijkt, dat is uitge keerd f 5.773.390 aan gewone uitkeeringen en f55.923 aan suppletoire uitkeeringen; aan ongeorganiseerden is uitgekeerd een bedrag van f4.672.494; aan armlastigen werd voor f 3.394.394 onderstand verleend en f278.985 werd aan noodvoorzieningen betaald. In totaal is dus uitgekeerd een som van f 14.175.188 (v. jr. f 14.664.947). ARBITRAGE LEIDT VAAK TOT SUCCES. In de algemeene vergadering van de Vereeniging van Delftsche Ingenieurs heeft de Rijksbemiddelaar, Prof. Mr A. G. Joseph us Jitta uit 's-Gravenhage een rede gehouden over het onderwerp „De er varingen van een rijksbemiddelaar". Spreker behandelde de verschillende methoden, van overheidswege toegepast om arbeidsconflicten te voorkomen en ontwikkelde in het bijzonder het stelsel van de Nederlandsche Arbeidsgeschillen- wet. In dat Nederlandsche stelsel is onlangs een belangrijke wijziging gebracht door de bemoeiing van den Minister van Econo mische Zaken met landbouwcon- f 1 i c t e n. De door dien minister gevolg de steunpolitiek tegenover den landbouw heeft onvermijdelijk ten gevolge, dat de minister bij arbeidsconflicten in den land bouw niet afzijdig kon blijven. Hij kan niet dulden, dat de steun aan den land bouw uitsluitend aan de boeren en niet aan de boerenarbeiders ten goede zou ko men. Toch ware 'het zeer bedenkelijk, in dien de minister systematisch en automa tisch in alle gevallen, waarin de arbei- dersvafcvereenigingen ontevreden zouden zijn, gedwongen arbitrage zou opleggen. De arbiters zouden voor een onmogelijke taak komen te staan en met een verant woordelijkheid belast worden, die zij niet kunnen dragen. Gelukkig doet de minister dat ook niet. Hij wacht eerst het resultaat van de tus- schemkomst van den Rijksbemiddelaar af; en tot dusverre heeft hij slechts in twee gevallen gedwongen arbitrage opgelegd. Uit de statistiek blijkt, dat in twee derde van het aantal gevallen de tus- sehen'komst van den Rijksbemiddelaar tot een gunstig resultaat leidt. 'Het ideaal» dat de Arheidsgesohillenwet zoekt te verwezenlijken, is z.i. het vol gende Partijen moeten het, zonder daartoe door de wet te worden gedwongen, als een moreelen plicht gevoelen, niet tot sta king of uitsluiting over te gaan, zonder dat de rijksbemiddelaar althans een kans heeft gehad tusschenkomst te verleenen. Partijen moeten het als een moreelen plicht gevoelen een voorstel van den rijks bemiddelaar, als dat eenigszins mogelijk is, niet af te wijzen. Dat ideaal is, naar het oordeel van den spreker, reeds in zeer sterke mate be naderd. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 September. W. F., 60 j., koopman te Middelburg was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middel burg, waarbij hij wegens als bestuurder van een motorrijwiel daarmede rijden over een weg, terwijl hij verkeert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrij tuig naar behaoren te besturen, werd ver oordeeld tot een geldboete van f 50 of 25 d. h. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. F. G., 42 j., koopman te Serooskerke (W.) had hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij wegens het als bestuurder van een motorrijltuig daar mede rijden over een weg op zoodanige wijze dat de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd, gepleegd bij herhaling, werd veroordeeld tot een geldboete van De actie voor de verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag voor de winkels, heeft over k geheel genomen een verrassend resultaat opgeleverd. Van vrijzinnige zijde werd aanvanke lijk adh en wee geroepen over de bepalin gen van de Winkelsluitingswet. Ze wer den als onduldbaar gekwalificeerd. Dat moest worden veranderd. En de indruk werd gewekt, alsof de winkelstand op ergerlijke wijze werd verongelijkt en alsof de winkeliers snakten naar 'het oogenblik dat ze weer op Zondag achter de toon bank mochten staan. De voorgeschreven enquete onder be langhebbenden heeft echter wat anders geleerd. Enkele plaatsen en buurten uit gezonderd, gevoelt de overgroote meer derheid der winkeliers er niets voor om weer tot Zondagsarbeid verplicht te wor den. Want daar gaat het hierom. En zoo blijkt onbedoeld, dat de Zon dagssluiting inderdaad een middenstands- belang is geweest en dat de actie daar tegen niets anders was dan een politiek heibeltje. En ook, dat het gehoorzamen aan Gods wet, beloften inhoud ook voor dit leven. OPMERKER. f 25 of 10 d. h. met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 3 maanden. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. J. de W., 20 j., werkman en G. de W., 28 j. landbouwer beiden wonende te Borsselen waren in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kanton rechter te Middelburg waarbij zij' wegens overtr. van de Jachtwet, werden veroor deeld ieder tot een geldboete van f25 of 10 d. h. met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geweer, daarvoor te be talen f 15 of 10 d. h. wat betreft C. de W. Eisch voor beiden: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. JA. H., 25 j., koopman te Heinkens- zand, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtr. van de Alg. Politieverordening van Ove- zande werd veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 10 d. h. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. a. R., 31 j., handelsreiziger te Vlissin- gen, had hooger beroep aangeteekend te gen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtr. van het Tramwegreglement werd veroor deeld tot een geldboete van f 15 of 10 d. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger heroep. G. M. v. d. R., 21 j., zonder beroep wo nende te Ginneken, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Middelburg, waarbij; zij1 we gens als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een weg rijden op zooda nige wijze en met zoodanige snelheid dat de vrijheid van het verkeer wordt, belem merd en in gevaar gebracht, werd ver oordeeld tot een geldboete van f 25 of 5 d. Eisch: vernietiging van het vonnis, f25 of 10 d. h. en ontzegging van de bevoegd heid auto's te besturen voor den tijd van een jaar. Een kwakzalver. Voor de rechtbank te Middelburg wer den in hooger beroep behandeld een drie tal zaken tegen J. D., koopman, 39 jaar, wonende te Rotterdam. Verdachte die als marktkoopman gere geld de markten bezoekt en die zich dan onledig houdt met den verkoop van krui den en poeders zou zich in het begin van dit jaar in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren ihebben schuldig gemaakt aan het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde door aan personen die, nadat zij verdach te hadden opgegeven de kwaal waaraan zij leden of meenden te lijden geneeskun dige raad en bijstand hebben verleend daarin bestaande dat hij die personen lichamelijk onderzocht, den pols voelde, waarna hij hen tegen betaling en natuur lijk tegen stevige betaling, poeders, krui den en drankjes verstrekte, waarvan de uitwerking in de meeste gevallen „nihil" was, als zij al geen verergering van den toestand van de „patiënt(e)" veroorzaak ten. Gewoonlijk verscheen verdachte per auto bij zijn „patiënten" aan huis en wek te door zijn optreden en zijn handelingen bij de meesten van zijn slachtoffers den indruk, dat zij met een dokter te doen hadden. De Kantonrechter te Terneuzen veroor deelde verdachte destijds tot f400 boete of 100 d. h.; f 200 of 50 d. h.; en 3 maal f 200 boete of 150 d. h. Zoowel verdachte als het O.M. waren van de uitspraken van den Kantonrech ter in hooger beroep gekomen. Verdachte na getuigenverhoor door den President ondervraagd, verklaarde de markt te Terneuzen niet meer te bezoeken en beweerde ook nooit voor zijn praktij ken door de politie te zijn gewaarschuwd. Verdachte gaf de feiten toe, doch ver klaarde niet uit winstbejag te hebben ge handeld, doch uitsluitend ter wille van de lijdende menschheid. De Officier van Justitie eischt bevesti ging van de vonnissen van den Kanton rechter. i Beleediging van minister G o 1 ij n. Voor de rechtbank te Breda stond terecht de 29-jarige M., algemeen leider Nederlandsch Volksfascisme „Zwart Front" te Oisterwijk terzake van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2