1 PAULA er zoo in te bijten! Afloop Verkoopinp en Aanbestedingen Land- en Tuinbouw Telegrammen. Ja, dat Is speculaas, zooals speculaas moet zijnlekker bros en geurig van de krui den, die er in verwerkt zijn. Speculaas maken is moeilijk de kunst is haast verleerd. Maar in Rotterdam woont nog iemand die het oude, ge heime speculaas-recept nog kent! Paul C. Kaiser... de maker van zooveel heerlijke lekkernijen I Wilt U weten, hoe fijne speculaas moet smaken? Vraag dan bij Uw winkelier eens naar Paula-Speculaas van 20 cent 'n halfpond. En.... wilt U iets bijzonder fijns, neem dan 'n halfpond Amandel-speculaas. U betaalt er maar 'n kwartje voor! N.V. PAUL C. KAISER - ROTTERDAM BISKWIE-, KOEK- EN BESCHUITFABRIEKEN Financiëele Berichten. dat ze niet iwen, omdat in acht ge- verzocht den bruidsdiner lik geduld te een vliegma- nuten Malmö rd een gees- het paar in >uwde, waar in gasten in veroor- er dagen een el licht werpt tionaal-socia- van hun vol- assier van de denstands-or- De beklaagde, n functie van ïdsorganisatie listerd. >lang hij kas- gecontroleerd ;eloovige mid- op de Nazi's a kwijt. Dat rordt van een e toestaat op techniek en mg, dat nu de zulk een bui- speelt, juist noeilijken tijd, s Handel-Mij. aar lichtboot ;in des woords een vernuftig op de wolken n. er zich eerst en, wat deze bergt. Als men >rd „P e r s i 1" 2000 M. een sn letterhoogte 3t wel duidelijk in dergelijke, een geweldige gewoon pro- mogelijk is. iuwde wolken- >ok verder met niet de minste is een schijn- dellijn met een milliard kaars; geen anderen overtroffen. Dé over een soort 10 aparte spie- zoodoende in ild, waarvan de onderkant van ,Persil", „Imi", jroote hilariteit nu en dan ook ;ezicht aan den E VERLEDEN 3SELS. ïasthulskerk ta J. -asthuiskerk pu is het zeker a van dit histo- oor Middelburgs ige hoofdstraat den, indien men geen eeuw gele een antiek, eer- er een complex je ds van eeuwen der barmhartig- Vrouwen hospi- i 80 jaren afge- Zuidzijde van de stebjke stichting, Ier 14e eeuw be- wie het tot stand te geven. Het had iter of Abdijkerk, chutspatrones. heiden schaal in- >r passantenhuis, tuis, deed tegelijk en nam ook z.g. ae vertrekken uit- ïgedelft, die toen en had dan nu. in het gasthuis en wel in de z.g. tijd werd de ver- lijiders daar ter lien eerst het St. Bagijtnhove", la- aangekocht pand, loort voor dit doei benamingen komt ens onder die van tale van Middel- is, van St. Maria; elft der 15de eeuw leest men van het era". uit den tijd dat oW met hare abten itrum vormde van mede de polsslag ke mate klopte, ;ing der zieken en issen, vormde een iet doel, dat men voorgesteld. Vandaar, dat er reeds in 1396 sprake is van een daarbij behoorende kerk de witte zaal genoemd welke er zelfs het hoofdgebouw van vormde en waaraan een pastoor verbonden was, die later en wel na 1573, nadat de wekelijksche mis sen allengs aanmerkelijk minder waren geworden, door een of twee ziekentroos ters werd vervangen. Van de 17e tot de 19e eeuw werd het gebouw gebruikt voor de geaiimenteerden. Voor zoover men kan nagaan, was het niet zonder eenige versiering. De zolder balken prijkten met afbeeldingen van apostelen en heiligen, onder welke na tuurlijk de schutspatrones niet mocht ont breken. En de balken werden geschoord door houten engelenbeeldjes, dragende de onderscheidene voorwerpen bij het lijden en de kruisiging van den Zaligmaker ge bruikt. Enkele malen komt de kerk van het Oti- ser Lieven Vrouwenhospitaal voor als „opperkerk". De reden ligt voor de hand. In 1493 of '94 werd ten Zuiden van de bestaande kerk, op de plaats waar vroeger begraven was geworden, een nieuwe kerk >of kapel gebouwd, welke door een deur in verbin ding stond met het gesticht zelve. De nieuwe kapel, de z.g. „néérkerk", al dus genaamd omdat zij lager was dan de oudere, oorspronkelijke „opperkerk", en waarin zeer waarschijnlijk direct na de voltooiing de dienst werd overgebracht, werd gebouwd voor rekening van het gasthuis, met behulp van verscheidene schenkingen, waarmede men, naar het ge bruik dier dagen, geestelijke instellingen rijkelijk bedacht. Een daarvan, n.l. een gift van 11 pond 19 sch. 4 gr. f 71.80) is merkwaardig ge noeg vanwege de omstandigheden, waar onder zij geschonken werd. Zij werd n.l. gegeven door een onbekende, die tot de heeren kwam en hen als volgt aansprak: „Ghy, goe mannen, goet totten kisten, die aen den cruysse staet, ghy selter een summa van gelds in vinden, die gheghe- ven is totten tymmeragen, haeletet uit, dat het niet ghestolen en wart." „ESnde", zoo zeggen de heeren „ende als wy daertoe comen, soo hebben wy daerinne gevonden XI L. XIX sch. IV gr." Evenals het gasthuis zelve, komt deze kerk onder meer dan één benaming voor. Gedurende den bouw en ook nog wel la ter heet ze eigenaardig en veelzeggend „Godsackere", ook wel „capelleken" in 1567 gewoon de O. L. Vrouwekerk. Op beide kerken, zoowel op de afgebro ken Opperkerk, als op de Neerkerk heeft men torentjes gebouwd, waarin metalen klokken moeten gehangen hebben. Een de zer klakken, wegende 112 pond, werd in het jaar 1670 door gasthuismeesteren, op order van burgemeesters der stad, over gegeven aan schepenen en den kerkeraad te Kleverskerke, om te dienen voor het kerkgebouw. In het begin der 18de eeuw werd de klok van de nieuwe kapel bij bijzondere gelegenheden geluid, om de geloovigen op te roepen naar het bedehuis. Zooals begrijlpelijik is, diende de Neer- kerk ook tot begraafplaats en wel tot de eerste helft der 19de eeuw. De laatste die er begraven werd was een kapitein. Dat daar gelegenheid was om te begra ven, blijkt niet alleen uit bescheiden en uit de ioneffenheid van den bodem, maar ook uit een aldaar in vroeger jaren gevon den gemetseld graf, waarin in 1845 - bij' den overgang van het gebouw aan de Chr. Afgescheidene gemeente, de overige ver zamelde beenderen behoorlijk werden op geborgen, welk graf daarna met zerken werd bedekt. (Slot volgt.) De afname van zware varkens. Naar aanleiding van een bespreking in hetbestuur der HoüL-Brabantsdhe afd van den G. B. T. B. over de afname van zware varkens heeft een commissie uit dit bestuur een onderhoud gehad met den Heg. Comm. voor de Veehouderij, Ir Lou- wes. De comm. heeft den Reg. Comm. ge wezen op de groote moeilijkheid waarin de varkensmesters verkeeren; het aanbod overtreft de afname zeer verre; de prijzen zijn laag en mede door de oploopende voe- derprijzen worden er belangrijke verlie zen geleden door de varkensmeSters. De Reg. Comm. heeft medegedeeld, dat er thans belangrijke wijzigingen zijn en zeer binnenkort een stijging van de prij zen van het spek is te verwachten. 'Het verbruik is sedert vorig jaar met ruim een derde toegenomen; daarbij zullen mo gelijk een aantal zware varkens uit de markt worden genomen en zeker een groot kwantum lichtere; het aantal jonge var kens is van dien aard, dat binnen afzien- baren tijd geen overschot, maar eerder "n tekort kan worden verwacht. De Reg. Comm. is van oordeel, dat binnen korten tijd de moeilijkheid voor de varkenshou ders overwonnen is, voor wat betreft de afname en prijzen daarvan, en meent met iklem te mogen aandringen, dat de mes ters rustig Mijven; de markt niet overvoe ren, wat slechts schade voor henzelf be- teekent; zonder buitengewone wijzigingen in de bestaande toestand kan binnenkort een meer loonende prijs voor de varkens worden verwacht. De Comm. was geheel bevredigd over het gevoerde onderhoud en wil er bij de varkensmesters op aandringen nog eeni- gen tijd geduld te oefenen; niet te sterke aandrang op levering, evenmin de mark ten overvoeren, waardoor geen enkel var ken meer wordt verkocht maar wel de prijs 'belangrijk gedrukt. De Comm. is mede van oordeel, dat de grootste moeilijkheden voor de zware varkens zijn overwonnen; elke verhooging in prijs vermindert de verliezen. Een rustige afzet kan dit alleen bevorderen. Koninklijke onderscheidingen. DEN HAAG. In verband met de ziekte en de plechtige bijzetting van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik heeft H. M. de Ko ningin benoemd in de huisorde van Oranje: Prof. Dt H. Th. Obbink, 'hofpre diker, tot commandeur; Dr L. S. Hanne- ma, geneesheer-directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenlhage tot officier; Dr E. W. Goteling Vinnis, arts specialist voor hart- en longziekten te 's-Gravenhage, tot officier; J. H. Storm, organist der Nieuwe Kerk te Delft, tot ridder 2e klasse, terwijl aan Dr Wage naar te 's-Gravenhage voor de muzikale leiding van de plechtigheid door H. M. een geschenk werd gegeven. Het einde van den Zomertijd. DEN HAAG. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft aan de gemeen tebesturen een circulaire gezonden vol gens welke, in verband met 'het eindigen van den zomertijd op 7 Oct. a.s. te drie uur in den voormiddag, deze besturen gelieven toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentebestuur beheerde 'klokken van evengenoemd tijd stip af weder in overeenstemming izij met de tijdregeling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdrege ling alsdan aanwijst 2 uur in den voor middag ALKMAAR. Na afloop van de gisteren in „Het Gulden Vlies" alhier gehouden N. S. B.-vergadering is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den spre ker, Dr van tDuyl, terzake overtreding van het nieuw artikel 137 a Wetboek van Strafrecht, waarin strafbaar is gesteld, het in beleedigenden vorm zich uitlaten over het openbaar gezag. Mooie opdracht. Den Larensdhen kunstschilder G. G. Swaan, die reed» eenige maanden in Ame rika vertoeft, is door president Roosevelt opgedragen zijn portret te schilderen. Drie landbouwerswoningen verbrand. BEEK. Hedenmiddag is, vermoedelijk door hooi'broei, brand ontótaan in de schuur van den landbouwer Klinkért. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en vond gretig voedsel in de opge slagen oogisit. Door den wind sloegen de vlammen naar het aangrenzende woonhuis over. Voorts breidde de brand zich nog uit tot twee laadbouwerswoningen. De drie woningen brandden tot den grond toe af. De affaire Lindbergh. NEW YORK. Ondanks het toenemende bewijsmateriaal tegen Hauptmann, zoekt men onvermoeid verder naar zijn mede plichtigen. Zeer Mnnenkort kan een belangrijke arrestatie worden verwacht. De revolver, die in de woning van Hauptmann is gevonden, blijkt identiek te zijn wat de patronen betreft met de kogel, die in het hoofd van het zoontje van Lindbergh is gevonden. De kalmte van Hauptmann is in het verloop van het verhoor verdwenen. Hij is nu zeer nerveus. ZURICH. Gedurende de 'laatste weken valt een opleving te constateeren in de Zlwitsersche zijde-industrie. Mooie op drachten zijn verkregen. De vooruitzich ten kunnen goed worden genoemd. Vijf visschers verdronken. LANENBURG. Gister is op de Oost zee nabij het dorp Wittenberg een zeil boot, waarin 5 visschers zaten, dicht bij het strand omgeslagen. Alle inzittenden verdronken. Tegen-actie In Duitschland. BERLIJN. Met het naderen van den winter schijnt de illegale actie van de te genstanders van het nazi-regiem in Duitschland toe te nemen. Reeds thans is dit duidelijk merkbaar. Verschillende tegen de nat. socialisti sche regeering gerichte en soms uiterst felle pamfletten worden op de meest ver nuftige wijze verspreid. Men vindt ze in hotels tusschen hand doeken, in zeepdoozen en in gesloten en veloppen, die als bedelaar verkleede per sonen op straat het publiek in de hand stoppen om dan snel te verdwijnen. PRAAG. De toestand van president Mazarijk is in de afgeloopen 14 dagen aanzienlijk verbeterd. WARSCHAU. De groote overstrooming die Galicië en Midden-Polen heeft geteis terd, heeft een materieele schade van meer dan 100 millioen zloti veroorzaakt. 125 bruggen werden vernield en 250 be schadigd. Groote oppervlakten land wer den overstroomd. 1300 dorpen met 220000 inwoners werden door den ramp getrof fen. Slechts 6.3 millioen zloti is nog maar bijeengebracht. De verblijfplaats van Trotzky. PARIJS. Trotzky 'heeft Frankrijk niet verlaten, aangezien niet één land hem verblijfvergunning wil geven. De radio-Industrie. WEENEN. Te Weenen is in stilte een belangrijk wereld-kartel voor de radio- industrie tot stand gekomen. De onderhandelingen hadden in de eerste plaats tot doel eenige sedert jaren bestaande patentconflicten in verband met prioriteitsrechten bij de uitvinding der radiolampen tusschen Philips;, Tele- funken en de vereenigde gloeilampen Ujpest uit den weg te ruimen. Het resul taat was, dat een nog aanhangig patent proces werd ingetrokken en dat in aan sluiting daaraan overeenkomsten tot stand kwamen ten aanzien van den afzet, de prijzen en de uitvoermarkten zoowel voor radiotoestellen als voor lampen. DUBLIN. In de Killarybaai aan de westkust van Ierland, is gister tengevolge van het stormachtige weer, de motorsloep van een jacht omgeslagen. Vier personen verdronken. WASHINGTON. De leider van de lucht- vaartafdeeling van het ministerie van handel Mitchell heeft de federale com missie voor de luchtscheepvaart uitge breide plannen voorgesteld voor uitbrei ding van de Amerikaansche handels luchtvaart, door den bouw van Zeppelin luchtschepen. Hij stelt o.a. voor twee reus achtige luchtschepen van het Zeppelin type te laten bouwen, die dienst zullen doen op een route waar zij regelmatig het wereldverkeer kunnen onderhouden. De bouwkosten raamt hij op 17 mil lioen dollar. Een der muiters van de „Zeven Provinciën" aan het woord Een coupé derde klasse, een sigaret, een vraag om vuur, een paar woorden over het weer, een blik op een getatoueer- de hand, een vraag, hoe het met de vaart ging en het begon: Hoe het met de vaart gaat, meneer, och, ik ben het varen allang vergeten. De laatste schuit, waar ik op gevaren heb, dat was „De Zeven Provinciën" en die laatste vaart, die heeft me zes maanden gekost en gelooft u me, het was lang niet alles, om daar zes maanden op Onrust te zitten. Neen hoor, dan heeft commandant Eikenhdom het beter gehad, die had ten minste goed eten en een behoorlijke be handeling, terwijl wij de gevangeniskost moesten slikken. jStelt u zich dan gelijk met de offi cieren? Neen, zeker niet, maar we hebben allemaal 'n fout gemaakt, de commandant al net zoo goed als wij en ik vind het niet billijk, dat hij, het, dank zij zijn geld, gedurende zijn straftijd beter heeft gehad dan wij. Eh hij krijgt, nadat hij vrij is, wel weer een baantje, terwijl wij met ons gezin moeten zien rond te scharrelen; maar ik kom er toch wel; ben chauffeur en zal wel zien, op een vrachtwagen te ko men. Maar eerst moet ik mijn tijd in het leger uitdienen, daar willen ze me toch nog wel hebben en ik zie ook nog wel kans om weer mijn strepen te krijgen. Vertel eens, waarom hebben jullie eigenlijk gemuit? Je geeft toe, dat het een fout was, waarom heb je dan meegedaan? Waarom ik meegedaan heb? Omdat ik me anders daar wel had kunnen laten begraven. Die Javanen met hun Europee- sche kornuiten zouden ons zeker wel koud gemaakt hebben. Maar u zult het niet in de krant gelezen hebben, dat wij1 een mannetje naar de politie hebben gestuurd. Als commandant Eikenboom verstandig was geweest en onze waarschuwing niet in den wind had geslagen, als hij aan boord was gekomen en bad opgetreden, dan hadden de meesten van ons niet mee gedaan, dan was er niets gebeurd En als de officieren nu waren opge treden? Als er één officier bij was geweest, die had bedacht, dat 't zijn plicht als Hol- landsch zeeofficier was, als van Speijk te zeggen: „Weg die wapens of samen de lucht in!" dan hadden wij die raddraai ers wel over boord gemikt; als er één bij was geweest, die den aanvoerder had dur ven neerschieten, dan had men die heele pöppelkasterjj uit de lucht niet noodig gehad. Maar ze hebben geen lef meer; ge looft u me, onze zeehelden werden bleek om den neus en stonden te beven als een stelletjeAls er ook maar één officier aan boord was geweest, die trots een be dreiging had durven stand houden, dan zouden de zaken ook een 'heel anderen keer genomen hebben. ii Ben jij nog gewond? Ik hen niet gewond, maar het was me anders 'n toestand: de stukken vleesch lagen overal in het rond. Het was een pracht van een treffer, vlak bij de brug, maar ik begrijp niet, waarom zij die bom er niet naast gegooid hebben; dan was het ook afgeloopen geweest. Ze hebben mij verteld, dat de vliegers niet wisten, wat ze moesten doen, een treffer of een waar- schuwingsbom. Als dat zoo is, dan durf den de hoogen ook niet optreden, die wis1- ten dan ook niet wat ze moesten doen. i Ik begrijp nog niet, wat jullie eigen lijk van plan zijt geweest. Och, ze hadden gerekend, dat ze uit Holland wel steun zouden krijgen, als ze er maar voor zorgden, dat er geen dooden «ouden vallen. Maar dat is altijd zoo met die communisten en dergelijke lui, als het veilig is, hébben ze een grooten mond en komt het er op aan, dan laten ze je in den steek. Vlissingen. Dbor notaris Paap zijn gisteren in het openbaar verkocht de volgende huizen en erven: Huis en erf met afzonderlijke boven woning aan de Slijkstraat no. 40, groot 1 A. 6 c.A. Kooper dhr H. P. Smit voor f3040.—. Huis en erf met bovenwoning aan de Groote Markt no. 3, groot 1 A. 36 c.A. Kooper dhr G. M. de Nooijer q.q. voor f2185. Huis en erf met bovenwoning aan de Slijkstraat no. 27, groot 60 c.A. Kooper dhr J. Terpstra te Middelburg voor f650. Huis en erf met bovenwoning aan de Molenstraat no. 37, met een poort aan de Keizerstraat, groot 78 c.A. Kooper dhr J. Cijvat te O.- en W.-Souburg voor f925. Huis en erf met bovenwoning, aan de Molenstraat no. 15, groot 1 A. 74 c.A. Ko per dhr C. de Nooijer voor f1485. Huis en erf met bovenwoning aan de Prinsenstraat no. 32, groot 75 c.A. Kooper dhr J. Stroo voor f1800. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amiterdamache Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 41 41 Philips Gloeilampen G.B. 217Va 216Vt Unilever 721/* 71 Anaconda Copper 7®/s 7l/s Bethlehem Steel 17"/i» 17)4 U.S. Steel Corp. 20 X 20 K Koninkl. Petroleum 150l/i 148V« Shell Union 4Vs 4l/s Amsterdam Rubber 97 X 961/» Ned. Scheepvaart Unfe 85 841/» Deli Maatschappij 128 1261/» Handelsverg. Amsterdam 166 X 165 4 pet. Indië 1934 1009/« 100»/i. 4 pet. Nederland 1934 lOlVs lOlVs A.K.U. 82 Va 321/» Uit den aard dér zaak hebben de on derhandelingen van het goudblok de aan dacht der beurs, doch op het koersverloop zijn zij zonder invloed. De Hollandache aandeelenmarkt brokkelde bij gebrek aan affaire wat af, terwijl de beleggingsmarkt eveneens stil doch prijshoudend was. Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Sept., 2.30 u. Londen 7.24—7.25Vt. Berlijn 58.9059. Parijs 9.70Vs9.74. Brussel 34.4934.55. New-York 1.451/»—1.461/». VERHEERLIJKING VAN DEN ZELFMOORD. De Duitsche chauffeur, Hans Klein- lein, die een der Naizileidem reed, veroor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3